Huismoeders, OUDE GEBITTEN Geeraardsbergen Ben. Goossens Zoon Over de Kunstzijde- nijverheid. Uit Nieuwerkerken, Welle. Denderleeuw Belangrijk Bericht. Duivenkronyk Voor St Niklaas der Schoolkinderen. Burgerlijke stand. NINOVE STRIJOPENMNG. Stoven Stoven December KOJSTAHTK ®ETALI®<S Madame BEQUER. ONKERZELE Gepasteuriseerde Melk Stoommelkerij Flandria AALST Tel. 3C2. P. S. Alle nieuwe klienten zullen met Nieuwjaar, gratis een prachtige scheuralmanak ontvangen, net zooals ons oud kliënteel. In het Vakblad van de Textielar- ders, schrift den Internationale Se cret iris Thaw, en belangrijk artikel over de Kunstzijde fabrikatie, die een groote uitbreiding neemt, en aan voordeeliger prijzen de natuur zijde vervangt, dat een groote rol speelt in de Textielnijverheid. Thaw vestigt ook de aandacht op het gevaarlijk werk in de kunst zijde fabrieken, dat zeer schadelijk is voor de gezondheid der werklie den, waarvoor bijzondere bescher mingsmaatregelen zich opdringen. In de Belgische Kamer heeft de Soc. Volksvertegenwoordiger Pie- rard gesproken over den Arbeid in de kunstzijdefabrieken In zijn reden toonde hij de kwalen aan die de werklieden doen lijden. Zijn reden heeft indruk gemaakt en de aan dacht getrokken op het werk in de Kunstzijdefabrieken. Piërard vroeg aan de regeering doelmatige maat regelen te treffen en des noods een stuk wet te maken, om de werklie den te beschermen, als tegen ver gift melk ter beschikking te doen stellen van de werklieden wanneer zjj aan den arbeid zijn. Tevens om den werkdag te verkorten voorna melijk voor die werklieden die in de voorbereiding, spinnerij, haspel werkplaats enz. werkzaam zijn. De Minister beloofde het moge lijke te zullen doen, en reeds beve len had gegeven den gezondheids- dienstom onderzoeken in testellen in de kunstzijde fabrieken. De werklieden van het Viscocefa briek zullen m"t belangstelling vol gen, wat er rond de kunstzijdenij verheid geschreven en gezegd wordt het is van groot belang en een le venszaak voor die werklieden. Te vens is de kwestie gesteld voor een korter^n werkdag.dat moethetvoor- werp uitmaken van de gespreken in de werkersmiddens. H. F. Hoe wei> zijn we Ja, velen vragen ons, wat gaat er gebeuren met de vorming van het Schepencollege Is er een akkoord met de fronters en we moeten hen antwoorden tot hiertoe neen, en er ook bijvoegen bet zal met die man non niet gemakkelijk gaan. Zij eiscben den EERSTEN Sche penzetel. Dieheeren houden geen rekening van hun bekomen stemmental, dat LAGER is dan het onze. Wel is waar bekenec ze dat hij hen NIET toe komt, maar den Heer Perdaens die eerste Schepenen was, wil zulks blijven, omdat hij het als eene ver nedering aanziet, als een stamp van den Ezel, zooals hü zelf zegt moest een socialist zijn plaats innemen. Dien Heer houdt er geen rekening van dat hij dien stamp van den Ezel heeft het bekomen van het kiezers korps zelf. Na onze eerste bijeenkomst, heb ben we die heeren een tweede schrij ven gericht op 26 October 1.1. en tot hiertoe is dit onbeantwoord geble ven Toekomende week kondigen we dien brief af, omdat wij willen dat de bevolking geheel en al op de hoogte is. Wat het nu is met de gekozenen er kristene werklieden Wel M. Van Laethem, heeft op de vergadering van hun Zieken bond gezegd, dat zij met de Socialisten niet in betrekking kunnen komen, gezien zij een brief aan de fronters hebben geschreven, en hun hebben willen uitsluiten. Maar Pier vergeet er bij te voegen dat hü na het kennen van denuitslag der kiezing pe soonliik achter M. Perdaens beeft geloopon om eene overeenkomst te sluiten en dat zal voorzeker niet geweest zijn, om de socialisten buiten hetSchepenoollege te houden, niet waar Maar, wat wilt ge: wij zijn toch maar onbekwame kritikers, en nu vooruit met de geit. Tottcekomende week. P. DE SCHYVER. Zondag laatst hebben de flinke muzi kantjes van Denderleeuw een prachtif bal komen spelen in de zaal van vrienc Van Vaerenberg. Iedereen was verukt over de schoone arias. Aan volk en leute ontbrak het niet. NAKLANK DER KIEZING. Sedert de groen-gelen de meerderheid hebben gekregen loopt hier alles op wieltjes, 't ijn mannen van één stuk en houden woord. Zoo ziet men dat er nu met allerhaast gewerkt wordt aan bet plaatsen van den electriek op den berg en op den steenweg. Voor nieuwjaar zal alles in orde zijn. Kwade tongen voegen er nochtans bij dat het jaar niet bepaald is. Zaterdag hadden we de eerste voor dracht voor 't winterseizoen. Met ge noegen bestatigd dat ons zaaltje pro- pensvol was geloopen. Iedereen, jong en oud, was om te meer ia zijn schik en voldaan overde prachtige uiteenzetting die Gezel De Vrieze, kantonaal School opziener beeft gedaan van het ontwerp: De Kunst om voor te dragen 't Zou heel moeilijk valleD, zelfs voor de fijnproevers, te schatten wat het meest beviel het REDENAARSTA LENT of de manier van VOORDRA GEN. Zeggen we dat beide uiterst goed verzorgd waren. Iedereen heeft hetzelf de verlangen Wanneer komt onzen inspecteur terug Gedurende de korte tusschenpoos gaf onze volksvertegenwoordiger ons kennis van de besluitselen der partij nopens het aanstaande Kerstdagkon gres. De propagandaclub zal op Zaterdag 8 December een speciale vergadering houden om onze houding in zake deel neming aan het ministerie te bepalen. Al de vriendinnen en vrienden wor den dus verzocht dien avond tegen woordig te zijn. Bibliotheek. Is verriikt met een 5o tal nieuwe boeken. Open alle Zondagen van 9 1/2 tot lol/? ure. Ganscb kosteloos. Cecil'a. Heden Zondag groot Ceciliafeestmet ?oo deelnemers, 't Zal er spannen. Des avonds gratis bal voor al de leden en hunne familie. Rond Ha Ki»z'"q. On 't oogenblik dat we dit neerpen ner. is de kiezingnogniet voed gekeurd. Wat schuilt er achter Waarom heeft de bestendige Deputatie geen onder zoek ingericht? 't Zal ziin zooals we voorspeld hadden. Katholieken en Fronters hebben elkander de konknrentie aangedaan in stemmen afbedelen en afdwingen. Bei den ziin evengoed plichtig en daarom zal er geen rekening gehouden worden van bet verlangen der eerlijke werk jongens. Dat laat ons toch onverschillig. We zullen ons binst de 6 jaren wel genoeg weten te versterken om toekomende maal aan die bewaarders een broeksken te passen zooals het behoort. Spectator. BEDANKING. In den laatsten tijd ontving onze Volksvertegenwoor diger allerhande giften voor't muziek. Van harte dank daarvoor. Onze talrijke vrienden zullen met vreugde vernemen dat ons muziek al goed op zijn pooten staat. Vandaag zullen al ons tegenstrevers met nijdigheid naar ons flink korns op kijken. Tegen begin van den Zomer moeten we 4o muzikanten hebben. En 't zal waar zijn. UITSTAP NAAR LEDE. Zondag 19 December. Vertrek om 13,30 u. Iedereen op post. I SIGARENMAKERS Heden Zondag om '.0 ure voormid dag Belangrijk algemeene vergade ring. De toestand der sigarennijverheid in 'tland en de loonkwestie. Meer dan ooit is het noodig, dat de sigarenma kers zich nauw aaneensluiten om hunne loonen, dus het bestaan van hen, vrouw en kinderen te verdedigen. DE FRANSCHE LEERGANGEN. Volgens wij vernemen zou zekere heer wel wat willen den spot drijven met de frausche leergangen, buiten de schooluren gegeven, in de lagere scho len. Onze arbeiders- weten beter wat hun voordeel is, dan al die welweters die denken dat als zij verscheidene ta len kennen, de werkers niet anders dan vlaamsch zouden moeten machtig zijn. De bijval, dewelke de fransche leergan gen hebben bekomen, bewijst dat deze beantwoorden aan eene behoefte en deze werden niet ingericht in een geest van anti vlaamsch zijn, verre van daar zij werden zelfs buiten de schooluren ingericht, om de gelegenheid te ver schaffen aan de kinderen, alle andere vakken voldoende te kunnen aanleeren en ook wel de vlaamsche taal zoo volle dig mogelijk te bezitten. Het is niet omdat onze kinderen de fransche taal aanleeren, dat zij hunne moedertaal minder lief zullen hebben. Een vader.. Aan de Leden van den Zie- kenbond. Regeling der Diensten. Voor alle gevallen aangaande deMu» tualiteits diensten gelieve men zich te wenden naar Bureel 6. Voor alles wat de Pensioenkas aangaat, richte men zich naar tot Bureel 5. De bureelenzijn open vanaf 8 1/2 uur s'morgen tot 12 's middags, en van 1 1/2 uur tot 5 1/2 s' namiddags. De betaling der leden geschied den Zaterdag van 2 tot 4 uur namiddag. Het Bestuur. N. B. Alle kaarten door de H. H. Dokters aan zieke leden afgeleverd, moeten den zelfden dag, op het bureel binnen gebracht worden. Men moet voorzien zijn van het lidboekje. Op Zondag 6 December Iaastleden, had in het Volkshuis eene betwisting plaats, tussclien onze makkers De Cub- t>er August, Mus Emiel. Onze makker August behaalde met algemeene stem men de voorkeur op Emiel. Proficiat August Heden Zondag zal den Heer Collier Firmin, zijne duiven in ons lokaal ten toonstellen vanaf 9 ure vóórmiddag tot 1 ure namiddag. Allo '.liefhebbers op gepast eene eenige gelegenheid om waarlijk een kampioenenhok te bewon deren, want den Heer Collier behaalde in ons lokaal een totaal van f.8 prijzen Het Bestuur. Winter® rtikelen Bezoekt eens het magezijn der S. M. Verbroedering om u te overtuigen dat gij elders niet kunt koopen aan zulke goede en voordeelige conditiën als in onzen winkel. Alle slach van breiwerk onzer eigen fabriek Bonnet Rouge te Leuze. Beste sargiën. Wie zich socialist noemt doet zijne aankoopen in de coö peratief. Laatste lijst, verleden week niet ver schenen. Overdracht 503,4o fr. Banket Muziek 60,00. Bersipont Ed. 5,oo. Pr. en Fr. lo.oo. Reuxe 2,5o. Marginet 2,50. David 2,So. Neirinckx 2,fo. J. Heylemans 3,00. Edm. Hoog- huis lo.oo. Onderwijzeressen Meisjes school 70,00. Totaal 671,4o fr. St. Miklaas in de Scholen. Een afvaardiging onzer vrouwen bracht de St. Niklaas voor onze klein tjes naar de school, een ganscb pak voor ieder kind. 't Was waarlijk aan doenlijk om de vreugde dezer kleuters te zien, men zag waarlijk het geluk op hunne aanzichtjes. Do bestuurster be dankte in naam der kleintjes voor de milde gift en onze vrouwen beloofden er voor te zorgen opdat het toekomend jaar nog beter zou zijn. Aan ae grootere leerlingen werd aan ieder een schrijfboek als St. Niklaas geschenk gegeven. Cinema. Heden Zondag 12 «n Maandag 13 December: Buitengewoon programma Bolied man met Reed Haves Des meester van 't gezin een deemsch meesterwerk, een film zooals er weini gen voortgebracht worden, voor wat betreft den inhoud. Aandoenlijk door den eenvoud. Een kunstwerk als ko miek Reporter De feesten der op rreeischten te Lessen op 6 en 7 Novem ber 1.1. DONDERDAG 16 DECEMBER Zijn leven onbekommerd een uitstekende komedie Als de deur openging» prachtige dramatische super produktie, een film van succes en een buitengewoon komiek Witte broods weken RUDOLF VALENTINO. Zondag 19 en Maandag 20 December De Zwarte Arend de voorlaatste film, door den betreurden kunstenaar voortgebracht. POIL DE CAROTTE «De Rosse Een film met Henri Krauss, en de kleine André Heuze, naar het beroemd werk van J. Renard. Het succes van alle groote cinema 's en in alle landen Woensdag 22 en Donderdag 23 De cember. HUWELIJKEN. Paul De Mover Brugstraat en Rosine Temmerman Goefferdingen. GEBOORTEN. Nelly Paeleman Denderstraat. Lu cien Clement Steenstraat Robert De Block Nieuwe Baan. Romain Ketsman Karmelietenstr. OVERL1JDENS. Maria Pieterarens 49 j. vrouw Ed mond De Vuyst Gasthuisstr. Alida De 55 j. ongehuwd Groote str. Frans Van De Walle ongehuwd Hospitaal. GEERAARDSBERGEN. Gezongen door Theofiel De Clercq 3,85 fr. werklieden dezer gemeente in de syn- dikale beweging en goede verbruikers an het brood der bakkerij onzer coö peratief. Nu moeten de vrouwen en mannen van Onkerzele zorgen dat hun Volkshuis en Winkel bloeien; er zal dan later nog wel meer en beter tot stand kunnen gebracht worden. De kameraad L. Van Hoven sprak ook eenige gepaste woorden, en daarna werd het afdeelingsbestuur aangesteld. Eene belangrijke bespreking had dan plaats over verscheidene punten: de sa menwerking en de andere organisatiën der Partij. In de beste stemming sloot deze vergadering, en zeker zal in On kerzele terug gewonnen worden wat bij de laatste gemeenteverkiezingen verloren is. De, mannen willen, en wil len is kunnen. •N COOPERATEUR. Bij Onze Boerkens De heer Lippens is vast besloten on ze boerkens hun laatsten cent te eiscb en. Om zijne pachters hun eensgezind heid te breken, verspreidt zijn bosch wachter nu het gerucht dat de pachters van Grimmingen reeds een dertigtal hectaren land van de in strijd zijnde pachters hebben gehuurd. Zou het een valstrik zijn of zouden er nog zulke lage menschen gevonden worden die hun zeiven en hunne lotge- nooten het brood uit de kas zouden ne men om de vrienden der rijken te zijn Dit zijn nochtans ook katholieken even als gij Pachters van Onkerzele zoudt gij nu eindelijk gaan begrijpen dat uwe plaats i bij de socialisten is, die de ware verde- j digers zijn der landbouwers en werk- lieden, want gij zult toch moeten be kennen dat er bij ons soc'alisten, voor zulke lage zielen die de rol van onder kruipers spelen geene plaats meer is, terwijl zij in uwe partij de eerste plaats bekleeden, omdat zij de rijken helpen de armoede in zwang te houden Daarom oogen open en allen als één man gekomen in de groote werkersta- milie het Socialisme. L. Van Hoven. dezer gemeente zelf. Sedert vele jaren film De SchakelLa Clé de Voute 1 reeds zijn de sigarenmakers en andere 1 Een film van groote waarde door de CINEMA. Zaterdag 11, Zondag 12 en Maandag 13 December, buitengewoon program ma, De Dochter van den Veroordeel de drama. Het Huwelijk van Prins Leopold de volledigste filmopname, 2 groote deelen, en de succesfilm met Reginald Denny - Waar was ik Donderdag 16 December Een echt kunstprogramma De Af god van 't Spel en de ophefmakende geschiedenis, dewelke er in voorkomt, ontroerend ten toppunt. In deze film komt ook voor, het fameuze Bal des Quat Arts van Parijs. Meer dan 500 vertooningen met deze film in Brussel. Twee Groote Filmen De Meester van 't Gezin en Ei ken Harten toekomende Zaterdag. Zondagen Maandag. Een programma om 3 dagen vervolgens de Volkscinema te doen volloopen. LET OP Ter gelegenheid van Kerstdag een serie filmen zooals er nooit in Ninove vertoond werden. Niemand twijfelt er nu nog aan da Volkscinema geeft de nieuwste en beste filmen. AAL8T. Overdracht 3232,80 fr. Gezongen in de W. C. Jean Jaurés door Maria Guns en de C. V. d Velde 3,65. en omdat het viertien dagen vergeten is nog 0,35. Rondgehaald door twee steppers bij D. Nichels 2.5o Gezongen door Verstraeten en zijn dochter bij Petit Gustaaf 4.85. Totaal fr. 11,35. Sottegem. Omdat Remy Do Vos met zyn lief niet mag mee gaan o,5o. Omdat Romy van 2 domies zat is 0,50. Om dat Rene Do Vos bjj het vrouwvolk gaat en or niet durft tegen sproken 0,50. Omdat Riaracht tegen haar mon hommo thuis komt 0,50. Omdat Filemon met zyn lief niet mocht me degaan naar kermis Krwetegem 0,50. Lied g. zongen door Sanglan Joseph en rondgehaald door Eduard Rampelborg 7,45. Gezongen door Alfons Bayens bij Willem Do Dec ker en rondgehaald door den zelf den 4,6o. Gezongen door Alfons Bay ens bij Gilbert Pien en rondgehaald door de zelfden 5,40. Gezongen door Gilbert Pien en rondgehold door Gilbert Otte 5,00. Gezongen door Gil bert Pien en rondgehaald door Leon Bert 5,15. Opbrengst van strikjes op St. Barbe i5,oo. Totaal fr. 51,7o. j HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eigen werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN 1 1 TH. VERHULST, Ar be id straat, 14, AALST. Werpt uwe OUDE GEBITTEN niet weg, zells indien zij gebroken zijn, want ik betaal er tot 650 frank voor. Ik zal slechts eenmaal te AALST 2ijn Zaterdag 18 van 8 in het HOTEL DU COMTE DE FLANDRE tot 17 uur. Zondag 1. 1. had er in de bovenzaal van het nieuw lokaal eeno bijeenkomst plaats voor de leden der S. M. Ver broedering, de gemeente Onkerzele be wonende. De opkomst was opperbest. Gezel De Nauw sprak over de groo te voordeelen, dewelke door de samen werking aan de werkende klasse ge schonken worden. Hij sprak ook over de plichten der Cooperateurs, wees er 1 op dat'het schoon nieuw Volkshuis te I Onkerzele het werk is van de vrienden Gij die bezorgd zijt om de gezondheid van Uw gezin en vooral van Uwe kleine kinderen, weest nu vooral voorzichtig, daar de mond en klauwziekte in vele boerenho ven uit den omtrek is uitgebroken. Om Uwe kleintjes te bevrijden van alle smetziekten zult U voortaan enkel gebruiken, vrij van alle microben en ziektekiemen, welke wij U tweemaal daags versch ten huize aanbieden. Wij prijzen U ten zeerste aan, onze gewaarborgde zu.vere kreemboter, dagelijks versch, eigen fabrikaat aan prijzen buiten concurrentie. te bekomen alle dagen VERSCHE BOTER- speciale botermelk op aanvraag, voor zieken en Ook MELK en kinderen.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 3