Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. O E O O O 1 E Van alles wal. Mijn Hoekje. 24e Jaar N° 7 Prijs per nummer 25 centiemen 13 Februari 1927. 2, ?n BUITENLANDSCH NIEUWS, RECHT EN VRIJHEID ARBEIDERS te Weer 1 De Stormklok Luidt Er zijn twee methoden om de volk- iguïist te winnen. De eene past men toe !met gestadig, binnen de grenzen van het mogelijke, voor het heil var. de ge meenschap te ijveren. Zij is de moei lijkste. Van hen die ze toepassen vergt ze bekwaamheid en moed. Bekwaam heid, omdat ze eischt dat elke zaak niet op zichzelf wordt beschouwd, maar in verband met tal van andere problemen. 'Moed, omdat men noch naar zijn hart noch naar belang mag kijken, maar steeds uitsluitend het algemeen belang ivoor de oogen moet hóuden. Soms, of beter gezegd bijna altijd, is ze ondank baar, omdat de uitslagen niet altijd on middelijk ziin en daarom ontevreden- 'beid verwekken. Op een afstand be schouwd, blijkt dan wel dat deze met hode de beste was omdat zij naar geen misrekeningen leidde, blijvende na- werkselen liet en de basis legt van ver deren arbeid in de toekomst. Het is de eer van de Werkliedenpartij geweest, steeds deze methode te hebben gevolgd Haar gematigheid is steeds haar kracht geweest. Wat zij eischte paste zich al- 'tijdaanbij de werkelijkheid, hield re kening met de feiten en de mogelijk heden. De tweede methode om in het gevlei van het volk te komen is deze welke veel belooft, maar niets geeft, veel vraagt, maar niets bekomt. Sukkels, zij die er zich laten door vangen Want welke bittere teleurstel lingen brengt ze niet mede Zij brengt een element van onevenwichtigheid in de politiek, die de volkeren overlevert aan de grillen van het oogenblik en ze fataal onder de heerschappij van een dwingeland brengt. De demagogie heeft/ onder de door de werkelijkheid ontnuchterde bevolking het ideaal in de edelste bewegingen gedood. Demagogie heeft nog dit kenteeken, dat om het eigen standpunt te verheer lijken het absoluut noodzakelijk is, dit van andersdenkenden naar omlaag te halen. In onze arbeidersbeweging zijn de i demagogen bij uitstek de koitmumsten De socailisten kunnen geen daad ver- OR- irdt k'en ten, van ed- :«»- aii- jk- net PÜ jl»g auoaiiioL^n - richten, of ze plegen verraad. Al wat wij doen is vórkeerd, slecht, doortrapt, i Judaswerk. Wij hebben reeds meer dan eens tegen deze handelwijze van de kommu- j nisten gereageerd. Minister Wauters is verleden Dinsdag in de gelegenheid geweest het weer te doen. Hij deed het met groote waardigheid, eerbied voor de waarheid maar desniettemin met froote krachtdadigheid, zoodat de ommunisten er onder vele opzichten een lesje hebben kunnen aan nemen. Het ging er namelijk over de ouder domspensioenen. Het standpunt van den minister is door eenieder gekend. Hij wil de ouderdomspensioenen on- middelijk verhoogen. Hij zou ze alle maal willen verdubbelen, maar daar voor heeft hij geen geld. Er kunnen geen nieuwe belastingen worden ge vonden, en geeft de regeering meer geld uit dan ze ontvangt, dan maakt ze schuld en loopt onze frank gevaar op nieuw naar den dieperik te gaan. Daai- om is het voor den minister een kwestie van kiezen of deelen. Verdubbelen kan hij niet, maar hij heeft wel geld om iets minder te doen. Voor het laatste is hij bereid. In de gevallen die getuigen van de zwarste ellende, van grijsaards die zonder bloedverwant leven, niet de geringste inkomst hebben, wil hij al het mogelijke doen om hun het dubbel te geven van wat ze thans trekken Maar voor hen die steun hebben van kin deren, die nog met de een of andere job wat kunnen bijverdienen, wil lnj niet zoover gaan, omdat hij niet over de vereischte middelen beschikt. Een ieder die niet te kwader trouw is, die met gansch zijn hart wenscht dat onze oudjes morgen, onmiddelijk, wat meer brood in de kast hebben, begrijpt de redeneering van den minister en moe digt hem aan de door hem onderwor pen perekwatie zoo spoedig mogelijk door te voeren. Iedereen behalve de kommunisten. Voor hen kan de wonde nooit genoeg bloeden, voor hen kan de wanorde nooit groot genoeg bloeden, voor hen zou de politieke toestand ver troebeld moeten worden. Om de grijs aards meer eten te bezorgen Neen, om hun afbrekende politiek te dienen. Het is hier, op dit gebied, dat men zich rechtstreeks tot hen mag wenden en hun de vraag stellen hoe de arbei ders het stellen in Rusland, waar zij de baas zijn, waar zij alles hebben te zeg gen, waar zij alleen de wet uitvaardigen. Wauters heeft de vraag gesteld, en hij heeft ze tevens onmiddelijk, en aan de hand van onbetwistbare officeele dokumenten, beantwoord in Rusland is het leven duurder dan waar ook. Het index cijfer van de prijzen, in goudwaarde uitgedrukt, is er 277, ter wijl het slechts 147 in Duitschland en I85 in Engeland is. Welnu, met zulke ongehoorde levensduurte ontvangen de Russische arbeiders loonen die in feite maar het vierde van hun vóór- oorlogsche waarde hebben. Het ge middeld loon was vóór den oorlog 35 roebel per maand, thans 22. Ja maar, wierpen de kommunisten op gij vergeet dat zij er voor zichzelven arbeiden en de arbeiders, hier, voor de kapitalisten. Hoe onjuist dit is, weet iedereen. Men weet dat gansch de Russische in dustrie gedreven wordt met in den vreemde ontleend kapitaal, het is te zeggen met geld dat de bolsjewisten tegen zeer hooge interesten geleend hebben aan de Morgan's, Thyssen's, Francqui's, e. a. Al de Russische arbei ders werken om den intrest van dit geld op te brengen, net zoo goed als hier. Bovendien kent men in Rusland niets anders dan onrechtstreekache be lastingen. Over deze toestanden wordt geklaagd in de Russische arbeiders kringen, maar om ze te wettigen be- toogen de leiders van de Sovjet repu bliek dat al deze opofferingen opgelegd worden om de stabilisatie van het Russisch geld te behouden. In Rusland redeneert men dus juist zooals hier, met dit verschil dat de nood van het proletariaat er nog groo- ter is dan bij ons. Waar halen de kom munisten het recht ons te hekelen als hun patroons in Rusland hetzelfde doen Demagogie 1 Wij zullen, om onze houding te recht vaardigen, de Russische Sovjet-politiek niet neerhalen. Wij erkennen loyaal onze moeilijkheden en zijn de eersten om die van de Russische leiders te be- grijpe*. Ten opzichte van Rusland vol gen wij onze beproefde politiek van eerlijkheid, zooals wij haar op alle ge bied toepassen. Het heesche geluid van het komrau- nistisch kamerlid Jacquemotte zal voor de Belgische arbeiders nooit de melo dieuze aantrekkelijkheid van de lok stem hebben, die de arbeiders ten on dergang doemt, zooals de schippers van den Rhijn destijds hun steven ver brijzelden tegen de rotsen van de Lo relei. IK RUSLAND waar het volgens de Belgische com munisten hot luilekkerland is voor de arbeiders, i6 het reeds van Juli 1926 geleden, dat de oude werklieden pensioen hebben genoten, verklaar de onzen vriend Melckmans, volks vertegenwoordiger voor 't arrondis sement Brussel. (Tableau). IN DE KAMER kan men bestatigen, dat de katho lieke party volkomen eensgezind is. Zij die rekenen, dat de Christen de mocraten zich aan do zijde van de socialisten bevinden hebben het vol komen mis. Hunne stemmingen tegen de be langen der pachters heoft zulks ten zeerste bewezen. De katholieke par tij zou graag terugkeeren, naar de jaren 192i 1925 toen zy samen met de liberalen het bewind in handen hadden, en do werklieden hetgroet.. geluk hadden, een Moyorsoen als Minister te hebben. Vuilnistaks. Tot heden nog altijd god ragen door den huurder in de meeste steden en gemeenten, mag op den eigenaar gelegd worden. Te St. Gillis Brussel is zulks het geval en de eigenaars die zich hiertegen hebben verzot, komen hun verzet nietig te zien ver klaren, door het Beroepshof dat komt uit te spreken dat de stemming van den gemeenteraad wettig is, waardoor de eigenaars dien taks te dragen hebben. Een voorbeeld voor de gemeente raden, waar er} eene democratische meerderheid is. In Aalst ware dit reeds hot geval geweest, indien do Frontors de So cialisten hadden gesteund, wanneer Nichelsdit heeft voorgedragen. Zijn Jvoorstel is alsdan gestemd geworden door M. Bastiaons de» huidigen schepenen van Openbare Werken. Ia 't belang der huurders, is het te hopen dat M. Bastiaens nog van gedacht niet is veranderd. Zulks zullen we later Kunnen bestatigen. Het Wetsvoorstel Mathi&u voor de xes Maanden. Verleden week Woensdag, verga derde de middenafdoeiing, gelast met het onderzoek van het wets voorstel Mathieu. strekkende tot wijziging van de militiewet en ten doel hebbende geleidelijke vermin dering van den legerdiensttjjd tot inrichting der 6 maanden. Partijgenoot Max Hallet zat voor. Na eene korte bespreking do so cialisten waren meerderheid in de afdeeling word het voorstel aan genomen en Daan Boens als verslag gever aangeduid. Raar een andere wereld. Ja, een student iD America stelde een einde aan zijn leven, om te gaan leven in een anderen wereld hij wilde weten wat er na de dood ge beurd. Hij maakte deel van eene vereoniging ^an joDge lieden, die gezworen haddon verbindingen te onderhouden tusschen de levenden en do dO'doD. Terwijl zijne ouders naar de kerk waren, schoot hij zich een kogel in het hoofd. En hij heeft een brief achter gelaten, voor een zijner kameraden aan wien hij be looft, hem nieuws te laten gewor den Toen ik dit las, dacht ik aan mijn overleden vader, die me ook beloofd heeft, na zijn dood me nieuws te la ten geworden, over hetgeen er gin der bestaat. Het is nu reeds 25 jaar dat hij naar den anderen wereld is getrokken, en 'k heb nog geen nieuws. 't Zal ongetwijfeld het zelfde zijn met den jonge Amerikaan. Hij ook zal geen nieuws zenden. De Communisten én de Werklooa»en. Te Brussel kwam er in de ge meenteraad een voorstel, den bijleg van de st-*d voor do werkloozon te verhoogen van 3 op 4 franken per dag. Er waren 35 leden aanwezig 3" stemden vóór en 2 tegen. En wie waren die twee tegenstem mers De twee communisten, 't Is haast niet te geloovcn en nochtans 't is zoo. In Portugal Is er weer een opstand uitgebroken. Als wij schrijven weeral, dan is het eenvoudig omdat het daar bijna zoo dikwijls opstand is als het hier bij ons regent. De revoluties die er elkander opvol gen, worden op touw gezet door ofh eieren, die er de een na de andere aan houden eens aan 't hoofd te staan van 't land. De arme drommels kunnen er altijd hun bloed en vleesch, hun gave en goed offeren om de grillen der militaire bloedhonden te voldoen. In h«t Faoiatisch Italië Eenieder kent den heldenkamp die de Socialistische politieke en syndikale leiders en met haar het gansch Ita- liaansch proletariaat heeft moeten le veren, sinds het ontstaan van het Ra cistisch regiem in Italië. Mussolini heeft vanaf zijn ingang zetten den dikta- tuur getoond, er op uit te zijn om de gansche werkershlok machteloos te maken. Vervolging, broodroof, gevang, moord, en brandstichting waren de hoofdfactoren om zijn slag thuis te ha len. De heldendaden' der Italiaansche Socialisten werden door het strijdende proletariaat van gansch de wereid, be wonderd en gewaardeerd. Velen hebben hun onderkomen in het buitenland moeten zoeken, om aan den dood te ontsnappen, anderen zijn trotsch alle gevaar op hun strijd- post gebleven. Mussolini die in de laatste tijd maar al te wel voelt dat zijn aktie wordt be lemmerd door de technische enmoreele onbekwaamheid van zijn medewerkers zoekt naar bekwame en eerlijke wer kers, en hij heeft dan ook besprekin gen aangeknoopt met syndikale leiders om zijn doel te bereiken. Naar wij heden vernemen, zou een overeenkomst bewerkt zijn. De mannen die het manifest van overeenkomst onderteekenden hebben tientallen van jaren in dienst gestaan van het proletariaat. Allen waren het slachtoffer van vervolgingen. Mussolini heeft dus nogmaals eene overwinning te meer behaald op de ar beiders, met deze vroegere leiders on der zijn klauwen te nemen, en zal dan ook waarschijnlijk meer vertrouwen bij de bourgoisie inboezemen. Met spijt zullen de Italiaansche ar beiders en met gansch her proletarisch leger de overgave dezer kloekmoedi gen vernemen. In China China blijft immer het drukke punt waar de kapitalistische drijverijen het toppunt hebben bereikt. Ja, het top- Duntvan kapitalistische beschaving Want vergeet niet dat de vreemde na tiën die troepen en oorlogsmatriaal er heen zonden, dit enkel is om eenige kapitalisten die ar belang hebben in China te woekeren, deze te vrijwaren. Als wij de ons toegekomen berichten mogen gelooven, zouden er zich aldaar verschrikkelijke tooneel en afspelen. Na bloedige gevechten die de straten met lijken bedekken, worden en door sol daten rooftochten ingericht, die aanlei ding geven tot alle baldadigheden. Dat komt dus den gespannen toe stand die er heerscht nog verergeren, en waarvan de kapitalistische kaste zooals voor zooveel andere de schuld draagt. En zeggen.dat dergelijke mo gendheden die thans in China s strijd jemengd zijn, afgevaardigden naar den Volkenbond sturen Zoolang het proletariaat in zijn ge heel, zonder onderscheid van politieke of filosofische gedachte niet één blok zal vormen, om aldus de verrotte kapi talistische maatschappij af te breken, en er eene op te bouwen, gegrondvest op vredelievende en broederlijke fon damenten, welke welstand en genot zal scheppen voor de gansche mensch- heid, zoolang zullen wij aan oorlogen, bloedige uitbarstingen en broeder moorden onderhevig zijn. De kapitalistische belangen eischen zulks, en juist hierom hoeft er strijd gevoerd, en moet het proletariaat EEN ZIJN Dan is er kans op beternis. In Engeland. De aangevangen kampagne der En- gelsche arbeiderspartij tegen de poli tiek der En gel sen e conservatieve re geering betreffende hare maatregelen1, van troepenzending en oorlogsmateri aal naar China, behaalt een algemeene bijtreding. Een daartoe belegde meeting in de Albert Hall, lokte duizende toehoor ders. De partijgenooten Heiks, Voorzitter van het Engelsch Vakverbond, Maxton en Lansbury voerden er het woord. Zij spoorden vooral de arbeiders aan om krachtdadig te blijven protesteeren en het terugroepen der vreemde troe pen te bewerkstelligen. De Engelsche arbeiders mistrouwen ten zeerite de beloften der regeering, •mdat zij twaalf maand lang niet an ders deed dan een millioen mijnwer kers te onderdrukken en tot den bedel staf dreven, en nu een handsvol kapi talisten willen beschermen, om hun uitbuiterssvsteem tegenover het Chi- neesche vo'lk te kunnen in zwang hou den. Een oude vrouw stond aan de poort van een rijk klooster en wachtte op oen almoes. Weldra werd de poort een weinig geopend en den arm eener kloosternon stak de oude bedelares iets in de hand. 'k Passeerde op dien zelfden oogenblik het klooster, en veront waardigd over de ontvangene al- moes, riop die oude vrouw me toe K\jk eens mijnheer, dit is eene almoes die ik ontvang en ze toonde me een koperen cent 1 't Taste in mijn zak en 'k gaf op mijne beurt, die arme dompela- res eene almoes. maar 'k dacht in me zelve, of men in dit rijk klooster, dan tooh geen medelij den gevoelde, met arm© drom mels, die de hand moeten uitste- kon, om eene almoes. Een centi'. Het zevende van de waarde van oen cent van vóór den oorlog Is dit de christelijke liefdadig heid Hoe zijn ze niet beschaamd. En 'k kwam op mijn bureel, 'k opende de dagbladen en in een ka tholiek bladvond ik een inschrij vingslijst voor den Paus. Daarin kon men lezen, giften van duizend franken, van vijfhonderd, enz. en 't legendeken van vóór den oos- log kwam me te binnen, toen men vertelde dat de Paus sliep op nat strooi, en men hierom moest ge- ven veor dien armen man. Wees verzekerd, dat dit rijk klooster, in heeft geteekend, voor meer dan één cent, want dien ar men Paus heeft het meer noodig dan die arme ouderlinge. die moet leven met haar armzalig pen sioentje. 'k Benijd natuurlijk niet, dat men mild in den zak tast voor don Paus, maar 'k vind het toch eene schande, dat men één cent durft goven aan eone bedelares, die moet bedelen om een broodje te kunnen koopen. En dan ook dacht ik aan de fronters, die zooveel genegenheid betoonen voor die rijke kloosters, want'tis door hunne stemming in den gemeenteraad van Aalst, samen met de katholiek» raads leden, dat ze geen gemeentelijken taks op hun kadastraal inkomen niet moeten betalen. Die heoren willen dat de lasten door de bur gers en de werklieden alleen ge- dragen worden. i Neen, neen, de christelijke lief dadigheid is erg vergeten in de rijke kloosters, daar is hetal wat cr in komt, gaat er niet meer buiten, en met arme drommels hebben ze geen medelijden meer. Ods rijk is van deze wereld niet, leeren ons wel de paters en non nen, maar in afwachting dat ze don hemel hiernamaals bekomen, zorgen zij, voor een goed leven hier op aarde, en vagen fijn hunne botten aan hunnen armen mede- mensch, die smeekt om een stuk brood. FRIEDERIK. De Engelsche arbeiderspartij wil aan dezen uiterst gespannen toestand een einde zien komen om nutteloos bloed vergieten te beletten. In al de landen diende dezelfde pro- testatie haar weerklank te vinden. A. B.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1