Belgische Bank d" Arbeid De Socialisten zijn tegen den Godsdienst In de Kamer. De Fronters aan 't werk M en Vakbeweging, AALST. KAPITAAL sr RESERVES' volledig gestort 15.500.000 FRANK Alle Bankverrichtingen Spaarkas 6 0/0 DEN MODDERPOEL Ziedaar den blok van 10 0/0 belasting op het kadastraal in komen, die de Fronters met huane minnebroeders, de katholie ken, aan ons been hebben gekluisterd, in plaats van het op eige naars te leggen wat door de wet is toegelaten. GOED WERK! De Woekerprijzen der Kolen. Belangrijk Bericht. Openbare Voordracht Maatschappelijke ZetelGENT Voldersstraat, I. Agentschappen: LA LOUVIERE. Sylvain Guyauxstraat. 46 BCRGEÜ, Chisairestraat, (O. Hulpbureel CHARLEROI, Yzerlaan, 32. Opening van deposHo en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto Intrest op voorhand betaalbaar Gaat naar den buiten, spreekt met de menscben over het Socialisme en men tal er u onbewimpeld zeggeü: ja maar de Socialisten zijn tegen den godsdienst. Dat is nu bij de buitenlieden zou ingeworteld dat men hen moeilijk kan aan het verstand brengen dat zulks onwaar is, on men hun dit op- diScht in de geestelijke toespraken en in de katholieke bladen, die er allo belang bij hebben, dat de buiten lieden niet met de socialisten zouden verbroederen. Alhoewel wij tegen den godsdienst niets hebben en eenider die bij de Socialistische partij; is aangesloten, over zjjne volledige vrijheid beschikt in zake godsdienst, toch zullen wij hierom niet nalaten als we misbrui ken bastatigen, die de leer van Chris tus compromiteeren, die in het open baar aau te klagen. De leer van den Zaligmaker is te rein, om ze te laten bezoedelen, zon der dat de openbare opinie er van op de hoogte moge worde gebracht. Mogolijks zoekon die hoeren ka tholieke en de geestelijke everheid daar het middel in, om ons to be schuldigen van tegen dengodsdionst te zijn. Da godsdienst wordt te veel uitge baat in 't voordeel der Klerikale par tij, en 't zal wel later eeno missing blijken van wege de hoogere geeste lijkheid, de Katholieke; partij en de Kapitalistische klasse in 'talgemeen geholpen en gesteund to hebben ten nadeele der werkliedenpartij. Ziehier de feiten TEN EERSTE. De nonnekons uit de Theresianen en Arme Claren heb ben eens den dorpel van het klooster overtreden voor eeuwig vaarwel ge zegd aan alle weroldsche zakoD, ko men er nooit meer buiten en hebben zelfs niot meer het recht een bezoek te brengen aan hunne stervende ouders of naaste bloed verwanten Zij zijn dood voor de wereld. En was het hun in 1921 verboden deel te nemen aan de gemeentever kiezingen, in 19*6 hebben wij ze nu hun klooster zien verlaten om in het woelige volk, hun beurt af te wach ten om hunne stem to gaan uitbren gen. Do hoogere geestelijkheid hadt be volen, dat ze moesten gaan stommen voor de klerikale partij. TEN TWEEDE. Onze prins Polle trouwt met prinses Astrid. Hij is Roomsch-Katholiekzij is Prote- stantsch. Hij staat zijn geloof niet af, zjj evenmin. Er is dus hier geen mogolijkheid, voor de katholieke leer een kerkelijk huwelijk te sluiten met elkaar. Aan gewono stervelingen, wordt zulks door de hoogere geestelijkheid verboden. Hier geldt het prinsen en prinses sen, en 't kerkelijk huwelijk wordt ingezegend. Het is een kerkelijk hu welijk van gemengde godsdiensten En er is ons geleerd er is maar een waarachtig geloof. TEN DERDE. In Italië treedt er een barbaar op, als den dooder van alle vrijheid als den vernieler van de rechten van het volk. HÜ ontziet niots hij moordt, hij brandt, hij vernielt, in een woord hü en zijne bende is het schrikbe wind van het volk, want wie niet buigt, niet medehuilt is hun vijand en wordt gebroken als glas. Zoowel korkon ais Socialistische volkshuizen worden in brand gesto ken; zoowel geestelijken, als socia listische leiders vermoord en nu dat er aanslagen op het leven van dien moordenaar, van dien brand stichter worden gepleegd, maar mislukken, nu is het de Paus in per soon, die luidop verklaart, dat hij staat onder de bescherming van den almachtigen God Is het te verwonderen, dat het ge leof om zeep gaat? De geestelijk heid helpt daar wonderwel aan mede. Mogelijks zullen de katholieke bladen, bovenarms op dit artikel vallen en er een bewijs in zoeken, dat we wel tegen don godsdienst zijn. Wij zeggen hen van nu af, dat zo ongelijk zouden hebben, want bij ons blijft godsdienst privaat zaak. Zulks wil evenwel niet aeggen dat wij hot recht niet hebben ons volk te wijzen, op do feiten die door de geestelijkheid gepleegd worden en indruischen tegen de scboone en zuivere leer van Christus, zooals zs ons is geleerd en voorgehouden in onze kinderjaren. Bij ons is 'twie misdoet krijgt er van. Aan de Christene werklieden an de christene landbouwers, vragen we, die hoogere aangehaalde feiten in overweging te nemen, waüt het is bijmiddel van den godsdienst, dat ze zich van ons verwijderd houden. Wij kunnen er niet genoeg op drukken, dat do godsdionst ons in geenon deele mag verdoelen omdat de christene werklieden dezelfde belangen hebben te verdedigen, als al de anderen. De rijke menschen laten zich ook niet verdeelen, in christenen en niet christenen, en 't is eene onver geeflijke daad, voor ons werklieden dat wü op dit gebied het voorbeeld der geldmannen niet volgen. Mocht dit artikeltje er hot zijne toe bijdragen om de werklieden dichter bij elkaAr te brengen, dan waren we ruimschoots voldaan. NICHELS A, Het is reeds dikwijls gezegd en her haald geworden dat tusschen coopera- tieven en vakbewegingen den samen- gang niet genoegzaam is. Beiden willen een staat van zaken waaruit alle winst i bejag moet gebannen worden. Zij stre ven eer naar een staat, in den staat te worden, die zijn eigen fabrieken, bla den, klinieken, spaarkassen, banken, feestzalen enz. bezit. In die omstandig heden, zou het de coöperatie zijn welke de groote rol zou te vervullen hebben. Waardoor komt het dan toch dat alle arbeiders en bedienden onzer vakbe wegingen geen samenwerkers zijn Waarom volharden zoovele gesyndi- keerden, den privaatwinkelier te steu nen IS HET ON WETENHEID Misschien wel voor sommige. Dat ar beiders en bedienden goed nadenken wat machtig wapen de coöperatief is. Dat zij denken aan het voordeel dat zij er bii hebben met in de coöperatief hun aankoopen te doen. Beschikkende over meer en meer hulpbronnen zou de kooperatie nog dieper in de Arbeidersmiddens kun nen dringen en hare weldaden versprei den niet tegen staande de hevige aan vallen van patronaat en reactie. Dat alles zouden onze gesyndikeerden moe ten overdenken, want het dient in werkelijkheid tot niets tegen uw pa troon te strijden voor loonsopslag, als daarna het veroverde loon terug naar den privaathandelaar gedragen wordt om al zoo uwen misschien wekenlangen strijd terug te zien verliezen. De kapi talistische uitbuiting moet in al hare vormen en verschijnsels worden bestre den, en dat kan wanneer de coöperatie mag rekenen op de werkdadige mede werking van iederen gesyndikeerden. Vooruit gesyndikeerden, wordt allenlid uwer samenwerking, bezoekt regelma tig uw Volkshuis doetaluwe aankoo; en in uwe winkels en Bakkerijen en dan zult gij over U zeiven mogen te vreden zijn. Is Dinsdag het debat begonnen over het duurleven. Het zijn de socialisten rischer, Uyterhoeven en Bologne, die de ondervragers zijn. Kr is gewezen op de meederen uit voer voor eetwaren nu in 1926, dan het vorige jaar, hetgeen als rede wordt aanzien, dat de prijzen zijn gestegen. FISCHER heeft belangrijke cijfers gegeven evenals HOEN, volksver tegenwoordiger van Verviers, waar de smokkel groot is, aan de grens. M. HEYMAN sprak over de kolen- schaarsche en de hooge prijzen. MINISTER WAUTERS antwoord de, dat wat de levensduurte betreft, de prijzen der levensmiddelen gestegen zijn, in verhouding van de daling van den frank, iets waar tegen niemand iets vermag, want wemogen niet vergeten, dat onzen frank, nu enkel nog het zevende waard is, van vóór den oorlog. Wij hebben nog verhooging van prij zen te verwachten, want in die landen, waar de waarde van hun geld, hetzelfde is gebleven, als voor den oorlog zien we, dat den index staat in Engeland 174, in Duitschland 142, Denemarken I84, Zwitserland 161. Bij ons is het nu 705 en in verhouding van het minst genomen index, zou men tot ongeveer 1000 komen of tien maal meer, dan vóór den oorlog. Hedoch den Heer Minister meent dat het hier in België zou hoog niet zal ko men, en we zouden allen moeten wen- schen dat het tot dit peil niet komt, want de wedtr aanpassing der loonen aan de stijging der levensmiddelen ge beurd altijd met vertraging en soms met moeilijkheden. En Wauters voegt er bij ware ik alleen meestertk zou strenger maatregelen nemen. Wauters heeft het nu over de kolen. In Engeland brengt men maandelijks zooveel kolen voort, als in België in een gansch jaar. Daarvan voert Enge land 72 ten 0/0 uit. Nu met de staking in Engeland zijn er 15 millioen ton ingevoerd en hiervan zijn er 350.000 ton van België, of eene kleinigheid, want vergeet niet, dat wij in België bij het uitbreken van de Engelsche staking 1.300.000 ton in voorraad hadden, zoodat de koolmij nen enkel 5 dagen per week werkten. Wij hebben nu de Burgemeesters in de gelegenheid gesteld, kolen te be komen daar waar er ontbreken en tot heden hebben slechts 131 gemeenten hiervan gebruik gemaakt" en rtikel 17.000 ton kolen besteld. Toekomende week gaat de interpil- latie voort. aan de nieuwe huizen in de St. Annaweg brengt voor de inwoners dezer wijk veel onaangenaamhe den; wel heeft men een 10 tal kar ren assche daar komen storten die de inwoners zelf mogen opensprei- den om zich eenig doorgang te ma ken, daarmede is het amen en uit. Die mecschenleve n daar gansch afgezonderd,doordien modderpoel die hunne huizen omringd. Het is onmogelijk hunne woningen te be reiken met een voertuig, zoodat geen enkele kolen- of andere voer man het aandurft naar die huizen te rijden, en wanneer er toch de eene of andere oningewijde het probeert ofwel nieuwe inwoners bunne meubels naar die woningen brengen, dan geraken zij op geen 80 meters afstand van de huizen, zoo rap zitten hunne wa gens tot aan de as inden grond. En om verder te rijden daar is geen denken aan; en dan begint den karwei van de menschen die hun ne meubelen moeten sleuren dwars door den modderpoel. Of er door de inwoners der nieuwe wijk ge vloekt en de stadsbestuurders ver- wenscht worden Terwijl de bewoners met recht en reden klagen over den slechten toestand van de straten dezer wijk, ziet men dat er gewerkt wordt, en en niets gespaard voor de Keizer lijke plaats, en het nieuwe deel van de Arbeidstraat; daar zal ons stadsbestuur voor zorgen; met schoon nieuwe kaseide zal men die straten beleggen, daar moet er ge werkt worden en veel, maar enkele stadswerkers naar de nieuwe wijk sturen voor het modder weg te halen, dat kan niet gedaan worden en om te bewijzen dat zij eerst voor de rijke burgers zorgen, zien we dat den boulevard waar siechts enkele rijke menschen wonen ver licht is Maar de nieuwe wijk waar meer dan 100 huizen staan, daar is geen vinksken licht te zien. De Heeren Van Scbamelhout en Danckaert, die steeds aandron gen voor betere banen en meer licht als Marcel schepen was, spre ken daar nu geen woord over; nochtans kent M. Danckaert zeer wel den slechten toestand van de wijk.'Waarom spreekt hij daar niet over Het zal wel zijn omdat het de vrienden van de H.H. Van Scbamelhout en Danckaert zijn, die op het Stadhuis den pot koken naar hunnen wil. Wat nochtans niet belet dat zij de schuld dragen van de slechte banen dezer nieuwe wijk. De propaganda voor het winnen van leden voorde Wijkclubs en nieuwe le zers voer ons Weekblad wordt goed aangevat. De Algemeene Vergaderingen van de Wijkclubs worden goed bijgewoond en de propagandamiddelen ernstig be sproken. Overal dagen er propagandisten op, die hun ledigen tijd zullen gebruiken, om ons doel te bereiken. Wij verwachten dan ook een bevre- digendeuitslag. In de laatste dagen hebben wij ge boord van booge prijzen waaraan de kolen door aommige uitvoerders verkocht worden, wat zeer overdre ven, is, en waarover ik aan een groothandelaar uitlegging heb ge vraagd. Deze groothandelaar vorklaardo dat zij aan de mjjnen een grootere prijs moesten betalen als deze die in de dagbladen is medegedeeld. De kolen 80 0/0 brokken en 2o 0/0 gruis worden aan de uitvoerders geleverd aan 25o per ton plus do kosten van 't vervoer en 't voeden der paar den die zeer groot zijn, zegde dien heer. De kolen mot 80 0/0 brokken en die verkocht worden aan 32 k 34 fr. per honderd kilos geven aan de *it- voerders eene redelijke winst. Ik vestig de aandacht van de lezers dat het huiskoien zijn met 800/0 brokken, maar er zijn ook kolen, puur gruis, die kunnen afgeleverd worden aan 27 fr. do honderd kilos, en het gebeurd veel dat men van de uitvoerders kolen ontvangt met min der brokken welke dus aan minder da» 32 fr. kunnen geleverd worden; er zijn ook kolen kleice brokjes welke duurder zijn. Welnu onze inwoners weten er van te spreken, dat sommige uit voerders meer vragen dau 32 en 3-1 franken eD dikwijls kolen geven van minder hoedanigheid. Tevens heb ik vernomen dat een kolenverkooper Zaterdag morgend, den 13 November de drie wagons kolen die in ue goe derenstatie stonden, verkocht iieeft met eene winst van looo fr. per wa gon, dus 3ooo fr. gewonnon heeft zonder iets te doen. Wanneer men zulke ongehoorde feiten verneemt, dat de kolen ver kocht wordon aan zulke woekerprij zen, dan moet hol niemand verwon deren dat de menschen er met schan de over spreken. Maandag morgend ben ik over die feiten met den Heer Burgemeester gaan spreken. Hjj beloofde mij daar over een onderzoek in te stellen voor die woekerprijzen te keer te gaan. De Heep Burgemeester. Heeft mij Woensiïag om 9 uren 's morgens ontboden in zijn cabinet ten Stadhuize, waar ook den H. De Novo Schepen en deH. H. groot ko len handelaars van de Stad tegen woordig waren. Na eene gepaste in leiding van den Heer Burgemeester voornamelijk om den woeker te keer te gaan. is eone korte gedacht wisse ling gevoerd, om te bekomen dat on ze inwonners kolen kan verschaft worden. Daarvoor zijn de volgende maatregelen genomen. 1. De H. B. grootkolenhande- laars zullen zorgen dat de kolen die in de Stad ingevoerd worden al aan onze inwoners worden verkocht. 2. De groothandelaars zullen bij hunne afnemers aandringen voor de kolen aan gematigde prijzen te verkoopen. 3. De H. Burgemeester zal de mogelijke pogingen aanwenden, om de kolen die in de Statie van Aalst aankomen, naar géén andere bestemming te worden gezonden. 4. De Politie van de Stad wordt gelast, toezicht te houden op de kolen die 50 kilos per zak moeten inhouden; ook op d© prij zen die door de uitvoerders ge vraagd worden, omzoudoende dea woeker tegen te werken. Dat zijn de 4 eerste maatregelen- wanneer het noodig is, zullen door het Stadsbestuur strengere genomen worden, om te beletten dat de kolen uit de Stad gevoerd worden die voor onze inwoners bestemd zijn, en om do woekeraars te kort vleugelen. Onze inwoners zullen met groote voldoening vernemen, dat zulke maatregelen genomen zijn. Voorde goede uitvoering kan oe n ieder mode helpen, door de personen bij de poli- tip aan te klagen, die het gewicht niet geven, en te hoogo prijzen vra gen van hunne kolen. H. Flips. WAARDE VERBRUIKERS. Gelief zoo spoedig mogelijk uw aan koopboekje van da S. maatschappij Hand in Hand binnen te brengen ten einde uwen per 0/0 te kunnen be rekenen, welke wij dan ook zoo spoedig mogelijk zullen uitbetalen. De Bestuurder. L. Van Der Veken. PLAATSELIJK KOMITEIT VOOR ARBEI DERSOPVOEDING op Dinsdag 23 November, door Zerck Prosper hoogeschoolstu- dent, onderwerp Cyriel Ver* sehaeve en zijne werken. Begin om 7 1/2 ure. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2