AALST. Onzen Ballonwedstrijd. (SCUTATE VOOR u U'S ROEM Nieuwerkerken. LEDE. j Erembodegem sPDeF Denderleeuw Welle DE TWEEDE OPVOERING Verleden Zondag had voor de twee de maal de opvoering der Cantate Vooruit's Roem onder een grooten volkstoeloop plaats. Muziekanten, Zangeressen en Zan gers, behaalden er opnieuw groot suc ces. Na afloop der Cantate, wierden er in naam der muziekanten, aan Gezel Ka- rel Van der Meirsch, een Kunstpalet, en een Borstbeeld Beethoven overhan digd, door Frans Troch, als jongste muziekant, en welke de volgende woorden van dank en hulde tot hun muziekmeester uitsprak Beste Bestuurder, Als jongste muziekant is mij de eer te beurt gevallen U in naam der muziekanten te zeggen, hoe zeer wij U allen liefhebben, welke genegen heid wij U allen toedragen, omdat gij een goed bestuurder zijt, die al uw krachten schenkt aan de muzie- kale opleiding van ons allen. Toen we verleden Zaterdag, op Meiavond, op de Groote Markt, voor de eerste maal onze Cantate Voor uit's Roem hebben opgevoerd, dan zijn er U bloemen aangeboden ge worden, als blijk der puike uitvoe ring. G'hebt die bloemen naar ons hoofd geworpen Muziekanten, Zangeres sen en Zangers moesten hun deel hebben van die vereering, hebt ge ons gezegd, omdat we U allen ge holpen hebben, die puike uitvoering te leveren. Het heeft ons diep getroffen door onzen bestuurder zelf gehuldigd te zijn geweest, en wij hebben gedacht op onze beurt U ook te vereeren. Van onze spaarcenten hebben wij dit Kunst-Schilderpalet en de figuur van Beethoven aangekocht, als eeu wig aandenken van deze uitvoerin gen, die U als een waar kunstenaar hebben lafen kennen, en ik bid U het te aanvaarden, want het wordt U geschonken, door uwe leerlingen, door muziekale medeleden die er aan Sehouden hebben hun bestuurder, it klein geschenk aan te bieden, hetgeen onze vriendschapsbanden nog nauwer toehalen zal. Ik eindig onder den kreet LANG LEVF. ONZE BESTUURDER LANG LEVE KAREL VAN DER MEIRSCH Gezel Nichels, dankte in naam der Partij nogmaals Karei Van der Meirsch, de Muzikanten, Zangeressen en Zan gers, voor hui opofferingswerk dat zij geleverd hadden, waarvan alléén de Socialistische partij de eer geniet. Gezel Boeykens Jean, in naam der W. C. Josse Nichels sprak insge lijks eenige lofwoorden toe. en er steeg een salvo van bravogeroep op. en de Internationale klonk heftig in het we reldruim. Menig aanwezige was ont roerd, maar tevens vol geestdrift, om dat er nogmaals bewijs was geleverd, wat onze arbeiders kunnen presteeren. 't Was dan ook in die bewoordingen dat Gezel Karei Van der Meirsch op zijne beurt én tot de Muziekanten. Zangeressen én Zangers sprak, en een krachtigen oproep deed, om op post te zijn, als ze door ae partij worden ge vraagd, om voor toekomende jaar, naar iets beters, naar iets grootscher te stre ven. Wij bezitten de kennis, wij zijn het licht, en bij stilstaan hebben wij te ver liezen. Immer vooruit moet onze leuze wezen, en gedenken wij de spreuk Rust Roest welke moet voldoende zijn, om ons met opgewektheid, vol vuur en geestdrift, immer aan 't werk te houden, tot grootwording onzer ge dachten, tot verovering van de voort- brengst, en ook van de kunst Aldus sloten onze Een Meifeesten, onder geestdriftig gejuich, en de massa toog naar het lokaal Hand in Hand om er aan hare genoegens lucht te ge ven. EEN DANKWOORD Als plichtbewuste socialisten, kun nen of mogen wij niet nalaten, om langs dezen weg, onzen welgemeenden dank uit te spreken, aan al de mede werkers, Muziekanten, Zangeressen en Zangers, tot de uitvoering der Cantate Vooruit's Roem Toen we met Van der Meirsch over het op te voeren werk spraken, zegde hij. heel gemoedelijk 't Spreekt van zelf, dat elk zal moeten medehelpen, en dat deze die moeten medehelpen, be zield moeten zijn met een rotsvaste overtuiging, de noodzakelijkheid om te slagen m ons pogen voelen, en dat er niets te zwaar mag geoordeeld worden, want anders komt er niets van, en gaan we brol verkoopen. We togen aan 't werk, met de vaste overtuiging, dat al de medehelpers, voor dergelijke moeilijkheden hadden gestaan, wel niet op kunstgebied, maar toch in den ontvoogdingsstrijd, en dat liet ons wat geruststellend denken om te lukken. De korte tijdspanne die er ons over bleef, werd benuttigd, op eene wijze, De Tijd Vliegt Snel, Gebruikt hem Wel en na vijf weken stonden wij klaar, en wie zou er durven zeggen dat ons werk, half werk is geweest Wie van onze tegenstrevers zou het aandurven, om zoo iets dergelijks op vijf weken de be volking te laten genieten Geen en kele partij van de stad is er toe be kwaam Alléén de Socialistische par tij kan zoo iels presteeren. Daarom, nogmaals onzen oprechten dank, én aan Muziekanten, Zangers én Zangeressen, en vooral aan Karei Van der Meirsch, die bewijs heeft gele verd van zijn kunnen. Wij hebben weliswaar nooit getwij feld, aan de bron van kennis en kunst waarmede Karei Van der Meirsch be gaafd is, maar velen onzer stadsgenoo- ten waren er tot heden vreemd aan. De opvoering der Cantate - Vooruit's Roem zal er dus niet alleen toe bijge dragen hebben, om te toonen dat de werkende klasse wel bewust is, van haai nagestreefde doel maar tevens een kijk gelaten op een waar kunstfi guur, waarop ieder Aalstenaar fier mag zijn Karei Van der Meirsch is een ge nie, welke nog menig succes zal beha len, bij het toonen zijner muziekkennis. Gansch de arbeidende klasse mag er op bogen dergelijke figuren in haar mid den te hebben. Dat zij het indachtig zijn, want het is noodig. A. B. Deze behaalde een uitmate succes. Meer dan honderd kaarten zijn op ons bureel ingebracht geworden. De richting der ballons was langs Holland en Rhijnland (Duitschland), en verschillende zijn van ginder inge komen. Plaatsgebrek belet ons, al de namen op te sommen der ingebrachte kaarten, zoodat wij enkel deze zullen geven, die in het buitenland zijn gevallen. Temeer omdat aldus de prijzen zijn behaald. De 9 eerste geklasseerde hieronder vermeld, mogen hunnen prijs komen afhalen in het lokaal Hand in Hand vanaf Woensdag 18 Mei. Reklamatiën in te sturen tot Dinsdag avond. RANGSCHIKKING 1. Dierickx Leopold, Ajuinstr., 6. Swelm (Rhijnl. Duitschland) 19o ki. 2. Van Hemden Leop. St-Janstr. 30. Buderich (Rhijnl. Duitschen) 183 kl. 3.. Van Cauter Lucien, Klottestr., 23. Menselen (Rhijnl.-Duitschland) 181 k. 4. Mattheus Adrienne St-Annaweg, 15 Walbeek (Gcldern Duitschl.) 160 kl. 5. Verbestel Jan, Raapstraat, 33. Broekhuizen (Hollands Limb.) 158 k. 6. Galla Alfons Windmolenstr, (Koer Borreman, 7. Venlo (Holland) 153 k. 7. Huylebroeck Robert, Breedest. 58. Deurne (Holland) 137 kim. 8. De Backer Maurice, Ledebaan, 144. Liessel (Holland) N. B. 130 kim. 9. D'Haese Celestine. Keppestraat, 18, Erembodegem. Liessel, Gem. Deur ne (Holland) 135 kim. 10. Mortier Simone, Bolleweg, 44. Vlierlo (Holland) 124 kim. 11. Daalman Fr., Geeraardsbergsche- steenw. Heeze (Holland) 119 kim 12. Van der Speeten Raoul, Walstr. 10. Aalst (Holland) 113 kim. Al de overige zijn binnen Belgie ge vallen en komen dus ook niet in aan merking. Het iusschen Gemeentelijk Wepkloozenfonds van Aalst heeft zijn verslag van 't jaar 1926 laten verschijnen, waaruit blijkt het werk zame en het groot nul van deze instel ling. Daarom houdt ik er aan, aan onze lezers eenige cijfers uit dat verslag weer te geven. Gedurende het jaar 1920 hebben zich nog 5 gemeenten bij het Fonds aange sloten, zoodat nu de volgende Gemeen ten bij het Tusschen-Gemeentelijk fonds van Aalst zijn aangesloten, die zijn Aalst. Denderleeuw, Erembode gem, Gijsegem, Herdersem, Hofstade, Meire, Moorsel, Nieuwerkerken, Lede Kerkxken en Welle. Hierdoor kunnen de werklieden die op deze gemeenten wonen, de werkloozevergoedingen van het Nationaal Crisisfonds bekomen, de belangrijkheid van die voordeelen worden door onderstaande cijfers be wezen Het getal aangesloten Vakbonden bedraagt 34 of één minder dan verleden jaar, dat voortkomt uit de samensmel ting van zekere Vakbonden. Het getal aangesloten leden bedraagt IO297 die zich als volgt verdeelen Bij de Soc. Vakbonden 542o leden Kristene 2799 Fronters 1163 Liberalen 816 Onpartijdige 81 Te samen lo279 leden Het ledental is gedurende het jaar I927 met 237 vermeerderd, bewijs dat de werklieden van Aalst en omliggende de Vakbonden getrouw blijven, dat is goed maar zou nog moeten verbeteren. De onverschilligen zouden zoo verstan dig moeten zijn, om zich aan te sluiten bij hunne vereenigde werkbroeders en zusters, dat de achterblijvers zich spoe dig laten inschrijven bij het groot ver- eenigd werkersleger, die benevens den strijd voor behoorlijke loonen, hare le den verzekeren tegen de droeve nood gevallen, waarin de werkloosheid be grepen is. Na een voorstel door Flips gedaan inde gemeenteraad werden 20,000 franken gestemd, waarvan gedurende de maan den Oktober. November en December aan de werklooze werklieden die de stad bewonen, de som van 13,393,50 franken werden uitgekeerd. Voor het Nationaal Crisisfonds werd gedurende het jaar aan de werklooze uitbetaald i81,i91,9o Franken, zijnde hetdubbel van het dienstjaar 1925. Het bewijst dat de werkloosheid geweldi- fer woedde dan het vorige jaar, en dat et Nationaal Crisisfonds door onzen Minister Wauters ingesteld, waarvan hij den onderstand heeft doen vermeer deren nuttig is. Voor de werklooze van 5,oo fr verhoogd op 6,oo fr per dag Voor de huisvrouwen van 2,00 fr. verhoogd op 2.5o fr. en voor de kinderen van l,oo fr. verhoogd op 2,00 fr. per dag, waardoor hij een groote weldoener is voor ons arbeiders bevolking. Immers hoeveel nood isergelenigd door de ver goedingen aan de talrijken werklooze, veel zeer vele moeders, hebben door de werkloozen steun van het Nationaal Crisisfonds, aan hunne kinderen het voedsel kunnen geven, dat in andere omstandigheden niet mogelijk was. door de groote nood die de werkloos heid in de werkersfamiliën brengt. Door de Provincie werd aan de werk looze werklieden die vereenigd zijn voor 18,26o franken steun verleend, zijnde 14,143,50 fr. meer dan het voor gaande jaar. Dat is de herverzekerings kas, die aan de langdurige werkloozen, nog steun verleent, na dat zij de ver goedingen van hunnen Vakbond en het Nationaal Crisisfonds hebben uit geno ten. Aan de werkloozen die bij het Tus- schen Gemeentelijk Werkloozenfonds van Aalst zijn aangesloten, zijn de vol gende getal dagen werkloosheid, en vergoedingen uitbetaald. Dagen werkloosheid Fr. Vergoeding Door de Vakbonden 49616 237,784,50 het Nat. Crisisfonds 34919 1S1,]91,90 de Provincie 3387lj2 18.260,50 Bijleg door de Stad Aalst 13,393,50 Te samen d.86922 Ij2 fr.464,023,4o Er werden aan de werkloozen Zes en tachtig duizend negenhonderd en twee en twintig dagen en hatf of de som van vier honderd vier en zestig duizend drie en twintig franken veertig centiemen onderstand ver leend. Deze cijfers spreken boek dee- len, zij geven het bewijs ^an de welda den die de Vakbonden aan de werklie den schenken. De getroffen arbeiders en vrouwen, hebben gedurende het jaar 1926 gevoeld, het schoon werk van so lidariteit dat met de Vakbonden werd tot stand gebracht. Wanneer gaan de nog onvereenigde werklieden inzien, dat zij moeten vereenigd zijn Voorde Slakende Sigaren makers van Geeraardsbergen Merkx Louis machinist 5,00. Lied gezongen door de vrouw Geyssens 1 .00. Lied gezongen door Josephine 9,ro. Op het huwelijksfeest van Van Goethem bij We Van den Borre 20.00. Gewonnen tijdens het balspel lo,8o. Rondgehaald Tissage Teinturerie 70,50 De Neef A. 5,00. Onbekend 7,00. Louis Rimbaut 5,00. Meert E. l,oo. Van de Wijkclub Jean Jaures 60,00. .Nichels A. 2o,oo. Gezongen door Frans Steenhout in het Lin-leken bij Van den Broeck 11 00. Nichels Georges 4,oo. Cezongen door Clothilde Van der Meersch op het vrouwen feest van de Wijkclub Constant Vergeylen 14,10. Nog een lied door de zelfde na het feest 9,20. Rondgehaald bij L. V. d. W. mieken met hun klein enz. lo,o5. en daarna nog rondgehaald !,o5. Een lied gezongen door een vrouw bij Henri Buys iG,oo. acht zetten de processen van het Lindeken, door Van den Broeck. Moeder, Pauline, Gustaaf, Philomène, Frans Steenhaut, Margue rite en Maurice 4,00. Gezongen bij Alfons De Brouwer door Casimier Ceuppens 12,5o. Gezongen door De Veylaer bij De Brouwer en rondge haald door de kleine Boeykens i3,oo. Textielbond Hand aan Hand 25o,oo. Totaal 579,70 fr. Gezien den vijandigen maatregel die den Burgemeester komt te nemen, waardoor het aan de stakende Sigarenmakers sters verboden wordt, noch souchen te verkoopen, moeten de Aalstersche werklieden beantwoorden, met nu meer dan ooit de stakers te steunen, die bijna 5 volle maaüden in strijd zijn. Aangaande dit verbod heeft gezel Flips aan den heer Burgemeester een schrijven gestuurd, om onze eerste Burgervader, in de eerst komende Openbare Zitting van den Gemeenteraad hierover te ondervra gen. Vol ksvleiërij .Daaraan doen de Groen Kruisers daar waar ze de minderheid zijn, in den raad. Koeitj is mislukthij is geen bur gemeester genoemd, zelfs niet door zijn eigen politieken vriend. Minister Jas- par. Dit wil hij nu wreken aan de twee partijen Daensisten en Socialisten, die samen de schepenzetels hebben inge nomen. Meer loon voor de werklieden vraagt hij. Hij hadt er zeker van gehoord, dat het Schepencollege die zaak reeds hadt besproken Maar hij moest toch de eerste zijn om er in openbare zitting van te spreken. Hij kan niet wachten tot het Schepencollege met een voor stel kwam. Meer toelage aan den Openbaren Onderstand zonder naar de begrooting te kijken. Mijnheer Van Gutte schoolbestuur der is langs het achterpoortje binnen gekomen, hij heeft den burgemeester gevolgd en zoo zit Koeitj op zijn preekstoel. En om van onze gemeente eene kerkhof te maken, wil hij 4oo fr. lasten voor eene automatieke piano 1?1 Hij meende dat 1,50 lr. per uur voor de werklieden genoeg was, maar onze vriend Van den Breulle eischte min stens 2 frank en dan hadt hij spijt, dat er iemand was, die meer vroeg dan hij. En hierover een grooten artikel in hun weekblad. Koeitjjongen, dit alles zal het volk niet doen vergeten, dat ge den sleepdrager van M Moyersoen, de bur gemeester van Aalst zijt, die verleden week verboden heeft, dat er steun wierd verleend voor de stakende siga renmakers van Geeraardsbergen. Hebtu vergeten, dat gij en uwe snul len destijds zongt: Wij vragen Wauters uit ons land en Nichels in de soep Wauters is bezig het pensioen der ouderlingen te verhoogen en in de meeste gevallen het te verdubbelen. Moyersoen uw vriend, wil de stakers door honger gedwongen, hun strijd doen opgeven. Uw hoofdman Van Schuylenbergh, heeft in de pachtwet getoond, den knecht te zijn der rijke menschen, want altijd heeft hij gestemd tegen de belangen der boerkens. Nichels integendeel, zijne stemmin gen waren altijd in 't belang der pach ters. Neen, neen Koeitj uwen haring zal niet braden. Het volk kent u. De oorlog is nog niet vergeten. Pol. DE SCHRYVER. Zooals wij gemeld hadden, hebben de fascisten ook Een Mei gevierd, zij hebben een uitstap gedaan met muziek om aan hunne tegenstrevers te toonen dat zij een sterke groep hebben. Maar het is toch anders niet waar voor zij strijden, dat weten zij, maar hunne leden weten niets, het doet de ronde tegen den Burgemeester, tegen de Fronters. Och neen, het is een andere rol die er gespeeld wordt, wij zullen die zaak eens duidelijker uiteenzetten. 't Bevalt hen ni"t Goed omdat wij in Recht en Vrijheid sinds enkele weken harde waarheden naar het hoofd onzer tegenstrevers heb ben gegooid, zijn zij niet tevreden. Wie hiervan uitmunt is M. Matthys. Zulks verwondert ons niet, temeer, omdat wij Socialisten niet vergeten hebben dat M. Matthys, de kiescam pagne heeft gevoerd met de leuze Het Katholiek Bestuur van 't Gemeentehuis en M. Matthys had het in schijn zoo goed op, dat hij zelf vergadering heeft gehouden met ons Socialisten om sa men de strijd aan te vangen. Wij Socialisten, hebben weliswaar, niets van onze overtuiging en strijd- methode willen op zak steken, maar al deze die er zich hebben laten aan van gen, voelen nu maar al te wel, dat zij bedrogen uit de slag komen. Dit is zoodanig waar, dat er reeds verschillende der voorkampers van Matthys hun matten beginnen te rollen, en zich in een ander kamp zijn gaan vestigen. De reden M. Matthys had het uitdrukkelijk beloofd, eens voor goed gedaan te maken met katholieke ouder- wetsbestuur, en nu ziet elk dat de Mat- thyssen, slapen als een visch. Niets komt er van al hun schoone woorden en beloften. Dank dus aan de onwetendheid en het blind vertrouwen dat het kiezers- korps in dergelijke kleurlooze politiezak te kers heeft gehad, blijft Lede immeihet nu klerikaal. Jen Er zal alléén maar verandering kojoude r men in dien duisteren toestand, en e;sedert zal maar eens een tipje van den duistemeer j ren sluier kunnen opgelicht worde^ander van het rouwfloers waarmede de behoudt, stuurlijke zaken van Lede worden oui Wat klustert en dat is als elk bewuste ar geld d beider zijn vertrouwen zal schenkel Maz aan de Socialistische kandidaten die ekebbe naar streven, om elke inwoner op dej N zelfde voet te behandelen, in plaat] van twee maten en twee gewichten zooij_ a.s het nu gaat. CÏte Pohtikus. ,jsvan Kolen te bekome» in het lokaal aan 22,00 fr. de honderd kilos. Degene dis deelgenomen hebben aan de Ballonprijskamp en hun] ne kaart hebben ontvangen, moetetj Doo deze zoohaast mogelijk binnen brengenkome in het lokaal, want de wedstrijd wordt dit in bepaald gesloten op Zondag 22 Mei. het z De Gemeenteraad heeft al opnieuw bijeen geweest. Wat er af gedaan is. weten wij niet. On; mannen waren niet verwittigd en kon nen dus niets van repportage binnei brengen. De bijeenkomst zal weeion een slag in 't water geweest zijn. Im mers belangrijke kwesties worden ii onzen Gemeenteraad maar gladwe{ op zij geschoven. Met hun titel scher men, hun eigenbelang dienen, de kie zers om den tuin leiden Ziedaar het werk onzer blauwe ei gele mandatarissen, 't Is proper, hoor Florcnt Vars den fëerghe is Liberaal gemeenteraadslid op onz< gemeente. Dit is nu niets bizonders Van politiek zal hij weinig vergeten heel weinig Hij kent nochtans d* kunst om propaganda te voeren - voor zichzelven. De andere Liberal* raadsleden laat hij gewoonlijk in den steek. Zijn propaganda is zéér Origineel veel potten pakken met Jan en Alle man, bij die gelegenheid politiek* tegenstrevers zwart afschilderen, ei bovenal op zich zeiven boffen. Dil laatste doet ons omwillekeurig d* spreuk gedenken Wie zich zelveu prijst, zal niet on geprezen slapen gaan Heden Zondag 15 Mei neemt onze fanfare De Werker deel aan de inhuldigingsfeesten te Gee raadsbergen, alwaar onze goede vriend Senator De Nauw, tot burgemeestei komt benoemd te worden. Al wie mee gaat, vertrekt met den trein van 12,32 u. Zondag 22 Mei, kruisplanting te Santbergen. Vertrek met muziek om 14,38 u. Alleman op post. Onze Ziekenbond gaat met reuzenstappen vooruit. Alle weken komen nieuwe leden bij. We zijn reeds met 859. Binnen 3 maand moeten en zullen we 000 leden tellen. Onze Coöperatief staat er flink voor voor't oogenblik wordt de vergrooting van onzen café overwo gen. Dat zal natuurlijk geen plezier doen aan onze groen-gelen die ziender- oogen den hol op gaan. In afwach ting doen ze- hun laatste stuiptrekkin gen ze werpen zich nu op ons arm paardeken. Ons paard verarmoedt zeg gen ze. Sukkelaars toch, vat ge niet waarom We willen het niet te veel eten meer geven want we zijn zinnens binnen enkele weken wanneer de automobiles der bokskensmannen ver kocht worden onzen broodverkoop per auto te doen. Of er dan zal gelachen worden Sinds langen tijd reeds wachten wij naar eene gelegenheid om ook eens met lof te mogen schrijven over het groen-geel bestuur onzer gemeente. Helaas wij zijn er nog steeds even verre vanaf en hooren maar steeds klachten op klachten. We zegden onlangs, dat zij in het geheel op de hoogte niet waren van hun ambt daar zij niet konden aan wijzen op wat hoogte peil er op den grond van den Dries moest gebouwd worden. Welnu, het schijnt dat zij het nu maar al te wel weten; zoo hadden zij toelating tot bouwen gegeven aan zekeren persoon, om zijn huis in regel te mogen zetten, maar aan het eerste verdiep gekomen, hadden voorbijgan gers bemerkt dat dit in harmonie niet stond. En ziedaar den schepenen door an deren onderricht, die bevel komt geven de voorzijde af te breken en meer naar de straat te bouwen. He wel, wat zegt ge werklieden van Welle, nadat uwe gekozenen middel gevonden hebben u het geld uit den 't ontze een p kei* eenge vertn ken tls lijke gevol klein cente He' aanzi dendi hun g bank nood te scl del t* listis An waD€ staat staat tisoh ken gaan Mo zich de ai der men, ders gesti En De tige derz; stem aan 1 Mê Doet coop uw 1 Allo geen is he Ee sam* Sii geop heef dat 1 wek l«ke een dere van rein tot part ten tige nog Ni maa wor verl aam toel fabr hen dru vele ZOU' een in 1 ope urei urei I H Gui Bur Zoo sch raa aan dag N aan in c get tali

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2