Uit Welle. Nieuwerk<*rkeu. Erembodegem. LEDE. Geeraardsbergen Onkerzele, STHIJDPENNHVG. Sotlegem Al het schoon gepraat onzer kadot- ;ers helpt niet, en de aanneming wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. 6e Punt Vernieuwing opcentiemen 1925*26 Monsieur Gustave. Zoolang als onze schepenen niet eTkend worden, kunnen «re de opcentiemen niet stemmen. Groene Wie. Als we bevoegdheid van Schepenen krijgen, zijn wij bereid met ie kath. Burgemeester samen te bestu ren. Monsieur Gustave. Appuie. Punt opcentiemen verworpen met 6 ;egen 5 stemmen. ,P. S. Weieven dus in 't gemeente een van belofte, geen belasting, goe j den onderhoud der straten en wegen, joede ondersteuning der werkloozen, alles gratis pro deo 1 7e Punt. Begrooting 1927. Groene Wie. Ik heb ze nog niet gele zen zoolang ik geen schepenen ben, niets Verschoven met algemeene stemmen naar volgende zitting. 8e Punt. Kapel Leeuwbrug. Hier is het de huisjesmelker die aan t woord komt, hakkelend komt de le zing van zijn briefje er uit. 'Nen goeie raadJef Doet ze door den gemeente raad aannemen, daarmee is de poef betaald. In een volgende vergadering zal al les geregeld worden. De 11 leden zijn 't akkoord. 9e Punt. Amnestie. Hier gaat de kat op de koord, Groene Wie, Jefken, den Drukkeren Van den Brulle, betwisten elkander, wie de eer ste zaktivist was. 't Schijnt dat dg Drukker de eerste zou geweest zijn. Na veel discusie over moeder Vlaanderen, Borms en Cie wordt de motie van Jefken aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Gezien er nu zaken te bespreken zijn van geheimen aard, wordt het publiek verzocht de raadszaal te verlaten. Gevolgtrekking voor de Arbeiders. Weer eens stuurt men U wandelen. Geen enkel woord over onderstand aan i onze werkloozen, geen woerd over her- j stel der modderpoelen, hospitaal, enz. Onze groen-gele zien liever alles ten onder loopen als hunne winkel draait, i De kadotters vinden het prettig en zijn in hun schik, hun doel is slechts, alles wat sociale hervormingen betreft van kant laten 't hekken aan den ouden I stijl. Ze vragen slechtte alles voor hun kle rikale scholen om alzoo rijkdom te sta pelen, ten einde des te beter de ont voogding der werkende klasse te dwarsboomen. Reporter. ONS CONCERT van Zondag 1.1. was een echt succes over heel de lijn. De groote zaal stamp vol. Al de zetels waren op voorhand voorbehouden. Het publiek heeft de uitvoering der muziekstukken en de opvoering van Menschwording en Tante Jutta levendig toegejuicht. Waarliik, onze jonge tooneelgroep heeft eer gehaald van zijn eerste werk. Van overall wordt ons naar een tweede opvoering gevraagd, 't Spijt ons ten zeerste aan dit verlangen niet te kun nen voldoen. Onze zaal is immers nog verhuurd, maar voor het toekomende seizoen zul len wij er voor zorgen. De tooneel groep gaat reeds in gang, want de naa ste winter geven we minstens 4 groote successtukken. EEN MEI Iedereen make zieh intijds gereed om het Feest van den Arbeid waardig te vieren. Van nu af zullen er 's Vrij dags met de repetitie van 't muziek stapmarchen worden aangeleerd. Al de liefhebbers zijn dus vriendelijk uitgenoodigd. De katholieken hadden twisteene fractie noemde zich de jonge katholie ken en vlogen de andere in't haar. De burgemeester geraakte er moeilijk door. Een raadslid riep M. de burge meester past op van uw haar... Er is een nieuwe leening gedaan voor de electrieksche verlichting De verbruikers mogen ook daarvoor meer belastingen betalen. Ook schijnt het, dat de ver lichting weinig modern is en er 't een en'tander aan mangelt. Dit is dank aan de klerikalen. Waarvoor geene uit bating in regie Nergens is de verdeeldheid onder de kiezers zoo groot als te Erembodegem. Dat komt omdat de burgerpartijen te veel aan persoonlijke propaganda doen en ieder van hen zou willen den eersten zijn. Zoo verslijten zij den tijd in klein- ziellige vitterijen. Wanneer scharen zich al de werklieden eens bij de Roode Heden Zondag morgend om tien uren is het Algemeene Ver gadering in 't lokaal voor al de groe pen. Het is van belang en ieder weze op post. Hetwuze gezegd dat iedereen zich van nieuwe kaarten moet voorzien, voor de naaste vertoo ning van den gemeenteraad. De ver deeling der rollen zullen we wel be kend maken op affiche. Het schijnt dat den burgemeester de rol gaat ver vullen van Lamme Goedzak waar schijnlijk zal wel onder de liberalen een August gevonden worden, om de toehoorders te vermaken. Wat wordt er toch gebruld door de vlaamsche leeuwen die wij hier als meesters op ons gemeentehuis hebben. Toen ze vernomen hebben dat een Burgemeester buiten den raad ge noemd was, hebben ze moord en brand geschreeuwd en nooit of nooit zouden zij iemand als Burgemeester erkennen, tenzij dengenen door hen aangewezen, j Iedereen was dus benieuwd om de 'eerste zitting tij te wonen onder voor zitterschap van dezen die zij niet zou den erkennen. En och arme, de leeuwen hebben hunne klauwen ingetrokken, en van al hun gezwets blijft niets over dan ge zichten van mannen die in hun broek hebben. JAN WEETAL. Soc. Propagandaclub Zondag i3 Maart Algemeene verga, dering om 5 uren namiddag, in het lo. kaal Halt Alleman weze op post 1 Samenspraak afgeluisterd. Ma ria. Hoort eens Mieze schieten weeral. Mie. - Ja, 't is vandaag den negen den dag en 't is nog altijd voor den bur gemeester. Ma ria. Als er vroeger zoo iets ge beurde, dan was Recht en Vrijheid daar onmiddelijk om er over te schrij ven, maar nu 't Is zeker omdat Polle nu schepen is Mie. 't Is toch verwonderlijk, den dag na de benoeming van den burge j meester zat Perdaens al op den toren om te beiaarden, en dit dan nog voor een burgemeester genoemd buiten den raad I... Ma-ria. Maar dit is niet waa zeker Mie. En 's Maandag's morgens waren zijn twee andere kameraden met den Mageren reeds bij Perdaens, om den burgemeester ten huize gaan geluk te wenschen, en ge kunt u voorstellen in welken schoonen staat ze er buiten zijn gekomen. Z'hadden nog niet ge noeg, want daajna zijn ze bij Domper- kens-Gust gegaan, en er nog eenige ledig gemaakt. Ja, ja, 't is daar dat de Fijnen geroepen heeftwij hebben nu toch onzen burgemeester en de sociali sten zijn nu op den hoop toe, nog be drogen. Ma-ria. Maar zeg eens, men ver telt dat Polle daar ook bij was. Mie. Nietwaar, want ik heb ze gezien, en ge begrijpt dat de Fijnen dit niet zou roepen als rolle er bij is. Ma-ria. -- Maar, wie zou zulks ge dacht hebben van den Mageren Wat moet men van zulke menschen zeggen Mie. Maar staat ge nog altijd aan de zijde der fronters t Zijn wel mijn zaken niet, maar ik durf hetu toch vragen. Ma ria. Neen 'k zelle, want durft den onzen er nog binnen gaan, 't zit er op. Als ge dat nu allemaal eens goed overdenkt, dien Perdaens heeft toch al weinig goed gedaan. Mie. 't Is zoo. Ze komen daar over- om de Socialisten den le Schepen- Wanneer komt den gemeenteraad nog eens bijeen Het schijnt dat er nog alzoo wat gezegd is, tijdens de eerste zitting. Rond de gemeenteraadzit ting van Vrijdag 25 Fe bruari l.l. Plaatsgebrek belette ons achteraf het verslag van verleden week, onze be schouwingen weer te geven. Daar deze ons van belang schijnen, houden wij er aan hierop terug te komen. Het zal geen enkel onzer lezers ont snapt zijn, dat met het huidig Gemeen tebestuur de belangen onzer bevolking in het algemeen, en van de werklieden in het bijzonder nog al straf worden gediend. Het valt niet te betwisten, dat Fronters en Katholieken het roerend eens zijn niettegenstaande zij als poli tiekers er een verschillende meening op nahouden. Wel is waar in schijn, maar het Kiezerskorps heeft er hem toch op 10 October 1.1. laten mede beet nemen. In De Werkman van Zondag 20 Februari 1.1. bekent M. Cool zwart op wit dat zij niet over de tijd en ook niet over de bekwaamheid beschikken om een Schepenambt te bekleedenü en nochtans beweert hij verder dat hun kiesstrijd meest is gevoerd, voor het veroveren van een Schepenzetel M. Cool en gansch de lijst der Fronters, heeft hier dus vrijwillig het kiezerskorps belogen. Zij wisten niet bekwaam te zijn om een Schepenambt uit te voeren, vermits zij het nu zelf bekennen en toch willen zij een politiek mandaat aanvaarden. Waartoe dienen dus deze menschen, als zichzelf voor onbekwaam bestempelende, kan er in de toekomst voor zulke nietsbeduidende persoontjes geen enkel kiezer zijn vertrouwen nog schenken. DeKatholieken hebben aldusde Fronters goed in hunne handen. Zij zullen hen wel doen dansen zooals zij zingen. Het is waar M. Cool en Francois hebben een poostje gekregen, waarvoor zij be kwaam zijn, en dat zegt alles. Als M. Cool hem in geweten onmo gelijk voelde de taak van Schepen zoo- als het hoeft, met vakkennis, tijd en invloed te bekleeden, hoeft er dan misschien geen vakkennis, tijd en in vloed te bestaan om als Kommisielid voor Finantie en vermakelijkheden te fugereeren Ons dunkens is het ééne zoo belangrijk als het andere, en wie zich onbekwaam acht voor het eene, heeft niet meer het minste recht om aanspraak te maken op het andere. Dat is onze meening, en zoo zou het moe ten zijn. Maar... ja, Katholieken hebben een vangst gedaan eenerzijds en geven wat toe, en de Fronters een koopje ge slagen, en vandaar hun gedwee onder worpenheid aan Katholieken, en ver loochening hunner beloften aan het kiezerskorps. Als wij nu De Werkman van ver leden week raadplegen, schijnt het vol- fens het verslag over de l&atstgehou- en zitting dat alléén Cool de baas is. Niemand beter dan hij heeft zijn tegen strevers kunnen verslaan Och arme wij herinneren ons nog het D -batNichels-Cool in het Soc. Volkshuis op Zondag 17 anuari 192(3, en waar hij M. Coolzelfs bekende niets van de politiek te kennen. Het verslag in De Werkman van verleden week geschreven, en getee- kend Dixi, is volledig het werk van M. Cool zelf, en wij eenvoudige arbei ders zouden ons niet veroorloven, op dergelijke wijze een wierook vat vol ophemeling eigen op wezen aan stuk te slaan. Het is een echte stoefferij. Waar M. Cool niet van piept, 't is dat er door de kleurloozen een Gemeente raadzitting voor 3 Maart was aan gevraagd, en waar noch Fronters noch Katholieken aanwezig hebben geweest. Wij,Socialisten,zijn niet de verdedigers der kleurlozen Matthijssen want het zijn zoowel als de andere onze poli tieke tegenstrevers, maar wij meenen toch dat recht moet geschieden, en als er door één derde van den raad een Openbare Zitting wordt gevraagd,moet deze toegestaan worden. Waarom, M. Cool als gij nu toch dien feniks zijt, en met alle gemak uwe een zetel te geven, en zelf stemt de Socialisten j tegenstrevers kunt verslaan, vreest gij den le Schepenzetel en nu weigert hij dien yan ^eze z}tting bij te wonen En gij post af te staan. H. H. Katholieken, meent gij nog im- Ma-ria. - Ze zeggen, dat Polle zijn mer den scepter op onze gemeente te ontslag gaat nemen mogen zwaaien, en onze bevolking als Mie. Polle zal doen wat zijn partij echt stiefmoederlijk te blijven benan- beslist hij handelt niet alleen, zooals delen? Wij weten het, hiervoor hebt Perdaens tot hiertoe gedaan heeft. j gij den vollen steun der hardschreeu t m;.> Pnlle nu wende Fronters. Maar... De kruik gaat Ma >m. Ja, j te water tot ze breekt... En dan... weze ontslag nemen, wie zou cr dan Schepen soms te ]aat worden. Daar zullen wij Socialisten, op tijd en Mie. 1 ee Koet) misschien stond onze bevolking aan herinneren. Ma ria Oei, oei. oei, als hij het zal j Politikus. doen gelijk als hij het tijdens 4en o0r- Brawo Hs,er Surgemeester. log gedaan hee t. an za ie j herhaald aandringen vanwege de z,m- want h11 k°ner Socialistische Propagandaclub, om de vrëdënzijn, want hij van. Het beste van al ware dat 1 olie Schepen bleef. Die ten minste staat onder den control van zijn partij, en als socialist zal hij wel zijn plicht voor 't volk weten te doen. Mie. 'k Moet weg, en tot later. Dag Ma-ria. Ma ria. Dag Mie. Vijzerwegen in orde te brengen, heb ben wij nu toch voldoening. Den lan gen akker is ook gemaakt, hé datisgoed voor Sooiken den tabaksnijder, ge meenteraadslid, die zal nu geen onge lukken meer hebben met zijn gerij, en dit dank aan de Socialisten, terwijl hij in de raad zetelt. Wij socialisten geen vertegenwoor diging hebbende, brengen verbetering, dank ons onophoudend aandringen, en de Gemeenteraadsleden hebben er den tijd, vakkennis en invloed niet voor, én M. Cool. Propagandist. Voor de slakende Sigarenmakers Gezongen bij Gildus De Vinck voor de stakers (3,00. Gezongen en rondge- haald door Pinuite en De Leye Ach. bij B. Roelandt 4,25. Bij Hector De Clercq gezongen en rondgehaald J. Kina, A. De Leye en Pinuite 9,60. Bij dezelfde De Leye Ach. en Pinuite 5,50. Gezongen bij L. Boelaert het lied De Mijnwerker door Collyns H. en Ma stok 6,60. Bij denzelfde door Osc. Claes, De Pikkel, Van den Berghe en Mastok 12,5o. Gezongen bij L. Boe laert door Wantjen en rondgehaald door Mastok i2,40. Gezongen bij Ma theu in de charleston en rondgehaald door Mastok 7,00. A. Van Den Dries sche De Kapper 5,00. Pevenage Osc. lied hezongen bij Matheu j,5o. Souchen verkoop Alf. De Moyer >,oo. Alf. De Moyer 3e gift 5,00. Zie- kenbond Geeraardsbergen 25o,oo. Een Souche 4,00. Souchen verkoop Lessen 1^91,60. E. De Clercq D'Haemers 1 l,oo Gezongen door Felix Maes en rondge haald door O. Nerinckx 7,85. Nog een grijs O. Nerinckx 5,00. Gezongen door Huwé rondgehaald door Nechelput Henri in 't'café Champar 10,00. Bij de zelfde 5.OO. René gaat pissen 4,00. Lied gezongen door A. Bruynaert in café Maes y,oo. Lied gezongen door Alf. De Gelan bij J. V. Der Baeten 7,85. Lied gezongen bij C. Schaillée door Alf. De Gelan lo,25. Door G. Reygaert bij C. Schaillée 8,Po. Door Stevens Th. bij dezelfden 10,50. Gege ven door Bazar 5,00. Concordia T. Verschaffel 40,00. Fr. Buron 5,00. Rondgehaald bij V. De Nauw door de foormannen '.09,00. Rondgehaald door R. De Leye ge zongen doorJ.Leran bij Peers 6,10. Gezongen door Maria De Pril bij Ach. Reuse 5 70. Gezongen door Felix Maes bij A. Reuse 5,7o. Weduwe Olivier 5.oo Bij dezelfde door Lucie V.Scheldt ft 00 Rondgehaald bij baron V. D. Driessche De Roeck, De Schuyteneer 9,65. Ge zongen door J. Willekens bij Alf. Wil lekens 4,00. Bij dezelfde door Windels van Ninove 4,00. Door JefDe. Finster 3,00. Niet duidelijkte lezen in gebracht door Pol De Roeck 38.00. Weduwe Limbourg n,00. Van de Kaarters Volks huis 3,oo. Een lied gezongen door een partijgenoot uit Lessen in het Volks huis 28,5o. Gezongen door de pekens uit 't Hospitaal 30,75. Gezongen door B. Moulart bij Hey- raans 4,35. Gezongen door Nastasie Blaes rondgehaald door Th. De Taye 5,65. Gezongen door A. Cansier óp het Sas, het lied Cornelia 5,5o. Pierken Horloge geeft2,00. omdat de strijd zou eindigen. Ontvangen door J. Stevens bij Ch. De Vlaminck 7,7o. Gezongen bij H. De Clercq door B. Lauze rond gehaald door G.Lanoit 12,55. Gespeeld door Fr. Monier rondgehaald 3 o5. Gezongen door J. Goessens 9,2o. Ge zongen W. Maudens 8,00. Personeel Verbroedering Geeraardsbergen 55,00. Personeel Verbroedering Ninove 40,00. Opbrengst Bal Juniors van het Natio naal Syndikaat Geeraardsbergen 4oo,oo Steungeld geschonken-door het Na tionaal Syndikaat Geeraardsbergen 3oo,oo. Nerinckx Omer geeft 5,00. omdat hij goed gesproken heeft. Ge geven op de Vergadering der Duiven- maatschappij «De Lustige Vliegers J. Cobbaert lo.oo. Arsène Mathys 5,00. H. De Clercq 3,00. Omer Daniels 2 .00. J. V. der Maelen 2,00. Gezongen bij J. De Smet St. Annastr. door Alf. Olivier 3,80, Door J. Verdonck 6,00. idem 2,15. Cossyns Donatus 7,00. Pune- waert7,ÜG. H. Bauwens J. 8,00. Helène Wauters 6,2o. Gift Alfr. Olivier 7,00. J. De Smet 5,00. Heregods Adrien 3,00 HeylemansJan 5,00. Gezongen bij J. De Preyk en rond gehaald door Fr. Kaloe 17,00. Gezon gen door madame Prové bij Jan Bieze- mans 2.75. Gezongen door Helone Bie- zemans bij dezelfden 7,i5. Gezongen Edg Kindekens 7,25. Gezongen door C. Durant bi] Jan Biezemans lo,!5. Ge zongen door Rie Colhjns bij L. Boelaert 7,oo. Gezongen door J. De Pril bij denzelfden 3,45. Niet leesbaar 9,10. Neir nckx Omer geeft vooruit 5,00. bij de W. Cobbaert. Frans Goessens 5,00. Gezongen door Omer Durant bij Aug. V. Onacker 5,00. Gezongen door Be noit D' Haese bij Van Onacker 7,00. Gezongen door denzelfden bij J. V. Der Beeken 8,5o. Gezongen door den zelfden bij Th. De Vlaminck 6,00. Ge zongen door Gustaaf V Lui Cubie bij J. Biezeman rondgehaald door de Vla minck Hector 5.00. Gezongen door B. D' Haese bij J. Biezeman 10,60 Ge zongen door Marie Goossens rondge haald door E. Pion bij J. V. D Baeten 8,5o. Gezongen door H. Dyon bij Edg. Monier 6,50. Gezongen door Schiete gat Marie van Ninove bij Ed. Monier in de Charleston 7,50. Gezongen door J. Heregods in de Charleston 6,00. Ge zongen door V. D. Drieschen in de Charleston 4,i5. Gezongen in de Char leston bij Edw. Monnier door Nastazie 3,75. Gezongen door Nastazie Blaes bij dezelfden 4,70. Gezongen door JHere gods bjj denzelfden 3,65. Gezongen door een vriend van Lessen bij B. Pion 4,3o. Fr. De Clercq 6,5o. Alb. De Nauw 8,00. Alf. Reygaert 4,00. Joseph Peper 5,00. Gezongen door Geers K. 5,oo. Gezongen door J. Biezeman in zijn Café en rondgehaald door H. De Vlaminck 6,3o Gezongen door J. Rom- baut bij E. De Boe 6,80. door den zelfden 8,60. Gezongen door Richard bij E. De Boe 4,3o. Cansier V. 6.75. E. Collyns lo.oo. Maatschappij Lustige vrienden 100,00. Van Pr. De Bruyne 100,00. Bedienden Volkshuis Geeraardsbergen 4o,oo. Ontvangen bij C. Pion 7,55 bij denzelfden 5,60 bij den zelfden 4,75. C. V. Lierde 5,00. Ont vangen bij Fr. Pauwels 2,25. Ontvan- ;en bij Edw. Monier Charleston 7,00. Eerkoop van Pillen door V. Den Drie- scheinnet Volkshuis 9.1o. Gezongen door J. Rombout bij E. De Boe. i2,25. Emelie De Boe 5,00. Gezongen bij J. Helinckx door E. Beeckman 8,00. Gezongen door Fr Ogiers rondgehaald door L. Moreels bij B. Roelandt lo,oo. Gezongen doorH. Collijns rondgehaald door Heregods V. 9,20. Burgerlijke stand. HUWELIJKEN. Victor Beeckman en Maria De Froy, Edingschestr. GEBOORTEN. Rosa Van derSlock, Duivenstr.Jozef Vermeir Lessenschestr. Pieter Ger- soulle,Wegvoeringstr. HernaVergallen, Denderstr. OVERLIJDENS. Gaston Antheunis 29 j. Kollegiestr. Jacqueline Plaetens 7 m. Pachterstr. Odila De Boodt 62 j. vrouw August Saerens Buizemontstr. Louis De Clercq 64 j. man Maria Pevenage, Edingsche str. In 'ft geniep. Onze nieuwe gemeente beheerders zouden zooals voorheen alles in het duister willen afhandelen, want in de laatste gemeenteraadzitting doet don H. Burgemeester de deur slui ten, en riep uit dat zij de meesters waren. Wij socialisten laten zulke brutale hand-elwyze ons niet welgevallen, en dat vooral de zittingen van de raad, openbaar dienen gehouden te worden. Het schijnt dat hier den lokaal- bouder een duchtige helper is voor onze katholieke bestuurders, want het was met weinige genegenheid, dat hij de deur opende, om aldus een openbaar karakter aan onze zittingen te geven. Dat was de eerste scène die zich afspeelde. Den H. Burgemeester, stelde voor eene leening van 80,000 fr. aan te gaan met bijzonderen om de Bosch straat en Kampstraat met Rakaille te leggen. Gezel Van den Hove, wijst op de noodzakelijkheid tot het maken de zer straten, want het Soc. bestuur had reeds vóór do kiezing dit werk in onderneming gegeven, om deze straten de kasseiden. Hij betreurt ten zeerste dat aan dit vroeger be sluit geen gevolg gegeven wordt, vermitsorgeene waterloopen in deze straten zijn, on met het leggen van Rakaille, zullen altyd des winters, de inwoners tot aan de hekels door hot water en de modder moeten pol sen. Wij zoggen U dus. mijnheeren dat gy, mot aldus te handolon, on nuttig werk verricht en veel gold vorkwist. Omtrent do bespreking der begroo ting, worden er nog tal van opmer kingen door onze partijgenooten ge daan, om ten slotte deze te zien stommen. L. VAN DEN HOVE. AALST Overdracht 253,37 fr* Gezongen door Frans Van Mol en rondgehaald door Fr. De Smedt, zon der zijn smoel geopend te hebben bij Louis Buysse 7,50. Gezongen door L... bij Ed. V. d Meersche en rondgehaald door Jozef De Moor 5.5o. Gezongen door Petter van Brussel bij de W\ Van den Bossche 7,50. Omdat Alexis hem zoo zat niet meer zou drinken 1,40. Totaal 21,90 fr. VOOR HET MUZIEK Gezongen door Gabriel Keymeulen en rondgehaald door Jan Baptist Bau wens 5>60. Omdat Albert een goeden muzikant wordt geeft Arthur 1,00. Ge zongen door Peeters Alfons en rondge haald door Charles De Mulder 4,5o fr. Totaal 11,10 fr.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3