NA DE STABILISATIE Belgische Bank Z Arbeid «SR» Van Alles Wal. AALST. Iets over OpvoediDg. Moeders. KAPITAAL 311 RESERVED volledig gestort 9 MILJOEN FRANK Alle Bankverrichtingen Spaarkas 6 0/0 Onze RouwbetoogiDg Partijgenooten Medeburgers Het is niet ons doel hier te schrij ven over de techniek van de stabili satie, inaar wel eens te onderzoeken welke de gevolgen kunnen zijn van de stabilisatie voor de arbeiders, voor wat betreft het vaststellen hun ner loonen. Het is ook niet meer noodig te bewijzen dat de socialis ten gehandeld hebben in t belang van de werkende klasse door te hel pen om de frank van de volledige waardeloosheid te redden. Een papieren frank heeft dus een waarde van ongeveer 7 centen, of het zevende van een frank van voor den oorlog. Dus zou men, zonder eigentlijke prjjsverhooging der ver schillende levensbehoeften, reeds nu moeten zevenfranken uitgeven, om datgene aan tekoopen, wat wij vóór den oorlog verkrijgen kon voor één frank. Maar wij hebben feitelijk ook de eigentlijke prijsstijging in goud- waarde zelf van alle waren, en zoo komt het b. v. dat h9t brood nu tien maal duurder is, in huidige franken, dan vóór den oorlog, en gezien het brood van dageljjksch gebruik is, zijn de arbeidersgezinnen, door de hooge broodprijs zeer getroffen. En niet voor het brood alleen geldt deze verhouding, maar ook voor kolen en vele andere zaken van dagelijksche behoefte. En voor wat do kleediog betreft is deze verhouding misschien wel overtroffen. Men kan zich dus een gedacht vormen van de mooi- lijkhedon in het bestaan dor arbei ders, zelf als zij niet door werke loosheid zijn getroffen. De loonen moeten om aan de ar beiders too te laten in hun allereerste behoeften te voorzien, ten minste dus ook gestegen zijn in de verhou ding der levensduurte. Ia den laatsteu lijd was het voor desyndikaten, bijna onmogoiiijt, ge zien de gedurende schommelingen van den wissel, en met dezes gevol gen op do levensduurte, te verkrij gen, dat de loonen steods in dezelfde verhouding stegen als do duurte des levens. De frank is gestabiliseerd mon zegt dat de nijveraais en han: delaars nu zullen weten, hoovcel zij hun waren zullen moeten betalen, gerekend in franken op den verval dag, dus zijn zjj niet meer zoo zeer blootgestold aan de wisselvallighe den, en is er voor hen dan een groo- ter gemak om hun kostendon en ook verkoopprijs vast te stellen. Maar mon zegt ook dat ten ge volge dor stabilisatie, de index, door dewelke men de levensduurte uit drukt zal verhoogen. In sommige bladen heeft men ge schreven van 1000 ja zelfs 1100, wij willen hier omtrent geene voorspel lingen doen, maar wij trekken toch de aandacht op de verhou dingen, dewelke wii hooger aan haalden. De arbeider zal nu ook in 't vervolg weten dat als hij zijn loon ontvangt, iedere frank een waarde heeft zooals hier hooger gezegd. Er moet nu-gezorgd worden, dat de loonen geregeld worden, opdat de arbeiders genoeg franken zouden ontvangen voor het leveren van hun nen kostbaren arbeid, om voldoende koopkracht te hebben, zich het noo- dige voor het bestaan te verschaf fen. En er dient ook niet uit het oog verloren dat de werkende klasse meer dan recht heeft aanspraak te maken op een beter bestaan dan vóór den oorlog. Het moet niet steeds op den rug van den arbeider zud, dat men de lasten en moeilijkhoden van de tegenwoordige toestand logt. Het is toch niet nitsluitelijk door de lage loonon, dat ons-land deconcu- rentiö moet voeren. Er is dus werk voor de vakbonden, maar ook voor do patroons. Zij zul len moeten bowijzon van goeden wil te zijn, en bewijzen leveren dat zij liet belang van't land begrijpen. De arbeiders, door tusschenkomst hun ner syndikaten hebben bewezen geene onmogelijke eischer, te stel ien. Gezi >n wij nu verzekerd kunnen zijn dat deze gedurige schommelin- zich niet meer zullen voordoen, dat men dusom zoo te zeggen, weet waar mon eindigt, is het gemakkelijk te bepalen opwelk peil de loonen zul^ len moeten gesteld worden, om te kunnen aanzien worden als rechtma tig en billijk. De arbeiders leverden het bewijs van gezond verstand in de moeilijke omstandigheden dewelke hot land doorworstelde, hopen wij dat van pa troons zijde ook al het mogelijke zal gedaan worden om tot bevredigende schikkingen te komen. Ons land, niemand" heeft er voordeel bij dat er werk geschillen ontstaan, nog veel min dat men moet overgaan tot werkstakingen.; De taak onzer syndikaten zal uiterst moeilijk zijn, in de tijden die komen zullen, en 'tis van liet allergrootste belangvoor de arbei ders, dat nu meer dan ooit liet syndik-alisme sterk bljjve, zelfs zich nog uitbreide. Niet enkel moeten de leden getrouw blijven, maarzij moeten tot de onverschilligen gaan, om hen aan te toonen wat er de werkende klasse to wachten staat, in geval de syndikaten zouden ver zwakken. Er kan ook gewezen wor den op wat er reeds is bekomen ton voordoelo der werkers door do syndikale strijd. Iedere werkman weet nu dat de franken dewelke hij deze week ont vangt, toekomende week nog nog dezelfde goudwaarde zullen hebben. De vrees bestaat niet meer dat ODze frank tot niets kon gebracht worden. De stabilisatie is eren het is niet de schuld der socialisten als de frank aan zulk oen lage waarde is gestabiliseerd. Zulks weet eenieder. Nu moet gij de stabilisatie uwer loonen verdedigen. De strijd door de arbeiders te leveren is een strijd van eiken dag. Het is niet enkel in kiezingstijd dat er moet gewerkt worden, het is ook niet als er geschil is met do werk- gevers dat er aan de syndikale strijd moet gedacht worden. Uw loon is uw dagelijks bestaan, dus de ver dediging er van moet uwe dage lijksche bekommering zijn. Getrouw heid aan het syndikaat tracht in deze tijden, het ordewoord der syn dikaten te volgen, niet onbezonnen handelen zijn de noodwendige ver- eischten voorden oogenblik. G. Do Nauw. Om aan uw loon de meest moge lijke koopkracht te geven, moet gij cooperateur ziin, en u bevoorraden in do coöperatieve instollingen. Het ontwikkelen van een dergelijk onderwerp zou heel zeker een lijvig boekdeel vergen. Wij bepalen ons hier dus bij enkele korte begrippen, te meer, daar dit artikel als overgangs middel tot een propagandaschrift der S. J. W. moet verdienen. instinkt door op een lasterend woord prikkel met een vuistslag te antwoorden. Zulks gebeurt heel dik wijls, doch niet bij iedereen men zou evengoed den lasteraar kunnen be vechten, door hem in bijtende woor den het dwaze van zijn handelwijze te doen inzien. De lezer zal zich waarschijnlijk reeds afvragen waar ik heen wil. Welnu Alle menschen staan min of meer in gelijkheid van vertrekpunt voor wat ret bezit van instinkten betreft. De wijze waarop deze tot uiting komen, doet ze dikwijls tot lage of edele in stinkten rangschikken. De Opvoeding speelt hier dus wel den voornaamsten rol. Ds dierlijke drang, ons door ge- slachtsvoortplanting van het Oerttijd- perk overgebleven, moet tot een ra tioneel menschelijk uitdrukken ver- orrnd worden...., in a. w., houdt men bijvoorbeeld een normaal en gezond kind verstoken van alle opvoeding, dan zal het heel zeker een volslagen idioot blijven, niet omdat zijn centraal zenuwstelsel geschokt is, maar omdat het tot oefening geen gelegenheid ge had heeft. De Opvoeder- en ik wend me hier ooral tot de Moeder heeft dus een niet te onderschatten verantwoorde lijkheid tegenover het kind te dragen. Zij zal de nog zwakke hersens van den bengel de eerste oefening geven en als- dus danig op de meest voorzichtige en rationeele wijze moeten te werk gaan, want vergeten wij niet, dat de eerste stap de vaarlijkste is daar den stempel die drukt haast onuitwischbaar zal zijn en zich in den verderen levensloop van den mensch maar al te sterk zal kenmerken. Wanneer gij overtuigd zijt dat de door u verschafte opleiding het mo- reele leven van uw kind zal leiden, dan zijt gij ook vast besloten, het met de grootste omzichtigheid op te voe den en zelf in al uwe handelingen en gezegdens rationeel te redeneeren Nog enkele dagen scheiden ons van het St. Martensfeest, tevens ver jaring van den Wapenstilstand. De meeste kinderen krijgen ter dier gelegenheid allerlei snoep-en speel goedVelen onder ons zullen zich dien dag de vreede gebeurtenis 1914 18 herinneren. Welnu, moeders, uwe taak als paedaoog treedt hier reeds op den voorgrond. Gij zult dien dag of beter nooit uw kinderen van oorlog spreken. Gij zult hen ter gelegenheid van St. Marten geen speelgoed met mili taristische strekkingen, zooals geweer, sabel enz. verschaffen. Aldus zult gij zeker zijn het vecht instikt van het kind op geen dwaal spoor te hebben gebracht, maar er integendeel een kudde dier van ge maakt hebben, dat zich in een Maat schappij, waar geen Rechtvaardigheid noch Broederlijkheid heerscht, niet zou thuis voelen. Alleen deze enkele voorschriften in 't oog houdende, kunt gij er van over tuigd zijn Moeders dat er eens een man een socialist uit uw kleuter 's broek zal ontgroeien. F. Rimbaut. De mensch is van bij de geboorte af reeds door een onberedeneerde drang, die men in de psygologie ziel kunde instinkt genoemd heeft, ge stuwd. Men gewaagt in menig werk van psygologischen aard van tweeërlei in stinkten: edele en lage. Het is nochtans een heelemaal verkeerde opvatting leder normaal mensch geeft uiting aan het instinkt, doch de wi-ze waarop hij op een gegeven prikkel reageert verschilt van individu tot individu Verklaren wij ons door een voorbeeld Iemand geeft uiting aan zijn vechti g BERGEN. Chisairestraa», 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yierlaan. 32 Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto Intrest op voorhand betaalbaar Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten, accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Alhoewel er tijdens den kies strijd tegen het Bestuur der Fi nantién, Feesten enz., welke in mijne bevoegdheid lag, geen kri tiek werd ingebracht, heeft het kiezerskorps den wil uitgedrukt, dat het aan anderen zou worden toevertrouwd. Ten einde het vol- brengen van dien wil niet uit te stellen op 1 Januari 1927, heb ik de eer mijn ontslag te sturen. Dat is ten minste toch willen begrij pen wat het kiezerskorps heeft gewild, want de roode onbekwamen zijn er daar met de volstrekte meerderheid naar het stadhuis gestuurd. Dat kan tellen. Voor de 9 eerste maanden van het jaar zijn er 1.734. -24.529 franken meer ontvangen als belastingen dan verle den jaar. Dat is zeker weer de fout van de socialisten Wat ook de fout aan de socialisten zal zijn Dat de verslaggever van het budget in Rusland heeft aangehaald, dat er vergissingen zijn en dat er zoowat 238 Miljoen roebels te kort zijn. En omdat hij het gezegd heeft.... is hij afgezet t Is niet altijd geraadzaam de waar heid te zeggen. Zelfs in Rusland niet. Er is maar schijn dat de klerikalen winst hebben ge maakt met de Gemeentekiesstrijd en zij willen het al doen gevoelen. De wet op de landpachten welke er moet komen willen zij op de lange baan schuiven. En de wet op de huishuur waarvan spraak is ze te ver slechten willen zij seffens doen stem men. Al was het maar om de arme drommels te tergen. Go6d voor ons land We hebben naar gezegd wordt acht wagons van 5000 kilos elk, goud ge kocht. Dit alles voor een bedrag van UüO miljoen frank. Dit goud moet dienen als tegen waarde van de uitgegeven bankbiljet ten. Het schijnt dat onze voorraad nu zoo groot is als in de beste landen waar het geld goudwaarde heeft. Zooveel te beter. Verkorting van diensttijd. De Standaard pleit voor verkor ting van militairen diensttijd. Dat is allemaal goed en wel, maar voor er verkorting van militairen diensttijd zal komen, moesten de gekozenen van De Standaard wat meer ruggegraat toonen en M. Tschofien zijn mond stoppen, als hij uitvaart tegen een nieuwe democratische regeering 1 De Huishuurwet De afdeeliDg van de Kamer is bezig de nieuwe huishuurwet te bespreken en uit te pluizen. We vernemen dat de Ka mer de verhooging voorgesteld en ge stemd door de Senaat, niet zal aanne men en dat men de hooge vermeerde ringen van de Senaat nog al degelijk zal verminderen. In de Kamer, ziet ge, is er gelukkig- lijk een democratische meerderheid. Hadden de kiezers op 5 April van verieden jaar voor de rectionnaire kle rikalen en liberalen gestemd, dan had den zij de slechte wet van den Senaat aan het been. Nu is er het laatste woord nog niet over gezegd. Watjhebben zij nu gewonnen? De Fronters vonden het goed hier en daar lijsten voor te dragen bij de gemeenteverkiezingen. Nergens be haalden zij bijval, integendeel, in alle plaatsen waar zij gekozenen hadden, hebben zij zetels verloren. En waar zij geen gekozenen hadden, hebben zij geholpen om stemmen af te nemen van de democraten, en alzoo bijgedragen om Anti-Vlamingen en Behoudsgezin de Franskiljons te doen kiezen. Zij helpen aldus Vlaanderen niet, maar helpen er aan mede om ons Vlaamsche ontwakende volk in zijnen vooruitgang te dwarsboomen. Dat is ten minste klaar. M. Jules Pieraert, Schepen van Fi- nantiën der stad Geeraardsbergen, komt zijn ontslag te geven, en geeft de volgende reden Verleden Maandag hadden wij dus onze jaarlijksche rouwbetooging. Toen onze fanfare zich in beweging zette, voorafgegaan door onze mandatarissen en secretarissen der Vakbonden was er een groote massa samengeschoold Achteraan onze fanfare stapte een troffeé vlaggen, gevolgd van 21 kro nen om neer te leggen op de graven onzer dierbare afgestorvenen. De familieleden, mannen en vrou wen in ingetogen droefheid volgden achter deze kronen. Onze Harmonie ging de leden onzer Vakbonden Wijkclubs enz. met gevolg vooraf. 't Was een indrukwekkende betoo ging. Eerbiedwaardig, aan de afge storvenen denkende landden wij op net kerkhof aan, waar Gezel Nichels Al fred de volgende redevoering uitsprak. Eene partij mag of kan hare dooden niet vergeten, en 'tis hierom dat de Socialisten heden, zich op dezen doodenakker bevinden. Allerheiligen Doodendag, dag door ons gekozen, om een bezoek te bren gen aan de graven onzer afgestorvene partijgenooten, die ons in 't volle van den strijd hebben verlaten, na ia de mate hunner krachten, medegeholpen te hebben, aan de grootmaking dier partij, aan de verwezentlijking van zijn ideaal. 1'as hebben we den gemeentestrijd achter den rug, strijd, waarin we ons hebben gemeten met de burgerspartjën strijd waaruit wij triomfeerend zijn gekomen. De strijd van het werkende volk is hard, en daarbij van langenduur. Toen in I884, hier de eerste apostels van het Sociatimus verschenen, dan vonden zij weinig of geen aanhang Het werkende volk was als in een diepen slaap gehuldhet was zoo danig gewoon aan zijn armzalig lot dat het zelfs dezen niet wilde aan- hooren, die hen kwamen spreken van rechten, een menschelijk bestaan, van verlossing. De eerste apostels hebben een wa ren kruistocht gemaakt, en vonden ze niet veel bijval in den beginne, al preekten ze meestal in de woestijn, toch hielden ze vol, en eindelijk kre gen ze bijval. Te dien tijde, moesten ze een werk dag kloppen, van 12 en meer uren, voor een armzalig loon, van leerplicht was er geen spraak, ja van 6 en 7 jaren moesten de kinderen naar 't fabriek bij werkeloosheid, geen crisis fonds; in den ouden dag geen pensioen, bij de verkiezingen geen stemrecht Thans is dit alles achter den rug Wij hebben den achturigen arbeidsdag veroverd onze kinderen gaan tot hun 14 jaar naar de school het crisisfonds is ingevoerd, het pensioen voor onze afgesloofde werklieden is veroverd, en bij de verkiezingen bestaat er gelijk heid van arm en rijk. Enkel en alleen dit kort overzicht van het vroegere en het heden zegt ons, welk een reuzenstrijd er is, moeten gevoerd geworden om de rijke klasse te doen begrijpen, dat ze het werkende volk in een minderwaardi gen toestand hield, en de arme klasse aan het verstand te brengen, dat ze recht had op een meer merkwaardig bestaan. Vervolgd van dezen die hare voor rechten bedreigd zagen, niet begrepen van hen, voor wiens verlossing men streed, zoo kon het niet anders of den strijd onzer eerste pionniers moest hard en afmattend wezen. Maar ze wisten te strijden voor recht en vrijheid, voor een beter bestaan, van het alvoortbrengende volk, en ze hielden vol. Jammer, dat er zoovelen van hen henen zijn getrokken, ons voor eeuwig hebben verlaten, zonder te kunnen be- statigen, wat hun strijd heeft voortge bracht. De Socialistische partij is eene sterk te geworden, ja zij heeft een grooten vlucht van vooruitgang genomen, en dit vooral sedert den wapenstilstand, na dien gruwelijken oorlog. Ja, zij is niet alleenlijk eene sterkte geworden, maar men mag het gerust zeggen zij is ten huidige dage de sterkste politieke partij van het land. Het werkende volk heeft zijn sterkte, zijn gezag en zijne macht gevonden in zich zelve het heeft zich vereenigd in vakbonden, waarmede het patronaat rekening dient te houden, en waar door het reeds veel beternis aan zijn toestand heeft weten te brengen het heeftop mutualiteitsgebied zich verze kerd tegen de gevaren van ziekte, en op coöperatief gebied heeft het zich ingericht en machtige volkshuizen en magazijnen zijn haar eigendom en den woekerhandel vindt er eene doodende concurrentie, tot heil van de algemeen heid. Op politiek gebied, gebruikt het zijn heilig wapen, zijn stemrechtbriefje, om eigene vertegenwoordigers te kiezen, om zijn eigen programma te verwe- zentlijken. Van dag tot dag wordt de Socialisti sche partij sterker en machtiger, en haar strijd gaat voort, tot den laatsten werkman, kleinen burger, kleinen boer, in zijn rangen zijn opge nomen, want de Socialistische partij, is de partij \an al dezen die met de op brengst van zijn arbeid moet leven, van al dezen die door het patronaat of groot-eigenaars worden uitgebuit. Het zijn onze eerste apostels die ons dien weg hebben aangetoond, wij zul len hem blijven bewandelen, tot wan neer wij in ons pogen zullen zijn ge lukt. Dank aan die eerste pionniers van het Socialismus, voor al nun moeite en opofferingen, want het is heden voor de jongere mannen en vrouwen een gemakkelijk iets zich bij de groote socialistische schare te vergen: zulks was niet het geval bij het begin. Hoeveelen zijn er niet bezweken onder die harde taak Hoevelen zijn er niet gebroodroofd Hoevelen zijn er niet naar den vreemde moeten vluchten, om de bete broods voor vrouw en kinderen te winnen Neen, het heldhaftige van dien strijd weergeven is onmogelijk, maar toch kunnen we bevestigen, dat men een waren held moest zijn, om al die vervolgingen te kunnen doorstaan. Daarom gegroet koene voorkampers van het Socialisme, gegroet, gegroet helden van het strijdende volk, ge groet de opstandelingen tegen onrecht en verdrukking. Wij zijn fier op U, wij herdenken onze helden, wij aanzien het als een heiligen plicht, en jaarlijks komen we hier terug, om aan aien heiligen plicht te voldoen, om U te zeggen hoe dierbaar Ge ons zijt, om U te zweeren uw begonnen werk voort te zetten en niet te rusten tot de algeheele verlossing van het proletariaat is be werkt. Jammer, dat er na een strijd van zooveevele jaren, na overwinning op overwinning te hebben geboekt we judassen zien opdagen, die bewust of

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2