Belgische Bank "d" Arbeid AALST. GEMEENTERAADSZITTING KAPITAAL an RESERVEN volledig gestort 9 MILJOEN FRANK SYNDIKALE RUBRIEK Kroozen verleend door de agentschappen op de hierondervermelde rekeningen Checkrekeningen (terugbetaalbaar op zicht) 3,50 De kolen nood Kwade Tougen Aan de Breisters. Hebben de groenkruisers een Circulaire verspreid dat is hun recht. Dat de breisters zooals de andere werklieden zich moe ten voreenigen kan niet genoeg herhaald worden Maar zoo hard niet sto'ff( n zoo voor de groen "kruisers goed passen. Zoo be weren z(j in hunnen circulaire dat zij alles voor de breisters ge daan hebben, .om hunne lootten te verhoogen, en den duurtetoe slag te bokonien De waarheid is dat onze vrion den hier te Aalst, te St. Niklaas en Wetteren, wat meor moed aan den dag hebben gelegd, voor de geringe loonen van de brei sters te verbeteren De groen- kruisers zullen toch niet looohe- nen dat de breisters van St. Niklaas, de eerste en het moe digste in den strijd stonden, en zij ook de eerste den duurtetoe slag bekomen hebbenWan eer die Meisjes en Vrouwen van St. Niklaas, dio verbetoringen eenen langen tijd vóór de Aalstersche b.eisters bekomen hebben, dan was het dank aan hunne sterkte door vereenigd te zijn. Het waren de vrienden van de groenkruisers niet die daarin den krachtigste hefboom zijn geweest; dat weet eenieder, maar 't was wol de So cialistische Textielbond. Een beetje minder stoeffen zoo aan de groenkruisers beter staan, de verstandige werklieden van de Breiwerkhuizen, zullen weten wat ze te doen hebben, Zij moeten ons medehelpen voor de onvereenigde breisters aan te sporen lid te worden van onzen Textielbond die aaa de worklie len de beste waarborgen geeft, om hunne loonen en werkvoorwaar- don te beschermen, en zoo moge lijk nog te verbeteren H. P De Slakingeu in de Viscose Fabrieken. De werklieden van boven g«- noemde plaatsen zijn in staking gegaan, omdat de H.H. Patroons weigerden loonsvermeerdering te geven aan de werklieden, die zij met veel reden gevraagd hebben. Te Obourg zijn 3600 werklie den en Hamburg 4000 werklie den in den strijd betrokken. Heden Zondag om 2 1/2 uren vergadering in het lokaal Hand in Hand. Mannen er Vrouwen allen op post 0 Maatschappelijke Zetel6h.MT Voldersstraat, I. Agentschappen La LOUVIERE, Sylwain Guyauxstraat 46 BERGEN, Chisaïr>astraai, <0. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan 32 Halfmaandolijksctie rekeningen (veranderli)ke kroos) 5,05 Deposito rekeningen mot voorbericht van 15 dagen 5,75 met voorbericht van 30 dagen 5,875 voor 3 maanden vaste belegging 0,00 voor 6 maanden vaste belegging 0,25 voor 1 jaar vaste belegging 0,25*/» voor 5 jaar vaste belegging 0,50 Spaarkas 6,00 De stortingen en afhalingen kunnen gedaan worden aan de win kotten van den maatschappelijkon zetel Voldersstraat, 1, Gent. Zij worden ook gedaan door tusschenkomst van de postcheckroke- ning Nr 850 of door de Nationale Bank. Alle Bank-operaties. Verhuring wan Brandkoffers. wan Vrijdag 29 October I. I. De Voorzitti Moyersoen, opent de zitting om 5 1 ur«. H. H. De Windt en De Stobbelelr (lib.), Matthieu en Van Geert (kath.) als gebuisde kandidaten in de laatste kiezing waren afwezig. VerdeTs nog gezel Marcel door ziekte belet. 1" Punt. Vernieuwing der kredietopening voor 1927 in het gemeentekrediet. Aangeno men. 2° Puilt. Leerling tot verlenging van dcce aangegaan in 1931 M. DE NEVE, Schepen van Finan- tie, stelt voor 1. De duur der leening van IU2I verlengen de intrekt ervan te brengen op 6 1 2 0 0 en op voorhand den intrest te betalen. Nochtans, terugbetalen aan deze die het wemchen. 2. H«no nieuwe leening voor korten termijn (lu jaar i aangaan mei een li- nantieële inrichting. Intrest 700 en jaarlijksche doodingen van I 10. 3. Ken» buitenlands» he leening doen. De twee eerste voorstellen svorden in aanmerking genomen en 11a eene korte bespreking wordt er besloten, om het Schepencollege machtiging te ge ven om eene leening aan te gaan. 3' Punt. -ivadem: van Schoone Kunsten Rekening 10.5. Aangenomen. ■1Punt. Lager Onderwijs Verlof. Na wat bemerkingen wordt er beslo ten dat, het zomerverlof in de scholen zal beginnen in de maand Augustus, zoodra het schooljaar de door »le wet gestelde schooldagen zil bereikt heb ben het verlof zal op 15 September eindigen. 5° Punt. fonds der meestbegaajden. Ver- stag. DE GEMEENTE-SECRETARIS, geeft verslag over de bekomen uitsla gen der leerlingen, die genieten van liet fonds. GEZEL STEENAUT JAN. Mijn- heeren, ik houd er aan er op aan te dringen dat de ouders wier kinderen begiftigd worden met onderstand van het fonds der meestbegaalden, worden verwittigd vóór liet schooljaar aan vangt, want menige ouders zouden hun kin<Teren verder onderwijs laten genis ten indien zij tijdig wierden op de hoogte gebracht. (Instemming.) 6° Punt. Onderstand. Reglement voor de Gestichten Aangenomen. Vervolgens wordt er goedkeuring ge geven om 20.000 fr. te besteden tot on derstand onzer onvrijwillige werkloo- zen. (eindelijk^ De verkoop van grond in de Arbeid- straat, wordt ingsgelijks aangenomen. Als laatste punt staat aan de dag orde Belastingen. Bijvoeglijke opcentiemen op cedel- belastingen. Op kadastraal inkomen. Op Dienstpersoneel en Motors. Of openbare ver mo gelijkheden. Op voertuigen, op balcons en logins. Voor het innemen van den openbaren roeg. M. DE NEVE (front) stelt voor 0111 de belasting onveranderd te hernieu wen. M.SCHELKHOU 1 (kath.) zal tegen de belasting stemmen omdat deze op de balcons en logias niet wordt afge schaft. GEZEL STEENHAUT JAN stelt voor in naam van de Soc. groep om deze belastiug op de eigenaars te leg gen. M. BAST1AENS (groen kruiser) Is ook van meening als er ontlasting moet gestemd worden, dat dan deze ook eerst bij de werklieden moet gezocht worden. Nochtans kan hij niet akkoord gaan met het voorstel der socialisten, gezien de eigenaars het recht hebben deze be lasting den huurder te doen betalen. GEZEL NICHELS. M. Bastiaens gij hebt liet verkeerd op want niets is voorzien in de wet die de eigenaar toe laat deze lasten op den huurder te leg jon, M. Bastiaens zegt dat er vele werk lieden hun huisje hebben gekocht daarover zijn wij het eens, maar ver geet niet, dat deze toch de belasting op het kadastraal inkomen te betalen hebben, en het geldt hier een voorstel 0111 de armste der armen wat te ont lasten. M. DE NEVE (front.) Als wij het voorstel der socialisten stemmen, zul len de huurders schade doen, want dan zullen de eigenaars de opslag hen vol geus de wet toegestaan vragen. Onderbrekingen door socialisten en geroep welke eigenaars vragen to heden nog de opslag niet, hen door de wet toegestaan Namen, namen. De Voorzitter hamert. M. VAN SCHAMELHOUT (front.) Mijnheeren, in princiep ben ik het eens met het voorstel der socialisten, maar. er mag niet uit het oog verloren wor den dat al de groote eigenaars hun hui zen hebben verkocht, en het moet toch gezegd worden, dat met liet verande ren der huishuurwet eti die in de Senaat is gestemd, er 150 - 200 en 225 o o opslag mag gevraagd worden en er géén enkel eigenaar met derge lijke geringe opslag zijn huizen goed kan onderhouden, (dat is nog gespro ken hé werklieden, red.) Wij zouden de huurders dus een slechten dienst be wijzen, want de eigenaars zullen hun pacht opslaan. GEZEL STEENHAUT JAN. En de huishuurwet dan Ten slotte wordt er gestemd over het voorstel van M. De Neve (front.) De 10 0/0 belasting op de huurders te behouden. Stemden er voor MM. Mertens, de Béthune, Schelfhout, Danckaerten De Smedt (kath.). MM. Van Opdenbosch, De Neve, Bocqué en Van Schamelhout (front.). Stemden er tegen: De gezellen Flips, Nichels, Steenhaut Jozef, Haelterman, Steenhaut Jan, en gezellin Snel Annette. MM. Bastiaens en Van Schuylen bergh (groen-kruis). Het voorstel van M. De Neve wordt dus met 9 stemmen tegen 8 aangeno men. De Zit ing sluit om 7 1/2 ure. Nota der redactie. Dank dus aan de Fronters, hebben onze arbeiders op nieuw voor een jaar de loodzware be lasting van 10 0/0 op het kadastraal in komen aan hun been. Naar ons gezegd wordt, hadden de twee groen-kruisers met de socialisti sche groep gestemd, omdat er geen gevaar was dat hun meesters zouden ae gebroken potten moeten betalen. Wij nemen akte. Onze propagandi sten hebben ook voor plicht HEI' VERRAAD DER FRONTERS KEN BAAR TE MAKEN. A. B. Ten gevolge de vraag van de Socia listische Gemeenteraadsleden, heeft de heer Burgemeester Zaterdag morgend, de 3 groote Kolenhandelaars van de Stad naar het Stadhuis geroepen, waar gezel Flips de reden uitlegde, waarom de groothandelaars uitgenoodigd wa ren. De kolenschaarstc doet zich ge voelen, liet zijn voornamelijk de inwo ners die geen plaats hebben voor kolen te bergen, en de arme menschen die van week tot week hunne kolen koo- pen die het ergste lijden. Het Stadsbe stuur verlangt om in dezen nood te voorzien, die op de medehulp rekent der heeren Grootkolenhandelaars. M. De Schaepdryver maakte de historie van den toestand. Vóór den Oorlog was de voortbrcngst van de Belgische mijnen 22 millioen ton per jaar, dat gestegen is tot 21 millioen ton. Maar in ons land worden ongeveer 34 millioen ton verbruikt. De overige 10 millioen ton werden vroeger door Engeland en Duitschland in België in gevoerd. De staking der mijnwerkers van Engeland, die buiten eenieders verwachting reeds 7 maanden duurt, maakt dat we geen kolen ontvangen uit Engeland, en de Duitsche kolen in groote mate naar Engeland worden gezonden ten nadeele van België. M. De Schaepdryver verklaarde ver der wat zijne Firma betreft, de uit voerders van kolen in onze stad, nage noeg dezelfde hoeveelheid kolen ont vangen als vroeger jaren,om aan onze bevolking te verkoopen (de heeren Van Trappen en De Boe bevestigen voor hun firma's het zelfde). Op mijn vraag verklaarde die heeren wanneer er geen maatregelen van hoo- gerhand genomen worden, de kolen verkoopers nog dezelfde hoeveelheid kolen zullen blijven ontvangen dan voorheen, en zij besloten dat volgens hunne meening in onze stad geene kolenschaarschte zou zijn. Een verdere bespreking had plaats, waar de heeren De Neve en Bastiaens aan deelnamen. Wij wilden van de groot-handelaars meer zekerheid beko men, en op de vraag waarbij het komt dat menige inwoners zoo moeilijk kolen bekomen, antweordden die heeren, dat eenieder bij zijne gewone leveraars hunne kolen moeten vragen, gezien die uitvoerders nu dezelfde hoeveel heid kolen ontvangen dan vroeger jaren, die zij aan de klanten moeten bestellen, en wat den prijs betreft deze verandert is volgens de hoedanigheid der kolen. Volgens de verklaringen van de groothandelaars, komen nu in de stad zoovee] kolen om te verkoopen als de voorgaande jaren; er zoo dan geen ko len gebrek mogen zijn in de stad. Doch de prijzen zijn veranderlijk. De inwo ners van de stad zullen met genoegen deze bespreking op het Stadhuis verne men. Wie geen kolen heeft weet nu wat te doen. De raad volgen van de groote kolenhandelaars door tij uwe gewone kolenleveraars te gaan aan kloppen, die nu zooveel kolen bekomen dan vroeger. Wij zullen toezien wat er zal van komen met den raad van de groothandelaars te volgen, en of onze inwoners wel op die wijze zich de noo- dige brandstof kunnen aan schaffen; wanneer het niet helpt, zullen andere maat regelen moeten genomen worden. H. F. Daar wordt door vole menschen uiterst licht gebabbeld. Zij babbelen er maar lustig op klinkt bot niet zou botst het, wikken en wegen hunne woorden niet, of zij met hunne kwadetong bun evenge zei in zjin eer en goeden naam aan tasten, hem do kroon van bet hoofd rukken, hom tot een voorwerp van spotenminachting maken; daarover bekommeren zij zich niet. V.\j hebben hun hart vol afgunst, achterdocht, haat en nijd. I)o tong van den kwaadspreker is een zwaard, het verwondt niet enkel degene van wie gesproken wordt maar ook dikwijls on meest zelfs den kwaadspreker. Den kwaadspre ker iioorend denkt ieder terstond aan balk en splinter en aan de wooï den van liet slecht, en denkt riet dat men iemand zwart maakt zonder zich zelf vuil te mak«n, want de kwadetong heeft tiet altijd op de reputatie van een ander gemunt. Hun misdrijf is daarom nog te slech ter, omdat zij gewoonlijk niet bü machte zijn te herstellen wat zij misdaan iiebben. Hoeveel boter zou liet er in de Sa- menleving niet gaan,'zou de men schen hun tong heter wisten te br- heerschon? L. VAN DER VEKEN. Bij de Lederbewerkers Door de vereeniging wierden gingen in 't werk gesteld, om lan„ de weg der onderhandelingen tot een bevredigende arbeidsregeling te ko men in t huis van M. D' Haess-Meert te Aalst. Welnu weet dat 1. g. n. daar absoluut niet wilde van hooren. Wat dunkt U wel Erger Hij zou eens laten zien dat hij alleen te bevelen bad op zijn werk huis, en om de stoutmoedigheid der gasten te koelen, schreet M. Haens op het bord dat «r zou 10 uren ge werkt worden. Dit alles ging natuur lijk zonder de gasten te raadplegen. Weer vroegen we om onderhandeling. Niets te doen. Tot hij nu op zekeren dag het bezoek heelt gekregen van de Arbeids Inspectie, die twee proces ver balen heeft opgemaakt, een voor d' achterwet te overschrijden, en een voor kinderen te werk te stellen welke nog de voorgeschreven ouderdom niet hebben bereikt. Dit komt ervan als men koppig is tegenover de Vakvereeniging, nietwaar M. D' Haens. Sinds geruimen tijd werd er gemord door de monteurs-stukwerkers van het huis Herckenrath. Nu is er nog bij gekomen dat de daguurwerkers even eens aan 't morren gegaan zijn de reden is te zoeken in het feit dat de patroon de meening is toegedaan, dat voor zijn werklieden het leven niet genoeg is verduurd 0111 den laat- sten opslag van 5 oio te moeten be talen. De werklieden zijn nu juist een ander meening toegedaan. E11 door de Vereeniging wordt alles in 't werk gesteld, om tot een bevredigende op lossing te komen. Laat ons nu maar hopen dat M. Herckenrath het rechtvaardige der vraag der werklieden zal inzien, en dus voldoening schenke. E. D. Voor de werklieden van da Textielfabrieken 1 n Brel- werkhuizen. Gezien den Index voor de beide Vlaanderen gestegen is tot 700 pun ten, moet den duurtetoeslag nog met 5 0/0 verhoogd worden vanaf den 16 November aanstaande. Door onzen Textielbond is daar over een brief geschreven aan aide Patroons van de Textielfabrieken en Breiwerkhuizen. De leden van onzen Textielbond worden verzocht hier van rekening te houden, en wanneer het moest gebeuren dat er hier of daar een Patroon is die de vermeerdering niet betaald, dan moet men dit on middelijk aan den Secretaris van onzen Textielbond doen kennen. e Socialistische Weverij. Zoo noemt Bastiaens de weverij waar een gekende Katholiek aan liet hoofd staat. Onze vrienden zullen dus met genoegen vernemen dat er wat veranderd is vroeger wierden aide menschen vervolgt en broodloos ge steld die gekend waren als Socialist thans verklaard Bastiaens is dat ver anderd, gezien sommige katholieken patroons de Socialistische werklieden verkiezen. Zoo de oorzaak niet te vinden zijn aan de meenige dwaasheden die Ba stiaens reeds op zijn kerfstok, heeft. De werklieden van de Weverij Wael- kens weten daarvan te spreken, moge lijk zijn er nog, andere gevallen dat Bastiaens zijn geweten onderzoeken, wie den groote zondaar is. De afloop van de staking der Schpijn- en Ni e uibelm others Wat we sinds een 3tal weken voor zien hadden is gebeurd: dezen strijd is op een dood punt geloopen en verleren gegaan. Dank aan de leden van den tlauwen Onpartijdigen Houtbewer- kersbond, waarvan een deel zijner le den aan liet werk gebleven zijn. en de medehulp van de fronters en andere vreemde onderkruipers. Het is de moeite waard van een klein overzicht te nemen over den loop dezer staking, die goede lessen geeft aan al de werklieden. De Onpartijdige Kristene Houtbewer kersbond, waren de toongevers in deze beweging, omdat zij het grootste getal waren. Doch, hoe ongelukkig hebben een groot deel hunner leden zich aan gesteld Zij stemden de staking maar bleven aan den arbeid, en hunnen Chef in Geert stond machteloos, om aan dien bedenkelijken toestand door hun ne leden geschapen eenigzins te ver helpen. Nooit heeft een Vakbond beter zijne onmacht getoond dan den Onpar- partijdigen Houtbewerkersbond in de zen strijd, en heeft bewezen dat zijn bestaan schadelijk en veroor deeld is om te verdwijnen. De Fronters die gewoon zijn van hard te roepen, hadden de twee eerste weken veel toonen ®p hunnen zang; het duurde niet lang. Na de gemeente- kiezing was de kaart gekeerd. Die moe dige leeuwen verborgen hunne klau wen en gelijk sluipdieran kropen zij naar het werk, waardoor de Fronters op eene schandalige wijze hunne vak- genooten verraden hebben. Dat feit toont den geest waarin de leden van den Frontersbond opgevoed worde»; door gewis aan strijd karakter maken de leden van den frontersbond van kun ne vereeniging een simpel spaarkas- ken. Wanneer de fronters spreken van hunnen Vakbond vloeken zij nog har der dan den grootste ketter. Inderdaad met zulke bonden gaan de werklieden van de eene nederlaag naar den ande ren slag van Waterloo, waar de arbei ders al hunne slrijdsporen door verlie zen. Ik zegde dat dezen strijd '11 goede les bevat voor al de werklieden: Inder daad hoe dikwijls hoort men van on vooruitziende werklieden zeggen het is_ toch gelijk waar ik vereenigd ben. Wie de houding goed kent van de Gee le en Frontersbonden, die door dezen strijd eens te meer in volle daglicht wordt gesteld, zal over die bondekens vast anders oordeelen. In den strijd van de Schrijnwerkers en Meubelma kers, hadden de kristenen de overgroote meerderheid. Eenieder ziet nu wat er van komt in zulke bonden ingelijft te zijn; den strijd eindigt tot schade en schande voor de werklieden. Neen het is niet gelijk in welke vak bond men aangesloten is. De Houtbe werkers hebben daar de droeve onder- vinding van opgedaan. De verdwaalde werklieden moeten de oogen openen; daar moeten al onze vrienden aan medehelpen; deze werklieden op hun nen misstap wijzen die buiten onze rangen staan. En dat het noodzake lijk is voor al de werkllieden zich aan te sluiten bij het groot werkersleger, door lid te worden van onze Vakbon den, die aan de Arbeiders de beste waarborg geeft, 0111 hun bestaan te verzekeren, en te streven naar een hooger en beter leven voor de wer kende klasse. H. F. Te Obourg en Hamburg Voor de Viscose be werker s-sters. gevi DEI I V, Brm digd schi! i Ai Zate Di rie, lege hebt listei hoe ooge 2e rood AI hebt tan 1

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2