Verkeerde Opvatting. Plechtige Inhuldigingsfeesten Mijn Hoekje Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. 't Zijn de Socialisten geweest van den Rooden Burgemeester te Geeraardsbergen. Prijs per nummer 25 centiemen 22 Mei 1927. Naklank van het Cantate Vooruil's Roem te Aalst. Indrukwekkende Hulde Arroodissements- Federalie i Door gelijkheid in rechten zal er har monie in de Maatschappij heerschen. Een marktkramer van den buiten, j as onlangs in een gesprek met j akkers van de stad, en 'tliep over I in toestand van het werkvolk op -1 en buiten tegenover dit van de ad. j In de stad, moeten de werklieden iet al te veel zorgen hebben, zoo leende onzen zegman, want worden j ziek, zy hebben een hospitaal om zich kosteloos te laten verzorgen, orden ze oud, de godshuizen ayn lar, om er hunne oude dagen onbe- ommerd te gaan verslijten, en dit les missen ze op den buiten en dus loeten de buitenmenschen kunnen orgen om een potje te vergaren, oor wanneer ze ziek zijn en tegen un ouden dag. En het ergste van al is, dat die larktkramer, denxt, dat hierom de erkmenschen van den buiten, zou- en moeten mogen werken voor min ion, dan deze van de stad, maar leer uren zouden moeten tobben, loodanig dat hun dagloon, een hoo- er bedrag zoo hebben, dan een rerkman van de stad Welk eendwaaskop is die vent? KI En toch meent hij het bij het goede indje vast te hebben. t. Eerst en vooral, voor gelijk werk Boeter gelijk loon betaald worden, Eïkantgeen ernstig mensoh zal be grijpen, waarom een broek bijvoor- leeld, dooreen kleermaker van den luiten gemaakt, min moet betaald Jflivorden, dan de broek gemaakt door en kleermaker van de stad. II Waarom moet een werkman vau len buiten, een langeren werkdag obben, dan dezen van de stad fjZulks is onbegrijpelijk, want de ■krachten van den eenen- zijn ge woonlijk deze van den anderen. Vóór den oorlog, wierd er meer dan acht uren daags gearbeid. Was iet er beter om? Neen, want de werklieden kwamen dan moeilijker rond dan nu. 't Is waar, op den buiten zijn er meestal geene hospitaleo, geen oude ""'mannen-en vrouwenhuizen, en 'tis nog zoolang niet geleden, dat die oude arme sukkels voor enkele cen ten daags verpacht wierden. Maar kunnen die gestichten er niet komen Wel zeker Waarom J vereenigen de gemeentens zich niet om GEZaMKNTLIJK voor hunne lieke en afgesloofde arme werklie den, dergelijke toevluchtsoorden te stichten Wij begrijpen, dat eene enkele ge meente, afzonderlijk niet bij machte is zulks te doen, omdat de kosten te groot zijn, maar zulks zal niet meer bet geval zijn, als drie of vier ge- meentens de handen in elkaar zou den slaan. Het is nog zoover niet. Waarom Omdat de werklieden van den buiten nog de koppen bij el kaar niet steken, omdat ze geen be lang echten aan de inzichten der personen die ze verkiezen,* om de gemeente te besturen, omdat ze niet op teenen durven trappen van hunne gemeentevaders, die zich onverschil lig toonen tegenover de ongelukki- gen der gemeente. Ja, maar, wie er durft opstaan. Wie er zich durft verroeren is het iwarte beest en zoo de vervolging te vreezen hebben, zegt dien man. Hier kan hij gelijk hebben, maar hij mag niet vergeten, dat zulks ook het geval is geweest, met dezen, die in de steden, het eerst zijn begonnen. Talrijk zijn de werklieden, die om hunne gedachten gebroodroofd zijn geworden en elders de korst brood van ^rouw en kinderen moesten gaan zoeken. Maar nu, zijn toch de meeste ka stanjes uit het vuur gehaald. Vroeger bezaten de werklieden geen stemrecht, ze hebben er moe ten voor vechten, z' hebben er voor geleden en gestreden en 't is er nu. Welk een machtig wapen in hunne handen als ze het goed willen ban- teeren De waarheid is, dat de menschen van den buiten, erg geprofiteerd hebben van d'en strijd van het wer kende volk van de stad. Zij zouden nu eindelijk moeten gaan begrijpen, dat zij samen moeten strijden met hunne makkers van de stad. Zij zouden zich moeten vereenigen den vakbond versterken en vergroo- ten, om betere werkvoorwaarden en HOOGERE loonen te veroveren, om dat zij in geval vaD strijd niet zou den moeten onderkruipen zooals het nu meermalen gebeurd. Ze zouden de macht vaD het syndi- kaat moeten kunnen schatten, want dank aan de syndikaten, aan de een dracht der werkers, is reeds veel veroverd. Ze zouden van hunne politieke macht moeten gebruik maken om gemeentebestuurders te kiezen, die denken aan het lot der werkloozen, aan dit der weezen, der zieken en der ouderlingen, zoodanig dat de ge meente bijspringt, wanneer er een werkersgezin, door een dier kwalen wordt getroffen. Zulks komt, omdat de socialisti sche geest naar den buiten over waait, en we er van langs om meer aanhangers winnen. 't Geen Witte of Zwarte, Katholie ke, Liberalen of Groenen nog niet op den buit«n hebben tot stand ge bracht, dat zullen de socialisten er brengen, als de buitenlieden mede willen. Hierom hebben ze enkel ons de hand te reiken, onze macht te ver- grootenen dan verrichten we wonde ren. NICHELS ALFRED W'hebben in een paar regels ge schreven dat d6 opvoering der Can tate Vooruit's Roem» een succes heeft behaald zonder weerga. Dat al dus de werkende-klasse nogmaals aan de Aalstersche Bourgoisie heeft getoond dat zij wel weot waarom zij rotsvast gehecht is aan het behoud van den Achturendag, dat zij niets zal ontzien om deze in eere te hou den, en dat zij er ten volle prys op steltom langs eensgezinden s'rijdde productiewereld te bemachtigen eu tevens ook wil genieten van de schoonheid en kunst welke er be staat door den arbeid. JEFVAN DER MEULEN, die de Cantate heeft getoondicht komt ons zijn oprechte groeten over te sturen, bij de mooie lukking der opvoering der Cantate. Als mannen als Jef Van der Mouien, ons komen feliciteeren en de Mu ziekmeester, Karei Van der Meirsch. en Zangeressen, Zangers en en Muziekanten, laat dan de honden maar blaffen, de karavaan gaat voorbij. De Socialistische party v*n Aalst heeft nogmaals bewijs geleverd van haar kunnen, haar doel waarheen zij streeft, en dat er de Bourgeoisie of een der politieke partijen der stad aan beginnen. A. B. Te Ieperen zijn er twee ongeluk kige huisgezinnen uit hunne barak gezet, 't Is er een katholiek bestuur en toch is het de fout der sociali sten. En er is beter, 't is de schuld van onze socialistische Ministers ook. Wie dit schrijft Wel de Communisten. En daarmede vult men hunne bladen en denkt men de socialisten klein te krijgen Snullen die ge zijt. 'k Had verleden zondag 't ge noegen en geluk gezien m'n vriend Van Trimpont z'n vrouw met een lief kindje was bezegend.enhy dusover- weinig tyd beschikte om het ver slag te schrijven over de onvergete lijke hulde bly ken welke aan Party- genoot Guiliaum De Nauw als Burgemeester te beurt zy'n gevallen. Dt officiéél» ontvangst ten stadhuixe De feestelijkheden vingen zondag voormiddag om 10 1/2 uur aan met eene offtcieélé maar intiem ont vangst ten stadbuize. Van als men de statie uitstapte wenschte een groot spandoek aaQ allen etfn Welkom Aan burgers huizen en bij neringdoeners wapper de de nationale vlag, aan honderde werkerswoningen de ruode banier. Geeraardsbergen stak volop in feest gewaad. Aan den gevel van het mooie stad huis wapperden eveneens tweenatio- nale vlaggen, terwyl groote laurie ren den trap versierden. De ontvangst ten stadhuize was oprecht gulhartig. Alle departemen ten der gemeentediensten waren er aanwezig. Het onderwijzend perso neel van vrije als officieelë scholen was eveneens tegenwoordig. Roerend was het oogeoblik toen deweeskinderen den nieuwen Burge meester een dicht aflazen en bloe men overhandigen. Onze kameraad Bauwens, eerste schepene, sprak de feestrede uitde Gemeentesekretaris sprak daarna en overhandigde den vriend De Nauw een geschenk en bloemtuil, dit in naam van gaosch het gemeente- personeel. Burgemeester De Nauw dankte en zette zijn program van werken uiteen dat hij hoopte te zullen kunnen ver wezenlijken, Reeds werd veel ge daan op schoolgebied, dien weg zal verder worden opgegaan, sociale werken zullen worden gesticht, enz. Deze verliep in de beste orde. De genoodigdeu met minister Ausoele die inmiddels waren aange- komon wierden vergast op een feest maal. Er wierd natuurlijk over de vroegero jaren van heidenstrijden tekens van ellende en armoede ge sproken, aldus nieuwen moed en op offeringegeest willende putten tot verderen strijd. Na de middag had zooals was ge- meid een FEESTOPTOCHT plaats. Wat een vreugde, wat een gejubel in hetVolksnuis als onze Fanfare Hand aan Haud aankwam. De Geeraardsbergsche kameraden voelden zich in «en feeststemming zonder weerga Het inhuldigen van Gezel De Nauw, als Burgemeester, bracht hen in een anthousiastische stemmingdie aan het ongeloofelijke grensde. We verlangden dan ook voor't uur van vertrek om die jubelende massa in oogenschouw te kunnen nemen. Inmiddels kwamen de andere mu- zieken aan, al spelende dat er de straten van dreunden. Om 2 3/4 ure klonk het klaroen geschal en nik toog naar zyn aan gewezen plaats. Om 3 ure wordt het vertreksein gegeven. De Fanfaren Hand aan Hand van Aalst was aan den kop van de stoet, gevolgd van een prachtige troffeé vlaggen, en een groote schaar mannen en vrouwen. Do vlaggen vaa Nieuwerkerken en Meire, met een sterke delegatie volgden hierop. Dan kregen we de Fanfare De Voorwacht Ninove in 't zicht, een mooie groep vlaggen, vele vrou wen en mannen daaropvolgende. De vlag van Meerbeke met sterke delegatie. Het muziek van Denderleeuw met vlag van het N. S. volgt hierop. Denderleeuw maakte indruk, want terwyl de onvermoeibare muzikan ten er duchtig op los blazen, stap pen de moedige vrouwen en mannen flink op. Een schoon getal die hen tot eere strekt. Sottegem met vlag volgt hierop, en een ferme delegatie stapte achteraan We voelen hetin Sottegem komt er ook leven in. Er klinkt iets harmo- nistisch en we spitsen de ooren, staren met de oogen naar de opko mende manifestanten en we zien ze «De Lustige Vrienden» van Gee raardsbergen. 't Schijnt dat ze een hunner beste marchen spelen en het gaat er lustig aan toe. 't Is waar 't is voor hun Guiliaum. De Nauw is hun lieveling en... er ontbreekt noch leute noch geestdrift Achteraan volgen de vlaggen van Onkerzele en schendelbeke met noe ste strijders. Eindelyk krygen wij de Fanfare Do Verbroedering van Geeraardsbergen in 't zicht, ge volgd van al de plaatselyke vlaggen. Achteraan stapte de gevierde Burge meester Guillaume De Nauw. met naast zich minister Anseele, Volks vertegenwoordigers Nichels en De Bruyn, Rudolf Veroammen uit Gent, talryke mandatarissen van provincie en gemeenteraden, en pgt Clerbaut, welke een der eersten is geweest om iu Geeraardsbergen destryd tegen de reaktieenkapitalismete voeren wel is waar dank het meervoudig stemrecht niet gelukt zijnde. Hy was ook de eerste bestuurder der Coöperatief «Verbroedering» Honderdenmannen en vrouwen stapten achteraan, aldus hunne hulde aan makker De Nauw toonende. Vele roode vlaggen wap perden aan de gevels d6r huizen in de voorbijtrekkende straten. De weermaker scheen in slechte luim te zyn gesteld, maar het bleef gelukkigiijk by bedreigingen. De regen bleef weg,ende bevolkiDg van Geeraardsbergen kon aldus uiting geven aan haar wensch Hun Burgemeester hulde betoonen die hy verdiende. In de worknrswijken vooral kwam den geestdrift ten top, bij de gele genheid van overhandigde geschen ken. In de wijk S' Anna, en Edinghe- straat, Gaffelstraat, Karmelieten- sraat en Waranda enz. waren triomf bogen geplaatst en werden gelegen heidsreden afgelezen en geschenken overhandigd. Zoo kwam deze massa aan het Volkshuis De ontelbare vlaggen en banieren, alsmede duizende mannen en vrou wen vormden een dubbele haag om de gevierde Burgemeester, minister Anseele enz. triomfantelijk het hof te maken tot het Volkshuis FEEST VERGA DER IN G In do prachtige zaal had deze plaats, en toen De Nauw op het too- neel verscheen, steeg er oen salvo van bravogeroep en handgeklap om hoog dat hooren en zien verging. De geestdrift der aanwezigen steeg ten top en 't was eerst na het schelgerin- kel van de Voorzitter Bauwens, dat er stilte verkregen wierdt. De reden weergeven van de kame raden Nichels, De Bruyn en Mini ster ADseele zoo ons te verleiden. Immers plaalsgebrek belet het ons. OVERHANDIGING DER GESCHENKEN Talrijk waren de geschenken die aan makker Do Nauw en dezer echt genoot worden overhandigd, en telkenmale steeg er een instemmend handgeklap op. Burgemeester De Nauw dankte daarna, heel dien ontroerd en be zwoer het, dat hy getrouw en waar dig den zwaren post die de bevolking van Geeraardsbergen hem heeft toe vertrouwd zal weten te vervullen. De Communisten zijn een aardi ge soort menschen. Zjj verwijten nu aan ons Socialisten dat we re formisten zijn, en 't is reeds zoo ver, dat we zien dat gezel Niohels volgens die heeren, in den refor- mistischen DREKPUT is terecht gekomen- Waar halen ze het uit In een drekput is weinig goeds te vinden en er heerscht nog een min aangenamen reuk en daarom toch begrijpen we niet, waarom ze dergelijke benamingen gebrui ken. De Socialisten zijn reformisten omdat weaanhervormingen doen, en we zouden dus niet mogen strijden hebben, voor den 8 uren arbeidsdag, voor 't pensioen der ouderlingen, voor meer onderstand bij werkloosheid, voor verminde ring van diensttijd der soldaten, enz, enz. En terwijl ze ons ten kwade dui den. dat we die hervormingen hebben veroverd, genieten de Communisten er zelf van en zitten ze met den schrik op 't lijf, dat die hervormingen zouden afge schaft worden door de burgerre- geeringen. Aardige tisten zijn 't, die Com munisten, want wees er van ver zekerd, ze roepen en schreeuwen op revolutie, alles kort en klein te slaan, zonder te weten wat er ons daarna te wachten zou staan honger en gebrek voor de maBsa. Maar er zijn er onder die man nen, die wel weten wat ze willen, want moest het tot eene revolutie komen, gezoudt ze niet vinden in de rangen der veohters, maar wel in de rangen der rooversin goud winkels en geldbanken kreeg men ze niot buiten. Van dergelijke revolutionnairs verlos ons Heer. FRIEDERIK Wij bidden de afgevaardigden van het Federaal Bestuur, zich vrij te houden, om te kunnen aan wezig zijn, op de zitting ts Dender leeuw in het Achturenhuis, Maan dag 30' Mei, om 5 uren namiddag. DAGORDE: r Het landelijk congres te Brussel met de Sinxendagen. 2' 't Verspreiden van het land bouwersblad. 3. Verscheidenheden. De Secretaris Nichels Alfred. Zoo sloot deze indrukkende Feest zittingineen Anthousiastisehe stem ming zooals wy er ooit een hebben gekend. In het café van 't Volks huis» was het vollen bak, en de feestelijkheden duurden tot in do kleine uurtjes. Het volk van Gee raardsbergen <»n vooral do sociali- stiche heeft aldus nog eens een dier gelukkige en gevoelvolle dag be leefd, die tevens aan andere strfjd- genooten van gemeentens en ste den, een voorbeeld daarstelleo, over wat er kan verwezenlijkt worden door eensgezinde wilskrachten offer waardigheid. Onzen welgomeenden dank dus, alsook aan de medewerkers voor dit feest. A. Berghman.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1