AALST. Aan 't den 6- Er is en 't wat veranderd. Raadgevingen van Minister Huysmans en Wauters YOOP Een Schrikbewind. t' Was Raak Aalst-Kermis, CONCERT PSQSS1MM4 ANNETTE SNEL Muziekschool. Naschoolach Onderwijs Aan de Leerlingen die de school verlaten. Ministers Huysmans en Wauters hebben gezamentlijk volgenden brief gericht aan de gemeentebesturen en aan de besturen van de lageronderwijs- inrichtingen en van middelbaaronder wijsinrichtingen van den lageren graad Het schooljaar loopt ten einde. Tal van jongelieden hebben nog geen be slissing genomen wat betreft het vak dat ze later zullen beoefenen. Bij die onbeslistheid lijkt het ons nuttig bij U aan te dringen opdat de schooljeugd beter op de hoogte gebracht worde van de wegen die voor haar open staan, dank zij de steeds toenemende ontwik keling van het vakonderwijs, dat aan de meest uiteenloopende behoeften der jeugd kan voldoen. Aan de toekomstige leerjongens ver schaffen de nijverheidsscholen een theo retisch onderwijs heelemaal aangepast bij het werk dat in de fabriek wordt verricht. Zij ziin dus op de hoogte van de wetten, volgens de welke de grond stof wordt verwerkt en van de procédés die bij die verwerking worden gevolgd. Die cursussen hebben daarenboven een opleidende en moreele waarde. Door den band worden ze des avonds gegeven, in de week en 's Zondagmor gens. Na twee jaar voorbereidende studie, voigen twee of drie jaren van toepassing der studiën op de nijver- heidsspecialiteiten van het gewest. De leerlingen die na voltooiing van hun lagere studiën een vak verlangen aan teleeren kunnen de beroepsscholen volgen. In sommige, dagscholen ge- heeten, worden de leerlingen ver trouwd gemaakt met de volledige tech niek van het vak. Benevens eenige al- gemeene cursussen bevatten de pro- f[ramma's dier scholen een reeks specia- iteiten, deze in verband met de groot nijverheid (electricien, mouleerder, bankwerker, mijnwerker, modeleerder enz.), geene in verband met de bijzon dere stielen. Voor minder bemiddelde jongelieden, die bij het verlaten der lagere school winstgevend werk moe ten verrichten, wordt in de avond scholen, wat minder uitvoering, de De lijst der gedane stortingen zal in de socialistische pers verschijnen. Wij weten dat den geldeljjken toestand der groepen ongeveer de zelfde is als de onze, vermits zij ook de onkosten dragen voor plakbrie ven, vlugschriften, enz.. Wij wenden ons dus vooral tot de MILITANTEN, tot de LEDEN onzer groepen. Wij vragen hun zich een kleine opoffering te getroosten. De inzet loont de moeite. Het is een der bijzonderste punten van ons programma. Wij moeten ijveren om de gevoerde aktie tedoen zegevieren. Gij kunt bestatigen dat de open bare opinie reeds door onze propa ganda geschud werd en dat de pers zich met het vraagstuk bezighoudt. De ouderen in onze beweging kijken aandachtig naar ons toe. Wij hebben op dit oogenblik een dubbele taak verwezentlijkt. Het belang ervan zal u niet ontsnappen. 1. De openbare opinie hebben wij stelselmatig bewerkt. 2. De aandacht der socialistische militanten hebben wij op onze bewe ging getrokken. Maar wij moeten kunnen volhouden tot de zegepraal er ij. Zouden wij mislukken door gebrek aan inkomsten Dat mag nietDat zal niet als gij wilt Vraagt aan uwe leden eene vrij-te- storten bijdrage, stelt een inschrij vingslijst ter hunner beschikking, doet omhalingen, (bijvoorbeeld na het zingen van een strijdlied). Legt nadruk op het belang onzer propaganda-beweging. Niemand zal weigeren een daad van solidariteit te stichten. Als wij eendrachtig optreden, zul len wij de 6 maanden verwezenlijken en zullen meteen geijverd hebben voor de grootmaking onzer bewe ging- JONGE-WACHT. SCuUieil, Wil iuiuuci uiivutimg, t techniek aangeleerd van dezelfde vak- en Liberaal. Op het Stadhuis werden Zondag de vreemde Pom piers en gevierden ontvangen. Van de 11 aanwezige raadsleden, waren 5 Socialisten, 4 Katholieken, 1 Fronter ken als boven vermeld. Handelscursussen en taalcursussen worden eveneens ingericht ten dienste van hen die aan comptabiliteit of handel willen doen. Het huishoudonderwijs is bestemd voor jonge meisjes van alle maatschap pelijke standen. Zij krijgen er een prak tische opleiding, waardoor ze in staat zijn nuttig mee te werken in het huis houden, waardoor haar toekomstige rol van vrouw en moeder wordt voorbe reid en ze, in voorkomend geval, in staat ziin zelf hun brood te verdienen door in hotels en restauratiehuizen als ook in rijke huizen deftige plaatsen te bekleeden. Onafhankelijk van het huishoud onderwijs, en meestal samen met dat onderwijs, bereiden de vakcursussen de jonge meisjes tot de linr.ennaaierij. de confectie, de kunstvakken en den handel. Inonze voornaamste steden be staan broepsscholen voor jonge meisjes die als modelscholen kunnen worden aangegeven. Gij zult een grooten dienstbewijzen aan de jeugd en aan het land door de familiën en kinderen te wijzen op de meinigvuldige middelen die te hunner beschikking staan, daarbij steeds eer bied vertoonende voor eenieders over tuiging en rekening houdende met de plaatselijke toestanden. Het spreekt van zelf dat bovenstaan de aanbevelingen alleen worden ge daan binnen de grenzen der wettelijke verplichtingen die acht volle jaren be heizen voor de eigenlijke algemeene instructie. Aan alle Vredelievende Arbeiders. Ome propaganda ten voordeel© van den 6-maanden diensttijd, slaat in Honderd duizend vlugschriften en petitie-formulen, werden in alle dee len van het Land verspreden. Anderzijds blijkt het wel dat wij die propaganda onder allerlei vor men zullen moeten blijven voeren tot in de maand November a. s. Ons gewoon budget laat ons niet toe in alle noodigzijnde uitgaven te voorzien. Het nationaal komiteit heeft besloten een strijd fonds te stichten, met name Munities voor de 6 Maanden De Bloemen Tentoonstelling Bij de opening van Zondag waren in de zaal van 't Belfort aanwezig, 3 Socialisten, 1 Katholiek, géén Fron- ters noch Liberaal. Dit mag wel vastgesteld worden om te bewijzen, de belangstelling van de Socialisten, en de onverschil ligheid van de andere partijen. Den Burgemeester heeft de Leeuwenvlag op het Stad huis doen uitsteken, dat vroeger zoo veel stof heeft doen opvliegen, en voor gevolg had dat den Fronter Van Opdenboschinzijn schepenambt werd geschorst. Zal nu hetzelfde gebeuren met Burgemeester Moyer- soen Wat wij vernomen hebben is, dat den vertegenwoordiger van den Mi nister van Binoenlandsche zaken en andere vreemdelingen, kwade oogen zette en gebaren maakte tegen de Leeuwenvlag. Menige Aalslenaars beweren dat M. Moyersoen platte broodjes bakt om de Fronters te be hagen. den afzendt, om hooge boeten te doen toepassen 't Is een KATHOLIEKEN Burgers- bond die protesteert en den KATHO LIEKEN Minister zal eene tegemoet koming doen, aan den protesteerenden bond. Heel waarschijnlijk dus en we ho pen het ten minste geene boet aan de niet in regel zijnde winkeliers. Vol doening du9 voor hen. Maar is daar mede de zaak opgelost Neen, de moeilijkheid blijft bestaan, de niet begrijpelijke wet moet uitge voerd worden, en de winkeliers blij ven met den eeuwigen schrik, eens 't bezoek van een bediende van 't Mini sterie van Finantieën te ontvangen, en dan Zal men als dan nog zoo in schikkelijk zijn, om de boeten kwijt te schelden Opgepast, winkeliers, want er dreigt een groot gevaar, en vooral dezen, die nu in overtreding zijn genomen, opge past voor hervaUing, want dan zullen ze nijpen. Is er dus niets te doen Zeker! Er moet gezocht worden, naar vermindering van belastingen naar vereenvoudiging van de toepassing zoodanig, dat men met een beetje goe den wil, aan zijn verplichtingen kon voldoen. En de eerste vermindering van lasten die men zou moeten toepassen, is toch wel op de eetwaren en andere aller noodzakelijkste benoodigheden om te leven. En om de Staatskas niet te schaden, wel dat men besparingen doe op het leger. Jaarlijks worden er daaraan hon- derde millioenen verspild, en 't is jaren en jaren, dat de socialisten vragen den zes maanden diensttijd in te voeren, gezien het bewezen is, dat den zes maanden diensttijd heel gemakkelijk kon ingevoerd worden, en in geenen deele de waarde onzer soldaten schaadt, en bovendien beteekenteene zeer groote mindere uitgave voor de Staatskas. Katholieken burgersbond, zijt ge daarvoor te vinden Zoo ja, helpt dan de Socialisten in die zaak en 't overige loopt op wielkens. NICHELS A. Ja er is wat veranderd in onze stede lijke gestichten. Ik ontmoette verleden Zondag een der ouderlingen uit het Oude-Mannen- huis, en hij zegde me met een van ge luk uitstralend wezen dat ze hadden gevoeld dat het Kermis was. Elk ouderling had 's morgens 2 siga ren en 2,00 fr. ontvangen. a' Middags een eetmaal zooals de burgers Bouillon, Aardappelen met jonge Erwtjes en Wortelen, met goede Ommeletten, als tweede gerecht Kreem, Salade met Hesp, als dessert kreeg ieder ouderling zijn Taart. Voor drank kregen zij bier en als slot elk een halve flesch Wijn Moet het gezegd worden, aldus den ouderling, dat wij allen tevreden zijn in de Gestichten Wij voelen ons dus te gelukkiger om dat het nogmaals de socialisten zijn ge weest die verandering aan dezen toe stand hebben gebracht. Wat verschil bij vroeger jaren, zeg de de ouderling. Dat alles dank aan de socialisten. Gelukkiger ouderling heb ik nog nooit ontmoet. Ik houd er dan ook aan dit mede te deelen. Ja, 't was een echte revolutie bij de handelaars onzer stad verleden week. Een bediende van het Ministerie van Finantieën een Mechelaar zegt men was in Aalst afgestapt, om bij de winkeliers die in 't klein verkoopen te faan controleeren, of men wel de noo- ige belasting-timbers plakte. Dien heer verwekte een echt schrik bewind. Op heel weinigen tijd, verbali seerde dien heer hier voor niet min dan voor een half millioentje Ja, lacht niet, voor een half millioen franken boete, a. u. b. Het spreekt van zelf, dat zulks om zoo te zeggen een schrikbewind ver wekte bij de kleine handelaars, die on getwijfeld onwetend, de wet op delet ter niet hebben gevolgd of misschien wel, niet hebben kunnen volgen. De Burgersbond heeft onmiddelijk geprotesteerd en 't is zijn plicht. Hij heeft een protest meeting georgani seerd, en de kleine handelaars waren goed opgekomen. Zal hun protest vruchten dragen Ja, heel zeker voor wat de gestraften betreft. Hunne boeten zullen merkelijk verminderd of misschien wel geheel en al kwijtgescholden worden. 't ls een KATHOLIEKEN Minister van Finantieën, die een zijner bedien- De riberalen zijn woedend, omdat wij hen op de pijnbank hebben ge draaid. Wij hebben in ons blad van 26 Juni 1.1. gevraagd, wat de reden was dat de leden der Xiberale Reizigersclub hun spaarcenten niet kregen, alhoewel dit reeds in een vroegere daartoe gehou den algemeene vergadering was beslo ten. De heeren van de Riberiberale Werkmanskring nemen op zich te antwoorden, en zeggen dan ook dat de Liberale Werkmanskring geen Rei zigersclub is, maar wel een politieke maatschappij. Dat verstaat het kleinste kind, en wij dagen gelijk wie uit te bewijzen dat wij de Liberale Werkmanskring heb ben vernoemd of bedoeld. Wij hebben alleen de LIBERALE REIZIGERSCLUB AANGESTIPT en dat is duidelijk. Wij hebben evenmin geschreven dat de leden der Reizigersclub hun weke- lijksche bijdragen niet terug of zouden moeten terugkrijgen, maar wel, de spaarcenten die zij in de kas der Reizigersclub hebben gestort. Het is ons dunkens onnoodig op de eerlijkheid van Recht en Vrijheid aan te dringen, vermits er van oneer lijkheid van onzen kant geen sprake kan zijn. We stellen dus de zaak op puntIs het waar, dat er verleden jaar was be sloten om met Kermis-Maandag eene reis te doen, en dat er nu door enkele groote koppen in een Onderonsken is besloten om geen reis te doen dan met Augustus Is het ook waar, dat er door dit be sluit der leden hebben geweest, welke hun spaargeld hebben gevraagd, en het hun geweigerd is En het zal ook niet waar zijn zeker, dat er reeds leden zijn die hun ontslag hebben gegeven We verwachten een duidelijk ant woord, geen «rond de pot draaierij, zulle Vermits het een Jan is in plaats van Staafken, is het woord aan Jan. ïttig n hi Gar >k c Zaterdag 2 Juli, werden de feestelijk heden geinzet voorde Kermis, door een Taptoe der Pompiers, met de mede werking van een 6tal muzieken, waar onder onze Harmonie Arbeid en Kunstter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van ons Stedelijk Pom pierskorps. Reeds veel vreemde pompiers waren aangekomen en namen dan ook deel aan de stoet, die verschillende 9traten der stad doortrokken en overal het symphatiseerende volk in geestdrift brachten. Zondag morgend van heel vroeg bracht iedere trein nieuwe korpsen en duizende belangstellenden aan. Het was gedurende den morgend een echte verdringing van het volk om het tentoongesteld materiaal te bezich tigen. Om 111/2 ure speelde het muziek der pompiers van Ieperen een prachtig concert, dat veel bijval oogstte. 's Namiddags om 2 1/2 uur, werd een stoet gehouden waaraan ongeveer 100 pompierskorpsen deelnamen evenals een tiental muziekkorpsen. Na den défilé had er op het Vaart plein een wedstrijd plaats tusschen en kele pompierskorpsen, naar den Beker der Federatie. Hierna hadden de pompiers vrijaf en het moet niet gezegd worden, dat elk zich aan de leute en vermaak begaf. Voorwaar de pompiersfeesten hebben een waar succes geweest, welke er iet wat toe bijgedragen hebben om, de armzalige Aalst Kermis wat op te smukken. Inderdaad de Foore is een echte mis lukking. Het weinige dat er op de Esplanade staat is de nulliteit zelf en op de Graan- en Hopmarkt is het al zou poverkens I Sinds een drietal jaren hebben wij er op gewezen dat de taksen en plaats gelden voor de Foorkramers te hoog zijn, zoodat er moeilijk aan mooie en veranderlijke attracties aan te geraken is. Ons dunkens zouden de daarvoor aangestelde personen meer naar afwis seling dienen te zoeken, en vooral de mogelijkheid vinden om iets in de stad te brengen. Aalst-Kermis getuigd van de onkun de der inrichters, ofwel van slechten wil. Onze neringdoeners zijn hiermede natuurlijk meest gefopt, en anderzijds heeft de bevolking in haar geheel geen zin om de plaatsen waar de barakken staan te bezoeken, omdat er niets van beteekenis staat. 't Is te hopen dat de betrokken per sonen er dit jaar de zedeles hebben uit getrokken om dergelijke fiasco voor toekomende jaar te vermijden. Voegen wij er aan toe, van het wei nige dat er te doen was, dat er nog me nig schipbreuk hebben geleden. De prachtige Cinema-Vertooning op de Varkensmarkt (ik heb niets gezien), had grooten bijval A.B. te spelen doop ome Harmo nie ARBEID EN KUNST, heden Zondag om 5 uur op het Stadskioak. 1. Walk-Over (marche) Strauwen 2. Les Hirondelles (fantaisie) [Hirchmann (arr. par Strauwen) 3. Tannhauser (Fantaisie) [Wagner, (arr. par Langlois) 4. Groot-Moeder Langer (arr. par Ch. V. d. Meirsch) 5. Joliette Gavotte (C. Robert) wordt gefeest op 17* Juli eerst komende. 't Is de vlaggendraagster van onzen bond. Uitslag van de prijskamp in d(*ers' Stedelijke Muziekschool Koperen Blaasspeeltuigen Leeraar M K. De Mette. hopt JURY Voorzitter: M. De Bestuurder, in b eest one Me e as ome ge Da mk Leden M. M. De Bruecker Frans en Spittaels Louis. A. BUGEL. Lagere leergang (le studiejaar). Prijskampstuk:MélodievanGALLAY Optredende leerlingen 1. Gezel Cooman Albert, 46 p. 2" melding Gezel Cooman Evarist 4l p. Ac'3! Verhoeven Karei 5o p. 2e melding Hoogere leergang (1® studiejaar) Prijskampstuk Fantaisie v FRANCIS THOME. Socialistischen Vrouwen- EN us 1 Optredende leerling De Schrijver tHi: Jozef, 52 p. zilveren eere-metaal, B. PISTON. Lagere leergang (1. studiejaar). PrijskampstukEtude van CLODO- MIR. Optredende leerling Gezel Coo man Eduard, 45 p. 2® melding. Middelbare leergang (2e studiejaar) Prijskampstuk 1® solo,van PES- SARD. Optredende leerling Gezel Van ie* Der Veken Emiel, 52 p. le prijs. C. HOORN. Middelbare leergang (1® studiejaar). Prijskampstuk Nocturne, van HENDRICKX. Optredende leerling Gezel De Wolf Leopold, 54 p. le prijs. Hoogere leergang(1® studiejaar). Prijskampstuk Avondbede, van PAPE. Optredende leerling Kieckens Georges, 52 p. zilveren eere metaal Aan het klavier Mevr. Haezaert-jVi] Smekens, leerares. Houten Blaasspeeltuigen Leeraar M. R. Lenssens. Monitor M. P. Barrez. JURY Voorzitter: De Bestuurder. Leden M. M. Backaert Edmond en De Looze Félix. A. KLARINET. Lagere leergang (le studiejaar) PrijskampstukRomanel, van J. B. FAULX. Optredende leerlingGezel Me- ganck JaD, 1® melding 51 p.André V. d. Meirsch 2® melding 45 p. Lagere leergaDg (2® studiejaar). Prijskampstuk Première pensé, van H. KLOSE. Optredende leerling Gezel Amant Frans, 2e Prijs. Middelbare leergang (le studiejaar), Prijskampstuk Souvenir de Wies- baden, van S. VERROUST. Optredende leerlingen 1. Meert Karei, 1® prijs 52 p.2. Gezel Me- ganck Camiel, 2® prijs 45 p.8. Gezel Troch Frans,.1® prijs onderscheiding 55 p. Hoogere leergang (1® studiejaar) Prijskampstuk Concertino, van C. M. von WEBER. Optredende leerlingGesel De Schrijver Eduard, 1® prijs zilveren eere metaal 52 p. B. FLUIT. Middelbare leergang (1® studiejaar). Prüskampstuk: Solo de concert, van H. KAISER. Optredende leerling Gezel De Schrijver Hector, 1® prfls grootste on derscheiding 60 p. C. OBO. Hoogere leergang (le studiejaar). Prüskampstuk 1® Solo, van OH. COLIN. Optredende leerling De Mette Ro bert, 2® pry's 51 p. D. SAXOPHOON. Lagere leergang (lu studiejaar). Prijskampstuk: La cinquautaine, van GABRIEL MARIE. Optredende leerling Van den flauwe Maurits, 2® prijs 47 p. Aan het klavier M. J. Cammaert, leeraar. BESCHOUWINGEN Het is nogmaals een verheugend feit te bestatigen op welke schitterende wijze de muzikanten onzer socialisti sche muzieken zegevieren in deze prijs kamp. Er waren dit jaar 17 mededingers en daarvan behooren er 11 tot de sociali stische muzieken. Ze kapen bovendien al de eerste en tweede prijzen weg, wat de bekroning daarstelt van den noesten arbeid die onze beide MuziekmeestersSpitaels Louis en Van der Meirsch Karei aan den dag hebben gelegd. Onze muzikanten hebben nogmaals bewijs geleverd van hunnen vrijen tijd are art Z Zc evi er leel 001 irei aa; vac Ir len ran e v nal >ri< doe zal ran den vei 178 ren E >P voc de sal Cir de dei ge: pa ge

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2