AALST. Belangrijk Bericht u Arbeiders betracht dit HASSB ra KAM© I)e Familie De Dlieck, Pompiersfeesten Academie van Schoone Kunsten Aalst. Rond de affichen van Aalst-Kermis Hebt Ge het Gelezen Fronters Democratisme Belangrijk Bericht SYNDIKALE RUBRIEK DENDERLEEUW LEDE. Door verstandelijke en zedelijke opbeuring komen wij tot de algeheele ontslaving van het Proletariaat. Alvorens nochtans dat ideale doel, dat pracht-idee bereikt te hebben, zal er nog veel moeten gestreden worden. Den te volbrengen plicht hiervoor is zwaar, en die is ons dunkens de jeugd weggelegd. Zal ze voldoende begrijpen om het aangevangen reuzenwerk door onze ouderen voort te zetten en te bewerk stelligen Belangrijke vraag en welke onze jeugdgroepen door den tijd met de praktijk dienen te beantwoorden. Samenwerkende Maatschappij Molendries, n, Aalst. Wanneer wij eens goed de sterk te onzer partij nagaan, moeten wij tot ons groot leed bestatigen, dat slechts een klein deel der aange slotenen hun plicht ten volle be grijpen tegenover de S. M. Hand in Hand. En wat ons nog het mee ste treft, dat is het feit dat vele partijgenooten, die op ander ge bied hunne plichten vervullen, weinig schijnen te voelen voor de coöperatieve beweging. Het gaat toch niet op, dat iemand die zich overal wil doen doorgaan als goede socialist, om zoo te zeggen niets koopt in zijn eigen Samenwerking, waar alles te bekomen is aan concurreerende prijzen Er zijn er, die het voorbeeld zouden moeten geven van goede samenwerker te zijn, en die zulks ook wel eens vergeten. Vergeten wij niet dat onze coöperatieve in richtingen, de spil zijn van al onze organisatiën. De Syndikaten heb ben de noodige plaats voor hunne bureelen, hunne vergaderingen, dank aan de coöperatief. Dit zouden onze syndikalisten niet mogen vergeten Onze Muziek korpsen hebben alles te danken aan de coöperatief. Onze Muzikan ten zouden zich dit moeten herin neren. In een woord, zonder de hulp van de coöperatief, waren wij niet waar wij nu staan op gebied van Syndikale, Mutualistische of politieke macht. Geen enkel so cialist kan eene gegronde reden aanhalen om niet in onze winkels zijne aankoopen te doen. De Winkels Molenstraat eD Le- debaan, zijn met Kermis als volgt gesloten Kermis Maandag om 12 ure. Kermis Dinsdag gansch den dag. De Bestuurder, L. VAN DER VEKEN. Het Thema is in het brochuur pro gramma te vinden. Het ARSENAAL der Brandweer is zichtbaar op Zondag 3 Juli, van 9 tot 12 en van iö,3o tot 18,30 u. Op dien dag zullen er kenteekens erkocht worden door oorlogsweezen ten bate van de Nationale Kas van Onderlinge Hulp voor Belgische Brand weermannen. diep getroffen door de talrijke blijken van genegenheid haar bewezen bij het afsterven van den Heer JOKKF DE IIIJEFK Senator Kwestor van den Senaat, be dankt hiermede de personen die haar hunne deelneming bewezen hebben, daar zij in de onmogelijkheid is die talrijke blijken afzonderlijk te beant. woorden. van heden Zondag 3 Juli. TENTOONSTELLING VAN BRAND WEERMATERIEEL op de Botermarkt. Ingang vrij voor iedereen op Zaterdag van af 17,30 u. en op Zondag 3 Juli tot 16 uren. De heeren Tentoonstellers zullen met hunne nieuwe tuigen proefnemin gen doen op het Vaartplein na den Wedstrijd. WEDSTRIJD NAAR DEN BEKER DER FEDERATIE. De hiernavermelde korpsen nemen deel aan den prijskamp in de volgende orde 1. N. V. Waereghem z. Lessen 3. Temsche 4. Boom 5. Vilvoorde 6. Roeselaere 7. St. Niklaas; 8. Pou- toise (Fr.) buiten prijskamp. Door een onvoorzien geval zal de Erijsuitreiking derAcademie van choone Kunsten der Stad Aalst, ver schoven worden tot op Zondag 17 Juli aanstaande om lo uren voormiddag, in de groole zaal van 't landhuis. Namens het Bestuur de Academie De Schrijver, P. MEGANCK. Een rechft op antwoordt gestuurd aan ons blad We hebben verleden week in «Recht en Vrijheid» de vraag gesteld wat de reden is dat er nog geen «Kermis-affi chen- waren uitgedeeld, terwijl we nog slechts 8 dagen van Kermis waren. We ontvangen een recht op ant woord, hieromtrent die wij graag op nemen. Aalst den 27-6-27. Aan de redaktie van Recht en Vrijheid, te Aalst. MIJNHEEREN, Ik las deze week in uw geëerd blad, de vraag, wat de reden was dat er nog geen enkel «Kermis-affiche was uitgedeeld, en wie hier de schuld was. Ziehier mijn antwoord Hebt gij niet bemerkt mijnhee- ren, op het (Kermis-affiche) dat deze week het daglicht heeft gezien dat er groote kemels ingeschoten zijn Indien waarlijk het huis van de Majoor der Pupillenschool zonder poort moest zijn, zooals het op het berucht affiche is aangeduid, zou hij met zijn paard langs een der vensters binnen en buiten moeten gaan. u Eerste kemel Het overgroot gedeelte van onze bevolking is misnoegd omdat men ook vergeten is, van den ouden clai ron met zijn baard er bij te zetten. Tweede kemel En ten slotte durf ik me permitee- ren te zeggen dat het beter een Car- naval-affiche gelijkt, dan een voor Kermis. Ziedaar de reden waarom de affi- chen zoolang achterwege zijn ge bleven. Hopende, Mijnheeren dat ik geen gebruik van mijn wettelijk recht zal moeten maken om mijn antwoord te doen opnemen. Met hoogachting. (Get.) Een Pompier. Wat de heeren Fronters zegden en schreven in hunne bladen. Hier in Aalst en omliggende zijn het de grootste anti-militaristen, de ergste vijanden van den Oorlog Integendeel, hunne broeders van de frontpartij in West-Vlaanderen denken daar anders over, en hitsen hunne volgelingen op tot den Oorlog, zij verklaren daar nog bij den bloedi- gen strijd te zullen voeren, wanneer er voordeel kan van komen. WAT ZIJN DIE VOORDELLEN Voor een lapken grond aan moeder Vlaan deren te schenken buizende en duizende doo den. Nog meer vrouwen hunne echtgenooten, en kinderen hunne Vaders ontnemen. Een massa gebrekkigen en verminkten maken Tal van millioenenfranken uitgeven, voor die moord en bloedkuil te doen plaats hebben. Dat is het anti militarisme van de Fronters uit West Vlaanderen. klasse mag blootgesteld worden, aan den honger en ontbeeringen, daarover bekommeren de fronters zich niet. Zij schrijven het zelf, dat voor haar de hoofdzaak is, dat er een regeering komt die een Vlaamsch Nationale po litiek voert. Zonder zich te schamen, durven de fronters schrijven het kan ons niet zoo heel veel schelen of Vlaanderen wat min of meer Democratisch geregeerd wordt. Hier in onze streek geven de fronters zich uit als de zuivere en onvervalschte democraten. Doch hunne West-Vlaam- sche broeders zeggen het zooals zij het meenen. Het kan de fronters weinig schelen of wij democratisch bestuurd worden. Hoofdzaak is het voor de fron ters, de Vlaamsch Nationale Binnen- landsche Politiek. De bevolking mag door de reaction nairen onderdrukt worden. De uitbui ting van Vrouwen en Kinderen mag geschieden. De lange werkdagen en slavenleven van over 3o a 4o jaren mag terug ingevoerd worden. De werkende Ondankbaar zijn de vrouwen niet. Zij herkennen, dat onze gezellin Annette Snel, altijd op post is geweest, wanneer de rechten der vrouwen in 't gedrang kwamen en hierom huldigen ze haar, op i7e Juli. Het bestuur van de Ziekenbond Victor De Geyter maakt zijn leden kenbaar, dat de bodens op 4 en 5 Juli (Aalst Kermis) niet zul len rondgaan en dat op die dagen het bureel maar van 10 tot 11 ure zal open zijn. Het Bestuur. Op post, op post! Waarom Wel vrouwen 't zijt gij, die geroepen wordt. Uwe vlaggendraag ster wordt «gefeest. 17° Juli is het vrou wendag teAalst. Feest mede 1 Aan de Tabakbewerkers van Aalst en Omliggende. Het Index nummer was op i5 Juni voor het Rijk 785. Dus te rekenen van af de eerste betaaldag der maand Juli ondergaan de loonen een nieuwe ver hooging van 2 0/0, zijnde volgens het kontrakt bij de Tabakbewerkers of 97 0, 0. Moesten er patroons zijn die er zich zouden aan onttrekken die moeten op het secretariaat van uwe Vakbond bekend gemaakt worden, die er het noodige zullen voor doen. Voor de Textielbewerkers- stersen Breisters. Gezien den Index van 15 Juni voor de beide Vlaanderen gestegen is tot 776 1/2 punten, zal den duurtetoeslag voor al de werklieden van de Textiel fabrieken en Breiwerkhuizen, met 5 0/0 verhoogd worden, te beginnen van 16 Juli aanstaande. Door onzen Textielbond werden hierover brieven geschreven aan al de fabrikanten. Mannen en vrouwen, waakt er op dat de loonsvermeerdering uitbetaald wordt. Moesten er Patroons zijn die daaraan niet voldoen, dan moet dit onmiddelijk aan den secretaris van onzen Textielbond bekend gemaakt worden, die met deze Patroons zal gaan spreken, om den loonsopslag te doen uitbetalen. Nog de Uitsluiting der Cigarillomakers-sters bij M. Pauwels teAalst Reeds de zesde week zijn deze wer kers sters uitgesloten, omdat zij aan geen verminderden prijs het werk wil den voortzetten. Dus reeds 6 weken lang geven ze bewijzen van moed en onverdroten strijd. Al de middelen tot hiertoe beproefd, om deze kwestie tot een oplossing te brengen, stuiten af op de koppigheid van den patroon. In een onaerhoud verklaarde den heer Pauwels zelf, dat het een strijd is van wege ons. niet te gen het systeem, maar tegen de direc tie. gezien in andere plaatsen van het land, dat werk nog minder betaald wordt dan bij hem. Om dit argument te vernietigen zeg gen wij aan M. Pauwels Vraag eens aan de twee uitgeslotene cigarilloma- kers, die bij een andere patroon gaan werken zijn, wat hun tarief is voor looo cigarillos te maken, bij hun nieuwen patroon. Het antwoord zal zijn 33,00 'fr. En U hebt ze doorgezonden omdat ze voor 24,00 fr. de looo bij L) niet wil den werken. Dit toont zeer klaar aan, dat het geen persoonlijke strijd is, maar wel koppig heid van wege de directie, die weigert het konflikt op te lossen. De uitgeslotenen houden eensgezind stand, en zijn gesteund in strijd door de cigarillomakers-sters. Alfons Steenhaut De Familie-toeslag Minister Wauters en de andere so cialisten hebben in de Kamer verde digd, een ontwerp om een kas te stich ten, waarbij de patroons van gansch het land zich zouden moeten aansluiten en waar de huisvaders voor hunne min derjarige kinderen, een vergoeding zouden ontvangen hebben, om zoo doende die huisgezinnen te helpen met veel kinderen en in de grootste miserie leven. Dat schoon voorstel werd door al de katholieken en de liberalen verworpen, die heeren zegden, dat de Patroons niet mogen verplicht worden om in die kas toelagen te storten om de ongeluk kigste der werklieden te steunen. Dat de werkersfamiliën met talrijke kinderen in de grootste nood verkeeren dat kan de katholieken en liberalen weinig verdommen. Zij gevoelen toch niets van de ontberingen die de arbei ders met hunne kinderen hebben te lijden. Huisvaders, Moeders, vergeet die gele en blauwe mannen niet, die niets willen doen om U en Uwe talrijke kin deren te helpen, integendeel alles te genwerken om Uwen ongelukkigen toestand te verzachten. Bij de Leder en Vellenbewerkers Maandag laatst hadden we vergade ring. De opkomst kon veel beter zijn. En de te behandelen punten waren van belang genoeg voor iedereen. Nu ter zake. Kameraad Steenhaut gaf een klare en duidelijke uiteenzet ting over het nieuwe werkloozenregle- ment. We bestatigen verschillende ver beteringen. Ieder lid zal ook een regle ment ontvangen die ze in hun boekje moeten inlasschen, dat het niet verlo ren kan gaan. Kameraad Deprez gaf een overzicht over den toestand in ons bedrijf, en zijn meening te kennen wat er diende ge daan te worden. De vergadering trad zijn voorstel bij voorstel en besluiten die natuurlijk niet aan het klokzeil die nen te hangen. Op aandringen van vele leden, gaf kameraad Steenhaut ook verslag over hetgeen de afdeeling zal doen om onzen - Schoenmakers dag in eigen midden te vieren. Een democratisch banket zal worden inge licht voor al de leden welke wenschen er aan deel te nemen. Het moet eens en vooral uit zijn dat we de werklieden samen, op hunnen dag, met hunne ba zen samen gaan banketteeren, om dan 's anderdaags de hongerzweep boven hunne hoofden met wat meer kracht dan anders te doen kletsen. Kameraad De Wolf wees op hetgeen reeds van ouds in de zeden van ons menschen is gedrongen. Tegen het in richten van eèn dusdanig feestje ziet hij evenwel geen bezwaren. Kameraad Verbeiren vroeg, maar direct met het voorgenomen plan een begin te maken. De vergadering was het daarmede volkomen eens. Op de vraag van Steenhaut, om kan didaten te stellen voor aanvulling van 't bestuur, kregen we de kandidatuur van Verbeiren. Er was geen enkele ob structie daartegen, en werd dus geko zen met algemeene stemmen. Deprez gaf nog mededeeling, over wat onze afdeeling gedaan had, om den bijleg der stad voor de verzekerde werkloozente doen verhoogen. Volgens de verklaring, bekomen van kameraad Nichels, Schepen van Finan- tiën, zal er in de naaste toekomst een meerder budget voorzien worden, voor tegemoetkomingen aan de verzekerde werkloozen. 't Was niettegenstaande de slechte opkomst een goede vergadering. Deze welke er niet aanwezig waren, mogen het zich beklagen. Allons Steenhaut. De Ouderdomspensioenen. Het is aan Minister Wauters te dan ken, dat onze oudjes 2,oo fr. per dag pensioen hebben bekomen. Nogmaals hebben Minister Wauters en de andere socialistische Kamerleden hun best ge daan, om dat pensioen te verhoogen tot 4,oo fr. per dag. In de Kamer hebben onze roodjes het spel gewonnen, het is nu aan den Se naat om daarover te stemmen. Wij ho pen dat het voorstel van Minister Wau ters (nog verbeterd door de andere so cialisten) zal aanvaard worden, dan zullen weldra onze ouderlingen dubbel pensioen ontvangen. Enkel de vrouwen deelmakende van den Socialistische© Vrouwenbond gevestigd in Hand in Hand -, mogen deelnemen aan de feesten ingericht op I7e Juli, ter eere van onze Vlaggendraagster Annette Snel. De lidkaarten zullen streng ge- eischt worden. Onze groen-gelen zijn 't gat in, om dat we den Cinema hebben overheno- men. Ja beste jongens, dat bewijst dat de wind in onze zeilen blaast. We be groeten reeds de dag dat zoo de enkele arbeiders die nog in uw rangen ver dwaald zijn, de onze komen vervoegen, we ook uw lokaal zullen overnemen. Niet wanhopen dus. Bij ons of naar den ouden stal. Op voorhaud heeten we u welkom. Nederbrakel-Sottegem Onze reis naar Nederbrakel, met de inhuldiging der Vlag van het Nationaal Syndikaat aldaar, is een echt succes geweest. Bij den terugkeer hebben we eens eventjes afgestapt te Sottegem om, on der 't spelen, van eenige flinke» mar- chen, een bezoek te brengen aan het Achturenhuis en het Volkshuis We hadden meer volk mee dan heel de stoet der fronters bevatte. Deze konden dan ook hun spijt niet verkrop pen en willen wat kabaal maken al ons muziek voor het achturenhuis aaityalist 't spelen was. I 0prr Ze moeten in alle geval nog wat meei*g *n boterhammekens eten alvorens ziel#eeQ met onze jongens te meten. Naar Dender monde Heden Zondag 3 Juli, nemen we met, het muziek deel aan de inhuldigings-pinds feesten van burgemeester Van de Meu-pr be richt pillen Denk i een fit. IV p da lebroeke. Alleman mee. Vertrek om 1,30 ure. Cinema Achturenhuis Alle zaterdagen om 7 uur. Alle Zondagen om 5 en 7 uur, bui-^s dei tengewone schoone vertooningenGoedpdika verzorgde programmas. ten j Prijzen der plaatsen Zaterdag, Zon-pchii dag avond om 7 uur 2,5o fr. Zondagtps C namiddag; kinders beneden de 12 jaar we r o,75 fr. boven de 12 jaar i,5o fr.bovenlage de 17 jaar 2,5o fr. ^laar mo t huis pwei Nu vinden zij het goed uit^. vai Over een paar weken is er bij een on-taocfc f»r Qnr-ialictiQrhp Iramprartpn pon _a 1 gra haan i.6™ arhe rk» t op stap] tn to tocht wei go< ven d o tuigt ik. leeft 1 Pr. zer socialistische kameraden een dreig briefje onder de deur gestoken, welke vermeld Houd op van schrijven in Recht en Vrijheid of wij zullen U eens goed afran selen. De schrijver van dit briefje zal wel met zijn hoofd tegen de muur loopen, en noch bedreigingen noch lafheid zul len helpen om ons de waarheid te doen verduiken. Hoe zouden zij het willen Eenige overtuigde socialisten waren voor Zondag 19 Juni 1.1. uitgenoodigd te vergaderen in Den Bonten Os om plaats te nemen achter het muziek in de processie. Dit plan is aan de huichelaars mis lukt door den regen, maar hadden zij meester geweest over de processie, dan moest zij uitgaan, en elkeen had de zwijgers uit de gemeenteraad en hunne clowns gezien. Maar wat een geloovi- ge socialist doet om zijn kristelijke plichten te vervullen, hij doet dit gansch alleen en loopt met geen poli- )e li tieke muilentrekkers in groep mede, inig zooals gij het zoudt willen heeren 1 Begrepen Wie zich wil voorzien van goede huiskolen voor den Winter, gaat deze bestellen in «Het Volkshuis» bij de Serre, of bij de bestuurleden. Prijs per looo kgr. 239,00 fr. t' huis besteld. Oproep Heden Zondag, maandelijksche ver f adering, voor Spaarkas en Propagan- aclub. Wij doen nogmaals een beroep om zooveel mogelijk ons heden namid dag te vergezellen naar St. Gilles-Den- dermonde, om gezel Van de Meule- broeck te huldigen als burgemeester. Wij vertrekken met den trein om 11,35 "re- Indien het goed weder is, gaan wij te voet naar Hofstade, om dan om 12,30 uur te vertrekken. Allo kameraden, allen op post Zoo heft waar zijn Naar wij vernemen verliezen de Fron ters veel de achting van een deel der bevolking, omdat er van al hun kiesbe- loften niets in huis komt, en dat elkeen aan cTen lijve gevoeld, dat zij de ver kochten zijn aan de katholieken. We hebben het destijds geschreven dat de Fronters wel een judaspenning zouden ontvangen hebben, om er voor te zorgen dat de katholieken nog steeds den baas op het Gemeentehuis blijven. M. Coole, werdt in eene kommissie gekozen door de katholieken, welke zij natuurlijk wisten onwettig zijnde, door de Bestendige Deputatie zou ver nietigd worden. 't Is wat we zien gebeuren hebben, natuurlijk na dat de Fronters zich ge- koorden gebonden aan de katholieken hadden overgeleverd, en deze volledi- gen baas hadden gemaakt. Van evenredige vertegenwoordiging is er hier geen spraak geweestomdat de Fronters niet in aanmerking konden komen. Liever verraad dan logiek. Dat is de rol der Fronters. Zij miskennen een groot deel der be volking hun wil, en dat zal hen duur te staan komen. Aan de schandpaal hiermede, want deze inwoners zijn ook lastenbetalers, en hebben recht te eischen dat er ook iets naar hun zin geschiedt. Maar met hun vertrouwen in de Mathyssen te schenken, hebben zij zich deerlijk misrekend. Want deze hebben ook geen ander verlangen dan de belangen der inwoners te behartigen om er veel profijt uit te trekken. Wie de belangen der inwoners in het algemeen en der werklieden, kleine landbouwers en winkeliers in het bij- >ben mm ïogl der ing este er. pm deC ift n al n V egn koz a 6 n i d zói 1 d like: ege ld, er i 1 in k w ko< n 1 ik «ree: dei mis iin i,di ind be >nd

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2