huizende en duizende Wannen en Vrouwen Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. lebben op 4e Mei betoogt aldus hun haat tegen den Oorlog, hun verlangens oor Vrede, latende kennen. <3e3d Willem 2)e löauw ÜÜLST. ic Jaar .V' 19. 1*rïis iier nummer 25 centiemen 8 Mei 1927. IVaarde Jfiakkers, 700 STAKERS M. Moyersoen BURGEMEESTER Aan de Arbeidende klasse. RECHT EN VRIJHEID Oe diktatuur leidt naareorlog. Wij wenschen vrede op aarde> daarom stellen we ons te weer ?lgische Werkliedenpartij Arr. Aalst Hieronderstaande omzendbrief is aan alle Soc. groepen gezonden. AALST, den 26 April 1927. Het Federaal Bestuur, in zitting van 25 April 1.1., gehouden in het Achtureu Huis te Dencrerleeuw, heeft besloten, de Inhuldiging van den Socialistischen Burgemeester van Geeraardsbergen zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Het is op 15 MEI e. k. dat die heuglijke gebeurtenis plaats grijpt te Geeraardsbergen. Om 2 1/2 ure namiddag zal er een Stoet gevormd- worden op de Groote Markt, waaraan al de Groepen der Partij van htt Arrondissement met Vaandel en Muziek zu len deelnemen. Na den Stoet heeft er eene Feestzitting plaats in de groote zaal van het Volkshuis Groote Markt, alwaar Minister van IJ. P. T. T. Z. een Feestrede zal uitspreken, en de geschenken zullen overhandigd worden. Is het noodig dat we sterk aandringen, opdat uw Groep in groot getal haar Vaaudel zou vergezellen Het gaat hier om een blijk van genegenheid, niet alleen aan onzen koenen strijder De Nauw, maar ook aan de Socialistische bevolking van Geeraardsbergen, die zich door een roode meerderheid in den Stedelijken raad h eft doen vertegenwoordigen en gansch het College van Bur gemeester en Schepenen aan de zorgen van Soc. werk jongens heeft toevertrouwd. Betuigen we onzen blijk van hulde en dankbaarheid dus aan dit kloek volk van Geeraardsbergen dal steeds op de bres stondt, om de Socialistische gedachten in het brein van het werkende volk ingang te doen vinden en thans zich gelukkig kan achten, een reactionair Bestuur omver gekegeld te hebben, om het te vervangen door mannen, gekozen uit hun midden, gegroeit en vergrijsd door hun Socialistischen strijd. Allen dus op 15 Mei naar Geeraardsbergen, weze onze leuze. De Arr. Secretaris, - NICHELS ALFRED N. B. Alle toetredingen te sturen, aan Gezel Ni- chels, Hand in Hand Molendries, 11, Aalst. Mag ik van de gelegenheid gebruik maken, om U allen te herinneren dat reeds 20 LANGE WEKEN de Sigarenmakers van Geeraardsbergen een strijd voeren voor de verdediging van hun loon Als er dus wat geld in de kas mocht zijn, eene sub siedie voor die koene stakers ware zeer welkom. Nichels Alfred. willen verminken, het kosteloos ouderdomspensioen afgeschaft en nu wilt ge u doen vervloeken, door de honderde vrouwen en duizende kin deren, wien ge benijdt, dat het Aalstersche volk hen een boterham geeft. M.Mojersoen die schandige daad, kleve eeuwig op uw naam eu ge verwerft hierdoor den mooiën naam van Uitüongeraar van het werkende volk. De christone werklieden die U heb ben helpen kiezen, hebben voorwaar een goede keus gedaan. ian er zich op beroemen den uithon- Ïj leraar van vrouwenen kinderen te rillen worden, etj Inderdaad, nu komt hij te ver- olliedon, dat er ondersteunings sou- jhen verkocht worden op den open- Ij Jaren weg, ten voordeel© der 700 (takende sigarenmakers van Gee- laadsbergen. Bravo, Mr Romain, als ge minister Iraard, hebt ge het Crisisfonds ver- ineukt, den Achturen Arbeidsdag Rond de Eén Meiviering. De opvoering der Cantate Voor- uit's Roem op Zaterdag 30 April (Meiavond) behaalde een reuzen- succes. 't Was 8 1/4 ure toen het vooraf gaandelijk Kunst Concert aanving, waaronder Meimarch 19^6 getoon- dicht door Karei Van der Meirsch Persoonlijke Diet stplicht door X. eu Grootmoeder van Langer» ook be werkt door K. V. d. M. Intusschentyd waren er duizenden mannen en vrouwen samenge stroomd, en de Groote Markt, ge leek aan een echte menschenzee. De Cantate bracht ieder aanwezigen in verruk king, en bij de poos, steeg er een salvo uit duizende monden tegelyk, en bij het eindigen van het tweede deel, scheen er geen «inde meer te komen aan het gejuich en bravo geroep. Er wierden Gezel Karei Van der Meirsch bloemengarven en mooië geschenken overhandigd in naam der Partij, den Textielbond eD de Bonden van Haolterman. Eén ontroering sleeg op de massa aanschouwers, toen Karei Van der Meirsch, met vollen geestdrift en echt kunste naarsgevoel hem eigen een bloemenruiker uiteenrukte en deze de muziekanten, zangeressen en zan gers toewierp, met de woorden wat ik geniet, behoort u toe, uiani gij allen hebt uw plicht vervult, om van deze eer te genieten. Als een bliksemschicht, klonk op eens de Internationale, en stegen de kreten tegelijk uit aller aanschou- wersmond Dat was een der ontroerendste, maar ook de gelukkigste oogenblik- ken, die w(j ooit hebben gekend. De Stoet wiordt onmiidelijk ingezet, en men doorkruiste enkele der bijzonderste straten der stad, om daarna aan te landen in het lokaal,'t welk prach tig was verlicht, langs binnen met mooië guirlanden en bloemen was versierd, zoodat hot een echte feeste lijke straling op de binnengestroom de massa wierp. In de Feestzaal was het kosteloos Bal, on onze jeugdige strijdgenooten verlustigden er zich heel aange naam. Tot in de kleine uurtjes, duurde aldus de inzet van onzen Arbeids feestdag, welke beloofde prachtig te zijn. Een Mei. Vanaf 9 ure steeds kwamen de ar beiders mot vrouw en kinderen in het lokaal, en het weder heel mooië zijnde, was elk opgewekt en vol geestdrift. Al de Bestuurleden onzer bestaan- do Vakbondon hielden hun feestzit ting, waar in korte trekken over de gevoerde en de te voeren strijd door de Secretarissen wordt gesproken, en zoo werd het 10 1/4 ure, en het lokaal wordt bijna verdrongen door de massa. Wij laten dan ook het appel blazen door do clairons, om ons ia rang te stellen voor de Grootsche Bttoogirg. Om 101/2ure wordt het vertreksein gegeven, en langs alle straten staan Symphatiseerondo aanschouwc-rs, in bewondering én over de waardig heid der betoogers én over het getal. Op de Markt nemen wij de stoet in oogenschouw, onze gemeenteraads leden en secretarissen der Vakbon den aan den kop van den stoet. Vooraan de Fanfare wordt er een spandoek gedragen Rukt op 1 oh werkers scharen. 't Is feestgetij op 1' Mei als spreuk benevens een noeste proletaar, die de roode vlag hoog op steekt, naar de opdagende ver lossingszonnestralen welke aan de Oosterkimme statig en lier hun goud-geel licht laten glinsteren. De Kaaiwerkers, samen met een trophee Vlaggen, welko twee hun ner makkers toosten stapton achter aan de Fanfare, gevolgd van een groote schaar mannen en vrouwen. Wij krfjgen eon tweede spandoek onder oogen Weg de Oorlogsgruwel eveoeenseen kanonverbe ldondo dat moord en vernieling zaait. De ontel bare aanschouwers knikken instem mend, aldus ook hun haat tegen den oorlog uitsprekende. Onze kinderen, Vrouwenbond en Oud-strijders stappen in enorm ge tal achter dezen spandoek. Nu hebben wij de mannen van het Spoor. Prachtige schaar man nen en vrouwen,- met voor hun de vlag en spandoek Wij feesten den arbeid, herschipper der wereld Door hem alleen zal vrede hecrschen l Een dag zal komen dat zijne vnu hten zullen toebehoor en aan deze welke zwoegt». Achteraan de Staatsbedienden is er een spandoek geschetst naar de prachtige schilderij van V n Bies- broeck, welke onze arbei» ers, de slaven van toen voorsteld Hoe zij vroeger halfslapende naar het werk too gen. Droevige herineringen uit lang vervlogen tyden, en er vol('t een spandoek op, wat ons den hu digen toestand voor oogen schetst Arbeiders en vrouwen die het werk i er laten heel opgewekt, goed gekleed, en met ftisch gelaat. Aldus den huidigen toestand, rank do verovering vaD het 8 urenw ^rk, door den bittereBkamp der Vak bonden, voor oogen spiegelen ie. Menig oude kamper laat onwille keurig een vloek aan zijn lipp< n ontsnappen bij het nadenken over het vroegere slavenleven. Eindelijk krijgen wij onze Har monie in 't zicht en wij schatten zoo de helft van den stoot gezien te hebben, want tusschen haakjes gezegd er schijnt geen einde aan te komen. Achter onze Harmonie opnieuw een trophee vlaggen, mannen en vrouweu dat ze waarlijk ontelbaar zijn. We krijgen een mooië geschilder de spandoek De Toekomst» verbeel dende in 't zicht. Wat een idee Wat een ideaal Zoo schoon zoo edel, en deze die er achterstappen voelen zich zoo geestdriftig, zoo opgewekt, dat zij bijna gaan denken dat, dat mooië toekomstbeeld verwezenlijkt is. Nog lang zal er moeten gestreden en geijverd worden om dat doel te bereiken, maar met eensgezinde wilskracht en on vermoeibaren strijd lust, zijn wij er van overtuigd, dat doel waarop ten andere de prole taren recht bobben in afzienbaren tijd te bereiken. Als slot van dezen indrukwekken- den stoet hebben wij bet symbool der onvereenigden Een levende Ezel met draagbaar op de rug, een echt ideeo- tisch en verarmd persoon voorstel lende, die zegt Zeg broer, waarom zouden wij ons vereenigen Wij zijn er van overtuigd, dat ve len van de aanschouwers eens good zullen nagedacht hebben, en gevoelt dat er nog iets dat niet juist is op hun geweten ligt'tls dat zij helaas nog tot heden niet hebben gevoeld, dat zij voor pliobt bobben het groote werkersleger bij t© treden, in plaats van nog immer gedwee als onder- kruipersmachien voor den patroon te dienen. Beschouwingen Onze le Meifeesten van dit jaar zullen, hopen wij er nogmaals bijgedragen hebben om menig mistrooste opnieuw op te wekken en hem doen voelen hebben dat onzen heilvoorspellende strijd on feilbaar is. Dat na eens moedeloos en mistroostig te zijn geweest er weer opgewektheid en geestdrift de bovenhand komt nemen, om aldus opnieuw met onwrikbaren tred een schrede voorwaarts te rukken naar ODS einddoel Het SocialismeDe duizende en nog duizende mannen en vrouwen welke de Cantate Vooruit's Room hebben hooren en zien opvoeren, hebben in hun bin nenste iets gevoeld Iets dat ont kiemd is het Socialistisch vrijheids idéé Daar zjjn wij van overtuigd, of die monscbon zijn totaal gevoel loos voor een toekomst waar alléén Vrede en Broederlijkheid hecrschen zal Wie onze stoet van lc Mei heeft aanschouwd kan geen twijfelende gedachten meer koostoren over den Socialistischen eindzegepraal. Wij hebben het volk dat de Wetenschap on VoortbreDgst be- heerscht, en daarom weze de toe komst aan het Socialisme 1 A. B. Op dit oogenblik wordt het grootste gedeelte onzer klassegenooten te Ni- nove getroffen door de Werkloosheid. Immers, al de Allumettenfabrieken on zer stad, werken maar hoogstens vier dagen per week sinds een drietal we ken. Er zijn er waar maar één dag per week gewerkt wordt. Nu hooren wij in de fabrieken klach ten opgaan door sommige menschen, welke evenals wij door de krisis ge troffen zijn. Er zijn huisgezinnen waar van er 3 en 4 familieleden in de Allu mettenfabrieken werkzaam zijn, en waarvan het loon met den helft ver minderd wordt, op dezen oogenblik uit oorzaak van de werkloosheid. Deze menschen welke vroeger met het hun verdiende geld in de mogelijk heid verkeerden hun het noodige aan te schaffen om in het onderhoud te voorzien, moeten zich op dit oogenblik met veel min getroosten, en zijn niet meer instaat, hur. behoorlijk te voeden en te kleeden. Wij kennen bij ons op de fabrieken, vaders met 3 en 4 kinderen, welke alleen in het onder houd van hun gezin te voorzien heb ben, cn welke evenals de andere met een loon van 3 of 4 dagen per week moeten huiswaarts keeren. Hoe moet den toestand zijn in deze ongelukkige werkersgezinnen Om de ze vraag bekommeren zich het patro naat niet. Immers, zij lijden niet door de krisis, gezien zij hoegenaamd met het verdiende loon op den arbeid van de zwoegers zich om de komende slech te dagen niet moeten bekommeren en dan nog altijd een rijkelijk leven kun nen slijten. Gansch de bevolking onzer stad is getroffen door deze ongevraagde krisis. Gelukkiglijk voor de kameraden en gezellinnen welke deel maken van hun nen vakbond is den toestand nog zoo archisleclit niet. Deze genieten nu van de bijdragen welke zij gestort hebben in hunne Syndikaten, en degenen wel ke een gezin hebben, genieten boven dien van de weldaden van het krisis - fonds welke door onzen onvergetelijk

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1