Mijn Hoekje. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Meer Voortbrengen Minder Eten Van Alles Wat. 23« Jaar N* U. Prijs per nummer 20 centiemen. 31 October 1926. Annoncen ippii ST Zuinigheid Opslagopslag 't Is al wat men hoort en .t is ook wat onzen drukker ons laat kennen. Het papier, den drukkers inkt, de dagloonen sty gen, en den prys van ons blad verhoogt. Van Zondag toekomende, moet ons blad 25 centiemen per num mer kosten, liet vermoedert dus met 5 centiemen Het is natuurlijk niet met liefde, dat wy zulks aankondigen, maar tegen t gewold staat er niets en wy moeten er ons by neder- leggen. Wy zullen het mogeiyke doen, om ons blad zoo aangenaam mo gelijk te maken, trachten dat die 5 centiemen ingenomen worden met ons geliefd weekbladje in de mate van 't mogeiyke te verbe teren en te veraangenamen. Zullen er dus om dier> oentiemen verhooging, lezers zyn die ons verlaten Het is al te belachelijk die vraag te stellen, maar 't is noodig, omdat er van onze vrienden zyn, die beweeren dat zulks het geval zal zyn. Welnu, Kriederik is van een ander gevoelen. Hy is overtuigd, dat onze lezers zullen begrijpen dat we niet verder -kunnen als het paard, en dat we geen bron van inkomen hebben, om uit te putten naar beliefte Hij durft verzekeren, dat onze vrienden zullen begrijpen dat ons weekblad er noodig is, want zyn rol is zoo veelvuldig. Wij hebben ons blad noodig om ons te kunnen verdedigen tegen do aanvallers onzer tegen strevers om onze prinoiepen te verkondigen, om de strijdende werkendo klasse aan de zyde te staan. Wij zyn eene groote party. Ons arrondissement kan zyn eenig socialistisch weekblad niet mis sen, en daarom, zal er geen enke len lezer afvallen, integendeel. Neen wij rekenen op onze vrienden en partygenooten, op dat ze zouden medehelpen aan den stormloop die zal gedaan wor den, (111 nieuwe lezers te winnen. Een volk dat leest, is een be wust volk en hierom zullen alle socialisten hun plicht begrijpen on niet alleenlijk ons blad bly vee lezen maar een nieuwen lezer bijbrengen. Het is meer dan noodig dat ons weekblad Hecht en Vrijheid in alle werkershuizen binnen dringt, omdat bet het blad is van de werklieden zelf, dat opkomt voor hunne rechtvaardige eischen dat stryd voert voor een mensch- waardig bestaan van het arbei dende en zwoegende volk. Als elk oen handje toesteekt dan verdubbelen we ons lezerstal, en elk zal medehelpen daarvan is verzekerd Friederik. REIT VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1» en 2' bladzijde. 2 fr. op 3" en 4' bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vftór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HANI) IN HAND», Molendries, Aalst BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE ALFRED NICHELS: REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Haud», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 3,00 5,50 1 jaar 10.00 RUITEN RELGIK. jaar fr, 17,50 Men abonneert zich op alle postbüreelon. ikei licR Als men zich een oogenblik zou la ten vervoeren met hetgene de kapita listische bladen ons voorschotelen Als men nu daarbij een gevoels- mensch is, dan zou men waarlijk gaan veronderstellen dat het de kapitalisten ait ons land erg hebben om de twee eindjes aan elkaar te knoopen. En door een weldoordachte politiek die ze door beroepsknechten in hun bladen doen neerpennen, zijn ze er werkelijk in gelukt een deel der klein burgerij te doen gelooven dat het wer kelijk erg gesteld is, met de nationale nijverheid. En die heeren vinden natuurlijk, dat de werkende klasse te weinig voort brengt, en te veel verbruikt. Ons betrachting is dus niet die hee ren van het tegenovergestelde te over tuigen, maar wel onze arbeidsvrou- wen en mannen eens nader in kennis te stellen, met het gejank der heeren kapitalisten. Eerst en vooral hebben we de So- cièté General de Belgique die in 1925 slechts (fl) een winst deed van 38 ntil- lioen. En in haar verslag voer hetzelfde I dienstjaar, na haar voldoening te heb- I ben uitgedrukt over de stabilisatie po gingen der regeering, en tevens, waarom niet: haar belangstelling te hebben vastgelegd voor het vaderland, seggen ze verder De voorwaarden van de voort- brengst, in het belang van de stabili satie van de frank terug normaal 2 wordende, is het bedrag derloonen niet meer de uitwerking van den in- 1 dex, maar hangt eveneens af van den afzet en de verkoopprijs der gefabri- keerde voorwerpen. Of, volgens die heeren, zullen de werklieden zich moeten tevreden stel len met het loon door de heeren kapi- «Jbilisten bepaald, en afhangende van len verkoopprijs hunner gefabrikeerde ivaren, door ons vervaardigd. Maar le werklieden mogen niet meer bepa len, de loonen noodig om in de behoef ten der arbeidsgezinnen te voorzien. Verder lezen we in g. n. verslag Om dien uitslag te bereiken, moe ten patroons en arbeiders de kracht inspanning en opoffering doen, die de rede en het belang van het alge meen bevelen. Wat dunkt U Is dit niet prachtig en mooi gezegd i voo nair zou er wel een verstandigen ar- 6° "leider gevonden worden die niet liet ichijnheilige in deze taal snapt Maar laat ons zien hoe die heeren dit Mrstaan De eersten zulllen er kunnen aan meehelpen door de specialisatie van jde voortbrengst, en door handels verstandhoudingen op te richten, ten einde de algemeene onkosten te ver- 1 minderen. Alles goed en wel 1 doch niet te rap. pteekent dit niet meer uitbuiting neer werkloozen Het zou nochtans al te dwaas zijn an onzen kant, ons te stellen tegen- ver de verbetering van het productie foces. Maar dan dienen de arbeiders mede- iggingschap te hebben in de bedrij- Lk[ sn, ten einde de regeling der voort- lengst dusdanig in te richten dat we sn reserve leger van werkloozen kun- CrCÜ beletten welke met de kapitalis- cli voortbrecgstwijze noodzakelijk iijnt te zijn, omdat bij hun de verze tting vast staat, dat met een uitge- sneerd arbeidersleger, meer gelegen- siais, de loonen omlaag te drukken. Arbeiderstoezicji.t 1 ytei 31 omo Ie ad h »«*d stoi pil su* :ert ren Cl Ziedaar heeren der Sociètè Gene ral hoe wij het verstaan de voort brengst te verbeteren en de kostende prijs der voortgebrachte waren te ver minderen. Bij ons wil het er maar niet in onzen kop, dat de werkgevers tot daartoe zullen komen om bedrijfstoezicht voor de werklieden toe te staan, zonder dat ze tot daartoe door eensgezind optre den der georganiseerdearbeiders ver- plicht zijn. We herinneren ons nog steeds de maanden lange staking der werklieden, uit zwaar ijzer welke vochten om dit rechtte veroveren, en de tijd heeft bewezen dat ook die heeren patroons nog niet vooi die toegeving te vinden waren. Begrijpelijk In alles en voor alles gaat het er om een kwestie van macht. En de heeren werkgevers weten maar al te goed, dat ieder toegeving aan de eisclieh van de georganiseerde werklieden, een steen te meer is die aan i afbrokkelen is van de kapitalistische burcht. Nu komt nog in het verslag een les voor, voor de bestuurders der Vak- vereenigingen we lezen Van hunnen kant zullen de leiders der Vakbonden aan de arbeiders moeten doen verstaan, dat het in hun belang is zich redelijk te toonen, en dat de miskenning van economische wetten, door de moeilijkheden van de nijverheid te vergrooten, slechts het lot van dc arbeidersklasse zou in onzekerheid brengen. Wat we vroeger gezegd hebben ten aanzien van de noodzakelijkheid meer jffooi- baarheid te geven aan de toepassing van den achturendag, zal zich in de toekomst nog meer wettigen het Belgisch volk zal zijn bestaan slechts verzekeren door den arbeid en de spaarzaamheid. Ziedaar den hartekreet van alle uit buiters, grooten en kleinen. Meer wer ken en minder eten Zoo verstaan die heeren dit. Doch alleen in de richting van de bezitlooze klasse. Arbeiders(sters) ziet er niet naar dat de heeren uitbuiters, in weelde brassen en teeren in 't belang van hunne brandkassen, spant uw buikriemen nauwer toe, en klopt eenige uren meer, dan zullen uwe uitbuiters wanneer eenmaal te veel zal voortgebracht wor den wel de gelegenheid vinden uwe reeds te kleine loonen nog te verminde ren. De leiders van de Vakvereenigingen zullen wel de heeren wandelen zenden met hun belangloozen raad. We moeten immer heel anders denken over de wijze waarop de krisis van liet kapitalisme dient opgelost te zijn. Die oplossing bestaat alleen hierin dat de arbeidersklasse onophoudend metvolle kracht, dient te beuken oj) de kapita listische burcht, tot het lieele gebouw ineenstort. Als men eenmaal tot daar gekomen is, dan zullen de werklieden wel liet noodige weten te offeren voor dc nij verheid, als dit noodzakelijk mocht blijken op dit tijdstip zal de nijver heid dan ook haar eigendom geworden zijn. Eng. DEPREZ. Madame spaarzaam. Mjjn man zegt, dat deze schoenen het repa- reeron niet meer waard zijn. Wat denkt ge Schoenmaker spottendWel, dat zal best gaan nieuwe zolen en een nieuw bovenleder de nestels zjjn nog goed. DE LEGERDIENST Een van de bijzonderste hervor- vormingen by het samenstellen van de nieuwe regeering zal zeker deze van het leger zyn. "Onze party zal een charge in regel doen, voor dienstvermindering. OPGELET Vele katholieke leiders spreken op gelegenheids vergaderingen, op zoet- sappigen toon over de socialisten om bly ven doel te nemen aan de re geering. Wil dit misschien beduiden dat de socialisten van elke regeering zelfs van deze die niet hef minst denkt om workorshervormiogeu tpt sland te brengen moet blijven deel maken Dat zullen wij in 't kort uitma ken. VLAANISCH EN OEIWOKR AAT Dat wanen zich de VI. Nat. ofte Fronters alléén, die met aldus hun naam te betitelen, en verders niets dan scheldwoorden voorbehouden aan het adres der socialisten, deze in een al'zienbaren tijd te kunnen doen verdwijnen. De Fronters beschikken over geen karaktervast programma, en ze zul len dan ook verdwijnen alvorens iets te worden. Niettegenslaande bel op 10 Octo ber is uitgemaakt dat ,.y bergaf rol len, willen zy hot nog in de hoofden hunner volgelingen prenten, mot VEERTIEN DAGEN' na de keizing een plakbrief uit te hangen Een ze gedag VOOR VLAANDEREN. Zeg Fronters, gy die zoo hoog op loopt met uwe bekwaamheid, aan ziet toch de bevolking voor zulke naïeve schepselen niet, dat ze zou den gaan gelooven dat gy waarlijk op 10 October een zege hebt be haald Ten andere als wy uwe bladen openslaan zien wy byna in elke ko lom, de kreet slaken van Organilatie- iverh Het e'k van morgen Wij moeten ons uithangbord veranderen naar gelang de mentaliteit der menscken enz, enz. Wy willen nog zien dai de Fron ters by hun tienvoudige naam er nog oen dozijn zullen bylappen, maar hef kan ook dat er dan al voor ieder man een naam is. Het moet er van komen, gezien hun persoonlijk egoisme. DE SOCIALISTEN voeren niet enkel strijd met do ver kiezingen. Neen, hun stryd is be stendig, omdat we er niet op uit zyn, enkel kiezers te maken, maar be wuste socialisten, die strijden voor een programma, voor een ideaal. Daarom, bestendig ieveren, om lezers te winnen voor onze bladen en leden voor de coöperatie, muuia liteiten en vakbonden is ons een duurzamen plicht. DE AVONDEN worden lang, en liet lezen zal een aangenaam (ijdvordryf zijn. Daarom naar de socialistische bi bliotheek. Onzen Prins Polle trouwt nu met eone protesfantscbe. En toch zal hun huwelijk ingeze gend worden 111 de katholieke kerk Alles voor de duiten. Onze Vrouwen moeten wemeer inwijden in onzen stryd. Er zijn nog te voel der onzen, die afbreken wat bun mpn opbouwd. Dit is gedeeltelijk onze schuld. Spo ren we onze vrouwen aan, om iu de Socialistische Vrouwenbonden te gaan en dit zal er veel toe bijdragen om ben het schoone, het edele van onzen stryd te laten kennen. Onzen Strijd penning mogen we niet vergoten. Zulks is poer voor ons geschut. Na een liedje, eene omhaling ge daan, en klaar is kees. Eindelijk gaan de boeren, nu aan eeno pacht wet gerakoD. 't Wordt een beetje tijd, want meer dan eene halve eeiiw is die hun beloofd door do burgers- partijen, en zorder de socialisten, was er nog geen sprako van. Zoo leeren die menschen ook bun vrienden kennen. Wie in 't Park te Aalst een wandelingsken doet, spreekt net schande, over de manier dat liet wordt onderhouden, Dien schoonen spiegelvyver is niet meer ziendelyk, De geestelijkheid zolf. brengt don godsdienst in op spraak. Eenieder sprak het hun schande, zelf goede christenen, dat nu met de gemeentekiozing, de noa- r,ekens uit do Arme klaren en liet Zwartzustershuis moosten gaau stemmen. Zij, die anders nooit toe lating kregen buiten Intn klooster te treden, zelfs niet om naar bet sterf bed van bun moedor ofvader tegaau. Kan het missen of de godsdienst gaat om zeep ONZEN BRAVEN vriend Fel De Visch is gevaarlijk ziek. Wenschen w ij hem oen spoe dige genezing. Schande voor die burgershlaben, die er schijnen vermaak in te stellen in een andermans ongeluk. Zulks druipt gewoonlijk van in hunnen neus, in hunnen mond. KLACHT BIJ'T PARKET Onzen vriend Nichels heeft eene klacht aan den Heer Procureur des Konings gezonden togen dien on- menscnelijken apotheker tiie gewei gerd heeft medicamenten af te leve ren, voor zijne dochter, die in Ie vensgevaar verkeerde. Moge het eene les zyn, voor al de zen, dio met dergelijke on'mensche- lykheid zouden instemmen. ONZE EIGENE APOTHEEK zal binnen eenige dagen opengaan. Men is volop bezig zo gereed te maken. DE SCHOONSTE UITSLAG beeft te Aalst de socialistische party bekomen. Zonder dat er twee ge meenteraadsleden MIN' moesten ver kozen worden, behielden de katho lieken on fronters hun getal geko zenen, verloren de liberalen 01 eenen, in t voordeel der socialisten. Een goed vooruitzicht voor de toe komende verkiezing. Of ze lammeieeren Ja, de Groenkruisers lammeteeren Jat het een plezier is om hooren. Ze zyn bedrogen door do katholieke burgers, die een hunner mannen, over boord hebben gewalsd. Maai waarom zooveel lawjjd Znl s is eenvoudig om te herstel len. G'hebt iV. Mertor.s, die stondt NA M. Van Schttylenberg en toch is hij gekozen. <1 hebt M. Schelfhout, die bekleed de maar de 11 plaats en ook hij komt voor M. Van Schuylenb Tg. Welnu, een van die oeide heeren kunnen bun ontslag nemen. En als dit niet kan. w el bij de ver deeling van de Schepenfrakken, kan er een Groenkt ttiser mede bedeeld worden. Ze zyn nu wel maarniet twee ge kozenen maar toch zijn ze een sterke partij volgens bun zeggen, en t is maar een plicht dat. de katholieke gekozenen liet onrecht herstellen, dat hunne volgelingen aan de Groen kruisers hebben aangedaan. Is 't niet zoo

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1