Over de Stabilisatie. Ditjes en Datjes. Mijn Hoekje. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Het Failliet van de Fronters. 23(' Jaar 43 Prijs per nummer 20 centiemen 24 October 1926. Annoucen Ja de kiesstrijd is by ons goed verloopen, zonder moeilijk heden en zoo moet het zijn. Wy kunnen en moeten veohten met de tong. met de pen, om dezen die tot onze politieke ge dachten nog niet behooren, trach ten te overtuigen, dat ze op een verkeerde baan zijn, dat zo tot ons moeten komen. Maar er zijn nog ongelukkigen, die meenon dat het met de vui sten is dat men het moet halen, en ook anderen die dehken dat er met dwang, bedreiging en om- kooping moet te werk gegaan worden. Beide soorten van menschen hebben het mis op. 't Is het programma eener poli tieke partjj dat men moet kun nen begrijpen, ontleeden, en ,tis daarin dat men kan vinden, welke party uwe belangen voorstaat en verdedigt. Daarby het is nu wel de ge woonte by iedere kiezing tot het volk te gaan om dit programma te laten kennen en wat er reeds is van ver wezen tiy kt, maar in dien we ons meer toelegden, om lezers te maken voor onze socia listische bladen, wy zouden met veel meer gemak onzon kiesstryd voeien, want wij zouden nog veel moer propagandisten hebben als nu. Inderdaad, iemand die regel matig zyn blad leest, weet wat er in de gemeente in Provincie raad, Kamer of Senaat gedaan wordt, en die kent heel spoedig zijne vrienden en zyne vyanden. Wie ten huidige dage nog ge loofd, datzyn toestand zal verbe terd worden door de bezittende klasse is iemand die niet leest ofwol do bladen leest die ons vyandig zyn En onder de werklieden zyn er nog zoovelen die niet lezen, die dus onverschillig zyn om in den toestand waarin ze leven I Dat is een ongelukkig iets. Zy werken niet alleenlyk tegen het belang van hen zelve, maar tegen dit van de groote massa werklie 'en, die reeds zooveel go- offerd hebben, om hun toestand te verbeieren. Leggen wij er ons dus op toe, om onze bladen ingang te doen vinden, daar waar zo tot heden ons nog vijandig zyn gezind. Ons blad voortgeven is een eerste plicht om daarna een nieu wen lezer te winnen, dat denkt FRIEDBKIK. REIT VRIJHEI! Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op en 2® bladzijde. 2 fr. op 3" en 4® bladzijde. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekourd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalat BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS. REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST I ABONNEMENTSPRIJS .3 maanden fr. 3,00 8 5,50 I jaar 10,00 BUITEN BELG IE. jaar (n. 17,50 Men abonneort zich op allo postbureelon. Als men de berichten mag gelooven, welke in den laatsten tijd in de ver schillende politieke bladen verschij nen, dan mag men er zich aan verwach ten, dat in den korst mogelijken tijd het stabilisatieplan der huidige regee ring een voltrokken feit zal zijn. De eene zijde kondigt aan, dat de Regeeringdaarmede zal gedaan hebben tegen einde November, andere spreken er over dat dit wel nog tot einde van dees jaar zou kunnen aanslepen. Men weet dat de huidige Regeering alleen het stabilisatieplan van den frank in 't oog had, en diensvolgens mogen we ons weldra aan een Regee- rings-crisis verwachten. Ter dier gelegenheid schijnt het ons wel niet overbodig een klein overzicht te houden der politieke verhoudingen, die zich hebben voorgedaan bij het tot stand komen der huidige Regeering. De verschillende woordvoerders der demokratische en socialistische par tijen hebben het duidelijk aan den heer eerste minister verklaard dat de regeering geduld werd ais een noodzakelijk kwaad Het it dus alleen de bekommering geweest der politieke partijen, om voorloopig vertrouwen te stellen in den heer Jaspar met zijn medehelpers, die voor last genomen hadden den zieke frank te redden. Onze lezers herinneren zich ongetwij feld nog de inzichten der Regeering Poullet-Vandervelde welke de hui dige vooraf ging en die d'inzichten koesterde te stabiliseeren aan 105 tet 110 fr. voor een pond sterling. Men weet ook welke schurkachtige mentaliteit de financiers en een groot deel nijveraars aan den dag gelegd hebben om dit laatste te doen misluk ken. En men verlieze niet uit het oog dat deze speculeering aan het land onge veer 2 1/2 milliard goudfranken heeft gekost. En dan moet het niemand verwon deren, dat onder zulke slagen, de werkersbevolking, ambtenaars, kleine bezitters, in een woord de heele prole- tariers-klasse er geweldig onder lijdt. Men ziet alle waren van eerste nood zakelijkheid geweldig in prijs stijgen, het brengt verwarring in het econo misch leven met zich, in een woord het brengt een algemeene verarming met zich. Ter gelegenheid past het nog wel, eenige uittreksels te geven, uit de re devoeringen der verschillende spre kers, welke in naam hunner groepen verklaringen aflegden, om aan te too- nen, hoe en in welke geest het was dat ze vertrouwen schonken aan de regee ring Jaspar. In de Kamerzitting van 26 Mei 1.1. zegde M. Van Cauweiaert (katholiek demokraat) het volgende u Moest men het liberale en behoudes- gezinde geschrijf, en dat van de Na rt lion Beigeen van de Mètropole gelooven, dan heeft hel socialistisch bestanddeel de ziektekiem in de voor- gaande regeering gebracht. Welnude eenigsltn die profijt halen uit de hrisis zijn de socialisten I Hunne sterke groep heeft al zijne leden behouden, en ook hun portefeuille. De regeering heeft ook de voorwaarden aanvaard die zij opge- legd hebben, zelfs de bekrachtiging van de overeenkomst van Washington, die, naar men zegde, de oorzaak was van de finantieïle krisis En M. Van Cauweiaert voegde er aan toe, dat M. Jaspar, de socialisten had moeten toegeven, dat de huishuur- wet zou worden gestemd, en dat aan de huidige bestaande demokratische wet ten niet zou worden geraakt, en hij vervolgde dan verder Is de herleving van het openbaar vertrouwen ontstaan, aan de wijziging in de katholieke groep der Regeering Zeker de ploeg van den heer Jaspar bevat uitstekende mannen, maar ik denk niet dat ze meer waard zijn dan degene van het vroeger kabinet. Daar moet men dus de verklaring niet zoeken. Waar is dan de verklaring van dit nieuwe verschijnsel Den heer Destree zei liet daar zooeven De schipbreukwerkers van gisteren hebben berouw. Zij die de kapitaal-vlucht he it gunstigden en degenen die dank zij die vlucht het parlement afbreuk konden doenzijn verschrikt over hetgene zij misdaan hebben. Zekers was dit voor M. Van Cauwe iaert een rake taal, die in het Parle ment moet ingeslagen zijn. Gezel Piérard zegde in dezelfde zit ting Wij schenken de regeering slechts gedeeltelijk vertrouwen. Verder Wij stellen boven alles de poging tot vestiging van onze muntwaarde die de vorige regeering tot eeve strekt, munt waarde vestiging die mislukte, niet door onze schuld. En Gezel Piérard besloot De waarheid is dat de geldmachten de demokratische regeering in den grond hebben geboord. (Zitting 26 Mei 1926) Uit dit alles blijkt dus ten zeerste, dat dit vertrouwen aan de huidige re geering door onze parlementsleden, zonder enthousiasme is gegeven ge worden. Lukt het stabilisatieplan, zooveel te beter. Maar op het oogenblik dat dit zaakje voltrokken wordt, zal het ook gedaan zijn met de huidige regeering. Ze zal geleefd hebben. En wat dan De B. W. P. in haar geheel zal als dan hare houding in deze bepalen. De arr. Federaties van Antwerpen en Brussel, vroeg de L. R. een buiten gewoon Congres te beleggen, ten einde den politieken toestand van het land onder't oog te nemen. Dit Congres zal dan ook naar alle waarschijnlijkheid inden kortst mogelijken tijd gehouden worden. In ieder geval verklaarde Gezel Van- dervelde in de laatst gehouden zitting van den Algemeene Raad dat Zoolang het stabilisatiewerk niet ten v einde is, is een beraadslaging van poli er lichen aard voorbarigte. We dienen dus af te wachten wat de naaste gebeurtenissen ons zullen ge ven. In ieder geval De B. W. P. was in haar houding nooit dubbelzinnig. Ze zal het ook deze maal niet zijn. EUG. DEPREZ. Wjj hebben verleden week heel objectief de uitslagen der gemeen teverkiezingen laten kennen in «-echt en Vrijheid», en wij balden van onze tegenstrevers hetzelfde verwacht, maar.... het is nogmaals gebleken dal onze tegenstrevers en inzonderheid de fronters ter- wille van hun volgelingen zand in de oogon te kunnen werpen, zuiver leugens verkoopen. Inderdaad, de fronters verkondigen dat de socialisten r.ederlsgen boe ken te Lede, Hofstade, Gijsegem, Welle, Dendorleeuw, IJdorgem, Gul tre, Overboelare.Onkerzele eu Erem- bodeeem. Van a) de hierboven opgesomde gemeentens, kunnen wjj zeggen, d t we in Hofstade en Onkerzele te samen 4 zetels verliezen, maar in al de andere gemeentens is er voor de eerste maal gestreden en boeken wij geen vei lies maar integendeel eene enorme stemmonaanwinsi. Maar gezien de fronters zoo hoog i opioopen met hun winst, met de groei der gedachto naar het VI. Nat. en Frontisme, en zij de zuivere waar heid verzwijgen, willen wij klaarte breDgen en do ware toestand aan de bevolking kenbaar maken. Immers, het orgaan der frontpar tij De Schelde van 13 October, schrijft daaromtrent het volgende In Qent is de uitslag beschamend. Te Antwerpen bedroevend. Inderdaad, in Gent, zijn zij meer dan 2000 stemmen achteruitgegaan, en bekomen er geen enkele zetel in Antwerpen verliezen zij 3ooo stem men, niettegenstaande er 23.000 jon ge kiezers meer waren, en bovendien verliezen zij er hun twee zetels. En zoo zien wij De Werkman van 17 October een echt weegeklaag slaken namontlijk DE LES VAN 1921. Te veel van ons menschen hebben de uitsla gen van 11121 voor oogen en weten te weinig af tan de biltere en soms pijnlijke ontgooche lingen die we hebben opgeloopen de gemeen- teverkiezingsstrijd was meestal een strijd van anti-komiteitsbazen tegen komiteitsbazeneen uiting van misnoegdheid. De meeste lijsten waren samengesteld uit mannen met zeer uit- eenloopende meeningen, velen waren wild vreemd aan princiepenwat dan ook wel spoe dig bleek uit onderhandelingen voor het sa menstellen van schepencolleges, bij de eerste stemmingenbij de verdere werking en ten slotte bij de kamerverkiezingen van Novem ber I92I. Het is tientallen keeren bewezen dat de uitslagen van l92t op vele plaatsen verlam mend op de ontwikkeling van het gezonde eu zuivere partijleven hebben gewerkt. Goddank, we zijn deze hrisis te boven. Ja, zij zijn de krisis te boven E11 wij gaan liet bewijzen, in Moorsel, Erembü iegem, Den derleeuw en Brugge, verliezen de fronters 1 zetel, is 4 zetels. In Ant werpen, Nieuwerkerken, Aspelaere, id lergem en Dendorhautem, verlie zen zij 2 zetels, is lo zetels. In Meire en Okegem, verliezen zij 3 zetels, is (I zetels en in Herdersem 5 zetels. is dus een zuiver verlies van 27 I zetels. En dan komen de fronters schreeuwen en roepen van een so cialistische nederlaagWat muilen- trekkers hé? Wij hebben hot herhaalde malen geschreven, dat de frontpartij een samenraapsel is van misnoegde egoistischo katholieke plaatskens- zoekers, en de verkiezingen komen onze herinneringen staven. In Her dersom hadden de fronters in 1921 de volstrekte meerderheid. 2ij heb ben over deze overwinning gefeest en gevierd, en waarlijk als wij hun schrijven van destijds nagaan en ons herinneren de spandoek nie aan de geve! van hun lokaal uithing, daar stond zwart op witIn Her dersem heeft do lrontpartü de vol strekte meerderheid 5 gekozenen. En Nu h. b. fronters Niettegen staande er 225 kiezers meer waren, hebt gij géén enkel gekozen en nog slechts 142 stemmen.E11 hoeveel briefjes van 20 fr. zijn er dan nog voor uitgegeven In Denderleeuw behaalden de Fronters-Daensisten 1414 stemmen in 92l, en nu in 1926 als er ÏOOO kie zers moer waren haaldet gij nog I3i9 stemmen. Is dat ook een aan winst h. h. fronters Och kom, KÜ weet liet heel goed De socialistische partij is niet meer Ie verslaan, en voorzeker niet door do niotsbeiiuidendo frontpartij want als we eens waarachtig do toestand in ons arrondissement nagaan, ko men wij tot de volgende konclusie De socialisten verliezen 4 zetels en winnen er S zetels. EN DE FRON TERS VERLIEZEN «7 ZETELS I Zal hun aanwinst nu opwegen togen dat enorm verlies Wij betwijfelen het sterk, temeer omdat zij er weinig over reppen, en zij genoeg kunnen schreeuwen zooals een gekoeld var ken bij de minste schijnwinst. Do fronters gaan naar den diepe rik, omdat ons volk er geen vertrou wen in stelt, want de feiten bewij zen genoog dat do misnoegde katho lieken overal naar hunnen ouden stal terug keeren. Wij socialisten integendeel kun nen opnieuw over een algemeene winst jubelen, tot spijt van wie 't be nijdt. A. B. De Stabilisatie en de Levensduurte. Naar wijd eu zijd word! gezegd, dat de stabilisatie van de frank de levensduurte zal doen toenemen. Als wij Le Soir mogen geloo ven zal dat nietallerminst zeker zijn. Het is te hopen dat het niet ge- beure, want onze arbeiders hebben al genoeg te verduren, zondor dat er nog verhooging in de levensstan daard kome. Juist Vernomen. Wii krijgen de Procu reur-Generaal Sorvais, als nieuwe Staatsmini ster. Zijne onverdroten stu die en beleid, brengt hem tot dien eerepost. Durven Spreken. Partijgenoot Vanderveldo, in een uiteenzetting, wees er op, dat in za ke ontwapening in Europa, men nooit Duitschland ontwapend kan houden, als de andere landen hun leger ster er om sterker maken. M >n schelt Vandervelde uit voor «Pro Boche», maar wij zegg-n, dal het Vandervelde tot eer strekt de waarheid te durven zeggen want het'Sjuist met de volkeren voor te liegen dat oorlog voeren nog moge lijk is. Aan dit bedrog doen de so cialisten niet mee. Jagers- Latijn. Ik ben juist be gon n en, zei een jager, on de eerste keer dat ik op jacht ging, duurde het geen twee minuten, of er lag e»n haas dood aan mijn voeten. Waaraan was het dior gestorven vroeg een andere jager. Een Muzikant- JLUJ8JL| Schoenwinkel lk was verleden Zon dag 111 een cafe 011 er waren eenige muzie- ►kanten die er oen Imtig deuntje speelden, waaronder een solo voor piston. Bi) het einde van het stuk muziek sprotiger een hun ner vrienden op een stoel om een aanbeveling te doen die luide Vrienden, de persoon die deze solo heeft gespeeld, is een schoenwinkel en als u oen paar schoenen ontbreekt met dat schoon stuk muziek te hoo ren kunt gij u gerust tot hem wen den. Adres is ons ontsnapt. lAik Ling, Ling, LiDg. 'k Was met mijne constateur ,T\.op weg raar 'I duivonlokaali en ods Trien had me gezegd Jef' rap weer hein, want 'k moen nog spek haolen ver den hoechepot. Mijn aandacht werd getrokken op den helleman, die riep Als er iemand- is die in do antisocialistische bladen nog iets kan vinden van 't savooi- Hen, gezien do kiezing voorbij is, krijgt een goede belooning.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1