De Afdankingen aan't Spoor Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. In het Land van den Dictator Primo de Rivera Yoor de 6 Maanden Dienst. Mijn Hoekje !4« Jaar N« 29 Prijs fier nummer 25 centiemen 17 Juli 1927. ïl Onze Treinen Partijgenooten Voorde leerlingen van de 4e graad-scholen t>fli RECHT EN VRIJHEID Wie onderkruipt verraadt zijn klasse, maar wie burgers bladen leest en Recht en Vrijheid niet pleegt ook verraad Deze zaak, die in den laatsten tijd nog al beroering heeft verwekt, werd Woensdag 29 Juni voor de Kamers ge bracht. De fronters die tegen alles zijn lelfs tegen bijzonder goede dingen ïadden getracht uit deze kwestie poli tieke munt te slaan. Zij zijn van een kale reis teruggekomen. Onze vriend De Bruyn heeft met cij fers in de hand kunnen aantoonen, wat er ten voordeele der arbeiders van 't Spoor, én door minister Anseele, én door het Nationaal Syndikaat gedaan is geworden. Om onze lezers toe te laten, met ken nis van zaken, over den toestand te oordeelen, geven we hieronder de rede voering door onzen volksvertegen woordiger uitgesproken,zooals ze in de parlementaire bescheiden is versche nen Mijnheeren, Ik zal me in het fransch uitdrukken omdat onze Waalsche kollegas evenals onze Vlaamsche, belang hebben den toestand te kennen. Evenals mijn vriend Bouohery, wil ik zeer objectief zijn. Ik wil overigens n de actie mijner syndikale vereeniging fifrechtvaardigen en terzelvertijd de prachtige houding van onze aangeslote nen in tegenstelling met de soms schandalige handelwijze dergenen die thans doen ondervragen. Gedurende de oorlog heeft de vijand stelselmatig ons land verwoestonze ijzerwegen hebben er niet aan ontsnapt. Inderdaad 1100 Km. lijnen waren totaal vernietigd en 400 gedeeltelijk 419 Kunstwerken, waaronder 35O bruggen, opgeblazen 359 Statiën en halten wa ren in puin geschoten en onze bijzon- Sderste vormingstatiën ongenaakbaar onze seininrichting was ofwel vernie- tigd, ofwel 't onderste boven gesmeten; een aantal werkhuizen en stelplaatsen afgebroken of heelemaal beschadigd de uitrusting onzer werkhuizen was verdwenen van onze 4.870 locomo tieven van vóór den oorlog, bleven er slecht 1700 over en onder deze waren 70 0/0 ongebruikbaar van de 8000 rij tuigen en 94000 goederenwagens ble ven nauwelijk iOOO rijtuigen en 33000 wagens 1 Om onze ijzerwegen te herstellen en ze te voorzien van een materiaal in goede staat, moesten er natuurlijk overvloedige werkkrachten aangewor ven worden. Vandaag is alles geëindigd, onze sporen, onze statiës, onze werkhuizen, onze uitrusting zijn in een betere toe stand dan vóór den oorlog. De Nationale Maatschappij voert thans .pen programma van industrieële uitbating uit, dat door het Beheer werd uitgevaardigd en begonnen in 1924. Ik onderlijn dezen datum. Het is dus niet de Nationale Maat schappij die het thans uit te voeren programma heeft uitgebracht. Het was althans ook geen Socialist die minister was van IJzerwegen, en als Syndikale ^3 organisatie hebben we immer den moed gehad onze aangeslotenen op de gevolgen er van te wijzen. De bijzonderste maatregelen die nu worden getroffen zijn a), in al de diensten methodische her ziening der bevoegdheden van eenieder om tot een rationeele werkregeling te komen. b). dienst der baan uitstel van alle wei ken die niet onmiddelijk opbren gen stelselmatig onderhoud der lij nen. c). dienst van het materiaalverwezent lijken van een programma van centra liseeiing en moderniseering der werk huizen en stelplaatsen en der magazij nen. De vermeerdering der trekmiddelen waarover men thans beschikt in verge lijking met vóór den oorlog, hebben 14 voor uitwerksel in groote mate het ver- n, voer in hoeveelheid en snelheid doen toe te nemen en dit met minder peiso- neel, dan voorheen. Volgende cijfeTS geven er een ge dacht van 1de locomotieven zijn sterher geworden Gemiddelde trekkracht in 1913- 6.782 K. l92ö-lo.323K. OB Vermeerdering 52 0/0. Het vervoer is vermeerderd in de volgende verhouding Vervoer-eenheden in 1923 - 1o.6o7.3o3.&19 Km. Vervoer eenheden in 1920 - 14.531.443.769 Km. Vermeerdering 37 0/0. Dank zij de vermeerdering der trek kracht der locomotieven is de last der treinen kunnen verhoogd worden, het geen voor gevolg heeft gehad het aan tal locomotief-kilom. van 129.149.641 in 1913 tot op Ho.664.224 in 1926 terug te brengen. Er dient bovendien opgemerkt te worden dat de vermeerdering der brute draagkracht der treinen het cijfer van 37 0/0 niet benadert, want per wagen jezien steeg de inhoud van 13,45 ton in '9I3 tot 16,2o ton in 1926. het aflossen van 'net machunepersoneel gebeurt thans bijna overal, wat voor gevolg heeft het getal nuttige kilome ters te vermeerderen vóór den oorlog bestond zulks niet. in alle stelplaatsen zijn nu speciale ploegen voor het wasschen der locomotieven aangesteld. Vroeger werd dit werk alle 10 of 12 dagen door de machinisten uit gevoerd wat voor hen een dag verlies daarstelde. Deze nieuwe maatregelen maken 8 tot iO 0/0 machinisten vrij. Remmen der treinen. ie De gemiddelde remkracht der remmers is verhoogd in verhouding van den inhoud der wa gens. 2* Voorheen werden een groot aantal goederentreinen gesleept door locomo tieven zonder Westinghouse rem. y De remkracht der machienen is verhoogd in verhouding van hun ge wicht. 4. Het aandeel der remkracht der jppelingslocomotief is vermeerderd in dezelfde mate. 5. Sommige treinen zijn thans heele maal met de Westinghouse-rem of de Knutze Knorr rem uitgerust, wat de af schaffing van vele remmers mogelijk maakt. Als gevolg van al deze technische verbeteringen, zijn talrijke agenten overbodig ge women. Tot hiertoe werd geen enkel be noemd agent verontrust. Alleen de voorloopige, waar ongelukkiglijk tus- scheD hen agenten zijn met 6, 7, 8 jaar dienst en oud strijders, die kunnen afgedankt worden. Deze toestand spruit voort uit het feit dat sedert den wapenstilstand een groot aantal arbeiders werden aange worven in hoedanigheid van voorloo pige agent om een tijdelij ke plaats te bealeeden. De voorloopige betrekking is die van den werkman welke bestendig of met tus- schenpoozen bedienden van het vast kader vermengt, die gewond, ziek, met verlof, met ruet of bij het leger zijn, of van den werkman die een voorloopige versterkingsbediening uitoefent die veel kans neeft definitief te werden. De tijdelijke bediening is die van den werkman die voor een bepaalden tijd gebezigd wordt aan werken in regie, seizoenwerken, of aan andere werken van korten duur, of om gebeurlijk aan een enormaal verkeer weerstand te kunnen bieden. De toestand van den voorloopigen werk man, alhoewel voordeeliger dan deze van den tijdeüjken werkman was niette genstaande zeer voorbarig. Vóór den oorlog, namelijk aan den dienst der banen, waren er voorloopige werklieden met 10,15 jaar dienst en een groot gedeelte onder hen werden meer malen afgedankt. Na den wapenstilstand konden de voorloopige arbeiders bijna zonder on derbreking benuttigd worden door het overvloedig werk op alle gebied Zij verkeerden terecht in de meening 300 standvastig te zijn als de geboekte agenten de afdanking valt nun dus i heel pijnlijk en ontmoedigt hen groote- lijks. De meesten hunner hebben zich ge specialiseerd in een bepaald vak dat zijn's gelijke niet vindt in de private nijverheid. In afwachting hunner te rugroeping zijn ze erg benadeeligd in den strijd voor 't leven. De achtbare Heer Anseele, onze huidige minister van IJzerenwegen, die deze ingewikkelde toestand heeft gevonden bij zijne aanstelling, heeft zich om het lot der voorloopige werk lieden zeer bekommerd. Door de eerlijke toepassing van de wet op den achturendag, door het toe kennen aan al zijne werklieden van 6 dagen betaald verlof, zijn een groot aantal arbeiders kunnen benoemd worden. Hij heeft al de werklieden boven de 60 jaren, die het hebben aangevraagd, op rustgeld gesteld. Bovendien, om het lot der afgedank- ten te verzachten, heeft hij een opzeg van 8 dagen en eene vergoeding van 6 of 12 dagen volle loon toegekend, naarvolgens de werkman min of meer dan 612 dagen dienst telde. (Vervolg toekomende week). Barbaarsche Zeden De Latynscbe Pers hield over enkele dagen haar 58 Congres te Madrid. De congressisten werden, zooals do bladen melden, door Primo nog al hoffelijk ontvangen. Ook had den zy de gelegenheid een «Corrida» by te wonen. Van overouds bestaan er in Spanje wilde stierengevechten, in 't open baar. Mannen, torero's genaamd, zeer geoefend in dat sport, vechten in afgesloten plaatsou tegen wilde stieren. Zitplaatsen zijn ter beschik king van het publiek, dat zich bij zonder vermaakt bij 't aanschouwen van zulke afschuwelijke worstelin gen, en nu eens party trekt voor den torero en dan voor den stier volgens 't vertoon van dapperheid. Een van beiden man of stier laat er het leven bij. Dat noemt men een Corrida De congressisten van hooger ge noemd congres woonden dus ook een -Corrida» bij. We geven hier óén enkel gevecht weer, zooals de correspondent van Le Soir zulks détailleert. Een jonge torero Gavira ge naamd, die reeds reputatie had ondernam de derde lutte. De ont- knoopiog van hot gevecht ontrolde zich volgens de gewoDe regels. De torero vitl den stier aan, die zich met woede verdedigdemet een buitengewone vlugheid, sprong Ga vira op het dier en plantte het zijn degen in zyn halshet beest was doodelyk getroffoD, maar het had nog de kracht zijn aanloop te nemen den torero op den grond te werpen en hem een geduchtigen stoot met Primo, die nochtans de mond vol heeft zooals zyn Collega Musso lini van vooruitgang en zoo meer, vindt geenonkel middel om degroote verwildering der zeden van zyn volk tegen te houden, noch om Spanje nieuwe wegen te doen opgaan. Het volk leeft er verdrukt on uit gebuit, gebukt gaande onder de grootelasten veroorzaakt door den Marokkaanschen oorlog en de mis bruiken van het despotisch bestuur. Het onderwas is er zeer verwaar loosd 70 p. c. ongeletterden. De hoogescholen van Madrid, Salamca, Saragossa en Sevillaz(jn niet vol gens bevoegde mannen op de hoogte der hedendaagsche weten schap. Het Spaansche volk staat op een der laagste trappen van de Europee- sche cultuur. Wanneer schudt dat volk het juk van onderdrukking en slavernij eens af, opdat het nieuwe wegen opga, van ontwikkeling en beschaving A. Vijverman. Woensdag 1.1. vergaderde de Alge- meene Raad der Belgische Werklieden partij in de Witte Zaal van het Brus- selsch Volkshuis, om de kwestie van den zesmaandendienst te bespreken. De voornaamste partij gen ooten on der wie Van der Velde, De Brouckère, Calonne en Van de Meulebroucke na men deel aan de bespreking. Ten slotte vraagt Van de Meule broucke om de militaire kommissie met de afgevaardigden der Jonge-Wachten j dezelfde namiddag nog zouden verga- 1 deren, om het wetsvoorstel Van der j Velde te herzien, opdat het nog Don- derdag 14 Juli 1.1. zou kunnen inge diend worden bij het Parlement. DE RESOLUTIE. Het debat werd met de volgende mo tie gesloten «Na deze gedachtenwisseling over den zesmaandendienst, is de Algemee- ne Raad eensgezind om 1. Aan de bewonderenswaardige in spanningvoor korten diensttijd van de socialistische Jonge Wachten hulde te brengen 2. Om in het land een aktieve kam- pagne te voeren voor de verwezentlij king van die hervorming 3. Om zijn mandatarissen te belasten bij de heropening der Kamers te zor gen dat de kwestie op de agenda wor de geplaatst 4. Om in de partijbladen een rubriek der zesmaanden te openen. Onze marktkramers van Aalst die de markt van Oostende bezoe- ziju hoerens te gevou. Daarna zonk ken verlangden aansluiting in Gent altogend ten St-Pieters tusschen treinen het uitgeput en ziel) gronde. Gavira stond op men zag hem met de rechterhand zijn degen omhoog stoken terwyl hij de andere hand op zijn onderbuik hield, waar in een diepe wonde gaapte. Hij scheen oen hevige pijn te ge voelen. Welhaast zonk hy terug neèr. Men droeg hem in allerhaast uit het arena. De toeschouwers waren gansch onder don indruk en men besprak levendig het geval. Op aandringen van velen begon do vierde lutte. Maar nauwelijks was zo in gang of men kondigde het over lijden aan van Gavira. Do menigte, zeer ontroerd, trok zich als dan te rug. In hot verpleegbuis zag men het lyk liggen, omringd van vrienden en andere torero's. Drie vrouwen kwamen dra het witte laken dat Gavira bedekte, sio- ren met rozeD. I In een zóér Katholiek land zooals I Spanje dat om een uitdrukking) te gebruiken steeds kristelijker 1 was dan de paus zelve, vinden wij 1 Leest en verspreidt het week zulke ruwe en primitieve gebruiken i erg misplaatst. [blad Recht en Vrijheid St-Pieters tusschen treinen 3005 en 3007. Door tusschenkomst van Gezel De Bruyn is dat verwezentlijkt van af Maandag 18 Juli. Verders is ook gevraagd 1). Stilstand te Laeken van trein 2800 vertrekkende om 16,33 u te Brussel-Groeodreef. Aldus zouden de werklieden uit Brussel-Zuid met trein 648 om 16,17 u. kunnen in Laeken aansluiting vinden voor Denderleeuw en verder. 2). Versterking van trein 3035 Vertrekkende om 14,25 u. Er is daar dagelijks plaatsge brek. 3). Beter onderhoud der statie Brussel Groendreef waar dagelijks duizende arbeiders aankomen en vertrekken. In dit zelfde blad op dezelfde plaats vertelde ik onlangs dat een almoes van één cent, gegeven werd aan de poort van een ryk klooster, aan eene arme oude bedelares en 'k voegde er by, dat den inschrüvingsiyst voor de gif ten aan den Paus, dergeiyke giften niet zoo bevatten. Heden overzie ik dien inschrij- vingsiyst en 'k vind er eene gift in van honderde franken van een klerikaal, die om zijne vrygevig- heidvoor den arme is gekend. En ziehier een beetje geschie denis daaromtrent. Bedoelden persoon is een groo- ten eigenaar by bezit eene zeer voorname brouwery en heeft tydens de droeve oorlogsjaren, gouden zaken gedaan. Na den oorlog, heeft hy züne huurders voor den Heer Vrede rechter gedaagd, om hunneachter - stallige huurgelden te eischen. Dat hy geld hadt gewonnen met de vleet, terwyl zyne huurders honger hadden geleden, dat ging hem niet aan, en zoo bekwam hy van de Heer Vrederechter dat een zjjner huurders, 20 franken per maand afkorting moest betalen, voor de onvrijwillige gemaakte schuld gedurende den oorlog. Voegen wy er by, dat dit gezin eenmoisje hadt van 20 jaar, dat ïydend was aan tering en byge- volg overvoeding hadt noodig. Wy herinneren ons, dat een onzer vrienden, zioh alsdan by dien ryke eigenaar heeft aange boden, om kwytschelding van die schuld te bekomen of allerminst de afkortingen te verzachten, daar dit gezin, eieren, boter en melk moest koopen, voor dit Ïy dend meisje. Er was niets te doen, Mynheèr bleef de afkorting regelmatig en in zyn geheel eischen, en 't gevolg was, dat bet Ïydend meisje, het noodige versterkend voedsel moest ontberen en dan ook eenige maanden nadien, ten grave is gedragen. Wrekkig voor een ziek meisje, mild voor den ryken Paus. En daarmee denkt dien oorlogs man, hiernamaals in den Hemel te geraken Neen, Mynheer, moest den Paus uwen geschiedenis kennen, hy weigerde uwe gift, want Hy voor zeker, zou geen geld aanvaarden, van iemand die hiernamaals voor eeuwig zal branden in het groote vuur, dat men de hel noemt. FRIEDERIK. De jongelui, die den 4» graad gevolgd hebben en die nog ge durende een jaar voort willen stu- deeren, om hun algemeen onder richt te volmaken, worden in het 9e studiejaar van de Modelschool Karei Buis, te Brussel, toegelaten. De aanvragen sturen, vóór den 10e September, naar den Héér Be stuurder, 110, Maurioe Lemon- nierlaan.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1