Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Wet op de Ouderdomspensioenen ]£en /Ifcei IDiedng Mijn Hoekje. '44'- .laar 16 Prijs oer nummer 45 centiemen 17 April 1947. B cTCet gebroken Seweer weer ten berde gebracht i J3ij de Sigarenmakers van Seeraardsbergen. SteunenSteunen ALLE BEWUSTE RECHT EN VRIJHEID De Socialistische strijd steunen, is een daad van grootsche Solidariteit In een reeks artikelen gaven we reeds uitleg over de bijzonderste beschikkingen der wet van 20 Augustus 1920, gewijzigd bij die van 10 December 1924. We hebben gezien dat in prin ciep aan ieder ouderling van 65 jaar een pensioen van 720 frank'sjaars wordt toegekend nochtans bomen sommige bestaansmiddelen in aan merking om het pensioenbedrag te verminderen. Er wordt geen rekening gehouden van het loon van den aan vrager, de toegekende renten of pensioenen voor krijgs- en oorlogs feiten, de renten of pensioenenbij slagen verleend aan den echtge noot van de aanvraagster in uit voering der wet op do verzekering der mijnwerkers, het bezit vaneen huis verkregen ten gevolge van spaarzaamheid, zelf gekocht of gebouwd Worden in aanmerking genomen en verminderen het pensioeo, in verhouding van 50 per honderd de volgende inkomsten a) de pensioenen verleend aan de weduwen of bloedverwanten in op gaande lijn van gesneuvelden, dood geschoten burgers, of deae ver leend aan invaliede gedeporteerde burgers. b) het loon van de(n) echtcenoot(e) van den aanvrager die geen 65 jaar oud is. e) de renten toegekend voor arbeidsongevallen. Nochtans zoo de aanvrager zelf door een arbeids ongeval werd getroffen komt zijne rente niet in aanmerking. Indiening der pensioenaanvragen In het kwartaal voorafgaande aan dat, waarin de pensioenaanvrager 65 jaar wordt, dient hij bij den ont vanger der belastingen eene vraag in. Wel in acht nemen de identi teitskaart en trouwboekje mede te nemen. Zoo de ouderling zelf niet kan, mag de aanvraag door een meerderjarige worden gedaan. Al tijd een ontvangstbewijs eischen dat de ontvanger verplicht is te geven.' Het spreekt van zelfs dat er aan den ontvanger, uit eigen beweging, alle inliohtingen nopens de bestaans middelen moeten verstrekt worden. Daarna, en minstens op 't einde van 't kwartaal moet de ontvanger de vraag over maken aan den Kontro- leur der belastingen. Doordat deze laatste over alle ge gevens beschikt worden de ver strekte inlichtingen nagegaan. Dan wordt het bedrag van het pensioen bepaald en den ouderling door aan- geteekenden brief medegedeeld. Ingeval van akkoord hoeft er niets meer gedaan dan te wachten tot dat het Ministerie van Nijverheid en Arbeid het pensioenboekje op stuurt waarmede er dan om de drij maand kan ontvangen wor den. Bijaldien de ouderling niet 't akkoord is met de beslissing van den kontroleur moet hij per aan- geteekenden en gedagteekenden brief, binst de 15 dagen, zijn pro test aan den Gouverneur der pro vincie laten geworden. In dat protest moeten natuurlijk de redenen worden opgegeven waar om men de beslissing niet aanvaardt. De betwiste zaken worden alsdan aan eene Kommissie van beroep onderworpen waar de klager wordt gehoord. Die kommissies bestonden tot hiertoe uit 3 leden; door het konink lijk besluit van 29 December* 1926, komt gezel Wauters dit getal op 4 te brengen. Minister Moyersoen had in ons arrondssement de socialisten eruit verwijderd maar Minister Wauters zal er onze afgevaardigde terug in brengen. Deze zal in alle geval te waken hebben, dat de belangen der brave ouderlingen met voorkomen heid en goede wil behartigd wor den. Hip. Hip. Hoera I Donderdag 7 April heeft onze waakzame Minister van Arbeid op het bureel der Kamers het voorstel neergelegd, waarbij de ouderdoms pensioenen worden vermeerderd. Voor de mannen zal het pensioen, in veel gevallen, worden verdubbeld, terwijl voor de vrouwen een bijslag van 36O fr. wordt toegekend. Het ontwerp zal onmiddelijk na de Paaschvakantie worden behandeld en gestemd. Het voorziet eene uitgave van 100 millioen. Onze brave oudjes, die maar al te wel weten wat de socia listen voor hen hebben gedaan en voort zullen doen. zullen met liefde en eerbied hunnen braden wel doener gedenken. Leve onze Minister van Arbeid Leve onze goede Jef Wauters P. De Bruyn. De bladen deelden het volgende mee Minister van Landsverdediging De Broqueville heeft de militaire komman danten der verschillende provinciën een circulaire gezonden, waarbij bevo len wordt, dat de troepen, die de ter aardebestelling van oorlogsinvalieden militaire eer bewijzen, onmiddelijk den stoet op de begraafplaats moeten ver laten indien aldaar roode vaandels met het symbool van het gebroken geweer, kommunistische of andere anti-vader- landsche vlaggen mochten worden ont plooid of een deel der aanwezigen, b.v. naar aanleiding van een redevoering, een houding mochten aannemen, die onvereenigbaar wordt geacht met den eerbied voor het Belgische vaderland.» Uit bovenstaand bericht blijkt dus ten duidelijkste, dat het hier niet zoo zeer gaat om patriotische redenen dan wel uit gewonen schrik dat het gebro ken geweer aanstekelijk zou werken op het gemoed van onze jonge solda ten. Het moet wel zijn dat onze symbo. len van ontwapening en wereldvrede een buitengewone magnetische kracht bezitten. Achter gebroken geweren kan noch de heer de Broqueville, noch zijn kaste zich in veiligheid gevoelen. Het moe ten goede, rechte en goed gerichte geweren zijn, die de a.tbeiderszonen op eikaars borsten richten, zooals tijdens de slachting van 1914 1918. Slechts daarachter en dan nog ver genoeg kunne,n de opruiers tot broedermoord in all e veiligheid hoeren en brassen, zoozdsLe Havre, Parijs en zooveel an der e steden ons bewezen hebben. Die Klopte er op De vrouw van een dokter te Berlijn, vormeende dat ze bedrogen wierd door haarman, en zij wapende zich met een b ijl, een mes en een revolver. Ze klop te, kerfde en schoot op haar man, die a.ldus erg toeget.akkeld wierd en in le vensgevaar naar een hospitaal is ge bracht. Na hare gruwelijke misdaad bedre ven te hebben, nam zij vergif in, en wierd in een gevaarlijke toestand aan- getroflen. jj Dit was in alle geval, geen gemak- I kelijke vrouw, die liet haren man duur betaald heeft gezet. Menig jong hart wordt op de eerste Meidag voor het eerst door de groote ontroeringen van het Socia lisme bewogen. In elke Meistoet, ook in de een voudigste van het kleinste stadje, leeft een groote geestelijke kracht. Het geloof in het ideaal, het ge voel van kameraadschap, de herin nering aan doorstane beproevingen, de blijdschap om toegenomen kracht, het vertrouwen op komende over winningen, de wil om ondanks alle tegenspoeden te volharden, ver mengen zich tot de schoone geest drift, die op do Meidag ons allen bezielt. Het sterkst ontroert ons op de 1* Mei zeker nog het gevoel, verbonden te zijn door een gemeenschap van idealen met millioenen menschon over de heele wereld. Het besef dat op diezelfde dan in tienduizende steden en dorpen van alle werelddeelen de arbeiders, die het woord van het Socialisme leer den verstaan, betoogen voor dezelfde groote zaak, getuigen van hetzelfde geloof in haar naderende zegepraal, vervult ons met een vreugde, heer lijker dan elke andere blijdschap, die wij kennen. Wio deze aandoeningen voor de eerste maal ondervindt en er zijn er helaas nog zooveel jeugdige jonge lingen en meisjes die uit nog met hebben beleefd, kan bewogen wor den tot beslissingen, die de richting van hun vorder leven eens en vooral wijzigen. 't Is waar, wy hebben niet alléén nog een hobbelige, braakliggende veld onder de jeugd te bewerken, maar... er moet nog zoo hard en zoo geweldig worden gepropr*gandeerd onder allo lagen der mensohheid, om het toppunt van den kalvarieberg die wij Socialisten opklimmen, te bereiken. Edoch, eens breekt de dag aan d at wy onze laatste pas zullen zette.n naar ons bereikte doei het socia lisme. WaLt zien wij niet, dat er elk jaar, ons getal met reuzenkracht Komt aandikken, alhoewel, men de Mei feesten ieder jaar belneft, maarzij blijven nieuw en jong. zooals ieder jaar de vreugde der leute ook nieuw is. Ieder jaar zien wij dat do spier kracht onzer 1 Meibetooging ver stevigt is, krachtiger en machtiger wordt, maar even joc.g en jeugdig blijft. Het Socialisme in. zyn geheel blyft frisch en jong, en geniet op dit oogenblik van do eerste warme verlossings-Lentezoumestraleu, wel ke heel glinsteren«i en blijgemoed het wereldruim buschynen.. Van in haro Lentotyd treedt het Socialisme wellicht over in. hot tijd perk van den Zomer, op dewelke de zonnestralen heftig warm kunnon opwarreloo, en wat do vaste aan duiding zal zijn, tot dewelke de menschheid in zyn volle rijpheid, zijn vollen bloei zal getreden zyn. Dan, en dan alléén zal er levenslust, welstand, vreugde en genot heersc hen. Dan woze het Socialisme ver wezenlijkt. Onze 1 Meistoeten moeten dus, als debakermuat van reuzenpropaganda werk worden aanzien, omdat als dan de beste en praktische mogelijk heden zich voorstellen, om ee n ziel- ken van de nog steeds mislo opende arbeiders, in ons groote w erkers- leger in te lijven. Een Meidag moet dusiD hottee- ken van stryd en propaga uda wor den gevierd. Onder den kreet Weg met hei verslavingskapitalist ne, dat zoekt j naar oorlog en bedrog. Leve het l nternationaal I proletariaat, dat vecht voor vred 4 en mensche lijke behandeling der zwoegers^ A. B. De strijd duurt nog onveranderd voort. Van wege de patroons be merkt men niet de minste toenade ring en de werklieden houden moe dig vol. De weekbladen onzer stad houden zich ook met de staking be zig, en wy moeten eerlijk bekennen dat de manier van schrijven ferm af steekt, tegen wat men gewoon is te lezen in de bladen onzer tegenstre vers over de strijd der werkers. Het verheugt ons zelfs dat men in deze bladen er ook op wijst dat, van wege patroonszyde, verzoeningsge zind moet opgetreden worden. Een blad vraagt om het geschil te onderwerpen aan een scheidsraad. De werklieden zullen er zich niet te gen verzetten want zy hebben daarmee willen beginnen en hadden de patroons zulks aanvaard, mis schien ware de staking niet uitge broken -- in 't belaDg van de nijver heid en handel onzer stad. Bij elke gelegenheid, in hunne schriften, hebben de werklieden telkens te kennen gegeven, bereidt te zyn tot onderhandelen. En dit moet toch eens geschieden, want zonder samenkomst van patroons en werklieden raakt het geschil toch niet opgelost. Maar de goede wil der werklieden mag ook niet opgenomen worden als een bewys van zwakte. De weekbladen voegen er ook bfj, dat zij geen olie op het vuur willen gieten, en noch partij kiezen voor de patroons of werklieden. Dat wij party kozen voor de werk lieden, is geen verwijt voor ons, want wij zijn not blad der werkers, en wij waren overtuigd eene billijke en rechtvaardigezaak te verdedigen. Maar wy hebben dit gedaan zonder vooringenomenheid en op zeer ge matigde toon. Niemand kan ons ver wijten door ons schreven eonigo ge legenheid te hebben gegeven aan do patroons om bun weigeren tot on derhandelen te verrechtvaardigen. Overigens, het i6 niet enkel de werkende klasse alleen die aan de zijde staat der sigarenmakers, maar velen uit do burgerij, erkennen het goede recht der stakers. De Syndi- kale Kamer der Sigarenfabrikanten, laat in De Vlag een antwoord ver schijnen op het artikel door dit blad overgenomen uit Het Laatste Nieuws De patroons zijn verplicht te er kennen dat zij do scheidsruad gewei gerd hebben. Het is noodig zulks vastle stollen. Zii spreken van loo- nen van 270 tot 285 franken; de siga renmakers wenschon dat hot maar zoo ware. Verder bemerken wy ln het schrijven der patroons nog Verleden Donderdag warende Kamersectieën bijeengeroepen, om het wetsvoorstel, Amnestie verleenende aan de politieke ge vangenen en aan de gevluchte veroordeelde aotivisten te be spreken. Nooit waren de sectiezittingen zoo talrijk bijgewoond als dien dag. Zulks kwam, omdat die zaak nogal opspraak verwekte, en er in geen enkele partij eensgezind heid over die zaak heerscht. Daar bij de fronters en do commu nisten die bijna nooit in die zit tingen aanwezig zijn, waren nu op post. Er waren er 157 aanwezigen 85 hebben er vóór gestemd, 54 tegen en 18 onthouden zich. Voor het Gouvernement zelf is het eene vrije kwestie, want in hare regeeringsverklaringen komt er niets van Amnestie voor, en dus ook in dit lichaam zyn de gedachten verdeeld, en zoo wa ren er Ministers vóór, tegen en anderen die zich onthielden. Ik zegde daar zooeven, dat de Amnestie eene vrije kwestie is voor alle partijen, maar als ik het goed voor heb, heeft onze party, vroeger in die zaak positie ge kozen, want waren er vele tegen- staanders in ons midden om algo- meene kwijtschelding te verlee- nen, den dag dat het Belgisch Gerecht M' Coppée beschuldigd van minutie aan den vijand te hebben geleverd vrijgesproken heeft, zijn er velen van gedacht veranderd, en wierd er zelfs door Hubin en Kuysmans, een dergelijk wetsvoorstel neergelegd. Nogtans, heerscht or op dit oogenblik geen eenheid by de socialisten, en zoo hebben er verschillige onzer vrienden tegen het huidig wetsvoorstel gestemd ofwel zich onthouden Voegen wjj er bij, dat het wetsvoorstel in vyf der zes sec- tieën is aangenomen, met eene groote meerderheid Ons gedacht is, dat men heel gemakkelijk negen jaar, na den wapenstilstand, do spons mag niet dat iü meer verzooninesgezind zou- I u „(,bönrd„ van den zijn dan vroegor. Zy wenschen I ,.a.gen' - Dei «toeurac van wel het einde der staking, maar is önc het hunne oplossing, dewelke zal moeten van tel zijn, of wat beteekent dan hun slot, waar zij spreken van vreemde inmengiDg Volgens WÜ vernemen, zal de Si- garenmakers-Vereeniging op dit I schrijven der patroons antwoorden, en wij sluiten met don vurigen wenscb, dat do staking dra eon einde neme. Overal waar do steun nog niet ge organiseerd was, moet zulks zonder verwijl geschieden. Elke week vermeerderen de blij ken van solidariteit. Hot is in 't be lang van alle werklieden dat de si garenmakers deze strijd Diet verlie zen. Na 10 weken moedig volhouden mag er niet gezegd worden.dat er van wege de gansche wer.kende klas se minder belangstelling is voor de staking der sigarenmakers. De sigarenmakers zeggen, wij heb ben gedurende don oorlog zooveel moeten lijden en verdragen, en nu wij weten dat het gaat om het recht onzer klasse zelf, zullen wij ook volhouden. tydens den oorlog, en dat al degenen zelfs dezen die nog tot heden gevlucht zijn. reeds genoeg hebben geboet en het tijd wordt, hen naar hun vaderland vrij en ongehinderd te laten terugkoeren. Daarbij ontkennen wy het niet, het Gerecht is veel strenger opge- treden voor de aotivisten. dan voor andere misdadigers den oe nen wierd veroordeeld tot den dood en den anderen vrijgesproken, en men heeft ons altijd gezegddat het Gerecht blind is, en geen per sonen kent. is zulks wel het geval gewoest met al die politieke processen Laat ons maar zeggen neen, duizendmaal neen en hierom is het noodig dat men voorgoed een einde er aan stelle. FRIEDERIK. Arbeiders en Vrouwen, bereiden zioh voor lot het vieren van EEN MEI.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1