Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Van alles wat. Mijn Hoekje. Voor ot tegen verdere deelname aan de Regeering VRIJE TRIBUUN 23e Jaar N° SI. Prijs per nummer 25 centiemen 19 December 1926, Langs Coöperatie lot omwerking derMaat:chappij EEN STAP NAAR LINKS DE REGEERING VAN MORGEN. Ja 't is waar het Fonds der meest begaafden is eene nuttige instelling, dat vele werkerskin deren toelaat hoogere studieën te doen. Maar er zyn toch, nog goede leerlingen, die er niet kunnen van genieten door zekere omstandig heden. Een mijner vrienden heeft een lastig gezin, hij is alleen den broodwinner, en er zijn vier kinderen. Zijn zoontje is een goede leer ling, en meestal de eerste van zyn klas. 'k Zou eene studiebeurs aan vragen zegde hy mij, om hem verder op te kunnen laton gaan, maar de studiebeurs, is niet vol doende. Hy zal moeten gaan wer ken, om mede te helpen voor 't gezin, maar zelfs indien zulks nog het geval niet was. dan nog zou het mij niet mogelyk zyn, want ik zou hem niet van kleederen kun nen voorzien. Hy heeft één Zon dagplunje, dat hjj DAGELIJKS zou moeten dragen, en 'k ben niet by maohte, hem een nieuw te koopen En onmiddeiyk dacht ik aan die bende katoenbarons, die besloten hebben, een aantal duizende balen katoon te doen verbranden om te beletten dat de prijzen zouden dalen. En er zijn zooveel menschen die. behoefte hebben aan kleederen Rotte kapitalistische maatschap pij Welk een edelen rol voor de Socialischeparty, die zich voor stelt die te hervormen, want nu is ze juist het tegenovergestelde van wat ze zou moeten zijn. Als men nu te veel voortbrengt, is er-werkeloosheid, en dit betee- kent honger en gebrek. Dit moet veranderen, en de weelde geschapen door het arbei dende volk, moet ten goede komen van do gemeenschap. Dat willen de Socialisten en die hieraan wil medehelpen, vervoegt het grooto socialistisch leger. FRIEDERIK. [ECHT El WEED Vier jaren broedermoord hebben ons land aan den rand van den af grond gebracht. Duizende levens, door iedere moeder verzorgd en op gebouwd, werden geoffer i. Dnvruch- ten van noesten arbeid van jaren en eeuwen werden vernield. Schatten aan goed en bloed werden verspild in deze» laatsten der oorlogen uitgelokt door de bourgeoisie, ge wild door de bourgeoisie, noodzake lijk gemaakt door het kapitalistisch stelsel. Wij liggan verpletterd onder do lasten van deze menschenslachting. De arbeidersklasse heeft bet recht reTÉénpchap te vragen, zou op zich de taak mogen nemen, liet Staats- roes in banden te nemen, om naar eigen believen een nieuwe gemeen schap op te bouwen. Maar als de vraag gesteld wordt Zullen wij sa men met de burger partijen deze re geering in handen nemen ant woordt het klas3egevoel Neenj geen deelname aan zulke regeeringj Dat zij, die de wereld in elkaar geJ sohopt bobben, zelf trachten orde in den chaos te brengen. De arbeiden deklasse zal zich ondertusschen voor bereiden om de taak over te nemen,, waarvoor het uitgediende kapitalis me niet verder meer bekwaam is. I Ook om principieele reden is een, deelname aan een regeering met burgerpartijen niet goed te praten. De klassenstrijd wordt uitgevochten, in fabrieken en werkplaatsen, op dn akkers en de zeeën. Hoogstens kaij het Parlement gebruist word-n om onze leiders, onze afgevaardigden een spreektrompet te bezorgen, vao waaruit tot heel de massa gesproken kan worden, van waaruit onze ver zuchtingen kenbaar gemaakt wor den, ons klassegevoel belicht wordt, Hot Pailement is niet het centrum, waardeklassenstrijd gevoerd wordt., Het heil van de arbeidersklasse list niet besloten in de parlementaire ak- tie. Zoo beschouwd is minder heil nog te verwachten van een deelna me van socialisten in een minister koaiitie met burgerpartijen. In zulke koaiitie zitten onze afge vaardigden slechts voor een klein deel als socialisten. De hoofdpunten van ons klasseprogramma moeten in portefeuille gehouden worden. Hoogstens kan het toegelaten wor den enkele punten van hervormin gen uit te werken, ton goede komen de aan de arbeiders in bun direkten strijd van eiken dag, msar welke het kapitalisme onaangetast laten, zoo niet bestendigen en verstevigon. Door. deze koaiitie verzwakt de klassenstrijd. Wordt de aandacht van de arbeiders afgeleid van ons zuiver klasse-programma. Wordt onze aktie voornamelijk gevoerd om ondergeschikte program-onderdeo- len. Eii voornamelijkwordt do strijd vaardigheid van de arbeidersklasse verminderd, wordt het vertrouwen dor arbeidersklasse geschokt. On vermijdelijk geschoktDe arbeiders massa ziet b. v. in de vraag vaa mi nister Wautersaan de mijnwerkers om oen half uur per dag langer te werken, alleen de vraag zelve ent konkluëert dat een socialistisch minister bezig is zijn eigen wet noen te halen, en dit ten believe van ban-T kiers en mijn-eigenaars. Als de mi nister van Buitenlandsche Zaken, toevallig nu een socialist, volgens het protokol, getuige is in een kroonprinselijk huwelijk, brookt de arbeidersmassa zich niet don kop over gewoonten en protokol, maar voelt zich ontstemd, beleedigd in hare republikeinsche gevoelens. Ook uit zulke nietigheiden vloeit voort een inzijpelende vermindering van het vertrouwen, dat noodig is om onze arbeidersbeweging te doen groeien naar het einddooel:de heer schappij van ilen arbeid in een nieu we wereldorde. Maar zelfs alle gevoels argumen ten en principieels redenen terzu gezet een verdere deelname v--.n socialisten aan een regeering is niet langer nog gewensebt. Zelfs indien hot noodig geweest ware, door deelname koutrool uit te oefenen, nootzakelijke hervormin gen er door te halen, dan is het de tijd nu, om onze aktie op andere ba nen te verleggen. De- bourgeoisie in ons land meentij het nootzakelijk al den last van de naoorlogsche periode op do schou-l ders van de arbeiders, van do arbei-| ders alleen, te doen drukken. Onze levensvoorwaarden worden moeilij ker met den dag. De arbeidersklasse heeft al werkende gebrek, nijpend gebrek. De stabilisearii g van onze munteenheid, boe noodzakelijk ook, stelt ongekende krisis en moeilijk heden in het vooruitzicht. Het pa tronaat denkt er niet aan onze loo- non te stabiliseeren. En zelfs als het patronaat schoorvoetend deze loon- stabilisatie zal willen volgen, zal het nog niet zoo gemakkelijk gaan om het te overtuigen, dat da loonen van voor den oorl tg minstens mot 10 moeien vermenigvuldigd worden om gelijken tred to kunnen houden ni' t do levensvoorwaarden van vóór don oo»'log, als nochtans ons land dan reeds gekend was om zijn lage loonen. Was België niet reeds vroe ger het paradijs der kapitalisten»? In de dagen, die k >nn n zullen, zal iiot moeten gaan hard tegen hard. Tegenover de kop pig hi id en schraap zucht der hoeren kapitalisten, zal moeten gesteld worden de onver zo- nlijke, vastberaden loon aktie van de arbeiders. In deze moeilijke, maar grootsche tijden, moet go steund kunnen worden op de onver zoenlijke klassewerkitiv vaa al onze leiders, die met vrije hand onge bonden aan het hoofd ino -ton kun nen staan van een eendraohtige mas sa van arbeiders, waarvan het geloof? en het vertrouwen ongeschokt 3y n In deze dagen zullen onze leiders rneer en beter kunnen doen op straat dan in de. ministeries Er werd sinds lang een stap naar links in 't vooruitzicht gesteld. Wel- am dan, deze stap naar links moet ome lei Iers verlossen uit hun mini- stri -oio bureelen waar zo verstikken onder hun muffe dokumeuten cn pa pieren Aan de spits van het roodo arbei- dersleger dienen zo op temarchee ren, bereid om in dagen van gewel dige aktie moer te verove en op en kele weken, dan bereikt worden kan najaren van moeizamen parlemen tairen arbeid Laat mij eerst spreken over de macht positie in de regeering. Die is geweldig groot. Een meerderheid van het parle ment stemt een wet, een minister moet ze uitvoeren. De voorJeelen van de wet liggen niet in de wet zelve, maar in de uitvoering ervan. Voorbeeld. De wet op den achturendag was in werking van lv21. M. Moyersoen moet ze toe passen. Hij saboteert ze door koninklij ke besluiten en weigert de Konventie van Washington te laten bekrachtigen. Wauters komt terug en de sabotage houdt op. Het Krisisl'onds was zoo goed als niets meer tij4ens het Ministerschap van M. Moyersoen. Nu is het weer een instelling van de grootste waarde voor de werkende klasse. Wauters be streed den woningnood door het laten bouwen in massa van woningen. M. Moyersoen gaf subsidies aan afzonder lijke personen, die wel geholpen werden maar de massa, die arm is, werd aan haar lot overgelaten. Wetten stemmen is een zaak, wetten uitvoeren is een andere zaak. Met 78 volksvertegen woordigers kan men een meerderheid maken om een demokratische wet te stemmen. Laat ze uitvoeren door een reaktionnair minister en er komt niets van terecht. Deze kwestie is zoo belasgrijk, dat ik nog een paar voorbeelden wil geven. Kamiel Huysmans heeft enkel met de wetten te doen uitvoeren, zooals ze ge stemd zijn, heel wat verandering ge bracht ia het onderwijs en dat zouwel wat betreft het gebruik der Vlaamsche taal in het middelbaar onderwijs, als wat betreft de voertaal in het lager on derwijs. Hij kon ook veel verbeteren ii^ de Gentsche Universiteit. M. Nolt sa boteerde deze wetten op zulke manier, dat zij veel meer nadeel dan voordeel gaven. Het belangrijkste voorbeeld is zeker dat van het ministerie van spoorwegen. MetNeujean als minister werden de vakbondleiders outslagen, in het pri son geworpen en heel het personeel ge muilband. Met Anseele was er kame raadschappelijke samenwerking plus eerherstel voor de slachtoffers. Spreekt dat geen boekdeelen Het is waar, dat de liberalen, na de kiezing weigerde in de regeering en treden. Dat was de eerste maal, dat een burgerpartij weigerde ministerpor tefeuilles te aanvaarden. De katholie ken deden het nooit. Zij weten, dat de regeering een machtpositie is, die met door niets kan vervangen. Waarom zouden wij, die vechten voor de ver overing van de macht, een stuk macht weigeren Het zou niet verstandig zijn Wil dat zeggen, dat ik in alle om standigheden in de regeering zou wil len paan Neen. Naliet geb De Legerhervormingén Na de ondervraging van Partijge noot Mathiou en met het oog op de demooratiseering van het leger en de vermindering van den diensttijd, is het beslist noodig, dat in de Ka mer en Senaat een meerderheid ge vonden wordt om deze za en defini tief door te voeren. Want alhoewel de finantiële moei lijkheden van ons land, ontziet M. do Brocquevillo zich niet om de tot niets dienende cavallerie te vermeer deren, wat ook meerdere uitgaven met zicji sleept. Dal is hun Rol De oorlogsverklaring van het Comité Central Industriel is oen brutaal stuk, maar dat do arbeiders good begrijpen, dat deze heeren in bun ware rol zijn. Wij hebben er anders niets van te verwachten. Het moet de zwoegers een spoor slag te meer zijn om do nog onver schilligen in de rangen onzer orga nisaties te brongen. Als dat gebeurd, kunnen wij go- rust deze aanvallen afwachten. len gaan Neen. Na het gebroken ge weer van La Louvière was bet onze plicht heen te gaan. Wat ons kongres zou moeten beslissen Doodgewoon een programma van hervormingen op stellen. Met dat programma naar de tegenstrevers gaan en vragen of zij het mee willen verwezenlijken. Wat dat programma zijn moet Al wat de eerst komende maanden kan verwezenlijkt worden. Als de stabilisatie op vasten- grond gesteld wordt en dus bestendig is, is dat reeds een geweldig voordeel. Aan den achturendag mag niet geraakt worden. Aan het militarisme kan ge pitst worden en de diensttijd vermin derd. Ouderdomspensioenen herzien en verbeterd. En nog andere hervormin gen kunnen en moeten gesteld worden. Als dat programma door de overweldi gende meerderheid van het kongres aangenomen wordt, kan Vandervelde onderhandelen. Wordt dat programma aangenomen, dan moeten wij deelnemen. Wij hebben* mee de verantwoordelijkheid gedragen! van de stabilisatie Nu de kastanjes uill het vuur gehaald zijn, zouden wij libe-| ralen en klerikalen ze laten oppeuzelen. Zoo dom zijn wij niet. Wij eischenonze plaats op in de regeering. De arbeiders moeten daar zijn, waar het land be s'.uurd wordt en waar ook over hun lot beslist wordt. Blijven wij uit de regee ring, dan drijven wij de burgerpartijen tot elkaar en doen ze blok vormen te gen ons. Dat is ons belang niet. Het belang van alle staatsbedienden (dat zijn er 200.000), t belang van alle vakbonden en mutualiteiten is socialistische mini sters te hebben. Het belang van alle arbeiders die houden aan sociale wet ten, als ouderdomspensioenen, acht urendag, werkloozensteunwoning bouw, arbeidstoezicht, wet op werkon gevallen %n de rest, is socialistische ministers te hebben. Wie in de wolken zweeft en droom» van de diktatuur van het proletariaat! kan voorstander zijn van geen deelneJ ming, ja, van afschaffing van liet I'arle-l ment. Maar dat zijn droomers die trach-, ten de maan met de tanden te gri jpen.! De praktische partijgenooten, die de werkelijkheid zien en het groote ge vaar der komende tijden, beseften, zul len met mij zeggen niet uit, maar in de regeering. In de regeering met een afgebakend programma, dat moet door gevoerd worden. Heel Duidelijk De kristone vakbondleidsrs zetten ook hun leden aan tot den strijd to gen de verwachte aanvallen van het patronaat. Dat is bun recht, maar.... wat ons verwondert, is hun onophoudend woordongekraam van Verzoening tusscben Patroon en Arbeider. Nu sporen zij de arbeiders aan tot don strijd. Hot zegt dus duidelijk dat er wel een klassenstrijd bestaat. Oud en Versleten De anti-socialistische bladen en inzonderheid de katbolieke ge bruikt sinds onnoemlijke jaren al lerhande lage middeltjes, om de ar beiders om den tuin tó leideD, aldus het kapitalistisch regiem in zwang willende houden. Gelukkig dat sinds lang dergelijke middeltjes niet meer pakken, en de arbeiders klaar zien in den toestand. Voorwaar die trukken zijn oud en versleten. Vaar hun Hartewensch De laatste verkiezingen in het Noorden van Frankrijk brachten een overwinning aan do reaktionnalron. Do kommuuisten stelden er kapdi- daten voor, baalden geen enkele ge kozene, maar beroikten hun doel dat drie socialistische gekozenen ver vangen werden door drie reaktion- miiren. Dat krijgt men met de arbeiders klasse te verdeelen. De Fronters voeren een dubbelzinnigen politiek. Te Aalst, in den gemeenteraad stemden zo onlangs, in akkoord met de katholieken, dat de huurders de lasten zouden betalen, die op den eigendom door hun bewoond gelogd wierd. Nu in de Kamer, stemmen ze met socialisten daar legen Wat in Brus'el goed is voor de fronters deugt niet te Aalst En zeggen, dat daar nog vele werk. menschen en kleine burgers die moe ten kiezen, hunne stem aan geven!.. Partij congres Met de Kerstdagen is hot Partij con gres te Brussel, om te bespreken, of wo nog zullen blijven dool uitmaken van de regeering. Volgens wo in onze partijbladen bestatigen, sproken do meeste foderatieën zich uit, tot het vormen eoner nieuwe regoering, waaraan de socialisten zouden deel, nomen met een vastgesteld programma. De Huishuurwet is in de Kamer deze week gestemd geworden. Er zijn veranderingen ge bracht aan liet wetsontwerp dat den Senaat had aangenomen, en bet moet dus naar dit bestuurlijk lichaam' terug. 't Is te zieïi of er daar nu geen ver- anderingen meer zuIIod aangebracht i worden. Gezande Teel Partijgenoot De Swaef schrijft in Het Volksblad van Brussel, dat het een onvergeeflijke missing zou zijn, als de arbeiders moeten ver deeld blijven, door de godsdienst kwestie, die met den klassenstrijd niets te maken heeft. Dat zullen de nog steeds van gc- dachtonvorscliillende arbeiders toch eens voor goed gevoelen, en samen de brooderhand reiken. Nog Verkiezingen In Hongarië hebben dezer dagen ook verkiezingen plaats gehad, en de roaktie mot Bothlen aan bet hoofd heeft gezegevierd. Op de meest onnoemlijke wijze is er bodrog geploegd, alles is beproefd geworden om te vermijden dat er socialistische kandidaturen zouden worden gesteld. Een dor bijzonderste middelen was dat de kandidaten een tidndo der kiezers hun handteoken moest vorkregon worden om de kandida tenlijst te doen aannemon. Als men dus in een distrikt vier kandidaten stelde, moest men 4 10 handteekens dor kiezers genieten. In meest al de bureelen waren be stuurders van werkbuizen en inge nieurs van mijnen, toevallig voor^ zitter. Ieder arbeider die kwam kiezen die zij kenden, wierd nosr eens de les gespeld: Werkloos,Dakloos, enz stond hen te wachten als zij voor de soc. kandidaten kozen. En toch is de kiozing geheim

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1