Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Van Alles Wat. Mijn Hoekje. De Wet op de Werkongevallen Woorden en Werken. 23e Jaar N° 48 Prijs per nummer 25 centiemen. 28 November 1026. Het Syndikaal-Congres Boerkens. pachters, opgelet. Eindelijk wordt er aan u gedacht, en op het oogenblik dat ik dit schrijf is Donderdag avond is men volop in de Kamer aan 't spreken over de pachtwet Ja, ja, lees goed, over eene pachtwet, over eene wet, die U moet beschermen tegen uwe eige naars, die tot heden naar goed dunken, u, uw land, dus uwen bo - terham ontnemen. 't Zal nu straks dertig jaar zijn, dat ik in de socialistische party ben getreden, en dan vond ik in hun programma reeds de- be scherming van de pachters tegen zijn eigenaar, tegen Mijnheer de graaf of den baron. •k Heb vele kiesstrijden doorge maakt, veel opgetreden als woord voerder voor onze party, veel congressen bygewoond en eene pachtwet wierdaltyd noodzakelyk gevonden. Het was onrechtvaardig, dat een pachter, al was hy ook een goede betaler, een braven christe- lyken mensch, met Kerstdag by de verjaring van de geboorte van den Zaligmaker, zijn opzeg ont ving, omdat Mynheer eigenaar het zóó wilde. Eenieder vondt zulks schanda lig, de meetingisten zelfs deze van do katolieko party, die alsdan heer en meester was kloegen zulks aan, maar eens de kiezing voorby, wierd er van den boer niet meer gesproken. Maar het kon ook moeilyk an ders. De bazen van Kamer en Se naat, waren deryke menschen,de grondeigenaars, en die waron van oordeel, dat alles om te best ging, den boer een goede kiezer was, en dat zyn eigenaar over zyn lot moest kunnen beschikken. De socialisten waren nog van geen tel, de pachters aanzagen hen als hunne vyanden en hun in- vioed in de Kamer was niet groot genoeg, om voor de boerkens iets te doen. Zulks is nu een beetje veran derd en alhoewel de meeste pach ters tot heden nog niet sociali stisch zyn gezind, toch hebben zy het zich ais plicht aangerekend nu, gezien hunne sterkte, te eisch- en dat er op de boerkens eens wordt gedacht. 't Is oprecht jammer, dat al de pachters het Kamerverslag niet i lezen, want dan zouden ze zien, waar hunne oprechte verdedigers l zitten, en geloof meze zyn langs j den kant der ryke menschen niet te vinden. 1 In alle geval de pachtwet, komt er,, en is ze niet zooals wy socia listen ze zouden gewild hebben, ze zal toch een zeker reoht schen ken aan de pachters tegenover hunne eigenaars. FRIEDER1K. RECHT EN VRIJHEID Het Syndika lisme is de hef boom van het strijdende Prole tariaat. Door de stabilisatie van den frank zal er stillekens aan meer vastheid komen in den prijs der koopwaren, het bedrag der loonen en verders in alle flnantieële verhandelingen, zoo dat we, binnen enkele maanden, na genoeg een normale toestand zullen hebben. Onze sociale wetgeving zal zich. ook aan den nieuwen tijd dienen aan te passen. In welk tempo dit echter zal geschieden, zal grootendeels af hangen van de machtpositie der ar beiders. Een der eerste wetten waarvan de herziening zich opdringt is wel deze van 1903, op de werkongevallen. Niet alleen de geldelijke beschik kingen moeten veranderd en verbe terd worden maar meerdere andere princiepen zijn verouderd en dienen in den geest van den nieuwen tijd herzien. Organisatie van de Verzekering. Deze gebeurt nu door toedoen van een zestigtal verzekeringsmaat schappijen, waaronder 25 vreemde. Moest er hier op aangestuurd wor den op een nationalisatie dan zou den de millioea en wiDst thans opge streken door de vorzekeriugsmaat- schappljen, het algemeen ten goede komen. De herstelling van schade hoeft dus ingericht door een natio naal organisme, onder kontrool van den Staat, bestuurd door afgevaar digden van de regeering, het genees kundige korps, de patroons en de arbeiders. Uitbpeiding van de werking der Wet Verscheidene nijverheidsonderne mingen met minder dan 5 werklie den, landbouwondernemingen met minder dan 3 werklieden, kleine handelsmagazijnen vallen nu niet onder de toepassing der wet. Wij vragen dat de wet zich zou uitstrek ken tot alle arbeiders en bedienden, beider kunne, zelfs tot deze die niet betaald worden, inbegrepen knech ten en meiden. Basisloon. Minimum en maximum dienen vastgesteld in verhouding van de waardevermindering van onzen frank. Deze cijfers zijn nu reeds ge bracht op 2500 en 12000 frank het ware gewenscht ze op te voeren tot 35oo en 15ooo fr. De vergoeding zou voorts berekend worden op het ge middeld loon van het laatste jaar dat het werkongeval vooraf gaat. Het aanbrengen van minimum en maxi mum beteekent alleen dat, in ieder geval, waar bet jaarlliksch loon dit minimum niet bereikt, het tot dit zelfde wordt opgevoerd, terwijl het maximum alleen do uitwerksels der wet toelaat tot zulk bedrag voor de loonen die deze maximumgrens over- schreiden. Vergoedingen. A) Voor tijdelijke volledige onbekwaamheid; zou de vergoeding op 75 0/0 van het loon dienen gebracht. BVoor tijdelijke gedeeltelijke onbekwaam heid, waar nu 5p 0/0 van:.het verschil van loon vóór het ongeval en na het ongeval verdiend wordt uitbetaald, zou er evenzeer 75 0/0 moeten ver goed worden. C) Voor gedeeltelijke of volledige bestendige onbekwaamheid, wordt nu ook 50 O/O be taald. In de meeste landen dié ons omringen, in Frankrijken Duitsch- land beloopt zy 2/3 van den graad van onbekwaamheid, in Hoiland 7oo/q Wij vermeenen dat er hier ook 75 0/0 zou hoeven betaald te worden. In uitzonderlijke gevallen waar de gekwetste regelmatig de hulp van derde personen noodig heeft zou zelfs het volle loon dienen behouden te blijven. Rente en Kapitaal. Bij het vervallen van het uitstal tot herziening voorzien door de wet (dril jaar na overeenkomst der par- tijen of vonnis van den vrederech ter) wordt de toelage door een le vensrente vervangen. Wanneer de jaarljjksche rente geen 60 fr. be droeg kon de rochter toelating vor- leenen deze rente heelemaal in kapi taal uit te betalen voor meerdere reDten kon alleen een DERDE de rente in kapitaal worden uitbetaald, terwijl de overige 2/3 in levensrento werden vastgelegd. Is het geraadzaam hier ook met verder te gaan Het spreekt van zelfs dat voor alle ongelukken die een graad van werk onbekwaamheid beneden de 2oo'o voor govolg hebben, kan aangeno men worden, dat de vergoeding in kapitaal worde uitbetaald. Wat de grootere ongelukken be treft, is het niet geraadzaam van de bestaande wetgeving af te wijken, daar doorgaans weg de belangheb bende geneigd is ineens een groote som te trekken en maar al te dik werf zijne toekomst uit het oog ver liest. De rechter zou nochtans kunnen gemachtigd zijn in uitzonderlijke gevallen, b. v. als eene som onmid- delyk noodig is voor een nieuwe be roepsaanpassing, eenigzins deze grens te overschrijden. In Geval van Dood. De vergoeding voor gevallen met doodelijken afloop, thans geregeld door art. 6. der wet, omvat tergende onhebbelijkheden, die in strijd ko men met het gezond versland en den rechtvaardigheidszin. De vergoe ding wordt alleen berekend naar hét loon van het slachtoffer en zijn ou derdom en houdt niet het minst re kening van het getal of do hoedanig heid der rechthebbenden. In plaats van 30 0/0 zooals het nu bestaat, zou er 40 0/0 moeten geno men worden dit laatste coëtlicent zou voor talryke gezinnen tot 50 0/0 dienen opgevoerd. In een volgend artikel zullen we hieropterugkomen en door voorbeel den alles wat nader toelichten. PR. DE BRUYN. Het is voor niemand nog een ge heim gebleven dat do gekamou- fieerde klerikale plaatskenszoekers ofte Fronters hunne woorden een hemelsbroed verschil maken met hunne werken. Wy hebben er al meermalen opge- wezen dat het samenraapsel van Fronters, die zich in het politiek le ven hebben geworpen, enkel voor doel hebben, het verloren terrein der katholieken, langs de weg hun ner demagogische handelwijze terug te winnen. Het gaat er voor de Fonters nift om de stoffelijke verbeteringen van de arbeidende klasse te helpen tot stand brengen, maar integendeel verwarring trachten te zaaien in de rangen van het proletariaat ten eir de hen den opmarch naar meer lots verbetering te beletten. Het gaat er ook niet zoozeer om een zelfstandig en vrij Vlaandere maar om onze bevolking opnieuw in de handen van het klerikalisme te werpen, wat ons in do toestanden van over 30 en meerjaren zoo plaat sen. En wat waren die toestanden Voor de arbeiders was het 12 cn meer uren werken aan een ecbt hon gerloon niet de minste modezeg gingschap geen enkel stukje wet diedevepdediging der arbeiders daar stelde. Zij geleken eerder aan ga leiboeven, aan echte slaven. Van stemrecht was geen spraak, alleman soldaat, daar viel niet aan te denken, want de lotelingswet was nog in zwang die enkel het kanaiije in de handen van het militarisme wierp. Waar waren de albelovende Fronters toen Geen spraak van, omdat onze wroe- ters in armoede en ellende waren gedompeld omdat het klericalisme en vooral hier in Vlaanderen den scepter zwaaide. Do gruwelijke oorlogsweeën heb beneen einde gesteld aan de kleri kale heerschappij, en tiet socialisme heeft gezegevierd De werkende klasso heeft zich we ten los te rukken uit do verslavings bandon waarin zy sinds ettelijke ja ren gekluisterd lag. Wij hebben het zwarte armoelU- dende Vlaanderenvolk, zich zien opwerken als mensch, als waardige zwoeger, en het rouwvloers waar mede Vlaanderen omkluisterd lag is verdwenen, en heeft plaats ge maakt voor meer weistand en genot in de werkersgezinnen. Inderdaad, de toestand van onze Vlaamsche werkersbevolking is verre van benijdenswaardig maar hierom gaat de verlossingstrijd langs socialistisohe weg voort, en laat het obs maar zeggen dank don heldenkamp der socialistische pioniers is er na de oorlog een nieuw Vlaanderen ontstaan. Het nieuw Vlaanderen van Wer- kersstiijd en zege». Het nieuw Vlaanderen van het algemeen stem recht, van de leerplicht, van de so ciale wetgeving, van don achturen- dag en den vryentyd voor werkers en werksters. Het nieuw Vlaanderen der bewus te werkende klasse, sterk georgani seerd in hare politieke partij, hare vakbonden, mutualiteiten en coöpe ratieven, wier winkels de steden verschoonen, wier last auto's over de steenwegen rennen en wiarfa- briekschouwen hare rookpluimen de lucht in jagen, schreef Anseele eens bij gelegenheid. En vóór dat de arbeiders dat alles bezaten kende men goen Fronters, en nu dat wy op een ordentelijk le venspeil zijn gekomen, dank en al léén dank aan de socialisten, komen de Fronters opdagen met schoone woorden en echte volksvleieryde Fronters eigen om de werkende klasse hare macht te breken. Maarde werkende klasse is haar eigen bewust geworden, en zü zal nooit vergeten dat er in de jaren 1884 een handsvol noeste kampers de handen hebben samen geslagen om tegen eon heele wereld van on- verzoenlyken en in schijn onover- winbaren zyn op gestaan, en meer welstand en genot voor do slaven van thans hebben geëischt. Niettegenstaande zy zonder geld of goed de strijd hebben aangebonden, hebben zij als bespotte, als beklaag de, gebroodroofde vol gehouden, en waar staan wij nu Geen stad of dorp meer, of het staat onder de so cialistische invloed, en dat zal het proletariaat niet helpen verraden, opdat het zou verdwijnen. De Fronters hebben zich in het strijdperk geworpen tegen het socia lisme, en dat zij het voor gezegd houden; dat: de eeDS zoo sterke libe rale party onder hare macht en kracht is bezweken, en dat zij voor goed bezig is om gedaan te maken mpt de klerikale party, en of er nog tien andere soortgelyko groepe ringen als do Fronters zich in ,t har nas werpen om dit te beletten, het zal niet lukken. De opmarch van het socialisme is niet meer tegen te hou den en hare volledige overwining is nabij omdat de tijd or voor aange broken is omdat het Socialisme op heden nog allóón red n heeft van bestaan. A. Berghman. van het arrondissement Aalst zal ge houden worden. Zondag den 12 De cember om 4 1/2 ure in bet volkshuis te Aalst. De Secretarissen van de Vakbon den worden verzocht de verslagen die hun toe gezonden worden met do Besturen ie bespreken. Tevens van hunne afgevaardigden te benoe men voor dit Congres, en dezer na men te laten kennen aan gezel H. Flips Hand in Hand Aalst. Zooals we reeds melden zal mak ker Corn. Mertens de Syndikale Kommissie op het Congres verte genwoordigen. Tevens vernemen wij dat nog andere Landelijke Vakcen- tralen zich op het Congres doen ver tegenwoordigen. H. F. •1PN DE MEES IE groote sociali- stische federation worden er dagor- dsn gestemd, tegen de huidige re- geering, 't is te zeggen, dat men denkt aat de rol der huidige regeering ten einde is. Ze was immers gevormd om de sta bilisatie van den frank te bewerkstelli gen deze gedaan zijnde, achten zij haar rol volbracht. Wij ook zijn deze meening toege daan en denken dat het tijd wordt eene andere regeering te vormen, met meer democratische elementen en een demo cratisch programma. VRIJHANDEL! VRIJHANDEL was de kreet van alle socialistenvreters in 1921, en door den drang der omstan digheden is den vrijhandel er gekomen en de fronters waren niet het minst in hun schik, want zij zongen WIJ VRA GEN WAUTERSUIT HETLAND!.. Maar nu, roepen diezelfde heeren OP DE STAATSTDSSC HEN KOMST en alhoewel ze weten dat de katholie ke Minister Baels de groote schuldige is, wordt Wauters nu weeral beschul digd. Weldoen, voor de fronters bestaat niet. -70PET BLAD VOORUIT moet löf, 'n prijs vermeerderen het zal vanaf 1 December 25 centiemen verkocht worden. Alles is duur, 't pa pier verhoogt in prijs, de loonen stijgen en ons geliefd dagblad kan daar niet aan ontsnappen. Onze partijgenooten zullen begrijpen dat zulks ondanks onzen wil gebeurd, en dat ons blad Vooruit het voedsel is voor den geest, zooals het brood het voedsel voor ons lichaam, 't is te zeg gen ONMISBAAR, en hierom ware het misdadig voor den lezer zelf, zijn blad Vooruit op te zeggen, want vergeet het niet, het is het eenigste vlaamsch dagblad, hier in ons arrondissement, dat de rechten van het werkende volk verdedigd, en onzen eenigen verdedi ger laten we niet in den steek. TIJDENS DE bespreking van de pachtwet, hoort men langdurig verdedigen op heteigendoms- recht van den eigenaar, maar die hee ren kapitalisten vergeten dat ook de Eachter een stuk in dien eigendom eeft zijn vetten, zijn arbeid, de meerwaarde die hij er heeft ingestoken. En dat alles telt niet voor de heeren (jf-E MECHELEN is er een over eenkomst gesloten tusschen ka tholieken en liberalen tot het vormen van het toekomstige schepen college, en de voorwaarden zijn zoo vernederend voor de liberalen, dat men het bijna niet gelooven kan. Zij hebben zich namelijk verbonden, geen hulp vanwege de socialisten te aanvaarden, om iets door hen voorgesteld te doen aannemen Kan het lager Arme liberale partij. VOOR AH HEER krijgen we de herziening deroorloogs- schade, boven de 5oo duizend franken Het schijnt dat er vele rijke heeren met de poepers zittenbij het stellen dier vraag. DE ZES MILLIARD uitgewisselde marken, die niets meer waard zijn, en te Brussel door de rat ten worden opgevreten, van wie zijn zij Toch in alle geval niet van de werk lieden. onder y?f RANCaUl is ervan ge- JH trokken en hij is opgevolgd door den liberaal l'echer, die Minister van Kolonieën is geworden. Dien heeft zijn droom. Hij moest vroeg of laat eens minister worden, 't Zal in alle ge val niet voor lang zijn, want hij treedt in een regeering die fel aan 't wanke len is. Hebt gij niet vergoten om dozo week een niet lezer onzer Soc. bla den do noodzakelijkheid ervau te doen inzien. 't Is uw plicht ZEER BELANGRIJK. Sedert de laatste verhooging der ta rieven der IJzerenwegen, was de prijs voor het herbergen der velos in de sta ties, gebracht van 0,60 fr, op 1 frank. Dat was zeer nadeelig voor onze tal rijke werklieden der buitengemeenten. Door de tusschenkomst van onze Volksvertegenwoordiger, Prosper Da Bruyn, i» die prijs terug op o,Co fr. ge bracht geworden. 1

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1