Huismoeders, SYNDIKALE RUBRIEK In de Haringrookerij. solfègeles" I Geeraard sbergen Ben. Goossens Zoon W. C. Dom. Boequé. Terug le hekomen PLAATSELIJK KOMITEIT van ARBEIDERSOPVOEDING Clairons en Tambours Denderleeuw VOORDRACHT Onderhoud der Grachten. Sottegem. NINOVE Voor 't St. Niklaasfeest Voor 't St. Niklaasfeest Stoven Stoven Gepasteuriseerde Melk Sloominelkerij Flandria AALST Tel. 362. t geren we toch te gelooven, dat het den heer Burgemeester is, die der gelijke bevelen zou gegeven hebben. Dan hebben we nog den Heer Schepenen van openbare werken. Is hij het die dien dienst van die hee- ren heeft bewezen Zoo niet, wie is 't Bij de Leder- Vellenben werkers. Door d'aideeling Aalst is een be roep gedaan op hare aangeslotene leden, ten einde steun te verleenen, aan de Kameraden van Herenthals, welke sinds verscheidene maanden in staking zijn tegen hun patroon. De patroon beoogt in deze zaak niets anders dan de vernietiging der Vereeniging. Dat zal wel niet luk ken. Niettegenstaande al ie bitter heid van het leven houden de kame raden aldaar goed stand, en kunnen als een voorbeeld' gesteld worden van de kameraden uit ander gewes ten. Er wordt door hun, geen duim breed van hun staDdpuot geweken. Hier volgt de opbrengst van d'eer- ste insckrijvingslijsten, welke op de verschillende werkplaatsen zijn rond gegaan D. N. B. 15,00. idem 19,oo. V. d. B. 19,00. G. B. P. i3,00. B. B. C, 42,00. H. K. P. j2,oo. V. d. B. lö,oo. Van werkelooze Schoenmakers 2,5o. Eug. Deprez io.oo. Van het bureel Steen- haut Alf. 9,40. Deprez Eug. 5,oo. of samen 182,90 fr. Har.elijk dank aan alle makkers die hun penning jonden. En nu ver der uw plicht begrepen, nietwaar makkers Het mag immers niet, dat het do kameraden stakers aan iets zou ont breken. In het huis van M. Pieters teSot- tegem is Zaterdag j. 1 den duurte- toeslag gebracht op 60 0/0. Pogingen ziiu in 't werk gesteld om een verschil die bestaat met de stukwerkers, tot oen goede op lossing te brengen. Hopen we dat M? Pieters een goed gevolg aan ODze vraag gove. E. D. Metaalbewerkersbelangen Op 5 December eerstkomende vie ren we ons jaarlijks Sint Eloifeest; al wie zich metaalbewerker noomt zal er aan houden dees jaar den uit stap mede te doen. Vergadering ten lokale Hand 111 Hand om J 1/2 uren 's namiddags. Na den uitstap uitreiking der eerespelden. Mannen allen op post, het geldt hier een dag van feesten van strijd. Het Bestuur. Wanneer men zich de moeite ge troost een degelijk onderzoek in te stel len aangaande de loonen en werkvoor- waarden van zekere nijverheden, dan staat men soms verstomt aan welke la ge loonen sommige werkers nog arbei den; een dezer nijverheden is wel de haringrookerij. De hoogste loonen daar betaald voor een vuil en drekkig werk, zijn 2,36 fr. per uur, en lijk gewoonte, daar waar de laagste loonen betaald worden, wordt de achturendag het minst geëer biedigd, omdat, de ongelukkige wroe ers trachten hun loon te vergrooten met de achturendag te overtreden. Bij M. Van den Bosch werkt men alle da gen 9 1/2 uren, of 57 uren per week Verleden week was er eeD arbeider, welke zich verstout hadt opslag te gaan vragen; het antwoord was brutaal Als ge u kunt verbeteren, trek er maar uit» Wanneer zullen de werkers toch be grijpen, dat het spreekwoord Een dracht maakt macht op hen zoo toe passelijk is Wat aangaat de overtreding der acht- urenwet, deze maken we bekend aan de Arbeidersinspectie om hiertegen op te treden. H. C. TextielbondiHand aan Hand Dinsdagavond om 6 1/2 ure in het lokaal Hand in Hand DRIEMAANDELIJKSCHE VERGADERING voor al de loden van den Textic-1- bond. Mannen, Vrouwen en Jonge lieden weest oppost. Heden Zondag om 4 ure namiddag, in het gewoon lokaal, bij Martin De Beul Algemeene Vergadering voor al de leden. Gezel Steenhaut Jozef, zal de ver gadering bijwonen. het huweljjksboekje van de genaam de Nicolas Matthieu en Pelagie Marie Gornand, op het bureel der Vakbonden by H. Flips. Dinsdag 30 November om 7 1/2 ure 's avonds OPENBARE VOORDRACHT door WALTER SCHENENELS over De Guldensporenslag en de Vlaam- sche Socialisten. Het Bestuur onzer beide muziekkorp sen, doet een dringende oproep, tot alle partij genooten om hunne kinderen aan te zetten om de Solfègelessen voor muziekleer te komen bijwonen in het lokaal Hand in Hand Eiken Dinsdag der week om 5 1/au. Ingsgelijks worden er lessen gegeven voor het aanleeren van Clairon en Tam bour. Wie zich wil genegen toonen voor onze muziekkorpsen, stuurt er zijne kinderen naartoe. Wij herinneren vrienden en kennis sen, dat de Voordracht te geven door Gezel De Vrieze, Kantonaal Schoolop ziener, zal plaats grijpen op Zaterdag 4 December, om om 7.30 uren stipt. Onderwerp De Kunst om Voor te Dragen. CECILIA wordt gevierd op Zondag 12 December. Bijeenkomst om 10 uur, om uitstap met muziek mede te maken. Banket om 1 uur stipt. Bede lepel, vork en mes mede te brengen. Inschrijvingen worden nog aanvaard tot Maandag 6 December. Vele klachten komen ons toe wegen3 het niet reinigen der grachten en wa terleidingen. Wacht men misschien tot dat er nog eens tiphus uitbreekt. WONINGNOOD. Op de Statie staat er reeds 2 maand een huis te huren. 'tSchijnt dat de eige naar nen kasteelheer een buiten- sporigen prijs verlangt. Midderwijl zit ten meer dan 50 huisgezinnen opeen gestapeld. De Wet laat toe, dat in gevallen van t woningnood, de burgemeester ledig- staande huizen mag aanslagen. Waarom wordt er hier niet gehan deld NIEUW BLAD. Sedert 3 weken verkoopen de kadod- ders hier het Volksblad van Aalst. De mededeelingen over Denderleeuw zijn evenzeer armzalig en krapuleusals deze van Dender, afkooksel van De Werk man. We doen een beroep op de arbeiders om alleen Recht en Vrijheid te le zen, blad dat ten allen tijde op de bres staat om de belangen van ons verdruk te volk te verdedigen. Vanaf Nieuwjaar zal het regelmatig alle Zondagen verkocht worden. Jan. Gij begrijpt mij voorzeker niet Miel Neen. Jan. Hewel alsdat zij de zittin gen zouden zooveel mogelijk binst iet midden van den dag beleggen, en Leon zou gedwongen zijn van zij n dagloon te verliezen. Miel. Oh die verdomde dommo- rikken. ik durf wedden alsdat onzen mandataris alles zal bijwonen, gelijk welk uur, ziin daghuur zal hij daar mee niet verliezen beste kameraad, wij onder malkander, 'tis te zeggen alle bewuste arbeiders zullen het betalen en dan nog meer of het eigentlijk bedraagt. Jan (de hand drukkende). Miel nu hebt gij toch goed gesproken. Miel. Gij ziet wel de kiezing is voorbij, zi) die alles doen voorde werklieden hetzij de blauwe of gele en steek ze allen in dén zak en schudt maar het is nog altijd dezelf de soort die er uit komt. Jan. 'tis toch waar en dat er nog zoovele arbeiders zijn die zoo blind nog de reaktionairen steu nen Miel. Jongen gij ziet het nu met de kolen weinig of geen kolen ko men er, vele werklieden die zonder zijn, zelfs zijn er die hunne patatten niet meer kunnen koken of zich niet meer kunnen warmen. Jan. Wij mogen nog tevreden zjjn, dat het nog al goed weder is voor dezen tijd van het jaar. Miel. Onzen burgemeester ziet toch naar niet om hij kent nogtans gelijk de andere burgervaders het koninklijk besluit van 8 November laatst. Jan. Het is toch tegenwoordig droevig. Miel. Volgens dit besluit moe ten do inwoners zioh aangeven op het stadhuis om aan de noodige brandstof te geraken maar hier in Sottegem is de burgomeester doof hij weet van niets. Jan. - Nogtans Miel, er moet naar uitgezien worden er zal eens op on zen burgemeester zijne teonen moe ten geduwd wordsn. Miel. Indien het in het kort niet verandert zal het moeten gebeuren. Jan. Of houdt onzen burgerva der misschien lijst van al wie zich genegen is van hom laten te ver vriezen Miel. Beste Jan, hij ziet niet om jongen naar de werklieden, maar in den tijd van beleefd te zijn, uwe stem af to bedelen dat kunnen zij zeer goed,en op hunne manifesten schrij ven, dat zij alles doen voor de arbei ders. Jan. Ja Miel, uitgenomen goed. cht t er ren ien nde van ïor- ene ngs "OD, ven laar ïee- n. en ?en- wei- SAMENSPRAAK Miel. Goeden dag Jan. Jan. Goeden dag Miel. Miel, Hoe is het f hebt gij den karnaval van maandaglaatst gezien? Jan. Ja, Miel het was sehoon en prachtig, er was toch niets van te zeggen, het was eenlubilè diehet katholiek muziek vierde. Miel. Neen Jan, er was niets van te zeggen, he: waren uitmuntende kostumon dio de muziekanten droe gen. Jan. lk benijd het toch niet, het ig voorzeker aangenaam en aantrek kelijk wanneer meD zoo verkleed is. Miel.Ik ook niet maar wil ik besluiten als het de dagen zijn, van zich te verkleeden gelijk met de di«j koningen, of met den vasten ef half vasten dat het dan streng verboden is, want als de politie op uw nek valt dat men nogal spoedig kennis maakt met Audenaarde waar men u seffens eenige ballekens en dagen geeft. Jan. Ja dat is waar, maar mis scbien zal het nu toegelaten worden, de grele meerderheid is toch wat ge zakt op het stadhuis. Miel. 't Is mogelijk want onzen mandataris zal voorzeker zijn best doen, om alle vergaderingen bij te wonen. Jan.Beste kameraad ik heb hooren zeggen, alsdat de geele of blauw reeds al uit hunnen mon1 la- teD gaanhebben alsdat Lefevre niet veel de zittingen zou bjjgewoord hebben. Miel. Wat wil gij daarmee zeg gen Tot wederziens. S. P. VREDESDAG. Onze S. O. S. hebben op wijze den Vredesdag herdacht, Öp Woensdag 10 November, boden zij aan hunne leden en familie, evenals aan de partijgenooten een prachtige Variété- avond aan. Zeggen wij het maar terecht, de vrienden, Elaut, Van de Wiele en Van der Taelen verdienen allen lof, evenals The Dandy-jass-Band die allen gratis hunne medewerking verleenden. De spreker gevraagd door de S. O. S. be let zijnde, werd vervangen door gezel Van de Steen, die op klare wijze de ware beteekenis van ll November uit eenzette, en met cijfers aan de hand, klaar bewees, dat er betrekkelijk den oorlog schikkelijk is gelogen gewor den. Eene omhaling ten voordeele van het Klaasfeest der schoolkinderen bracht 220,40 fr. op. Voldaan keerde elk huiswaarts. Op 11 November zelf, gingen de verschillige partijën, elk af zonderlijk naar het monument. Naar men ons mededeeld, zouden daar door zekere woordvoerders, oorlogszuchtige woorden zijn uitgesproken. Wij be treuren dit oprecht. Hoe heel anders, klonk de flinke, moedige rede van ge zel Van de Steen; het was een roerend pleidooi ten voordeele van den Vrede, t was immers daarvoor en daarvoor alléén dat onze jongens streden. Was hun grootste hoop niet, het militarisme neer te halen, ja toch meenen wij, en thans zouden we nog die chauvinisti sche woorden moeten hooren Neen, neen, kameraden, wij zijn er van over tuigd in uw diepste binnenste, ver vloekt en haat gij den oorlog. Ont vlucht dan ook die bonden, waar men door ronkende woorden. van het rechte pad wil afleiden, en sluit U aan bij deS.O.S. die alléén voor doel heb ben, te strijden tegen den Oorlog, voor den Wereldvrede. S. O. S. VOOR S. O. S. Gezongen door Henri Mattens Het gebroken geweer 37,00. Voor 't Muziek. Ontvangen van de kameraden uit Detroit Michigan de som van 2121 fr. als bijdrage der maanden Augus tus. September en October. In naam van gansch de party danken wy langs dezen weg de kameraden in Detroit Michigan verblyvende voor de opofferingen welke zij zioh ge troosten ten voordeeleonzergeliefde fanfare. Dat zy op dezen weg voort gaan is ons aller vurigste wensch. Ceciliafeest. De kameraden beschermleden, welke wenschen deel te nemen aan het Ceciliafeest welke plaats heeft op 19 December aanstaande kunnen zich laten inschrijven by den bode. Gezel Van den Eeckhoudt en in het lokaal. Den prjjs is vastgesteld op 17,50 fr. Alle inschrijvingen moeten gedaan zynop Zaterdagll December. Het Bestuur. Liefdadigheidsbal Heden Zondag wordt er ten lokale De Redding een groot liefdadig heidsbal gegeven, met monsterorgol Mortier,voorzien van splinternieuwe dansen. Het bal vaugt aan om 4 uren. Gansch de ODbrengst is ten voor deele van het Klaasfeest onzer kin deren der gemeenteschool. Wij hopen dat alle partijgenooten het hunne zullen bijbrengen om het Klaasfeest onzer kleinen zoo prach tig mogelijk te maken. Arbeiders en arbeidsters, waakt op uw veroverde rechten, maakt propaganda bij uwe kameraden en vriendinnen ten voordeele van uwen vakbond, welke U in alle omstan digheden helpt en verdedigd. Tracht al de nog niet vereenigde te bewe gen lid te worden van het syndikaat waar ons aller heel en galuk aan verbonden zijn. Dan zult Gij als waardige arbeider (sters) uwe plicht gedaan hebben. CINEMA. Zaterdag 27, Zondag 28, en Maan dag 29 November Een moedige Bloodaard - komedie, en Alleen op de Wereld 2" vervolg, en tot slot een fijn komiek. DONDERDAG 2 DECEMBER. Buitengewoon programma, De wondermusketièrs komedie De Smaad een bijzondere schoone film en Picolo de schuchtere komiek. Een programma zooals men alleen in de Volkscinema te zien krijgt. NIEUWS I NIEUWS Wij behouden voor de liefhebbers van Ninove de grootste verrassingen voor filmen van de grootste waarde. Niets dan het beste, het schoonste, het kostelijkste is onze leus. E'ke cinemaliefhebber bezoekt de Volkscinema, alle partijgenooten»hel pen meê om onzen cinema te doen kennen. Het bestuur doet alles wat mogelijk is om elkeen tevreden te stellen. Cinema. Heden Zondag 28. en Maandag 29, November, Buitengewoon programma. De dochter van den veroordeelden drama, Huwelijksfeesten van Prins Leopold de volledigste filmopname 2 deelen, en een meesterwerk van Regi nald Denny. Waar was ik DE VERDWAALDEN Groote film 10 deelen. Woensdag, en Donderdag 2 Decem ber zal de film, waarover zooveel ge sproken is, een film zooals er weinig op doek worden gebracht De Ver dwaalden» een nieuw meesterwerk van de fransche cinematografie vertoond worden. YPEREN. Een film in 10 deelen, waarbij de oorlog wordt voorgesteld zooals hij werkelijk was, en voor dewelke overal een overgroote toeloop was in de cinema waar deze film vertoond werd. Zondag 5 en Maandag 6 December, komt dit prachtwerk in de Volks cinema. DE MEESTER DES HUIZES. Wij kunnen in geen twintig keiom men van dit blad al de lofartikelen overdrukken, verschenen in de bij zonderste bladen van Parijs alleen, 't Is een film van grooten eenvoud, maar van groote waarde, voor wat betreft de behandeling en de vertolking door een schaar kunstenaars van eerste gehalte. ZEER KORTELINGS. De voorlaatste film van den beroem den Rudolf Valentino De Zwarte Arend een groot succes. Dulvenkronijk. Heden Zondag om 9 ure voormid dag, houdt de Duivanmaatschappij Gelijkkeid voor Allen hare Jaar- lijksche Algemeene Vergadering. Te dier gelegenheid zal den vermaarden liefhebber Frans Motte, zijne duiven in het Volkshuis ten toon stellen van 9 tot 1 ure. Allo liefhebbers, allen op post. dep officieel» bewaarscho len. Overdracht 470,10 fr. Callens Pol bij Albert Carton rond- gehaald door Jan Moesenak 6,5o. De Gelan August voor een tweede liedje 1,00. Rondgehaald door de zanger bij het tweede lied 4,Eo. Theofiel abé geeft 1.00. voor 2 keer geschoten door V. De Poorten. Gezongen door Alfred De Smet bij Jozef Hellinckx 11,30. Gezongen bij Omer Prieels Gentschstr. 7,00. Voor de St. Klaas onzer bemind# kleintjes 50,00. Mej. Van de Catseye Angèle St. Annestraat 10,00. Gezu sters Wicheler 4,00. A. De Nauw 1,00. Totaal 503,40 fr. der Weeskinderen. Volgende duivenprijskampen op Quievrain zijn gegeven geworden op 13 Mei bij Van de Nericker Albert Vrede- straat 69,95. Bij Louis Ce Clercc; Edingschestr. 5i,6o. Op iBOogstbij Bens Pion kaai i4o. Op St Anna kermis bij Jozef Hellinekx Lessensche- str. 161,io. Op 1 Sent. Kermis Woens dag bij Alfons Uyllebroeck Warande 19o fr. Totaal 012,65 fr. In naam der Weezen, Hartelijken dank. Emiel Collyns, Bestuurlid K. O. HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eigen werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN I TH. VERHULST, Arbeidstraat, 14, AALST. Proef eens de lekkere BOTER SPECULOOS der bakkery DE TOE KOMST te Denderleeuw.'/.e is- waarlijk fyn Gij die bezorgd zijt om de gezondheid van Uw gezin en vooral van Uwe kleine kinderen, weest nu vooral voorzichtig, daar de mond en klauwziekte in vele boerenho ven uit den omtrek is uitgebroken. Om Uwe kleintjes te bevrijden van alle smetziekten zult U voortaan enkel gebruiken, vrij van alle microben en ziektekiemen, welke wij U tweemaal daags versch ten huize aanbieden. Wij prijzen U ten zeerste aan, onze gewaarborgde zuivere kreemboter, dagelijks versch, eigen fabrikaat aan prijzen buiten concurrentie. te bekomen alle dagen VERSCHE BOTER- speciale botermelk op aanvraag, voor zieken en Ook MELK en kinderen. P. S. Alle nieuwe klienten zullen met Nieuwjaar, gratis een prachtige scheuralmanak ontvangen, net zooals ons oud kliënteel.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 3