Groote Lutte AALST. Het Bevuilen der Plakbrieven. Nog het Feest onzer Yrouwen Balspel Hand in Hand Aalst Uit de Politieke Doos Op Dinsdag 2 Augustus e. k. om 5 u namiddag SYND1SCALE RUBRIEK Lede Naar Onkerzele. DENDERLEEUW. De plakbrieven der franskiljons en verschillige huizen der fronters zijn be vuild. De fronter die gekend was, heeft niet geloochend en bekend, die daad gepleegd te hebben. Dezen die de gebouwen der fronters hebben bevuild, worden niet opentlijk genoemd, maar wel verdacht, en men vraagt uitleggingen in 't blad der fron ters, aan de heeren De Vos en De Pae* pe Arthur. Weten die wie de daders zijn Dan is het hun plicht om de verden king van hun te doen verdwijnen, ze te noemen. Ten andere, het zijn stadsbedienden en dit is eene reden te meer, om de misdadigers te doen kennen. We vragen enkel dat er licht kome in die zaak, want plakbrieven en huizen bevuilen is verre van een manmoedige daad. Het is veel eerder, een kinderachtigt streek, begaan door groote menschen. werklieden slechte voorwaarden op dringen die nadeelig zijn voor de loo nen. Integendeel doen onze partijge- nooten in het Bestuur van die weverij wat zij kunnen, in de mate van het mogelijke, en in het belang der werk lieden. Inderdaad, in deze weverij werd een fabriekraad gevormd, waarvan 5 werk- het slachtoffer jouden worden van uwe j zooals de groen-kruisers schrijven, de liberale fanatieke vrienden patroons, -i.-v.,. zoowel als de broodvoerders die gij aan de deur walst omdat zij wat meer en rechtmatigen loonopslag te vragen. Dat is liberale vrijheid hé 1 t-P j ,.n«rMi I ïaDrieKraaa gevorma, waarvan o wciK- Door het feit, dat onzenV1®". is Heden deelmaken, die ten minste ieder chelszijnredeniethadt geschreden is majmd samenkomt om de werkrege ze maar zeer beknopt kunnen weerge- klachten der werklieden en geven geworden. j Bestuurvan de fabriekte onderzoeken Bij vergetelheid niet vermeld en bespreken bovendien worden de 1° dat gezellin De Smet Elisa, een 1 werklieden betaald om die vergaderin bloemengarve aan de Jubelares Snel I gen bij te wonen, alsook voor de bui Annette heeft aangeboden, en hare 1 tengewone samenkomsten van den Fa- korte geschrevene rede niet kon lezen, I briekraad. door te groote aandoening. I Kunnen de groen kruisers ons een 2° dat gezel Ferdinand De Geyndt j fabrjek aanwijzen waar de werklieden van Brussel, zich bij brief heeft doen j jezelfde medezeggingschap worden verontschuldigen, de Jubelares zijn verieend Qp welke fabriek onzer stad groeten zondt en ze een lang leven J gebeurd het. dat de werklieden betaald wenschte. I worden, om de belangen der werklie dat gezel Marcel, Schepene, een I deu te gaan verdedigen naar de buree- bloemenruiker aan de gehuldigde An 1 len Nergens bestaat het in Aalst. In- nette Snel heeft gezonden, alsook dat j tegendeel hebben vele werklieden in er geschenken zijn overhandigd, door J menige fabrieken schrik, om bij hunne De Waarheid is hun Wapen!? We lezen in De Werkman van Zondag 24 Juli 1.1. De Kamer is in verlof. Ze gaf ons noch Pachtwet, noch Zesmaanden- dienst, noch Amnestie. Ze gaf ons tergende en zware be lastingen, afdankingen, duur leven en.... veel woorden Denken de altijd liegende fronters nu, dat de bevolking niet weet dat de Kamers wel een Pachtwet stemde, maar de Senaat nog niet De Kamer gaf geen tergende, zware belastingen, maar verminderde ze in de laatste we ken gevoelig, vooral voor de loontrek- kenden. De Kamer dankte geen enkel vastbenoemd werkman of beambte af. De Kamer verhoogde het ouderdoms pensioen waarvoor alléén de sociali sten hebben gezorgd. De Kamer schonk ons de wet op de beroepsziek ten en verbeterde het mijntoezicht. En wat is het deel der Fronters in al deze veroveringen Bij ilkt hsfrikingkriliik ia ajbrthirij Anders niets Voor en Tegen den Zes maanden diensttijd Onze Socialistische Provincieraads leden, hadden in dezen raad, op een zitting de stemming bij naamafroepmg gevraagd, om een wensch ten gunste van den zesmaandendiensttijd. De Socialisten, de Fronters enl Kri- sten-Werkman (M. Achterman) stem den er voor. Ziehier de namen der tegenstem mers Katholieken en Kristen-Democraten: M.M. De Vuyst, baron della Faille d'Huysse, baron de Sadeleer, Van Cau wenberghe, Vandermeersch, Cambier, D'Haese, Cooreman, Brachman Lode- wijk, Boel Julius, Rubbens Armand Vandevelde August, Van de V* attijne, Goeminne, Van Rijseghem, Foes, Van Ceulebroeck, H. Vandevelde, Vander- haeghen, Braeckman Felix R^>nse Matthys. de Fracy, de Ryckere, Tolle naere. Ridder Le Fevere de Ten hove: Van Garsie, Verwilghen, Thuysbaert, Thibaut, Van Snick, Kreden, Van Win- ckel. Liberalen De Gezelle Hebben zich onthouden katholie ken en kristen-democratenVan Steen berge, Van Brabandt, Vanden Broucke Liberalen Daneels, Marien, De Waele. De anderen waren afwezig of speel den pieperken duik. Dat onze propagandisten dit naam- lijstje goed bewaren, en het bij gele genheid eens onder den neus duwen dor knechtonpolitiekers, hun volgelin- gen. 't Was Raak afvaardigingen van Ninove en Gee- raardsbergen. 4° dat gezel Nichels bloemen is ge- schonken door de Jubelares zelf, om zijne vele jaren medehulp aan de vrou wenbeweging. Patroons hunne klachten te doen. Waarom spijkeren de groen kruissers die Patroons niet aan den schandpaal Omdat het géén Socialisten maar hun katholieke vrienden zijn. Bovendien heeft men in die weverij een begin gemaakt met sociale fondsen ftiwl.tilriiflprshnnd I int® stellen, die mogelijk nog uitge- oOC. v/Ull airijuei SUU11U j ^reid en vergroot zullen worden, waar- De makkers worden dringend I door de werklieden een vergoeding van verzocht de Algemeene Vergadering i,5ofr. per dag voor ziekte en krisis bil te wonen, welke zal plaats heb- ontvangen, vergoedingen verleend bij ben, heden Zondag 31 Juli, om 9 1/2 geboorten, betaalde verlofdagen enz. uur, in 't lokaal Hand in Hand DAGORDE 1. Geldelijk verslag. 2. Bijdrage Vlaamscbe Federatie. BJad Auti-Militarist. 3. Bespreking 6 maanden dienst. Hoeveel fabrieken zijn er in de stad waar men die sociale fondsen heeft in gericht Zijn dat zulke slechte werken die de socialisten met hunne beperkte macht hebben doen invoeren In Het Volksblad van den 3 Juli wijden de groen-kruisers nog artikel Aangezien de belangrijkheid der I tjes aan de zoogenoemde roode weverij, dagorde, mag er geen eukel oud- de blauwe schenen, die, die man- Tusschen da twee sterkste partjjën van het land CUREGHEM (Gust. Van den Broecl) FRAMERIES (De Koker Eugène) De namen der part(jën zeggen genoeg In massa naar Hand in Hand Elk zegge het voort. HET BESTUUR strijder afwezig zijn Gezel Braeckman Gust. zal de ver. adering voorzitten. Hot Bestuur. Ouderdomspensioenen De Burgemeester maakt bekend dat de uitbetalingen, van het 3' kwartaal 1927, zullen plaats hebben ten Stadhuize op de hieronder ver meldb dagen, telkens van a tot 3 i/2 1 stellen, om die nieuwe domperstruk te uur namiddag. I omsluieren, hebben wij een on- Dinsdag 2 Oogst, van i tot 22,000. derzcek gedaan omtrent de loonen die nen reeds opgeloopen hebben, durven zij niet meer herhalen dat de wevers in die weverij aan de slechtste voorwaar den van de stad zoudeü werken, maar loensch weg vragen zij aan ons om de loonen te laten kennen die de werklie den daar winnen, zooniet dat zij zullen zorgen om die openbaar te maken. Ge voelt ge lezers net venijn dat in den staart van dit schrijven zit? Nog willen zij die weverij in een slecht daglicht Woensdag 3 Oogst, van 22,001 tot 45,000. Donderdag 4 Oogst, van 45,001 tot 63,000. Vrijdag 5 Oogst, van 63,001 tot 80,000. De Burgemeester. de werklieden winnen in die weverij Daardoor zullen de lezers des te beter over de valsche aantijgingen van de groen-kruisers kunnen beoordeelen. De loonen zijn gerekend met 95 0/0 duurtetoeslag, die vanaf 16 Juli nog met 5 0/0 vermeerderd worden, Arbeiderswinnen, 3 mannen 3,21 fr. en 5 mannen 3,9o fr. per uur. Schrijnwerker wint, 5,07 fr. per uur. ll --ww 1 Portier wint, 2oo fr. per week en Sinds enkele weken hebben wij bij het 1 woonst bestuur van de Fabriek Vicose aange- drongen, om de loonen van de Potte- wasschers te verbeteren. Uit de bespre kingen die werden gevoerd is genoeg zaam gebleken, dat wijonmiddelijk vol doening zouden bekomen hebben maar daarover was de bekommering van de H. H. dat nog andere werklieden zou den aangedrongen hebben omverbete ringen te bekomen. Wij hebben blijven aandringen waar van de gevolgenzijn, dat de vergoeding voor het nachtwerk met 271/2 ctm. per uur werd verhoogd. Wij bekomen dus gedeeltelijke voldoening, maar houden rekening van de beloften ons door den Heer Bestuurder gedaan, dat er nog vermeerdering van loon zal verleend worden wanneer de nieuwe spinnerij in werking zal treden. De Cheff-en v-an 't Groen Kruis die uit knstene naasteliefde al de soci alisten op den brandstapel zouden brengen, schrijven en spreken voort durend over de oude weverij de Coc- queau, dat zij als het roode en 't slecht ste fabriek der stad afschilderen. Ze dreven hunne dwaasheid zoo ver in de kiesmeetingen uit to roepen, dat in die De Liberaal wil malgré bongré weverij van Anseele, de werklieden in doen uitschijnen dat zij geen verplich ting aan hunne leden der Reizigers club op'eggen. Waarom dan schrijven dat het ons niet aangaat, wat gij m uw bestuur be sluit Is dat geen onrechtstreeksche beken tenis van hetgeen wij schreven U VTaagt ons een naam te noemen van een persoon welke gij geweigerd hebt zijn spaarcenten terug te keeren. Het feit dat gij de reis die Maan dag 4 Juli 1.1. moest plaats hebben hebt uitgesteld en meteen de uitkee- ring der gelden, is dat geen weigering Moesten wij met zoo weinig liefde voor de arbeiders bezield zijn, als gij h.h. liberalen, we zouden u namen ge ven, maar zijn er van overtuigd dat zij Nachtwaker wint, 233,60 fr. per week (hij moet niet stoken gedurende de nacht). Stokir (voor Papmachien), 4,36 fr.p. uur Sijser, 8,95 fr- Helper 3,61 fr. per uur Wapster, 2.87 fr. per uur. Bobijnslers (Spoelsters), van 3,50 3,05 fr. per uur. Doorhaalder, 4,33 fr. per uur. Weverij Meestergast, vast loon, 321,75 Ir. per week. Monteurs, vastloon, 273,00 en 263,25fr. per week. Garenmaker, (helper der wevers) 5,17 fr. per uur. Wevers, 6o o/o winnen 5,25 fr. per uur en meer. Leerling Wever, (op 2 getouwen) wint 3,oo fr. per uur. Wanneer men de loonen beschouwt die de werklieden winnen, zijn die in de meeste gevallen beter en zekerder dan in menige andere weverijen, dus grooter alsdat de groenkruisers doen gelooven, en wanneer de cheffen van 't groen kruis dat in hun blad zullen laten verschijnen, zijn wij zeker dat de werklieden die in het kristen syn- dikaat versukkeld zijn, zullen zeggen dat is zoo slecht niet in de roode weve rij, en vele niet beter wenschen om ook op dat fabriek te mogen gaan werken, waar zij merkelijk hooger loonen zouden winnen dan nu bij hun ne katholieke Patroons. Zij weigeren het Onderzoek Gezien de cheffen van 't groen-kruis blijven beweren, dat verschillende we vers getergd en gelasterd werden, om dat zij zouden verklaard hebben, de sta- Welnu, de groen kruissers weigeren die samenkomst, en sturen mij een brief, die op denzelfden oogenblik ver schijnt in Ons Volksblad Hun stok paardje, zijn de kleine briefjes, door eenige verontwaardigde wevers ge schreven. Zij zwijgen over de onwaar dige houding van een lid van het kri sten syndikaat, die daartoe den aan stoot heeft gegeven. Neen, verschillende wevers werden noch getergd noch gelasterd, bewijs daarvan, dat er tusschen de wevers een goede verstandhouding bestaat. Maar wat er wel gebeurde, is, dat één lid van de kristene een afstootende en tergen de handelwijze aangenomen hadt, die er ver af is van overeen te stemmen met den regel van welgevoegdheid. De groen-kruisers moeten niet fier zijn van zulke man in hun midden te hebben, integendeel. De groen-kruisers gaan nu verder met de wevers in het openbaar te laste ren. Het is weinig moedig, eenvoudige werklieden met namen aan te klagen, en te weigeren om die zaak te onder zoeken. Dat doen kleine menschen die werklieden trachten te treffen, zelfs het zoover zouden drijven, om hun broode loos te stellen, zooals het gebeurde met de lo kaaiwerkers, die op herhaald aandringen van één der chelïen van 't groen kruis hun werk werden ontno men. N. B. Wij zullen later gelegenheid hebben op den brief van de groen- kruisers terug te komen. H. F. Technische en Praktische Leergangen, voor Weef' en Spinkunde De werklieden die zich willen bekwa men, om later eene betere broodwin ning te bekomen, worden verzocht deze leergangen te gaan volgen. Den Textielbond Hand aan Hand begint met de Technische en Prakti sche leergang over Weefkunde, waar voor zij een bekwame Leeraar heeft aangeworven. Deze zal aanvangen in de maand September. Reeds zijn er talrijke leerlingen inge schreven; wie nog verlangt de leergang te volgen, kan zich laten inschrijven op het bureel van den Textielbond, ten lokale - Hand in Hand In de Ambachtschool van de Klottestraat, worden eveneens leergangen ingericht voor Weef- en Spinkunde; men kaï zich in deze school laten inschrijven, alle dagen van 5 1/2 tot 7 ure, maarniet den Zaterdag. Bestuurvergaderingen. Voor de Bouwwerkers eiken Donder dag. Voor de Metaalbewerkers eiken Vrij dag. Voor de Steenbewerkers eiken Zater dag telkens om 0 1/2 ure. Voor den Textielbond eiken Dinsdag. Voor de Leder- en Vellenbewerkers eiken Woensdag. Midden Comiteit eiken Donderdag. de slechtste voorwaarden moesten ar beiden en voegden daarbij, dat die weverij één beeld was van den Socia- listischen Toekomststaat. Door het volgende kan men bemer ken, dat het dompers smeersel er een vinger dik opligt. Moedwillig zwijgen zij over de voornaamste aandeelhou ders dezer weverij; de cheffen van het groen-kruis kennen die H.H. Katho lieken. Waarom dan alléén van de so- j cialisten gesproken, omdat de dompers I kers van hunne organisatie te steuneD, de socialisten met alle middelen be- I hadden wij. aan de groen-kruisers kampen, zelfs aan de laagste zich ver- I voorgesteld, om een samenkomst te grijpen, om met modder naar de werk- I houden met de Souchenverkoopers en liedenpartij te werpen. de leden van het kristen syndikaat, Wanneer de Belgische Bank van den waar het gebeurde zou onderzocht wor- Arbeid in deze weverij belangen heeft I den, om wanneer er fouten waren be te vrijwaren, dan doen de socialisten gaan deze te herstellen, en dezelfde in die haar vertegenwoordigen, NIET de toekomst te voorkomen. In de brouwerij Jooris Daar maakt men op den oogeüblik goede zaken, maar met hun werkvolk is het zoo goed niet. Volgens een werkman die daar werkzaam is ons komt verklaren; verdienen zij daar de groote som fan 2 fr. per uur. Ook mag men overuren maken indien het werk het toelaat. In den Zomer is er natuurlijk meer werk als des Winters; zoo heeft verle den week een werkman voor zijn weekloon 195 fr. ontvangen aan 2 fr. per uur is 97 1/2 uren gewerkt, dit is gemiddeld 16 uren per dag. Hij liet ons ook opmerken, dat men voor de over uren 1,50 fr. betaalde hetgeen men ner gens aantreft maar wel 25 tot 50 0/0 meer. Daar waarde werklieden gesyn- dikeerd zijn, worden de loonen door de organisatie geregeld en bekomt men een loon zooals het behoort. Wanneer zullen die werklieden dit eens begrijpen en zich allen aansluiten in hunne vereeniging om dan aan hunne uitbuiting een einde te stellen Moest het een socialist zijn die zulke loonen betaalt en hun werkvolk de laatsten druppel bloed uitzui ^t gansch Lede waar te klein; maar nu als Fron ters en Katholieken de schandvle dragen dan hoort men geen enki woord. En die mogen kapitalen vergat op den rug van de kleine. Laffe beweringe Eenige Liberale dwaashoofden wi len doen uitschijnen dat de Socialist het N. S. willen in stukken trekken Neen totspijt van wie het benijdt zulle de Socialisten in het N. S. blijven e zal het groeien en bloeien, maar degei die onder den druk staan van het Lib ralisme ziet men twist zoeken onder syndikalisten om hun te verdeele Scheurmakers handen af, gij rij niet mede. Een Syndikalist. Brutale eigenarc Hier is het nog de gewoonte als mi in Mijnheer zijn huis woont, dat mi ook zijn werk moet doen voor eenij centiemen per uur. De zoon of docht moet dan ook onder den dwang ga staan van Madame. Vooral Madan De Cracker heeft er een handje van, zij belooft er dan nog slagen bij, en een weigerend antwoord van het zoo tje, roept zij hare zonen bijeen en ovi rompela den huurling zijn huis, stui dan twee dagen nadien den deurwaï der met een opzeg, en trachten dan d werkman op straat te zetten met h gezin, indien de wet zich ten hunn gunste uitspreekt. Men moet opmi ken, alsdat de zoon met de gemeent kiezing ook beloofd heeft EENSVOC DIE WERKMAN te zorgen. Van vrienden, moet ge 't hebben. M. DAELMAN F. DOET OC WONDEREN. Hij zet eenwerkm aan een wagon kolen om te lossen, aan den ouden tarief. Eens den was gelost, trekt hij hem 1/4 loon af.l zijn de broeders. Op Zondag 7 Biovembe neemt de Propagandaclub deel aan inhuldiging van het Volkshuis te kerzele. Wie gaat er mede Men komt 25 0/0 vermindering. Politikus Allo goede socialisten en Syndi listen zullen meegaan naar ONKI ZELEop Zondag 7 Oogst. Verti 0111 12,32 u. tot IDEGEM. Terug 2o,3o u. De Vrouwkens worden talrijk v wacht. Onze Ziekenboi Verleden Maandag werd een langrijke bestuurszitting gehoud alwaar verscheidene maatrege werden getroffen om de propagai te - verdubbelen. Ons ledental draagt reeds 1043. Onze Vrient van Iddergem slaan er zich bijzom goed door ze koesteren de ho weldra 100 huisgezinnen te mog boeken. Op voorhand proficiat. Onze Bolde doen van hen spreken. Peis ne ke Verleden Zaterdag hadden ne Wedstrijd ingericht om te ten wie er paardeken mocht rijdf maar als er paardeken gereden wo moeten er ook paarden zijn en man van 52 die altijd wint, had verloren en moest met dikke G paardeken rijden... of liever paai ken zijn. Of er gelachen werd. Met het vertr van den Congo-man geraakt do tholieke fraktie in onze gomeei raad, haar woordvoerder kwijt. Wat blijft er nu nog over In alle geval is het een groot lies voor de klerikale scholen, w Tuurken kon zoo goed appelen v citroenen verkoopen. Wanne gaat er eens aangevangen won mot het kuischen van grachten waterloopen Of wacht men n schien naar een nieuwe tyfuszie onder onze werkersgezinnen We vernem dat er begint roering te komen het groen-gele kamp, om te we wie de plaats van schoolbestuur gaat innemen. Wat we van nu weten is, dat de favori, terug kat liek wordt, in geval hij genoemd gelukt hü niei dan gaat hij ze naar don ouden stal terug.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2