Werkerssolidariteit. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Mijn Hoekje 28. Prijs per nummer 25 centiemen 10 Juli 1927. R Geen belasting op de Loonen meer dit jaar VOOR EN OVER SOTTEGEM Voor ODze reizende Werklieden 'liie Jaar N RECHT EN VRIJHEID De Brootste Macht der Wereld ie de Pere. Waarom maken onze Arbeidere er niet meer gebruik van? uit Tijdens dien langen strijd der cigarenmakers van Geeraardsber- gen strijd die twee-en-twintig weken heeft geduurd, tot het beko men der i5 ten honderd loonsver- meerdering die in andere streken reeds wierd betaald hebben wij met genoegen kunnen nagaan, in onsgeliefd bfad.de ondersteunings- lijsten die er wekelijks in zijn ver schenen en wat hebben wij besta- tigd Dat de werklieden, die al wer kende het reeds moeiëlijk hebben om te leven, wekelijks hun penning stortten en zulks regelmatig deden dal de werklieden, wanneer zij zich in gezelschap bevonden, 't zij in het een of in het ander feestje, 't zij bi] het drinken van een glaasje bier, er een liedje wierd gezongen en een omhaling wierd gedaan dat dezen die zich opofferden, om op de een of andere manier gelden in te zamelen voor hunne strijdende broeders en zusters, met de meeste liefde wierden ontvan gen, natuurlijk bij de werklieden dat er van wege de burgerij zooals overigens altijd niet den minsten steun is ingekomen dat de socialistische samenwer- king van Geeraardsbergen, weke lijks eene som storttein de stakers- kas dat de bezondere winkeliers graag hebben, dat de werklieden hunne centen komen besteden in hunne winkels, maar zich meestal kanten tegen de werklieden die hunne loonen verdedigen en vooral hun zak dicht houden, als men hen vraagt hun penning te stor ten voor de stakers dat dezen die een openbaar ambtbeklaeden, zooals den Heer burgemeester van Aalst, er een be- zonder handje van hebben en hun medehulp verleenen om de stakers hulp trachten te verminderen dat het solidariteitsgevoel bij het werkende volk aangeprikkeld wordt, naarmate de tegenwerking der rijke burgers komt, 't bewijs de meerdere opbrengst te Aalst na het verbod Moyersoen. Wij zijn dus gelukkig te kun nen bestatigen, dat, wanneer er een strijd gevoerd wordt, de solidari teit zich niet localiseerd, maar bui ten de stadsgrenzen, de noodzake lijkheid gevoeld wordt, dat dien strijd een weerslag kan hebben op hun eigen loonen, al werken ze ook in eene andere nijverheid dan deze waar de strijd wordt geleverd. Het solidariteitsgevoel wordt dus bij de werklieden hooggeacht op dit gebied is er veel zeer veel voor uitgang gedaan- Het zou ons ook groot genoegen doen, konden wij hetzelfde bestati gen, voor wat de liefde betreft hun ner eigene inrichtingen. Inderdaad de Socialistische samenwerkingen zijn de eigene inrichtingen der werkende klas, zij stellen hunne lokalenter hunner beschikking en van de winsten die ze verwezentlij- ken, zonderen ze een gedeelte af, om hunne in staking zijnde leden te ondersteunen. Nogtans ieder werkersgezin kan zich bevoorraden in de coöperatie, die gesticht is DOOR en VOOR de werklieden. Zij die ei zich het noo- dige hebben aangeschaft, zullen er ook hulp hebben gevonden. Zouden de anderen, die zich be voorraad hebben bij bezonderen hetzelfde kunnen zeggen Neen, want het doel der burge rij is winsten te verwezentlïjken en niet dezen te helpen, die hunne afnemers zijn, Het is dus niet onnoodig, dat wij op dit feit, de aandacht der werk lieden trekken, om in 't vervolg niet meer te hervallen, in de zelfde onverschilligheid. En ook wenschen wij dat de werklieden niet zouden vergeten, hun eigen blad te lezen. Wanneer ze in strijd zijn, kun nen ze best bestatigen welk blad aan hunne zijde staat. RECHT EN VRIJHEID heeft ze goed verdedigd overigens het is zijn rol, 't is hierom het blad der werklieden zelf. Zeg, vriend lezer, kent ge soms geen gewe zen stakers die een ander blad le zen en niet DIT blad, dat zoo goed aan hunne zijde heeft ge staan Zoo ja, wijst hen op hun plich ten, doet hen hunne verkeerde han delwijze inzien, tracht hen te doen begrijpen, dat zij in de eerste plaats hun eigen blad moeten le zen, het blad der werklieden. Wij besluiten, dat de staking van de cigarenmakers te Geeraards- bergen rijk is aan lessen, die we ons moeten ten nutte maken, en wan neer zulks gebeurd, dan zijn we verzekerd, zal de liefde onzer werk lieden aangroeien, voor hun eigene inrichtingen en voor hun eigen weekblad. Zulks zal ook het zijne bijbren gen, om de broederbanden dichter te snoeren, en het werkende volk meer om meer te doen begrijpen, dat is de burgerij en de kapitalis tische klasse het eens om het volk uit te buiten, het ook zijn plicht is, de volledige eenheid van de ar beiders trachten te bewerken, die nu ongelukkiglijk nog zeer erg zijn verdeeld. Alf NICHELS Met ingang van I Augustus Het Staatsblad van 7 Juli bevat een koninklijk besluit, waarin vastgesteld wordt, dat de belastingen op de wed den, loonen en pensioenen kunnen worden beperkt. Diensvolgens wordt besloten Geen enkele belasting (bedrijfsbe lasting of supertaks) zal nog afgehou den of gestort worden door de hoofden van administratie of ondernemingen, op de wedden, loonen of pensioenen, betaald of toegekend met ingang van 1 Aug. Te rekenen van denzelfden datum en tot dat er anders over beschikt wordt door den minister van Geldwezen, wor den de sommen welke dienen afgehou den volgens de oflicieele roosters, op gemaakt ter uitvoering van artikel Óen van het besluit van 5 Mèi 1925 op de wedden, loonen of pensioenen, hooger dan de in de bij het voorgaande artikel bedoelde tabel vermelde cijfers, ver minderd met 5o t.h. De aan de bron te innen bedrijfsbe lasting op de vergoedingen der beheer ders, kommissarissen, likwidatoren of andere, welke gelijkaardige funkties uitoefenen bij de vennootschappen op aktiën, blijft bepaald op 10 o/o overeen komstig artikel 35, 4, 2°, der ineen- geschakelde wetten betreffende de be lastingen op de inkomsten, met voor behoud van herziening bij het vestigen der definitieve aanslagen. Wy stuurden een onzer medewer kers naar Sottegem met verzoek verslag uit te brengen over de inhul diging van het Vlaamsch Huis Naar ons werd verzekerd duurde de stoet hoogstens 3 1/2 minuten en waren er hoogstens 65o manifestan ten. Een pover beestje. Vlaanderen wordt Rood. Hieronder het verslag van den me dewerker. De Redactie. IMPRESS!! Sociaal-Democraten en het Overhandigen hunner Waan Christen-Antidemocraten Huldigden de Opening van hun Vlaamsch Huis Stoeten. Twee stoeten. zij. En de Anderen. Maanden geleden. Zij. De Mannen van den Arbeid. Grootsoh, in een overweldigende ontplooiing van rustlooze macht trokken ze voorbij de kille, onver schillige huizen welke zij zelf op richten. Zy de Noeste Arbeiders de Meesters van het Heelal; de würe, de éénige Koningen, voerend in hun leven den Stryd den Roo- nen Stryd om het Opper-Leven die duizend meters onder den grond de ingewanden der aarde uit houwen en uitwelven die op zee de woeste natuurele menten van hemel en water trot- seeren die met Ijzeren wil en stalen spie ren arduin en steen, yzer en staal doen klagen en zuchten ver-vor-men; die de aarde openrijten en ze met forsigen zwier bevruchten met hun zaad en dit zaad met hun zweet met hun levenskracht doen kie men, doen wassen, doen bloeiën die blies kunnen en alles doen die nooit smeeken doch alles willen die niets wenschen doch alles ei- schen die alles bekomen door hun wil en hun sterkte die machtigen en heerschers doen sidderen en tronen aan 't wankelen brengen. Hun stoetDe hunne Enkele tientalen democraten in schijn, wier hart is 'n kerker vol haat en wier mond 'n myn van laster. Hün stoet 1 Die der leegloopers der nietsdoeners der nieuwe fabrikanten uithongeraars wier arbeiders om het noodige levensloon moeten smeeken en zich laten ver knechten uit nood. Ze waren maar met enkelen. En weken lang hadden ze den trom geroerd met enkele nietelin- gen die in hun nabijen dood silhou etteerden en toch schreeuwden Schreeuwden van Vlaanderen die ze verachten om z'n arbeid en vree zen om z'n Volk van Vlaanderen welk ze willen leg gen aan banden van verkleinend Nationalisme wanneer de Vlamingen die werkende Vlamingen geen banden dulden. Banden zyn grenzen. En grenzen zijn banden. Vlaanderen wil z'n vrye wegen gaan langs zonnelanden en in z'n opmarsch naar 'n gezonde internati onale eener oprechte democratie wil het niet op rassen stuiten wier moe der hen een andere tale leerde. Vlaanderen mag en zbl geen gren zen kennen omdat de liefde der Vla mingen zich tot alle menschen wil uitbreiden. Stuiten op rassen brengt verzwak king, en de opmarsch naar de zege duit geen verzwakking. Want Vlaanderen het arbei dende Vlaanderen komt te staan in het teeken van den strijd om de internationale om de verbroede ring gespreid over al de arbeiders van de gansche Wereld. Vlaanderen wil vryer grootor in vrijheid grooter door z'n kunst en z'n arbeid en z'n tale dient om z'n internationale ideeën te ver dedigen niet om haat ©d twee dracht onder de Vlamingen te bren gen— En zy de andere de enkele arrivisten die hun verleden ver loochenen—die trachten het Volk tot zich te lokken z$n Volksha ters. Het Volk keert hun onverschillig den rugge toe en gunt hun 'n iro nisch lachje vol mispryzen. Hun Stoet'n Schaduw Geen Macht Wantzy die met hun beide voeten komen te staan in het reeëJe Leven in het Leven met z'n Noeden en zor gen z'n Leed en z'n Stryd in het Leven van Stryd-om het-Leven zy vluchten die schaduw, die machteloosheid en treden in de ran gen die stuwen naar de groote In ternationale. En die machtige stoet duizen- a Levend Vlaanderen zal worden 'n den sterk stroomde en bruischte I parel in de wederlandsche kroon die door de straten als 'n onweerstaan- I willen vlechten om do slapen der bare, 'n vernietigende vloed. I Gemeenschap. E. N. En boven dien Rooden Vloed róód van Lijden en van Vuur wap- ganaen maar perden de Roode Vanen met vurige j ^»V maar letters, die spraken van Hoop op de 5 Veranderden Dütt *F00tt Zege. En uitdien stroom klaagde op 'n lied van miserie en leod galmde 'n zang van strijd en van kamp en van opstanding jubelde de hymne van de Resurrectie. De Resurrectie van de slaven des Arbeids van de Wroeters en Ple bejers van de Paria's en Misken den van de Bespotten en de Ver schopten De Resurrectie van het Recht en de Vryheid. En... Verder, ergens verdoken in de schaduw van hun Vreeze en hun Angst met nijdige oogen en harte vol wrok om den stoet, staan gopom- madeerde snobs en verwande leden van den papieren adel oorlogs woekeraars uitzuigers en aristo's ik en hebzuchtigen die rillen en schieten hun vurige blikken vol haat op dien stoet van plebejers die hun meesters worden, op dien stoet onzer goeië, fluweelen dompelaars, Enkele dagen geleden. De Anderen. De snobs, do par venu's, met enkele meeloopers om het schuim volkshaters 1 Om slecht het Engelsch spreek woord business is business ver staan te hebben, is een trio zich moeten komen uitleggen voor het gerechtshof der Seine. De tenor, een drukker, had het vuur aan een auto gestoken die hem niet meer beviel. De baryton, de verzekeringsagent, had zich sterk gemaakt hem 70.000 fr. te doen terugbetalen voor de au to öo 000 fr. vooreen pels die ver brand was tot het laatste haar en 97.000 fr. voor juweelen die in den brand waren opgegaan. De basse, de pelsenmaker, het oude spreekwoord vergetende De woorden vliegen weg maar de ge schriften blyven» had een bewijs ge- teekend de waarde der pels bevesti gend. Te meer, de verzekeraar en de drukker waren niet by hun proef stuk. Over twee jaren had een zelfde combinatie hun 75.000 frank opge bracht waarvan lo.ooo fr. werden gestort aan den agent der bestolene maatschappy. Maar dit zijn kleine ondervindin gen die gevaarlyk zyn te herhalen als men niet JaDtje lacht en Jantje Ja, de Aalstersche Kermisda gen zyn ver weg. 't Is heden de laatste Kermisdag, de vlaaiën zijn op, en de hesp, als er geweest is, zal 'nen goeden duw gekregen hebben. En toch is het toekomende Zon dag weeral Kermis. 'tls dien dag een kermisdag voor onze leden van den Sociali stische Vrouwenclub van Aalst. k Heb het u verleden Zondag ook gezegd, en 'k wil het nu nog maals herinneren,er wordt gefeest omdat onze vlaggendraagster Annette Snel, reeds 25 jaar, dien eerepost vervuld. 't Is eene zeldzaamheid by de mannen, en 't ls dan nog eene grootere zeldzaamheid bü de vrou wen en daarom dient zulks feeste lijk herdacht. Als onze vrouwen iets orga- niseeren, dan is het gewoonlijk puik. Welnu, 't zal Zondag ook puik zyn. 't Zal een vermakelijk feest zijn, en zullen er nu geen vlaaiën of hesp op tafel komen, er zal een potje mokka geschonken en boter koekjes worden geëten, en dat lusten onze vrouwen heel wel. 'k Ben verzekerd, dat er geen enkel vrouwelijk lid zal ontbre ken, eerstens omdat ze zullen wil len deelnemen aan het overhan digen van het schoon en groot omly'st portret, en tweedons omdat zij er aanhouden zich ook al eens te vermaken. Hewel dat ook zullen ze kunnen, want mu ziek zang en dans is van de party. 't Is nu Zondag eens de Vrou wendag In Hand in Hand en de mannen die zich zooveel dagen verzetten, als de vrouwen voor het gezin hebben te tobben zullen nu eens de gelegenheid te baat nemen om te toonen, dat zij geen kribbebyters zijn en kunnen ver dragen, dat ook hunne vrouwen zich eens vermaken. Zondag aanstaande dus moet er gezorgd worden, dat al onee vrouwen kunnen deelnemen aan het genoeglijk vrouwenfeest in 't lokaal Hand in Hand. FRIEDERIK. Verscheidene mijnwerkers uit Sottegem en omliggende, die in Forohies-la-Marche den nacht dienst verzekeren waren verplicht reeds om 14,53 te Sottegem te ver trekken en konden slechts om 9,32 u. terug zjjn. Dank aan de tusschenkomst van onzen Volksvertegenwoor diger De Bruyn Prosper zullen deze vrienden voortaan om 17,42 kunnen vertrekken met trein 1830 die ten hunnen voordeele alle da gen zal stilhouden te Bcaussines- Carrières en er de aansluiting zal verzekeren naar Manage. schreeuwt wil spelen. Op duizend verzekerden van La Prévoyance Sociale, waren er 999 die schokten van verontwaardiging bij het gedacht, bij een ongeval kunnen verdacht te worden van zulk een waagstuk. Maar de duizendste die een uitzon dering daarstelt, raden wfj aan, het spelletje tweemaal te onderzoeken alvorens het avontuur te wagen en zich te herinneren dat de Tarpiaan- sche Rots dicht bij bet Kapitooi staat.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1