3elastingen - Sociale Werken Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. en Hrbeióer8= j Mijn Hoekje Voor ouze reizende Werklieden I den arbeid* zelf. 'tis te zeggen dat In de Kamer. ie Jaar N° 26 Prijs per nummer 25 centiemeD. 26 Juni 1927. al Het Budget van Binnenlandsche Zaken Belangrijk Bericht. De Verdraag zaamheid Verheft het Politiek Leven. Dat is Socialistisch ,EN Ia de burgersbladen wordt in den ratsten tijd bijzonder geklaagd over e hooge belastingen en er wordt ingedrongen om onmiddelijk tot terkelijke verminderingen over te aan, omdat door de regeering ver- laard wordt dal de begrooting meer an in evenwicht sluit. Eerst en vooral dient er opgewe- en dat de hooge belastingen er ge- omen zijn grootendeels ten govolg er tegenwerking aan de regeering 'oullet, dewelke kost wat kost moest allen. Door den veldtocht in de bur- ersbladen heeft men ten dien tijde iet vertrouwen in het land geschokt n zulks is dan ook grootendeels de ahuld van de mislukking der stabi- isatio in voordeeliger voorwaarden an men later deze heeft moeten ver- rezentlijken. De uitzonderlijke belastingen moes- en dienen om 't land te redden uit en aller neteligsten toestand. Dat een groot deel dier belastingen waar drukken op de arbeiders ver- ■eten de burgersbladen te vermel- len, en dat door de herziening van Ie supertaxe de begoede klasse meer mtlast is geworden dan dearbeiders rordt ook verzwegen. Het is niet het doel der socialisten luttelooze belastingen voor te staan, iet tegendeel is altijd waar geweest. )e burgersbladen trachten munt te laan uit eene verklaring gedaan loorlMinister Wautersop het congres Ier Metaalbewerkers, waardoor hij val levestigde, dat de geldelijke toe stand van ons land als voldoende nocht aanzien worden, en waarbij lthij voegde dat de inkomsten door de lelastingen de verwachtingen had- len overtroffen. Maar hij zegde ook, lat er nog veel te verwezentlijken ras opgebied van sociale wetgeving. En onmiddelijk besluiten de con- ervatieven dat Wautors zich wil terzetten tegen de verzachtingen Ier belastingen, alhoewel zij weten lat Wauters terzelfder tijd vorklaar- Ie dat men reeds begonnen was met ok zekere verbruiksartikelen te ont- asten. Maar hun doel is te doen gelooven lat de socialisten booge belastingen ip de burgerij willen leggen om nut- elooze voordeelen aan de arbeiders e kunnen verleenen. De regeering beeft besparingen ■edaan, maar er ziin ook besparin gen die wel noodlottige gevolgen lunnen hebben, zooals op bet onder- loud der wegen en het uitvoeren van tuttige zelfs noodzakelijke werken lie niet konden gedaan worden om- lat 's lands middelen het niet toelie- .en. Maar wat de heeren der burgers pers, het meest hindert, dat ziin de inderstand verleend aan de werk- foozen en nog andere verbeteringen OR jeroverd door de werkers. ar<i Wij zijn ook voorstaanders van rffeI mtlastingen, en in de eerste der ver- "tenj>ruil!sartikelen, omdat zulks in het Ta%oordeel is van do groote massa, taaar wij zijn toch van oordeel, dat <e4«en volk ook te zorgen heeft voor 4»i«en degelijk onderwijs ingericht vol- pïl-gens de behoeften van den tijd. u',:' Het weinige recht aan de arbei- Br»^ers Terieend, do erkenning van de plichten door den Staat tegenover de werkers, zijn voor de burgersbladen taken die hen zeer zwaar vallen, en —Zij laten geenegelegenheid ontsnap pen om het te laten voelen. Zü kunnen zich moeilijk gewennen dat er moet rekening gehouden wor den van de werkersorganisatiën, en al hun geschrijf moet voor de arbei ders een bewijs zijn, dat zü meer dan ooit moeten één zün en getrouw blij ven aan hunne instellingen, want het is de lust niet, dewelke aan de reaktionnairen ontbreekt om te Jpo«trachten de hervormingen ten voor- deele der arbeiders te ontnemen of te verminderon. De workers hebben zware offers gebracht op alle gebied voor 'tland, en juist daarom denken wij, dat het maar rechtvaardig is in do mate dor mogelükbeid voor hen te zorgen. Zou iemand durven beweren, dat de herziening van het ouderdomspen- sioen zich niet opdrong, en als er op dit oogenblik niet meer gedaan wordt, is het niet omdat de socia listen denken, dat het ouderdoms pensioen hoog genoeg zal zyn, maar wel, omdat zij rekening houden van de mogelijkheden, want werdt er vóór de oorlog niet gesproken van één frank daags ouderdomspensioen. En de besparingen gedaan, door het verminderen der toelagen voor de werken van Kinderwelzijn Er kan ook wel aan gedacht worden om meer en beter te doen teD voordeele van 't kind. Niemand zal toch durven beweren, dat de toelagen verleend aan de mu tualiteiten voor hunnen geneeskun digen dieDst enz.nuttelooze uitgaven zyn, en wat is er niet nog te doen om de ziekte te voorkomen Reeds lang is er spraak vap een volle diger sociale verzekering,en tothier- toeiszulksniet kunnen gedaan wor den. Wie zal er aan de werkers het recht betwisten te eischen, dat naar mate dat de toestand het toelaat, er ook gezorgd worde voor voldoende vergoeding bij vroegtijdige werk on bekwaamheid De burgerspers zal altijd besparin gen voorstaan, ten nadeeie der ar beiders, alhoewel zij zich heel mild zal toonen voor de burgerij. De burgersbladen kunnen niets anders dan de belangen hunner klasse te verdedigen, het is hunne rol om de lasten zoo weinig mogelijk te doen wegen op de bezittende klasse, en zij zullen natuurlijk zulks doen, onder voorwendsel voor het algemeen belang van 't land op te treden. t Is ook een reden, waarom de ar beiders meer dan ooit hun eigen bladen moeten steunen en helpen verspreiden, en dat zij bestendig moeten bezorgd zijn, om al de vor men der werkersorganisatiën. G. DE NAUW Voor de Kamer. Zitting van i5 Juni 1927 Rede vvn Gezel Prosper De Bruyn. De Kamer heeft reeds meermalen gelegenheid gehad de houding van den heer Minister van Binnenlandsche Za ken te bekritiseeren in zake benoeming der burgemeesters. Sommige dezer zijn niet altijd gelukkig geweest en ver wekken bij de bevolking een gewet tigde opspraak. de heer Perdaens, onderduims de kan didatuur van den heer Callebaut zou hebben gesteund. In Welle is het een bekend feit dat de katholieken verdeeld in magere en vette zoodanig elkaar in het haar hebben gezeten dat de thans benoemde burgemeester, heer Langelet, uit walg geen kandidatuur op een katholieke lijst heeft willen aanvaarden. Wat Denderleeuw betreft; daar heeft de Minister den burgemeester be noemd in de minderheid. Wij kunnen zoo iets niet goedkeuren. De gemeente heeft recht op een burge meester in wien ze haar vertrouwen heeft geschonken. Weet ge, heer Mi nister, welke ongelukkige gevolgen deze benoeming reeds heeft veroor zaakt? De heer Rollier, burgemeester door de bevolking papieren burgemees ter gedoopt, weigert aan de schepenen gekozen uit de meerderheid alle be voegdheid. Dat is eenvoudig machtmis- bruik die door niets te verschoonen is. De schepenen en de meerderheid van den raad, uit weerwraak, weigeren alle maatregelen te nemen die zich opdrin- ;en tot goed bestuur der gemeente. ',elfs gaan die heeren zoo ver alle man daten tot betaling van het gemeente- personeel niet te willen teekenen. Die toestand heeft voor gevolg dat sedert nieuwjaar de werklieden en be dienden nog geen cent loon hebben ontvangen, 't Is een echt schandaal waartegen ieder eerlijk mensch zou moeten protesteeren. Weet wel, heer minister, dat er onder de belanghebbenden een werkman is, met vijf kleine kinderen. Die arbeider is verplicht bij begoede burgers gaan te bedelen om met vrouw en kinderen door de wereld te gera ken. Kan het droeviger Arbeiden en geen loon ontvangen l Verleden week is reeds een bijzon dere kommissaris ter plaats geweest. Wie zal de kosten daarvan dragen Nogmaals de gemeente. Ge ziet dus, heer Minister, welke warboel er geschapen is. Deze toestanden zouden zich niet voordoen moest ieder gemeente zoo als de socialisten het altijd hebben voorgestaan en voorgesteld vrijelijk haar burgemeester kiezen. In afwachting, bid ik den achtbaren heer Minister welwillend tusschen te komen om, in 't belang der gemeente, een betere verstandhouding tusschen de besturende lichamen trachten te be werkstelligen. In alle geval zouden maatregeien dienen getroffen te worden, om de werklieden en bedienden regelmatig doen uit te betalen. ©üVOCÖitm Maakt ge deel van den bond v xJ - ,jgr talrijke huisgezinnen, vriend J lezer 1 Waarom 1 Wel, ge weet PPÜ IT alst Ik wil hier voornamelijk handelen over de benoemingen in de gemeenten Nieuwerkerken (Aalst), Welle en Den derleeuw. In Nieuwerkerken en Welle werden burgemeesters genoemd BUITEN DEN RAAD. Er valt op te merken dat in die beide plaatsen de thans genoemde burge- meesters deel uitmaakten van den uit- tredenden gemeenteraad en zich niet meer hebben willen voorstellen aan het kiezerskorps. Is het aan te nemen dat iemand die zich vrijwillig onttrekt aan het oordeel van het kiezerskorps, naderhand als burgemeester wordt opgedrongen aan dat zelfde kiezerskorps Deze handelwijze dekt hier eenvou dig weg plaatselijke politieke twisten en schijnt voornamelijk gericht te zijn tegen de frontpartij. Ik zeg tot de Fronters Van uw vrienden moet je 't hebben. Gij hebt gewild dat in Aalst een ka tholieke burgemeester benoemd werd eveneens in Lede, eveneens in Sotte- gem. Waarom u dan beklagen zoo ge elders door de katholieken op flesschen werd getrokken 1 In Nieuwerkerken heeft de benoe ming van den heer Callebaut reeds voor gevolg gehad dat de frontpartij haar schepen heeft moeten wraken on der voorwendsel dat laatstgenoemde, Wanneer wij" van opvoeding spre ken, bedoelen wjj de opleiding van hen die een arbeidersberoep kozen tot volmaakte en degelyke vakman nen. De Jeugd wordt het meest ver waarloosd op den ouderdom van 't verlaten der school. Men zal zeggen or is vakonder wijs. Maar wij stellen onmiddelijk do vraaghoevelen kunnen er van genieten en hoe is het georgani seerd Het is niet meer zooals vroeger, in den tijd der gilden dat de jonge arbeider op een werkhuis onder de oogen van een meestor-vakman tot een volmaakte stielman opgeleid werd.Het mekanisme heeft geheel of gedeeltelijk de plaats ingenomen van het vroegere handwerk in het vak. Daarmee is ook het aantrekkelijke, de artistieke handvaardigheid en den scheppiDgtrots er van verloren gegaan. De arbeid heeft zich sterk gespécialise.erd. Tegenwoordig is een stielman, zooals b. v. de timmer man, meer geworden een construc teur. een in elkaar zetter van voor- afgemaakte onderdeelen. De vakman van heden is die van vroegor niet meer. In 't algemeen K.an men zeggen, dat de inrichting dor hedondaagsche productie er op gericht is spéciale geestelijke vaardigheden, zooals opmerkzaamheid, concentratie van deafmdacht, reactiesnelheid te ont wikkelen en de plaats te doen inne men van de eigenschappen der ver beelding, vernuften artistieke hand vaardigheid van voorheen. We zijn van meening en we beslui ten, dat er in ieder arbeid vormende en ontwikkelende waarde zit en dat deze waarde of kracht tot heur recht moet gebracht worden. Moge lijk hebben we ons nog niet genoeg kunnen aanpassen aan de nieuw© vormen van den arbeid. Do arbeid moet beter georgani seerd worden. En deze organiseering heeft niet alleen een matérieelen-technischen kant, zooals Van Det opmerkt, in een werk over arbeidersopvoeding, maar ze heeft ook psychologische, fysiologische en juridische zijden. Op welke wijze kan nu de vormen de en opvoedende kracht die in den arbeid besloten ligt ton nutte ge maakt worden aan de jonge arbei ders Door vakonderwijs, natuurlijk. Maar dit vakonderwijs zou niet mogen gegeven worden, 's avonds na den arbeid, maar bet zou moeten het vakonderwijs binst de werkuren moet gegeven wordeD, gansch koste loos, in de werkplaats zelf en het volle loon zou hetaald worden. Met het onderwijs inde werkplaats zelf te geven zou théorie en praktijk der Denderstreek die aldaar werk- zoo nauw mogelijk samengaan, en dit is belangrijk. De moderne paedagogie erkent Dank aan de tusschenkomst van onzen vriend De Bruyn, zijn sedert maandag 2o Juni stilstanden voor geschreven aan tr< in 1849 te Rognon én trein 2977 te St. Martens-Bodegem, tj ten voordeele der talrijke arbeiders zaam zijn. Voor onze mijnwerkers wordt er onderzochtof de trein van I7,l6u. uit Denderleeuw niet zou kunnen door rijden tot Erquelinnes. In alle geval zal voortaan altijd do aansluiting verzekerd zijD, te Haine St. Pierre. Vraag van de gezelion P. DE BRUYN en A. NICHELS Tr<rin 2671 uit Geeraardsbergen komt te Denderleeuw aan om 20u. 33 Trein 2816 vertrekt uit Dender leeuw om 2o u. 32. Verscheidene reinigers biddeu eer biedig den achtbaren hoor minister te willen laten onderzoeken of er geene aansluiting tusschen beide treinen zou kunnen bewerkstelligd worden. Antwoord Sedert 25 Mei 1.1. geeft trein 2G7I te Denderleeuw dagelijks aansluiting met trein 2816. het denken als een begeleidingsver- schijnsel van het doen allo denken is aan den arbeid ontsproten en moet tot den arbeid terug keeren. Wetenschap zonder praktijk is doo- de wetenschap. Indien do jonge arbeiders van 14 tot 18 jaar, dus gedurende 4 jaren, nog maar 6 uren per week, in boven gemelde voorwaarden, vakonderwijs kregen, dan zouden wij én bekwame vakmannen en ontwikkelde schen hebben. Door medezeggingsreclrt in het be drijf vanwege dearbeiders, moet dit eens zoo ver komen De arbeider als mensch heeft even veel recht op vorming als de intel- lectueèlen. Arbeiders, trachten we nog meer macht te krijgen om don arbeid bo ter te organiseeren en zoo de opvoe dende en vormende kracht die er in zit ten nutte te maken voor de jeugd. A. VYVERMAN. toch dat de Katholieke partij voor al, er veel gewag van maakt, veer tam, tam, want, de talrijke huis gezinnen, moeten zooveel moge lijk beschermd en bevoordeeligd worden. Z' hebben het zeer moeiëlijk om te leven, want veel binders opbrengen, kost u de oogen uit den kop, is een gewoon spreek woord. De talrijke huisgezinnen, zor gen vooral om de ontvolking van ons land te beletten, want er zijn er tegenwoordig toch zoovelen, die er niet erg voor te vinden zijn, veel kleintjes op te brengen. Dus iemand die een talrijk gezin heeft zou moeten voorrang heb- bon, op de anderen en bezonder, ais het een officieëlen dienst be treft. Dat is ten minste de Katho lieke leus. Zóó leeren de ketters maar ze dooienwant woorden zijn geen daden. Ziehier een bewjjs. Op 31® December 1.1. benoemt de SOCIALISTISCHE meerder heid van Nederboulaere bij Gee raardsbergen een vleescbkeurder, gehuwd en vader van vier minder jarige kinderen, tegen een vee aarts, ONGEHUWD. De kiezing van 10 Ootober, die eene Socialistische meerderheid had gegeveD, wordt verbroken en de nieuwe verkiezing geeft eene Katholieke meerderheid op een paar stemmen na De Minister van Binnenlandsche zaken, verbreekt de benoeming van den veeaarts, en de KATHO LIEKE meerderheid van den raad, benoemt den veeaarts ongehuwdl. Denk nu niet, dat den veeaarts met zijn talrijk huisgezin, die be noemd was door de Socialistische meerderheid een socialist is Neen, maar het is ook geen Katho liek eh dit was genoeg om die voorstaanders van den bond der talrijke gezinnen, een huisvader van vier kinderen van kant te zet ten en de plaats aan een onge- huwden te schenken. Den Heer Minister is den eer sten plichtigen, die misschien wel zich zal laten beïnvloeden hebben, door de benoeming op 31® Decem ber, laatste dag van hun wettig mandaat, maar de nieuwe Katho lieke meerderheid treedt hier hare princiepen met de voeten, door haar keus te stellen op een onge huwd persoon, wanneer ze een vader van een talrijk kroost de bediening kon verschaffen. Maar hebben de klerikalen wel princiepen? Zoo ja, dan vagen ze er toch fijn hun botten aan, dat zegt FRIEDERIK AALST Het bestuur van de Ziekenbond Victor De Geyter maakt zijn leden kenbaar, dat de bodens op 4 en 5 Juli (Aalst-Kermis) niet zul len rondgaan en dat op die dagen het bureel maar van 10 tot 11 ure zal open zijn. Het Bestuur.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1