Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Onze Toekomstige Regeering Mijn Hoekje. Van alles wat. r 23e Jaar N° SO. Prijs per nummer 25 centiemen 12 December 1026. Kennis ken ons redden van Kapitalisme en Militarisme Voor onze Vrouwen. werk is een inrichting door en voor De noodzakelijkheid eener Pachtwet. Toen er gevochten wierd, om de verlossing van do slaven, wa- De Koster is de voorzitter van het j ren de bevrijders niet weinig ver- muziek, ik heb twee zonen diemuzi- nnjABu1,„nftin„n„oinn„ kant zijn bij dit muziek en toch is mijn i n d erd on rl er hunne tegenstaan - - ders SLAVEA7 te ontmoeten, die modevochten met hunne bazen en dus tegen hunne eigene vrijma king. Zoo ook zijn de werklieden, de kleine burgers en de kleine land- scliien wel twee koeien te vtrkoopen I bouwers, dio tegen de socialisten zijn. Komen de socialisten niet op, tegen het onrecht den minderen man aangedaan Kampen de socialisten niet te gen do uiibuiting en onderdruk king van den werkman en den kleinen landbouwer dezen die mot hun arbeid, hun brood moeten verdienen En als den toestand van den werkman en den kleinen landbou wer is verbeterd, geniet dan ook den vleeschhouwer, in een woord den kleinen burger daar niet van? Hoe meer een werkman wint, hoe moer hy kan besteden aan 't gezin, hoe meer hy koopen kan. Ten andere, wie zal er ons te genspreken, wanneer we zeggen, dat als den toestand van het wer kende volk verbeterd is, dit dank is aan de werking der Socialisti sche party Is het dan niet verwonderlijk dat er nog werklieden gevonden worden, die strijden tegen de so cialisten en hand in hand gaan met de ryke menschen, die hun eeuwigen verdrukker zy'D ge weest Als den kleinen landbouwer, in 't kort aan eene pachtwet zal ge raken, die hun vrijwaart tegen den woeker van zyn landeigenaar, aal hy dan niet mogen dank zeg gen aan de socialisten 1 En toch zyn er onder die men schen nog zoo velen, die ons niet genegen zyn. ,t Is door hunne onwetendheid wy hebben voor plicht dio men schen te onderrichten en dat kun nen wy als wa willen. Ja, 't is mogelyk dat het nog een tijdje duren zal, maar hoe moeiëlijker de overwinning, hoe schooner de zegepraal, en daarom er allen aan medegeholpen, opdat eens den dag aanbreke dat. aide verdrukten dicht aan een gesloten zouden oprukken om den eindslag s onzer volledige verlossing te le- i veren. Friederik. gestlcht- i Het Gewestelijk Syndikaal-CoDgres BEER EI raJEEB In de Socialistische middens, is men de meening toegedaan, dat de huidige regeering haar rol ten einde is. Immers zij is maar gevormd geworden om eene oplossing te brengen aan de finantieéle moeiëlijkhaden, waarin de Staatskas zich bevondt en om onzen frank te sta- biliseeren. Het is zeker dat de finantieéle moeië- Hjkheden ver opgelost zijn, en de stabi lisatie van onzen frank is een voltrok ken feit. Laat ons hopen, dat de stabilisatie blijft, opdat eenieder wete, waaraan hij zich te houden heeft. Wij kunnen wel betreuren, dat de frank zoo laag is ge stabiliseerd (want hij is maar het zeven de meer van zijne waarde van vóór den oorlog) maar het feit is gebeurd en we leggen er ons bij neder. In alle geval, er is een strooming, vooral in d« Socialistische partij om een einde te stellen aan 't bestaan der he- dendaagsche regeering. Ze moet dus vervangen worden, door eene andere. De welke Daar over moet de partij uitspraak doen, en 't is hierom dat we een buitengewoon congres hebben te Brussel met de aan staande Kerstdagen. Er zijn twee gedachten. Ofwel opnieuw deelnemen aan de te vormen regeering op voorwaarde dat z« met een democratisch programma voor den dag komen, ofwel geen deel nemen, en dus in de oppositie treden. Er zijn vrienden, zooals onzen me dewerker Albert Vyverman, die zich teg.n de deelname uitspreekt in een artikel in ons blad verleden Zondag verschenen. Hij meent dat de partij er meerzalbij winnen, met BUITEN de regeering te staan dan er IN te zijn, ons volk zal meer actief worden het zal zijne lamlendigheid afschudden, meent hij. Mijn .vriend Albert, zal toch weten, dat, om in de oppositie te treden, er eene regeering moet kunnen gevormd worden, die WIL regeeren zonder de socialisten. Hij mag niet vergeten, dat onze partij reeds zoo sterk is geworden, dat hare oppositie zóó geducht wordt dat er moeielijk eene meerderheid in 't parlement zal gevonden worden, om eene regeering te steunen waar de so cialisten NIET hunne vertegenwoor diging in hebben. En in het geval dat er geene regeering zou kunnen ge vormd worden zonder medehulp der socialisten, wat dan Kamer ontbinding, nieuwe verkie zingen. Is mijn vriend Vyverman ervoor Van den anderen kant, laat ons aan nemen, dat er eene regeering gevormd wordt en de socialisten er geen deel aannemen. Dat hij zich dan herinnere dat er van 192i tot 1925 eene dergelijke regeering is geweest, EN DAT ZE GERE GEERD HEEFT TEN KOSTE VAN HET WERKENDE VOLK. Hoe erg zijn dan de democatiscke veroverde hervormingen niet gekort wiekt geworden En wat hebben we veroverd gedurende het tijdstip dat die regeering heeft bestaan Dat de vakbonden eens antwoorden. Neen, neen, beste vriend, ik ben er niet voor te vinden, om buiten de re geering te staan. la, 'kweet het, 't is veel gemakke lijker buiten het bestuur te zijn, om te kunnen vragen en te kun nen eischen, soms meer dan er k an verwezentlijkt worden. Maar dit brengt gewoonlijk weinig op. Eene groote partij zooals de onze moet hare verantwoordelijkheid dur ven dragen, en waren we vóór den oorlog eene partij, met eenige afge vaardigden in de Kamer, we waren dan nog geene regeeringspartij geworden; nu wel. Zeg eens, hebben de werklieden, zich niet verheugd en gelukkig gevoeld bij het bekomen van den achturen- werkdag, krisisfonds, ouderdomspen sioenen, huishuurwet enz. f Is dit alles niet bekomen, tijdens on ze deelneeming aan de regeering En nu, dat we bestatigen, dat de nijveraars bezig zijn bloc te vormen, tegenover de werkersvereenigingen, nu dat we ons mogen verwachten, aan pogingen om de loonen te verlagen, in plaats van ze te verhoogen, gezien de fabricanten en nijveraars gevraagd wor den, de geslotc-ne overeenkomsten te verbreken, nu zijn er conflicten met de vleet te verwachten. Zeg eens, een Minister Wauters zou ons toch beter bedienen, dan een Mi nister Moyersoen, ingeval van con- flikten Naar mijn bescheiden oordeel en zelfs volgens het gedacht van het be stuur onzer Arrondissements federatie, moet onze partij deelnemen aan de re geering, maar met een aangeduid pro gramma, te verwezentlijken in een be paalden tijd, en dit zou bevatten 1" Pachtwet. 2" Verlenging der Huishuurwet 3= Strikte beperking der militaire uitgaven en vermindering van den diensttijd. 4= Heraanpassing der ouderdoms pensioenen aan den levensstandaard. 5C Herinvoering der premiën voor en medehulp aan de maatschappijen tot het bouwen van goedkoope wonin gen. het bouwen van goedkoope woningen 6* Herziening der wet op de Werk ongevallen. T Strikte toepassing der achturen- wet. Ik hoop, dat onze partijgenooten, het belang zullen begrijpen van dit te ver wezentlijken programma, en dat ze zicli dan ook zullen uitspreken, deel te ne men aan de te vormen regeering, op voorwaarde, dat dit programma aan genomen worde. Alf. Nichels. Door de zorgen van de Soc. Vrouwenbond van Aalst is er een kursus ingericht over Gezond heidsleer voor vol wassen vrouwen, en het ware te hopen dat in de ver schillende mogelijke plaatsen van ons Arrondissement, ook deze kursus wierd ingericht. Inderdaad, vele vrouwen weten nog niet, dat regelmatige genees kundige raadplegingen gedurende het zwangerschap veel ellende bij de bevalling kunnen voorkomen, en het welzijn van het kindje dat moet geboren worden, in vele ge vallen kunnen bevorderen. Menige vrouw, zou zich zelve veel ellende gespaard hebben, soms zware ziek ten en operaties vóórkomen hebben, indien zij zich vanat de eerste maanden harer zwangerschap on der toezicht van een dokter had geplaatst In het verleden was het echter voor de arbeidersvrouw on mogelijk dit te doen, gezien de groote kosten aan de doktersbezoe ken verbonden. Tegenwoordig heeft echter elk kinderwerk van be lang aan de raadpleging voor zui gelingen, ook een raadpleging voor zwangere vrouwen verbonden Hier door is elke toekomstige moeder in de gelegenheid zlchzelve koste loos te laten verzorgen. Meer en meer wordt het dan ook bij de aan staande moeders de gewoonte deze raadplegingen te volgen, want we zien met genoegen dat de z. g. schaamte om deze raadplegin gen te volgen, bij onze moeders trapsgewijze verdwijnt De gedach te van het is het arm ras die hiervan gebruik maakt, zooals men dat zelfs tijdens den oorlog zegde, verdwijnt en heeft plaats gem aakt voor de goede rede Het kinder het volk, en zou is het o. k. Wij zien deze bijtreding met volle genoegen omdat het aldus de noodzakelijkheid der Kinderwer ken komt bevestigen, want in het belang van het kindje en haar zelf, zoo iedere zwangere vrouw den weg naar deze raadplegingen moe ten kennen en volgen. Naar wij vernemen hebben ver schillende gemeenten®, zooals Antwerpen, Berchem, Borgerhout, Meixem, Deurne, Hoboken, enz. premiën van 20 fr. toegekend aan de zwangere vrouwen die regel matig de raadplegingen hebben bijgewoond. Men ziet dus dat er in een Soc. Vrouwenbond wat meer te verrich ten is, dan eens samen te komen om ten tas koffie te drinken wat wij natuurlijk niet afkeuren Onze vrouwen hebben het bij het rechte eind, en we wenschen hen geluk met het prachtige innitiatiel dat zij genomen hebben. Maar. het mag er niet bij blijven met deze enkele kursus die alhoewel heel belang rijk toch niet voldoende is. Meerdere dergelijke lassen moet dus een eerste vereischte zijn, en eens grondig onderzocht hoe het Kinderwerk hiar te Aalst en zelfs elders in elkaar zit, om na te gaan of er geene verbeteringen aan te brengen zijn. Dat is en moet het werk zijn on zer vrouwen. Opvoedend en nuttig werk moet verricht worden, wat veel zal bij brengen om de groep te versterken wat ten slotte onze vrouwen zelf te goede zal komen. A. B. 't Was een grooten kloeken boer, die me wenschte te spreken. Hij was lezer van het Beknopt Kamerverslag en was nu gelukkig te hebben bestatigd dat men in de Kamer van volksvertegen woordigers eindelijk begonnen was met de bespreking eener pachtwet. Hij toonde me zijn opzeg van twee dagwand land, door den deurwaarder hem besteld, opzeg die hem met Kerst dag, zijn broodwinning voor het groot- ste~gedeelte ontnam. Is dien opzeg geldig Mijnheer, was de vraag die hij me stelde. En inder daad, 'k moest hem antwoorden, dat zoo de nieuwe te maken wet hem niet beschremde, de opzeg regelmatig volgens de bestaande wet was gebeurd. Er is dus nog hoop, dat de nieuwe wet, dien opzeg zal verbreken Zulks zal afhangen van de Kamer, beste vriend, maar in alle geval de so cialisten zullen toch al het mogelijke doen, om de nieuwe pachtwet zoa doel treffend mogelijk te maken. Ja, wij waren gisteren met eenige boerkens samen, zegde hij mij, en met het kamerverslag in de hand, moesten I allen bekennen, dat de socialisten niet die vijanden zijn van den boer zooals ze ons altijd hebben wijsgemaakt, i Een onder ons zegde, nu dat de boeren zien, dat het de socialisten zijn, die hunne belangen verdedigen. Nu zullen de boeren ook socialist worden. Is 't niet zoo, vroeg hij mij De boeren hebben sedert lang onder- j vonden, dat zij van de katholieke en i liberale partij niets te verwachten zijn, j was mijn antwoord. En nu begon hij me te vertellen. Zijn eigenaar is de Koster der ge meente, wiens vrouw dan nog een fa milielid is van hem. De Koster droom de van burgemeester te worden, maar zijn lijst heeft niet de meerderheid be haald en nu is hij kwaad. Verschillige boeren hebben hun op zeg gekregen van het land dat zij van hem in huur hebben ik moest nevens drie aangeduide mannen van zijn lijst stemmen hij verdenkt mij het niet gedaan te hebben en van daar mijn op zeg. opzeg daar, alhoewel hij mij diend treft. Ik heb een boerderij van drie koeiën en die twee dagwand land, zijn van de beste boedanigheid en terwijl ik vroe ger mijn jongens 'thuis kon werk ver schaffen, zal ik nu verplicht zijn mis- en mijn kinderen naar de werken te zenden, terwijl ik ze zoo graag bij mij zou gehouden hebben. Ge ziet, Mijn heer, kon het gebeuren dat de nieuwe Eachtwet, mij dit land terug schonk, oe gelukking ik zou zijn 1 En uwen pastoor Die kan daar niets aan doen hi; heeft er zelfs reeds over gepredikt zon der zijn naam te noemen, want sedert dien opzeg, heeft hij reeds gepreekt, het is niet genoeg te biechten en ter. communiebank te gaan, als men zijn evenaarste niet bemint en benadeeligt. Mijn eenige hoop berust nog op de nieuwe wet en daarom reken ik nu op 00)j den winkelier, den herbergier de socialisten, alhoewel ik u eerlijk - wil bekennen, er nog nooit voor ge stemd te hebben, Daar vraag ik niemand naar, beste vriend al wat ik u kan verzekeren, is dat ge op de socialisten kunt tellen, want hunne beloftcns volbrengen ze, zoodra ze er de gelegenheid toe heb ben en dit mogen de katholieken niet zeggen. Ge ziet vriend lezer, hoe noodig het is, dat de boerkens beschermd worden j door de wet. Dat is daar nu een lioo- j vaardigen bommelaar, die het zich in 't hoofd heeft gestoken burgemeester te worden en nu hij mislukt, wreekt hij zich en brengt hij verschillige gezin- i nen ten onder. Hadden de katholieken vroeger iets of wat 't bewijs willen leveren de boer- I kens lief te hebben, ze zouden ze lang j eene goede pachtwet hebben gegeven I want zij zijn lang genoeg alleen heer en j meester geweest. Maar hoe dien Koster liet over zijn j hart kan krijgen, zijne jrachters op j eene dergelijke manier te tergen, dat gaat toch alle gedacht te boven. Is zijn roeping niet, die menschen de schoonheid der Christelijke leer te ver konden Is het dan zijn plicht niet het goede voorbeeld te geven Mag hij dan haatdragend en brood- roover zijn En nogtans zijn broodwinning, een 1 groot deel van zijn fortuin heeft hij te danken aan den godsdienst dien hij nu met de voeten trapt. Wat zal hij branden hiernamaals 1 St. Pieter zal aardig opkijken, als hij ginder dien Koster den weg zal mo gen wijzen naar het eeuwige vuur. In alle geval dien Koster brengt de christelijke leer in opspraak en die boe rengezinnen in de meeste verlegen heid. Moest een socialist dit alles op zijn kerfstok hebben 1 Alf. NICHELS. hebben medegeholpen, en hunne over- i winning hebben gewenscht. Als met bidden hunne vrijheid te be- 1 komen is, dan hebben ze vrijwel lang Verwecrkomiteit geWacht, want dit bid uur konden ze Onder de aandeelhouders van de nu wel een achtal jaren vroeger inge Burgersbank is er een verweerkomiteit j richt hebben, niet waar zal heden Zondag om 2 1/2 uren aan vangen in de Feestzaal vau het Lo kaal Band in Hand Molendries, Aalst. Do Gezellen en Gozellinnen, wor den verzocht hunne uitnoodigings- kaart mode to brengeD, dio terug moet a/geven worden op het Con gres, zondi i' deze kaart wordt nie mand in de zaal toegelaten. Voor de goede orde en regeliDg wordt eenie der zerzoclit vóór 2 1/2 uren tegen woordig te zyn. H. F. I Het is samengesteld uit de Heeren Van Renterghem Guillaume,Seghers 1. E., Vermenen Omer, De Paepe August, Baert Lucien, Heiremans Fer dinand. Indien die menschen waarlijk zou den te klagen hebben gehad over het Beheer dan wenschen we hun een goe den uitslag, want bij ons geldt de leus wie misdoet moet gestraft worden. Een bid-uur De fronterassen van Aalst hebben nu een bid-uur ingericht, om alge- meene amnestie te bekomen voor dezen die gedurende den oorlog, de dnitschers

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1