Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. In de Kapitalistische Maatschappij Van alles wal. In de Kamer. Mijn Hoekje. 2ie Jaar N° '6. Prijs per nummer 25 centiemen 6 Februari 1927. Jonge Wacht. RECHT EN VRIJHEID Tegen den Oorlog naar Vrede met Socialisme Het is eon wonderlijk verschijnsel dat al het vernuft, al het verstand gebruikt wordt, om de verfijning der mekanieken te bekomen, om meerdere voortbreügst te verwezent lijken, om arbeidskrachten te spa ren, en er geen enkelen kapitalist gevonden wordt die denkt aan het i getal werkloozen dat hierdoor van dag tot dag vermeerdert. Neen, al hunne bezorgdheid gaat iom zoo goedkoop mogelijk te kun nen voortbrengen, om te kunnen jconcureeron Kan de werkende klasse zich hier tegen verzetten Is het wensehelijk by de invoering van nieuwe machie- neD, waardoor er minder volk voor de zelfde voortbrengst noodig is, dat de werklieden opstaan en de tanden laat zien Neen, het ware een ongeremd heid. Herinneren we ons nog den tijd, dat een wever op één, later op tweo getouwen werkte eu toen men ze op vier getouwen wilden doen beginnen, dan ging de kat op do koord. Al hun verzei heeft niet gc- I baat en tegenwoordig zijn er reeds wevers die wel twintig getouwen oppassen. Kijk naar de schijnwerkers. Vroe ger was alles te maken met de hand deuren, ramen, mouluren enz., enz. Thans is dit alles machionwerk en de schrijnwerkers hebben enkel nog te vergAren, in een testeken. Kyk naar den kleermaker die vroeger alles met de hand moest naaiën en nu zooveel werk aflegt mot de naaimachienen. En de letterzetter dan Daar waar men nog zonder zetmacbienen werkt is men in eene verachtende of kleine drukkerij. Hebben we onlangs niet gelezen, dat men in Duitschland, in eene groote chemische fabriek, de pro ductie zoodanig heeft doen stijgen, met bijna 200 ten honderd, hetgeen het aantal arbeiders met de 2/j verminderderde In het Roergebied heeft men de samenvoeging van een aantal mijnen begonnen en in Augustus van t jaar 1926 had men dezelfde voort brengst kolen als er in eene maand van 't. jaar 191 j wierden bovenge haald, maar die voortbrengst wierd gedaan met ongeveer 40.000 ar beiders mmder En zoo gaat het ook in de ijzer en staalindustrie,-waar men tegenwoor dig zóó werkt, dat men geen tyd meer moet bepalen voor een arbei- i der om een zeker stuk af te maken, maar waar het wérk als een loopen den land kan aanzien worden bij zooverre dat het enkel noodig is, dat I iederen arbeider op zyn post is, want bij het niet vervullen van één I dezer van zijn bezigheid,veroorzaakt dit den stilstand van een boelen hoop andere machienen. Dit alles brengt meer voort met minder arbeidskrachten, en het ver oorzaaktdan ook moer werkeloos- beid. En hier rijst nu do vraag op: is het menschelijk dat door het ver nuft en het verstand van het prole tariaat de wereld verrijkt, dat er I meer voortgebracht, dat er over vloed is, en dat die zelfde arbeiders klasse hierom moe: booten? Boeten Inderdaad, wanne r er meer voortgebracht dan er verbruikt wordt, dan lieerscht er overvloed, dan steken de magazynen vol. maar dan is er werkloosheid, dus honger en gebrek. Is dit niet de verkeerde wereld Zouden de uitvindingen, de verfij ning der mecanieken, de meerdere voortbrengst niet moeten ten goede komen van 't algemeen Ja, niet waar Is het nu zoo Neen, enkel ééne klasse, do bezit tende klasse geniet van dit alles, 't is zij die zich verrijkt, die baadt in weelde en overvloed ten kostte van de groote massa arbeiders die niet over het allernoodigsto beschikken. Is het niet ongerijmd, dat er men- schen zijD, die zich niet behoorlijk kunnen kleeden, terwijl er in de ma gazijnen op koopers wordt gewacht en er goweefsels in overvloed zijn Roept het niet om wraak, dat er kinderen zijn, die i» hun bed liggen te bibberen van koude, omdat ze geen voldoende deksel hebben en er wollendekens met.de vJeet zyn Moot men de kapitalisten niet ver- vloekon, die om de prijzen hoog te houden, millioenen kilos tarwe ver brand hebben,terwijl men menschen ziet de hand uitsteken om een stukje brood En omdat wij socialisten die wan toestanden aanklagen zijn we slech te menschen Het is ons om 'teven, maar we zullen de werklieden blijven op het hart drukken, dat ze zich tegen dit alles hebben te verzetten, niet om hen de machienen doen stuk te slaan, het ware al te dom, maar om vau hunne macht gebruik te maken, om eene andere maatschappij te vor men, want de hedendaagsche is rot, maar hierom is do verbroodering al ler volkeren r.oodig en daarom zijn we internationalisten. We weten het, 't is niet het werk van een dag, van een jaar, 't is oen werk dat lang kan duren, maar ook spoedig kan gaan. Zulks hangt af, van de wijsheid van het werkende vol-', dat zoo moeten beseffen, dat er in de wereld niets bestaat of dat het de vrucht is van den arbeid, en dat den arbeider eerst en vooral recht heeft op een deftig bestaan. NICHELS Alfred. Onze boerkens zullen nu toch eindelijk eens inzien waar lmnne ware vrienden zetelen. In de laatste Kamerzittingen hebben we de christeno werklieden zien bloc vormen met de meesto re- actionnairen der wetgevende licha men, wanneer het er op aankwam hun een langen pachttermyn te ver zekeren. De Socialisten stelden voor een pacht van tSjaar. Hij is verworpen. Dan O jaar insgelijks verworpen.cn eindelijk ons voorstel van 6 jaar, onderging het zelfde lot. Enkel een pachttermün van 3 jaar is gestemd geworden, 't Is iets maar te weinig. Hoe zulks komt Wel omdat de reactionnairen nog te veel macht hebben op de vertegenwoor digers der boeren en christene werk lieden. Moeten wo er bijvoegen, dat de Bi-thuno en Van Scbuylenborgb altüd tegen den langen pachttermlju stemden Schoonen vooruitgang. Ja, 't is do party der communisten in Frankryk die op een schoonen vooruitgang mag bogen, want gesticht in 198o met I30 dui zend leden, tellen zij er heden nog enkel 36000. 't Is waar, gansch hun werking heeft gedurende al dien tyd enkel gediend, tot lamlegging van het werkende volk in Frankryk zooda nig dat zyne macht er gesmolten is naarmate zijne verdeeldheid grooter wordt. Het volk begint daar nu klaar te zien.de verdeelers laten ze vletten en zo keeren tot de workliedenparty terug, die zij nooit haddon mogen verlaten. Hetzelfde bestatigen we in Duitsch land, waar ze voor eeuwig op hun geweten zullen hebbon, generaal Von Hindenburg tot voorzitter der duitsche republiek te hebben doen verkiezen. Redevoering uitgesproken in zitting van 27 Januarinopens het wetsontwerp tot afschaffing der verbinding van de Noord- en Zuid statie Brussel, door GEZEL PROS. DE BRUYN. Gezel P. DE BRUYN. Het vraag stuk der verbinding tusschen de Noord- en de Zuidstati© is eerst cm vooral van belang voor de reizigers der provincie. Die verbinding zou natuurlijk al de moeilijkheden welke die reizigers thans tegenkomenniet oplossen, en voornamelijk deze be treffende de verbindiüg der lijn Na men Brussel. Wij hebben reeds goede verbin dingen tot stand gebracht, namelijk tusschen Vlaandoren en Wallonië. Men mag niet uit het oog verliezen dat Gent, dat wij toch als de hoofd stad van Vlaanderen mogen aanzien, verbonden is door twee rechtstreek- sche treinen met Charleroi, treinen die stilhouden in al do bijzondere kruispuntstatiën. Welnu, wij bestatigen dat die trei nen op onvoldoende wijzo gebruikt worden. Hetzelfde is waargenomen tusschen Antwerpen en Charleroi. Er zijn ook verbindingen tusschen de lijn Luik-Brussel en het bekken van Charleroi, e wat bijzonder het Luikerland betreft, hebben wij do lijn Luik-Namen Charleroi, die niet alleen door bommeltreinen, maar meestal door internationale en rechtstreeksche treinen bediend wordt. Dus, langs allo kanten zijn er mo gelijkheden die do twee gedeelten van ons land gemakkelijke' met el kander in verbinding stellen. In het vraagstuk der verbinding tusschen Brussel Noord en Brussel-Zuid, in de bedoeling van al deze die het ont werp genegen zijn, 7oowel van,ad ministratieve zijde als van wege het publiek, is er alleen spraak [van het verkeer van reizigerstreinen. En het goederen verkeer Dit laatste bleef door dit grootsch voorworp onopge lost. Het is nochtans wat niet uit bet oog zou mogen verloren worden, want het reizigersverkeer wordt dik wijls door het goederenverkeer be lemmerd. Gelukkiglijk hebben wij gezien dat, in den laatsten tyd, hot. beheer der yzorwegen zich heeft in gespannen om de verbinding daar to stellen tusschen Schaarbeek en Halle ©ver Etterbeek, Watermael, enz., hetgeen zal toelaten oen goederen verkeer van tachtig treinen per dag in de twee zyden af te lossen van het vak Brussel Laken-Vorst-Zuid. Anderzijds hooft de aanleg der nieuwe lijn B ussel Zuid, Esschen- Lombeek voor doel een gedeelte van het reizigersverkeer, dat thans van Brussel Noord vertrekt, naar Brus sel-Zuid over te plaatsen. Men heeft reeds in het verloopon jaar, lanes de bestaande verbinding Brussel-Zuid, Pannenhuis, Jette, een tiental treinen in bolde richtin gen, van Brussel naar Vlaanderen, aan do Zuiderstatie verbonden, en het ge'olg was dat het beheer geen enkele maal, in der. loop van dit jaar de noodzakelijkheid heoft ondervon den van treinen, vertrekkende uit Brussel-Noord, te verdubbelen. Heel het vervoer is normaal en re gelmatig geweest. Men hoeft noch tans rekening te houden met de fei ten zooals ze zyn. Wij hebbon thans in Brussel Noord een vervoer van 175 treinen by de aankomst en even veel bij het vertrek de lijn Brussel- Noord-Denderleeuw telt in iedere richting 77 treinen6 internationale, 53 rechtstreeksche en 18 bommel- treinen. Bovendien hebben wy 14 treinen in hot gaan en 16 in het kee ren voordelijn Brussel-Noord-Den dermende, wat ons een totaal van reizigerstreinen verschaft op het baanvak Brussel-Jette van 9i treinen in iedere richting. Voegt erbij nog 4 internationale treinen in beide rich tingen die gaar» van Brussel-Zuid naar Antwerpen en ook het enorme goederenvervoer dat plaats heeft op het baanvak Brussel Zuid-Schaar beek en op het baaDvak Schaarbeek- Jette, dan komen wy tot het besluit dat het haast onmogelijk wordt nog langer den rogolmatigon dienst te verzekeren over het bijzonderste ge deelte van het vak, namelijk de ver bindingen in Laken en meer bepaald de ZeDnebrug over do vaart. Daar zou moeten aan gedacht worden. Do statie Brussel Noord beant woord niet meer aan de vereischten. Voor het oogenblik is men bezig aan herstellingen aan de brug over de Koninginnelaan men zou er moeten gebruik van maken om dit maal ern stig aan te pakken en de statie Brus sel-Noord over te brengen op de ou de stelplaats dor machieneD. Daar bestaat demogelijkheid minstens20 vertreksporen aan to leggen. Kon daarbij ook no r de bestaande statie Brussel-Groendreef beter gemaakt worden, dan zouden wij heelemaal, en voor lange jaren, volledig voldoe ning kunnen geven aan de vereisch ten van het vervoer. Indien al die werken kunnen uitgevoerd worden, dan mag men gemakkelijk vaarwel zeggen aan de verbinding Brussel- Noord, Brussel-Zuid. Gezel ANSEELE, minister van spoorwegen, zeewezen, posteryen, telegrafen, telefonen en luchtvaart. Al die werken zijn voorzien en zullen uitgevoerd worden, Gezel MELCKMANS. Ook de lijn van Brussel-Zuid naar Gent-Sint-Pie- ter zal dezen toestand verbeteren. M. FISOHER. Dat moeten de men schen van Wallonië ook weten. Het ware wensehelijk dat bet ook in 't Fransch gezegd werd. Gezel P. DE BRUYN. In allo ge vallen aou de verbinding Noord-Zuid het vraagstuk van het treinverkeer niet oplossen. Wat de woordvoerders van de provincie verlangen, name lijk dat al de treinen komende van de lijnen Denderleeuw, Dendermon- de, Antwerpen, Luik, Namen, enz., allemaal over de verbinding Noord- Zuid loopen, met een verplichtende stilstand -- en dat ligt in hunne be doeling is onmogelijk te verwe- zentiyken. ik meen dat het beter is afstand te does van de werken van de verbinding Noord-Zuid en de sta tie Brussel-Noord degelijk in te rich ten. Zoo kan gevolg gegeven worden aan de klachten van het publiek ko- mendo van de richting Namen. Ik heb jaren lang dielyn bediend en ik heb altijd bcstatigd dat in Le- opolds-Wyk bijna alle reizigers af stappen. Hot is niet voor enkelen dat men al die treinen moet doen door- loopen tot Brussel Noord. De ondervinding heeft bewezen dat station zocals Wetstraat Ro gierlaan van geen nut zijn. De rei zigers hebbeo nooit van deze statiën gebruik gemaakt. Ze stappen liever in Brussel-Loopolds-Wyk af en na men aldaar den tram. Ik zou willen, als het voorstel van de regeering aangenomen wordt, dat aan het land de plechtige verkla ring werd gedaan dat het gold voort komende van den verkoop der gron den van de verbinding, zou benut tigd worden ten eerste voor het her maken van de statiën Brussel-Noord en Brussel-Groendreef, ton tweede voor het aanleggen van vier sporen tusschen Brussel Noord en Jette. Kan do regeering de bedoelde wer ken deen uitvoeren dan mag zy ver zekerd zij u dat het afzien van de ver binding Noord-Zuid door de provin cie mot bijval zal begroet worden. (Zeer welop verschillende banken). RegeeringstSeelname In het Arrondissement is de uit slag der stemming om verder dee! te nemen aan de regeering als volgt 12868 stemden voor verdere deel name. 1657 stemdon tegen de deel name. AALST. Woensdag 9 Februari, om 7 1/2 u. Algemeens Vergadering voor al de leden. Elk weze op post. 't Is niet van vandaag of van gisteren dat wy socialisten er de werklieden op gewezen hebben, dat zjj zich moeten vereenigen zonder onderscheid van godsdien stige overtuiging, wilden ze eene macht vormen, wilden ze hunne macht niet vorbrokkelen en dan ook wezen wij hen naar hunne bazen, die hen op dit gebied een treffend voorbeeld gaven, aange zien deze zich in een bloc ver- eenigden, zonder te kijken, of den eenen christen, en den anderen vrijdenker was. En toch waren er nog altijd werklieden naief genoeg, om zich to laten medesiepen, in bondeD, die zioh christelijk noemen om misschien wel zonder het te wil len. op zeker oogenblikken het spel te spelen van de nüveraars, van de fabrikanten. En zoo zagen we. in menigen strijd om meer loon en betere werkvoorwaardon, de vereenigde werklieden, verdeeld in liberale, katholieke, socialistische,fronters en zelfs onpartijdige bondekens, aldus verzwakt en meermalen te gen elkander strijdende. Daar tegenover stonden de ba zen, als één man, in één bond, on verzwakt en eikander helpende, om in den aangebonden strjjd te overwinnen. Maar nu. is men in Antwerpen begonnen met het stichten van een Katholieken Werkgeversbond, een bond dus, die enkel Katholie ke nijveraars en fabrikanten zou bevatten. En wat bestatigen we Dat de katholieke bladen, die het heel goed vonden, het verde digden, dat de werklieden in ka tholieke, christelijke bonden moe ten vereenigd zijn, nu de eerste zijn om het stichten van die ka tholieke bazenbonden af tekeuren, waarom Wel eenvoudig, omdat ze daarin enkel en alleen zien, de verdeeldheid, de onmacht der ba zen, want bij die hoeren, bij de ka- lieke broodschrijvers ie heter en kel om te doen, de macht der klei nen te fnuiken en deze der bazen zoo groot mogelijk te maken Dus wat zjj aanbevelen bij de werklieden, keuren ze af, bij de bazen. Voor ons socialisten blijft het eene eeuwige waarheidde werk lieden mogen in hun eigen belang hunne macht niet verbrokkelen zjj moeten den godsdienst buiten hunnen dagelijkschen strijd om don boterham houden, en elkan der de hand geven, om des te ge in akkeljjkerte overwinnen. En willen do bazen zich verdoe len in christenen en ongodsdien- stigen, in liberalen en katholieken des to beter voor de werklieden, maar wees er van overtuigd, die zullen slimmer zijn, en den gods dienst niet als twiststapel laten dienen, ten nadeele van de bazen belangen, Werklieden, houdt het u voor gezegd hoe sterker ge vereenigd zijt, hoe boter aaneengesloten, en dit in één bond, in oen bond dio waarlijk uwe belangen behartigd, hoe gemakkelijker hot u zal gaan, om uwen toestand te verbeteren. Daarvan is overtuigd FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1