Belgische Bank d" Arbeid AALST P IRTIJVERGADERING KAPITAAL sa SESEKVEN ToUedig gsstort 15.500 000 FRANK Alle Bankverrichtingen Onze Syndikale Meeting De Kunst om Yoor te Dragen. Opening van deposito en loopende rekeningen Documenten acereditieven Disconto en inning Verhuring van Brandkoffers Spaarkas 6 0/0 Wissel en Vreemde munten Aan- en Verkoop van titels Beursorders Inkasseering van koepons Bewaring van waarden Bons op 6 maanden netto Naar de Coöperatie Schande Schande Aan al ouze Correspondenten. Wy vestigen de aandacht der medewerkers aan ons blad, dat voortaan alle oojjy, den Dinsdag Later inzenden, valt buiten de verantwoordelijkheid der redaktie indien hij niet kan geplaatst wor den. Voor het plaatsen van annoncen of verandoren dezes, moet insge lijks voor Dinsdag avond inge zonden worden. De Redaktie. IN ÜE KAMER. 11 tl Gewestelijk Syudikaal-Congres Eindelijk is onzeVolks- apotheek tfeopeid. PLAATSELIJK KOMITEIT voor ARBEIOERSOPVOEDING AALST Op Dinsdag 21 December, om 7 1/2 ure 's avonds, Voordracht met Muziekuitvoering, door den heer DE VRIESE, Kantonaal Schoolopziener, over Wy rekenen op de aanwezigheid van alle kameraden en gezellin nen. TOBGANG VRIJ W. C Vader W au Iers. Lede Ons Partij feest Maatschappelijke Zetel: GENT. VaHersftraat, I. Agentschappen Lft LOUVIERE. Svlwain Guyauxstr*aat. BERGEN ühis.iinstcaaiO. Hulpbureel CHARLEROI, Sluisstraat, 18. 48 Intrest op voorhand betaalbaar In eene gemeente in ons arrondisse ment, heeft er zich een onderwijzer vergrepen aan een leerling, en het zou- damg toegetakkelt, dat het kind bed legerig is. Des Zondags in de Vespers was er gespeeld geworden, 's Maandags riep hij de kinders samen in de school, en onderzocht wie het gerucht "hadt ge Ziedaar de wekroep die sinds het j ontstaan der socialistische partij door j al de vooraanstaanden bij duizende malen is herhaald. i Wel is waar, hebben bij duizende i arbeiders deze oproepen ingeslagen en j van hen goede samenwerkers gemaakt, maar is nog niet wat wij er zouden j mogen van verwachten. Wij laten dus j maaijt; deze zaak niet los, en gaan dan ook met i cijfers bewijzen, hoe noodzakelijk het' is dat alle bewuste arbeiders hun aan- koopen doen in de winkels der Soc. Coöperatieven. Burgersbelang het orgaan der middenstanders van Aalst en omliggen de komt ons met juiste cijfers, zelf er op te wijzen, hoe de bevolking letterlijk gestroopt wordt. Een alleenverkooper Monopolist aldus Burgersbelang koopt een arti kel van loo fr. in het buitenland, en dat in goede voorwaarden de tol passeert. Ik wil zeggen dat de goederen niet hooger belast worden door een boet of slechte luim van wege de Verificateur t avond moet ingezonden wordon der douanen De aangewezen leerling kreeg ervan, met het gevolg dat er een klacht bij het Gerecht is ingediend. Het ware te hopen dat dien al te ie- verigen onderwijzer eene goede les zou ontvangen, om hem zulke slechte manieren af te leeren. We hebben dus gezegd Staats Taks Verkoopprij Koopwaar 100, Post en verpakking 2, Bordereel voor aan gift in douanen kost aan staat 0,05 fr. fr. 1,50 1,50 Inkom rechten 15 o/o fr. 15,00 15,00 Overdrachttaks 2o/o op 115fr. 2,30 2,30 Stads taks 0,20 0,20 Kost Inkoopprijs 121, Winst van Monopolist tot grosist 15 o/o 18,15 130,15 Van Monopolist naar grosist Overdracht taks 2 o,'o 2,89 2,80 Port en Verpakking 2,00 Zegel op omslag der faktuur 0,40 Wissel zegel bij ontvangst 0,20 Winst van Grossist 15 0/0 Van Grossist naar Winkelier Overdracht 2 0/0 3,40 Port en Verpakking 143,95 21,50 '65,5-1 3,40 2,00 Zegel op omslag der faktuur Wissel zegel bij ontvangst Winst van winkelier 25 0 0 I7O/J4 0,40 1 ,20 52,73 223,07 WEELDE TAKS voor verbruiker 10 0/0 22,36 22,30 Prijs voor verbruiker 240,03 Ziedaar een juiste kijk op welke wijze de alleenstaande arbeider wordt besto len. Wij zeggen letterlijk:bestolen! waut elke lezer of lezeres zal het met ons hierover eens zijn één waar koopen van 100 fr. en tegen zij in handen is van de verbruiker kost zij reeds 246,-3 fr. of een vermeedering van 140,03 fr. Dus meer dan verdubbeld Burgersbelang zal er hoop ik, toe bij gedragen hebben om vele arbeiders vrouwen hun intrest te doen Inzien, en er medegedaan temaken meteen heele stand te laten smeeren en teeren op het zweet va a hun zuur gewonnen dagloon die tusschen haakjes gezegd - meestal door deze jannen wordt benijd. Naar de Coöperatie dat is de ware weg om woeker en uitbuiting te keer te gaan. Allo I wie helpt er aan mede, met de gegeven cijfers van Burgersbelang in de hand, om de niet Cooperateurs tot bewustzijn te brengen en hen de weg naar de winkels van de S. M. Hand in Hand te leeren. A. B. Onzen vriend Nichels heeft de vol gende vraag gesteld aan den Heer Mi nister van Spoorwegen. Trein 4742 Aalst-Burst om 7.02 uren, vervolgde vroeger zijn wêg tot Sotte- gem. Zulks was vooral nuttig, ten eerste r aan de marktkramers, die"hierdoor een I wonen gaan op te zoeken tot ver U 1J 1.4. r,4.. «1- 1. 1J *7 J halve uur vroeger op de markt waren en ten tweede voor de bevolking van Hillegem en Leeuwergem, die "thans geen trein hebben, om in tijds hunne waren ter markt te kunnen brengen. Trein 47^2, zou dus groote diensten bewijzen, vooral den Dinsdag van iedere week, dag dat het markt is te Sottegem, indien den Heer Minister er wilde op aandringen om dien trein ALLE DINSDAGEN TOT SOTTE GEM te laten doorrijden. Zondag namiddag had het jji westelijk Congres plaats in het lo kaal Hand in Hand Waren ver- gonwoordigd, do Vakbonden vau Aalst en het N. S. vertegenwoordi gers van Niuove, Lede. Haeltert, Nieuwerkorkon, Hofstadeen Erem- bodegem woondoninsgelijks het Con gres bij. De gezellen van Caonegem voor de Algemeeno Centraio on C Mortens voorde Syndikale Kommis sie woonde ook het Congres bij, te samen88 afgevaardigden. Denderleeuw had zich do»n ver ontschuldigen, Georaardsbergen en Sottegem waren afw ezig. Gezel Stoeahaut Alfous ais Voorzit ter opende om 2 3/4 uron het Congres w aarover in de Partij bladen versla gen verscheren zijn. H'-t eerste ver slag va» gezel Haeltorman over den algemeoneu toestand der arbeiders, waarin de loonen opgesomd worden van de verschillende werklieden in de streek, en deze door De Coster er bijgevoegd, deed vaststellen dat in do vakken waar de werkliedon goed oreenigd zijn de hoogste loonen betaald worden. Integendeel de ar- sterkir.g onzer Vakbonden. Na de tusschenkomst van verschillende sprekers wordt een dagordeaange nomen in den zin van de uiteenzet ting van den verslaggever. Het is ODgeveer 6 uren wanneer den Voorzitter met een opwekkend woord dat weigelukt en zeer belang rijk Congres sloot. H. F. Na het belangrijk Syndikaal Kongres greep er een meeting plaats, waar de Gezellen Corn. Menens. Alg. Secreta ris der Syndikale Kommissie en Desiré Geeroms. Schrijver van de Afd. N S. Aalst, het woord voerden. Gezel Mertens, wijde vooral uit over het geheime schrijven van het «Comité Central Industriel», welke het orde woord aan de patroons heeft gegeven Daar waar gij geene overeenkomsten hebt, gaat gij aan de werklieden allen loonop3lag weigeren Daar waar gij kontrakten met de werkliedenorgani- satie's hebt, zult gij ze ten spoedigste verbreken 1 Juist op het oogenblik, aldus Mer tens, dat in de laatste maanden de le vensduurte in buitensporige verhoudin gen is gestegen Op het oogenblik dat alles nog een zeer aanzienlijke ver hooging doet voorzien Op het oogen blik dat meer dan ooit een heraanpas sing der loonen zich opdringt, gezien de wanverhoudingen tusschen het loon en de bestaanskosten iederen dag ver groot, zoudetr de H. H. patroons ons komen spreken, vande loonen niet meer te verhoogen 1 Het strijdende proletariaat, is er van bewust, en zal zich niet laten zoeken, om den boter ham van vrouw en kinderen ten koste van alles te verdedigen. Maar, verliezen wij niet uit het oog, dat dezen aanval zooals al de voorgaan de. van groot gevaar zeu kunnen zijn, indien wij er niet in gelukken, onze boiders die zwak staan de kleinste j loonen betaald wordon. Hot Congres geeft in eene dagorde zijne uitdruk- kelpken wil te kennen, om zich te weer te stellen tegen de aanvallen van het Comité Central Industrie), die eene aanslag wild plegen op de loonen der arbeiders on de zwakken op te b°uren om hunne luonen in verhouding te kunnen brengon met de duurte van het leven. Het 2* verslag. De aanvallen tegen de 8 u*en wet was eveneens het voorworp van eane grondige bespre king over de bestaande wet hoe deze moet toegepast worden en op welke geweldige wijze de 8 urenwetdoor dn vijanden der arbeiders bekampt wordt. Eene dagorde word aangenomen waarin het S3'ndikaal Congres de arbeiders aanspoort om aan de Pa troons niet toe te laten dat de 8 uren wet gesaboteert wordt. Wanneer zich misbruiken voordoen die aan de Secretaris der Vakbondon bekend te maker,om metde meestekrachtda- digbeid zich te weer to stellen tegen do aanvallen van de 8 urenwet om deze ongeschonden te bawaren. 3 Vc-rslag. Maatregelen tot ver sterking onzer Vakbonden. Gezel Flips komt met cijt rs da sterk te der Vakbonden in Aalsten omlig- gendo te bewijzen Soc. 5314,Onpar tijdige 632, Katholieke 2749, Fronters 1091, Liberalen 818, t" samneo 10.604 vereenigde werklieden, volgens dat verslag zouden ongeveer 27 O/o werklieden die in Aalst en den om trek werken, of ongeveer 23 0/0 niet vereenigd zijn. De verslaggever denkt te mogen ver klaren dat de Katholieken hunleden tal wat opgeschroeft hebben dat in den loop van het jaar nog zou ver minderd zijn. Verder wijst Flips op het groot werk dat nog moet gedaan worden voor de onverschillende werklieden li l te doen worden van onze Vakbonden. De P opaganda van man tot man in do werkhuizen op de fabriek, in do herbergen, op de straat. Voornamelijk prijst h{j aan om de moeders len huize te gaan bezoeken om hun op bet nut en de noodzakelijkheid te wijzen, waarom do werklieden bij onze Vak bondon moeten aangesloten zijn. De arbeidendeklasse zich niet zouden mogen laten verdoelen in kleine ondoelmatige bondekens die voor de werkers niets kunnen verwezenlij ken noch duurzame verbeteringen aan do werkersfamilien kunnen ge ven. Flips sloot met een oproep te doen aan de Congresleden en al de leden onzer Vakbonden die in de stad en op den buiten wonen, om mede te werken voor de versterkig onzer Vakbonden. Gezel De Coster spreekt over den toestand te Ninove en hunne Propaganda middelen, die in groote lijnen met deze van den ver slaggever overoon stemmen, hy sluit zich dan ook aan, om met de meeste krachtdadigheid te werken om de werklieden die op den buiten Al de aangeslotene zoo de leden der wijkclubben, vak bonden, coöperatie, Ziek nbond, Jonge Wachten enz. zoo man nen als vrouwen, worden opgeroepen voor de Partij vergadering die zal gehouden worden Woensdag 22° dezer, om 7 uren 's avonds in de groote zaal van Hand in Hand. Dagorde I" De gevoerde onderhandeling over het vormen van het Schepencollege en onze houding 2' Het Partijcongres van Kerstdag De deelname aan de Regeering. Deze dagorde is vau het aller grootste belang en we durven hopen dat de zaal dan ook te klein zal wezen. Da lidkaart zal streng geëischt worden strijdeode rangen te versterken, want dan zal het georganiseerde patronaat, met verdubbelde kracht zijn aanvallen hernieuwen, en weê het proletariaat, als het op dergelijke oogenblikken zoo terug deinzen. Het ordewoord weze dus ALS EEN MAN IN DE RANGEN DER VAKV EREEN1G1NG, TOT VER STERKING ONZER GELEDEREN, OPDAT WIJ MET SUCCES DE MACHT VAN HET KAPITALISME KUNNEN FNUIKEN. Vervolgens had spreker, het over de internationale strijd der arbeiders en de daaruit vloeiende Conferentiën van arbeiders afgevaardigden en pa troons, om het invoeren van den acht- urendag in alle landen, en het tot stand komen van degelijke werkersvoorwaar den. Spreker, bewees met doorslaande ar gumenten, de belangrijkheid der Bel gische vakbeweging, en al de aanwezi gen waren het dan ook eens, om den oproep door Corn. Mertens gedaan te beantwoorden 0111 aan de propagan da te toogen tot het winnen van al de nog bestaande onverschillige werkers en werksters, opdat aldus, meer wel stand en genot ons weze beschoren. Spreker hoogste den meesten bijval. Gezel Geeroms, wees insgelijks op de noodzakelijkheid tot het versterken onzer organisatie's. Hij schetste voor al den toestand der spoorwegarbeiders, die aldus de aanwezigen de gelegen heid gaf om eer. klare kijk te nemen, over datgene wat er kan verwezenlijkt worden, als men sterkgeorganiseerdis. Hij drukte er vooral op, als de Syn dikale Kommissie, maatregelen wil ne men, niet alleen om wat veroverd is te behouden, maar bovendien, om nieu were hervormingen tot stand te bren gen, dat dan toch ten minste de arbei ders' en dezes vrouwen de oproepen die hiervoor worden gedaan, door gansch de werkende klasse zoo beant woord worden, met een krachtdadigen presentopdat er steeds door een broederlijker optreden, de uitgebuite arbeiders hunne rangen zouden ver sterken, ten einde met de meeste kans 'van welslagen weerstand te bieden aan de aanvallen van het patronaat. Bereidt U dus voor kameraden en Gezellinnen, tot den strijd welke in de toekomst hevig zal worden, en waar wij voor plicht zullen hebben, ten koste van al onze krachten, misschien ten koste van ons bloed, het gewettigd be- staau van vrouw en kinderen te ver zekeren. ALLEN IN DE VAKBEWEGING, EN LEVE DE ARBEIDERS SOLI- DARI1 E1T WEZE DUS HET OR DEWOORD. Langdurig handgeklap viel de spreker ten deele. Voorwaar, het Syndikaal Kongres alsmede de meeting, zullen er veel toe bijdragen, om de Aalstersche werkers We mogen zeggen dat het veel moeite gekost heeft, en dat de Apothekers onderduims allesinhet werk hebben gesteld om te belet ten dat zij zou geopend worden. Het bestuur van ODzen Zieken- bond heeft van zijnen kant alles in het werk gesteld om te lukken, en het is gelukt. Laat ons dus dubbel verheugt zijn, onze bond zegevierd nogmaals tegenover zijn vijand en anderzijds hebben onze aangesloten leden, begrepen, dat daar hun belang ligt, en gaan dan ook allen hunne medi camenten afhalen in hun eigen Apotheek. De socialistische partij kent dus opnieuw een eigen gebouw te meer die er zal toe bijdragen om ook langs dien kant de woeker te keer te gaan. Het mag ons dan ook niet ver wonderen dat er onderduims ge knoei is geweest. Maar lest lacht, best lacht 1 Gevestigd bij Gustaaf Petit, Breedestraat, Heden Zondag om 3 ure namiddag, ALGEMEENE VERGADERING voor aide leden Gezel Steenhaut Jozef, zal er aan wezig zijn. Geen enkel lid mag ontbreken. Heden Zondag viert de socialistische Propagandaclub en spaarkas haar jaar- wakker te schudden eiHiun op ^eciliafeest. Met deze gelegenheid I „J richten wil een nrrtna cranHinGnr in Allo post te roepen. A. B. Het is dus Zondag 26 December dat het prachtig Partijfeest plaats heelt De verschillende mede werkers zijn duchtig aan 't leeren, en elk zal om ter best ijveren, op dat de aanwezigen uiterst voldaan zouden wezen, over de opvoe ringen. Ooze Tooneellisten zullen een luimig stukje opvoeren, wat elk eens duchtig zal doen lachen. De groep komieken, zal er alle verrassingen te zien geven, en voor wat muziek betreft, mogen wij verzekert zeggen, dat het iets buitengewoons zal zijn. Er zijn nog enkele kaarten te bekomen. Wie dus niet teleurge steld wil worden, spoed zich om er te koopen. richten wij een propagandadag in. Alle socialistische mannen en vrouwen wor den uitgenoodigd da.'.r aan mede te helpen, men vergadert aan de statie om het muziek van Denderleeuw te verge zellen dat om 2.02 aankomt om daarin eenuitsiap te doen in de gemeente. Om 6 uren stipt groote meeting door Gezel De Bruyn Prosper volksvertegen woordiger en Van Lintbergen. Om 7 uren kosteloozen tombala aangeboden aan alle leden welke tegenwoordig zijn. Dat elk op post weze enmede helpt aan het groot worden der partij. Hoe zalmen het Schepen college wormen Elkeen vraagt wie zal er burgemee ster worden Niemand weet het, er zijn twee kandidaten een katholiek en een die met durft zeggen wie hij is maar toch is hij gekozen en moet hij onze ge meente dienen. De drie partijen hebben reeds al eens bijeen geweest en zijn tot feen besluit gekomen. Nu schijnt het at de katholieken tot een akkoord ge komen zijn met de Fronters vermits een schepenzetel aan deze laatsten. Dus zullen deze zonder naam bui ten vallen niettegenstaande zij een ka tholiek naar hunne kant overgekregen

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 2