Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. ZES MAANDEN DIENST Mijn Hoekje Prijs f>er nummer 25 centiemen IN MEMORIAM. BERICHT Stad Aalst 2i« Jaar N<f31. 31 Juli 1927. RECHT EN VRIJHEID In memoriam Jean Jaurès gestorven op het altaar des arbeid8 in 1914. Door onzo jeugdgroepen is over gansch het land eene beweging op touw gezet voor de zes maanden dienst. Inde partijbladoo wordt er over geschreven eD in vele bladen onzer tegenstrevers wordt ook erkend dat er moet getracht wordenden militai- ron diensttijd zoo kort mogelyk te maken. De minister van landsverde diging in zijne redevoering ter gele- {enheid der bespreking der begroo- ing liet ook verstaan, dat hij niet vijandig is aan den verkorten dienst- tijd. Onze partijgenoot de Brouckère in eene prachtige redevoering en met zijne gewone duidelijkheid zette het standpunt der socialisten uiteen. Het vraagstuk van don zes maan den dienst is gesteld, een wetsvoor stel is in do Kamers neergelegd door Hippoliet Van De Meuleboeck, Des trée enz., en de parlementaire groep is zinnens al te doen wat mogelijk is om nog voor nieuwjaar in de Kamers eene ernstige bespreking uit te lok ken en al de krachten in te spannon om eene oplossing te bekomen. Het is nu reeds genoeg bewezen, door mannen van 't vak zelf. dat een dienst van zes maanden voldoende is, om een goed afgericht soldaat te makeD zulks wordt om zoo te zeg gen door niemand meer betwist. Kr wordt enkel door sommigen vooruit gezet dat het onmogelijk zou zijn met den zes maanden dienst een le ger in te richten; hetwelke in staat zou wezen, in tijd van nood, op af doende wijze, onze grenzen te verde digen. Maar door officieren zelf is het nu ook wel reeds bewezen, dat het wel mogelijk is een degelijk verdedi- gingsleger in ons land in te richten met een diensttijd van zes maaQden; en ons leger moet toch niet anders zjjn dan een verdedigingsleger Wij mogen gerust zeggen dat er tegenover deze hervorming in het le ger, geen ernstige tegenstand meer wordt ontmoet, en wy hopen dat, dank eene wel georganiseerde be weging, weldra de diensttijd in ons land zal worden gebracht op zes maanden. Maar er dient ook rekening ge houden, van de manier op dewelke men deze hervorming wil doorvoe ren, of met welke andere wyzigingen op legergebied men dezehervorming wil doen gepaard gaan. Er wordt veel gesproken over de voorbereiding der jeugd inde scho len. Zal men in de geest onzer jeugd let militarisme trachten te doen in gang krijgen, of zal men zich tevre- len stellen met de leerlingen door turnoefeningen voor te bereiden om met meer gemak hun militaire dienst te leeren Wy denken dat het laatste vol doende is, en overigens ons volk is Diet militarisch gezind. Wij zijn 't akkoord als er een leger bestaat, dat dit leger degelijk moet ingericht zijn, maar er zal moeten gewaakt worden, dat men onder voorwendsel van te zorgen voor een goed kader, niot in het leger zelf, een soort tweede leger ingericht van huurlingen, zoodat zoodoende men afwijken zou van het doel, het welke wij beoogen door de zes maan den dienstde demokratieseering van 't leger Door enkele verstokte militaris ten, wordt er gewezen op de nog steeds gespannen internationale toestand, en dus het nog dreigend gevaar voor confikten tusschen de andenen dewelke aanleiding kun- Den geven tot nieuwe oorlogen.- Wij zullen de laatsten zijn om te ontkennen daternog steeds oorlogs gevaar bestaat de socialistische partij in aü° landen, door hare bij- londerste verlegenwoordigei s ver waarloost ook niets om alles te be lachten, wat dit gevaar maar eenig- Eiris kan verminderen en de kansen van verstandhouding tusschen de volkeren te vermeerderen. In afwachting dat de volkeren zul- •d begrepen hebben dat allen er evenveel belang bij hebben den oor log uitte roeien, willen wij onze mili taire lasten verminderen niet enkel op geldolijk maar ook op persoonlijk gebied tot het minimum noodzake lijke. Als in de verschillende landen, de legers nog slechts zouden ingericht zijD, met het doel zich te verdedigen tegen de mogelijke aanvallen, zou den wij zeker een stap nader zijn tot de ontwapening. In do conferentie's dewelko plaats hadden om over ontwapening te spreken, in men het eens geweest om de oorlog te aanzien als het af schuwelijkste en het gruwelijkste, was men het eens om te verklaren dat een nieuwe oorlog, een oorlog nog moderner zooals men zegt, als de oorlog van 1914-1918, geen onder scheid meer zou maken tusschen de burgersbevolking en de militairen, en het voorbrengstvermogen en be schaving der menschen misschien wel totaal zou vernietigen. Wij aanzien den korts raogelij- kon diensttijd als een middel om naar de ontwapening te gaan, niet enkel op stoffelijk gebied maar ook in de geesten. Helpen wij onze jeugdgroepen in de beweging voor den zes maanden- dienst uit al onze krachten, en wij helpen mede om onze partij te ver sterken. Het is het beste middel om het socialistisch streven meer te doen kennen. G. DE NAUW. Wie iets over heeft voor de oude strijders, moet mede naar Onkerzele. 31 Juli 1914 Dertien jaar schei den ons reeds van de tragische dag waarop de Socialistische Partij en het Menschdom beroofd werd van don grooten vredesapostel, Jean Jau rès, dank aan de laffe ophitsingen van Daudet in de Action Franraise» en een doodeüd revolverschot uit de hand van Villain. Aan den vooravond van de groote wereldramp die gaosch het interna tionaal leven geschokt heeft is het voldoende dat de lage gemeene uic - werpingen in een royalistisch blad de noodige vatbaarheid hebben op een leerling aan de school van de Louvre om hem or toe to brengen het leven te ontnemen aan oazen apostel der vrede, onzen voorkamper van 't proletariaat de patroun der Jeugd Jean Jaurès. Vóór my ligt een uitgave van Larousse's Guerre 1914-18, waarin de laatste photo van Jaurès is af go- beeld. Hem beschrijven zooals hij daar staat in volle kracht, met SGhrander oog en expressieye bewe ging, terwijl hy tot de menigte spreekt, is onmogelijk. Men kan de psycologische macht die uitgaat van zyn versohijning niot uitdrukken. Men voelt het grootsche dat spreekt uit zijn persoonlijkheid men ziet niet de materialistische menseh, maar alleenlijk de ziel en het genie yau den apostel der vrijheid en vrede. Alles getuigt in hem van macht kennis en vertrouwen. Het leven van Jaurès is een aan eenschakeling van studie, werken en strijden voor zyn ideaal. Het is onmogelijk een gansche biografie te geven maar dezen die het interes «eert kunnen de noodige stof vinden in de verschillende werken die over hem geschreven zijn als Discours aux Obsèques de Jaurès Jean Jaurès van Rosa Roland en Trotzky's Vie de Jean Jaurès In 't kort, Jaurès werd te Castres op 3 September I8B9 geboren. Als kind van een begoede burgersfamilie die geen financieële zorgen kende, kon hij zich dus gemakkelijk aan den handel wijden die zijn vader uit- oefonde en heel gemakkelijk een le venspositie veroveren. Maar hij wordt door de studie aangetrokken. Na prachtige studiën te hebben ge daan is hij reeds op 26 jarigen ouder dom professor van Wijsbegeerte te Abbi en wordt belast mot de kursus- sen van Philosofie van Toulouse. Wat hem het meest boeide was het Socialisme. Lassale, MarxenMalon wekten in hem de droom op van het opbouwen van een republiek. In 1885 werd hy naar de Kamers gezonden, verslagen door de arrondissements- verkiezingen van i889, herbegon Jaurèszyn ieergangaan de faculteit van Toulouse. Het is alsdan dat hy zijn doctoraat verwierf met zyn twee zeer gewaardeerde instellingen «De la réalité du monde sensible (van de werkelijkheid der waar neembare werelden) en de primis socialisme germanici (De oor sprong van Duitsch Socialisme). Hy stelde zich alsdan terug voor aan de glasblazers en mijnwerkers en werd verkozen. Van dan af is Jaurès'leven een aanhoudend strijden geweest voor het recht der minderen, voor de op heffing der verdrukten, voor vrede en welzyn op de wereld. Elk arbeider zou moeten Jean Jau rès leeren kenneD, omdat hy de be lichaming is van de daad in de we tenschap, van de daad in don vrede hij is de man die het idealisme ge toetst heeft aan de werkelijkheid. Zijn dierbaar overblijfsel roeptods toe« On tue Thomme mais pas l'idée» Hij is in zijn graf nog een opbouwer. Het werk van Jaurès is een diepe studie van de phylosophische gang der wereld aangepast aan de econo mische en politieke noodwendighe den. Niettegenstaande hij zoo diep het waarom de zaken nagaat is het duidelijk en heel begrijpelijk. Elkeen die wat ontwikkeld is kan er ontzaggelijk nut uitputten. Zijn werken zijn allen gesteund op een ongeëvenaarde documentatie, meteen krachtigen stijl geschreven en getuigen van een doorziende redeneerskracht, die eerst en vooral de waarheid zoekt en zich niet laat beïnvloeden door eenig belang. Wat Jaurès vooral kenmerkt is zyn onwankelbaar geloof in de verwe- zelijking van zyD ideaal. Elke strijder griffe deze woorden in zyn hart om ze nooit meer te ver goten. De Geschiedonis leert aan de menschen de moeilijkheid van groo te taken en dan langen duur der vol brenging, maar zy rechtvaardigt de onoverwinnelijke hoop. (Redovoerin- gon aan de Jeugd). Heden is het de dertiende verja ring van de laffe moord op onzen apostel. Onsterfelijk staat zijn naam geboekt in de annalen der meDschen als martelaar van den vrede Gezel Van de Velde zegt het duide lijk in zijn artikel opgedragen aan zyn vriend. En door hem (Villain moordenaar van Jaurès) missen wy Jaurès op het uur dat wij hem meer dan ooit noodig hebben om de Socia listische kracht te verheffen,en den waren vrede aan Europa en aan do wereld te prediken Herdenken wy hem waardig. Elk arbeider denkedien dageenoogen- blik aan hem die de verpersoonlij king is van ons ideaal, die leefde als stryder en stiorf als martelaar voor vrijheid, broederschap en wereld vrede. Jean Jflurèa gegroet, gegroetWij volgen U. W. C. JEAN JAURÈS. 18-7 27. min of meer gedwarsboomd, vooral voor wat den financieelen kant van de zaak betreft. Nochtans geloovon wy terecht te mogen fier zyn, op de afgedaDe pro paganda. Honderd duizend vlug schriften werden over heel het land verspreid. Talrijke meetings alsook een nationaal petionnement werden ingericht. Overigens, de Belgische Werklie denpartij heeft de krachtinspanning van de arbeidersjeugd geestdriftig begroet. Mag onze actie, nu we om zoo te zeggen ons strijdmateriaal verspeeld hebben, verslappen Ware het niet gevaarlijk, iüdien we de openbare opinie tot de maand November onbe werkt lieten Uw aller antwoord laat zich reeds raden en is dus wol overbodig. Ja, makkers, we moeten volhouden met den taaien moed en de geest drift, die jonge harten bezielt. We moeten kunnen toonen aan de bour geoisie, dathet voorstel Vandervelde geen uitvloeisel is van een voor het land noodzakelijk iets, maar dat het een oisch is die gesteld wordt door al wat jong is, door al wat niet wil gebonden zyn aan militaristische princiepenen zoowel verdodigings- als aanvaloorlog verfoeit. Om die propaganda mot goed ge volg te doen slageD, behoeven wy natuurlijk over het noodige mate riaal te beschikken.... en die strijd middelen (aanplakbrieven, vlug schriften enz.) kosten veel geld. Willen wij het dus volhouden tot de maand November, daD is het noo dig dat beroep gedaan wordt op den steun der gemeenschap, die voor de zooveelste maal door de arheidors- klassezal gesymboliseerd worden. Ouderen, wij willen en zullen wer ken. Aan U, ons door uw zedelijken en financieelen steun naar de over winning te leiden. Makkers, steunt onze Muüities voor de Zes Maanden DE SOC. JONGE WACHT. Eindelijk hebben de vrienden van Onkerzele een eigen lokaal. Wij huldigen dit Zondag in. Allen er heen. Leander een landbouwer dan nog, is een onzer strijders van het eerste uur, en we moe ten naar zijne gemeente. Ik ontvang hethierondorstaande briefje Het blad Vooruit is zinnens voor 1928 een almanak uit te ge ven, waarindelyst der mandata rissen van Kamer Gemeente en Provincie der beide Vlaanderen zou in voorkomen. Wil zoo goed zyn my de namen en adressen vanvoornoemde man datarissen uit uw arrondissement te laten kennen (Get.; EM. VERGEYLEN, Gent. Daar ik dien lyst onvolledig be zit, vooral van de gemeenteraads leden, zoo bid ik de vrienden, me onverwijld het gevraagde te zen den, opdat ik aan do vraag van gozel Vergeylen zou kunnen vol doen. NICHELS ALP. Ja, Ja, 'tis nu eens naar Onkerzele dat we gaan, bij die BOËKKENS die in 1921, de meerderheid gaven aan de sociali sten, maar nu enkele stemmen te kort kwamen, doordat AL de oppositiepar tijen, kartel hadden gesloten. De eerstkomende gemeenteverkie zing, is Onkerzele, weer gansch rood. Toekomende Zondag zijn we er. Onze Munitie voor de Zes Maanden. Door eon samenloop van omstan digheden zal hf»t wetvoorstei, betref fende de trapsgewijze verwezenlij king van den zes maandendiensttijd, maar eerst in de maand November besproken worden. Onze actie die er op gericht wasr dat de bespreking in Juni Juli zou hebben plaats gegrepen, is dus Eervolle onderscheiding. Wy vernemen met groot genoegen dat onzen stadsgenoot H. August F. Van Ittorboek, oud-leerling der Staatsmiddelbare Jongensschool T/S in den loop der week met de groot ste onderscheiding zijn eind examen heeft afgelegd aan do Hoogeschool te Gent, van Dokter in Natuur- en Wiskunde. Wy bieden den jeugdigen laureaat en zyne Geachte familie, onze op rechte gelukwenschen aan. Eene nieuwe manier van uitbui ting wil ik hier in 't openbaar aan klagen. Waarover het gaat? Wel in het Sottegemsche be staan er groote pachthoeven, die op bunnebeurt onderverhuren. Ja, onderverhuren is wel niet het juiste woord, want den bewoner van het kleine pachthof, betaald geen huurprjjs in speciln maar wel in arbeid. Zoo komt me het volgende ter kennis gebracht te worden Een gezin, met een talryk kroost, woont in een dergolyke pachthoeve; het heeft woonst en vier (4) dagwand land, en heeft geen centiem te betalen, maar is verplicht, integendeel zijne kinde ren op de groote pachthoeve, eige naar van de kleine, aan een onbe paald loon te laten werken, en zelfs is de vader op zyne beurt verbonden, om zjjn arbeid te leve ren wanneer men het eischt. De betaalde loonen zyn voor den vader 5 franken per dagvoor de kinderen 2 en 3 franken plus de voeding Ze komen op de pachthoeve zonder pryzy te betalen, maar bij het verlaten, wordt er insgelijks geen vergoeding toegekend. Van de geschrevene voorwaar den heeft de pachter zelf geen af schrift. Hij zit dus volledig in d'handen van den baas, want het is genoeg, dat er oneenigheid bestaat tus schen beiden, om den onderpach ter op straat te zetton. Wie snapt er niet de uitbuiting? Do kinderen bestendig bij den baas, werkende aan 2 en 3 fran- keyper dag; do vader wanneer men het verlangt aan 5 franken daags, meer den boerenkost. En bovendien gedurig de onze kerheid, zijn woonst te werden ontnomen, want gezien er hier feitelijk geen huur wordt betaald, woont men zonder titel of recht, en zulks geeft den eigenaar het recht, den inwoner in koi te dagen op de straat te zetten. Het is nu het geval, met een kleinen landbouwer, die zijn opzeg komtte ontvangen, nadat by twee en een half dagwand land heeft bezaaid, terwijl hy er aangeko men is, met één bezaaid dagwand. En zeggen, dat dezen die zóó onmenschelyk is, dit talrijk gezin de straat op te gooien, na hot vier jaar lang uitgebuit te hebben, een klerikaal is van het zuiverste wa ter, en dagelijks onzen lieven Heer van zyn kruis zou bidden!. Dergelijke feiten bewyzen eens te meer hoe lichtzinnig de kleine boerkens handelen, wanneer ze met een grooten heer hebben te doen. Maar zulks zegt ons ook, dat er nog veel te doen is, om die ongelukkigen te redden uit de klauwen van die uitbuiters, en hierom is het noodig, dat zjj met ons socialisten verbroederen, om aan al die'uitbuiting een einde te stellen. Nu loopen ze nog meestal met dezen, die hen verdrukken. FRIEDER1K. Zondag aanslaande naar Onkerzele moet het ordewoord zijn.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1