AALST. Gemeenteraad-Zitting SYNDIKALE RUBRIEK DENDERLEEUW I geoefend elk gaf met liefde omdat het van Vrijdag 3 Juni, 1927 AfMoyersoen krijgt een kaakslag in open bar» zitting tijdens dt Interpellatie van gezel Fltps. De zitting vangt aan om 5,5o ure. M. Van Schamelhout laat zich ver ontschuldigen. I8 PUNT. Interpellatie Flips, nopens het verbod van souchenverioop voor de stakende si garenmakers van Geer aar dsbergen. GEZEL FLIPS Op mijn ondervra ging in de laatste gemeenteraadszit ting had ik gedacht eene verklaring te bekomen van den heer Burgemeester. Ik heb met spijt gezien dat die ver klaring is achter gebleven. Nochtans mijne ondervraging was redelijk het eenige - leitmotief 5 was, dat er geld omhalingen mochten gedaan worden ten voordeele der stakende sigarenma kers van Geeraardsbergen. Een toela ting die altijd heeft bestaan, en waar van de groen kruisers overigens ook al gebruik hebben gemaakt, tijdens de staking bij den heer Waelkens te Hofstade. Ik ben verheugd te kunnen mededee- len dat de staking ten einde is, en de 15 0/0, waarrond de strijd ging, zal be taald worden, (toej Wij stonden hier voor het feit dat de patroons hun woord hadden verbroken en daarom alleen wilden wij hier ter stede inzamelingen doen, om het on gelukkig lot der stakers te verzachten. Het woord Politieke partij door den heer Burgemeestei gebruikt, was een ongelukkig woord. De groote meerderheid van den raad was het met den heer Moyersoen niet eens Een Burgemeester mag niet tegen de meerderheid besturen en wij hopen dat inde toekomst van dergelijk verbod zal afgezien worden. Er bestaat geene rede om de inzame lingen te verbieden, daar zij nooit moeilijkheden hebben teweeggebracht. De strijd der werkende klas wordt hard..., overal ziet men de vrijheid der werklieden gekrenkt, en wij hopen dat de Burgemeester eener stad, met de overgroote meerderheid van werklie den, niet zal volharden in zijn strijd, om die vrijheid nog meer te krenken. Als ik goed ingelicht ben, is er in het Schepencollege overeengekomen, om van iedere partij een spreker aan te duiden om lo minuten te spreken. Ik verwacht dan ook van iedere partij hun houding te kennen, en hoop aldus, een meerderheid te zien om den heer bur gemeester zijn ongelijk te doen inzien M. BOCQUE, (Front). Ons stand punt is u allen bekend. De heer burge meester heeft hier gehandeld als een diktator, en ons verplicht ons gedacht te laten kennen in de pers. Onze syra- phatie gaat voor de stakers, en we zijn gelukkig dat aan de staking een einde is gekomen. Wat aangaat de verkoop van souchen moeten wij opmerken, dat er voor- gaanden zijn, dat zulks nooit verboden wierd. Omhalingen werden gedaan ten bate van het Rood Kruis, van het Wee- zenbloempje enz. Wij keuren de maat regel van het verbod af. Mijnheer de burgemeester was in de laatste zitting wat geprikkeld, en wij hebben dan ook belet geweest ons gedacht te zeggen. Wij willen met den burgemeester de stad helpen besturen, maar van onze Srinciepen zien we niet af, want het eeft een onzer vereischten geweest bij onze onderhandelingen tot het vor men van het Schepen-College. Wij wenschen dus dat alles in vrede ge schiedt. M. DANCKAERT. (Kath). Ik ben volledig 't akkoord met de andere spre kers op syndikaal standpunt. Syndi katen zijn er noodig, zoowel voor werklieden als voor burgers en boeren. Volgens bekomen inlichtingen, is de strijd der sigarenmakers in Geeraards- bergen rechtvaardig, alhoewel er reke ning dient gehouden te worden met den moeilijken toestand, waarin de sigaren- nijverheid zich bevindt. Het feit zelf, der inzamelingen van steungeld op de gekende manier, ont nam de vrijheid der werklieden, en den heer Burgemeester heeft voor eerste voor hun strijdende broeders was M. DANCKAERT. De werklieden waren niet vrij ik heb persoonlijke uitdrukkingen gehoord als deze Daar zijn zeeweer om ons centen.... willen wij hen alles geven enz. Het is een schande dat de werklie den hun zuurgewonnen centen moeten geven aan de stakers 1... (hoef... het is een doorn in de voet der rijke lui, mijnheer Danckaert incluis dat het soli dariteitsgevoel der werklieden zoo hoog verneven staat. (red). Als de werkman één frank geeft, komt hij hem te kort voor het huishou den. Vraag het aan uwe leiders, die zitten er toch mede. U spreekt altijd van het geld te ha len waar het is, en vele kapitalen zitten tegenwoordig bij de socialisten. De socialistische leiders bezitten Fabrie ken, Coöperatieven, Banken, enz., enz, GEZEL HAELTERMAN. Door den tijd moeten alle kapitalen en gansch het produktiewezen in de handen der socialisten komen. GEóEL FLIPS. Een bewijs dat we bekwame leiders hebben, die Fabrie ken, Banken en Coöperatieven goed kunnen besturen, ten voordeele van de werkende klasse. M. DANCKAERT. De ondervraging van M. Flips heeft met de stad niets te zien, maar uw doel is hier meeting te geven, hewel, ge zult ze hebben, wij kunnen die ook geven. De socialisten geven zich uit als waren zij alléén deze die de vrijmaking der werklieden heb ben bewerkt. Zij hebben er zich rijk op gemaakt. Maar de kristene katholieke godsdienst heeft ze van slaven, men- schen gemaakt, (om van omver te val len red.) M. DE SCHAEPDRYVER. (kath.). In deze kwestie is, vrijwillig of onvrij willig, verwarring gesticht. Ik zeg niet door de socialisten. Persoonlijk, en ook mijne medegekozenen, zouden we nooit toelaten dat er inbreuk werd ge maakt op het uitingsrecht van solidari teitsgevoel onder werklieden. We hebben bij ingewonnen inlich tingen vernomen, dat er nooit spraak is geweest om het inzamelen der gelden te verbieden. De heer burgemeester heeft alléén gezorgd dat de vrijheid der werklieden bleef gehandhaafd. Alleen de manier van inzamelen, aan de poor ten der fabrieken op betaaldagen, wel ke den heer burgemeester dergelijk be sluit deed nemen. We keuren hem daarin volstrekt goed, temeer omdat de ingezamelde gelden alleen gingen naar de socialist! sche stakers. GEZEL NICHELS. Het staat u ook vrij mijnheeren, 't zelfde te doen voor de katholieke stakers. M. DE SCHAEPDRYVER. (kath, Wat nu de meening is, als zoo den heer burgemeester, zich dictatoriaal aange steld hebben in de laatste zitting is on juist. Het is maar als er te groot rumoer opging, dat hij de zitting heeft ge schorst. Hij kon evengoed die onder vraging niet laten doorgaan, vermits de handelingen van den burgemeester als hoofd der politie buiten de bevoegd heid van den gemeenteraad vallen GEZEL STEENHAUT JOZEF. Hij heeft ons belet te spreken, vandaar het rumoer. M. BASTIAENS, (kath.) Het verbod is uitgegaan van den heer burgemee ster, hij alleen draagt er de verant woordelijkheid van. De zaak werd in het schepencollege besproken en er werd aan de socialisten voorgesteld om in de huizen te gaan. M. Nicnels zegde dit aan zijne partijgenooten te zullen zeggen. De socialisten hebben trots het ver bod verder souchen verkocht, en het lijdt geen twijfel, Mijnheeren. dat er op dergelijke manier van verkoopt dwang wordt uitgeoefend. M. Bastiaens geeft lezing van 3 brief jes aldus willende doen uitschijnen dat er dwang op de kristene werklieden wordt uitgeoefend M. DE STOBBELEIR, (lib.) Keurt vooraf de stakers goed, en kraamt ver volgens de meeste kinderlijke stomi teiten, de meest doctrinaire bewoordin gen uit, dat het aan het ongelooflijke grenst. Den burgemeester zoo totaal moeten verbieden van nog bloempjes of iets hun 7 jaar naar de fabriek niet meer plicht te beletten dat er dwang op de I dergelijks te verkoopen. Zélfs voor het werklieden wordt uitgeoefend als zij het I R0od-Kruis. (Daarvoor fabriek verlaten. Elk moet vrij zijn van te geven of niet te geven. De socialisten die dit wisten hebben geen toelating gevraagd om geldinzamelingen te doen, ze hebben gemeend boven de wet te staan, maar het is niet waar dat hebben ze ondervonden. Hadden de socialisten- de toelating gevraagd, ik ben zeker dat den heer Burgemee ster ze zou gegeven hebben. Nu moest den heer Burgemeester verbod leggen, om de werklieden hun vrijheid te be waren en zijn gezag te doen eerbie- digen. Onderbrekingen bij de socialisten De werklieden waren vrij van te geven, er is op niemand dwang uit moet ge snul zijn hé). Verder kregen de socialisten hun pak mede. Ze zijn uitbuiters van 't werk volk, ze voeren bestendig stakingen enz. enz. GEZEL HAF.LTERMAN. De be nijdenswaardige houding van M. Dane kaert over de geringe meubels dat de socialisten bezitten zijne bespottende houding over de degelijke kleeding die onze werklieden dragen, doet ons voe len op welke wijze hij de stoffelijke verbetering onzer werklieden behar tigd. Het is u een doom in de voet, Danckaert, dat onze werklieden, van worden gesleurd dat ze niet meer als slaven worden behandeld. Zij hebben heden een menschwaardig bestaan ver overd, dit dank aan deze die eens schoenmaker, dagbladventer en zelfs fabriekslaaf hebben geweest, en hen door eigen studie hebben opgemerkt, tot bestuurder van Banken en Fabrie ken, ja zelfs tot Minister 1... Den tijd van verslaving en onder worpenheid, van ellende en armoede is voorbij. Die wantoestanden hebben we gekend toen het klerikalisme den baas was. Dank den heldenkamp van een handsvol pioniers, is er betemis geko men voor de voortbrengers. Ziedaar de ware toedracht van de zaak niet de katholieken hebben het lot der werk lieden verbeterd, maar wel de sociali sten. M. MOYERSOEN. Ik herhaal nog maals, zooals overigens in de vorige zitting is geschied, dat me door de po litie werd gezegd, dat er souchen wier- den verkocht en dat ze zegden de toe lating van den burgemeester te hebben. Ik wist van niets, en de zaak is alsdan in het schepencollege besproken. Er werdt een voorstel gedaan, wat zonder beslissing bleef, en ik heb gezegd er nog eens te zullen op nadenken. Ik heb dan aan M. Nichels geschreven het niet te kunnen toestaan van souchen te verkoopen. Zooals is bekend, hebben de 7 socia listische gemeenteraadsleden de sou chen verkocht, en vandaar het optreden der politie. Mijnheeren, had men dan nog een eind af de fabrieken gestaan ik zou het nog kunnen aannemen hebben, maar het is niet geschied. GEZEL STEENHAUT JOZEF. We hebben van de fabrieken verwij derd gestaan en het is ons nog verbo den. M. MOYERSOEN. Het ergste is dan nog de manier waarop ik wordt uitgescholden in Recht en Vrijheid M. Nichels schrijft dat ik een uithonge raar ben en een lafaard. Dat is een schande. Er was een tijd dat er gebrek aan eten was, en ik stelde 7oo.ooo fr.'(mijn gansch kapitaal) ten dienste der stad, om de bevolking van eten te voorzien. Ziedaar Mijnheeren de waarheid. Wat betreft de genomen maatregel ging niet tot de stakers maar tegen de manier van verkoop. GEZEL FLIPS. Het verwondert mij ten zeerste M. Danckaert, op dergelijke wijze te hooren spreken, over degene die over 3o jaren door de katholieken met paardendrek werden besmeten, en welke nu tot Minister zijn opgeklom men. Een bewijs dat het geen onbe- kwamen of brandstichters waren, zoo als zij door de katholieken altijd zijn uitgescholden. Het is een onloochenbaar feit, dat de katholieke partij ons volk in de armoe de en den modderpoel van miserie, ja ren en jaren heeft gedompeld. 't Is maar van af het oogenblik dat er gevaar was om de macht te verlie zen, van het oogenblik dat de socia- ltstische partij invloed en aanzien bij de massa verwierf, dat de katholieke partij heeft ingegrepen. M. De Schaepdryver, heeft de handelwijze van den heer burgemees ter willen verschoonen. Onze ondervraging was niet van aard om er hard tegenover te staan niet het minste scheld- of haatwoord kon er in- gevonden worden. M. Bastiaens, heeft eveneens naar verzachting voor de genomen maatre gel gezocht. Anderinjds kan hij zijn haat tegen de socialistische organisatie niet verduiken, en wil dan ook de schijn geven, dat ons georganiseerd getal is verminderd. We moeten hier voor onze streek niet verlaten om het verkeerde te bewijzen. Volgens het verslag der Werkbeurs zijn er verleden jaar meer dan twee duizend afvallige syndikalisten. De li beralen hebben er nog een handsvol. M. DE STOBBELEIR. 't Zijn toch allemaal goei. GEZEL FLIPS. Een oogenblikjet ge krijgt uw toer. Bij de Fronters is het getal ook niet al te groot, en bij ons socialisten, mogen we genist zeggen, en met bewijzen, dat ons getal is ver meerderd. Besluit de katholieken al léén hebben deze 2000 leden verloren M. BASTIAENS, (Kath.) Vanwege de Kantbewerksters hebben we er veel verloren. GEZEL FLIPS. Utkomt ons ook van socialistischen dwang spreken Weet ge dan niet meer, dat er in i8U2 de kie zers naar de stembus moesten gaan met een KABASKEN in de hand, om dat de katholieken goed HUN kie zers zouden erkend hebben Er was eens een katholieke leider Woeste die ten dien tijde in de Kamers uitriep Er kan geen spraak zijn van sociale kwestie Over twge jaar zijn er lo kaaiwerkers hun werk ontnomen, en katholieke kaaiwerkers in de plaats gegaan. Wie had deze schandige daad gepleegd M. Bastiaens!... Nu een woordje aan M. De Stobbe- leir. Hij gewaagt van vrijheid. Een edel woord waar de liberalen hoog mede oploopen, maar alléén in praktijk stellen voor de grooten tegen de klei nen. In de liberale bakkerij Werkers- welzijn wordt een broodvoerder de straat opgeworpen, om zijn loon te eischen, en vergeet niet aat zij daar l,3o fr. per uur te weinig winnen, vol gens de uitspraak der Paritaire Brood Kommissie 1... Rumoer onder de leden. M. DE STOBBELEIR. In uwe bak kerij hebt ge werk genoeg. Gelach. GEZEL FLIPS. Er zijn dus veel reden M. De Stobbeleir om te zwijgen. Mijnheeren, Ik bestatig met genoegen dat de meerderheid het met ons eens is eu andere die het niet zijn, allen hebben retracht de handelwijze van den heer burgemeester te verzachten en dat voldoet ons. GEZEL NICHELS. Ik protesteer eerst tegen de gedachte als zouden wi| met souchen te verkoopen dwang heb ben uitgeoefend. De politie kan zulks getuigen, gezien zij het genoeg hebben >ij gewoond. Toen het verbod gedaan werd, heb ben wij met ons 7 socialistische ge meenteraadsleden besloten te verkoo pen. De heer politie-kommissaris heeft ons formeel verboden van te verkoo pen, alhoewel wij zegden om ons op te schrijven en om voorts te laten ver koopen. Niets te doen, onze gedachten gingen naar de 700 stakers, alsmede hunne vrouwen en kinderen, welke we trots alles een boterham wilden bezor gen, vandaar ons schrijven. De Burgemeester spreekt van de 700.000 fr. die hij ten pande heeft ge steld. Ik bezat geen geld, maar ik had tijd, en ik mag hier gerust verklaren dat ik dien tijd ernstig heb besteed ten dienste onzer bevolking. Er is nog gezegd toen ik met M. de Bethune naar Gent ging om brood voor onze bevolking dat het was om te smokkelen. M. BOCQUE (Front.) Was't niet waar, M. Nichels GEZEL NICHELS. Neen mijnheer, ik was bij de zaak van de karbuur niet bij feker raai u v we Reeds zijn onze BrusselsGhe vrien den aan het coniereeren met de pa troons aldaar, en we zullen af teEen wachten hebben wat don uitslag; al-ig me daar zal zijn. vooralleer vooruitzich-iapen ten voor de streek van Aalstin hetazou daglicht te kunnen stellen. breng Moesten nu nog sommige patroons»rci te koet komen, aan hun verplichting d gen, en de loonen niet uit betalen£e&e hierboven bepaald dan zullen depd, werklieden hun plicht begrepen, enle k° onmiddelijk klacht komen doen opM v0 het bureel der Vakvereeniging.- Aelas Eug. Deprez. Bastiaens heeft gelogen. i|j00 In den gemeenteraad heeft hg L wij briefjes gelezen, en daarbij ver-jbim klaard, dat hunne leden werden las-jnmh tig gevallen door dezen die steun Eet: verzamelde ten voordeele der.6taken?jt ma de sigarenmakers. Kfdj Nooit is een grooter paarden leu-jftn gen uitgedacht. Immers in die we-ter, 1 very zijn er wevers die verklaarden ip. datzijn de kristene steunden. Die we- sj vers blijven voorts de beste betrek- L aingen onderhouden met de andere werklieden. Doch tussehen de»^" groenKruissers die op deze weverij werken, is 'n echte mouchard, dieejen zoo onbeschaamd was om te zeggen Ik geef niets voor die luiaardsdat zij gaan - werken zooals ik P Enkel en alléén die schandalige fen houding van dezen domper, was dejrdti oorzaak dat er wevers briefjes ge-Lpro schreven hebben onder elkander.[Jt c Bastiaens zou zioh moeten schamen t Vol van zulke schurftige schapen in zijneer kudden te hebben, daarbij nog denk. triestigen moed te bezitten om zulke ky i mannen te verdedigen. lJ. z Nog n' loensche truk den Bastiaens is zich naar de weveryL— op den Brusselsche steenweg gaan j beklagen, omdat er door werklieden1 aan politiek zou gedaan worden, i Daarop heeft den H. Bestuurder aan k sc Bastioens geantwoord dat Hy (Bas-ciali tiaens) daarmede de eersten was be- Reel gonnen, met op de Katholieke kies- meetingen, die weverij slecht te ma ken. Tevens werd aan Bastiaens ge antwoord, dat er goede betrekkin gen bestonden tussehen al do we vers, dat zulks bewezen werd bij de laatste moeilijkheden die ontstaan waren in het fabriek. m «kt Q, c soc er 1 Ho M. de Bethune. (Persoonlijk feit I?) Mijnheeren ik moet hier verklaren dat de zaak van de karbuur na de wapenstilstand, voor het Gerecht is fekomen, en de aanklagers hun ver- iende straf heeft gegeven. Wat den dwang betreft waarover den heer Flips heeft gesproken, is onrede lijk. Temeer omdat ae katholieke partij tal van werkerswetten in het leven heeft geroepen zooals Pensioenwet, Wet op den arbied, Bescherming voor vrouw en kind enz. GEZEL STEENHAUT JOZ. Gij vergeet er nog aan toe te voegen dat de katholieke partij, de werklieden welke opstonden voor beter bestaan en levensrecht, als honden wierden neer geschoten. GEZEL FLIPS. Moeten we her- rinneren aan Leuven en Borgerhout Na nog wat woordenwisseling sluit de zitting om 8 1/2 ure. A. B. Bij de Lederbewerkers Veien ODzer vrienden vragen zich af, hoe het thans gesteld is met onze overeenkomst, laatst afgesloten met de patroons vereeniging van schoen- en pantoffel fabriekanten van 't Land van Aalst. De huidige loonen in de verschil lende werkhuizen in voege, 't is te zeggen deD basis van 2.5o ir. per uur voor de gasten daguurwerkers, met loo/o verhoogd voor destuk- werkers. moeten verhoogd worden met 65 0/0. Men gelieve te bemerken dat loonen hooger dan deze hier be paald moeten in voege blijven en onder geen enkel voorwaarde mogen verminderen. Deze loonen blijven van kracht tot zoolang het index cijfer voor Oost-Vlaanderen de 775 punten niet overschreden heeft. (Heden is het 772). Moest nu het index de 776 punten bereiken, dan zullen de beide betrokkene partyen aan de Scheids- en Verzoeningsraad voor het gewest Aalst, een verslag neerleggen, waar den toestand wordt weergegeven, in voege op ander plaatsen van 't land. We meenen nochtans wel te weten dat het er hier voornamelijk gaat, om te weten wat er tussehen onze en de patroons ver eeniging van Brussel zal besloten worden. Immers,in ons bijeenkomsten heb ben de patroons zich steeds beroe pen op hetgene door onze Centrale in 1. g. n. gewest is afgesloten met de Patronale Kamer van Brussel. £ei or 2 ie st i it 2 Oo: stu chl oal dei Dan verklaarde Bastiaens dat door het gestook van de andere wevers I hunne leden waren verplicht ook de fabriek te verlaten, en verder dat zy geen reden hadden om te klagen, ge zien op dat zoogezegd Socialistisch fabriek de wevers aan goede voor waarden werkten, en daarby zeer goede loonen wonnen. Men stelt vast welke loenschen truk Bastiaens hier heeft gespeeld. Hy gaat bij den H. Bestuurder de wevers beschuldigen, om daar door die werklieden te treffen, zooals hij 1 gedaan heeft met de lo kaaiwerkers hun werk te doen ontnemen. Daarbij durft hii loochenen van dat fabriek F10 als het slechtste, en als een Socialis- S' tisch fabriek te hebben uitgeschol- u-1 den op de kiesmeetiugs. Wat moedi- l gen held hé Ja Bij de Leder- en f" Vellenbewerkers. '£c Alle aangeslotene leden, worden verzocht de h't ALGEMEENE VERGADERING Le te willen by wonen, die zal plaats jed hebben op Woensdag den 22 Juni onr 6.30 uren in't lokaal Hand in Hand» waar volgende dagorde dient behandeld te worden 1). Ons werJoozen Regelment. i). De nieuwe Vergbedingen, 3). Onze overeenkomst. De kwesties die er dienen behan deld te worden, zijn dus belangrijk genoeg opdat iedereen zou aanwe- zig zijn. lid Heden Zondag, om 3 uren vergadering in het «Acht- I urenhuis der gesyndikeerde man- jn nen van de private nijverheid voor lei de samenstelling van een bestuur IE voor Denderleeuw en omliggende, el! Om 5 uur, uitstap met muziek naar p kermis Leeuwbrug. ju: Zondag 26 Juni, A deelneming aan de Vlaginhuldiging J' te Nederbrakel. Vertrek met trein van 7,27 over Sottegem. Zondag 17 Juli. Reis naar La Louvière en 't Kasteel van Mariemont. Vertrek om 8 u. Voorwaarden zullen toekomende week worden meegedeeld. Onze Ziekenbond zal weldra zyn loooe lid mogen boe ken. Te dier gelegenheid zullen prachtige feesten worden op touw gezet. Iedereen spanne zich in om nog een nieuw zieltje te winnen. 12

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2