Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. )e Afdanking aan 't Spoor. De Slotsom. Mijn Hoekje ic Jaar N° 30 Prijs per nummer 28 centiemen 24 Juli 1927. i) Aardige Politiekers. RECHT EN VRIJHEID Dank onze oen en onverdeal bare tucht zeo«- viert het Socialisme Vervolg der Redevoering van Gezel P. De Bruyn. De Nationale Maatschappij der elgische Spoorwegen vervordert hans het programma der indristria- 8eering. Er dienen du9 andere laatregelen te worden overwogen. Akkoord met de syndikale ver- onigingen wordt er volgender wijze werk gegaan a) Vaststelling van het kader der enoemde agenten voor iederen ienst. b) Vaststelling van het kader der oorloopige werklieden in verhou- ing van 50/0 voor den dienst der baan 00/0 voor den uitbatingsdienst 0/0 voor den dienst van het mate iaal. c) Afdanking der grenzen voor lke omschrijving van aanwerving q afdanking in iederen dienst. De voorloopige arbeider, afge- ankt of niet, wordt g«raadpleogd 11 zal ayn voorkeur te kennen ge- voor een voorloopig of tydelyk mbt. Voorloopige werklieden Indien hij de hoedanigheid van toorloopig kiest, behoudt hij al de oordeelon eraan verbonden mini- lumloon van den rooster toepasso- Qk op den vasten werkman dienst- eiskaarten voor hem on zijn gezin erlof met solde, onder sommige oorwaarden vrij vervoer om van jjne woonplaats naar zijn werk te eizen aansluiting aan de Work- edenkas (hulpgeld bij ziekte, koste- ïoze geneeskundige verzorging, ge- eurljjk pensioen voor hem en de jjnen)ten slotte wordt bij in het est kader opgenomen in de volg- rde van den dienstouderdom. B\j afdanking valt hij onder het »j?iem dat de Staat had geschapen is te zeggen, verplichte vooropzeg q vergoeding van 6 af 12 dagen volle DOD. Voor de opneming in het kader der oorloopige werklieden wordt de ierna vermelde volgorde nageleefd: 1* Voorloopige werklieden vóór en oorlog aangeworven. 2* Voorloopige werklieden komen- evan de l* categorie van aanwer- ing (oorlogsverminkten). i* Voorloopige werklieden komen- van de 2* categorie van aanwer- ing (oud strijders, opgeëischten). 4* Voorloopige werklieden van de laatste categorieënvan aanwerving p eene lijst gerangschikt volgens en datum van hun eerste aanwer- ing. Talrijke voorloopige werklieden ]jn nochtans geboekt geworden. Het staat althansvast dat verschei- ene benoemingen werden gedaan i tegenstrijd met de beschikkingen er wet van 3 Oogst 1919, voor wat e rechten der oud-strijders aanbe- ingt. Persoonlijk hebikmeermaals elegenheid gehad tusschen te ko len in de stelplaatsen van Brussel- ioord, Schaerbeek, waar tientallen enoemingen in weerwil van boven- enoemde bepalingen werden ge- aan. De zelfde toestand bestaat in de erkbuizen te Mechelen. In het be ing van het beheer zelf zouden deze lisslagen moeten hersteld worden. Tijdelijke werklieden. De voorloopige arbeider, die de oedanigheid van tijdelijke verkiest, an voorts een tijdelijk ambt beklee- en nochtans ontvangt hij in ruil an den afstand zijner rechten als oorloopige, eene vergoeding in ver- ouding van het aantal maanden ienst. In feite zegt de tijdelijke arbeider in den IJzervreg vaarwel. Deze vergoedingen worden als- elft vastgesteld Minste duur (in dagen) Langste duur van den ter mijn voor de afdanking Bedrag der vergoeding in dagen 500 24 50 75O 36 75 1000 48 100 1250 60 126 1500 72 150 500 24 50 750 36 75 IÜ00 48 100 De vergoeding omvat het vast loon beweegbaar loon, gewestelijk loon en de gezinsvergoedingen. Tusschenkomst van den Minister Het zal niet van belang ontbloot zijn de kamer bekend te maken dat na afkondiging der eerste maatrege len in zake afdankingen, we dea in druk hadden dat do Nationale Maat schappij de rechten der voorloopige werklieden wou krenken. We deden beroep op de achtbare heer Minister. Verzocht uit te leggen hoe er moest gehandeld worden, viel de beslissing in 't voordeel der werklieden en al de voorloopige arbeiders werden in hunne volle rechten hersteld. Ieder voorloopige agent werd op de hoogte gesteld van bovengenoem de bepalingen. Eenieder kon dus met kennis van zaken oordeelen en beslissen naar eigen voorkeur en belang. Persoonlijk geef ik geen raad; ieder belanghebbende kan onderzoe ken met kennis van zaken. De keus is vrij. Al de bepalingen die ik zoo even kom toe te lichten zijn bevat in dienstbevel 5o E van 27 April 1927. Met den Heer Vergels dring ik aan opdat al de rechten der voorloopige Arbeiders zouden geëerbiedigd blij ven. Eenige woorden nog over den bij zonderen toestand te Mechelen. Wanneer het vraagstuk der afdan kingen gesteld is geworden, is de minister zelf tot de werklieden ge gaan, namelijk naar Cuesmes. Juist zooals zulks in de private nijverheid gebeurt in geval van werkloosheid, heeft hij aan de werklieden gevraagd uit gevoelen van solidariteit eenige uren per maand te verletten, om nie mand broodeloos te stellen. De werklieden hebben aanvaard zij hebben een dag per maand geof ferd. Wi) zijn fier over zulke daad wij hebben toegejuicht, omdat zulke daden de werkende klas tot eere strekt. Zelfde toestand in Mechelen. De Minister is er geweest, hoeft met het personeel onderhandeld een re ferendum is ingericht geworden; op dat oogenblik deden reeds geruchten de ronde als zouden drij vierhonderd werklieden afgedankt worden. Eene grooteonzekerheid heorschteove rigens Minister Anzeele zelf onder- teekende volgende verklaring Het gerucht wordt verspreid dat eerstdaags drii, vierhonderd arbei ders zullen afgezet worden Hij voegde er bij Dat is niet juist; men gaat er honderddrij en veertig in de afdeeling der locomotieven af danken en dertig in de afdeelingder rijtuigen Het is mogelijk, ik ben er stellig van overtuigd, dat op het oogenblik dat de heer Minister de verbintenis aanging dat slechts 173 werklieden zouden afgedankt worden, de,plaat selijke overheid van Mechelen, de betrokken dienstbestuurder, wist dat dit cijfer zou overschreden worden hij heeft de Minister op een dwaal spoor gebracht en heeft aldus toege laten het personeel eveneens op een dwaalspoor te brengen. Voor de goede faam van de Admi nistratie zou er aan dien fonction- naris rekening moeten gevraagd worden. Het referendum is dus ingericht geworden. Het Nationaal Syndikaat dat in Mechelen buitengewoon veel leden telt, heeft het als een heilige plicht aanzien propaganda te voeren voor het aannemen, door de werklie den, van deze daad van solidariteit. Hebben wij diezelfde schoone daad zien stellen door degene die de fron- ters hi^r vandaag doen interpellee- ren Neen, wij wilden het wellukken van het referendum; het fronters- syndikaat wou het tegenovergestel de. Gij hebt zelfs klachten ingediend tegenover den voorzitter van den personeelraad van Mechelen, omdat die arbeider propaganda voor die goede zaak hadt gevoerd. Uwe mannen waren niet bij mach te, niet bekwaam eeD daad van soli dariteit daar te stellen dat hebben we genoeg kunnen afleiden uit uwe bladen. De onzen hebben de daad ge steld. Men heeft aangedrongen om de be dreven onrechtvaardigheden te her stellen ik steun dezen wensch uit al mijne kracht. Om te eindigen dring ik met mijn vriend Bouchery aan, opdat een nieuw referendum zou ingericht worden. Inderdaad, er bestaat een verbin- lenis tegenover de werklieden van Mechelen. De arbeiders hebben loy aal de door het referendum bekrach tigde verbintenis nageleefd. Wan neer men deze verbintenis wil bre ken moet men terug het personeel raadplegen. Slechts wanneer de ar beiders terug de gelegenheid zullen gehad hebben in volle onafhanke lijkheid te zeggen wat ze willen, kan het Beheer andere maatregelen tref fen, dan deze waarop het akkoord was aangegaan. Ziedaar de toe stand. Ik heb hem heel objectief beoor deeld. We bestatigen dat de afdan kingen in grootendeeie toe te schrij ven zijn aan het feit dat onze spoor wegen in een normale toestand zijn hersteld. Kunnen wij den vooruit gang stremmen Indien er hier be langen van werklieden, evenals van bedienden op hot spel staan,toch ge loof ik dat we het recht niet hebben het algemeen belang té miskennen en evenals iemand die een huis bouwt de metsers afzegt als hethuis voltrokken is, is h« t Beheer der Spoorwegen verplicht geweest de overtollige arbeidskrachten af te danken omdat de werken geëindigd zjjn. De heer De Backer. Vergelijkt eens die behandeling met deze die aan de officieren verzekerd werd. De offi cieren die te veel waren werden niet op die wijze aan de deur gezet. Gexel P. De Bruyn. Dat is wat anders Ik bostatig dat ge stillekeDS aan verplicht zijt afleidingen te zoe- ken. Daar straks hadden we den j indruk dat ge het personeel wildet j opruien tegen den Ministèren tegen j het Nationaal Syndikaat. De Minister mag fier zijn over wat hij deedt en het Nationaal Syndikaat verbergt niets van zijne houding. De heer Van Overstraeten. De werk lieden vragen dat de afdankingen niet zouden plaatsgrijpen. GexelP. De Bruyn. Laat mij spre ken go zult straks uwe beurt heb ben. Wanneer ge boreid zijt willen we wel do toestand die uwe Russis- sche vrienden aan do Russische werklieden van het spoor hebben ge schapon,bespreken. De werklieden van hier zullen dan kunnen oordeelen zij zullen zien dat de toestan t in België tot eere strekt aan ons land on voornamelijk aan hem dio de hooge belangen on zer spoorwegen voorzit. Het Fronters Despotisme, leidt tot echt vandalenwerk. Daarom blijven de arbeiders met hand en geest, het glori euze Socialisme een en onver deelbaar getrouw. Als er in ons land een politieke partij bestaat, die soms van demago gie overloopt, is het wel de frontpar- tö Dat bewijst ons de kampagne, door hun plaatselijke blaadjes «De Den der en «De Werkman geleverd, betrekkelijk de werkvoorwaarden der Staatsagenten, en in 't bijzonder de kwestie der afdankingen van het overtollig spoorwegpersoneel. Met deze kampagne beoogen ze voorzeker de arbeiders afkeer te doen krijgen van het Nationaal Syn dikaat en ze op te jagen tegen hun nen grooten vriend en weldoener, Gezel Anseele, Minister van IJ. P. T. T. Z. L. Nochtans de Spoor- en Staatsar- beiders weten genoeg dat ze van de frontparty niet veel te verwachten hebben. Eischte M. Van Opdenbosch bij voorbeeld, niet gedurende de b< spre king der wet op de Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen; dat er dienden meer rechten toege staan te worden aan de aandeelhou ders dier maatschappij Dus, vol gens dien Heer waren de kapitali sten nog niet machtig genoeg. Hebben de frontersspoorarbeiders of bedienden zich al afgevraagd, hoe het personeel het zou maken, onder een bestuur in dien zin samenge steld, zooals M. Van Opdenbosch het zou willen Nu heeft het personeel meezeggingsschapin hetbedrljf, wat niets dan veel goeds k&n teweeg brengen voor de betrokkenen. Ieder maal de vertegenwoordigers der frontpartij, de kans klaar zien om het Nationaal Syndikaat en Ac- seele te bekampen, laten ze op zich niet wachten. Zoo, vóór enkele weken stelde M. Van Opdenbosch de minister de vraag, hoe het kwam dat het Syndi- kaal blad De Eendracht het bij zonder bevel 5oB afkondigde op den zelfden dag, dat het bevel in de bureelen verscheen. Vraag gesteld uitsluitend uit haat, tegenover de machtige vakbond van het spoor wegpersoneel. De ondervraging van M. Van Op denbosch, betreffende de afdankin gen, had ook geen ander doel. Aardige politiekers, voorwaar, die vandeneenen kant schijnen op te komen, tegen de moderniseering van het spoorwegbedrijf, en van den anderen kant, kritiek makeD, soms op de loonen en op de te hooge tarie ven. Nochtans, waar de frontpartij op perste meestei speelt, daar is de toestand gaosch omgekeerd van wat ze voor de Spoor-en Staatsdiensten schijnen te willen. Nemen we tot voorbeeld de ge meente Denderleeuw. Bestuur 5 katholieken, 6 fronti- sten, dus de meerderheid en dit sinds 7 jaren. Loonen Gemeente-Kantonnier, gehuwd, alle dagen te werk gesteld, wint do kolossale som van 15 fr. per dag of 1,87 fr. per uur Kasseier der gemeente, gehuwd 5 kinderen, alle dagen in dienst, wint, kindertoeslag inbegrepen 3,5o fr. per uur. Bediende van het gemeente secre tariaat, gehuwd, 2 kinderen, wint de groooote som van 5oo fr. per maand of 6000 fr. per jaar, allts inbegrepen Van gemeentebijslag voor onder wijzers is er geen de minste sprake. Do duurtetopslag voor secretaris en politie is er armzalig, to weinig om te D ven en te veel om te sterven. Van betaald verlof, vergoeding in geval van ziekte statuut, medezeg- gingsschap, enz. is er natuurlijk geen sprake. Anseele. die alles tot stand bracht op een tijdverloop van min dan 2 ja ren, doet niets voor 't personeel zij op 7 jaren brengen het niet verder dan 't begin Zij zijn de redders van het gemeente- en staatspersoneel I Met de afdankingen 't zelfde spel. Kritiek genoeg alshet't spoorwegbe- heer overtollig personeel, by gebrek aan werk aan de deur moet zetten, met 4 of 6 maand volle wedde. In 'k Wil een beroep doen, op al onze aangeslotenen der party Waarom Om hen te verzoeken in zulk groot getal mogelijk, binnen 14 dagen, dus op Zondag 7 Oogst, naar Onkerzele te trekken, om er mede te manifesteeren by de in huldiging van het socialistisch lo kaal aldaar. In Onkerzele vertoeven van de oudste socialisten, van de eerste strijders in ons arrondissement, waaronder onzen ouden kameraad Van den Hova Leander. Wie kent er hem niet De socialisten van vroeger heb ben hem leeren kennen in onze Arrondissements Congressen, in meetings, in propagandatochten, en hebben steeds zyn standvastig heid en ieverbewonderd. De jongeren hebben hem ge vonden in onze rangenen hebben hemzien bekroneninl92l. als bur gemeester zy'ner gemeente, toen hy er door zyn ieverig werken, de meerderheid met zyn socialisti sche vrienden in den gemeente raad wist te veroveren. Wy hebben hem dan ingehul digd als burgemeester, en wy al len hebben ons kunnen overtuigen hoehy den lieveling was, van de inwoners zyner gemeente. Het is maar. na dat AL de op- positiepartyën één karteliyst heb ben gevormd, en NA al den dwang te hebben gebruikt die ze als eige naars op hunne buurders konden uitoefenen, dat zy er in gelukt zyn met enkele stemmen, hem die meerderheid in de laatste gemeen teverkiezing te ontnemen. Onzen ouden socialistischen burgemeester is nu den lokaalhou der van het nieuw Volkshuis dat er ingehuldigd wordt, en wy zyn verzekerd, dat hy in dit Tehuis al de verdrukten en uitgebuitenen zijner gemeente zal weten byeen te brengen, en in de eerstkomen de gemeentekiezing opnieuw een socialistische meerderheid zal we ten to veroveren. Wij gaan dus naar Onkerzele, voor de inhuldiging van het So cialistisch Volkshuis, by onzen ouden vriend en koeoen stryder, Leander Van den Hove. Op 7en Oogst, zyn we allen te Onkerzele, metonze muzieken van Aalst, Denderleeuw, Niuove en Qeeraardsbergen. Leander, we komen in groot getal, wees er van verzekerd FRIEDERIK. Denderleeuw dankte het frontisch gemeentebestuur, in volle winter, een kasseier met helper af, zonder één centiem vergoeding, en dit niet tegenstaande er werk te veel was. Arbeiders van spoor- en staats diensten, vergelijkt deze voorbeel den. Onder 'tbestuurmetminderheid van socialisten goede voorwaarden op alie gebied; onder frontisch, vol strekte meerderheidsbestuur, slech te voorwaarden en hongerloonen op gansoh de lijn. Haddon we goen gelijk to zeggen Aardigo Politiekers Dat do spoor- en staatsarbeiders hier de les uit trekken, wat er hun te doen staat, ofwel dese volgen, die altijd op de bres waren voor hun heilige belangen, ofwel de demago gen volgen die er op uit zijn, de ar beiders van huo leiders en vakbon den afkeerig te maken, om ze des te beter te kunnen laten uitbuiten door bet kapitalismus, Een Spoorwegarbeider.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1