Belgische Bank 7d™ Arbeid AALST. KAPITAAL en BSSEBVBN volledig gestort 15.500.000 Fit ANK SYNDIKALE RUBRIEK Alle Bankverrichtingen Spaarkas 6 0/0 Werklieden van Jlaht en Omliggende, GROOTE SYSSD1KALE MEET2NS Loon naar werk. Soc. Jonge Wacht. Socialistisch Plan voor groote werken. Overwegingen. Naar een nieuw Stadsbestuur? Partij-l'eesl Ver wacht. Vakbond der Lederbewerkers Bij de Voedings werklieden. Maatschappelijke ZetelGËNT. Voldersstraat, I. Agentschappen LA LOUVIERE, Sylvaitt Guyauxstpaat, 46 BERGEN Chisairestraat, 10. Hulpbureel CHARLEROI, Yzenlaan, 32. Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten accreditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto Intrest op voorhand betaalbaar Federatie der Vakbonden van Aalst en Omliggende Gemeenten. Stelt U te weer tegen de aanvallen van het COMITÉ CENTRAL INDUSTRIEL die een aanslag wil plegen tegen de loonen der werklieden, en den 8 uren werkdag zouden vernie tigen. Komt naar de die heden Zondag avond om 6 uren gehouden wordt, in het Lo kaal HAND IN HAND Molendries. SPREKERS CORN. MERTENS, Schrijver van de Syndikale Kom missie uit Brussel. DESIRÉ GEEROMS, uit Aalst. Het ordewoord van al de werklieden en werkvrouwen moet zijn Voor de verdediging van het brood opzer Vrouw en Kinderen, voor het behoudt van den 8 uren werkdag. HEDEN ZONDAG AVOND OM 6 UREN, ALLEN NAAR DE MEETING. De Schrijver, H. FLIPS. De Voorzitter, C. HAELTERMAN. Gij hebt den omzondbricf van hot Comité Central Industriel gelezen, en g\j stelt de vraag of diemen- schon nog in vrijheid loopen ?Helaas ia, deze hoeren zijn immers geen ar beiders. Als ge gedenkt, dat eenigo jaren geleden staken strafbaar was Een arbeider was niet vrij om gansch van honger te sterven, liever dan langzaam uitgehongerd te wor den door zijn patroon. Do vrijheid, was alléén voor de pa troon van tel omdat hij, hoe laffeljjk ook, vri) was om zijn werkvolk uit te buiten op de meest verschrikkelijke wijze. De vrijheid voor den arbeider be stond hier in, dat hij zonder macht of steun zieh als echte slaaf moest laten behandelen. Wij arbeiders, zijn dank onzen strijd al wat verder. Maar de pa- trooDS zijn nog altijd veel, veel ver der. Huo is het toegelaten een gansche bevolking met miserie te bedreigen, ten einde hun winsten to verhoogoo. Ze moeten kunnen konkureeren ziet ge. En ge weet wat zulks betee- kent De patroons moeten hun prij zen zoo laag mogelijk houden maar tegelijk moet hun winst grooter en grooter worden. Dus, moet het ver schil op de loonen genomen worden. 't Is wat het Comité Cen- trol Industriel aan alle pa troons heeft bevolen. Dat is ten minste duidelijk. De ar beiders die dat niet begrijpen, en er nog niet van overtuigd zijn, hoe noodzakelijk het wordt om zich vast aan een te sluiten in een Socialis tische organisatie, zullon het best aan den lijve gevoelen, als wij goen degelijke weerstand aan den nieu wen aanval van het vereenigde pa tronaat kunnen bieden. 't Zal nu aan onze propagandisten «ija, om er zich mode bezig te hou den opdat in de kortst mogelijke tijd al de onverschilligen in onze rangen worden gebracht ten einde met vast beradenheid ons te weer te kunnen stellen, en aldus recht aan de arbei ders te doen wedervaren. A.B. Woensdag 15 December a. s. Algemeenc Vergadering voor al de leden. Zeer belangrijke dagorde, 0. a. Samenstelling van ons Tooneel. Het Bestuur. Ziehier het programma voor uit te voereu werken, door de socialis tische afvaardiging aan den eersten minister onderworpen KANALEN. Herstelling van het Kanaal van de Leio voor de IJperlee. Kanaal van Spiero naar Moeskroen. Van hot kanaal Antwerpen-Luik oen kanaal van groote doorsnee ma ken. Vergrootingswerken aan het ka naal Brussel Charleroi. Bouw van een brug voor de Liv«r- poolstraal te Brussel in vervanging van de draaiende brug aan den Ni- noofschen Steenweg. Bouw van een groote sluis te Ter- neuzon.ten behoeve van de Gentsche haven. Graven van het Kanaal Antwer- pen-Moerdijk. Werken van bescherming tegen de overstroomiDgen van de Maas en hare bijrivieren. Bouw van een sluis op de Samber te Namen. Weder opbouw van de brug «Pont des Arches te Luik. Rouw van een nieuwe brug over de Maas in 't voor uitzicht der tentoonstelling van i93o. Graving van een Kanaal Hasselt- Gent. Bouw van een ophaalbrug aan den weg Charleroi-Bergen teMarchienne au-Pont. HAVENS. Bouw van een droog dok in de Gentsche haven. Bouw van een droog dok in de Antwerpsche haven. SPOORLIJNEN. Bouw van een brug te Kruibeke. Bouw van een tunnel onder de Schelde te Antwerpen. Naast verscheidene spoorlijnen een dubbel spoor aanleggen. Aanleggen van een elektrische tramlijn Hasselt-Genk. Voortzetting van de tramwerken aan do Semois. WEGEN. Herstelling, verbenng, aanleggen van wegen in allo provinciën. OPENBARE GEBOUWEN. Bouw van woniDgen en openbare gebouwen van het grondgebied van Ste-Anneken (Antwerpen), na die gronden eerst te hebben opgehoogd. Bouw van lagere schoollokalen, j daar waar ze onvoldoende zijn. Herbfftlw en verbetering van de j postkantoren en spoorwegstations. ALLERLEI. Werken in verband met de water- bedeeling in do gemeenten ten Zui den der provincie West Vlaanderen. Slopiog van de werkiDgdor Noord- Zuid verbinding en te gelde making van de beschikbaar gestelde gron den. Wateringswerken voor de onbe bouwde gronden in de Kempen. Uitbating van de kolenlagen in het Noorden en het Zuiden des lands. Wederopbouw van woningen in de verwoeste gewesten. Bouw en goedkoope woningen. Werken in verband met de drink- waterbedeeling inde njjverheidsge- meenten rond Luik. Verspering van de Ourthe wat de elekfrificaite zou toelaten van de provincie Luxemburg en een deel der provincie Luik en Namen. Elektrifisatie der provincie Na men, vertraagd doorden administra tieven slenter. 't Is er heftig losgegaan op (1e katholieke protestmeeting tegen de Brusselsche koalitie. Weliswaar werd de vergadering geopend met een gebed, maar dat schijnt den politieken ijv.r vac da aanwezigen niet te hebben be koeld. Is dat weer niet eens een bewijs, dat godsdienst en politiek maar best uit elkaar moeten ge houden worden En dat de chris ten arbeiderseens goed moeten andenken wanneer men hen appe len vosr citroenen verkoopt «De godsdienst verbindt u met de christeo reaktionnairen... Zeker, samen kunt gebidden en uw godsdienst beoefenen. Maar hoe christen arbeiders verder nog verbonden zijn aan klerikalen als Coelst en consoorteü, dat is een raadsel. Wat ik weet is, dat een christen arbeider zich beter met een socia listisch arbeider verstaat, dan met een katholiek patroon van het Comité Central Industriel. Mijnheer Coelst is de houding der klerikale schepenen gaan ver dedigen op de protestmeeting Op zeker oogenblik had men hem zoo danig overschreeuwd, dat hij uit riep ik begin mijn stem kwijt te raken Ik geloof, dat hij vooral de kluts begon kwijt te raken. En wat erger is, de klerikale reaktie van Brussel begint bij de menigte haar gezag kwijt te raken. Met die gedachte bezield had ons Partijbestuur besloten om de Fronters te vragen samen de stad te besturen. Er wierdt dan ook op 19 November 1.1. de volgende brief gestuurd. Aan de Heeren bestuurders der Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front P. V. N. te AALST. Mijnheeren, Met het oog op de samenstelling van het Schepen-College onzer stad, wenschen wij hieromtrent met U een gedachtenwisselling te kunnen houden. Indien ge dit nuttig mocht achten, dan vragen wij U een samenkomst te hebben, op Donderdag 25 November e. k. omstreeks 6 i/a ure 's avonds. De samenkomst kan ofwel in ons lokaal, ofwel bij U plaats nebben. Een woordje verwachtende Mijn heeren, bieden wij U de verzekering onzer achtingsvolle groeten. Namens de Soc. Partij. De Secretaris. (Get) Alfons Berghman. Hand in Hand AALST. Als antwoord kregen wij hier op 23 November het volgende Aan de heeren Bestuurleden der Belgische Werkliedenpartij Molendries 11 AALST. Hooggeachte Heeren, In antwoord op Uw schrijven van 19 dezer, hebben we de eer U mede te deelen dat we bereid zijn, met het oog op de samenstelling van het Scnepen-College, in te gaan op Uw voorstel tot het houden van een vergadering. Daar we echter op Donderdag a. s. belet zijn zoo meenen we U te mo gen voorstellen de vergadering te houden op Vrijdag a. s. 26 om 6,30 u. 's avonds in de zittingzaal van het Schepen-college. Als afgevaardigden hebben aange duid de heeren De Neve, Bocqué en Van den Berghe. In afwachting des aangaande een woordje te ontvangen, geven we U de verzekering onzer oprechte ge voelens van hoogachting. Namens het Bestendig Betuur De Voorzitter, L. Van Opdenbosch. Wij stuurden hierop onze instem ming en op Vrijdag 26 November had dus in g. n. zaal de samenkomst plaats. Alles bepaalde er hem bij persoon lijke gesprekken, gezien wij als Socia listische algevaardigden eerst wilden weten of de Fronters ja dan neen in princiep zouden akkoord gaan om samen zonder de katholieken de stad te besturen. De h. h. Fronters hadden geen op dracht en beantwoorden enkel uit be leefdheidshalve naar deze zitting te komen. Na ons verschillende vragen te heb ben gesteld,, die klaar en duidelijk wierden beantwoord beloofden de h. h. Fronters hun hoofdbestuur samen te roepen en vervolgens een Partijverga- dering te houden, welke laatste ver leden Maandag 6 December heeft plaats gehad. Tengevolge hiervan ontvangen wij het volgende 7 12-26. Aan de heeren Bestuurleden der W. P. Afdeeling Aalst. Hooggeachte Heeren, Onze politieke afdeeling heeft, in vergadering van Maandag 0 Decern ber-kennis genomen van Uwe voor stellen tot het samenstellen van het Schepen-college, en dankt U ten zeerste om Uw initiatiefin deze zaak. Gezien de omstandigheden heeft onze vergadering gemeend geen be- Eaaide uitspraak te moeten doen en eeft deze hare houding vcorloopig in volgende motie vastgelegd De Kristene Volkspartij-Vlaamsche Front, in algemeene vergadering op Maandag 6/12 Na kennis genomen te hebben van het socialistisch voorstel strekkende tot het vormen van een Socialistisch K. Demokratisch schepen-college Aangezien midderwijl een voorstel tot vergadering vanwege de katho lieke partij werd gedaan Bevestigt haren wensch de stad te zien besturen in overeenstemming met den wensch vanhet kiezerskorps en het welbegrepen stoffelijk en zede lijk belang onzer stads genoot en; Wenscht geen uitspraak te doen alvorens ze de voorstellen der beide partijen heeft overwegen en getoest aan het welbegrepen belang onzer Aalstersche bevolking. Aanvaardt, hooggeachte Heeren, de verzekering onzer oprechte hoog achting. Namens de K. V.- V. F. afd. Aalst De Voorzitter, L. Van Opdenbosch. Tot daar staan nu de zaken. Wij socialisten zouden graag de stad besturen zonder de katholieken, eer stens omdat zij er jaren en jaren de stad hebben bestuurd en het in een archi- slechten toestand hebben geplaatst, en tweedens omdat in vorige jaren er hier in Aalst waar de socialistische pioniers vanwege de katholieke kreaturen niets bezorgd wierdt dan brooldroofen ver volging. Ten andere de socialistische partij is deze van de toekomst, en het klerikalisme heeft uitgediend, hier zoo als elders en moet dus logischer wijze plaats maken voor deze op wie elk met recht en rede zijn hoop bouwt en welke geroepen zijn om in de toekomst geheel de wereld te regeeren. Men kan merken in de hier boven staande brief dat de katholieken ook de Fronters hebben gevraagd om samen de stad te besturen. Wachten is dus de boodschap, en een hoogje in 't zeil behouden. A. B. Wij vestigen van heden de aandacht onzer partijgenooten op het prachtig partij feest, w lke zal plaats hebben op Zondag 26 De cember e. k. De leden van den Soc Tooneel- kring Kunst Licht en Vrijheid verleenen bereidwillig hun mede werking, alsook een bijzondere groep komieken en het optreden onzer heringerichte Syniphonie. De manier waarop het feest is samengevat zal de moeilijksten be vredigen en wij zijn dan ook ver zekert een echt succes te gemoet te gaan. Van heden af zijn er kaarten te bekomen bij al onze bodens en propagandisten alsook bij de lo kaalhouder Prijzen der plaatsen Eerste rang 1.50 fr. Tweede rang 1,00 fr. Wie houd van een aangename avond door te brengen, voorziet zich in tijds van kaarten. De Soc. Fabriciuskring uit Gent komt op Zondag 9 en Maandag 10 Januari in bet lokaal Hand in Hand haar tweede piachtopvoe ring geven met De rechte lijn Tooneelspel in 3 bedrijven en als blijspel De schouwvager en zijn lieveken Het zal onze Aaltersche partij genooten ten zeerste aangenaam zijn, dit te vernemen, want het zij gezegt dat do vertooning van ver leden Zondag uiterst in de smaak is gevallen, en elk er dus zal aan houden, deze kring nogmaals een opvoering te zien geven. Wij komen hierop terug. Door onvoorzien geval was er een mangel aan muziek. Dit wordt hersteld. PLAATSELIJK KOMITEIT voor ARBEIOERSOP VOEDING AALST Woensdag 15 December, laatste les van den kursus over GEZONDHEIDSLEER voor vrouwen, door Gezellin Kluys- kens. Onderwerp Kinderopvoeding, met cinemafilm Moedertje Begin om 7 1/2 ure. Het Bestuur. Bij de Lederbewerkers Den oproep voor steun tot soli- dariteitvoor de Stakers van Herenthals is door de leden der afdeeling Aalst goed beantwoord geworden. De staking komt haar beslag te krij gen. Het fabriek is over eenige dagen afgebrand. Niemand mag denken dat dit M. Peelaerts schuld is. Heelemaal niet 1 Dit is alleen de schuld van het vuur! en M. Peelaerts kan niet belet ten dat het vuur zijn vernielend werk verrichtte. Hieronder laten we de lijsten en de sommen geworden die laatst zijn rondgehaald volgen Fabriek V. d. B. 10,00. E. A. 12,00, D.N. B. I8.00. B. B. C. 32,oo. V. d. B. 18,00. H. R P. 27,00. G. B. P. lo,5o. E. A. i4,or te samen 141,5o. Aan alle makkers bied het be stuur zijn mannen dank om de milde steun die ze de stakers van Herenthals verleenden. Ter eere der afdeeling Aalst gezegd, die staat in de Centrale goed aange schreven voor wat betreft hare plichten te doen in kwestie solidariteit. Nog maals dank. Woensdag toekomende alge meene Vergadering der Lederbe werkers, om 7 uren 's avonds, in het lokaal Hand in Hand DAGORDE Loonsbeweging. Allen als een man op post. Het Bestuur, j Heden Zondag om 10 ure voor middag zeer belangrijke verga dering voor al de werklieden van het Glucosefabriek Leclerq. Gezel Thys uit Gent zal dezs vergadering bijwonen. Allo kameraden, allen naar ds vergadering weze het ordewoord.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2