Vrouwenfeest Op 7 Augustus naar AALST. M 75e Verjaringsfeest H n n e 11 e Snel Soc. Oad-Strijders en Oud-Soldaten SYNDIKALE RUBRIEK WAT WIJ ER GAAN DOEN Staafken Is den haas Aalst-Rermis Scholen zonder God Stedelijke Vrije Brandweer SERENADE feestelijkheden fesstpmomamma Ja, naar Onkerzele, do gemeente waar onzen ouden vriend LEANDER VAN DEN HOVE, reeds zoovele jaren den strijd heeft gevoerd voor het Socialismus en waar bij in 1921 er in gelukt was, eene volstrekte socialistische meerderheid te ver overen in den gemeenteraad. Er het Socialistisch Volkshuis inhuldigen, dat er gebouwd is door de Socialistische Samenwerking De Verbroedering van Geeraardsbergen. Dat het er zal stroomen, dat is zeker. Onkerzele zal op 7" Oogst de Socialisten in massa zien toestroomen, zooals het 't geval is geweest toen wij er henen togen, om den rooden Socialistischen burgemeester te huldigen en te feesten. Van nu af maken wij ons dus gereed, om op 7* Oogst allen naar Onkerzele te trekken, met muziek aan 't hoofd. Geeraardsbergen, Ninove en Denderleeuw trekken er henen jme hun muziek, en de Aalstenaars zullen ongetwijfeld niet wil len ten achteren blijven, want veel Aalstenaars zullen achter hun muziek willen opmarcheeren. 7 Augustus houden wij dus vrij, om naar Onkerzele te togeD. Nichels Alfred. 't Gaat bij de liberalen goed. Al wie in Staafken zijn weg loopt moet van kant worden gezet. Wijlen M. De Blieck, sonateur der liberale partij was in leven een ge- bannene bij de Aalstersche liberalen; van hetzelfde laken heeft men eene broek gesneden voor notaris De Windt en M. Robert Claus, en nu sohynt men het gemunt te hebben op M. Van de Velde Valery. Dezen was voorzitter van een soli- dariteitsgroop, diebü'tafstoi ven van een lid van dien groep, gelden bij een braehteu voor de Weduwe van het afgestorven lid. Nu zonder dat M. Van do Velde er zelf iets van afwist, is hij als voorzitter vervaDgen door M. Van Campenhout. Welke reden kunnen ze hiertoe doen gelden.? Is M. Van. de Velde niet blauw genoeg Zulks zal uiet het geval zijn, want oolar.g3 nog, om wel te bewijzen dat hij liberaal is, heeft hij zijn huis in 't blauw doen schilderen. Staafken heeft een drollige manier om zijne partij te zuiveren, want do echte - pure doet bij bannen of ze van kant zetten. Staefken, voor zoo een jong broek- ventje in de politiek, beschikt over eene overgroote en te duchten macht bij do Aalstersche blauwen. En de liberale partij is al zóó klein Als men zoo blijft voortgaan zal er in het kort nog heel weinig van die eens zoo groote liberale par tij overschieten. Maar wat wilt ge van kinderen 'N Blauwbek ontving ziin belastingbriefje van de stad, waaraoor hij voïgramschap uit riep, dat het weeral de socialisten hun schuld was I Weet die blauwen sukkelaar dan niet, dat de socialisten in den ge meenteraad voorstelde om die belasting te doen betalen door de eigenaars, dat door aide Katholieken, Fronters en Liberalen werd verworpen, waardoor hij en aide huurders van de stad ver plicht worden dien taks te betalen? Dat blauwselventje zou dat toch mogen weten, en 't verstand moven hebben om daarover te zwijgen Maar enfin onze Lieve Heer moet van alle soorten zijn getal hebben, zelf van de onnoo- sele têppens zooals dien blauwbek. Maar a propos leest dat blauwsel manneken de liberale dagbladen waar dagelijks ingeschreven wordt dat de rijke menschen te veel betalen, en de werklieden bevoordeeligd worden Ja de arbeiders zouden volgens die blauwe Heeren nog veel meer lasten moeten drag en; dat zeggen zij ook voortdurend in de Kamers, moesten de socialisten zonder invloed zijn, de werklieden zou den daar weten van te spreken, door de belastingen die nog dubbel en dik op den rug van de armen zouden gelegd worden, door den wil en medehulp van de Liberalen. Liberale broodroof Wij vernemen dat een broodvoerder werd afgedankt die vele jaren in dienst is van de liberale bakkerij, 'n gekende blauwen propagandist, ook zijne vrouw stond in dienst van de Liberale partij, waarvoor zij gedekoreerd werdt, en bij de gemeentekiezing als kandidate op den Liberale lijst stond. Die man en zijne vrouw die zoo vele jaren in dienst waren van de Liberale jeugd hare opvoeding good aan de tuipels van het klerikaal fanatiek opruierslichaam heeft gezogen, zoo danig dat zij al hare opzwepersma- nieren hebben afgeleerd. Bij het spelen vao de Vlaamsche- Leeuw op de Markt waren er van die heethoofdjes die aan rustige toe schouwers zouden willen verplich ten de muts of hoed af te doen, en dit dan nog met ruw gebaar. Indien dergelijke haantjes-vooruit eens duchtig het stof uit de broek wierdon geklopt, zouden ze niet heb ben wat ze vragen en zouden zy er dansomsietsonaangenaams laten in vallen op dergelijke fanatieke wijze de bevolking met zich willen doen symphatiseeron is alléén de Fronters eigen en het gezond ver stand keert zulks den rug toe. En dat verheugd ons. A. B. partij, zijn bij hunne blauwe vrienden in ongunst gevallen, en werd Zaterdag afgedankt met de koraplimenten, Ge kuut het in Recht en Vrijheid doen verschijnen. Vroeger jaren werdt die man en zijne vrouw in de Liberale partij verafgod, f^edekoreerd en verheven om op hunne ijst te staan. Drie weken geleden speelde de Liberale Harmonie voor de woning van dezen man en vrouw Thans worden zij zonder eenige ver moedens te hebben door hunne Libe rale kameraden broodloos gesteld. Wat in de Liberale instellingen ge beurd grenst aan het ongelooflijke, eenieder gevoeld dat het stuur in han den is van onbeholpene menschen, die door gebrek aan takt en doorzicht het blauwsel schip naar den afgrond sturen. Menschen die de vrijheid oprecht liefhebben zijn te beklagen, als zij no~ langer hunne krachten blijven verspL len aan den blauwen bascul. De bur gers werklieden die democratische ge voelens hebben, bij wie de vrijheid boven alles verheven staat hunne plaats is in de rangen van de Socialistische partij. Het eenige en noemenswaardig feest die wij in de loop dor tweede week van Kermis hebben gehad, is het 75° verjaringsfeest der Staats middelbare Jongensschool. M'n vriend Nichels wydt erin dit blad over uit, zoodat mijn taak verge makkelijkt en ik er kan overeen- stappen. Wat ook nog te zien is geweest? «De Guldensporenfeesten» Ja,'t is waar... en we hebben ze gezien. Waarlijk de Fronters hebben hier in Aalst geen geluk. De hardknekkige bevolking wil er zich maar niet laten aauvaugen, om mede do Guldensporeafeeston te vieren mot die eenige holklinkende, nietsboduidende schreeuwers. Vandaar dan ook. dat hun stoet een echt misbaksel was. 't Was een slag in 't water, zoo hard... dat het nog geen vin verroerde. Arm nietig ding vau partij..- Meent gij werk- kelijk dat de bevolking er zou toe komen om mede de Guldensporen feesten te viereD, als gfj zolf uwe brood voeders dien dag doetnrorken Allé done Wat zou er van ons socialisten gezegd wordeD, als wij op 1* Mei, dag des Arbeids, ook eens onze broodvoerders deden werken Och kom, de bevolking voelt hot maar al te wel dat gij spottender wijze die moedige vlaamsche strij ders van 1302 hunne stoute revolu tionairedaad als een nulliteit opvat. Het volk is er van bewust dat gy van die tafelspringers, en groot schreeuwers zijt, die om den dag honderd revolutieëa maakt. Er zouden veel van die helden(l?) die het bestendig hartkreten de af rekening bij het ontvliegen van een windje langs het achterpoortje van een hunner tegenstrevers, op de loop gaan U wilt een politieke daad maken om uw verdeelorsrol ten uit voer te kunnen brengen, en dat gaat niet al te wel. Ze schreeuwen het uit dat er moet amnestie komen, Borms en Van Exterghem dienen vrijgesteld. Maar in werkelijkheid wenschen zy hot niet, omdat ook van dien oogenblik af hun geschreeuw en geroep zou gedaan zijn. Wat wij in deze kwestie goed kun nen bespeuren, is dat de FFonters- We hebben verleden Zondag, do feestviering bijgewoond, der vijf-en- zeventigsto verjaring der stichting dor Staatsmiddelbare jongensschool te Aalst en we moeten het bekennen, de zijn feesten wonderwel gelukt. Eerstens, omdat we met vreugde hebben bestatigd, dat de vier poli tieke partijën onzer stad, hunne medewerking hebben verleend. Tweedens, omdat er zooveel oud- leerlingen dier school en vooral deze van den buiten, op post waren, een bewijs van de goede herinne ring die zo van die school hebben bewaard. Derdens, omdat het Stadsbestuur met M. Moyersoen als bugomeester aan 't hoofd niets heeft verwaarloosd om do feestelijkheden te doen luk ken, het inrichtingscomiteit feeste lijk te ontvangen hierdoor het bewijs leverenden dat zij het offlciëel onder wijs lief hebben en het weten te waardeeren. En ten vierde, dat de geestelijk heid zelf aan do feestelijkheden, heeft deelgenomen met den Heer pastoor deken aan 't hoofd. En waarom heeft dit ons verheugd? Omdat zulks het beste bewijs is, dat onze Staatsmiddelbare school geene goddelooze school, niet die school zonder God is zooals ze zóó dikwijls door de geestelijken op den buiten wordt afgeschilderd, enkel en alleen om die school trach ten te ontvolken. 'tWaro heel wonschelijk, dat de Besturende Commissie zich waponde tegen de mogelijke toekomende aan vallen, die ze op dit gebied nog te verwachten is van wege die geeste lijken, die er niet voor opkijken wat leugens te vertellen in bunnen stoel der waarheid. Stoet, ontvangst, concerten, uit voering der koren, de menigvuldige toespraken waren opperbest en voor 't slot, hot banket met zijn groot aantal deelnemers, was puik. Waarlijk 't was een heele aange name namiddag, welke we met een waar genoegen hadden doorge bracht, omdat het officiéél onder wijs zulk prachtig hulde betoon was gebracht. Nichols Alfred. der Ryks-Middelbare Jongensschool werd luisterrijk gevierd. Talrijke oud-leerlingen van bin non en buiten de stad hadden er aan gehouden om aan die herdenking deel te nemen. Bij de ontvangst op het Stadhuis waren 11 raadsleden tegenwoordig 6 socialisten, 2 katholieken, 2 fron ters en den liberaal. Tusschen de aanwezigen bemerk ten we den H. Deken, doch algemeen werd er opgemerkt dat de katholio ken zoo goed als onverschillig ble ven aan het Jableum der Rijks-Mid delbare Jongensschool, die gedu renio zijn bestaan aan duizende inwoners onzer stad en omliggende hun onderwijs en opvoeding heeft verleden, dat de welvaart van ons volk uitmaakt en medewerkte tot grootereu bloei onzer Stad. De Feesten waren opgeluisterd door 2 socialistische, 1 liberaal en 1 frontorsmuziekkorps, alsook een Beiaar 1-Concert. Wat men moet onthouden engedaan worden Gedurende de Jubelfeesten der Rijks-Middelbare Jongensschool werden talrijko toespraken gehou den. Al de sprekers, don H. Burgemee ster en Deken inbegrepen, maakten don lof van de school. Er werden schoone en goede hoedanigheden aangewezen van de Rijks-Middel bare school. Doch het mag niet volstaan den lof te maken van deze onderwysinstel- Ja, 't is heden de grooto dag voor onze Aalstersche vrouwen. Ze feesten hunne vaandel draagster, onze gezellin die dien eerepost bekleedt, gedurende vijf en-twintig lange jaren. Al onze vrouwen deelmakende van den politieken vrou wenbond, zullen willen aanwezig zijn. Zie 't programma verder. fUStg werk somn ling, bij de woorden moet de oprech te liefde gevoegd worden, door aan deze school te geven wat ze zoo zeer noodig heeft, waaronder ruime geld middelen om bohoorlyk eringericht te worden. F. H. Op haar laatste zitting hadt de federatie de bijdrage voor onzen bond op 1 frank bepaald. Ondanks die verhooging is het ver heugend vast te stellen dat onze leden klaar den toestand hebben ingezien, en zonderonderscheid de verhooging der bijdragen hebben aanbetaald. Een zeer klein getal, heelt het noo dig geoordeeld ontslag te nemen. Die hebben het dus niet meer noo dig vast vereenigd te zijn, maar deze zullen toch de eerste zijn om van de verworven voorrechten te willen genie ten. De toekomst zal hen in 't ongelijk stellen. Anderen vragen ons, tot waartoe de soldatenbonden nog dienen. Een massa vergoedingen moet ons nog toegekend worden. Niet alleen zijn er nog stoffelijke be langen te verdedigen, er zijn nog zoo vele gevaren die ons van alle kanten beloeren. Van alle zijden der wereld loert de reactie op de mogelijkheid van eene nieuwe wereldramp alle regeeringen waar de democraten buiten gesloten zijn kuiperen onderduims, om die mo gelijkheid in vlammen te zien opgaan. De oud-strijders hebben dus voor plicht al die manoeuvers tegen te wer ken, niet zooals ze nu doen met hunne vergaderingen te verzuimen, want dat is die kuiperijen goed keuren. Tot waartoe hebben dan al die ont beringen van tijdens den oorlog ge diend neen 'tzijn de strijders vau 18 niet meer. hun revolutionair vuur is stil aan 't verflauwen en moet weer opge- gerakeld worden. Eerst wanneer we alles waarvoor we strijden zullen bekomen hebben, en al de gevaren afgeweerd zijn, dan zult ge weer mannen van de daad geworden zijn. Frans Van der Veken. Pompiersfeesten «an 2-3 en 4 Juli 1927. De Leden van het inrichtend comiteit hoogst gevleid door de spontane en menigvuldige blijken van genegenheid door de bevol king aan het Pompierkorps be toond, bedankt deze hartelijk, en brengen in 't bijzonder huldeaan degene die hune gewaardeerde en belanglooze medewerking verleen den tot het welluken der feesten. Namens het inrichtend comiteit. De Secretarissen Luitenant J. Arijs Onder-Luitenant Ph. De Paepe. De Voorzitter Adj Kap. P. De Hert. Heden Zaterdag brengt onze Fan- 1 fare Hand aan Hand een welver diende hulde-serenade aan haar me delid De Schrijver Edward, Raap- straat, welke in de Stedelijke Mu ziekschool den 1* prys met Zilveren Medaille heeft behaald. Wij dringen er dan ook te zeerste opaan, dat al onze muzikanten zou den op post zyn. Men vergadert aan het lokaal Hand in Hand om 7 1/2 ure. Het Bestuur. Heden Zondag is onzen Socialisti schen Vrouwenbond in Feest. GEZELLIN SNEL ANNETTE viert haar 25e verjaring als Vlaggen draagster van onzen groep. Wij hopen dat al onze vrouwen op post zulleD zijn. BIJEENKOMST in 't lokaal Hand in Hand Molendries, om 2 1/3 ure namiddag, om vandaar in stoet en met 't muziek aan 't hoofd, onze gezellin Snel ten hare huize, Hoveniersstraat, 104, te gaan afhalen, en ze naar de Groote Feestzaal van Hand in Hand te geleiden. Om 4 ure zal het aanvangen,ingezet door 1. Openingsmarche voor Symphonie. 2. Smederslied door Mej. Van Holen 3. Het lied van de Tortel, Vrouwenkoor 4. Faust door V. d.Meirsch 5. Feestredensdoorde gezellen Nichels Alfred en Berghman Alfons. 6. Overhandigen van Bloemengarven aan de twee oudste moeders van den Bond. 7. Geschenken aan de Jubelaris SNEL ANNETTE. 8. Een liedje moet er zijn,Vrouwenkoor 9. Koffiefeest, opgeluisterd door prach tige Symphonie. 10. 1 uur Cinema. 11. Vriendinnen-Bal. Het zal wel onnoodig zijn erg aan te dringen, opdat al onze leaeu op post zouden zijn OPGEPAST Niemand heelt toegang tot het feest, zonder zijne lidkaart. Voor het Bes',uur, NICHELS LEONTINE Bij de Leder en Vellenbewerkers Onderstaande schrijven ontvangen we van een onzer leden, met verzoek voor opname in ons blad, iets wat we dan ook graag doen. 11-7-27. Waarde Secretaris, Met genoegen heb ik vernomen, dat het fondsbestuur het initiatief heeft genomen om de jaarlijksche Schoenmakers-dag in eigen mid den te vieren. Ik sprak er reeds over met ver- schillige mijner werkgezellen, en allen zijn deze zaak genegen. Nu nochtans zal ik door U graag langs de weg van ons blad volgende vragen beantwoorden 1. Hoeveel zal ieder lid dienen te storten, om aan het feest deel te nemen 2. Kan do leden geen verplich ting worden opgelegd, welke hun zou verbieden, nog deel te nemen aan feesten door hunne bazen zelf ingericht Met dank voor de opname. Met achting, Bondsnumraer 780. Ziehier ons antwoord: ie Het is ons onmogelijk daarop reeds een antwoord te laten geworden, om de eenvoudige reden, dat dit eerst deze week in het Bestuur ter behande ling is. We lichten onze aangeslotene daarvan wel tijdig in. langs deze weg. Zet ondertusschen Uwe werkgezellen aan eveneens lezer te worden van een socialistisch dag-en weekblad. 2* Neen. De zaak is niet zoozeer een syndikale aangelegenheid. E. D. Bij R. G D. Deze firma had gevraagd om voor buitengewone bestellingen de werklie den der Bateurs, Karderie en Spoelma- kers, gedurende 14 dagen één uur per dag te mogen overwerken. Daarover heeft er Maandagmorgend een onder houd plaats gehad, waar den Heer Be stuurder uitleg gaf aangaande hunne vraag. De secretarissen hadden daarna een gedachtenwisseling met de afgevaar digden der werklieden, waarop men overeengekomen is om aan de vraag te voldoen. Tevens werd de aanstaan- de verhooging van den duurtetoeslag aangeraakt. Daarover heeft den Heer Bestuurder de secretarissen en de werklieden ge-

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2