AALST. Muziekschool van Aalst rein regeling. ©e JZechten der Vrona l)e Serenade aan De Schryver Eduard I$ij onze vrouwen Ce: r Door tusBchenkomst van Gezel De Bruynis thans de aanslirting ver zekerd tusschen treinen 3007 en 3oo5 te Gent St-Pietefrs. Doze maatregel zal van af 2 Okto ber voor goed van toepassing blij ven. Onze Aaistersche marktkramers bekomen dus volledige voldoening. De talrijke reizigers on werklieden van Wichelen en Schoonaerde, even als deze derliju Denderleeuw-Ninovo- Geeraardsbergen zullen ook met ge noegen vernemen, dat vanaf 2 Okto ber trein 3O43 om 16,33 u. in Brussel- Noord zal vertrekken, om aldus in Denderleeuw aansluiting te geven met trein 2680 naar Geraardsborgen en te Schellebelle met trein 352 naar Wichelen. Voor dt burgerlijke werklieden van Landsverdediging Deze w erklieden werden meesten deels afgedankt zonder een cent vergoeding. Onze vrienden Dolvigne, Dierkens en Do Bruyn Prosper, hebben hier over minister Brocqueville onder vraagd. De ondervraging heefteen goeden uitslag gt had. Al deze werkliedon zullen dezelt de vergoedingen ontvangen als de yzerwegmannen. 'tis te zeggen eeno vergoeding gelyk aan 5o tot 15o da gen volle loon. Proficiat aan de belanghebbenden en voornamelijk voor de onder vragers. Het is ontegensprekelijk waar. dat onze vrouwen door de eeuwen heen, als de slaaf van de man aan zien en behandeld zijn geworden Zij bezaten niet de minste rech ten, maar veel plichten den man was hun volledigen meester, zij waren hem volledige gehoorzaam heid verschuldigd en moesten hem blindelings volgen. Hebben wij niet gezien, dat er een gehuwd man, vader van fami lie, in 't gevang was opgesloten, voor zedenfeiten, en dat het gezin eigenaar was van een huis, dat be woond was door de vrouw en de kinderen van den gevangene, en hij van in 't gevang het huis ver kocht? En op den hoop toe, wierdt de vrouw en de kinderen de straat opgezet 1 En dit was wet De vrouw mocht zelf over haar eigen loon niet beschikken, indien den man het wilde. Stilaan komt daar verandering in, door de werking van de poli tieke vrouwengroepen, die ernaar streven, hunne rechten te verove ren, benevens die van den man, en zij zullen er ook toekomen, wan neer de vrouwen het zelf willen. Nu, hebben we enkele dagen ge leden, een jongeling zien veroor- doelen, die een jong meisje moeder had doen worden en ze daarna verlaten, haar met den last van 't kind latende. Thans komt dien jongeling ver oordeeld te worden tot het beta len van i5o franken per maand, tot het 18* jaar voor onderhoud van 't kind en eene vergoeding van 300 franken en al de kosten van het kraambed. Vroeger was daar nooit sprake van. Een bewijs te meer, dat stil aan de vrouwen hunne rechten veroveren. En om daar beter in te gelukken is het noodig dat alle vrouwen, zich laten inschrijven in de poli tieke Socialistische Vrouwenbon den Nichels Alfred. Verleden Zaterdag I6e dezer had de aangekondigde Serenade, door onze Fanfaren plaats. Onze muziekanten waren «au grande completen de prachtigste marchen werden dan ook gespeeld, dat er de huizen van dreunden. In de enkele straten die wij door trokken «tonden symphatiseerende toeschouwers, met een vreugdesgelaat te kijken. Verschillende bloemengarven wer den ons door inwoners dier straten toe- ;eworpen om aan de Laureaat De Jchryver Edward, in hun naatn te overhandigen. Eene ontelbare schaar nieuwsgieri gen stonden voor het huis van den ge- vierden, dat prachtig was versierd en onze muziekanten konden zich moeilijk plaatsen om hun prachtige muziekstukken uit te voeren. Na een stuk te hebben gespeeld ver scheen de gevierde Edward op den drempel, en een salvo van bravo ge roep, een hard verdoovend handgeklap steeg in het wereldruim. Gezel De Smedt Liv. schonk in naam der Fanfare een prachtige bloemtuil, wenschte de Laureaat geluk voor zijn bekomen uitslag. Vervolgens werden prachtige bloemen overhandigd in naam van Van den Bergh Frans,Carael, Kelders-Mertens, August Van der Poor- ten-Verbrakel, de geburen uit de Raap- straat, De Schryver-Eeman, De Schry- ver-Scheerlinck, Delcord F rans, enz. De bestuurleden der Fanfare werden vergast op een lekker glaasje en een goede sigaar, alsmede al de muziekan ten, waarop in Hand in Hand r een vat lag te wachten, welke zij in een gezellig samenzijn hebben gele digd- Alhoewel, al de familiegenooten, als mede wij bestuurleden der Fanfare on der den droeven indruk van het te vroeg afsterven van onzen knappen ge zel De Schryver Kamiel nog waren ge plaatst, en we niet bedwingen konden een traan aan ons oogen te laten ont rollen, zagen we toch dat er oogenblik ken van gelukstraling op die wezens te voorschijn kwamen, omdat de zoon, de familiegenoot Edward, moest wor den gefeest voor zijn bekomen uitslag. 't Was een feest van echtminnende, echt voelende broederlijkheid, en stu ren dan nogmaals onzen innigen dank aan de Laureaat Edward, zijne moeder en de familie, welke een gul onthaal heeft verschaft, en tevens de gelegen heid gaf, om de eer welke hem is aange daan om mede te laten genieten. A. B. Lagere leergang (1* afdeeling). 1. MeldingKeymeulen Godelieve. 2. Melding (met onderscheiding) Roels Joséphine. Lagere leergang (2® afdeeling) 2. MeldingScribe Laure. Middelbare leergang (L® afdeeling) 1. Prijs (met onderscheiding)Bein- dorff J 1. Prijs De Vos Emilie. 2. Prijs Verheyden Marie-José. Middelbare leergang (2e afdeeling). 1. Prijs Capéau Jeanne De Wever Maria. Hoogere leergang (le afdeeling). Zilveren eeremetaal De Ketelbutter Gérardine. Hoogere leergang (24 afdeeling b). Gulden eeremetaalRenneboog Wivine. Onze oprechte gelukwenschen aan de Laureaten. De uitslag heeft dit jaar de eer onzer partij onvermijdelijk doen stijgen. Geen enkel partij der stad kende van hare leerlingen zulken prachtigen uit slag als de Socialistische. We zijn er trots op, en hopen in de toekomst immer beter. Nogmaals gefeliciteerd. Schooljaar 1926-1927. Uitslagen der Prijskampen Met vertraging opgenomen. 1. Klassen van Notenle&r. Voorbereidende leergang. (Leeraars Mej. St. De Bruyne, M M Jozef Cammaert en de Bestuurder) 1. Melding (met onderscheiding) Medaerts Albert. 2. Melding (met onderscheiding) Verbeeren Simone Amant Maria Van Eeckhaut Gaston. 2. Melding De Naeyer Elza Van Nuffel Marie-Louise Clauwaert Anna Cooman EvaristMeert Camiel. Lagere leergang. 1. MeldingSlagmulder Philomène De Schrijver Valéry Vander Meirsch André. 2. Melding (met onderscheiding)De Bruyn Marie De Wever Marie Calle- baut Louis. 2. Melding De Paepe Anna De Saedeleer Maria Rumbaut Roger. Middelbare leergang. 1. Prijs', (met onderscheiding) De Schrijver Hector. i' PrijsVan Campenhout Valérie Van Neck Mariette Troch Frans Verhulst Georges. 2. Prijs (met onderscheiding)Capéau Jeanne Keymeulen Godelieve Van der Heyden Irma; De Wever Georges; Keymeulen René Lemmens Prosper Van Geert Oscar. 2. PrijsRoels Joséphine; De Wolf Leopold. Hoogere leergang. 1. Prijs (met onderscheiding) De Ketelbutter Gérardine. 2. PrijsSteenhaut Mathilde Kiec- kens Georges. II. Klassen van Viool. (Leeraar: M. J. Drubbel. Bijgevoegd leeraar M. R. Lenssens). Lagere leergang A (le afdeeling. 1Melding Lemaitre Alice. 2. Melding (met onderscheiding)Van Campenhout Valérie. Lagere leergang B (le afdeeling) 2. Melding Keymeulen René. Middelbare leergang (2e afdeeling). 1* Prijs (met onderscheiding Van Geert Oscar. 1. Prijs-.Gezellin De Smedt Anastasie De Wever Georges. 2. Prijs (met onderscheiding Ge zellin Amant Elvire. Hoogere leergang (le afdeeling) Zilveren eeremetaal (met onderschei ding) Gezel Kiekens Willem. III. Klas van Vioolcel. (Leeraar M. Pr. Backaert). Gulden eeremetaal met groote onder scheiding) Gpzel De Bruyne Michel. VI. Klassen van Piano (Leeraars Mev. Haezaert, Mevr. Tange en M. De Bestuurder). Succes Succes 1!.... Inderdaad, onze vrouwen hebben den oproep om op post te zijn en jezellin Anüette Snel de verdiende lulde te kunnen aanbieden prachtig beantwoordt. Toen onze Harmonie Arbeid en Kunst hare jubelende muziektoonen liet weergalmen, en de opmarch aan ving om de Veterane naar haar huis te gaan halen, hadden we een prachtige stoet van vrouwen. Elks gelaat glinsterde van genoegen en met het hoofd omhoog, zagen wij ze huppelend en tuppelend hunne korte yrouwenstapjes heel vlug nemen om te kunnen volgen. Na een kort oponthoud bij gezellin Snel, het toespreken van een paar woorden van gelukwenschingen met 'n warmen handdruk, togen we den Bolleweg over, waar er een stilstand wierd gehouden aan het huis van onzen ouden partijgenoot Eeman Petrus, om in naam van gansch den vrouwenbond een bloemenruiker aan dezes echtge noote, welke sinds geruimen tijd ziek is, te overhandigen. Aldus de verlan gens willende uitspreken voor een spoedig herstel. 5't Was een oogenblik van aandoening en intieme zusterlijkheid, welke van de grootste beteekenis scheen als ge zellin Nichels de bloemen overhan digde. We zetten onzen tocht verder, en onze snuiters van muziekanten schenen heel gelukkig, omdat zij de eer hadden met zulke schaar noeste werkers vrou wen te mogen opleiden, en ze gingen dan ook tegen het bevel in, een paar straten overeind om daar ook de inwo ners de mooie opkomst onzer vrouwen te toonen. In het lokaal aangekomen begon middelijk het Feestprogramma Gezel Karei Van der Meirsch zorgde voor een prachtig Symphonie stuk, wel ke grooten bijval genoot. Mej. Van Kooien deed de moedersharten trillen met het zingen van Het Smederslied. Het succes was enorm. Ons vrouwenkoor liet hierop voelen dat zij iets kunnen presteeren en we kre gen ten gehoore Het lied der Tortel, en Een liedje moet er zijn. Er werdt na een oorverdoodend handgeklap om herha ling gevraagd, welke geschiede. Van dien oogenblik scheen den geestdrift ten top te stijgen. Een mooi gedichtje Moeder werd voorgedragen door Mej. Verbrakel. Menige vrouw pinkte een traan weg doordeontroeringdatze voelden bij het hooren van dat fijntrillend stemmentje. Van der Meirsch André, zoon van Karei, vergaste ons op het verrukke lijke muziekstuk Faust Een muisje kon men in de zaal hoo ren loopen... bij al die vrouwen scheen er meer gevoelen te huizen voor de prachtige muziekkunst dan bij onze mannen. En dit is van beteekenis. Ver volgens werden de Feestreden uitge sproken. Rede van gezel A. Nichels Beste Gezellinnen, Het verheugd ons ten zeerste, hier vandaag het woord te kunnen voeren op het feest dat ter eere onzer geachte gezellin Annette Snel, als 25 jarige vlaggedraagster, is georganiseerd. De werking van Annette Snel mag als een toonbeeld worden genomen, want laat ons een dertigtal jaren terug blikken, toen er nog geen sprake was van een 8 urendag van algemeen Stemrecht; van verminderde diensttijd; van sociale fondsen en vooral van een dergelijk ouderdomspensioen, dat bin nen enkele maanden zal worden uitbe taald niet aan 2 fr. per dag maar wel aan 4 fr. per dag. Toej. We willen hier niet beduiden dat het veel is 4 fr. per dag om onze oude afge sloofde moeders en vaders met te leven maar we zijn toch fier te mogen zeggen dat het de socialisten zijn, die dit heb ben invoege gebracht. Wanneer we op dat alles terugblik ken en nagaan wat de werkende klasse heeft veroverd, mogen wij zeggen dat er een stuk leven van strijd en opoffering van Gezellin Snel Annette aan verbon den is. Het is ongeveer 30 jaren dat ik deel maak van de partij, en ik heb er An nette gevonden in al de besturen der jartij afdeelingen en vooral in deze der Coöperatief. Onze Coöperatieve instel lingen van toen, waren nog een nulli teit, vergeleken bij deze van heden. En ziet ze nu eens groeien en bloei ën 1!... Ons prachtig lokaal met zijn fsestzaal en talrijke bureelen, onze prachtige winkels in de stad Maar dit alles diend nog te verbeteren, want het moet gezegd dat er nog te veel vrouwen zijn welke aan onze instellin gen hun plichten te kort blijven. Onze Coöperatief zou den steun van alle socialistische huisgezinnen moeten genieten, omdat zij deze is geweest die sinds ettelijke jaren in alle werkers strijden de eerste is geweest om steun te verleenen aan stakers en ook aan zieken enz. Onze Coöperatief steld hare lokalen vrij open aan onze werkers om er hunne plannen van strijd en verovering te smeden, en zij diend dan ook eenieders steun te genieten, voooral omdat ze er gekomen is Door en voor het volk Moesten al onze vrouwen hier aan wezig het goede gedacht opvatten van gezellin Snel, welke immer de hoop roestarde eens den eind triomf te be halen we zouden met rassere schreden kunnen oprukken. Inderdaad, jaren lang heeft gezellin Snel alleen als vrouw in onze beweging gestaan en toch hield zij vol, en ziet nu eens de schaar vrouwen hier vergadert! Annette Dat is uw wer ken daarom nogmaals onze oprechte gelukwen schingen. We kreten het uitLang leve Snel Annette Rede van gezel A- Berghmaa Geachte Vriendinnen, Graag breng ik eenige woorden van gelukwenschingen bij deze van gezel Nichels en zooals hij zegde, zijt ge van daag vergadert om feest te vieren en vooral om hunne 25 jarige vlaggen draagster Gezellin Snel Annette te fee sten. Bij het eerste zicht kan dat onbedui dend schijnen, maar bij nader belich ting komt men tot dö overtuiging, dat ge met een rotsvaste wil, met onver schrokken heldenmoed moet bezield zijn, om het zoovele jaren uit te houden. Ah bij het eerste bericht dat me toe kwam, dat onzen Vrouwenbond een feest ging organiseeren tot het vieren harer 25 jarige vlaggendraagster, heb ik gezegd het is een prachtig idee En we zijn achter inlichtingen gegaan, omtrent den strijd die gezellin Snel nevens de mannen sinds jaren heeft gevoerd. Een paar Anecdootjes daar omtrent zullen volstaan, om elk te overtuigen van den durf die ze bezat om alle gevaar te trotseeren, als Gezellin Snel 25 jaar lang de vlag van de Sociali stische Vrouwenbond haar eer hoog heeft gehouden, moet het gezegd dat zij eerst dien moed en opofferings geest in den strijd bij onze onversaagde mannen van toen heeft geput. Inder daad in 189) als onze voorkampers hier in Aalst-manifesteerden voor hun rechten en vooral voor het Algemeen Stemrecht, was er An nette bij De vredelievende betoogers werden heel ruw uiteengesabeld door de Gendarmen en politie, en Gezellin Snel, kon de slagen, ja misschien den dood ontsnappen met een huis in te vluchten op de groote markt bij Frans- sens, er was toen een Bank gevestigd. Dat hinderde haar niet want kort daar op huldigden de Gentsche Socialisten een hunner eerste lokalen in en Annette was er weeral bij. Ze bezat 5 frank die ze met 5 centiem- kens in lange maanden had gespaard, en het ongeluk diende ze verloor de 5 fr.... Maar zij behoorde tot de mannen bij wie de broederliefde huisde bij wie het solidariteitsgevoel de beste plaats in het hart had veroverd, en een ronde gedaan door de oude kampster Marie Sanders, stelde ons Annette cpnieuw in 't bezit van een paar franken. Gelukkig als ze was bij het zien van die spontane broederlijkheid vanwege de Gentsche vrienden, keerde ze *t avonds gelukkig huiswaarts, en vertel de aan moeder haar wedervaren. Verre van een goed ont ïaal te ge nieten kreeg ze een goed pak., slagen niet om de verloren 5 franken, maar omdat ze met de... socialisten had gefeest Annette hare moeder was er toen nog niet voor te vinden om zich bij de socialisten aan te sluiten, vooral omdat hare dochter Annette toen tot «pot der inwoners van de stad diende, want men noemde haar in het Windmolen- s raatje van toen De lieve vrouw der socialisten Dat was geen wonder want zij be hoorde alléén tot de strijdende sociali stische vrouwen. Hoeft het gezegd dat ze jaren lang als vrouw alleen vereenigt is geweest in de breinijverheid Dat alles herinneren we graag, om dat we hopen durven dat gij vrouwen, hier aanwezig er de noodige kracht zult uitputten om het socialistisch idéé hoog te houden. Annette Snel is door haren gevoer- den strijd gebroodroofd geworden maar dat alles baatte niet. Als militante in het socialistisch le ger, was hare eenige roeping om naar meer wijsheid, naar een menschwaar- diger bestaan voor de Arbeidende klasse te streven Ziedaar Laar ideaal Het is met het oog op deze passage uit het leven van Annette Snel aan te halen, dat ik mijn vreugde heb willen uitspreken, omdat zij ons als voorgang ster een ongeëvenaard bewijs van durf en zelfopoffering daarstelt. We zijn dubbel verheugd omdat gansch den Vrouwenbond dit heeft willen her denken, en we voegen er dan ook graag onzen lofzang bij. Annette Snel heeft zich niet, in al die lange jaren van broodroof en ver volging, van haat en bespotting, den moed in de schoenen laten zinken. Zij heeft steeds met arbeid, gedubbeld en idealisme hare tegenstrevers beant woordt. De uitslag is geweest dat het doel die zij alsmede onze koene voorkam pers van mannen nastreefde stap voor stap naar zijn verwezenlijking treedt. De stoet die ik daar zoo even in do straten in oogenschouw nam, om Ge zellin Snel de bijzondere verdiende hulde te brengen, schijnt me een hulde van het hoogste heiligdom dat van het Idealisme Omdat zij mede heeft geholpen om aan ons denken, ten stuur, aan ons voelen, een warmte en aan onze toekomst, hare richt tig te geven. Doen wij heden den getrouwen eed, aan Gezellin Snel, met hare groot heid in onze ziel en het blijmoedig socialisme in onze beweging dat we •het eeuwig en vastberaden zullen die- nen. Aldus ben ik er van overtuigd dat wi. naar het glorierijk einde van den strij< ons sinds ettelijke jaren door Annette Snel voorgestaan zegevierend zullen opmarcheeren. We sluiten met de vreugdeskreet Lang leve Annette Snel Lang leve, groeie en bloeie de Socialistische Vrouwenbond I De beide sprekers werden herhaalde lijk door onze vrouwen toegejuicht. Hierna werden de talrijke Bloemen- ruikers en geschenken overhandigd, 't Waren oogenblikken van ontroe ring bij al het zien hulde, welke de gevierde werd betoond. Gezellin Nichels boodde twee oudste leden van jaren een prachtige bloem- graf, aldus de eer aan Dt Moeder willen betuigen, Als een bliksemschicht steeg de Internationale opder symhonie welke door al de aanwezigen werd mede gezongen. Rede van Gezellin Snel. Waarde Vergadering Ik ben zeer ontroerd bij al dit hulde betoon. Ge schenkt me mijn portret, schenkt mij bloemen, ge maakt ine uwe complimenten. Dat alles treft mij en ik dank er U uit ganscher harte om. Ja 'tis waar, 't is een langen termijn 25 jaar vlaggendraagster, waarlijk ik ben er zelf fier op. Ik heb ze steeds met liefde gedragen, ik heb ze gedragen als we nog klein, heel klein waren in onzen bond als de meeste vrouwen nog dachten dat ze bij de socialisten niet moesten zijn. als ze meenden dat de vrouw zich met geen politiek moest bemoeien. Ik heb de vlag gedragen, als ze van zoo weinige vrouwen wierd gevolgd, en velen zijn er die mij bij het begin met vingers wezen, omdat ik onze ge liefde vlag droeg. 'k Heb ze gedragen in onze sociali stische stoeten, als we Socialistische Volkshuizen gingen inhalen, als we op propagandatochten gingen, als we voor 't pensioen der ouderlingen mani festeerden, als we iu Brussel door de straten trokken om onze politieke rechten te eischen. 'k Heb de roode vlag steeds lief ge had, omdat ze het symbool is der ver lossing van het werkende volk, en ik zal ze steeds liefhebben, omdat ik er van verzekerd ben, dat ze de arbeiden de klasse naar den volledigen troimf zal leiden. 'k Heb steeds daar ontrent de stap pen van onze leider, Alfred Niche» gevolgd, welke onze werkers, mannen en vi meer huisg mijn schrc roode ten v No uw h Vo voori Striji de vr Hi fijne en de zich het haro -ebri frat dige allee OF terse klaa huid Vo W treii Te s'. Al ïndu Vrij' in H Al med Or jaat torz Vo Or ben fees Onk sem Lea steu het doei W i r voet dooi part grot zuil te g ouw deze Te a: zorg ach E deri zers Aug O het dag nen E VOO nise en 1 l ziel der tele oor hee dat «tri ons mo bet I see

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2