Cinema Palace Cinema Flora /IftebebinQsters Uit Welle. Denderleeuw NINOVE Geeraardsbergen ""STIUJDPENNING. Uit Ofikerzele Bébé Daniels Harrison Ford Tijgers Hart Ik heb gedood het geraadzaam dat hij zich wat minder met de politiek zou bezig houden, want n hij is zeker vergeten dat hij zijn eerste duurtetoeslag te danken heeft aan een socialistische minister, waarvoor hij -6 hem tot hiertoe ondankbaar is geweest. 1 0 Het ware betsr dat alle H. H. Pa- stoors en Onderpastoors van dorp en stad, wat meer eerlijkheid en recht vaardigheid aanpredikten voor de kri- stenc kapitalisten, om hunne werklie den een behoorlijk loon te betalen, op dat zij zouden kunnen genieten van de voorbrengst van hun arbeid dan al leen waren de syndikaten onnoodig, waarvoor zij nu 'zoo hevig in de bres staan. Gebroeders Friederick. De groen gelen zijn eindelijk uit hunne schelp gekomen en antwoorden op een deel van ons verslag over de gemeenteraadszitting van 30 Januari. Zij vragen ons indien wij een orde motie van blaam tegenover 't benoemen van den Burgemeester toejuichen, wij in Brussel protest zouden aanteekenen tegen degerlijke benoemingen. Och arme, de sukkelaars weten voor zeker niet dat de Socialisten een wet- voorstel in de Kamer neergelegd heb ben, welke de benoeming der burge meesters door de gemeenteraadsleden verzekerd. Dat zij het zelf in hun minima pro gramma gezet hebben voor de deelna me aan de regeering. Dus van onzen twege is al het moge IC' en de j"' lijkegedaan geweest vooralleer, zij er aangedacht hadden, zullen de fronters ize| ~4 je- HU uit gewoonte niet tegen stemmen Maar wat hun het meeste knaagt, is dat wij van het gebrekkig onderwijs in de gemeente spreken. Welnu, dit is maar een begin Steeds meer om meer zullen wij de ouders op het hart druk ken, dat hunne kinderen van lo tot 14 jaar hier niets meer kunnen leeren, dat het hoog noodig is het onderwijs uit te breiden en te verbeteren, in plaats van een ganschen sprong achteruit te gaan zooals die heeren nu gedaan hebben. Voor de vragen die zij ons stellen Ziehier ons antwoord Wij protesteeren altijd tegen alle la ge loonen, inzonderheid tegen honger loonen die hier betaald worden, maar vereenigen ons om onze eischen te doen zegevieren. En indien de perekwatie voor de on derwijzers naar velen hun goesting niet is, 'tis misschien dat zij die er mede gelast waren gevonden hebben, dat er te veel van die soort die allen gelijk gebakken uit den oven, komen geen er, bekwaamheid genoeg hadden om meer tin te verdienen. JAN WEETAL. TOT HOG TOE geen enkel antwoord, noch van katho liek, noch van groen-geel, over de mi schandalige vermeerdering der huishu- ift - ren. Nog geen woordje over de schan dalige lage loonen die de zoogezegde democraten aan hun werkvolk betalen. Passen die heeren ook het achturen- werk toe Ons Verslag Over de laatste gemeenteraadszitting, heeft de groen-gelen doen knarsetan den. Uitwoede schrijven ze in hunnen fameuzen Dender of liever in hun afkooksel van De Werkman dat de socialisten gaan 2 zetels krijgen van de katholieken. Neen snullen, de socialisten zijn geen bedelaars. De socialisten zullen toekomende maal de zetels van het volk krijgen, en dan nog wel ten nadeele van de gele volksfoppers, die maar alleen over de mocratie spreken uit eigenbelang. Daarvan is iedereen reeds overtuigd. Als ons groen gelen het niet kunnen uithouden tot binnen 6 jaar, kunnen ze het nu al aftrappen en 't kiezerskorps onmiddelijk laten oordeeten. AH ons fronters, durft ge Wii zeggen en herhalen Gi] moet terug naar den ouden stal, ge zult terug bli de kadodders gaan zooals in Bede, in Sottegem, ofwel smelt ge weg als de sneeuw voor de zon. Gemeeni^raadsziUirg van Maandag 2l Februari Denderleeuw is oprecht in staat van beleg. Heel de politieKommissaris, Champetter, vijf pakkemans met t ge weer in de hand beschermen het ge meentehuis. Wat harrewar over het toelaten van 't volk lusschen de twee burgemeesters. Monsieur Gustave. Laat ons trachten met elkander overeen te komen, laat ons samen besturen. N B. Is die al aan 't waggelen r Heiremans, die zoo'n moedig man was als den onderpastoor hem uit de klau wen zijner boezemvrienden «depin helmen gine halen, protesteert tegen de reporters der pers. Och arme 1 De Secretaris, geeft lezing van 't ver- slag. Groene d.d. roeptLeve de Koning. 2e punt. Bevoegdheid der Schepen. Burgemeester zegt; dat de raad daar niets met te zien heeft, 't is het Schepencol lege dat hierover moet beslissen. Groene d.d. protesteert. Hij zal Don derdag zijn recht opeischen met Heire mans. P. S. Weeral opeischen Gaat dan eindelijk den oorlog weer uitbreken 3B punt. Burgemeesterschap Jtf den Gebroodroo/den babbelt iets over stemmen, over wenschen, over krijgen, over den wil van 't kiezerskorps. Heel zijn vertrouwen gaat naar de Wie, hij roept hem toe Toont u man, laat uw tanden zien P. S. Hola kadee, 't is nu geen ban ket zulle, houdt de tanden maar dicht totdat Keizer Willem nog eens naar 't pensionnaat komt. Monsieur Gustave. Appuie. Groene d.d. Vertelt nu dat de sociali sten vóór den oorlog nooit geen burge meesters kregen omdat ze dan nog re publikein waren, maar nu.. nu gaan Anseele, Vandevelde en Huysmans met de koningin dansen. Burgemeester. Ik kan niet dulden dat iemand de koningin lastert. Groene d.d. 't Stond in de Gazet van Antwerpen dat Kamiel Huysmans met Astrid heeft gedanst. Nu heeft de bisschop van Brugge de VI. Nat. verdoemd, doch wij steunen ons op de studenten, gansch West- Vlaanderen is met ons, Oost-Vlaande ren ook, Antwerpen ook, Limburg komt ook al. Wij verwachten niets van Brussel, alles van Moeder Vlaanderen. Brulleman, leest ook een protestmo tie. P. S. Nog wat naar school gaan en leeren lezen zulle. De Meerderheid vraagt de stemming. Burgemeesterweigert te laten stem men. Jefken roept dat ze met 6 zijn, dus meer als 5. P. S. Dat wist nog niemand voorze ker f Groene d.d. Ge ziet ons hier zitten ge hebt geschreven dat we niets te zeggen hebben, dat ge met ons de zot ging houden, hewel we trekken er uit. De Fronters verlaten de zaal en trek- j ken recht bij Moeder Vlaanderen om nen Brusselschen bock. o - - i Burgemeester. Aangezien de raad niet die er mede meer jn getal is, verklaar ik de zitting geheven. Hier eindigt de tweede akt der pan tomime. Onderusschen zitten honderden werkmenschen te wachten naar onderstend al die suk kels, door de schuld der groen-gelen niet vereenigd, zitten werkeloos, trek ken geen duit. Wat kan het de raads- heeren schelen, zij hebben toch hun buikske vol. Arbeiders wat denkt ge er van De straten moeten natuurlijk niet gemaakt worden. St. Pieter heeft laten weten dat hij zal vriezen en dan moeten er geen stee- nen meer gelegd worden. der Iers etei wal :ene wen iscb loen ïat cunj ge- aanj tooi neet be-} vood t, en gelij var< Cinema. Zaterdag 26, Zondag 27 en Maandag 28 Februari, Extra programma Zijn schoonste match» een sport en box film met Sullivan Lutretia Lombard een der schoonste filmen. Een succes van de cinema's Monnaie en Victoria te Brussel, en daarbij een komiek van de beste soort. Donderdag 3 Maart Een zeer schoone film De schoone speler met Bert Lytell en de fransche artiste Paulette Duval Bill de Wilde en een buitengewoon komiek. De Zijnen Les Siens Een der schoonste filmen ooit op dewelke in Brussel, Heden Zondag 27 Februari Bal door de «Juniors?» ton voor- deelo der sigarenmakers. SALS Zondag G en Maandag 7 Maart met een uitgelezen puik orkest. Bij de Sigarenmakers. De toestaud is onveranderd; de vereenigde sigarenfabrikanten blij ven koppig en voegeu er zelfs bij, dat zij niet willen onderhandelen. Langs den anderen kant zijn er nog een tweotal fabrikanten bij geko men dio met het- syndikaat zijn over eengekomen. Hot is niet meer noo dig te bowyzon dat het ongelijk is langs do zijde der koppige fabrikan ten. Er zijn daar een paar menschen tussohen, die eens willen laten zien dat zij het kunnen uithoudoD, alhoe wel zij door hunne onverstandige handelwijze zich zelf *oel schade be rokkenen en nog meer aan de fabri kanten die zich laten op sleeptouw nemen door die menschen, die zich niet kunnen aanpassen met den nieuwen tijd en niet begrijpen wiJlen dat do werklieden toch wel iets moe ten te zeggen hebben in het vaststel len der werkvoorwaarden. De siga renmakers hebben steeds bewezen de belangen dor nijverheid in acht te nemen, en zij hebben geholpen in de beweging om verbetering te be komen voor wat betreft de taksen. De. loonen welke geëischt worden z\jn niet overdreven ea zouden in niets do sigarennijvorheid onzer stad in gevaar brengen, waDtmet too te geven aan de oisch der werk lieden zullen de fabrikanten nog altijd de konkurrontie kunnen vol houden Zulks is bewezen door het feitdat de patroons, die de gevraagde loon betalen ook wel bestellingen hebben en kunnen uitvoeren. Maar als de fabrikanten zich laten leiden door iemand die verklaard, dat 120 fran ken een heel goed loon is, weet men gODoeg, wat het doel is der onver zoenbare werkgevers, Wij zouden eens willen weten, hoo die iemand het zou aan boord leggen om met 120 fr. per week te voorzien inde behoeften van zijn gezin. Het is niet voor het plezier van te staken dat de sigarenmakers hot werk hebben neergelegd, want alle verzooningsmiddelen hebben zij voorgesteld. Het zijn de patroons, die van goen ovcreonkomst hebben willen weten, eu do verklaringen nu nog langs hior en daar door som mige heeren gedaan, geven een klaar bewijs over hunne mentaliteit. Wy wagen niet dat de stryd nog langer zou duren, maar zijn toch vast be sloten vol te houden tot als de pa troons tot hetero gevoelens zijn ge komen en zullen begrepen hebben, dat de tijd voorbij is van te zeggen aan do werklieden Geen onderhan delen, onze voorwaarden aanvaar den. Aan alle werklieden Tot welke stiel gij ook behoort, uw plicht is do sigarenmakers te ondersteunen. Hunne kinderen mo gen niets oLtb eken, terwijl hunne vaders werkeloos gi-steld zijn, om dat zij een redeliik loon eischen. De strijd der sigarenmakers is uwen strijd, want het is e »n ordewoord bij sommige patroons de loonen moeten niet gelijk gesteld worden met do levensduurte Werklieden aller stielen, uw besluit moet zijn De sigarenmakers mogen of zullen niet gedwongen worden zich ten on der te geven Steunen, veel steunen elke week steunen. Gedurende de feestdagen, moet gij er aan denkon dat er tussohen ons zijn, dio voor u strijd voeren om de erkenning van het syndikaat te behouden. Een Steongror-fwerker. &an wie is dat gericht? De Vlag schrijft dat de feesten in 1926 het sommokun van 8 a 9ooo franken meer gekost hebben dan er voorzien was. En toch berekende I onze knappe'schepene van finantiën M.J.Pieraert een boni van 5o,ooo fr. raad, de katholieken hebben de gele genheid daarover te spreken. Krakelingen. Er zijn toegangskparten aan 5 fr. te bekomen by den heer staissekre laris. De opbrengst wordt gegeven aan onze weezen. - Dc Zijnen - Les Siens Is de film, dowolke eenieder moet gaan zien Zondag 27 en Maandag 28 Februari. CINEMA. Heden Zondag 27 en Maandag 28 Februari Buitengewoon programma De Zijnen Les Siens 9 deelen, een hartroerend drama, een film dewelke de meest bijval bekwam in de cinema's Agora te Brussel. Een film zooals er weinig op doek gebracht worden. Woensdag 2 en Donderdag 3 Maart. Twee gala vertooningen De 50 jarige Don Juan- met de gekende Leon Mothot en andere fransche artisten van eerste rang. Toekomende Zondag Colsen, Kelly en Cie een lach succes, overtreft alles tot hiertoe op dit ebied vertoond. Woensdag 9 en Donderdag 10 Maart. De onvergelijkbare Nicolas Rimsky in Parijs in 5 dagen en daarbij de groote tragediespelster Pauline Frede rick in Het Nest of Zilvere Bruiloft Eenige Titels. Het spook van de Opera, met Lon Chaney De rozencavalier - met Hu- guette Duflos en Jaque Catelain Dan seres Saïna met Olive Borden De laatste dagen van Pompië de grootste cinematografische produktie van 't jaar Gulden Vlindermet Lily Damita uit Joujou de Paris. Ten woardeèle d«r slakende Sigarenmakers Gezongen bij A. De Greef het lied om 6 ure 's morgens naar het fabriek door Biebaut Fr. en Arseen Van Wuyenberg 15.60. Gezongen bij E. Van Eesbeeck door Alfons V. Der Haeghen en Arthur Causier 12,10. Gezongen in het Achturenhuis door V. Der Beeken Nestor 7,50. bij Van Onacker7,50. bij Willekens 7,50. bij Pauwels Baron 0,50 bij de Nauw Victor 6,co. Collijns Emiel to,oo. Van een glas l,oo. De Moyer Alfons 2C gift 5,oo. Bedienden Verbroe dering Geeraardsbergen 60,00. Bedien den Volkshuis 35,oo. Bedienden Volks huis Ninove 35,00. Algemeene Centrale 1° Storting 2oo.oo S. M. De Verbroe dering Geeraardsbergen 2" storting 15o,oo fr. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN. Victor Verhelst Lessenschestr. en Maria Molderez Gasthuisstr. Omer Wese Gentschestr. en Andrea Lhaire Audenaerdschestr. Hector Lison Kloef- str. en Julia Crosinski Goefferdingen Arthur Monnier Kloosterstr en Martha Rosier Buizemontstr. Henri Mercier Edingenen Bertha Robigon Gentsche str. Laurent Maudens Buizemontstr. en Zulina De Mecheleer Pachterstr. GEBOORTEN. Armand De Schuiteneer Vischstr. José HeysselinckxBuizemont. Margue- riet Bisback Hospitaal. Rachel De Lil Kloefstr. Arseen Dhamers Buizemont. str. Maria Lossez Molenstr. OVERLIJDENS. Suzanna Wicheler 1 j. Pachterstr. Maria de Couvreur7oi. vrouw Karei Simoens Gasthuisstr. Victor De Cubber 54 j. man Victorina De Temmerman Gasthuisstr. Lucienne VerschafFel 1 1/2 j.Steenstraat. Katharina Van Hove 7oj. vrouw Karei Van Landuyt Hospitaal. Sylvia Goossens 75 j. wed. Petrus Van den Bulten Korrendries. Maria De Reycke 78 j. wed. Theodoor Thienpont Hospitaal. doek gebracht en Antwerpen de meeste bijval be- niet waar Hoeren Socialisten voegt kwam. Gedurende 9 deelen zullen de toeschouwers aangegrepen worden door de opvolgentliike tooneelen. Zegt het voort, dat er in Volkscinema Zater dag 5, Zondag 6 en Maandag 7 Maart, een film vertoond wordt van de meeste waarde, 't Zal er stroomen. S. KI. Verboadering Steeds te bekomen allo soorten on dergoed, beste hoedanigheid en ge matigde prijzen. Elk wie zich socialist noemt, doe t ztine aankoopen in de coöperatief Verbroedering Aan dc Spaarders De intresten worden uitgekeerd ten bureele dor S. M Verbroede ring», eiken dag van 9 tot 12 uren on van 14 tot 17 uren. De Vlag er by. Zwanst het ka tholiek weekblad en met wie In 't Hospitaal 't Schijnt dat de opstellers van De Vlag verwonderd waren te vernemen door ons orgaan dat de in komsten van 't Hospitaal niet meer voldoende zijn om de uitgaven te dekken. Nochthaos de heer G. Fla- mant was nog Burgemeester toen de katholieke voorzitter van de C. heer V. Diericx aan 't stadsbestuur liet weten dat hy voor I926 een bij gevoegde toelaag van 73.000 fr. vroeg aan"do stad. Heeft de gewzen Burgemeester, zyn medeopstellers van De Vlag daarover niet ingelicht of zou men in Do Vlag aan de inwoners wil len lat n vorondtrst' llon, dat dit te kort reeds aan de socialisten te wij ten is In allo geval in den gomeente- 3e DE BURGEMEESTER stelt voor den blaam te vernietigen in 1925 ge stemd tegenover de pastoor. GEZEL VAN DEN HOVE komt hier tegen op. Hij meent dat de heeren zich kinder achtig voorstellen, want allen waren overtuigd van de onmenschelijke han delwijze van den pastoor tegen het vroeger gemeentebestuur, te meer, dan gij ALLEN dien blaam hebt ge stemd. Door de vernietiging voor te stellen, geeft gij het bewijs als knech ten te handelen op hooger bevel. 40 DE BURGEMEESTER stelt voor den zitpenning der gemeenteraadsleden af te schaffen, en de vergoeding voor een jaar te brengen op 10 franken per lid, zooals het vóór den oorlog het ge val was. GEZEL VAN DEN HOVE Mijne- heeren uwe houding wordt van langs om meer hatelijker. Ik kan uw voorstel maar op twee manieren uitleggen ten eerste ge wilt een prijs geven van 10 franken aan de luiaards, want die niet komt wordt ook betaaald ten tweede dezen die zich met de belangen der gemeente zullen bezig houden die dus op post zullen zijn, zullen nog geen vijf centiemen per uur ontvangen 1 't Is schande 1 Indien ge rijk genoeg zijt, stort het dan in de gemeentekas, maar ontneemt de kleine vergoeding niet, dezen die met werken hun brood moe ten verdienen. Ge kent niet eens uwen Catechismus, want anders zoudt ge weten dat het achterhouden van 't loon eene wraakroepende zonde is. Of meent ge op die manier, naar den goeden ouden tijd terug te keeren, zonder kon trol te moeten onderstaan van de af gevaardigde der werkliedenpartij. Ik heb te dien tijde ambtenaren gekend, die dronken liepen als zwijnen en met de kiezing genever met de flescli uit deelden, 't Is waar zij zijn er niet arm- der om geworden. Onze Heer burge meester weet er ook wat van, want hij bestempelde ze alsdan met den lieven naam van DE GENEVERPARTIJ. Mogelijks zal hij het niet willen be kennen omdat het NU de beste vrien den zijn. De zitpenning wordt afgeschaft met 6 tegen 3. Leander Van der Hove. Sottegem. VOOR ONS MUZIEK Gezongen door Mangeleer Frederick en rondgehaald door hem zelfbij Alfons Van den Bossche 5,00. Gezongen door Oscar Maes en rondgehaald door hem zelfbij Alfons Van den Bossche 9,30. GEMEENTERAADSZITTING van 17-2-27. le Vernieuwing van 't contract der aangenomene school. DE BURGEMEESTER stelt voor ze opnieuw aan te nemen voor tien jaar. GEZEL KINDEKENS meent dat de aanneming van jaar tot jaar beter zou pa-sen,want gezien de wisselvallig heden der levensduurte zou de gemeen te op een zóó langen termijn groote verliezen kunnen ondergaan. Aangenomen voor tien jaar, met 6 stemmen tegen 3. 2e DE BURGEMEESTER steltvoor dagelijks de godsdienstlessen met 1/4 uur te verlengen, in de beide scholen. GEZEL KINDEKENS bestrijdt dit omdat hij meent dat de andere vakken er zullen onder lijden, en het werkende volk meer dan zijn tijd noodig heeft, om wat nuttiger te leeren. Die zelfde stemming wordt uitge bracht. Schoolstraat, 2-4, AALST Programma van Vrijdag 25, Zater dag 26 en Zondag 27 Februari, om 1 i/2, 5 en 8u. Kinderen toegelaten. Lustige komedie met de gekende fïlmartisten en Opgepast I Ter gelegenheid van karnaval zullen de vertooningen van Maandag geschorst zijn. Moorselbaan, 5P, AALST Programma van Vry dag 25, Zaterdag, 26 on Zondag 27 Februari. Avontuur drama in 5 deelen met Dustin Farnum. SESSUE HAYRKAWA on HUGUETTE DUFLOS in Hartroerend drama in 8 deelen. Een meesterstuk der Fransche Productie. Kinderen niet toegelaten.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3