Belgische Bank j" Arbeid Hrbdfcers, XLc Meet Werkbroeders en Zusters Vereenigt U Te Wapen AALST. Nog eene andere Stabilisatie De Propaganda voor RECHT EN VRIJHEID W. C. Edmond Vau Beveren. KAPITAAL sa BBSBBVÖ Tolledlg gestort 13.500 000 FRANK Alle Bankverrichtingen Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten acereditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Spaarkas 6 0/0 Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto ST&BIKALE KOMMISSIE Y4LBL BBL6IE Het Syndikaal-Congres Schiji ijn bedriegt Brokkelingen. tArbeiders, Werkvrouwen weest op post GROOTE SYÜDISCAUE üMEETSNG W. C. Jean Jaurès. ALGEMEENE VERGADERING. Plaatselijk Komiteit voor ARBEIDERS0PV0EDING Aalst. Maatschappelijke ZetelGËNT Volrfersstraat, I. Agentschappen: LA LOlltf IERE. Sylvain Guyauxatraat, 46 3ERGEM. Chisaipastraal, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzei-laan, 32. Intrest op voorhand betaaibaar fET Comité Central Industriel het hoofdorganisme van het georganiseerd patronaat van België, heeft een offensief tegen de arbeidende klasse ontketend. Dan wanneer in de laatste maanden de levensduurte in buiten sporige verhoudingen gestegen is. Op het oogenblik dat alles nog eene zeer aanzienlijke verhoo ging doet vo rzien, hetgeen bij de intrede des Winters de toestand der arbeiders nog meer verergeren zal Op het oogenblik dat meer dan ooit een heraanpassing der loo nen zich opdringt, gezien de wanverhouding tusschen het loon en de bestaanskosten iederen dag vergroot Komt het Comité Central Industriel aan zijne aangeslote nen bevel te geven krachtdadig weerstand te bieden aan elke vraag om loonsverhooging en zich van nu af aan af te makeu van kontrak ten die loonsveranderingen volgens het index-number bepalen. Dit bevel stelt eene uitdaging zonder voorgaande daar Men wil den Belgischen arbeider terugvoeren naar de ellendige toestan den van vóór den oorlog. Daarop moet door onze werkende klasse een klinkend antwoord gegeven worden. De Syndikale Kommissie zal, in overeenstemming met hare aangesloten organisaties, de noodige maatregelen weten te treffen, niet alleen om wat veroverd is geworden te bestendigen, maar ings- gelijks om de inkomsten dor werkershuishoudens geheel aan de levensbehoeften te doen beantwoorden. In afwachting is het ordewoord voor vandaag WEEST KALM MAAR VASTBERADEN VERSTERKT DE VAKVEREENIGING DOOR EEN BIJTREDEN IN MASSA Dat door een steeds broederlijker optreden de uitgebuiten ar beiders hunne organisatie versterken ten einde met de meeste kans van weislagen weerstand te bieden aan de onbestempelbare aanvallen van het meest laatdunkende patronaat. Bereidt U voor op den strijd welke noodzakelijk is geworden voor de gewettigde verbetering van uw bestaan. ALLEN IN DE VAKVEREENIGING LEVE DE ARBEIDERSSOLIDARITEIT HET BUREEL DER SYNDIKALE KOMMISSIE. Do verslagen van do gróepon van Aalst en omliggende zijn rondge stuurd en zijn zeer belangrijk. Wij verzoeken onze Bestuurleden dezo aandachtig te lezen, dat zal vo«l bij dragen voor de goede behandeling op het Congres. Er zijn secretarissen der Vakbon den die de namen hunner algevaar digden moeten doen kennen, dat het onmiddelijk gedaan wordt aan H. Flips Hand in Hand Aalst. Het Congres zal om 2 I 2 uren aanvangen H. F. Maanden lang is gewerkt om onzen frank te stabiliseeren. Nu dit gedaan is, zou er even hard moeten gewerkt wor den, om onze loonen aan te passen bij de nieuwe toestanden. Want elke ar beider weet dat onze frank nog een zevende deel van zijn goudwaarde heeft maar als wij da berekening maken zijn de loonen niet 7 maal verminderd, maar wel 9 a 10 maal. Er mag dus niet van de gedachte uit gegaan worden, dat de loonen en alle andere vergoedingen, maar 7 maal hoo- ger moeten zijn als voor den oorlog, omdat onzen frank maar een 7' deel van zijn vooroorlogsche waarde meer heeft. Wanneer men die stelling aanneemt, dan worden al diegenen het slachtoffer die van een arbeidsloon of andere ver goedingen moeten leven. Want verliest niet uit het oog, dat we voorden oorlog, in het land der lan ge werkuren en lage loonen werkten. Zoodat we met recht en reden hoo- gere loonen eischen. Als nu de loonen maar 7 maal hooger zijn als voor den oorlog, bevinden wij ons in het zelfde fiostuur het luilekkerland der kapita- isten honger en ellende voor de ar beiders. Onze eisch is dus meer loon en hoogere vergoedingen. Nemen wij eenige voorbeelden over wat betreft vergoedingen van pensioe nen, werkongevallen, werkloosheid enz. In i92o als het ouderdomspensioen werd ingevoerd, had onzen frank eene waarde van 5o centiemenHet pensioen van 720 frank per jaar had dus eene goudwaarde van 3(io frank. Heden geeft men aan de ouderlingen 720 fr. x 0,14,5 fr. of nog slechts lo4 goud frank per jaar. De oude arbeiders Krij gen dus driemaal minder pensioen als in 1920 en kunnen er 5 maal minder mee koopen. Hetzelfde geldt hier voor de vergoe dingen aan werkongevallen en is ook voor een gedeeltevan toepasselijk voor de uitkeering van werkloosheid. Dit in mindere mate, omdat de vergoeding reeds is vermeerderd. 't Is wat de Socialistische mandata rissen meermalen hebben opgeworpen in de Kamers, en het is te hopen, dat zij genoeg steun genieten van de kristene vertegenwoordigers, om aan dit on recht eon einde te stellen. Want tusschen haakjes gezegd do kristenenbekommeren zich heel weinig met" den noodtoestand onzer werkers. Onze verschillende Wijkclub 's xijn druk aan de propaganda voor lezers aan te vinnen voor ons weekblad Recht en Vrijheid en de eerste uitslagen laten vermoeden dat wij een succes te gemoed gaan. Wij boeken reeds 50 nieuwe lezers en onze propagandisten huisbezoekers zijn slechts enkele dagen aan 't werk. Wij houden er dan ook aan om de aandacht onzer verschillende Vakbondssecretarissen, en deze van andere groepen, er op ie vestigen, om op geen enkele vergadering de gelegenheid te laten voorbij gaan, om de leden dé noodzakelijk heid te doen inzien om ons bladRecht en Vrijheid te lezen Ten allen kante en bij iedere gelegenheid, moei de propaganda worden besproken. Omdat ons blad verspreien wordt, om de be langen van het strijdende proletariaat te ver dedigen. Omdat ons blad, onophoudend de wantoe standen der kapitalistische maatschappij aan de kaak stelt. Omdat ons blad, regelmatig de ekenomische gebeurtenissen in een klaar daglicht stelt, en aldus de njassa laat oordeelen, over de onrecht vaardigheden, die er nog heerscken. Omdat ons blad alléén t»r verdediging staat var. de loonen en werkvoorwaardm onzer noeste arbeiders. Omdat ons blad, nevens onze andere partij bladen, de roeping zal te volbrengen hebben, om de gelegenheid te geven aan het werkende volk om zich te 'weer U stellen, tegen de nieuwe aan vallen die het kapitalisme opnieuw bezig is met voor te bereiden. Om al die reden zullen onze arbeiders er aan houden om getrouwe lezer te worden van ons weekblad Rechten Vrijheid Allo kameraden propagandisten vooruit op den ingeslagen weg, het nog braakliggende veld die gij onder handen genomen hebtom het vruchtbaar te makenzal weldra zij weelderig ontkiemend roode zaad boven den aardbodem verheffen, en het zullen als zoovele nieuwe op groeiende propagandisten zijn, die onze geivel- dige scheppingskrachten voor het heil van het Proletariaat zullen komen versterken Met moed en vol ijver het begonnen werk voortgezet, en weldra plukt gij de vruchten van uwen dierbaren arbeid. Geen enkel socialistisch denkende arbeider mag er nog gevonden worden, die ons geliejd- koosd blad niet leest. Dat bereiken wij, als elk er het zijne voor bijbrengt. A. Berghman. Ziet ge wel, dat Mussolini een paci fist is Hij heeft een kommissie be noemd, die zich met de kwestie van de ontwapening zal bezig houden. Een oogenblikske De wolf houdt zich ook bezig soms met de schapen kwestie, maar dat bewijst nog niet dat die wolf zacbtgezind is als een lam. Als de beul zich bezig houdt met het welzijn van den terdoodveroordeelde, dan is het meestal om hem zijn hoofd in een mand te doen vallen. En de schoone ontwapeningskwestie zal op dezelfde wijze door Mussolini's kommissie worden geradbraakt. Im mers, 't zijn allen bekende militaristen en imperialisten die tot lid van deze kommissie werden benoemd. En gansch deze ontwapeningskome die is weer eens schijn, zandstrooierij in de oogen van de toch reeds half blinde Italianen. Wij moeten trouwens naar Italië niet gaan, om er zulke spelletjes-duik te zien. Kent gij, in ons leger, de kontrole komedie van den kolonel, die inlich tingen vraagt aan de soldaten over het eten en de behandeling Durf maar eens zeggen, dat de soep niet deugt en dat de luitenant een beest is 1 En de vaderlandsche gevoelens van de bankiers, financiers en andere in dustrieridders Luister naar hun Bra- bancjonne maar gij niet kijken achter het traliewerk van hun kantoren En de demokratie van alle reaktion- nairen En zooveel anderen schijn, schoone woorden, en Ieelijke gezichten met schoone poudre-de-riz overstrooid, dat ge zoudt zweeren aan dien vent mag ik onzen lieven Heer zonder biechten geven. Maar ge zoudt dan eens hun biecht moeten hooren PffDe wereld is nog bij lange niet in orde. Nog niet oud genoeg Suske Lummels was op centen belust want hij zocht een vrouw met veel cen ten, en hij ging bij mijnheer Ponders vragen, om met een van zijne dochters te trouwen. Door de dagbladen is medege deeld, de rede van den H. Hannecart in de Coioniale Unie uitgespro ken, in tegenwoordigheid van den Koning, de Ministers, Diplomaten, Finantiers, Nijveraars enz., waarin dezen heer zijne voornemens te ken nen geeft, dattengevolge van de Sta bilisatie van do frank, den Index nog zou stijgen, de levensduurte za4 toe nemen, dat de stabilisatie de ekeno mische bedrijvigheid zal belemme ren, waarvan reeds voortoekens zijn vast te stellen, door de toeneming der werkloosheid in een aantal be d'ijven, «ene zekere onvastheid op de groote Industrieele markt, en een minder gunstige verhouding tus schen vraag en aanbod van arbeids kracht. Daar tegenover staat echter het feit dat de intrest op de vrije geldmarkt een neiging tot dalen toont, en lijj besluit, dat den krisis (werkloosheid) niet te ontwijken valt. Den heer Hannecart bezit eene be voegdheid dieop prijs gesteld wordt. Dezen heer verwittigt de leidende personen van den slaat, geldwezen en nijverheid dat een krisis in aan tocht is. Deze waarschuwing geld eveneens voor de werkende klasse. Het is een gepast oogenblik om aau do werklieden te vragen of zij verzekerd zijn TEGEN de verwachte werkloosheid, die dreigend voor de deur staat, en groote armoede in dui- zende werkershuisgezinnen zal ver spreiden. Zullen de onverschillige werklieden nog lang°r de oogen ge sloten houden, voor het gevaar dat hun bedreigt Zullen de ouders nog langer dralen om hunne kinderen te doen inschrijven bij onze Vakbondun Het besluit van de vooruitziende werklieden kan niet twijfelachtig zijn. In het belang van allen moet ieder Man, Vrouw, Jongeling en Meisje doelmaken van zijnen Vak bond, waardoor men ïich verzekert tegen de komende krisis. Wie niet wil hooren zal moeten voe len. Do dagbladen hebben een geheim schrijven openbaar gemaakt, dat het Comité Central Industriel het strijdorgauisme van de groote kop pen, aan al de Patroons heeft gezon den. waarin gewezen wordt op de stijgende levensduurte. Het Comité Central Indus triel spoort de Patroons aan krachtdadig weerstand te bieden aan de vragen hun ner werklieden, die tenge volge der levensduurte loonsvermeerdering vra gen. Nog meer j de Patroons die met hunne werklieden en de werkersvereenigin- gen overeenkomsten geslo ten hebben, voor den duurte toeslag te verhoogen naar mate sfe prijzen der levens middelen stijgen, worden door die boosaardipe hee- ren aangezet, om die over eenkomsten te verbreken, en hunne werklieden alle loonsvermeerderingen te weigeren. De bevelen die het Comité Cen tral Industriel geeft, is eene uitda ging aan de werkende klasse. Wat wij herhaaldelijk geschreven heb ben, wordt door den geheimen brief van de groote koppen bewezen.dat die H. H. den geschikten oogenblik afwachten, voor een aanval te wa gen tegen de veroverde loonsverbe teringen, die de Arbeiders na den Oorlog hebben bekomen. Wij roepende werklieden en Am bachtsmannen toe: houdt U gereed om de aanval van het Comité Cen tral Industrielhet hoofd te bieden. Immers het zoo vanwegens de werk lieden een lafheid zijn moesten zij toelaten dat één der bekomen verbe teringen moest gekrenkt worden. Neen dat zal of mag niet gebeuren GÜ allen die op de werven in de werkhuizen en Fabrieken Uw brood moet verdieneD, stelt U te weer om het bestaan Uwer vrouwen en kinde ren te verdedigen. Gtj Arbeiders, Vrouwen en Jonge- liedon die nog buiten onze rangen staat 1 kom versterkt de Vakbonden, om met de vereenigde krachten van al de werklieden te kampen, in den reuzenstrijd die door de vereenigde patroons, on tegen de werklieden aangekondigd wordt, voor het be houd Uwer loonen, om den aanvaller 'everpletteren. Werklieden zijt strijdvaardig Vereenigt U Tergelegenheid van het Syndikaal Congres, zal Zondag toeko mende 12 December om 6 uren 's avonds, in de feestzaal van hot Lokaal - Hand in Hand Molendries, een gehouden worden, waar verschillende leiders van de Centrale vereeni- gingen van Bolgie het woord zullen voeren en onze knappen Vriend Corn. Mertens schrijver van de Syndikale Kommissie. Zij zullen handelen over de aanvallen van het Comité Cen tral Industriel die de arbeiders den slaventoestand van voor den Oorlog willen opleggen. Zondag toekomende moet alle vermaak gestaakt worden. Het ordewoord moet zijn allen naar de Meeting H. F. Da's te veten, zei mijnheer, 'k geef aan de jongste twintig duizend frank, aan de tweede veertig duizend frank, en aan de derde zestig duizend frank. Mijnheer zei Susken, hebt ge niet een die nog wat ouder is. Zelf verraden 't Was een goede jongen, maar hij had een gebrek hij was te veel ver hangen naar het Voetbalspel, en zoekt alle middelen uit om de matchen bij te wonen, zoodat hij er zelf» de lessen van de school voor verzuimde, iets wat hem natuurlijk telkens eene straf op den hals haalde. Zekeren dag kreeg hij een lumi- neusgedacht. Hij ging naar een tele foonkantoor, belde het nummer zijner school op, cn vroeg naar den bestuur der. Mijnheer de bestuurder, zegde hij met grove stem, mijn zoon zal vandaag naar de school niet kunnen komen. Met wien heb ik de eer te spre- ben vroeg de bestuurder. De slimmerik had zich aan die vraag niet verwacht en antwoordde Met mijn Papa, mijnheer 1 De geheimzinnige zaak Krantenverkooper, luid op straat ventend Geheimzinnige zaak Vijftig slacht offers 1 Een voorbijganger koopt haastig een courant en kijkt ze door. Zeg eens vent, ik zie niets van dien aard in dit blad. Wat beteekent dat Dat is juist de geheimzinnige zaak mijnheer, U zijt het een-en-veertigste slachtoffer. Heden Zondag om 3 ure na- middag, voor al de leden. DAGORDE: 1) Verslag, propaganda Recht en Vrijheid 2) Lichting Spaarkas. 3) Politikken tosstand. Het Bestuur. Bij Jacobus Temmerman, Moorsel- baan, heden Zondag, om 3 uren na middag, Algemeene Vergadering voor al de leden. DAGORDE: 1). De propaganda. 2) Algemeene politieke toestand. Een lid van het Partijbestuur zal de vergadering bijwonen. Geen enkel lid mag ontbreken. Dinsdag 7 December om 7 1/2 ure 's avonds, Openbare Voor dracht over HET TOONEEL IN VROEGER EEUWEN, hier te Aalst en elders door heer Valerius D' Hondt leeraar M. O. Toegang vrij.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2