AALST. Bij ODzen Vrouwenbond Arbeid en Kunst Anli-Mililaristische Meeting liet Anti-Militarisme van de Fronters. Den Chef van 't Groenkruis Paarden leugen. ONZE HARMONIE IN FEEST Verleden Zondag vierden onze Mu zikanten en Eereleden hun jaarlijks Ceciliafeest. De gebruikelijke uitstap, met bezoek aan de Muzikanten en Eereleden-her bergiers had plaats. Om 1 uur namen we plaats aan tafel, en tusschen haakjes gezegd, 't was op nieuw heel lekker, zoodat elk het zich heel goed liet smaken. Na het eerste gerecht, kregen we HET SMEDERSLIED, door V. Cor- nand, ten gehoore, begeleid door Ka- rel Van der Meirsch, Piano, Troch Fr. Clarinette en de Wolf Polidoor, met Cor. 't Was prachtig, en er scheen dan ook aan het applaudissement geen ein de te komen. Gezel Troch Frans, als heel jonge muzikant, vergaste ons met zijn Cla rinette op het mooie muziekstuk, Souvenir de Wiesbaden begeleid door Piano. Onnoodig te zeggen dat den geest drift der aanwezigen ten top steeg, en een luidruchtig gejuich viel Fransken ten deel. Vervolgens speelde De Wolf Poli door, mot Cor, Petit air Varié 't stuk viel goed in den smaak der aanwezigen, vooral omdat het bijzonder was. De Wolf Polidoor, alsook Troch Fr., beloven voor de toekomst. Met goede studie, en de bijzondere opleiding die ze van de knappe muziek meester, Karei Van der Meirsch, genie ten, zullen ze nog prachtige uitvoerin gen geven. Gezel De Smedt Livinus, als Voor zitter der beide muzieken sprak er de volgende rede uit Geachte Eereleden en Muzikanten. Weer is er een jaar van opoffering en strijd én voor de muziekkunst én voor de partij achter den rug, telkenmale ons jaar sluitende met een gezamenlijk feestmaal. Sinds het ontstaan onzer Harmonie, en het is5 jaren, hebben wij alle moeië- lijkheden op finantieël gebied onder staan, dat ooit een enkele groep onder staan kan, en toch, dank het energieke optreden van het Bestuur, kunnen wij ons heden verheugen over het 5-jarig bestaan van ons geliefd korps, de Har monie - Arbeid en Kunst Arbeid en Kunstja, dat is de echte naam die men er heeft aan gege ven, want van bij haar ontstaan, neeft de partij er goed gebruik weten van te maken, om nevens onze Fanfaar, haar deel in den te leveren propagandastrijd op zich te nemen. Ons jong korps, hebben wij met fier heid bestatigd, dat er niets te zwaar of te lastig was, en telkenmale ze werden opgeroepen, waren ze op post. Daarom onzen innigen dank tot al de Muzikanten. Nevens het geleverd propaganda werk, hebben we dank den idealen geest van de Muziekmeester Karei Van der Meirsch, onze Harmonie op kunst- Sebied zulkdanigen sprong zien nemen, at alras al de muzieken, onzer stad er verstomd van staan. De menigvuldige muziekuitvoerin gen op de openbare plaatsen, zijn hier van de beste bewijzen, en wie heefter niet nog dien he gelijken Mei-avond van dit jaar in den geest Geen enkel mensch, hoe gering zijn muziekkennis ook weze, kan zijn ver wondering niet overmeesteren, bij het herinneren aan de opvoering der Can tate Vooruit's Roem We zien nog die duizenden mannen en vrouwen, als opeengepakt staan op de Groote Markt, op Mei-avond De eer die alsdan onze Partij en gansch het proletariaat is te beurt ge vallen, vergeten wij nooit 1 1 Onze geefirde muiiekmeester, Karei Van der Meirsch, heeft daar de gele genheid gehad om zijn muziekkennis te toonen, en geholpen door zijn muzi kanten, alsmede onze zangeressenen zangers, lukte het opperbest. We zouden dan ook aan onze plicht te kort komen, moesten wij hier de ge legenheid laten varen, om nogmaals onzen innigen dank aan Karei an der Meirsch toe te sturen. Karei Van der Meirsch, geholpen door zijn muzikanten, zijn geroepen om onze bevolking, onze arbeiders vooral, een trap hooger tot het begrip der muziekkunst op te leiden. Maar.... den erbarmelijken finan- tieèlen toestand onzer Harmonie, en laat het me toe te zeggen, den weinigen steun die ze vanwege onze organisaties geniet, komt wellicnt dat mooie idee van kunstopvoeding in de schaduw stellen, en helpt er aan mede om den vrijen tijd, welke de arbeidersklasse ten huidige dage bezit, in een slenter van niets verrichting te doen doorbren gen. We moeten het rechtuit bekennen, alhoewel we mild worden gesteund van onze Eereleden, is het onvoldoende. We moeten met innig samenwerken naar meer finantieële middelen kunnen zoeken, opdat onze arbeidersklas van de volledige muziekkennis welke Karei Van der Meirsch bezit zou kunnen ge nieten. We bestatigen met spijt, dat er van de Bestuurleden, welke tot de stichters onzer Harmonie behooren, hun strijd- post, hun post van verantwoordelijk heid hebben verlaten. Maar, kamera den, ons dunkens mag dat geen reden zijn, om de werking totaal stop te zet ten. We hebben mannen genoeg in ons midden, die kunnen helpen besturen, en helpen zoeken naar finantieële mid delen. Het ware ons dunkens eene ramp, moesten we door het feit dat een paar bestuurleden hun post verlaten, onze Harmonie op een dood punt zien ge plaatst worden, 't is te zeggen, stil staan. Hare roeping is Voorwaarts op den ingeslagen weg, naar meer muziekkunst tot veredeling van ons volk, tot eer onzer partij. Kameraden Er ligt voor ons een groot veld te bewerken. In een partij als de onze, zijn er ons dunkens meer Eereleden te winnen als het getal dat gij hier verza meld ziet. Met het inrichten van Kunst- Concerten wenschen wij dat er aan vang genomen worde, om aldus den drang naar liefde en genegenheid voor onze Harmonie meer en meer op te wekken. En wie zou er terugschrikken om een Tombola in te richten Dat zijn gelegenheden welke ons geld kunnen bijbrengen, en we moeten ze nuttig gebruiken.. Dat alles dient ter overweging geno men te worden. Hiervoor rekenen wij op het Bestuur. Voor het schenken van prijzen of iets dergelijks, durven wij op de bereidwilligheid rekenen onzer Eereleden, en om ons de muziekkunst te verschaffen, hebben wij onze Muzi kanten en Karei Van der Meirsch, wel ke aan hun plichten niet tekort zullen blijven. Indien we hier vandaag aldus de stel lige belofte doen, om elk zijn deel in de verantwoordelijkheid te nemen, dan zijn wij verzekerd van goede uitslagen te bereiken. Ha we weten het kameraden, we zijn een arme partij, en dus volgens mag het U niet verwonderlijk schijnen dat het immer de eenige bekommernis is, den finantieële nood. Dat alles over winnen we met eensgezinde werking. Door de jaren heen, hebben wij kun nen bestatigen, dat er ook in andere froepen, zoowel syndikale als politie- e, oogenblikken van zwakte zijü ge weest, om dan een tijd later opnieuw in vollen geestdrift en strijdlust hun op marsch voort te zetten. We meenen dat we heden een dier evolueerende oogen blikken beleven, en niets mag ons dus moedeloos maken. Het in leven houden onzer Harmo nie, haar doen groeien ert bloeien is een stuk van onze gansche werkersstrijd, omdat elk er van overtuigd is, dat eene partij als de onze het met één muziek niet meer kan gedaan krijgen. Onze Harmonie moet dus den noodi- gen steun kunnen vinden, om haar op gelegd werk te kunnen vervullen, wel ke er toe bijdragen zal om onze partij haren begonnen opmarsch in zijn ge heel te kunnen volbrengen. Vol vertrouwen dus zien we de toe komst te gemoet, en de genegenheid welke sommige partijgenooten nog niet voelen voor onze Harmonie, zullen wij door den tijd weten af te dwingen, om dat het ten slotte toch zal bewezen worden, wat nut en goeds ze voor de partij zal daarstellen. Mogen deze enkele woorden er toe bijdragen, om de partijgenooten van de organisaties hier aanwezig, alsook deze die het geluk hebben, een milde gift te kunnen doen, hun gemoedstoestand wat te doen spreken, wij verhopen er de beste uitslag van. ALS LAATSTE WOORD zeggen wij tot de Muzikanten en Eereleden De taak die gij hebt opgenomen is zwaar, en men moet met goeden moed bezield zijn om de zaak tot een goed einde te brengen, en toch zult gij het, want we zijn er van overtuigd, dat onze muzikanten de liefde die zij voor hun korps gevoelen zullen blijven behouden en aat de Eereleden in de toekomst zooals voorheen, mild en heel bereid willig hun penning zullen schenken. Daarom dus, nogmaals onzen innigen dank Aan de Muzikanten Eereleden en vooral aan Karei Van der Meirsch. We sluiten onder de kreet Heil Onze Harmonie Lang Leve Karei Van der Meirsch I Oorverdoovend handgeklap viel de Voorzitter ten deel. Gezel Zerck vroeg in een paar woor den om een omhaling voor de kas der Harmonie te doen, en Gezel Nichels nam de gelegenheid gebruik om het belang der (^operatieve beweging te doen uitschijnen. Hij wees erop, als alle Muzikanten en Eereleden de Coo peratieve instellingen zouden genegen zijn, dat dan ook de Coöperatief, meer dere steun aan onze muzieken, zooals aan andere groepen zou kunnen schenken. Spreker wees vooral op de groote vereischte, om naar finantieële midde len te zoeken, om onze geliefde Har monie te doen groeiënenbloeiën.(toej.) De opgewektheid bereikte zijn top punt, en elk gaf heel mild, want er werd de som van 600,00 fr. rondge- haald 't Scheen dat elk van genoegen op nieuw eetlust had gekregen en vorken en messen rinkelden dat het een pret was. De monden gingen duchtig op en neer en elk vulde goedig zijn buikje. En zoo moest het ook zijn I Na het eetmaal wordt er door Bergh- man Alfons een flesch Champagne per opbod verkocht, welke 181,00 fr. op bracht. De Tombola ving onmiddelijk aan. Onnoodig te zeggen dat de winders lachten. Elk was tevreden over de prachtige prijzen, en alles verliep in de beste stemming. Het vermaak wierd in de Café van Hand in Hand voortgezet, en Maan dag om 7 1/2 ure stonden onze Muzi kanten en eenige Eereleden opnieuw vaardig om nog eenige Eereleden-her- bergiers te gaan bezoeken. Na den uitstap nogmaals aan tafel. Voorwaar het Ceciliafeest onzer Har monie, heeft deze maal heel aangenaam en gezellig geweest. Mochten nu deze die het hebben bij gewoond, het ordewoord van Gezel Nichels volgen, om meerdere Eerele den en zelfs Steunende leden bij te winnen, het zoo er heel wat toe bijdra gen om naar meer Kunst en Muziek uitvoeringen te streven. Want de finan- tie is de groote struikelblok. Wie helpt er ons mede A. B. Verleden Donderdag 16 Juni, had dus de Anti-Militaristische meeting plaats,in het lokaal*Hand in Hand» om de houding der Socialistische partij in zake zes maandendiensttyd te laten kennen. De Gezellen Nichels en Van de Meulobroecke Hipp, spraken er op prachtige wijze tot het volk 't welk meermalen toegejuichte. Vast besloten energiek te yveren, tot het bekomen, dat het Wetsont werp van Gezel Mathieu in de kortst mogelijke tijd in do Kamers zou worden besproken, om naar den Zes maandendienstte kunnen overgaan, werdt er met eenparigheid van stem men, do volgende dagorde gestemd, om naar den H.Jsspar, Eerste Minis ter te sturen. Aldus het verlangen der Soc. party van Aalst, latende kennen, welke ods dunkens er toe- bijdragen zal, om dit prachtig ont werp, die ons geleidelyk naar de ontwapening moet brengen, te ver- overer. DAGORDE «Overwegende dat een wetsont- werp mot het oog op de trapsge- wyze verwezenlijking van den 6 maanden diensttyd by de Kamer ingediend werd overwegende dat dergelijke wet in gevoelige mate die op de bevolking drukken Overwegende dat demeerderheid van de volksvertegenwoordigers ziohvoorstandershebben verklaard van eene belangrijke vermindering van de militairen diensttyd Uiten hun wil, den tijd besteedt aan de militaire drilling op zijn minimum te zien herleiden. Eischen van de regeering dat die kwestie aan de kameragenda van den huldigen zittijd geplaatst worde. Besluiten deze dagorde aan den Heer Jaspar, Eerste Minister, over te maken Gewetensvol en met moed gaat de Socialistische partij dus ten strydo om een der voornaamste punten van haar programma te zien verwezent- 1 ij ken. Den wedloop van alle landen om naar bewapening te streven, moet de Socialistische arbeiders-interna tionale, meer om meer in't harnas jagen, om van haren kant, voor ver mindering van den militairen dienst tyd te agiteeren. Het moet er hard om hard gaan en we zyn de meeoing toegedaan, als alle arbeiders, zonder onderscheid van politieke of filosophische ge dachte, willen medehelpen, dat den werkersblok het op ae bourgoisie zal winnen. Deongehoordeloodzwaar wegende militaristische lasten dienen ver minderd te worden. Een eerste stap daartoe is vermindering van dienst tyd. Wie helpt er de socialistische par tij dat stuk mecschenrecht ver overen A. B. De muren van de stad werden meer malen volgeplakt met affichen van de frontpartij, waarin zij de socialisten uit schelden, en hunne partij als de eenige en zuivere anti militaristische partij, de aartsvijanden van den oorlog willen doen doorgaan. Om de loensche handelwijze van de fronters eens te meer aan te toonen, is het goed hier weer te geven wat hier over in de bladen van de fronters werdt geschreven, en wat hunne cheflen ver klaarden. In« De West-Vlaming van den 6 Februari 1927, schrijft M. Jos De Vlie gen Zoolang Fransch-Vlaanderen niet terug plaats heeft genomen in het »huis van Moeder Vlaanderen, zoo lang ook blijft er een plek in mijn blauwvoeten hart, en een ontbreken- de hoekje op mijn leeuwenspeld Beste Vlamingen maakt U dus maar gereed voor den toekomstigen herove- rings Oorlog. M. Van Severen, Volksver tegenwoordiger der Fronters verklaarde op een Voordracht, den 29 Maart 1927, in het Vlaamsch Huis, te Thielt Oorlog Als er voordeel kan van komen, ja dan wel. De West-Vlaming Het blad van de fronters schreef in zijn hoofdartikel van 13 Februari 1927 Er moet een Vlaamsch-Nationaal leger gevormd worden, die met macht het Anti Vlaamsch geweld breekt. De Fronters lieten hunne Democratische en Anti- Militarische gevoelens kennen in hun blad De West Vlaming op de vol gende wijze n Wij kunnen ons echter best een Konservatief, niet zoo Demokratisch, zelfstandig Vlaanderen voorstellen. Wij zeggen zelf Het kan ons eigentlijk niet zoo heel veel schelenof Vlaanderen wat y min of meer Democratisch geregeerd wordt, r. als het maar een eigen regeering heeft, die een Vlaamsch-Nationaal Binnenlandsche Politiek voert Wat meer in het bijzonder het anti- militarisme betreft. Vlaanderen zal in deze militarische wereld niet ge- heel weerloos mogen staan. Wij be- grijfen alleen het A nti-Militarisme van het Vlaamsche Front, wanneer het woord den strijd geldt tegen het Belgisch militarisme dat inderdaad de groote machtmachien is, welke Vlaanderen onder den hiel houdt stelt zich in het zweet om zijn kromme handelwijze recht te maken. Wanneer er ooit een leider omtrent die weverij stommiteiten uitgestoken heeft, dan is het wel den Chef van 't Groenkruis. 't Was hij die op het bureel van de fa briek in tegenwoordigheid van zijn Gentsche vriend, zijn beestigheden moest bekennen, en dat hij ferme leu gens omtrent die weverij had geschre ven, die ten slotte Bastiaens alléén liet staan met de affronten. Daar wa ren wevers getuigen van. Omzijn leugens aan te dikken schrijft hij, dat er tusschen de 8 1/2/4 en 9/4 een loonverschil is van Fr. 13,20. Dub bel is nog zoo dik, hé Fonsken Mocht het waar zijn, al de wevers zouden ten minsten nog zooveel winnen als nu die zullen ferm lachen met Fonsken zijn leugens. Wanneer er betwisting is geweest over de breedte, dan hadden wij den feniks nietnoodig. Hij heeft dat zelf be kent, dat zonder zijne tusschenkomst in die weverij de hoogste loonen door de wevers werden gewonnen, merke lijk hooger dan in andere weverijën, waar de katholieken alléén de bazen zijn. Ja zeker, vraagt het maar aan de we vers die in het Groenkruis zijn veree- nigd die mannen zullen zeggen dat den Chef van 't Groenkruis liegt. Im mers, die wevers zegden te geven voor de stakers die bij de kristene zijn veree- nigd zij blijven de vrienden van de wevers. Maar hij die de stakers durfde uitschelden voor LUIAARDS, ja hij heeft de verachting van de werklieden dubbel en dik verdient, en 't zijn zulke mannen die den Chef van 't Groenkruis nog durft verdedigen Is dat de liefde die Ge voor die werklieden gevoelt, die meer dan 5 maanden strijden tot verdediging van hunne loonen Mogelijk werd nier n'nieuwe loen sche truk gespeeld door den Chef van 't Groenkruis, om zoodoende te belet ten dat er nog omhalingen gedaan wor den ten voordeele der stakers. Zijn meester heeft het zelfde beproefd, met de souchenverkoop te verbieden. De Socialistische Vrouwenbond van Aalst viert op Zondag 17 Juli e.k. feest, omdat haren groep reeds meer dan 25 jaar bestaat. Dat is een bewijs van volharding en aanhoudendheid, en dat mag ook niet onopgemerkt voorbijgaan. Het bestuur ijvert steeds vurig tot het organiseeren van een prachtig en intiem feest, en Gezel Karei Van der Meirsch houd duchtigt zijne repetitiën tot het aanleeren van koor en alléén- zangen. Het feestprogramma zal mooie op te voeren stukjes in zich bevatten, en van heden zijn zij een waar succes verze kerd. De viering van de sedert 25 jaren vaandeldraagster, Gezellin Snel Annet te, zal de bekroning op dit feest komen zetten, en er toe bijdragen om in een echte opgewektheid van zusterlijke voeling het feest in te zetten. Denkelijk zal Gezellin Mariette Adam het feest bijwonen, en een heele aangename rede houden. Onze vrouwen gaan nogmaals too nen dat zij iets kunnen van feesten in te richten, want het zal er aangenaam en verlustigend zijn, en vooral, het feest zal tevens een opvoedend karak ter dragen. Waf mag daar achterschuilen De liberale partij van Aalst, alhoe wel zeer kleintjes geworden, beschikt op heden nog over een sterke Reizi gersclub, en telken jare houden zij een heel aangename reis. Verleden jaar was er besloten om dit jaar de reis tijdens de Kermisdagen te houden. Er had dan ook verleden week een Algemeene Vergadering plaats, waar de reis en het uit te keeren geld aan de dagorde stond. Naar wij vérnemen hebben de groote koppen tijdens een onderonsken besloten om geen geld uit te keeren en ook geen reis te doen, als met half Augustus 11 Een heel getal der leden, hadden ge rekend om van deze spaarcenten een stukje kleergoed te koopen voor de Aalst-Kermis, en nu wordt hen gewei gerd het geld uit te keeren, alhoewel het een besluit van verleden jaar is ge weest. Morren en protesteeren heeft niet geholpen. De groote koppen, die na tuurlijk naar die spaarcenten niet wachten, hebben eenvoudig gezegd ze zullen kontent zijn van met Augustus de reis te mogen mede maken. En hier komt de aap uit de mouw verschillende leden der liberale reizigersclub, maken er deel van,, uit dwang en vrees voor hun werk, en het zou ons niet verwonderen, dat deze werklieden, alhoewel het geld broodnoodig om een stukje kleergoed te koopen, zullen verplicht zijn om een reis te doen. Wat schuilt daar achter 't woord is aan Staafken. Aan wie de schuld We zijn nog slechts 8 dagen van Aalst Kermis en er is nog geen Ker- mis-alfiche te zien. Wat mag er de reden zijn van deze te laat koming De Waterleiding. Een groot getal onzer inwoners kun nen reeds spreken over het groot ge mak van het water maar beginnen zich met angst af te vragen, of er na maan den en maanden, nog geen begin wordt gemaakt om de straten in orde te bren gen. Met verwondering zegt elk dat er tot heden nog geen klachten in De Volksstem De Werkman of in de Riberaalhebben gestaan. Toen Gezel Marcel Schepen van Openbare Werken was, gingen er alle dagen klachten op, dat hooren en zien vergingen, en nu is het M. Bastiaens, katholieke Schepen, en men hoort niets, terwijl de stad in een toestand ligt zooals zij er nog nooit een heeft gekend. Waarom dan toch de maatschappij van de waterleiding of wel den aanne mer niet wat meer op de teenen ze- trapt ^6 Allo M. Bastiaens, bemoeit U er eens mede, U looptzoo hoog opmet uwegoe- 5 we IWOE

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2