Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Open brief aan M. Moyersoen Mijn Hoekje Jaar N0 23 Prijs per nummer 25 centiemen. 5 Juni 1927. Aan de iWiddenslanders Uit Domheid of met Opiet I Hunne en onze houding. Fronter Scheldnaam RECHT EN VRIJHEID Ondanks 't Verdrukken Nimmeru bukken Trots alle Machten Naar beter steeds trachten Er gebeuren zoo van die dingen ie men meent doeltreffend te zijn, n soms een verkeerd uitwerksel lebben. 't Is hetgeen is gebeurd met uw érbod van Souchenverkoop. Uwe overdreven liefde voor het perkende volk, uwe ongekende ge legenheid voor al dezen, die bun oon verdedigen tegen hunne pa- roons, heeft u dit besluit doen ne- nen. Zekerlijk zal het geen oogenblik b uw gedacht zijn opgekomen, dat lit besluit een stukje brood kon ont- ïemen, aan die onschuldige kinde- en, wiens vader in strijd was 'k Durf er mijn hoofd op zetten, lat het er by u enkel om te doen is geweest, geen dwang op de werk nenschen te laten uitoefenen, want :ulks kan door niemand betwist rorden meerderen dwang is er nu ;och niet uitdenkbaar, dan op de be taaldagen op de straat, aan de fa- >riek de werklieden te vragen eene souche te koopen, ten voordeele van inkunoe stakende broeders en zus lilters 1... Farceur l Ge wenschtet nu eens den gewilligen knecht te zyn, der Jheeren nijveraars en fabrikanten, ®^die met leede oogen aanzagen, dat het solidariteitsgevoel van het Aals- tersche werkende volk, diepen wor stel heeft geschoten en op hun aan dringen of hun bevel, zyt ge hun zonder morren gehoorzaam geweest. Bedrieg ik mij niet, dan zijt ge Commissaris in de Naamlooze Maat schappij La Georgie en tevens grooté aandeelhouder in dit fabriek, en uw verbod, moest onrechtstreeks ten goede komen van de heeren nij- veraars die het maar niet kunnen kroppen, dat de werkmenschen hun toestand van vóór den oorlog, iets of wat hebben verbeterd, en iu die om standigheden zoudt ge uw macht, als hoofd der politie hebben mis bruikt, in uw eigen voordeel, voor uw eigen zak tls gemeen natuurlijk, maar van rijk© menschen mag men alles ver wachten. "Wat me nu toch gelukkig maakt, dit is. datge uw doel hebt gemist, ja zelfs een heel verkeerd uitwerksel heeft gehad. Onze socialistische vrienden van Aalst, hebben de handschoen door u geworpen opgeraapt. Souchen ver kocht ondanks uw verbod, en met uwe onvergeetbare politiemaatrege len, hebt ge vele werklieden hun oogen doen open gaan, en wie vroe ger zijn zak dicht hield, opende hem nu, om er zyn franksken uit te ha len. G'hebt dus door uwen stommen politiemaatregel het fsolidariteitsge- voel der werklieden meer ontwik keld, en 't is dus ten onrechte dat onze Aalstersche vrienden, u uithon geraar hebben genoemd. Heel waarschijnlijk hebt ge dien naam meenen verdiend te hebben, want het zal buiten uwen wil zijn, dat we du meer ondersteuning ge nieten bij het Aalstersche volk, dank uw gemaakt reklaam voor onzen strijd Wat er ook voor zij, wy danken de Aalstersche werklieden om hunnen milden steun, en ware het niet, dat ge zoudt meenen dat we met u spot ten M. Moyersoen, we zouden u vra gen ook den dank te willen aanvaar den, ^an die zeven honderd stakende sigarenmakers (sters), wiens hel- deDstrijd ge hebt doen waardeeren en wiens steun gij TEGEN UW WIL hebt doen vermeerderen. Neen er zijn geen souchen meer verkocht, dit papierken was veel te klein, om er één franksken voor te vragen. Het zyn nu gazetten Ja, uw gedacht is niet slecht ge weest, in die gazetten die we nu ver- koopen kunnen de menschen toch nog wat lezen en gij ook M. Moyer soen. Daarbij eene gazet, is bly vend, zy wordt niet alleenlijk gelezen door zoovele menschen, maar ze wordt daarbij ingebonden, bewaard, zoodat ons nageslacht zich later, zal Kunnen rekenschap geven, met welkekerels het werkende volk te dien tyde af te rekenen hadt. Waart ge nog niet onsterfelijk, door uwe wandaden tijdens uw mi nisterschap, ge zijt het nu, maar wees er van verzekerd, en men zal uwe nagedachtenis met weinig lof herinneren. Ziedaar wat ik meende, u te moe ten zeggen, en vergeet het niet, het is in naam van mijne medemakkers die reeds op de 6* maand hun loon verdedigen. M. Moyersoen tot wederziens. Een Stakende Sigarenmaker. Geeraardsbergen, 30 Mei 1927. Het is denk ik, vanwege de Mid denstanders eene groote. dwaliDg zich te stellen tegeoover de werklie den. Nogtans het is een algemeen feit dat men gedurig kan bestatigen, dat de Middenstanders (voor het grootste gedeelte in alle geval) zich scharen aan de zijde der ryken, der fiuantie- mannen, der fabrikanten en meenen dat ze langs dien kant verbetering zijn te verwachten. En zoo hebben we meermalen kun nen vaststellen, dat de neringdoende burgerij, zich uitspreekt tegenover de werkstakingen, tegenover de werkstakers, die toch nooit in strijd gaan om hun vermaak, maar enkel en alleen om beternis in de werk voorwaarden te bekomen, ofwel om hun loon te behouden of te verhoo gen, hetgeen wil zeggen den boter ham hunner vrouw en kinderen te verdedigen. Wie kan hier zich tegen verkla ren Geen enkel weldenkend mensch tenzy de fabrikanten, de aandeel houders der fabrieken on nijverhe den die belang hebben, kleine loonen te betalen en groote winsten te ver wezenlijken. Kan een werkman die een klein loon verdient, den middenstanders laten leven Neen, want hoe kleiner inkomsten, boe minder koopkracht, en niemand zal ontkennen, dat het niet by de rijken is, dat de nerings- doeners hunne meeste kliënten vin den, daar dezeuzich meestal bevoor raden iu de groote steden, in Le Bon Marché's, in l'Innovation, iD de Groote magazijnen, enz., en heel weinig in hunne eigene stad. Eu toch scharen zy zich aan de zijde der grooten. 't Is eene groote dwaling, waarvan zij zich zouden moeten ont doen. Hebben zij niet kunnen bestatigen dat de rijken zorgen voor hun zeiven en zich niet bekommeren om het lot der Midden-klasse, nu nog, enkele dagen, geleden, wanneer men in de Kamer handelde, om den supertaks te verminderen Het verzet der grooten, wordt daar heel wel aanhoord, terwijl men weinig aandacht schenkt aan de be langen van den minderen staöd. Neen, het lot der werklioden moet zooveel mogelijk verbeterd worden, want zij zyn het toch die eersten vooral recht hebben op een goed be staan, in ruil van hun geleverden arbeid. Hebben we niet gelezen in de bla den. dat het vleeschverbruik in ods land, in 'tjaar 1926 verminderd is met 51/2 kilos per inwoner? Hierin zijn begrepen dus ook de ryken, wat wil zeggen, dat de vermindering van het verbruik der werklieden en dit der kleine burgers veel hooger is dan 5 1/2 kilos per persoon. Zulks bewijst niet, dat den toe stand van ons volk in 1926 beter was dan in I925 en ook niet, dat de ne- Iringdooners er beter om gevaren zyn. Welstand voor de werklieden be- teekent, welstand voor de nering doeners. Hunne belangen zyn dezelfde, en hierom doet het ons pijn aan 't hart, wanneer we de neringdoeners zich zien kanten tegenover de belangen van het werkende volk, hetgeen on gelukkiglijk, veelal, om niet te zeg gen gewoonlijk gebeurd. Vroeg of laatzullen die ook inzien, dat ze het verkeerd voor hebben, en samen met de Werklieden party strijden voor een beter bestaan. ALF. NICHELS. Er is meermalen in onze bladen op gewezen, dat de kristene-vrije-demo- cratische frontpartij, partij van Vlaam- sche Nationalisten, P. V. N. ofte partij van niètsbeduidende, gekamoufleerde klerikale plaatskenszoekers, een vorm van reactie is. Dit heeft onze bevolking in de ge meenteraadszitting van Vrijdag 20 Mei 1.1. opnieuw kunnen vaststellen. De socialistische mandatarissen heb ben van bij hun intrede in de gemeen teraad in 1921, bestendig geagiteerd om beter onderwijslokalen voor onze schooljeugd. Dank dit bestendig aandringen en de bewezen onmisbaarheid, ging er toch eindelijk een begin mede gemaakt worden. Maar... de h. h. fronters hun kleri kale princiepen getrouw, van te ijveren dat alléén wordt gezorgd voor het vrij onderwijs, moester natuurlijk een rem worden gezet aan de werking der so cialisten, en vandaar hun hartstochte lijk verlangen om een half miljoentje te stemmen voor het bouwen een er nieuwe kerk 1 Ha het klinkt ons nog zoo hard in 't hoor van M. De Neve, die zegde dat de kerk ook eene school is 1 Weten of willen de fronters dan niet meer weten, dat de katholieke partij van Aalst, geholpen door de geeste lijkheid, op onmenschelijke wijze, Priester en Pi eter Daens hebben gefol terd, gebroodroofd en vervolgd, om dat zij niet meê konden met de fana tieke en verderfelijke uitbuitingsme thode van het klerikalisme Weten of willen de h. h. fronters dan niet weten, dat de kerknu nog zoo als vroeger de geweldigste steunpilaar is van het uitbuiterskapitalisme, en nu zoowel als vroeger, recht op een menschwaardig bestaan weigert aan de zwoegers de scneppers van al het goede en van al het schoone Weten of willen die heeren Fronters dan niet weten, dat de kerk nooit heeft geduld, dat het uitgehongerde volk voorheen, brood eischte Werken en nog werken slaven en nog slaven was hunne leuze. Het lot gelukkig weten te verdra gen, en het stuk droogen brood ver dienen in 't zweet des aanschijns. Dat was de leuze van de kerk, aldus over tuigd zijnde het kapitalistisch monster, het gouden kalf te dienen. Als gij dat alles weet heeren Fron ters, hoe kunt gij U dan zoo verfoeilijk aanstellen, en aan de bevolking trach ten wijs te maken, dat het gestemd half miljoen geen meerdere lasten zal vergen Zeg net ons heeren Fronters, en terzelfdertijd aan gansch de bevol king. Maar neen laf zijn en het volk en vooral het werkende volk gekoord en gebonden willen overleveren in de handen van het klerikalisme, dat is uw rol 11 Willen beletten dat er degelijk on derwijs wordt ingerichttegenhouden dat het Moederfonds dienende, om steun te verleenen aan de zwoe gende werkersvrouwen, welke een hoogstnoodige vereischte is, dat is uw rol. Trachten te bewerken dat er geen vermeerdering komt van den stedelij ken bijleg voor de werkloozen, dat is uw rol 1 1 Want gij heeren Fronters, weet zoo goed als gelijk wie, als er één frank wordt uitgegeven, dat er ook voor de inkomst moet naar gezocht worden, en hoe a. u. b. heeren Fronters Is er een ander middel dan door het J leggen van lasten ZEG HET ONS 1 ^Ziedaar, waarom we uwe handelwijze schandvlekken. Niet, omdat het voor eene kerk is, maar wel, omdat de finan- tieële toestand van de stad het niet toelaten, en vooral omdat er meerdere onmisbare werken op uitvoering wach ten. Als gij zegt, dat er geen meerdere lasten zullen gevergd worden DAN LIEGT GIJ UIT DOMHEID OF MET OPZET. A. B. Ten gevolge de schandige houding van M. Moyersoen, tegenover de sta kende Sigarenmakers van Geeraards- bergen, en het fanatiek optreden in de laatste gemeenteraadszitting met te be letten, dat de ondervraging van Gezel Flips werdt voortgezet, zitten de Groen-kruisers genepen. Zij die nog altijd, den schijn willen geven, dat ze evenals de socialisten propageeren en werken om de stoffelijke verbetering voor de werkencfb klasse te behartigen, gaan hand in hand met de reaktionnair van de ergste soortM. Moyersoen. Ja, ze zijn er fier op, en willen soms zoo nog al eens boffen op zijn goede werken 1 Maar de' laaksche daad welke M. Moyersoen heeft gepleegd tegenover de stakende sigarenmakers, kan door geen enkel rechtschapen mensch goed gekeurd worden. Het verwondert ons dus te meer, dat er in ons Volksblad orgaan der Groenkruisers niets is vermeld over dergelijke handelwijze, zelfs geen ver slag over de gemeenteraadszitting. En zeggen dat er soms 5 reporters op de zitting zijn l 1 Onze bevolking en niet Eóinder de werkende klasse heeft hier nogmaals een bewijs te meer, dat er van verzoening tusschen het kapita lisme en werkende klasse geen sprake is dat wij socialisten, geen klassen strijd prediken, maar er door de uitbui tersbende, geholpen door hunne ge dweeë knechten als de Groenkrui sers er te midden in worden ge plaatst. Het Rerum Novarumwaar zij onze bevolking op dit oogenblik op nieuw willen mede blinddoeken, is een lapmiddel te meer ten gunste van het overheerschende kapitalisme. Wij socialisten, hebben altijd be weerd, dat de stommiteit welke de bourgeoisie heeft begaan van het men- schen-machien niet degelijk te voeden en rechtvaardig te behandelen, een I rede te meer zou geweest zijn om hen te wekken tot den aangevangen ont- I voogdingsstrijd, en dit wordt hier nog- maals bevestigd: M. Moyersoen, ver biedt souchen te verkoopen voor de stakers met de gedachte van hun strijd lust door gebrek aan brood te fnuiken, en het verkeerde valt uittrots het verbod worden er geld-inzamelingen gedaan, en er zijn meer ontvangsten 11. Dat is de belooning aan M. Moyer soen van zijn begane stommeteit eener- zijds, en anderzijds zal het er toe bij dragen, om de nog verdwaalde werlc- 1 lieden de oogen te openen, en hen te doen beseffen, dat alléén met de strijd der socialisten te steunen, oprechtheid, welstand en genot de werkers bescho ren ligt. A. B. M Jan De Neve, protesteert als men zyn party de fronters noemt Zy zyn chFisten-democraten, zegt hy. Weldra is fronter scheldnaam. Nogtans, ik meen me te herin neren, dat na de nederlaag van 1921, de christen-democraten- Daensisten overgegaan zyn met pak en zak, naar de fronters. Waarom nu protesteeren als men ze fronters noemt Schuilt daar iets achter 1 'Wie ziet niet dagelyks dien ouderling, die nu zyn laatste da gen slijt in het oudmannenhuis? Proper aangedaan, vergezeld van een schoonen grooten hond van één zyner politieke vrisnden ziet men hem zjjn wandelingsken doen, evenals de eersten, den beste rentenier. Ik wil niet over het verleden van dien man spreken, die als hy eensgezind had gewild, nu zelf een welhebbend man zou zyn ge weest. Zulks gaat hem aan, hem alleen en wy laten dus dit verle den in den vergetelboek. Maar dien ouderling is één dezer, die altyd een hevigen katholiek is geweest en nog en in die hoedanigheid, altjjd een bekamper is geweest, van de ver- wezentlyking van het programma der Socialistische party, die op gemeentelijk gebied bevatte ver betering en meer vrijheid in onze Godshuizen. Onze lozers weten, dat in onze Godshuizen, ten tijde dat de katho lieken alleen er de meesters waren er volstrekt geen vrijheid bestondt op politiek gebied, en er ook eene groote strengheid heorschte. Men kon er enkel de Donderdag en den Zondag over enkele uren vryheid beschikken en degenen, die wat te laat binnenkwamen, zagen zich soms voor eene maand en langer, dien uitgang ontnemen. Nu, integendeel, wie het begeert gaat iederen dag uit, en aldus hebben de ouderlingen meer vrij heid en meer genoegen, hunne kinderen en familieleden te be zoeken, dan vöórheen, toen de socialisten er niets te zeggen hadden. En telkenmale we dien ouder ling op onzen weg ontmoeten, dan komt het ons onwillekeurig te bin nen, dat er zooveel socialisten vreters van vroeger, nu genieten van dat wat ze altyd hebben be- kampten bevochten. Indien men dien ouderling nu eens het regiem oplegde, dat hy altyd voor de andere heeft voor gestaan FRIED ERIK. Voor wanneer kondigt» De Voksstem eens de dank brieven af, welke naar men zegt door het Comité Industriële aan M. Moyersoen zijn gezonden, voor zijn ge nomen maatregel tegen de stakers 't Schijnt ook dat er onder de Aalstersche bourgeoisie zijn, die M. Moyersoen gefelisiteerd hebben, met zijn moedig optreden, en het schorsen der interpellatie van Gezel Flips. Indien dit waar is, moet hij toch vree zee voor de waarheid. Hij als gewezen Minister aan een een voudige werkjongen't spreken beletten uit vrees van geklopt te worden, dat is wat straf.... De Frontera zijn duchtig aan 't maneuvreeren, om het anthousiasme dat er onder de be volking is gekomen, de mildheid welke ze toonen om hun penning voor de stakers te storten, er uit te roeien. Ons solidariteitsidce bevalt hen niet goed, omdat het succes behaald. Zij hadden natuurlijk liever gezien dat het niet geschiedde, vooral omdat het immer de socialisten zijr. die zulks aan durven. De Fronters hebben ook gesyndi- keerde, maar het zijn de zoogezegde achterwaartsche troepen, in de tiende linie, om te genieten van de geleverde strijd, Huichelaars zijn het.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1