Ken Twistpunt AALST. Cecilia-Feest der Harmonie ONZEN HARTKLIJKEN DANK MUZIEKSCHOOL Arbeid en Kunst In den Gemeenteraad SYND1KALE RUBRIEK Kiezerslijsten. We hadden betwist dat de katholie ken vóór den oorlog sociale wetten hebben gestemd op eigen initiatief. Het was de heer Poullet die met deze bevestiging voor den dag kwam. Hij voegde er zelfs bij, dat men uren zou noodig hebben om op te sommen wat men op sociaal gebied vóór den oorlog in België verwezenlijkte. De katholieke pers neemt nu de be vestiging van den heer Poullet voor haar rekening, en ze heeft enkele cita ten bijeengebracht die wel terdege moeten bewijzen, dat ons land vroeger op sociaal gebied als toonbeeld kon worden aangehaald. Wat nu kenschetsend is en wij wil len er zelfs nadruk op leggen dat men in ons land slechts een begin met maakte een sociale wetgeving na 1884. Sedert er katholieken aan het bewind kwamen teekenen de katholieken triomfantelijk aan. Niet te haastig, beste heeren. Sedert de Werkliedenpartij gesticht werd en zij door gansch het land een krachtige agitatie op touw zette, agitatie die en kele jaren later zou leiden tot de ver kiezing van 28 socialistische kamerle den. Die agitatie endeze verkiezing waren het begin van de wijsheid bij de katho lieken. We weten trouweDS, dat het de partement van Arbeid door de katho lieken gesticht werd, alleen om de stij gende arbeidersbeweging in een zekere richting te kanaliseeren. Er werden ook wetten gestemd. Wetten, welke, als men ze van buiten af bestudeerde, konden doen veronder stellen dat ons land den weg van den maatschappelijken vooruitgang krach tig was ingeslagen. Vreemde ekono- misten, die blijkbaar niet heel veel van de zaak afwisten, en zeker niet volle dig op de hoogte waren van wat er zooal over gansch de wereld op dat ge bied werd verwezenlijkt, konden schrij ven dat België het klassieke land van de maatschappelijke proefnemingen was. Maar wat gaf dat alles in werkelijk heid Nadat de arbeiders gedurende een kwart eeuw hadden gestreden voor het bekomen van zekere wette lijke voorschriften, ter bescherming van den arbeid en den werkman, heb ben zij nog jaren moeten strijden voor hunne toepassing. Het is toch algemeen gekend, dat deze wetten slechts fagade-wetten wa ren Van buiten schoon van opvatting en ordonnancie, maar het geheel ver borg een jammerlijke leegheid. En het is zeker dat indien de oorlog niet tusschen beide ware gekomen, en indien er sedert geen socialistische mi nisters in de Wetstraat hadden geweest de arbeiders nog steeds zouden hebben moeten strijden voor de toepassing van de wetten waarover de katholie ken thans toch zoo trotsch zijn. Het zal volstaan, nog maar te herinneren aan de reglementen betreffende het ar- beidstoezicht en hun toepassing, om een denkbeeld te geven van wat met eene klerikale regeering werd bereikt. Het zal ook volstaan te herinneren aan de personaliteit van sommige ka tholieke ministers van Arbeid, 0111 zich een gedacht te vormen van wat de toepassing van sociale wetten was on der hun beheer. Als men weet dat de heer Hubert, een van de gToote aan deelhouders van de hel van Tweebeek is, waar men de meisjes met het fabri keeren van kunstmatige zijde krank zinnig maakt, weet men genoeg. Neen, de heer Poullet heeft zijn tong voorbijgepraat, en vanwege de katholieke konfraters zou het beter zijn daar niet verder op aan te dringen. van Vrijdag 10 Juni. De Begrooting van 1927 wordt in een 6 uren lange zitting in eens afgehandeld. Den demagoog Bastiaens (kath.), stemde er tegen 11 M. Moyersoen Burgemeester, opent de zitting om 5 1/2 ure. Het begrootingsontwerp, was aan de raadsleden uitgedeeld, zoodat de be- scholen IN I92Ö, is ook in onze begroo ting voorl927 moeten gebracht worden, uitgaven, die feitelijk 't huis behoorde in de begrooting van verleden jaar, een last die we dus voor toekomend jaar niet meer te dragen zulten hebben. Meerdere voorziene uitgaven We vatten dus samen en merken op, dat we dit jaar in onze begrooting voorzien, VOÖR MEERDERE UIT GAVEN spieking, punt voor punt, heftig wordt Voorhet stadspersoneelfr. 666,ooo besproken. Rede van Gezel Nichels schepen van Finantien. Mevrouwen, Mijnheeren, De begrooting voor het dienstjaar 1927, die U heden ter bespreking en aan uwe goedkeuring onderworpen wordt, is door het Schepen-college in Voor Ambachtsschool 25,000 Voor Openbare werken 225,000 Voor Mutualiteiten lo,ooo Voor Bijleg aan Werkloozen 40,000 Voor bezond. afkortingschuld 22o,ooo Godshuizen 225,000 Toeslag aan leeraars en bedien- verschillige zittingen onderzocht, even- j den van teeken-en muzieksch. 143,000 als de Sectie van finantien er eene zit ting heeft aangewijd, en die ze onver anderd heeft gelaten. Ik weet het, bij de bespreking van de stadsbegrooting, is het de gewoonte dat de raadsleden hunne verzuchtingen laten kennen, voorwat betreft vermin dering van lasten eenerzijds, uitbrei ding van sociale werken als er bestaan, stichting van nieuwe die noodzakelijk blijken. Of te zamen fr. 1,454,000 lk denk, dat een dergelijken uitslag ons kan gerust stelten, en de raadsle den, deze begrooting zullen stemmen, te meer, omdat de stadsbedienden en politieagenten, steeds wachten op de goedkeuring dezer begrooting, niet al leenlijk den vangemeenteraad, maar ook van de Bestendige Deputatie, die van ons eischt, dat we niet alleenlijk lk mag U verzekeren, Mevrouwen, uitgaven hebben te stemmen, maar ook Miinheeren, dat ook het Schepen col- de bewijzen vergt dat die uitgaven met lege zich metditallesheeft bezig gehou- de inkomsten kunnen gedekt worden, den en het niet van zijnen wil afhangt, 1 De Begrooting klopt zoo ei niet meer kan gedaan worden, j Js wat gebeurd met deze begr00. Graag zou ik U voorstellen, HET j tjn„ ze klopt, de uitgaven worden met MOEDERSCHAPFONDS, dat reeds - - lang in 't princiep is bijgetreden ge de inkomsten gedekt en kunnen wij deze begrooting aan de Be stendige Deputatie overdragen, dan zijn de bedienden en de politieagenten verzekerd, dat er aan hunne wedden niet zal getast worden. 't Is dus grootendeels in hunnen naam_ dat ik U vraag de begrooting goed te worden door de meerderheid van de Raadsleden op voorstel van Mevrouw De Wolf, in uitvoering te brengen, evenals ik ook zou wenschen den bijleg van de stad aan de onvrijwillige werke- loozen te vermeerderen. Ik weet ook, dat er eene meerder- j keuren, heid in den raad zetelt die niet beter ^an raa<jsleden vraag ik, ten an wenscht, dan de hulpgelden aan de dere bij hunne vragen, om meer uitga- Ambachtsschool merkelijk te zien ver- yen £e winen rekening houden met hoogen, maar de begrooting voorziet j ^komsten, en zooveel mogelijk dit jaar 50,000 fr. dus het dubbele van hunne verzuchtingen te verdagen tot 't jaar 1926, iets wat die raadsleden, me toekomend jaar, omdat we hopen dan meer te zulten kunnen doen M. DE NEVE (Fronter), Schepen van Onderwijs, geeft lezing van een breedvoerig programma, hetwelk hij wenscht te verwezentlijken. Het Openbare Prijskampen I)e openbare prijskampen van het schooljaar 1926-1027 zullen worden gehouden ter volgende dagen en uren iu de Feestzaal van het Stad huis Woensdag 22 Juni om 4 uren Klas van snaarspeeltuigen Jury leden M. M. Loockx, Verbrugghen jozef en De Vos Frans. Maandag 27 Juni, om 4 uren. Klas van houten blaasspeeltuigen: Juryleden M. M. Loockx, Breynaert Alex, en De Looze Felix. Maandag 27 Juni, om 6 uren. Klas van koperen blaasspeeltui gen Juryleden M. M. Loockx, De Breucker Frans en Spitaels Louis. Woensdag 29 Juni, om 4 uren. Klas van klavier: Juryleden M.M. Loockx, Van Lierde Jozef en Van de Meirsche Karei. De Secretaris, De Voorzitter, Cl. Van der Vorst. E. Scheerlinckx. dunkt heel wel zal bevredigen. Voor de Mutualiteiten Het zelfde is voor de mutualiteiten, wiens initiatief we moeten aanmoedi gen en waarvoor dit jaar lo duizend franken meer is voorzien. Me dunkt dat we ons kunnen geluk kig achten, over den uitslag der be grooting, wiens uitgaven met de inkom sten kloppen. Voor het Stadspersoneel We mogen niet vergeten, dat we al ten vroeger hebben ingezien, dat onze werklieden, onze bedienden, onze poli- I wijst er op aan geen schoolpolitiek te willen, maar is volstrekt van meening dat een Gemeentebestuur, over een de J gelijk onderwijsprogramma moet be- 1 schikken, waardig aan een stad als de I onze. j Er is een algemeene instemming, bij deze uiteenzetting M. BASTIAENS, (kath.) Sechepen wciivncvj'-ii, wiK.v, J--- van Openbare Werken, betreurt dat er tieagenten, hunne loonen en wedden geen voldoening kan geschonken wor- dienden aangepast te worden met de <jen, om meerdere noodzakelijke wer levensduurte. Niemand beklaagt er zich over, ieder een is tevreden er aan medegeholpen te hebben, maar we mogen niet uit het oog verliezen, dat zulks voor li^tjaar 1927 eene meerdere uitgave vergt, van 566,ooo franken, waarvan ik hier in de tail der cijfers voorhanden heb. Voor de Openbare Werken Ten andere den Heer Schepen van Openbare Werken, heeft een gansch plan en zou minstens over een millioen moeten beschikken, om de noodzake lijkste werken te kunnen volbrengen. Wij kunnen hem geen volledige voldoening schenken, maar zijn er in gelukt, dit jaar hem eene som van 225 duizend franken MEER dan verleden jaar opzijn krediet te brengen, wat hem toelaten zal een begin te maken met de allernoodzakelijkste werken. Onze Stadsschuldèn Ten andere het is het eerste jaar, dat we van hoogerhand verplicht worden, minstens 5 0/0 af te lossen op onze vlottende schuld. Deze beloopt tot 4.400.000 franken, aflosbaar op 30 Sept. lü3o en 1 Januari 1931 iets wat ook onze bezorgdheid zal dienen te vergen. Het is dus de eerste maal dat we op DIE schuld eene verplichtende afkor ting hebben van 210,000 franken, eene uitgave die dit maal voor de EERSTE MAAL in onze begrooting vóórkomt. Onze schuld vermindert wel is waar, maar we hebben die som toch uit onze inkomsten moeten terugtrekken, om aan die verplichting te kunnen voldoen. Voor den Opebaren Onderstand Voor wat den Openbaren Onderstand betreft, zult U bemerkt hebben, dat er dit jaar eene som van 950.000 franken is voorzien, en nogthans, alhoewel die som de subsiede vanl926 met 225 dui zend franken overtreft, toch zal ze niet voldoende zijn, want de besturende commissie der Godshuizen, heeft ocs bericht, dat ze dit jaar eene uitgave van één millioen voorziet/ Eene som van 143,000 franken aan duurtetoeslag van bedienden, werklie den, leeraars van teeken en muziek- ken te doen uitvoeren. De stad breidt zich uit, zoodat de onderhoudskosten ook vermeerderen, en er rijst dus een moeilijkheid op als wij over de noodige finantieniet beschikken. Graag zouden wij de verlichting uitbreiden enz. M. DE SCHAEPDRYVER (kath.), Betwijfelt heel sterk dat de begroo ting zoo kloppen. Hij vraagt wat er zal geschieden met de verlichting wel ke dit jaar fel zal stijgen in de kostende prijs. GEZEL NICHELS. Er is 17,000 franken meer voorzien in de begrooting dan verleden jaar. GEZEL FLIPS. Mevrouwen Mijnheeren, sinds 5 maanden is de ver hooging der wedde voor bedienden en agenten gestemd geworden, en het is dus noodzakelijk dat wij in den kortst mogelijken tijdonzeBegrootingdoor de Bestendige Deputatie goedgekeurd krijgen om de loonopslag uit te keeren Om die 'reden zal ik in de voorgelegdt Cijfers niet gaan snuffelen, om meerde re uitgaven te eischen en aldus het po sitief werk tegen te houden. Nochtans wil ik er op wijzen, hoe noodzakelijk het is, om verbetering te brengen aan de bestratingen. Voor Avondscholen Ons programma dat we hebben voor gelegd, wenschen we toch stuk voor stuk te zien verwezentlijken. Wat gaat er voor t. k. winter gedaan worden om de volwassen naar de avondscholen te krijgen Kan er geen kommissie samengesteld worden, om de propaganda aan te van gen, ten einde dit noodzakelijk werk in goede mate te doen werken. Er wordt met lof over de Vakschool gesproken ik heb ze nog niet bezocht. M. DE NEEF. 't Is spijtig. GEZEL FLIPS. 't Kan van uwen twege spijtig zijn M. De Neef, maar als wij dit tot heden nog niet deden, is het vooral omdat er nog steeds een lid door het stadsbestuur aan te duiden, geweigerd wordt om in dat bestuur te zetelen, en men aldus kontrool weigert, Graag zouden wij zien dat er Vak- leergangen voor den Textiel- en Schoen- bedrijf worden ingericht. Moderniseering van het Hospitaal We zijn gelukkig te bestatigen dat er een begin is gemaakt tot de moder niseering van het Stedelijk Hospitaal. De weg die het Comiteit is opge gaan, met het in voege brengen der X stralen, zou door het stadsbestuur, krachtdadig moeten gesteund worden. Bestrijding van de woningnood Betreffende den woningbouw, dient er naar middelen worden gezien, want er heerscht nog zulke geweldige wo ningnood. De slechte huisvesting die veten onzer huisgezinnen omkluisterd, werkt als een echt vernielingstuig op de materieële en zedelijke verheffing van ons volk. Degelijke verlichte en erluchte huisvesting dient aan onze werkersgezinnen verschaft te worden. Voor de werkloozen Ik had per brief de vraag aan het Schepen-college gedaan om de onder stand door de stad van l,oo fr. op 2,00 fr. per dag voor elke werkloozen te brengen. De Begrooting is opgesteld, en de verschillende posten hangen als draad jes heel nipjes en spannend aan mal kaar. Nochtans vraag ik dat er voor de toekomende Wintermaanden naar de verwezentljjking van mijn rechtmatig voorstel zal gestuwd worden, 't Geld hier de ongelukkigsten der ongelukki- gen. Pensioen der Stadsbedienden Voor de gepensioeneerde stadsbe dienden was ons in de sectie van finan tie beloofd, om hen een pensioen uitte betalen tot I5oo,oo fr. Is hier aleen be gin mede gemaakt GEZEL MARCEL. Het is reeds uitbetaald. GEZEL FLIPS. Ik ben er des te gelukkiger om, omdat ook deze werk- ïeden hard te kampen hebben tegen de huidige levensduurte. Verbreeding der St. Annabrug Nog een laatste woord, over den on- uitstaanbaren verkeerstoestand aan de St. Annabrug. Dagelijksch moeten hier honderde gerijen de brug overste ken, en de ontelbare werklieden en vrouwen welke naar hun werk, en er na huiswaarts keeren, moeten de mees te oplettendheid gebruiken om aan on gelukken te ontsnappen. Graag zou ik een degelijke som in de Begrooting van I928 zien schrijven om dit onmisselijk werk in aanvang te kunnen nemen. De onteigingswerken zouden hier volstrekt moeten kunnen herbegonnen worden, om dan de brug te kunnen verbreeden. Instemming. M. de BETHUNE en andere katho lieke leden breken een lans. van den taks voor de Balkons, hekkens poorten af te schaffen. Dit gaf de ge legenheid aan Gezel Steenhaut Jan en de onrechtvaardigheid van den taks loo.oo Ir. welke op de Drankhuizen met muziekinrichtmg is gelegd. Hij dringt aan dat in de eerste plaats deze belasting zou geschaft worden, en dat loo,oo fr. zou terugbetaald worden. GEZEL STEENHAUT JOZEF - wijst op de noodzakelijkheid om de la sten voor de arbeiders te verminderen. Daarna wordt overgegaan tot de be spreking der verschillige punten, welke druk werden besproken, naar gelang de bevoegdheid der leden, welke er het woord over voerden. Daarna vangt de stemming aan. Al de leden stemmen voor, behalve M. Bastiaens (kath.) en |De Stobbeleir (lib.). Een motie voor Amnestie wordt nog gestemd, waarna de zitting sluit om 11 1/2 ure. A. B. Heden Zondag wordt dus het jaar- lyksch Ceciliafeest gevierd. Al do Muzikanten en Eereleden vergaderen om 9 1 \a ure 's morgends in het lokaal Hand in Hand om den gebruikelyken uitstap te doen, tot het bezoeken der Eereleden en Muaikanten herbergiers. Om 1 uur stipt, zal het Banket aan vangen, voorafgegaan door prach tigemuziekuitvoeringen, welke binst het eetmaal zullen voortgezet wor den. Prachtige strijd- en romanceliede ren zullen gezongen worden. Tevens zal er een PRACHTIGE TOMBOLA plaats grijpeu voor al de aanwezi gen. 's Avonds zal er een VRIENDEN BAL gehouden worden, voor al de Muzikanten en Eereleden hun ne familie aangeboden. Wij drukken dan ook de vurigen wensch uit, gezien het Bestuur al het mogelijke doet om het feest zoo aangenaam mogelijk te maken, om elk op post te zijn en onze Harmonie op den uitstap te vergezellen. Tevens maken we bekend, dat er Maandag ook een uitstap zal gedaan worden, om de overige Muzikanten en Eereleden-herbergiers te bezoe ken. Elk weze dus op post. N. B. De Eereleden die by ge beurlijkheid geen uitnoodiging heb ben ontvangen, worden vriendelijk verzocht dit als uitnoodiging te aan zien. Het Bestuur. ikt, er jnden ming stoefte den H. de Béthune en de ande re katholieke gemeenteraadsleden, en verklaarden dat hunne partij de werk lieden hebben geholpen en bijgestaan om hunnen ongelukkigen toestand van vóór den oorlog te verbeteren. Welnu in 1878 vroeg den H. Janson in de Kamer, om den arbeid te verbie den in de mijnen aan kinderen die géén 12 jaren oud waren. In de Kamerzitting van den 2o Fe bruari 1878 verzette M. Woeste er zich tegen, en verklaarde zich brutaal tegen alle werkers wetten. Hij zegde Wij katholieken, en gij Liberalen, nemen niet aan, dat er eene sociale kwestie op te lossen is. Wij allen kunnen de wettelijke regeling van den arbeid niet aannemen, omdat wij dan op den duur machteloos zouden staan tegenover den werkman die, wijzende op de ellende der zijnen, aan ons hier werk en brood zou komen vragen, Deze brutale uitdrukking waarmede den chef van de katholieke partij liet kennen, dat jeugdige kinderen niet mochten beschermd worden,en de wet geving zich niet hadt te bekommeren om de harde armoede die de arbeiders dan moesten lijden, geeft de volle maatstaf van de liefde, die de katholie ken voor de werkers voelden Bij de Leder en Vellen bewerkers. De vergadering die was aangekon digd voor den 22 dezer is door onvoor ziene omstandigheden moeten verlegd worden tot op Maandag den 27 Juni om 6,3o uren in 't lokaal. 't Is een geschikten dag voor ieder een, en we hopen dan ook dat iedereen zal aanwezig zijn. Voorde Stakende Sigaren makera van Geeraardsbergen Week van 7 tot 13 Juni Gustaaf Boeykens lo,oo. Lied gezon gen bij Jef Champetter door Osc. Wil- lems 9,50. Louis Merckx 2,00. Werk lieden lissage Teinturerieloo,oo. Lied gezongen door Justine Helleputte bij Leon Pots lo,oo. Lied gezongen door Maria De Neef bij De Veylder 12,85. Lied gezongen door Jan Arys bij Jef Champetter 9,00. A. R. doet er nog bij 5,oo. Rondgehaald bij Jef Champet ter door Philemon Poep 6,00. Polliet en den Krommen doet er elk nog een frank bij 2,00. Nog een frank van den Krommen l,oo. Lied gezongen door J. Cornand bij Henri Deulens 15,00. Totaal 182,35 fr. irkrec jedu nrer ir. De h jrklie hui ge ibtsh: tente ezers Zij di reisc Donpl bied, order #stuui pngg waa: sn of De i laa l Heb en op die ótvai acht an 21 127 t< .eist Al a zij ange oorv n Pr ledei ou e oek< len en oora Er fan J ran iiitst; Hief roepi wein ïaas nak een muz iuri 'n pa veel maa rale: en v kon te b [en )0V ook y. De en 1 met waa YOC van fee: aan de Aalstersche werklieden, die in .8 weken, meer dan 15.000 (Vijftien Duizend Frank) hebben gegeven voorde stakende Sigarenmakers van Geeraardsber- gen. Dank aan de milde gift van U, is aan de stakers wat meer steun verleend, waardoor het gebrek in dezes huisgezinnen werd gelenigd. Nog meer, door Uwen steun wer den de stakers aangemoedigd, ora het tegen hunne koppige patroons vol te houden; dat is ook gebeurd, en daardoor werd de overwinning behaald door de stakers, die nu 15 0/0 meer loon worden betaald. STAD AELST Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aelst, heeft de eer de belanghebbenden te laten weten dat er van af 1 Juli 1927 zal overgegaan worden 1. Tot de Zesjaarlijksche Herziening der Kiezerslijsten voor de Werkrech- tersraden. 2. Tot de Jaarlijksche Herziening der Kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers, Provintie en Gemeenteraden. W erkrechtersraden Hebben recht ingeschreven te worden in de kiezerslijsten voor de werkrech- tersraden Alle Belgen, en zij die de Kleine Naturalisatie hebben bekomen, mannen en vrouwen, die op 1 Mei 1928 den ouderdom van 21 jaren hebben be-

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2