ARBEIDERS MET HAND EN GEEST Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Viert Zondag aanstaande in massa EEN MEI Feest van Arbeid en Recht Nu machtiger dan ooit, Vooruit tegen de reactie. TEGEN OORLOG! VOOR VREDE!! Scholen - Kerken - Krotten Ideaal en Werkelijkheid Mijn Hoekje. ifc Jaar N° 17 Prijs per nummer 25 centiemen 24 April 1927. Arbeidsleger, gaat met kloe ken onweer- staanbaren tred voorwaarts. voorwaarts, UOe mogen nooit vergeten mat de Sroote Oorlog aan menschenlevens heeft gekost Triestig werk MaUeolli Fonds N VRIJHEID ken onweer SCHOLEN Iedere stad, elke gemeente heeft 9 zorgen, dat de kinderen ter ïhool kunnen gaan, en hiertoe be- oort men scholen te bouwen, 't Is hetgeen door het katholiek estuur van Aalst, sedert jaren en iren verwaarloosd is geweest want Ji onze stad telt men enkel drie officiêele Ebden, terwijl men in byna alle lijken aangenomene vrije scholen aan- left. iJNiet min dan tavw//"aangenomene jryë scholen ken men in Aalst illen l in De noodzakelijkheid vanhetbou- Slljen van nieuwe officieële scholen l dus niet te betwisten en reeds van t a 1925, is er een plan tot het op- iehten van eene centrale officieële ENjngensschool goedgekeurd, die op ëel moderne wijze zal ingericht 6n. .Tot heden is er nog geen begin ;aTtn uitvoering gemaakt met het ouwen van die school, onnoodig zeggen, bij gebrek aan geld, laar nu eindelijk is er hoop, dat r zal mede begonnen worden. 1 Wij zeggen begonnen, omdat er "ier ook rekenschap diende ge- jouden te worden met den toestand kn de stadskas, en vandaar de faag van don Hoer Schepen van jnderwijs onzer stad, om dit jaar, hkel vier klassen te bouwen. Er zal om dit werk te beeinnon evraagd worden aan den gedjeente- 2iad een krediet van 200 duizend tanken te willen stemmen. 'Wie onze stadsscholen op de Kat q in de Schoolstraat kent zal met ns bekennen, dat de gebouwen an den ouden stempel zijn en in zeer iechten toestand verkeeren. IjHier wordt er dus in eene aller- Dodzakelijkheid voorzien. KERKEN Wie zal er beweren dat er in Aalst ërken te kort zijn Niemand tenzij ion met partijdigheid is bezield. Aalst telt niet min dan acht kerken, is dus voor d« christenen gelegen- eid genoeg, om hunne kerkelijke lichten te vervullen. ORTen andere wie ter kerke gaat, ar(jl bekennen dat er plaats genoeg 'gel om do aanwezigen te bevatten, en terfar het aan geen plaats ontbreekt, va{u er ook geen sprake mogen Iq van er nog nieuwe te bouwen. Bil 't Is waar zulks gaat ons niet aan, [gjhdat wij den godsdienst buiten de Bi|i>litieke twisten willen houden, en uki6 van meening zijn, dat dechri- jpJenen willen ze overvloed aan kerken abbon, zij ze kunnen betalen, met «-ifen gelden maar zulks is hier nu net hot geval. Er zal aan den gemeenteraad ge- —"^aagd worden, om een half millioen inhen subsiede te stemmen, tot het luwen der nieuwe Kerk van het Hart, tusschen de Breedestraat en in Dender. Ware het nu nog, dat de stad ettelijke verplichtingen hierom- iffent had, dan zouden wij er ons beten bij nederleggen, maar hier de stad niet verplicht er voor één »_jntiem tusschen te komen, en het !!j!klf millioentje mag men dus als in kadeauken aanzien voor de ..eeren van de Christelijke leer 'Moesten nu de heeren van de 'otestantsche leering hetzelfde 'agen alsjZal dit halfmillioentje gestemd orden Katholieken en fronters, vormen de meerderheiden wezouden dus die zaak kunnen aanzien als afgedaan. Wij hebben officieële scholen te kort en bij gebrek aan geld zal men be ginnen met het derde van een school, en men heeft enkel 200 duizend fran ken er voor. Wij hebben Kerken genoeg, zelfs te veel, en bij gebrek aan geld, zal men toch een half millioentje leenen, om aan de grillen van zekere menschen te voldoen. KROTTEN Eq middelerwijl zal men inden woningnood niet kunnen voorzien. Bij gebeurlijke uitzettingen weet men niet waar de uitgedrevenen te herbergen menschen die slapen in een en hetzelfde kamertje met twee huwelijken en kinderen, vragen te vergeefs naar eene woning, al was het maar eene barak. Moest men nu dit half millioentje ontleenen, niet om weg te schen ken aan de geestelijkheid, die er eene overbodige kerk zal mede bou wen, maar om er huizekens mede te zetten,of ten minste om er woningen mede te schippen, ware zulks niet veel meer lofbaar 'tls wat degemeonteraad nog kan inzien, want 'k ben zeker, moest de bevolking kunnen geraadpleegd worden, het zich zou uitspreken, dat het liever dit half millioen zou zien besteden aan eene nieuwe school, of aan werkmanswoningen, dan aan eene nieuwe kerk. 'tls te hopen, dat de fronters dit zullen overwegen en betere tijden zullen afwachten, als zij werkelijk denken dat er in Aalst, nog eene nieuwe kerk moet gebouwd worden. Dat zy nu met ons besluiten, dat het half millioentje nuttiger kan ge bruikt worden, want scholen hebben we te kort, en den woningnood is nog zóó groot. Nichels Alfred. Ieder partij heeft een helden tijdperk, een storm en drang periode», waarin het nagestreefde idéaal als een wonderschoon beeld in vlammende bewoordingen wordt voorgesteld en weergegeven. Het is de aangenaamste tijd van strijd er is opoffering, er is geestdrift en anthousiasme met de macht, er zyn ook martelaren... Men zegt dikwijls, dat het geloof bergen kan verzetten, en inderdaad onmogelijk bestaat niet in zulke heldentijden. Daarvan getuigt 't ver leden van het Socialisme Maar eens de partij groot volgt er een andere période die der naakte werkelijkheid, der stoore praktijk. Het is als een jongeling die de sohoonste droomen der toekomst droomt, het werkelijke leven instapt en dan op eens ontwaart, dat de réaliteit niet is zooals zijn droomen. Dit is het dieptragische van 't leven. Men moet zich aanpassen aan de werkelijkheid aan de eischen van het moderne leven, van den tjjd en van het milieu waarin men leeft. De politiek is de kunst der moge lijkheden ze is ook een afspiege ling van het économische leven van den tijd. De politiek beïnvloedt de économie, zonder twijfel, maar deze laatste geeft toch den maatstaf aan de politiek. Velen hebben een weinig ontgooc held geweest over het parlementai- risme wy allen hadden er meer van verwacht en rekenden niet op de groote macht van de hooge financie. Mogolyk zullen er geene grondher- vormingen verkregen worden langs parlementairen weg. Daarvoor zyn er andere machten noodig en deze zijn de koopkracht en de ver- eenigingskracht der arbeiders. Deze twee laatste factoren zullen den struktuur van het maatschappelijke leven moor beïnvloeden, dan het parlementairisme. Het bly'ft nochtans van kapitaal bolang, dat de arbeiders in 't parle ment sterk vertegenwoordigd zijn. Dus door vereeniging naar meor loon en de koopkracht van dit loon schenken aan eigen instellingen de coopóratieven, om zoo, samen met de parlementsleden, het kapi taal eu zijn instellingen te bestrij den. Dit is de weg, ten minste als mon de samenleving wil vervormen langs den gang der évolutie en der wette lijkheid. Echter zou révolutie, als het oogenblik guüstig is, nooit mo gen uitgesloten zijn. De heldenpériode van het Socia lisme is dus ook achter den rugge en heden heeft hot af te rekonen met de praktijk en de werkelijkheid van 't leven. Vele hervormingen heeft het reeds verwezen lij kt en afgod wongon. Maar of het Socialisme er nu komen moet in nauwe samenwerking met de burgerpartijen, zooals heden daar over zyn er verschillende meenin gen in de partij. Het is hier de plaats niet om ons daarover uit te spreken. De Volksgazet», ons Ant- werpsch partijorgaau, opende reeds een vrijë tribuun, voor ieder die wat te zeggen hoeft over deze kwestie. Dat is wel. Hot einddoel van het Socialisme is de stoffelijke, moreele en intel- lecteële verheffing van den mensch. Omdat er over den te volgen taktiek voor dit doel meeningsverschillen bestaan, moeten we geen goede stri dors laten te wezen en is het niet noodig dat er tweedracht bestaat, ten minste als ieder vrij zyn mee ning mag uiten. A. Vijverman. Op 1 Mei moet het weder uit alle borsten klinken Voor den Vrede! Tegen den oorlog Nooit mogen we vergeten, dat de oorlog 1914-1918 alle vorige oorlo gen aan opofferingen heèft overtrof fen. Voor ons land Dooden 84,951. Verminkten 36,000. Kosten 5,771 millioen goud frank Al deze cijfers moeten door onze arbeiders worden overwogen. Dozo cijfers roepen ons tot onze plichteD om het beestmilitarisme steeds te bovochton en te bekampen. In doze nieuwe periode van oor logsgevaar moeten we allen protest aanteekenen tegen den oorlogswaan zin van de vertegenwoordigers der kapitalistische klasse en het prole tariaat moet zich met allo middelen verzetten tegen nieuwe aangekon digde wereldrampen. Geen dooden meer. Geen verwoesting meer van steden en dorpen Geen vernietiging meer van on schatbare waarden De dagorde gestemd op het kon- gres van het I. V. V. te Rome, van 20 April 1922 en volgende dagen al daar gehouden, moeten we niet uit het oog verliezen. Men verklaarde aldaar Dat het de plicht was van alle na tionale vakcentralen en andere ar beidersverenigingen, aangesloten bij het I. V. V., een Ijverige propa ganda tegen het militarisme te voe ren en de arbeiders voor te bereiden op dezen strijd, zoo dat wy ten allen tyde gereed zouden zijn voor elk beroep van solidariteit der arbeiders klasse, en, indien noodig, onmid dellijk te voldoen aan den oproep van het Internationaal Vakverbond, om het werk stil te leggen ingeval van ernstig gevaar voor oorlog Arbeiders Bedenken we de offers in 1914-1918 door de arbeiders gebracht 1 Gedenken we de besluitselen van het kongres van Rome W. DERIX. Ja, de oommunisten verrichten een triestig werk. Meestal, die mannen waren vroeger socialist, en hebben dus medegeholpen om op te bou wen, wat er tot heden opgebouwd is. Nu echter vinden zy, dat er niet vlug genoog gebouwd wordt en hierom willen zij nu afbreken, dat reeds opgebouwd is zij willen nu vernietigen, dat wat door zooveel moeito en opofferingen is tot stand gebracht en waarop de werkende klasse zóó fier is. Welke vreugde moet de Kapita listische klasse genieten, by het be- statigen hoe een deel van het prole tariaat nu tegenwerkt aan zijne eigene vrijmaking En do communisten zegsron, dat ze de werkende klasse, willen red den uit de klauwen der kapita listen!... En hierom vechten ze tegen de Socialisten. Welke triestige heeren Wij herinneren er aan dat de plakbrief, uitgegeven door den Algemeenen Raad der B. W. P ter gelegenheid van den Eersten Mei ook als postkaart verschijnt. De jeugd - en vrouwengroepen ge lasten zich met den verkoop. Wij vestigen de aandacht van alle partijgenooten op de uitgave van deze postkaart en noodigen ieder uit om bij te dragen tot het verspreiden er van. waarom dan ook geen straffen voorzien, voor die geldmannen die soms den boterham uit den mond der kinderen nemen Ja. maar, 't gaat niet gemak kelijk eene meerderheid in de Kamers te vinden om dit too te passen. Er zijn nog te veel ver dedigers dier geldzakken gekozen, met de stemmen van de werklie den, met de stemmen van dezen zelf, die aldus gestroopt worden. 't Is jammer dat den goeden, het met den kwaden moet be- koopen, want anders zou ik zeg gen 't zijn uwe eigene 1.... die u bijten. FRIEDERIK. Mijn vrouw vertelde me bij mijn t' huis komst, het volgende Een huisvader is heden mor- gend naar u komen vragen zijn huiseigenaar heeft hem gezegd, dat zijn huis zal openbaar ver kocht worden en hij schrikt, want hy kan het zelf niet koopen, en weet niet waarheen. Zelfs heeft hy zün eigenaar aange boden, meer huishuur te betalen, daar hy vreest op de straat te worden gezet. Hy heeft vier kin deren allen beneden de 14 jaar, is alleen den broodwinner, en het verstaat zich dus. dat er daar niet veel weelde is verre van geld om zich een eigen woonst aan te schaffen. Hy wilde weten of hij by de mogeiyke verkooping, kan de straat worden opgezet. Hy zal terugkomen. Mijn eerste gedacht vloog, voor hen die beweeren dat den woningnood is opgelost, en dat er geen huishuurwet noodig is, dat den tyd is gekomen dat een eige- naaroverzyneigendomnaar goed dunken mag beschikken, zooals dit vóór den oorlog het geval was. Neen, neen, den woningnood is verre van opgelost en zy die het tegenovergestelde beweeren, doen het uit eigen belang, in 't voordeel van de eigenaars alleen. Moest de huisbuurwet ver- dwyven en het stelsel van vóór den oorlog opnieuw ingevoerd worden, wat zouden de huurders gepluimd en uitgezogen worden, want om eene woonst te kry- gen, of om zijne woonst te behou den, wordt toch zoo menigmaal de huishuurwet over 't hoofd gezien, en zy die er zich kunnen doen door beschermen, durven veelal niet. uit vrees zonder dak te geraken. Het geval van dezen huis vader is er opnieuw een bewijs van, want hy gaat by zyn eige naar, meer huishuur aanbieden, om zyn woning niet tezienver- koopen. Het getal huurders is groot, dergenen die MEER betalen, dan de wettige huur. Ook dezen hebben het recht hun TE VEEL betaald geld terug te eischenvan hun eigenaar maar 't getal is bitter klein, die het dur ven terug doen betalen. En ron duit gezegd hier bestaat eene leemte in de wet. De eigenaars zouden moeten kunnen gestraft worden zelfs met gevang, zy die hunne huurders eene hoogere huishuur doen be talen dan do wet toelaat. Waarom niet Is zulks niet een diefstal 1 Wordt er hier feitelyk niet gesto len, van eenvoudige menschen, door bemiddelde zelfs door ryke eigenaars En als het stelen van een brood met gevang kan gestraft worden, Zie onderaan kolom 4

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1