AALST. Nog de Gemeenteraadzitting. Van omlaag naar omhoog 1 W. C. Jan Volders W. G. Jean Jaurès Stad Aa!st. SYWLE RUBRIEK Lede. Denderleeuw. Uil Welle. II)l)ERG!-M Van omlaag naar omhoog, Zóó beweegt zich de arbeidende klasse onafgebrogen, nu eens rap, dan weer trager, maar zeker en vast beraden. Die beweging verschilt vaji land tot land, ja zelfs van streek tot streek velgens do eigenaardigheden van ras, van karakter en midden. En zooals ieder beweging heeft ook de arbeidersbeweging overa hare slachtoffers gehad;- mannon bezield met eon grootsch ideaal, hel dere denkers voor Diets terugdeinzen de, zijn vóór hun t\jd gevallen. De vruchten van hun arbeid heb ben ze Diet meer geplukt, neen, som migen zagen nog enkel het zaad ge weldig hiervan opschieten, meer niet. De wetenschap heeft zulke offers gekend, ook de kunst. Voor hen die ons de nieuwe wegen aanwezen en voor hun ideaal wis ten te sterven ontblooten wij eer biedig het hoofd, overtuigd als wy zijn van hun edel streven en van hun groot mensch zijn. Die opwaartsche beweging der ar beiders gaat dus niet zondermoei- lykheden. Maar eens de wagen in gang rolt hü al gemakkelijker. Het is zoo tevens met alle begin. Naarmate de stoffolyken toestand der arbeiders verbeterde, kwam er ook verandering in de manier van leven. En dit is wel heel belangrijk Bizonder op hygiënisch gebied we ten ze zich veel beter te verzorgen dan vóór enkele jaren, waardoor al- lerhandeziekten verwijderd worden. Het is zeer spijtig dat we na den oorlog zoo te worstelen gehad hob- ben met den woningnood. Indien ieder workersgezin een behoorlijke woning hadde, hot gezondheidspeil zou er nog mede stijgen. Neen, in hun kleeding, iD hun voorkomen en in hun omgang zijn de arbeiders niet meer zooals vroeger er is iets veranderd. Ze hebben meer midde len en tijd gekregen om zich te vér- zorgen. Ook op intellectueel gebied is er vooruitgang. Er wordt veel moer dan vroeger aan ontwikkeling go- daan. Do openbare bibliotheken en voordrachtfin, do vooruitgang van 't onderwijs in 't algemeen dragen daar veel toe bij. Bizonder het vak onderwijs kan in de Vlaandoren nog veel verbeterd worden en dit is van 't gewichtigste. Een goed vak onderwijs is voordo arbeidersbrood- noodig. Het Walonland staat er op dat gebied beter voor daar schudde menreods veel vroeger het klerikale juk af. De wetenschap is altijd een ge- duchtig wapen in do handeu van hen die ze bezitten, in den strijd des levens. Vergeten wy dit belang nooit. Er is dus vooruitgang dit is niet te betwisten noch te ontkennen. Doch de samenleviDg is daarmee nog niet omgekeerd verre van daar. Men dwingt nogal gauw iemand tot toegevingen, als do drang der omstandigheden dit eischtmaar zijn tegenstrever dwingen om aiie voorrechten af te leggen, gaat zoo gemakkelijk niet. Dan komt h< t ge woonlijk eens tot een laatsten inzet, langs beide zijden, van alle beschik- ba e krachten en wie de sterkste is wint. Het kapitalisme zal zich dan nog zoo gauw niet gewonnen geven en wy waarschuwen sommigen voor hunne ellusies, De arbeiders moeten dus weten dat er nog voel te stryden is en ze niet mogen rusten op hunne lauwe ren. A. VIJVERMAN. Wat de Socialisten willen. De socialisten willen op den weg van sociale verzekering en instellingen Sroote hervormingen doen invoeren, ie de werklieden en bedienden zouden vrijwaren, de bedelende hand te moeten uitsteken, wanneer zij door het noodlot getroffen worden. Het grootste deel onzer bevolking geeft bewijs van vooruitzicht; in onze stad zijn meer dan 7OOO werklieden vereenigd, en 23000 personen vrou wen en kinderen inbegrepen bij de ziekenbonden aangesloten. Het zijn belangrijke cijfers, die ons doen zien hoe vooniitzienend ons volk is, door zich te verzekeren tegen de werkloos heid en ziekten, die zooveel ontbeerin gen in de huisgezinnen brengen, en die vroeger jaren den aanstoot gaven, tot den bedelstaf en het wangedrag. Moet het gezegd worden dat deze verzekeringen eene groote geldelijke ontlasting is voor de stad, zonder de werkloozen en ziekenkassen zou het aantal bezoekers van het weldadigheids bureel merkelijk toenemen de onder- houds kosten der weldadigheidsgestich ten zouden verhoogen enz. Met reden vragen wij dus aan het stadsbestuur om de vooruitziende werk lieden en bedienden aan te moedigen, door behoorlijke toelagen aandekassen van voorzicht te geven. Het doel van de socialisten, is dat de Godshuizen zich zouden aanpassen met den tijd, en de nieuwe uitvindingen aangewend worden, om aan al de in woners de noodige en mogelijke hulp te verleenen. Daarom vragen wij om een gansch moderne heelkundigen dienst in te richten wie nu de hulp van een heel meester noodig heeft, moet zich daar voor naar bijzondere klinieken wenden, die zooveel mogelijk deze instellingen uitbaten. Het spreekt van zelf dat het verblijf in de klinieken in vele gevallen grooter kosten vergen, dan de beurzen van meenige zieken toelaat, en de oorzaak is dat vele werklieden en be dienden, van de rampzaligste kwalen niet verlost worden. Hetzelfde geldt voor de X mtralei» en Radium behandelingen, dat mogelijk door vele inwoners niet gekend is, en waarvan in onze stad geen instelling bestaat. Wie van de weldaden dezer behande lingen nu wil genieten, moet zich buiten de stad wenden, en over genoeg centen beschikken. Door dat gebrek moeten talrijke onbe middelde menschen, een leven vol smarten doorbrengen, om ten slotte aan een of andere kwaal te sterven. Op gebied van Geneeskundigen- dienst ligt er een groot veld te be werken, aat ten goede moet komen aan onze bevolking. Het stadsbestuur moet het voort» emen hebben om aan deze behoeften te voldoen. Mogelijk biedt het gasthuis een gunstige gelegenheid aan, om eene volledige Heelkun dige-dienst in te richten, en de toestellen van de X stralen en Ra dium onder dak te brengen, aan-wel- ker hoofd een kundige Geneesheer zou geplaatst worden. Zoo een instelling oprichten, zou vast een der schoonste en nuttigste werken zijn, dat het Stads bestuur kan tot stand brengen. In de Godshuizen moet een vrije geest bestaan, zoodat eenieder die door de omstandigheden verplicht is zijn toevlucht te nemen tot deze stadsin- stellingen er zich vrij gevoelt. De ouderlingen, weezen, gebrek kiger. en zieken, die verlangen een boek of blad te lezen moeten dat kun nen bekomen volgens keus. Neen het is ons doel niet beschul digingen uit te brengen tegen wie ook; integendeel wij zijn al dezen die onze Ouderlingen, weezen en kranken bij staan, zeer erkentelijk. Doch in onze Godshuizen bestaat nog den ouden geest, van de Katholieke opperheer schappij. en dat geeft aan de groote meerderheid van onze bevolking geen voldoening. De Liberalen, Fronters en Sociali stische stadsgenooten, moeten zich in deze stadsinstellingen zoo goed te huis gevoelen, als deze die tot de Katholieke partij behooren; dat is maar billijk en rechtvaardig, omdat de Godshuizen den eigendom zijn van aide inwoners, en onderhouden worden met eenieders geld Vervolgt. H. F. PLAATSELIJK KOMITEIT voor ARBEIDERSOP VOEDING AALST Dinsdag 8C Februari om 7 1/2 ure 's avonds in 't lokaalHand in Hand Molendries 11. Openbare Voordracht met film over Onze ftlutualistische Instellingen door gezel Max Tatteet. Toegang vrij en kosteloos. Daar deze voordracht bijzonder in gericht is voor de leden van den Zie- kenbond, rekenen wij op de tegen woordigheid van een groot getal parij- genooten. Lokaal H. VAN GYSEGHEM St. Janstraat. Heden Zondag Alc|emc*ene Ver gadering voor al de leden. DAGORDE: 1). Goedkeuring der rekening voor het jaar I92G. 2). Aftreding en herkiezing van het Bestuur. 3). De huishuurwet door gezel Ni- chels Alfred. 4). Verscheidene. Het Bestuur. Gevestigd bij Alb. Van Pamel. Heden Zondag om 3 ure namiddag, Algcmeene Vergadering voor al de leden DAGORDE 1). Geldelijk verslag. 2). Verslag propaganda Recht en Vrijheid 3). Verscheidenheden. Het Bestuur. Ouderdomspensioenen De Burgemeester maakt bekend, dat de uitbetalingen van het le Kwartaal 1927, zullen plaats hebben, ten stad huize, op hieronder vermelde dagen telkens van 2 tot 3 1/2 namiddag. Dinsdag 8 Februari van N° 1 tot 22,000 Woensdag 9 id. van 22,ooi tot 46,000 Donderdag 10 id. van 46ooi tot 60,000 Vrijdag li id. van 60,001 tot 80,000 De Burgemeester R. Moyersoen. Aan de leden van de Vakbonden Wanneer men werkeloos wordt, moe ten de leden van den eersten dag het bewijs van hunne Patroon inbrengen. Wanneer de leden hunne werklooze vergoeding komen ontvangen, moeten zij hun lidboekje medebrengen, waarop het bedrag van de vergoeding moet geschreven worden. Tevens wor den de leden verzocht op het einde der maand hunne kontroolkaart op het bu reel derVakbonden inte brengen. Den Textielbond Eindelijk heeft het Nationaal-Krisis- fonds toegestaan, dat de werklooze- leden die deel maken van de Lande lijke textielarbeiderscentrale, geduren de 30 dagen in de eerste, en gedurende 80 dagen in de tweede 6 maanden van het jaar, werklooze vergoeding zullen bekomen. Dat maakt dat de leden van onzen Textielbond in plaats van 5o nu 60 dagen vergoeding en per jaar kun nen genieten. Teven's zullen de leden van den Textielbond, en die uit oorzaak van ziekte niet kunnen werken, na dat zij terug 2 maanden aan den arbeid zijn de werkloozevergoeding kunnen beko men. Daarvoor moeten die leden die tijdelijk niet kunnen werken, eeue bij drage betalen van 3o ctm. per week. In de Sargiefabrïeken Hetzou schijnen dat het in er deze fa brieken niet al te best voorstaat; de Patroons zouden voornemens zijn af te zien van de overeenkomst en den duurte toeslag nfet meer te betalen vol gens het stijgen van den Index. Laat ons hopen dat die H. H. tot andere ge voelens zullen komen. Immers de werklieden afgevaardigen hebben op de samenkomst goed doel verstaan dat zij de vroegere overeenkomst zullen volgen, en dat er geen reden zijn om hunne werklieden den duurte toeslag te weigeren. Op den Canal Verleden Maandag, hebben eenige meisjes ons gezegd, dat den nieuwe meester hun verklaarde dat hij met onze secretarissen op ons bureel had komen spreken, en de loonen der meis jes mocht verminderd worden. Wij verklaren hier openbaar dat wij bedoelden heer op ons bureel niet ge zien hebben hij en slechts verzinsels aan de meisjes vertelde. Hoe is het moge lijk dat 'n meester zulke kleine mid deities gebruikt Moet dien heer daar mede zijn gezag onder de werklieden doen stijgen Het schoonste van de zaak is, toen wij de loonen van die meisjes onderzochten, dan moesten we vaststel len, dat die werksters nog een briefje van 5 frank meer zouden winnen. Bij Beeckman Dezen Patroon hadt eerst geweigerd om zijn wevers voldoening te geven, die door eene nieuwe soort preparatie gevoelige loonsverliezen ondergingen. Dit had voor gevolg dat de wevers in hunne vergadering van Maandag den 24 Januari besloten, aan den Heer Beeckman den vooropzeg te sturen, wat gebeurd is. Echter 2 dagen later antwoordde M. Beeckman zijn gewone preparatie te zullen hervatten. Doch hiermede wa ren de wevers niet voldaan. Maandag heeft er een nieuw onderhoud plaats gehad op de fabriek, waarin de Patroon verklaarde het geleden verlies aan zijne wevers te zullen vergoeden, ge- lijk met de loonen die de wevers heb ben gewonnen in de maanden Novem ber en December, waarover de wevers te vreden zijn. Bij de Tabakbewerkers Gezien den Index voor het land van 741 tot 755 punten gestegen is, zal den duurte toeslag met 4 0/0 verhoogen; vanaf de eerste week van Februari zal deze nu 90 0/0 bedragen. Den Index Van den 15 Januari laatstleden is terug met 14 punten gestegen, en is voor het land 755 en voor de beide Vlaanderen 747 punten. In de Haringrookerij Het is 3 weken geleden dat onzen Secretaris met den H. V. d. Bosch een onderhoud gehad heeft die beloofde de vraag van de lo 0/0 loonsvermeerde ring te zullen onderzoeken. Verleden Vrijdag heeft er eene nieuwe onder handeling plaats gehad, waar de vol gende loonsvermeederin gen zijn toe gestaan Van den 10 Januari 5 0/0 vermeede- ring, en den 16 Januari nog 5 0/0 opslag Van deze verbeteringen zullen een 4o tal werklieden genieten. Bij Van Campenhouten Cie. In de werkplaats was uitgeplakt, dat den tarief van de zagers met ctm. per loopende meter zou verminderd wor den. Den Secretaris van onzen Vak bond is hier over met den H. bestuur der gaan spreken die beloofde die zaak aan den Beheerraad te zullen onder werpen. Wij hebben den indruk opge daan dat de H. H. op hun besluit zulien terug komen. Voorde Meubelmakers In der. naam van onzen Vakbond is aan de H. H. Meubelfabrikanten de vraag gedaan, om de loenbasis volgen- wijze te willen onderzoeken en toe te passen. Basisloon van 1914 aan 38 ctm. per uur X door 11 uren werken of fr. 4,18 per dag. Gezien erkend wordt dat die loonen van I914 ten minste 25 0/0 te laag waren die volgende wijze te ver hoogen. Fr. 4,18 X 250/0 is fr. 1,14 of fr- 5,32 per dag welke zou vermenigvuldigd worden door het Index van 74U punten zouden winnen 4,83 fr. per uur. Thans winnen de Meubelmakers b. v. 3,90 fr. en 4,00 fr. per uur. Een 30 tal Meisjes die bij M. Beeckman werkten zijn af gedankt, om reden dat er geen zakken gemaakt worden. Maar van die 3o Meisjes waren slechts 8 vereenigd, die de vergoeding van den Vakbond ge nieten. De 22 andere Meisjes krijgen geen roode duid omdat ze niet ver eenigd zijn. Wanneer gaan de onver- eeuigde werklieden eens begrijpen dat zij bij hunnen Vakbond moeten aange sloten zijn Bij de Hemdenmaaksters. Onze hemdenmaaksters werken hier aan echte hongerloonen want als men hunne uren uitrekend en hun garen welke zij duur moeten betalen verdie nen zij maar slechts 0,75 centiemen per uur. Wanneer zullen onze vrouwen eens den moed hebben elkaar te ver staan en hunne loonen verdedigen of bij de werkuitgevers aandringen voor verbetering, of beter gezegd waar is nu het krotene syndjkaat van naaisters dat in I92O gesticht is om het geld van het Nationaal krisisfonds op onrecht vaardige wijze doen uit te betalen? Zouden die bestuurders nu uit hunne schelp durven komen en zeggen onze vrouwen en ion ge dochters verdienen het zout op hun brood nog niet. Wij bestatigen aldus nog eens tot welk doel de kristene bonden bestaan. Ongeluk. Zondagavond is zekeren F. T. in de Rassestraat met zijn been in een riool terecht gekomen en zich ernstig ge wond. VVaarom laat ons gemeente bestuur die rioolputten open liggen op den openbaren weg. Oproep Heden Zondag 6 Februari om 10 voormiddag Algemccne Vergadering, voor de leden van 9paarkas en Propa- gandzclub. gezel Berghman uit Aalst zal er tegenwoordig zijn. Wij dringen er op aan omdat alle makkers zich zouden in regel stellen met hunne bijdrage. Onze Propaganda voor het blad Rechten Vrijheid is be gonnen en wij hopen dat zij goed zal vooruit gaan. Als onze kameraden zich ten huize aanbieden hopen wij dat nie mand zal wijgeren zich het blad te la ten bestellen om goed op de hoogte te zijn van wat in de gemeente gebeurd. Propagandist. Hed«n Zondag gaan de staatsbediende van Lede eene kroon neerleggen op het graf van makker De Neef Alois bijeenkomst om 2 uren in het lokaal. Wij doen een krachtige oproep, om talrijk op postte zijn. TOT HIERTOE, Is de aangekondigde oorlog van 1302 nog met losgebroken. Kwatongen ver tellen dat het weder niet toelaat voor- alsnu bednegputten te maken om den vijand te doen struikelen, 't Is dus uit gesteld. In afwachting heeft Denderleeuw nu ne gemeenteraad om niet te zetelen.... een schepencollege om niet te verga deren, ja zelfs om geen schepenschap uit te voeren. De Afdankingen aan het Spoor. De groen-gelen hebben lol omdat.... Prosper De Bruyn en Anseele nu al die menschen doen afdanken. Tiens, tiens, voor de kiezing konden Sper en Anseele niets en nu kunnen ze alles Zou Sper dan ook vier maand volle loon doen betalen hebben aan de afge- dankten Hoeveel vergoeding trekken de sukkelaars die bij de groen-gelen af gedankt worden Da Loonen. De voorvechters der groen-gelen betalen natuurlijk de grootste.... kleine loonen. Zou Monsken ons eens de loon- rooster zijner metsers en metserdien ders willen geven? Ik wed dat een een voudige wegwerker van den IJzeren- weg de helft meer verdient. Door wat Omdat de spoormannen vereenigd zijn en nen socialist als baas hebben bij de groen-gelen is men vereenigd om boks kens te doen drinken en de patroons... op den rug zijner kameraden, laten naar omhoog te klimmen. JEF DE VLOEKER Ja, slimme Jef van Leeuwbrug heeft gevloekt Peis ne keer zijn huurders zijn bij Roode Sper geweest om te vra gen of Jef nog wel het recht had de huishuur op te slaan. Roode Sper heeft aan die menschen getoond, wet in de hand, dat ze reeds veel te veel betalen. Potvernonnendie smsmerige zo... za... li ïsten. Ik ben ook De., demo., era., craat, maar die huis... huishuurwet.... trek kik mij nie aan. Zoo zijn ze allemaalDemocraat van buiten reactionnair van binnen. Een die 't weet. Heden Zaterdag 5 Februari, Vergadering van den Pro- pagandaclub. Voordracht over Pallieter op Reis» Zondag 13 Februari Jaarlijks Ceciliafeest der Lustige Bol ders Om 4 uur uitstap met muziek naar Huyssegem. Om 5 uur GROOTE MEETING bij Van Isterdael Jef. Sprekers Pol Van Caenegem en De Bruyn Prosper. Arbeidsters, Arbeiders, komt luiste ren. Het ligt in het geheel in mijn karak ter niet na te gaan uit welk leder ande ren riemen snijden. Bij toeval brengt men mij heden op de hoogte van de manier van handelen van sommige per sonen die zich Demokraat noemen, zich aan het hoofd der werkers stellen. Dit is alleen om ten koste der arbeiders als groote heeren te kunnen leven. Zoo heeft men mij klaar bewezen dat goede werksters hard moeten wroeten om o,3o centiemen, ja val maar niet achterover om o,3o centiemen per uur te kunnen verdienen. Is het dan te verwonderen dat zulke heeren alles in het werk stellen om het 8 uren werk welke zij zoogezegd aan kleven met alle kracht te bestrijden Dat zij belasteren en beladen allen die naar hunne goesting niet mede dansen, vuur en vlam spuwen naar de Socialisten die er reeds zoo dikwijls op aangedrongen hebben de te huis werkers kunnen arbeid te doen rege len en hun een betamelijk loon te ver zekeren. Ja kiezeressen van Welle zulke mannen zijn bet die uwe stem zijn komen afbedelen om aan de spits te geraken. Edoch vroeg of laat komt alles klaar en zullen wij er toe komen perk en paal te stellen aan de overtollige winsten welke zij op uwen arbeid verwezent- lijken om kasteelheer te worden. Jan weet al. De eerste zitting van 't nieuw sche pencollege. De emancipatie is Iddergem, komen binnengeijld aan 70 per uur, heeft in de Manufacture de Lingeries gelanter fant en is er uit gebrokkeld in zooveel duizenden brokjes geld (dat sociaal ka pitaal kon tegen een emancipatiestoot je). Die zoovele schelwitte brokkelin gen zijn heimlijk schuivend onder ons volk komen gestreeld, zachtjes-aan,zoo zacht, en hebben er de solidariteit van ons werkmenschen ge-bró-ken 1 Nen man is nen man, en een woord een woord, en deze die aan dat geld ge loofden zijn lafaards (Das sociaal de mocratisch evangelie En nu juist kunnen we beginnen op merken Die heeren raadsleden man nen 1 Ons meening zal de volksontwik keling, gedragen door de forse ma-

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2