Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Over Onderwijs en Scholen Mijn Hoekje 24e Jaar N° 24 Prijs per nummer 25 centiemen 12 Juni 1927. Socialisme vooruit stuwen Voor de Zes maanden diensttijd. Voor de Reizigers van onze streek 75-JARIG JUBILEUM ïn Rusland Belangrijk Bericht RECHT EN VRIJHEID Immer naar meer solidariteit streven, is het Op het oogenblik, dat we dit neer pennen, komt ons Partij-Kongres iyn werkzaamheden te eindigen, deze waren vooral aan het zoo be langrijke vraagstuk van het Onder wijs van het Volkskind gewijd. Wij hebben er prachtige opvoed kundige uiteenzettingen van des kundigen gehoord, wij hebben de thesis onzer Waalsche vrienden ge hoord, wy hebben er ook andere ge hoord. Beiden waren te eerbiedigen, omdat zij er naar streefden, het on derwijs en de opvoeding van het kind, dat geheiligd iets de voort- brengst van wederzydsche liefde, zoo goed en zoo degelijk mogelijk te maken. Nogmaals heeft onze party hi*r bewezen, op de hoogte te zya harer taak, en methodisoh het be gonnen ontvoogdingswerk der ar beidende klas, niet alleen voort te zetten, maar op stevige grondvesten te willen inrichten. Toen we daar zoo aandachtig, naar al die interes sante uiteenzettingen zaten te luis teren, kwam voor onzen geest, de toestand op onderwijsgebied in ons arrondissement. Wat is hy erbarm- lyk 1 Groote steden en gemeenten, Aalst Denderleeuw b. v., beschikken over byna niets van gemeentelijk onder wijs. Alles is er in de handen van de katholieke party, die niet alléén ge bruik, maar misbruik heeft gemaakt van hare vroegere macht, om het gemeentelijk onderwijs te kelderen, ten bate en ten voordeele der vryë, of beter gezegd, katholieke party- scholen. En juist daarom hebben wij het vandaag over het Onderwijs en over de scholen. Al te veel onzer partygenooten, kennen niet ons streven op gebied van Onderwijs, het is hun totaal on bekend, en het spreekwoord zegt: «Onbekend maaktonbemind». Neen, onze vaders en moeders weten in het algemeen niets van ons programma op schoolgebied, zy staaD er dan ook totaal onverschillig omniette zeggen vijandig tegenover. Wat wy willen? In de eerste plaats willen wij ons onderwijsprogramma aanvullen. Wij houden vast aaan de volksschool, aan de objöktieve school, aan de school waar alle kinderen kunnen naartoe komen zonder dat de poli tieke of godsdienstige overtuiging van de ouders in het minste geweld aangedaan wordt. Wij willen de kin deren niet verdeelen in geloovigen enniet-geloovigen, in Joden of Chris tenen. Wij willen alle kinderen bij een in één school, opdat zij van jongsaf elkaar zouden leeren achten en liefhebben. Dat kan niets dan goed brengen voor het latere leven als politiek en godsdienst hun rol spelen en dikwijls persoonlijke wrij vingen meebrengen. Voor ons, wij hebben het reeds ge zegd is het kind, een «geheiligd iets» dat verre boven alle politiek gebon- kel zou dienen te staan. Ah wisten en begrepen al onze partygenooten, waarom de katholieke party zoo zeer houdt aan hare scholen, zij zouden gewis er hunne kinderen er niet aan toevertrouwen. Neen, het kan toch niet, dat men het kind. van in zijne prille jeugd, van by den eersten stap in het leven opjaagt tegen an dersdenkenden, hen voor oogen houdt, dat buiten het godsdienstig onderwijs er niets is dat deugt. WU willen ook nog meer. Zoodra de mogelijkheid zich daartoe aan biedt, zouden we voortgezet onder wijs willen, het is te zeggen, dat we ons niet zouden tevreden stellen, met 8 studiejaren der lagere scholen maar dat we trapsgewijze verder zouden willen gaan, om het werkers kind tot zyne volledige ontwikke ling sien te komen. Want, partiige- aooten, vergeten wy het niet Ken nis alléén zal ons Redden Wij wil len ook schoolgebouwen die voldoen aan de moderne eischen der opvoed kunde, geen paleizen maar een voudige praktische lokalen, licht bd lucht in overvloed, bloemen en planten overal, en alles wat ei maar eenigzina kan toe büdragen, om de school zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, omdat zy zyn zou, een genot in plaats van een last voor het kind opdat het zyn zou, de school voor het kind, in plaats van het kind voer de school. ISWy weten het reeds op voorhand, de heeren katholieken zullen scher men, met den godsdienst. Niet daar staat het paard gebonden. In al de gemeentescholen van ons arrondis sement, wordt godsdienstig on derricht gegeyen door M. De Onder pastoor, en als men ons dan spreekt over goddelooze scholen dan zou in de eerste plaats wel de vraag die nen gesteld te worden, of M. de On derpastoor, zyn godsdienstig onder richt, dat hy aan onze kinderen ver schaft, niet zoo goed is, als dat wat hij geeft in de partyscholen. Gods dienst dient hier alléén als rad om voor de oogen te draaien, ten einde het eigenlyke doel te verstoppen. Het doel dezer enkele regelen Eenvoudig de aandacht onzer par tygenooten gaande te maken, hen te wijzen op hunne plichten als be wuste arbeider tegenover hunne kinderen in zake opvoeding. Er is nog enorm veel te doen op .gebied van onderwijsdaarover spreken we wel later eens, maar van nu af aan moeten toch alle partyge nooten op de bres, om de gemeente lijke scholen, de scholen waar elks overtuiging geëerbiedigd wordt en waar liefde en eerbied voor anders denkenden aangeleerd worden, aan te bevelen en te verdedigen, tegen alle aanvallen. SCHOOLVRIEND. Het Federaal Bestuur van ons Arrondissement heeft op vraag van onze Jeugdgroepen, de volgende dagorde aangenomen DAGORDE: De Federatie der Socialistische party, vergaderd op jO Mei 1.1. te Denderleeuw het militair vraagstuk onderzoekende Overwegende dat het ontwerp Mathieu de 6 maanden diensttijd trapsgewyze verwezenlijkende, bin nen kort zal te berde komen Overwegende dat dit ontwerp vao aard is de lasten op de werkende klasse wegen in gevoelige mate te verminderen Overwegende dat de meerderheid der volksvertegenwoordigers aan het Kiezerskorps verklaard heeft, dat zy voorstaanders zijn van de ver mindering van den militairen dienst tijd S Drukt den wensch uit, dat onze socialistische mandatarissen met kracht de bespreking van het ont werp in den loop van den huidigen zittijd eischen zal. Besluit deze dagorde aan den alge- meenen Raad der B. W. P. en aan de Socialistische pers bekend te maken. Tevens worden al de aangeslotene groepen gevraagd, dergelijke dag orde in hun midden te bespreken, en te stemmen, ze ons over te maken, om ze naar 't Bureel van den Lande- lijken Raad te zenden, en ook aan den Heer Jaspar, Eerste Minister. Aldus zal er wat meer spoed gege ven worden, om het wetsontwerp Mathieu ter bespreking te brengen dat trapsgewyze den zes maanden diensttjjd invoert. Door 't overplaatsen van enkele treinen van Brussel-Noord naar Brussel-Zuid liepeD talrijke reizigers dragers van gewone abonnemen ten vele moeilijkheden op om in Brussel-Zuid hunnen trein te nemen. Dank aan de tusschenkomst van onze Volksvertegenwoordiger De Bruyn komt deNationaleMaatschap- pii van Spoorwegen te besluiten dat voortaan de abonnementskaarten van en naar Brussel-Noord ook gel dig zullen zyn voor Brussel-Zuid, DER Rijksmiddelbare Jongensschool thans met Atheneum-Afd. TE AALST. Op 10 Juli e. k. (2e Kermis-Zondag), viert de Rijksmiddelbare Jongens school onzer stad haar 75-jarig jubile um. Thans is aan die inrichting een Atheneum-Afdeeling gehecht. Een school, die op een 75 jarig be staan kan wijzen, heeft gewis een groote rol gespeeld in de stad en zelf buiten haargrenzen. Duizenden leerlin gen heeft ze opgeleid, die haar immer dankbaar bleven, omdat ze daar leerden wat waar, goed en schoon is. Plechtig zal de herdenking aan die stichting worden gevierd. O. m. feeste lijkheden noemen we verscheidene Concerten op de Groote Marktop tocht van de leerlingen en d6 oud-leer lingen, opgeluisterd door plaatselijke muziekmaatschappijenfeestzitting op het binnenplein van 't stadhuis, alwaar toespraken zulleri gehouden worden en een Koor zal gezongen worden door de leerlingen der schooldemocratisch banket's avonds wordt het Belfort prachtig verlicht, terwijl een beiaard- concert, afgewisseld met bazuinen, het feest zal sluiten. Ook verwacht men de Gewaardeerde aanwezigheid van den Heer Minister van Kunsten Weten schappen. Niet genoeg kunnen we de aandacht der ouders vestigen op de Rijks-Mid delbare School en vooral op ae Athe neum-Afdeeling, die we reeds zoolang misten, en waardoor de leerlingen, zonder groote uitgaven, ter plaatse zelf, volledige middelbare studiën kunnen voltrekken. Die onderwijsinrichting bevat 1. Een Voorbereidende Afdeeling (volledige lagere school, waar de kin deren van hun 6C jaar af worden aange nomen.) 2. Een Middelbare Afdeeling (mid delbaar onderwijs van den 2" graad, voor de leerlingen die met vrucht het öe studiejaar eener lagere school hebben bijgewoond). Ze bevat drie studiejaren, en bereidt voor tot Staatsbedieningen, als in Post, Spoorwegen, Belastingen, Bruggen en Wegen enz., tot bedienin gen in Handels en Nijverheidsinrich tingen, tot de toelatingsexamens aan Lagere Normaalscholen, Nijverheids scholen, enz. 3. Een Atheneum-Afdeeling (mid delbaar onderwijs van den ln graad). Ze bevat drie studiejaren met dezelfde studiën als in de Athenea te Gent en te Brusselbereidt voor tot de hoogere bedieningen in de Openbare Besturen, in Banken, Handels- en Nijverheidsin richtingen, tot de hoogere Nijverheids scholen, de Handelsstolen, de Kolo niale school, de Middelbare Normaal scholen (Regentenscholen), de bniver siteiten, enz. De Atheneum-Afdeeling bestaat uit een Wetenschappelijke af deeling, de Oudere Humaniora (studie i van 't Latijn en 't Grieksch) en een Handelsafdeeling. 4. Een kosteloozen leergang in den j Landbouw voor de leerlingen van het j 2e en 3' studiejaar der Middelbare Af deeling. 5. Door de laatste 'ministerieele on derrichting wordt de studie van het Fransch aanzienlijk versterkt. Arbeiders, in de Middelbare School en de Atheneum-Afdeeling is de plaats uwer kinderen, die buiten het aller noodzakelijkste lager onderwijs een al gemeen en meer uitgebreide ontwikke ling moeten bezitten om goed uitgerust in den zoo moeilijken strijd om 't be staan de overwinning te behalen; want alles wil vooruit, alles gaat vooruit. Onderwijzen en opvoeden is de leus der school. Leeraars, zeer knap en toe gewijd, zorgen er voor de lichamelijke, verstandelijke en zedelijke opvoeding uwer kinderen. Geen holle woordkennis en uiterlijk- blinkende flauwe mooidoenerij, maar een degelijk onderwijs, berustend op de laatste methoden, die van uw kin deren gezond denkende jongelingen zalmaken. Daar wordt eerbied inge boezemd voor de vereelte hand, die gebouwen doet verrijzen en» talrijke moeilijke werken verricht, dank zij den moed en de wilskracht. Daar worden de edele gevoelens ge kweekt, die ge zoo graag bij uw mak kers aantrefteen kloeke ziel, vol sferken wil, onverschrokken, dapper, behulpzaam, menschlievend, trouw, eerlijk, rondborstig en verdraagzaam. Want niet alleen onderwijst men daar uw kinderen, ook aan de opvoeding worden de beste zorgen besteed. Het kind moet opgevoed worden. Wat het later zal zijn, hangt grooten- deels van de opvoeding af. 't Is vatbaar zoowel voor verkeerde, ongezonde, als voor gunstige, veredelende indrukken, 't Moet geleid worden, want als 't een man is geworden, dan is de tijd van vorming onherroepelijk voorbij. In de Middelbare School leert men uw jongens het boek liefhebben en het huiselijk leven beschouwen als de rijk ste bron van 't geluk der menschen. Daar verzorgt men het schoonheidsge voel, dat het levensgenoegen verhoogt en de huiselijke zeden verfijnt. Zeer treffend zei de dichter Van Dam: De studie is de grond van vreugde [en heilgenot Een sieraad voor de jeugd, een troost [in oudere dagen Zij schenkt een grooten schat, die [we immer met ons dragen, En die de wisseling verduurt van ['t wufte lot. De domheid is gelijk een donkre [winternacht Ze is moeder van 't verderf, van [bijgeloof en boosheid Ze is de onuitputbre bron van schan- [de en zedeloosheid Ze steunt de willekeur, die orde en [wet verkracht. Arbeiders, ook in de Middelbare School en in de Atheneum-Afdeeling is plaats voor uw kinderen waar de Communisten de meesters zyn, en waar men geene oppositie duldt, zou het eenluilekkerland moe ten wezen voor het werkende volk, ten minste, volgens die heeren hun ne beloften, DAAR waar ze geen macht bezitten. Hoe onwaarschijnlijk het ook weze, duizende kinderen dwalen daar rond, zonder te weten waarin of waaruit, en in plaats ^an ter school te gaan, is hun bezigheid stelen of bedelen. Me dunkt dat men er beter zou doen, de gelden die ze besteden om in andere landen communistische propaganda te voeren, en enkele mannen hierom vet te betalen, te gebruiken, om voor het onderhoud van die ongelukkige kinderen te zorgen, en te trachten er menschen van te maken, in plaats van ze te verdierlijken. De toelatings-examens tot de Nor maalschool voor Onderwijzers der Stad Brussel, zullen plaats bebben, den 7 Juli a. s., te8 uur's morgens. Voor de Normale Afdeeling moe ten de Kandidaten 15 jaar oud zijn. In de Voorbereidende Afdeeling(met 7e, 8® en 9e studiejaren) wordende jongelingen van 12 jaar af toegela ten. De aanvragen voor den 25* Juni laten geworden aan den Heer Be stuurder van de Normaalschool, Maurice Lemonnierlaan, 110. het verbod van souchenverkoop, want de fronters hebben zich by de socialisten aangesloten, om dit besluit af te keuren. Moest een minister, dergelijke kaakslagen ontvangen, hy gaf on- middelyk de pyp aan Marten, hy ging er van door. Zou den burgemeester van Aalst, zooveel politiek eergevoel bezitten FRIEDERIK. De staking te Geeraardsbergen is dus geëindigd, ten voordeele der sigarenmakers die, niet min dan twee en-twintig weken, str«d hebben geleverd tegenover hunne koppige patroons, die dachten, door den langen duur hunne werk lieden tot onderwerping te bren- gen. Ze zyn hierin mislukt en het weze me toegelaten hier ons kloek volk van Geeraardsbergen geluk te wenschen, om hunne kloeke houding en hunne standvastig heid. Zij hebben niet alleenlijk een strijd gestreden voor zich zelf, maar zij hebben tevens in 't vuur gestaan, voor de sigarenmakers van andere steden, die bedreigd waren, aan de zelfde loonsvermin dering te moeten arbeiden, als deze van Geeraardsbergen,indien ze de nederlaag leden. En in dien strijd zijn twee bur gemeesters gemengd geweest. Den burgemeester van Gee raardsbergen (wiens vrouw, van in hare kinderjaren deelmaakt van het socialistisch syndikaat) een werkersjongen, die niets on beproefd heeft gelaten, om de stakers te steunen, met raad en daad, stakers en patroons samen te brengen, om een oplossing te zoeken, om de patroons te bewe gen tot toegovingen. Den burgemeester van Aalst, die meende, de vrijheid der werklieden te moeten vrijwaren, door de stakers te verbieden, sou chen te verkoopen,ten voordeele van hunnen strijd. Pas op. niemand mag zeggen, dat M. Moyersoen er eèn oogen blik zal aan gedacht hebben, hier opgetreden te zijn. ten behage van de Heeren van het Centraal Nij- verheidscomiteit. die bevel heb ben gegeven, eiken loonsopslag te weigeren Neen M. Moyersoen, met zijne gekende genegenheid om de vrij heid der werklieden niet te laten krenken, verboodt den souchen- verkoop, en op denzelfden dag wierd ons weekblad verkocht aan één frank het nummer, op dezelf de plaats alwaar souchen verkoo pen niet toegelaten was. Eene souche verkoopen, was de vrijheid krenken I Eene gazet verkoopen, was de vrijheid eerbiedigen En zeggen dat zulks komt van een gewezen ministerdie zich dan nog durft gestoord toonen, omdat hij in de gazet, die hy zelf doet verkoopen, niet al te zacht wordt behandeld. Het volk van Aalst heeft M. Moyersoen afgekeurd, door meer gazetten te koopen, dan er ge- wooniyk souchen wierden var- kucht. De meerderheid van 'tSchepen- college heeft den burgemeester afgekeurd, door de ondervraging over het verbod van souchenver- koop opnieuw op de dagorde te doen brengen van den gemeente raad, terwyl hy gemeend had, die zaak te kunnen sinooren De meerderheid van den ge meenteraad heeft den burgemee ster in openbare zitting afgekeurd om zyn genomen besluit, nopens

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1