Cinema Palace Geeraardsbergen Yolkscinema FLORA T SYNDIXALE RUBRIEK Sottegemsch Nieuws WELLE LEDE. NINOVE. 1 Naar Onkerzele Meerbake. STR1JDPENNING. Een datum te onthouden I)e Dageraad van het Noodlot - MOANA - Vergeet niet DENEEF-KIEFFER Partijgenooten Stoven Stoven II van Bouwwerken. Alph. Robillard-De Lil DE FAAM EENER APOTHEEK ittig te besteden, en bewust te zijn n hunne taak meer kunst om er de ar- figdershlasse te laten van genieten. Gansch de Soc. partij wenscht dan >k de Laureaten een oprecht geluk rer haren bekomen uitslag, en zij )opt dat al de muzikanten voortaan i er. in best zullen doen om de muziek- enieesters hun keünis meer om meer te lonen. Met dergelijke elementen als deze e aan de prijskamp hebben deelge- >men, gaan wij gerust de toekomst gemoet. Daarom nogmaals onzen innigen rak 1 A. B. Voor de Pottaarasschers Zooals wij reeds meldden werd aan et Bestuur van de Viscosefabriek evraagd do heraanpassing van de er loonen. Den Heer Bestuurder eeft daarop geantwoord dat hy ooruemens was veranderingen te irengen, dooh de Pottewasschers aarom nog een beetje moeten rachten. In de vergadering der werklie- len werd besloten, op het schrijven an den H. Bestuurder nader uitleg e vragen, en onze bemerkingen te naken op sommige deelen van den irief, om zoodoende trachten vol- il. loening te bekomen, t- Vijf ten honderd looneopelag lal in toepassing worden gebracht ranaf den 16 Juli, voor de werklie- len van de Textielfabrieken en Brei Werkhuizen dit op den Index van 778 punten voor de beide Vlaande ren. Den Index voor de Stad Aalst was >p den 15 Juni 768 punten dat geldt voor de mannen en vrouwen die op ie Viscosefabriek werken. EN KWART VAN EENE EEUW j us vijf-en twintig jaar, is onze ge- ellin Annette Snel op post met are vlag in al de stoeten der isrtij Zulks dient gefeest. Den Textielbond tal deze week aan hare leden een jirculair doen bestellen; wy roepen de aandacht hierop, omdat eenie der hem goed zou lezen en overwe gen. Bij de Leder- lfellonbeworkers Daar alhier de overeenkomst ten einde liep, werden we, en daarin akkoord met de betrokken partijen, verzocht door den Soheids- en Verzoeningsraad van Aalst, om het standpunt der werklieden in deze te laten kennen. We laten hier de bijzonderste be palingen van ons schrijven in deze volgen Onze groepeering in hare laatst gehouden zitting bijeen, gaf hare mandaatgevers last, de verlenging met 100 punten der overeenkomst te vragen. We gelooven dat de heeren patroons ons voorstel wel zullen villen bijtreden, daar het feitelijk, principieël anders niet beoogd, dan de voortzetting van wat, voor beide partijen het nuttigst is gebleken. Ten andere, de heeren patroons hebben zich gelieven te beroepen op hetgeen in de schoenfabrieken in Brussel gebeurd. Wy deden het lie ver niet, om reden dat we de mee ning zijn toegedaan, dat de loonen niet zoozeer de vergelijking mogen onderstaan met die van hier, zelfs als we een oogenblik zouden akkoord gaan, dat de loonen aan den basis pier 10 0/0 mogen minder zijn dan in Brussel. Inderdaad, laat ons liever de taal der cijfers gebruiken, en liefst offlcieële cijfers. In het maan- delijksche «Mededeelings-Bulletijn dér maand November 1926 der Off. Werkbeurs van Brussel, vinden wy tvolgende Leder- en Vellenbewerkers Schoenmakers oppinners.... op stuk. Gasten voor schoenf. 3.00 h 4.00 fr. X 67 0/0. Stiksters a,oo f,45 fr. X 67 0/0. Men gelieve op te merken dat se dert dezen datum den duurtetoeslag gebracht is op 77 0/0. Ziedaar dus de bijzonderste bepa ling die we lieten geworden, ten einde, ons standpunt in deze te laten kennen. We verhopen eerstdaags te zullen geroepen zijn om de bespre king bU te wonen. We weten niet welk standpunt de Heeren patroons in deie zullen innemen. Laat ons nochtans hopen, dat ze het redelyke van ons standpunt zullen willen in zien. W'hebben er beiden evenveel belang by dat een gezonde regeling worde getroffen. ALLE VROUWEN zullen willen mede feesten. Onze Annette verdient zulks. Daarbij het koffiefeest met de koeken zal lekker zijn. De christen demoeraten, de fron- ters, de nationalisten lyk of ge ze noemen wilt, hebben over acht dagen hun Huis ingehaald, 't Was heel droevig en de leiders liepen te drop- neuzen langs de straat. En in den stoet was 't nog slechter ik geloof dat ze zelf beschaamd zullen gestaan hebben als ze dien grooten stoet zullen gezien heb ben. Hadden demenschen van buiten Sottegem geweten dat, ze hier met volksveraehters en met menschen te doen hadden die voor het werk volk niets over hebben dan waren er nog veel minder geweest. We stonden in ons vuiste te lachen als we ze zagen voorbydrempelen. Het beteekende niets 'twas een vliegje tegen een reusachtig paard als ge onze stoet met dien van de fronters alias christen democraten vergelykt. Een hoop stoefers, en het werk volk Een zero, een groote zero. Ik meen dat ze't zullen moeten herpakken. Ons werkvolk heeft er zynbuikske yan vol en weet waar de verdedigers hunner belangen zyn. Waar fabrikanten en andere zulke heeren zich met het werkvolk willen bezighouden is het maar om die dut sen te verknechten. Werkmenschen, de oogen open Armstoetje! S. P. C. EED RAADSEL. Op Zondag 19 Juni moest de processie hun uitgang doen en zooals vroeger jaren stelde elk zich voor dat zij zou vergezeld zijn van het muziek. Daar er hier nu drie verschillige muziekmaatschappijen zijn, zoo hadden de hoofden van elke groep hunne diensten aan den Heer Pastoor komen aanbieden. Maar tothun aller verwondering had deze nu besloten zich deze maal door geen enkel te laten be geleiden en eerst de toekomst af te wachten. Is het er nu om te doen om te weten wie van deze drie maat schappijen het gemakkelijkste is om onder den hiel te houden Of is het misschien hiervoor dat belhamels der groen gelen be weren Kristelijker te zijn dan al de anderen tans, als we goed ingelicht zyn, zit' ten er nog zooveel oud-soldaten op kwytschelding hunner straf te wach ten. Wat zeggen nu de oud-soldaten onzer gemeente van hunnen voorzit ter, welke in plaats van te stryden, voorde vryheid der nog steeds ge vangen zittende oud-stryders, zooals overigens de beloften zyn er nu onverbiddelyk tegen is. Van je vrienden moet ge 't hebben. Ze waren Zenuwachtig Ja, de Fronters waren heel zenuw achtig, toen ze op 27 Juni van Sotte gem kwamen, omdat zy voor de roodjes van Denderleeuw het onder spit hadden moeten delven. Dat komt er van als men iemand wil kleineeren, en dan nog juist de socialisten Dat is wat ta Straf Verleden week was er een inwo ner der gemeente, welke zyn kony- nen had moeten dood doen. Dit gaf de gelegenheid aan M.Matthys om er de gendarmen op af te zenden, onder voorwendsel dat het hazen waren. De gendarmen die natuurlyk als lakeien der bourgeoisie ten dienste staan, namen de vellen der konynen in beslag. Maar... na onderzoek bleek alras dat het geen hazen, maar wel kony nen waren. Den al te ieverigen heer Matthys stond als een verslagen boer te kij ken en bekende heel kinderachtig, dat hy had gemist, Heel deftiger zou het zyn voor M. Matthys om in 't vervolg beter iets te onderzoeken, alvorens de gendar men te post en paard te zenden om een onschuldige in 't gedrang te brengen. Moest zulks vanwege een werk man tegen een ry ken heer eens ge daan worden, het zou wat schoons zyn, en de gendarmen zouden zou yverig niet zyn Waar blijft het Antwoord Op ons schryven van 31 5-27 1.1. is tot heden van den heer Burgemee ster geen antwoord gekomen, en de ze is ook in de gemeenteraad niet voorgebracht. Als lastenbetalers der gemeente, wenschen wy dat we aanhoord wor den by onze ingestuurde wenschen of klachten en we zullen er toeko mende week eens op terugkomen. Politikus. Rond do Gemeenteraad zitting van I Juli l.l. Op gevaar af dat we als malkon- tenten ofte kritiekers zullen uitge scholden worden, kunnen wy toch niet nalaten om op te merken dat we graag zouden zien van den heer ge meentesecretaris dat, als hy lezing geeft van een brief, hy tenminste zoo zou lezen dat het publiek er wat van verstaat. Of denkt den heer secretaris mis schien dat het voldoende is om een openbare zitting aan te kondigen, en uit schrik voor het opgekomen pu bliek er een geheime zitting van te maken Ons dunkens zou het redeiyker gaan indien men klare wyn schonk. Twee andere feiten die we aan te stippen hebben zyn de volgende Er komt in de voorgelegde begroo ting eene som van loo fr. voor, wel ke is uitgegeven voor het kuischen der kerk. Tiens, tiens. Als we goed ons geheugen raad plegen, herinnert het ons dat de kerk door de schoolkinderen is gekuischt, welke er hunne dierbare lessen voor verzuimd en bovendien er niet de minste vergoeding hebben voor op gestreken. Het ware heel belangryk te weten wat er in dergeiyk geval, met de loo fr. is gebeurd. Bericht aan deze wie het aangaat. Als tweede aan te stippen feit. hebben we het amnestie-voorstel welke door de fronters is neergelegd en aangenomen door hen en de ka tholieken (6 stemmen), tegen de Mat thysen (4 stemmen). We bestatigen dus dat de groep Matthys tegen amnestie is, en noch- Cinema. Zaterdag 9, Zondag 10 en Maandag 11 Juli, Mary Pickford in DE MUSSCHEN een groote film en een eerste klas film Overwinnaar Trots Alles Een uit stekend programma. DE WIEG VAN GOD Een der grootste filmen ooit vervaar digd, vertoont met begeleiding van volledig orkest Exelsior van Geeraards- bergen, onder het bestuur van M. Ed. Hooghuis. Succes Verzekerd. reden mogen de vrienden van Onker- zele fier ziin over hun prachtig lokaal. De strijd zal in de gemeente Onker- zele met meer moed worden voortge zet, en zeker zullen onze mannen bij de eerste gelegenheid de kleine tegenslag van de laatste gemeenteverkiezingen herstellen, door terug te herwinnen wat ze dan verloren hebben. De vrienden van Onkerzele zijn dankbaarheid verschuldigd aan de on vermoeibare en knappe mannen van Geeraardsbergen, en bijzonder aan Se nator De Nauw, om ons zoo broeder lijk te hebben geholpen om in 't bezit te komen van een eigen lokaal. Nooit hebben wij ons bekommerd om de vuilnis en de laster over ons verspreid en nu staat ons Volkshuis daar als een symbool van den gelever- den strijd en van de toekomst voor de werkende klasse. Wij doen een oproep tot alle partij ge- nooten van ons arrondissement in het bijzonder, om talrijk aanwezig te zijn bij de inhuldigingsfeesten op 7 Oogst, om de vrienden van Onkerzele aan te moedigen. Vrienden van Aalst, Ninove, Den derleeuw, Sottegem, enz. worden in groot getal verwacht om broederlijk te vieren, de vooruitgang van de sociali stische gedachte in Vlaanderen. L. Van den Hove. BERICHT De zieke leden van de mutualiteit worden hunne vergoeding uitbetaald, den Zaterdag van 9 tot 12 ure voormid dag en van 11/2 tot 5 ure namiddag. Op Zondag 7 Oogst zullen wij te On kerzele ons eigen coöperatieve inrich ting inhuldigen, 't zij het Volkshuis en den winkel terzelfdertijd vieren wij het 32 jarig bestaan van de socialisti sche Propagandaclub in onze gemeen te. De kameraden van Onkerzele heb ben dus de jaren gekend, wanneer er veel moed noodig was, alsook opoffe ringsgeest om zich in eene buitenge meente socialist te verklaren. Het Volkshuis, hetwelke daar staat in Onkerzele, waar regelmatig de pro pagandisten samenkomen om den strijd verder te voeren voor de volledige ontvoogding onzer klasse, is een dier kenteekens der ontwaking van Vlaan deren. Het is een heldenstrijd geweest voor deze vrienden uit het hoekje van Vlaan deren, om zich te verzetten tegen de macht der grooten, tegen de klerikale onderdrukking. Broodroof, vervolging waren over enkele jaren nog aan het orde van den dag voor degenen, die het aandurfden op te treden voor het so cialistisch ideaal. De tijden zijn veranderd omdat de werkersorganisatiën sterker zijn ge worden, dank aan het onophoudend werken van de eerste strijders, die trots alles, altijd nieuwe krachten hebben geput in hunne overtuiging, in hun ge loof, in onze schoone en edele zaak. De gemeente Onkerzele telt sedert jaren vele leden van de syndikaten, van de mutualiteiten, had een sterke propaganda-club, vele verbruikers van het brood der coöperatief, maar de so cialistische familie had geen eigen te huis, en de coöperatief Verbroede ring heeft daarvoor gezorgd, en met Cinema. Heden Zondag lo en Maandag 11 Ju li. Twee buitengewone filmen. DE DOOD-RIT met de groote en bevallige kunstenaar George O'Brien en De Kampioen met William Russell, een graag geziene filmartist en daarbij een komiek om elkeen te behagen. TOEKOMENDE WEEK De groote komiek «LLI in zijn grootste succesfilm POURQUOI S'EN FAIRE (Maakt U Niet Kwaad) KRACHT EN SCHOONHEID Deze film heeft in verschillende plaatsen ophef gemaakt door zijne vol maaktheid van techniek en schoonheid en is een vereerlijking van de metho dische lichamelijke opvoeding daarbij vertoonen wij een drama De Nacht der Weerwraak Een buitengewoon programma dus. Zij Komen Terug Doublepatte en Patachon in hun laatste film MILLIONNAIRS een lachsucces zonder weerga. S. M. Verbroedering Al wie goede syndikalist wil zijn, moet ook een goede samen werker zijn, niet alleen bij naam, maar met de daad, door regelmatig zijne aankoopen te doen in de coöperatieve inrichtin gen. Burgerlijke etand. HUWELIJKEN Oscar Schrever Haine St. Paul en Van den Berge Rachel Brugstr. GEBOORTEN. Bertha Van Laeren, Kloefstr.Jo zef De Neve, Lereinestr.Frans De Bodt, Bunemontstr.Marcel Carrier Audenaerdschepoort. OVERLIJDENS Remi Ramsdam 61 j. man Leonie Prieels; SelzaeteOmer Merckaert 31 j. ongehuwd Selzaete. VOOR HET MUZIEK. Op de vergadering der vrouwen van 22 5-27 7,5o. Gezongen door Ma- neken van de langen by Cardoen Adolf 4,2o. Gezongen door Leon Van Laethem en rondgehaald door Roe- landt Rich, by De Smet Th. 29,00. Gezongen op Zaterdag voor de Ker mis Het Kermislied door de lan gen en rondgehand door Marin «.25. Rondgehaald op Kermis te Hoeckel 8.70. Totaal fr. 58,66. AALST Overdracht581,67 fr. Gezongen ophethuwelyk van De Smedt Frans, by Jean Steenhaut 46,55. Gezongen by de W. V. d. Bos sche door Mertens G. en rondgehaald door Merckx 6,jo. en Malvina geeft o,7o. GezoDgen door Mertens G. by 4e W. V. d. Bossche 6,00. De bazin doet er nog l,oo by. Omdat zyn schoonvader zjjn aandeel niet wilde geven l,oo. Jean Cooman doet er nog l,oo by. Gezongen door Jozef Ney- rincks by Adolf De Smedt, Grocnstr. 3,50. Gezongen in het lokaalHand in Hand door Mertens G. 18,00. Ge zongen in het lokaal «Hand in Hand» door MerteDs G. lo,6o. Gezongen door S. belong en V. Cornand in het lokaal Hand in Hand 32,50. Ver koop van oude gazetten 2,00. Totaal fr. 129,15. Sottegem. Lied gezongen door Ceuterick Georges en rondgehaald door hem Eelf 7,oo. Lied gezongen door Van Neusegem Edgard en rondgehaald door hem zelf 2,60. Totaal fr. 9,5o. Het is op Vrydag22 Juli 1927, dat de groote, gezellige Mooraelbaan - Aalal zijne heropening doet. Schoolstraat, 2-4, AALST Programma van Vrijdag 8 en Zater dag 9 en Zondag 10 Juli, om 1 i/2, 5 en 8 u. Kinderen toegelaten. Dramatisohe komedie. Een prachtige zedenstudie over de bewoners der Zuiderzee. Ter gelegenheid van kermis zal er MAANDAG om 5enfu. geene ver tooningen gegeven worden. dat voor alle verhuizingen U best bediend zjjt bü Mooraelbaan 88, Aalat. Gesloten verhuiswagen. Laat uwe aleotriaohe instal laties zooals Licht, Motoren, Bellen, enz. uitvoeren aan zeer lage pryzen door ALOIS JASPERS 14, ARBEIDSTRAAT, I4 AALST - HUIS VAN VERTROUWEN. Stoven in alle modellen. Eia«« verk. Concurrentie onmogelijk. KOMT ZIEN I TH. VERHULST, Arbaidstraat, 14, AALST. Onderneming AANNEMER, Naderbotlare Reep 104, - GEERAARDSBERGEN - Beveelt zich aan voor allerhande metselwerk, alsook voor het leggen van Vloeren, Ceramique en Cement, Faïence en alles wat den stiel aan gaat. Matige Pryzen, Spoedige Bediening Is niet toe te schryven aan hare GGEDKOOPE geneesmiddelen, maar wel aan het vertrouwen in den apotheker zelf en de kwaliteit zijner afgeleverde waren. MUTUALISTEN voor stipte en zorgvuldige uitvoering uwer geneeskundige voorschriften, uitgelezene en versche produkten, wendt u in volle vertrouwen tot de Apothesk Joa. Da Ruyvap, Beverstraat, Blnova.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 3