Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Wet op de Arbeiders, Opgepast De gazetten. ijn Hoekje. Werkongevallen 3D 23' Jaar N° 43 Prijs per nummer 23 centiemen 7 November 192(> EEN VOOR ALLEN ALLEN VOOR EEN. ?PU 11 NOVEMBER! bond zal groeiën en bloeien om ons den vrede te bezorgen, en hierom is ons alle hulp, van welke zijde zjj ook moge kome, welkom Alle vredesgezinden sluiten zich aan by do Socialistische partijde ware party van den Vrede. Friederik. 't Is Donderdag eerstkomende Elfde November, verjaardag onzer bevrijding, verlossing van het vreemde bezettingsjuk. Acht jaren geleden, dat de wapenstilstand is gesloten, dat er een einde is gesteld aan het moorden, aan het verwoesten. Welk een vreugdedag voor ons allen! Welk eon gejuioh, bij het vernemen van dit goed nieuws! Ryk en arm, jong en oud, een ieder was te been, vol vreugde, vol leute, vol genoegen, want eindelyk kondon we opnieuw vry ademen, den bezetter den dwin geland, trok op. Vaders, moeders, vrouwen on kinderen koesterende de hoop, hunnen zoon hunnen man, hun nen vader, eindelijk te zien, na een afwezigheid van twee-en vijftig lange maanden. Helaas hoevele zyn er in hunue hoop niet teleurgesteld Hoe is er niet goweend ge vloekt, gokransetand, by het ver nemen. dat hun zoon, hun man, hun vader, nooit meer zou terug koeren, dat hy ginder ver ge vallen was, onder de kogels, on der het moordend vuur, van den vijand 1 En dan hot lijden van dezen die hier onder het juk van den bezetter zyn gebleven I... Oorlog, oorlog, dat vreeselyk woord zoudt go eindelijk, tot het verleden behooren, om voortaan nooit meer van die gruwelijkheid te moeten hooren Dat moet den wonsoh. den wil zyn, van alle menschen die het goed meenen. Elfde November, mag en moet één dag zyn van foest, maar te vens een dag, dat we ons harlje lucht geven, d it we het luide ver konden, dat we uit al de krachten onzer ziel gekant zyn, tegon het bloedvergieten, togen het moor den, tegen den oorlog. De verjaringsdag van het tee kenen van den wapenstilstand, 1 moet immer een hoogdag blijven, niet alleenlijk voor het Belgische volk, maar voor de volkoren aller landen, omdat het immer in hun brein zou blijven, de 011 menscho- lykheid van don oorlog! Uitdion afsciiuwelyken en mis- dacigon oorlog, is er een Vol kerenbond geboren, die voor plicht heeft ta zorgen dat de internationale geschillen langs vrodcliovenden weg zullen opge lost worden, aldus de oorlogen tusschen de verschilligo landen vermijdende. Dat hy leve, dat hy groeië, dat hy machtig worde, opdat de vol keren in vrede mogen leven, dat is waaraan eiken weidenkenden mensch moet medewerken. Hot is vooral de taak van de Socialistische patty, die van by haar ontstaan, op haar program ma heeft .- Oorlog aan den Oorlog Vrede aan alle menschen van I goeden wil. i Edele taak, edelen rol. die on- 1 ze party heeft te vervullen en van hare macht, en hare sterkt0 zal ook afhangen of den Volkeren ÏECET Of nUBD OK- ardt •gen :teu, van ed- tsi- pïl- uk- ir«, ■eni 5 ra» mei Deze wet dagteekent van '24 Decem- ber 1903. Vóór dien tijd moest iemand, die een werkongeval opliep, het bewijs kun nen leveren dat de patroon plichtig was, om schadeloosstelling te kunnen genieten. Dat gaf telkens aanleiding tot processen. j Processen kosten veel geld en val len gewoonlijk uit ten voordeele der- genen die veel geld kunnen besteden I aan verdediging. Daar tegenover I stond de werkman met bloote handen 1 en negen op tien keeren werd hij afge I scheept. De wet bracht daarin een merkelijke verbetering. Het princiep werd gehuldigd dat in I ieder geval schadeloosstelling zou wor- I den betaald en wel in dien zin dat ieder I der partijen, als zijnde voor den helft I verantwoordelijk in het ongeval, er Ivoor vijftig ten honderd zou tusschen- I komen. 't Is aldus dat een slachtoffer van een I werkongeval altijd recht heeft op een I vergoeding, overeenkomende met den I helft der geleden schade. Die vergoe- I ding wordt berekend op het gemiddeld lloon van het laatste jaar dat het werk- I ongeval voorafgaat. Vallen onder de toepassing der wet lil de werklieden, leerjongens, alsook 1 de bedienden die uit hoofde hunner Irechtstreeksche of onrechtstreeksche Itusschenkomst aan deEelfde gevaren ■als de werklieden zijn blootgesteld, en Iwaarvan de loonen niet hooger dan |S500 beliepen. Deze laatste som werd sedert den [wapenstilstand reeds 3 maal gewijzigd len opvcigentlijk gebracht op 4000 mWet van 27 Oogst 1919) 7300 (Wet Iran 7 Oogst 1921) en 12000 (Wet van |luli 1926). Overeenkomstig art. 39 der wet moet de regeering, om de drie jaren, aan de 'Kamers, verslag uitbrengen over de toepassing. Het laatste verslag dat verschenen is, loopt over de jaren 1921 1922 1923. We vinden daarin een heelen hoop belangrijke inlichtingen die we onze geachte lezers willen mede deelen. Voor het jaar I92I weiden er I4I, >93 werkongevallen overgegeven dit getal steeg tot 154.979 voor 'tjaar 1922 en in 1923 bedroeg het 181.806 In 1921 hadden 47i gevallen een loodelijken afloop, in ip22 steeg dit ital 4.89 om in 19'23 te beloopen tot >5. Bovendien waren er voor 't jaar 1921, 3126 gevallen die een besten dige werkonbekwaamheid voor gevolg iadden. .tJaar 1922 kende er 3437 en 11 1923 waren er 4071. Op den dag van heden vallen er aarlijks twee honderd duizend zwoe- ;ers op het veld van eer... van den rbeid. Hoevelen onder hen zijn er .iet door onbekwaamheid, onbewust- leid, onverschilligheid zelfs, niet al de 'oordeelen uit die wet hebben kunnen alen Hoevelen zijn er niet die den peelbal waren van ongevoelooze maat- chappijën van verzekering Hoevelen terden misleid en hoevelen gaven den ïoed op, omdat ze van Herodus naar 'iiatus werden gezonden Ik houd bijna geen zitdag of er ko len ongelukkigen mij spreken over nn werkongeval en maar al te dikwijls estadigik dat ons werkmenschen geen etui hebben van hun rechten op dat ebied. Moet ik er bijvoegen dat het bijna tijd onvereenigden zijn Immers een isvndikeerd arbeider weet al gauw 1 sekretaris van zijn vakbond aan te effen, en eens de syndikaten er mee tmoeid zoeken de verzekeringsmaat ihappijen alras om de zaken in der inne af te haspelen. De wet bevat ook enkele schikkin tn die ver.uderd zijn en in den geest in den nieuwen tijd waarin we leven lenen veranderd te worden. De socialisten die altijd op de bres ouden om de heiligste belangen der arbeiders te dienen zullen in den eerst- komenden zittijd gelegenheid vinden om de wet te doen verbeteren. Iedereen weet dat gezel Wauters, minister van Nijverheid en Arbeid, dit werk heeft voorbereid. In een volgend artikel zullen we de voornaamste ver beteringen die dienen aangebracht te worden, meer bepaald toelichten. P. DE BRUYN, Volksvertegenwoordiger. Binnen onkelo dagen zal België voor de achtste maal den wapenstil stand herdenken die een einde stelde aan den afschuwelyksten massa moord die ooit bedreven werd. De eenen zullen daarin de herden king zien van de verplettering van een vijand. Anderen zullen daarin een aan leiding vinden tot ijdele parade. Nog anderen en wij zyn daarbij zullen zich herinneren dat de 11° November aan het menschdom voor kwam als de dageraad van een nieuw tijdperk, het ti jdperk vandon Vrede. Stellig zullen wjj in vele plaatsen offlcieële en militaire betoogingen zien, die zeker heel decoratief zyn maar geenszins kunnen uitdrukken, wat op dien datum by de arbeiders natuurlijk op komt. De arbeiders zullen ook betoogon. Maar zij zullen niet de voldoening van de wraakneming willen uitdruk ken zy zullen ook geen dwaze parade inrichten maar alleen uiting geven aan hun afschuw voor den oorlog en aan hun krachtigen wil om voor altijd den terugkeer van zulke onheilen te vermijden, Hand-en geesterarbeiders Op 11 November zult gij er aan denken dat de volken nietontwapend zijn en dat de tallooze verdragen en overeenkomsten, do steeds opnieuw oprijzende bedreigingen van nieuwo oorlogen niet hebben kunnen ver drijven Gij zult U herinneren dat de econo misclie geschillen, die onvermijde lijk zijn in een kapitalistisch regiem, voort turend en opnieuw zoo men niet oplet de wereld in een bloed bad kunnen dompelen 1 Gij zult niet vergeten dat al de ont goochelingen, al de misrekeningen, al de moeilijkheden waaronder onze bevolking gebukt gaat sedert 19i8, het rechtstreeksch gevolg zyn van den oorlog En gij zult uit het oog niet verlie zen dat al de oorlogen en hunne ge volgen, zoo zij voordeelig zijn voor sommige uitbuiters, voor U en voor uwo buitenlandsche broeders slechts onveiligheid, hongersnood en dood voor gevolg hebben Gy zult er aan denken dat hot volk, het werkende voIk, in alle oorlogen, overal en altijd het eerste, ongeluk kige slachtoffer is En gy zult dan ook niet nalaten de socialistische idoën te verkondigen en uw anti-militarisme lucht, te ge ven. Gij zult deze gelegenheid gebrui ken om eei.s te meer uw wil to ver kondigen om met krachtdadigheid te strijden opdat de oorlógen weldra nog alleen afzichtelijke herinnerin gen uitliet verledenzynmonsterach- rige gebeurtenissen waarvan men nooit meer den terugkeer moet vree- zen En tegelijkertijd zult gij uiting geven aan uw wil om een eind te maken aan het regiem van bet ge wapend kapitalisme die de eenige bron is van de oorlogen en de gren- zelooze ellende 'die er uit voort vloeien door in do plaats daarvan te stellen de Heerschappij van den Arbeid, in de rechtvaardigheid en den Vrede Jos VAN ROOSBROEK. Algemeene Secretaris der B.W.P. De tijden zijn zeer lastig en moeilijk voor de arbeiders gezinnen. Allerwege regent het belastingen. Wat vandaag zooveel kost, zal mis schien morgen met 20 o o opgeslagen zijn. En moeder de vrouw die de minis ter van linantieën is in het gezin, ver keert in d'onmogelijkheid met zeker beid haar budjetop te maken. Dit alles ware nog niets, moesten de loonen van den man, of van de kinde renals er reeds twee werken in verhouding stijgen. Dit evenwel ge beurd in de meeste gevallen niet. Van daaruit dat de koopkracht van het loon vermindert, 't Gevolg van de moeiëlijke tijden is dan ook dat de werkende klasse in d'eerste plaats ge troffen is dat het ook zij is die zich meer en meer ontberingen dient op te leggen. 't Is dus verstaanbaar dat dit de ge moederen der werklieden ophitst. Wat evenwel te betreuren is dit is dat.dezelfde klasse, of beter een deel dier klasse zich laat verleiden tot ont moediging, of onverschilligheid, want d .n wordt het gevaarlijk 1 Ze halen de schouders «p voor den strijd die dagelijksch wordt uitgevoch ten, tusschen hunne vakvereenigingen, en hun eigen uitbuiters. Z'hebben geen oog meer voor den strijd op politiek gebied.Ze voelen wel dat kolen en aard appelen met den dag duurder worden, maar z»hebben den moed niet meer grondig d'oorzaken daarvan te gaan op zoeken. En wat men door die menschen al hoort vertellen, als ze dan éénmaal aan 't redeneeren gaan, als men dit nog- wel redeneeren mag noemen grenst aan 't ongelooflijke. En ze weten niet door hun domme kritiek, wat al wee en schade ze berokken aan hun zelve en aan hun klasse. Neen, de strijd op economisch, poli tiek en mutualistisch gebied kan hun niet meer schelen, maar de werkers vijanden vrijven in hun pollen, want ze zullen die onverschilligheid uitbuiten ten voordeele van hun en ten nadeele der arbeidende klasse. Ei was een tijd dat de reactie uit schrik haar gebouw te zien ineen stor ten nogal gereedelijk toegaf, aan de voornaamste eischen der werkende klasse. En nu dat het kapitalisme eenigsinds in zijn vouwen is hersteld geworden, droomt zij ervan hare heer schappij te stellen, zonder rekening te moeten houden, van een sterke en wel georganiseerde arbeidersklasse. Om tot dit gulden tijdperk te komen rekent zij vooral op degenen die we hooger hebben aangehaald de onver schilligen, of het laat maar gaan, wat gaat. En juist nu beleven we een tijd, waar het meer dan noodzakelijk blijkt, dat de arbeiders eensgezind in hunne wederzijdsche organisaties moeten staan.Meer nog, iedereen van ons heeft voor plicht, die nog te versterken en grooter te maken. Moesten de arbei ders zoo rampzalig te werk gaan, en hunne organisaties verlaten, geloofd dan maar niet dat het patronaat nog rekening zal houden, van de meest gerechtvaardigde looneischen. Integen deel, 't ware een terug drijven, naar de meeste en schandigste uitbuiting. Er is nog iets anders 1 Wij weten dat de arbeiders reeds te veel gebukt gaan onder de te zware lasten. Welnu, neemt voor een oogenblikje maar, een kijkje in de burgerspers, en ge zult verwonderd staan, hoe üie pers aan 't huilen gaat, dat zij de bour geoisie te veel en wij de arbeiders veel te weinig belast zijn. Begrijpt dan ook wanneer de on verschilligheid u en ons klasse moest te neer slaan wanneer de politieke machtopositie's zouden verschoven worden, ten voordeele der burgerij, begrijpt dan, hoe duur dit ons zou te staan komen. Denkt maar eens aan 't verlangen uwer vijanden om alle lasten te ver schuiven, op de schouders der werklie den hoe zij droomen van liet weer standsvermogen der werkende klasse te breken droomen van de afschaf fing van dan achturendag, die ons toch een brokke familieleven heeft ver schaft, die ons tot een meer en beter levenstandaard heeft opgevoerd, in een woord hoe ze droomen van paal en perk te stellen aan alle sociale her vormingen, die 't bestaan der arbei dende klasse moet verzekeren. Is het dit gij onverschilligen is het tot dit dat we moeten terug kee ren We schreven bovenaan ons artikel Arbeiders, opgepast en we kunnen dit niet genoeg heihalen. Weet steeds een onderscheid te ma ken, tusschen uw vrienden en vijanden schaadt nooit uw klasse belangen, door onzinnigen kritiek. We beleven moeielijke tijden. Ze ker 1 Het leven wordt steeds ondrage lijker. Zeker Maar laten wij ons niet door moede loosheid overmannen. Laten wij inte gendeel teruggaan, en onderzoeken de oorzaken van al het wee die de werken de klasse wordt aangedaan.En als ge dit durft te onderzoeken, dan zult ge ook d ondervinding opdoen, dat de inrich ting zelfs van de maatschappij waar onder we leven slecht is, en het dan ook een plicht is van ieder arbeider, om door onderlingen steun onze macht te vergrooten. Organiseert, onderricht U zei ven 1 Met die twee factoren vormen we een macht die ons moet in staat stellen alle moeielijkbeden te overwinnen, om dan gezamentlijk den kapitalistische warboel neer te halen, en eindelijk onze redding te laten volgen. Eug. DEPREZ. Mïlliardairszoon en werkmeisje. De zoon van een Multi millionnair heeft zich verloofd niet een mooi 1 ISjarig meisje, die in zyn vaders pa leis als twoede werkmoisjo diende. Het is een dochter van een haven arbeider. 't Is natuurlijk op zijn Ameri- kaansch. Onze metalieke reserven. Door liet stabiliseeron van onze frank, is ook onze metalieke reservo hersciiat, en naar verluidt, zyn zij do volgende 388,245.ooo fr. tegen eene uitgifte ia papier van 9,52o 624,000 fr. AaD de loopendo taks herschat, zou dit metaal voortaan voor eene waarde van 2,7oo millioen voorko men. Nood gedwongen. Onze vriend Karei Sevening heeft uit gezondheidsreden zyn post als Pruiscben Minister van Buitenland sche Zaken moeten opgeven. Met hem verdwijnt een der dap perste verdedigers dor Duitsche Re publiek. 't Is te hopen dat hij weldra ge heel hersteld is, opdat hij opnieuw do strijd zou kunnen hervatten tegen de Duitseho Reaktie, wat meerdere verzokering voor liet behoud der re publiek zal daarstollen.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1