Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. DE WET OP DE WERKONGEVALLEN ARBEIDERS Weest bewust uwer taak Van alles wat. Mijn Hoekje. 23e Jaar N° 52 Prn«* per nummer 25 centiemen 26 December 1926. Qnvereenigden I begrijpt uw Plicht. Sluit u aan 't Is véél jaren geleden. Ik hoorde het op een meeting en la ter las ik het in eene brochuur, dat een enkeling niets is, dat we sterk voreenigt alles zijn. Neemt eeD tenger stokje en ge zult het breken als glas neemt integendeel een bundel stokjes bij elkaar, en dien bussel is onbreekbaar. Dat is de vereeniging. Een alleenstaande arbeider is onmachtig sterk vereenigt zjjn zy den baas, maken ze de wetten. Zeg vriend lezer of lezeres, hebt ge dit niet reeds onder vonden 1 Wat waren de werklieden, als ze onvereenigd waren Mets I Wat zijn zij nu 1 Veel, maar nog niet alles, omdat er nog een aantal zijn, die van de vereeniging niet willen weten. Ze hebben ongelijk, want al zijn zij de vereeniging vijandig, toch willen zij genieten van datgene wat door de vereenigde werklie den wordt veroverd. Ja, het gebeurd niet zelden, dat als er een loonsopslag is veroverd de onvereenigde de eerste zijn, om den opslag op te rapen. Die menschen zijn onwetend of wel slecht. Men treft dan anderen aan, die in kleine nietige bonden zjjn ge syndikeerd, in bondekens die meestal in den weg loopen der sterke syndikaten, wanneer deze een ernstigen strijd te voeren hebben. Ook dezen hebben ten zeerste ongelijk. De patroons vereenigen zich, in één bond. Waarom ook doen de werklieden niet hetzelfde 1 Hoe machtiger een vakbond hoe meer ontzag en hoe gemakkelijker om een strijd te winnen. Ten andere wanneer de patroon weet, dat hij tegenover een mach tigen vakbond staat, zal hij zich tweemaal gedenken alvorens het tot een strijd te laten komen. Dat is 't wat de werklieden zich in het hoofd moeten prenten, en hierom is het noodig dat zij allen het socialistisch eyndikaat moeten vervoegen, omdat dit vrij onafhankelp staat tegenover de patroons en reeds bewijzen heb ben geleverd, veel te kunnen ver overen. Hoe sterker wij zijn, hoe meer macht wij hebben, en hierom steeds het stokje en den bussel in dachtig. Dat is het wat heden te zeggen had, uwen FRIEDERIK. SHUT EI TSUHED De Besprekingen die, in alle partij federaties rond de gebeurlijke deelna me der socialisten aan de nieuwe re geering gevoerd worden, gewagen dat er overal om te meer aangedrongen wordt op een spoedige herziening der wet van 1903. Ik kreeg ook verscheidene brieven die aantoonen hoe levendig onze wer kers in deze zaak belang stellen. Buiten de groote veranderingen die ik reeds in vorige artikels aangeduid heb, staat het, van stonde af, vast dat er nog tal van andere beschikkingen zullen aangebracht worden. Het wetsvootstel opgemaakt door de zorgen van het Ministerie van Nij verheid en Arbeid bevat er verschei dene. Aan den tekst van art. 8, het loon bepalende waarop de vergoeding wordt bereken, wordt een nieuwe beschik king toegevoegd, betrekking hebbende op nijverheidsondernemingen waar de duur van den arbeid regelmatig minder dan 8 uur bedraagteen andere zal van toepassing zijn wanneer de arbei der slechts bij tusschenpoozen zal be nuttigd worden, ofwel aan een dage- lijksche arbeid wordt onderworpen waarvan de duur minder is dan de nor male duur van den arbeidstijd in de onderneming. Het wetsvoorstel omvat verders tal rijke veranderingen, door de onder vinding ingegeven, aan het hoofdstuk der rechtspleging 1. De Vrederechter geroepen om over een betwisting in zake herstel van een werkongeval te besluiten, zal ook bevoegd zijn om te beslissen over ge schillen die, te dien einde, tusschen verzekerde en verzekeraar kunnen op rijzen. 2. Op aanvraag van een der partijen zal de Vrederechter zich ook kunnen doen bijs aan door bijzitters, patroons en werklieden, die beter dan de dok tors, oordeelen kunnen over de gevol- gen van een verminking in zake werk onbekwaamheid van het slachtoffer. 3. De rechter zou, uit eigen bewe ging kunnen tusschenkomen, ieder maal er voor een werkongeval de scha de niet hersteld wordt. 4. Alle overeenkomsten, waarbij een werkongeval geregeld wordt, zouden door den rechter moeten bekrachtigd worden. Dat zou voor gevolg hebben dat dé wet regelmatig en eenvormig wordt toegepast en voornamelijk ook vermijden dat de rechten van het slachtoffer over het hoofd worden ge zien. Tusschen de andere bepalingen van het wetsvoorstel, die zeker belang in boezemen, dienen nog aangestipt, deze waarbij er strenge straffen worden voorzien tegenover de aangenomen verzekeringsmaatschappijen die de wet of de besluitselen tot uitvoering, over treden de verplichting voor iedere patroon aan zijn werklieden een loon- boekje te overhandigende manier waarop de bestaande overeenkomsten dienen herzien eindelijk de beschik king die op de verzekeringsmaatschap pijen al de onkosten legt voor behoor lijk toezicht en kontrool der regeering. Het heele komplex der wet hoeft dus gewijzigd t is een werk van groot alooi dat de Kamers gedurende een heele spanne tijds zal ophouden. Ondertusschen zijn er onmiddelijk sommige bestanddeelen te wijzigen namelijk de perekwatie of heraanpas- sing der vergoedingen naarvolgens de waardevermindering van onzen frank. Het orgaan der Nationale Federatie der Invalieden heeft daaromtrent aan Gezel Wauters een omstandig verslag laten geworden. We wenschen uit volle hart dat er voldoening worde geschon ken zooals het gevraagd wordt 1- On gevallen overgekomen tusschen 1 Juli 19o5 (datum waarop de wet van 19o3 in kracht is getreden) en 7 Oogst I911. A) Herkenning van het recht op vermeerdering zoo de werkonbe kwaamheid minstens 30 0/0 bedraagt. B) Voor werkor-bekwamen van min der dan 3o 0/0 wordt alleen de verhoo ging toegestaan als ze 't bewijs leveren van behoefte. Gebeurlijk zou een deel der loonen geïmuniseerd worden. C) Berekening der vergoeding op de theoretische basis van tiooo fr. b. v. Een bestendige verminkte loo 0/0 ge niet een jaarlijksche rente van 5oo fr. Hij zou nu krijgen Oooo 2 is 3ooo 5oo is 2500 fr. vermeerdering. 2. Ongevallen overkomen vóór t Ju li 19o5. Deze werden door een speciale Voor zorgskas vergoed. Deze kas beschikt slechts over een tegemoetkoming van 50.000 fr. een bijzonder krediet van 1 millioen wordt aangevraagd om eventueel de vergoe ding 4 rmal te kunnen verhoogen. PR. DEBRUYN, Volksvertegenwoordiger. Uit pure liefde trouwde er eene rijke weduwe in Ame rica. met eenen armen chauffeur. Hij was 22 en zij. 04 jaren oud, maar zij bezat verschillige millioenen dolars. Wie weet, koopt hij met haar geld, geen jongere meid. Wie met werken zijn brood moet verdienen en NIET gesyndikeerd is, begrijpt zjjn plichten als werkman niet. Dit zijn van die menschen die wel de voor- deelen willen maar er niets wenschen voor te doen. Als 't werkstaking is, zijn dat ge woonlijk de onderkruipers. Wie liefde gevoelt voor de socialistische partij, helpt mede om ze groot te maken en in de mate van het mogelijke koopt hij in de coöperatief, zijn eigene inrichting. Voor onze gepen» sieenneerde ouderlingen wordt het hoogtijd, dat er wat vermee- dering komt. Onzen vriend Wauters, heeft er sinds lang op aangedrongen en nu schijnt het dat hij het er zal door halen. Men spreekt van er 360 frank bij te doen. 't Is niet heel vet, maar 't zal toch willekom zijn bij onze oudjes. En dan voor onze verminkten, hier Want die sukkelaars die op den altaar van den arbeid hun invaliditeit hebben opge daan, ontvangen nog altijd eene almoes als vergoeding. Die menschen hebben ook recht op leven en 't is een grooten plicht, die menschen niet te vergeten. Aan onze stadswerklieden zou er eens mogen gedacht worden. Het leven verduurt van week tot week en hun loon blijft hetzelfde. Voor wanneer komt er wat bij. In de St Gudulastraat blijft het een ware moeras. Voor wan neer denkt men er aan, daar wat ver andering te brengen Zeg eens vriend lezer hebt ge er reeds aangedacht ons een nieuw lezer te bezorgen Dat is ons aller plicht. De communisten vinden er vermaak in te strijden, zelfs daar waar ze niet de minste kans hebben één verkozenen te hebben. Zulks was onlangs nog 't geval in het Noorden van Frankrijk waar ze door hun optreden drie socialisten deden vallen in 't voordeel der reactionnairs. En die menschen noemen zich de mannen der Eenheid Wie op Café gaat, bezoek ten minste eens zijn lo kaal. Daaris hij gezellig gezeten, bij vrienden en partijgenooten en denkt hij meer op den dagelijkschen strijd van 't arbeidende volk. De oude gemeenteraden I naderen hun einde. Laat ons hopen dat de nieuwe, zich zullen bezighouden, met de belangen van het mindere volk. Verleden week heb ik een klein uit treksel gegeven uit - Burgersbelang orgaan van de Middenstanders van Aalst en Omliggende, wat een vinger wijzing voor onze arbeiders moet zijn. En het past wel eens op dergelijke oogenblikaen een terugblik te nemen over den afgelegden weg op Coöpera tief gebied der boe. partij, door en voor de arbeiders. Nemen wij als voorbeeld onze Gent- sche makkers, hetgeen ons een klare kijk geeft van haar afgelegd werk, de jrachtige uitslagen die zij hebben be iomen, dank hun eensgezinde werking voor de Coöperatief. Gaan we dus te rug naar den toestand van over een veertigtal jaren. Den toestand te dien tijde voor de wer kende klasse was als iets onmensche- lijks. Onze vrouwen hadden van den vroegen morgend tot den laten avond in de ongezonde pestholen van fabrie ken te zwoegen voor een kroete brood, en na tien, twaalf en meer uren voor de uitbuiters te hebben gewerkt, stond er haar het werk in het huishouden te wachten. Ze wierden met een talrijk kroost bezegend, hetgeen de ellende, de verslaving daarstelde. Ze moesten zich als een dier aan de voeten van kerk en kapitaal werpen, dezes schoe nen likken om het leven te behouden. De uitbuiting van den kinderarbeid was in groote mate in zwang. Van on derwijs was er toen geen spraak, niet de minste eerbied voor het mensche lijk dier. De parasieten uitbuiters te dien tijde beoogden niets dan de ver stomping der massa om ze als willoos vee te kunnen gebruiken. Zwoegen en wroeten naar willekeur van de patroon, zonder de minste te genspraak, enkel slaafsche onderwer ping. Hieraan moesteen einde komen En uit deze erbarmelijke onuitstaan bare wantoestanden is, het socialisme geboren, hierin ons destijds door en door klerikaal Vlaanderen, Het socialisme stond op met zijn kra nige mannen als Van Beveren, Ansee- le en andere knappe kampers, om de werkende klasse uit den modderpoel, te helpen waarin ze dank aan de kapi talisten, geholpen door de kerk was gedompeld. Onnoodig te zeggen dat onmiddelij- ke verdachtmakingen door de geheele uitbuitersbende, geholpen door ..hare persridders tegenover deze strijders wierd aan gevangen. Maar mannen als Van Beveren, Anseele en andere kam pers, met hunijzeren wil, deden seffens hunne goede inzichten en werking uit schijnen Trots allen laster, broodroof en ge vang die hun te wachten stond, gingen zij hun eigen gang, in de overtuiging de weg voor de omwenteling der ar beidende klasse te zullen bewerkstel ligen. De plannen waren gesmeed om tot het zoo edel en schoone ideaal te ko men de arbeiders zijn plaats te geven in de Maatschappij die hem toekomt Naast de Vakvereenigingsstrijd, wierd ook de politieke en mutualisti- sche strijd gevoerd, en na een tijd zwoegen, hotsen en botsen, moest het werk volledigd worden; men moest im mer vooruit met de rollende gebrekki ge wagen, want, (hij was niet voltooid) het vierde wiel, dat de coöperatie was, moest ei ook aangebracht worden. En het was met een geleend kapitaal van twee duizend franken bij de Vereemg- de Wevers, dat de te vroeg heengega ne voorkamper Van Beveren met aan zijne zijde, de nog knappe en onver moeibare Anseele, het aandurfde bene vens de politieke, syndikale en mutu alistische strijd, ook de economische strijd tegen het grcot kapitaal, tegen de grootnijverbeid aan te vangen. Zaten we nu onderzoeken of onze Gentsche makkers in hunnen lastigen strijd zijn gelukt. Om dit te bevestigen dringt de nood zakelijkheid zich op, het verwezentlijk- te op te sommen. Stippen we eerst de prachtige en groote gebouwen der Vrijdagmarkt aan er bijvoegende, dat van daaruit nog immer en onverpoosd de strijd tegen over het kapitalisme en imperialisme wordt gevoerd. Dagelijks worden er plannen gesmeed door de werklieden, 0111 de patronale overheersching te knakken, om eerbied voor de arbeiders af te dwingen, Met hun kleerwinkels voeren zij de konkurrentie tegenover de uitbuiters, waarmede ze prachtige uitslagen te boeken hebben. Verschillige apotheken en eene Kleniek zijn er verwezentlijkt, om hunne gebeurlijke zieke werklieden de verzachte en genezende middelen toe te dienen. En zoo zijn er op dit oogenblik on telbare krnidenierswinkels, te veel om op te sommen, een prabhtige gemoder niseerde bakkerij, staat als een parel te pronken, hetgeen nogmaals de ge dachte, de zuivere waarheid, naar vorenbrengt de arbeiders zijn de scheppers aller rijkdommen. Bij al deze opgesomde instellingen zijn er nog tal van gebouwen, zooaïs een Suikerijfabriek, een Brouwerij, een Sigarenfabriek, een Spinnerij, een We verij en een Vlasfabriek, en nog zoo veel andere instellingen Dat alles behoort aan de gemeenschap, aan de arbeiders. De drukpers die onze kameraden er bezitten, waar onze Vooruit ge drukt wordt, komt de kroon op dezen prachtigen uitslag zetten. Dank aan het bewustzijn dat de ar beiders meer om meer heeft komen be zielen, hebben er zich met honderde werklieden aan de tyranie, aan de hebzucht der patronale reaktie kunnen onttrekken en werken nu als vrije ar beiders, als broeders voor hun eigen ideaal, voor hunne eigene instellingen, waarop ze dus met fierheid mogen neerzien. Zulks is de parel in de arbeiders- kroon, opgedragen aan dezen die het hebben aangedurft, met een geleend kapitaal van twee duizend franken, en dank aan de vastberadenheid en het goede vertrouwen dat de werkende klasse in deze pioniers hebben gehad,' dat deze strijd met prachtige uitslagen wordt bekroond. Dat was dan ook de gedachte van mannen als Vatl Beveren, Anseele en nog anderen, om tot dat ideaal, de ar beiders uit de verdiukkersklauwen te ontrukken, te komen, En wij, werklieden van het arron dissement Aalst, dagelijks arbeidende met de zware slavenboeien aan handen en voeten, denken er nog niet aan, het voorbeeld onzer Gentsche kameraden te volgen, hetgeen nochtans te verwe zenlijken is, enkel door onze toil. Gij arbeiders, die als goede sociali sten, als goede syndikalisten, als goede mutualisten deel maakt van het groote werkersleger, die geroepen zijt om de verrotte bestaande wanordelijke maat schappij omver te werpen, om in de plaats een maatschappij vaD welstand, genot en vrede op te bouwen. Hiervan meent gij, werklieden, overtuigd te zijn. Ja, gij strijdt en pro- pagandeert er voor En toch laat gij onzen, weliswaar rollende wagen, voorthollen, met het gevaar, alvorens zijn doel bereikt te hebben, ineen te storten. Want er ontbreekt een wiel I Het coöperatieve gedeelte die de vol making van den rollende wagen is, dus aan onzen ontvoogdingsstrijd, is niet zou stevig gebouwd als de andere drie deelen, en dat is een gevaar. Waarom verrichten wij half werk Waarom volmaken wij onze strijd ■niet 1 Nochtans schijnt elk het te beseffen de noodzakelijkheid van onzen ge meenzamen strijd tusschen de vier deelen, om aldus zich te kunnen ont maken van de slavenboeien door de nietsdoeners ons aangedaan. WelaanWanneer gij, arbeiders naar dit te verwezenlijken ideaal streeft begint dan toch te begrijpen dat de ar beidersmaatschappij op vaste en on vergaanbare fondamenten moet ge grondvest worden. Dat de coöperatie de economische ondergrond is van het socialisme, zoo dat om ons doel te bereiken, dit voor namelijk door alle arbeiders moet be grepen worden. Werpen wij dus allen, onze onver- verschilligheid tegenover de coöpera tie af, en strijden we voor onze volle dige ontvoogding, voor de algeheele vrijmaking uit de klauwen van bet uit buitend kapitalisme. Dat kunnen wij, met allen getrouwe cooperateurs te zijn. Onze leuze moet zijn cén in wil 1 Één in strijd I Vooruit op de gansche lijn 1 l A. B.

Recht en Vrijheid | 1926 | | pagina 1