Cinema Palaee WELLE. LEDE. MEIRE. NINOVE. Geeraardsbergen STR1JDPENNING. l)e Prins Autogeleider Volle Gaz Partijgenooten Stoven Stoven DE FAAM EENER APOTHEEK iEen« de Kiezingen voorbij g men het dorp in een Eden her apen, en aan kermissen en verma- i zou men dan ook veel meer luister jrengen dan dit in het verleden ge rd was, zoo waren tenminste de be en der groen-gelen. iene subsiedie werd dan ook ge- nd, want koken moet kosten, en e kommissie samengesteld die dit is volgens geweten zou regelen, lelaas, men had zonder den waard ekend. Terwijl de kommissie aan eraadslagen is, komt de drinkebroer kooperatief maar al te dikwijls in wijngaard des Heeren vertoeven- binnen, en vindt dat gansch deze □missie niets kan uitvoeren zoo hij net zijn fijn vernuft, de overhand t mag over houden. )f die vent daar goed gekomen is, ift niet gezegd, maar een ding is er, gansch de beraadslaging was om P- *u voor ons wel genoeg, wij zullen r wel volgens oude gewoonte de ker- 'sen kunnen doorbrengen zonder er uit de gemeentekas geput wordt, de vrienden herbergiers te bevoor- :len. daar voor deze zaken vindt men d in de kas, en voor het onderwijs, welk hier meer dan elders te wen- ien laat, daarvoor is er niets zelfs rdt er op den gemeenteraad niet van jproken. Voor onze burgervaders Jdt ook de spreuk hoe dommer zij 1 t volk kunnen houden, hoe gemakke- cor zij aan het bewind kunnen blij Wellenaren, hoe lang zult gij u nog or zulk een soort om den tuin laten den Hoe Fanatiek c sommige politiekers zijn omdat de cialisten de waarheid schrijven in ïecht en Vrijheid en de valscheid i menige groote jannen kenbaar ge- akt wordt, dwingen zij hunne vrien- n, den goeden dag te weigeren aan socialisten, tij zullen zich daarmede niet redden de schande, welke ieder inwoner er hen uitspreekt. Moe gaat het in het Muziek er Geheime Verdrukkers iemi heeft zijn ontslag ingediend or zijne goede behandeling, vanwege ie vrienden, maar zij willen dit nog et aanvaarden, omdat hun zak het it zou gevoelen. Ook de schuimers trekken uit het stuur, en nu wil men anderen ver chten in het bestuur te komen, maar )als men ziet, weigert Delens dit; dere doen dit uit eigenbelang of 'ang. Wij willen i ons schrijven van verleden week rug komen, op de vraag welke wij J richt hebben aan het genmentebe- Wij hooren daar dwaashoofden over Itikeeren, maar dat zijn menschen t alles aan zich zeiven zouden toe- renen, en wij zijn zeker, dat het toch jgedwongene zijn die de woningnood Lede opgelost hebben en herhalen 1 It. Ons vroeger bestuur heeft daar (lstrekt niets willen voor doen, en jze vraag mag zonder weerstand idgekeurd worden, zij komt aan jone die den woningnood helpen fden, heerlijk toe. Ons Gemeentebestuur lom les, voor het aan boord te leggen den weg Nr 4 te vernieuwen, jaar zal misschien wel iets over lieten voor onzen bestuurder-aanne :r en menige hunner vrienden zullen hunnen hof willen leggen, en ►rdt er eene kar steen op den uitkant oerd, die ligt daar dan voor degene ze wilt gebruiken, maar er wordt al dikwijls de grachten mede ge- Hoe heeft ons Gemeentebestuup - m kontrakt gesloten met de Electrie- f iEr zijn in de Boschstraat menschen elke een lamp geweigerd worden, p il onzen burgemeester dit laten ge- mren Als elkeen zijn recht niet krijgt, zul- wij dit schande spreken aan degene dit laten gebeuren. Politikus. I Wat Schuilt er Achter De gemeenteraad in zijne zitting van IMei 1.1., beslist op aandringen van Heer Inspecteur, dat er een Hoofd- Ier wijzer ZONDER klas zal be- md worden, aarom wordt die plaats niet open klaard lijn de dompers misschien op zoek ter een vreemde kandidaat, om hun- eigene parochianen van kant te zetten ft Zou wel kunnen, maar we zullen 'en. De werkstaking in de meubelfabriek De Dobbeleer. De werkstaking in de Meubelfabriek De Dobbeleer welke hier op 1 Mei 1.1. uitgebroken is gaat onveranderd voort. Geen enkele der in staking getreden kameraden is afvallig geworden. Allen staan in het strijdperk met nen ontem- baren leeuwenmoed, omdat zij over tuigd zijn van 'het rechtvaardige en het eerlijke van hun strijd. Den heer De Dobbeleer gebruikt alle middelen om aan onderkruipers te ge raken en om den strijdlust zijner werk lieden te breken. Aan onderkruipers geraken kan hij nergens, noch in Gee- raardsbergen noch in Aalst, of in geene plaits van het omliggende. Hij preekt in de woestijn en zijne venijnige en bedriegelijke stem wordt door niemand of nergens aanhoord. De drie of vier jonge boeren lummels van Denderhautem en Santbergen welke hij door beloften aan het werk heeft kunnen krijgen en den schande lijken stempel van onderkruiper op hun lomp-boeren wezen gedrukt dragen kun nen den huichelaar De Dobbeleer zijn zinkend schip niet redden. Van dag tot dag gaat zijne voortbrengstden dieperik in en vooraleer enkele dagen verlopen zijn zal, hij deze lompe rekels de straat moeten opwerpen, en zijn fabriek slui ten of onderhandelingen beginnen. In de voorwaarden werken, waaraan hij nu werkt zal of kan De Dobbeleer voortwerken De werklieden houden iederen morgen post aan de poort der fabriek om te zien of er zich geen onderkrui pers aanbieden Niemand den naam van werkman waardig zal of kan zich aanbieden op de fabriek van zulke pa troon, waar ge van 's morgens tot avonds afgejaagd wordt aan het schan delijk lage loon welke hij betaalt. De boeren lummels worden iederen mor gen aan de statie door drie of vier sta kers afgehaald en naar de fabriek ge leid dwars door de stad ten schande van gansch de Ninoofsche bevolking. De Dobbeleer heeft He gendarmerie verwittigd dat er bedreigingen geop perd zijn tegen zijne onderkruipers, en dat er proces-verbaal moet ingespannen worden. Dat zal ons gelegenheid geven om in het openbaar met hem eens at te rekenen, en hem te herinneren dat wij onder de bezetting van Von der Goltz niet meer leven waaruit er barons schavelings en andere geboren zijn. Intusschen roepen wij de aandacht van alle meubelmakers op het feit dat de fabriek De Dobbeleer op den Index geplaatst is. Niemand mag zich aanbie den. Hij moet gevoelen dat men niet straffeloos arbeiders tergt en hun loon achterhoudt. Indien het zou voortge gaan had, zou den heer welke over tien jaar aan de steekkar moest duwen nu reeds twee in plaats van één Auto gevoerd hebben en zijne arbeiders uit geperst hebben tot op den bodem. Dat hij goed het spreekwoord gedenke. Vo gels welke hoog vliegen vallen laagst En madame, de vroegere keuken meid - moet weten dat degene welke met vuur spelen gevaar loopen zich te verbranden. Reis Terneuzera Kameraden herinnert U dat de fan faren De Voorwacht op Zondag 26 Juni aanstaande de reis doet naar Ter- neuzen. De prijs is 25 fr. per persoon. Laat U inschrijven in het lokaal voor voor Woensdag 22 Juni omdat dan de inschrijvingslijst gesloten wordt. bestuur rekent op eene talrijke deel name. Cinema. Zaterdag 11Zondag 12 en Maandag 13 Juni. «De Zwarte Zeeroover» groote film in natuurlijke kleuren, 11 deelen met Douglas Fairbanks. Honderd grappen en Placide pompier nieuwe komieken. Een buitengewoon kostelijk pro gramma. Meer dan 25oo bezoekers in de Volks cinema te Geeraardsbergen, voor dit prachtprogramma. De liefhebbers van Ninove zullen zeker ook in de cinema De Redding dezen overprachtigen band willen zien Opgepast voor de kaarten. Toekomende week. Buitengewoon programma, Williams 's Hart. Onze staking is dus geëindigd. De strijd is hard en van langen duur geweest. Hebben we niet in ons weekblad Recht en Vrijheid, een koenen verdediger onzen zaak ge vonden Was het niet hartversterkend, toen we de artikels konden lezen, ge schreven om onze zaak te pleiten Is er nog iemand onder ons die zou durven beweeren, dat ons weekblad niet nuttig of er niet noodig is jgjNeen, en daarom ook ben ik ver- iekerd, dat er geen enkelen sigaren maker zal gevonden worden, die wei geren zal, lezer te worden van ons ge- iefd weekblad. Een Sigarenmaker. Einde Staking. De Vlag katholiek conservatief weekblad schrijft over het einde der staking en'tschyntdat men daar spijt heeft over de bekomene oplos sing. Zooals wy reeds vroeger zeg den, wij willen overal wat aangaan de de staking in De Vlag ver scheen niet veel schrijven, en nog minder nu dan vroeger omdat wij weten, dat beide partijen zicheeriijk verbonden hebben de overeenkomst te eerbiedigen, en wij niets beter wenschen dan dat er nu regelmatig kan gewerkt worden ten voordeele van nijverheid en nering onzer stad. Aan de Sigarenmakers In de strijd, dewelke gij gevoerd hebt voor uw loon, hebt gij steeds in de coöperatief steun gevonden. De lokalen waren ter uwer beschik king elk oogenblik, daarnevens is er door de coöperatief steun verleend. Wordt getrouwe samenwerkers, doet regelmatig uwe aankoopen in uwe eigene inrichting, en gy handelt in uw eigen voordeel, en in 't belang van uw klasse. Comptoir de dépots et du prêts. Dit is de bank van de arbeiders, gesticht door arbeiders en werkende in 't belang van de arbeidende klas. Gedurende de staking der Sigaren makers, heeft deze werkersinrich- ting onze arbeiders gesteund. Dit is het verschil tusschen de burgersin richtingen van dien aard en de onze. De burgersinriohtingen steunen de vijanden der arbeidende klasse. Werklieden, overweegt zulks en als gij eenige spaarcenten kunt plaat sen, is het in uwe eigene inrichtin gen, dat gij zulks moet doen, dan zijt gij zeker, dat uw eigen geld niet zal gebruikt worden tegenover u en uwe klasse. Het steuncomiteit houdt er ook aan het beheer van de Comp- toir de dèpóts et de prêts te bedan ken voor de schoone daad van soli dariteit. Folie du Jour Geeraard he9ft zich met deze film bezig gehouden, wij wilden ons onthouden over het geschrijf van den zedepreker, zooals men er vindt in Kuische Suzanne en De Ware Jacob Maar verscheidene men schen, die den film hebben gezien zegden ons Gü moet daar op ant woorden en verklaarden ons dat er in deze film niet aanstootelyks is geweest. Een toeschouwer zondt ons zelf een schrijven daarover, hetwelke wij laten verschijnen, omdat de.man aandringt, en wij laten het hier volgen Dans en zang. In het klerikaal weekblad onzer stad Geeraard verscheen verle den Zondag een artikel, waarin de schrijver in een keurige katten-ko- leire uitvaart, en in volle ritstorens loopt tegen den Volkscinema, aan gaande de opvoering van het stuk La Folie du Jour Wij gelooven dat den vent die het meesterstuk aan «Geeraard» heeft geleverd, vooraf een gansch woordenboek heeft door snuffeld om het artikel alle moge lijke kracht bij te zetten, want het klinkt voortdurend van eerbaar, def tig zedelijk, walgend om ten slotte te spreken van modder en mesthoop. Aan de vruchten kent men den boom, aan het werk den man Wi zeggen aan dan trant van het artike' kent men den schrijver Hij werkt goed in 't vuil. Hij heeft lang gewacht om op te treden, begint hij wat ons doet ver moeden d at de schrijver vroeger niet durfde omdat cinema opvoeringen in zijn eigen lokaal hem ergerden oen penneknecht dus is hij, en hij mag spreken wanneer do meesters beve len. Wij hebben voor Folie du Jour met de artistieke plakbrieven 0 loensche reklaam het volk aange lokt 1... zegt de schriiver. De Volks cinema maakt reklaam mot uitgifte van omzendbrieven zooals in do ka tholieke drukkerijen en ook do uit gever van Geeraard voor katho lieke inrichtingen van dergelijken aard er laten verschijnen. Met onze plakbrieven deden wij niet zooals do klerikalen die bij de opvoeriDgvan het stuk Messaline de naakte deelen der vrouw met pa pier overplakten, aldus de nieuws gierigheid van het publiek opwek kende, om te laten veronderstellen dat het papier zou worden afgeno men, wanneer het cinemadoek de weerkaatsing zou geven. De steller van het artikel uit Geeraard» wil de reine jeugd be waren voor het verderf, alhoewel hij wel weet dat, voor niet gecensureer de filmen de toegang verboden isaan minderjarigen, 't ls nu Josephine Baker, de schepster en danseres van de Charleston die het heeft to ver duren. Verblinde werklieden, ver dwaalde burgers, die naar de onze- delyke dansen gaan zien. En 0 oom- bleJuist wordt in onze woning een circulaire binnengeworpen, komen de van dezelfde drukpersen van Geeraard om aan te kondigen dat ter gelegenheid van Sinxen, eene prachtige danspartij zal worden ge geven in hun katholiek lokaal door christene menschen,en datmetorkest Jazz-band, hetwelk de modernste dansairen laat hooren, waaron der de vermaarde Charlestone. De hoogst zedige schrijver van het arti kel verklaart ook, dat hij verstomd heeft gestaan toen men hem de na men heeft overgegeven dergenen die de opvoering in de Volkscinema hebben bijgewoond. Ze mogen van geluk spreken dat een Philip II de teugels niet in handen heeft, om een bloedhond van Alva af te zenden,die hem door de raden van beroerte wel zou afleereD, nog vertooningen in do Volkscinema bij te wonen. Eerbaar Deftig Do lange oor- kens van het schrijver ken komen te voorschijn. Leedeoogen worden ge richt naar het gedurig stijgen der trouwe bezoekers ONZER inrich ting. Verlangend ziet hij het ver bond te gemoet van alle treffelijke lieden voor de orde en de goede ze- don. Wij zullen eens nieuwsgierig toekijken naar de samenstelling van zulk verbond. Folie du Jour in de Volks cinema. Dat mag niet! Messaline, Brug derzuGhten in katholieke cinema's. Dat wel Een Toeschouwer. N. B. —Iemand heeft ons gevraagd of het goed zou zijn eens te onder zoeken, waar verschillende zedepre kers hun tijd doorbrengen, als zij eens naar de eene of andere groote stad gaan. Cinema. Heden Zondag 12 Juni. Twee bij zondere filmen De zoon der Woes tijn mot de gekend William's Hart De Grrroote zaak van Potash een komedie van eerste gehalte. Twee filmen van de Artistes Asso ciés De Boottrekkers van de Wolga Les Bateliers de la Volga Maandag 13, Dinsdag 14, Woens dag 15 en Donderdag 16 Juni, vier kuDStvertooningeü. De boottrek kers van de Wolga is de schoonte film ooit op doek gebracht, en wordt opgeluisterd door orkest ondep het bestuur van Edmond Hooghuis. Zangnummors door Mej. De Keuke- laere en Mijnheer Van De Weghe. en de dansers Fransky's Royal. Alle liefhebbers van het ware schoone zullen aanwezig zijn. Voor de/Stakende Sigaren makers van Geeraardsbergen Opbrengst van het bal The Juniors 315.00. Souchen verkoop Aalst 885,49. Personeel Verbroedering Geeraards bergen 60,00. Samenwerkende Maat schappij Verbroedering Geeraardsber gen l5o,oo. Souchen verkoop Lessen 9ol,9o. Gezongen bij Jules De Bodt omdat Desirérond zijne Neuze onder haar heeft gehad en dat er Arthur Ja loers over was 2,5o. Gezongen door Ry- gaert Gaston en rondgehaald door hem zelfbij Edw. Monier in de Charleston 2,5o. ten lied gezongen bij Theo. Abé door de Commisaris der lustige pijpen rookers uit de Warande 5,00. Een lied gezongen in het Volkshuis te Onkf rzele door Roels 2,5o. De Charleston ge speeld door Arcen Mathijs bij de W' Louis De Clercq Edingschestraat 5,35. Gespeeld de Internationale C. Evrar V. Der Weeres Rombats en Fr. Van Niewenboge rondgehaald bij Ronsijn Remi 5,lo. Gegeven door den vriend Cheron 0,70. Gezongen bij Alf. Uyle- broeck door Georges De Moyer rond gehaald door dezelfden 4,25. Gezongen bij dezelfden door Melanie Wijnant 5,o5. Gezongen bij Bern. Roelandt door Bermeersch en rondgehaald door Eva rist en Robert 2,85. Omhaling bij Ba- nus De Preyck 3.55. Personeel Ver broedering Ninove 45,oo. Central Elec- trique Deux Acren 97,5o. Gezongen door Jules Branckaert bijSertin Ninove rondgehaald door Jules De Smet 7,30. Gezongen door Alfonsine Bogaerts in het Volkshuis rondgehaald door Leon De Wetter 7,00. Rondgehaald door Fr. Biebaut ö,oo. Heylemans Jan 5,00. We Limbourg 5,00. Em. Collyns lo,oo. Gezongen door Jeannete Van Laethem bij Petrus Sagringen rondgehaald door Justin V. Laethem 7,5o. Gezongen door de lustige pijpenrookers uit de Warande bij L. Coessens Gasthuisstraat 4,00. Burgerlijke stand. GEBOORTEN. Nelly Dubois, Pachterstr.Lu- cienne Maes. Molenstr. Romain Olivier, KI. Karmelietenstr.Marcel Rombout, Hunneghemstr. Denise Otto, Reepstr. Nelly Verleyen, Edingschestr. OVERLIJDENS Odila Van der Bracht, 57 j. Gast- huisstr.CeciliaSchaillée62 j. vrouw Ferdinand Van Wichelen, Nieuwstr. Frans Minne 7a j. man Paulina Sper, Hospitaal Juliaan Van der Myns- brugge 4 m. Bokerstr. Overdracht459,62 fr. Omdat ik in Recht en Vrijheid zou kunneD lezen welke Apotheek des Zondags namiddags open is 2,00. Antwoord. Indienden inzender de Volks-apotheek, Molendries ge sloten vindt, mag hij zich gerust naar de Apotheek «Volksverheffing» Korte Zoutstraat wenden. Gezongen bij de W. V. d. Borre door Alfonsine Van der Meulen 6,60. Louis de metser geeft 0,40. Gezon gen bij dezelfde door Delphine Roe- landt 7,65. Gezongen bij' de zelfde door Beeckman FranqoiB 5,3o. Rond gehaald door Gustaaf Moulins bij Wantjen Arijs la,00. Gezongen door Madame Hellebaut bij Adolf De Smedt6,oo. Gezongen by Silvie Goe- vaert door Georges Mertens on rond gehaald door Neirinckx 5,25. Gezon gen door Alfonsine V. d. Maelen bij de W. V. d. Borre 2,35. Totaal fr. 47,55. Schoolstraat, 2-4, AALST Programma van Vrijdag 3 en Zater dag 4 en Zondag 5 Juni, omii/2, 5 en 8 u. Prins et chauffeur. Een prachtige exentrieke komedie met den ge kende ALDINI Maandag 6 Juni 1927, om 5 «n 8 ure. Kinderen toegelaten. Een lustige komedie den met ge- kenden Reginald Denny Laat uwe electrische instal laties zooals Licht, Motoren, Bellen, enz. uitvoeren aan zeer lage prijzen door ALOIS JASPERS 14,1ARBEIDSTRAAT, I4 AALST - HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eig.n werk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN 1 TH. VERHULST, Arbeidstraat, 14, AALST. Onderneming van Bouwwerken. Alph. Robillard-üe Lil AANNEMER, iNederboalare Reep 104, - GEERAARDSBERGEN Beveelt zich aan voor allerhande metselwerk, alsook voor het leggen van Vloeren, Ceramique en Cement, Faience en alles wat den stiel aan gaat. Matige Prijzen, Spoedige Bediening Is niet toe te schrijven aan hare GGEDKOOPE geneesmiddelen, maar wel aan het vertrouwen in den apotheker zelf en de kwaliteit zyner afgeleverde waren. MUTUALISTEN voor stipte en zorgvuldigeuitvoering uwer geneeskundige voorschriften, uitgelezen© en verscho produkten, wendt u in volle vertrouwen tot de Apotheek Joa. De Ruyver, Beverstraat, Ninove.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3