Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De Intellectueëlen Mijn Hoekje Wat de Arbeiders in één jaar hebben veroverd Loontrekkers van Belgie. 24* Jaar N° 32 Prijs per nummer 25 centiemen 7 Oogst 1927. Le Progrès des Flaodres De verlofdagen van den Werkman De Coöperatie is oen der grootste machten van het Socialisme 'k Heb er reeds zoo dikwijls aange dacht, maar als er een korps onder de geleerden zich bij de Socialistische Eartij zou MOETEN aansluiten, dan is et wel dit der heeren dokters in ge neeskunde. Waarom Als mensch hebben zij hun bestaan te verdedigen zulks staat vast, maar bij het verdedigen, van dit bestaan zouden ze moeten rekening houden, van de beurs der werkende klasse en klein- burgerij, in andere woorden de eischen mogen niet TE HOOG zijn, voor de Ziekebeurzen van het kleine volk. Wij begrijpen hun verzet, tegen die Ziekebonden, waarvan heel begoede burgers deelmaken, en waar Mijnheer of Madam bij een bezoek des dokters beginnen te praten over hun nieuwe wetschen Auto, over hun verblijf aan de zee, over hun uitgaven aan toilet ten enz. om onmiddelijk daarna hun lidboekje van de Ziekebeurs te toonen, waardoor den heer dokter verplicht is, een goedkooperen tarief toe te passen. Zulks stuit natuurlijk tegen de borst en dat de heeren dokters zich tegen dergelijke bonden onverzoenlijk too nen is heel verstaanbaar. Maar zoo is het niet met de Zieke bonden der werklieden en kleine bur gers waar de eischen niet overdreven hoeven te zijn. Zij vormen dus een Syndikaat, maar niet om dezen op de pijnbank te leggen, die het reeds lastig hebben om te leven. Door hun te vereenigen, om hun be staan 'als mensch te verdedigen, ziin er zooveel heeren dokters, die mede uoeu aan den klassenstrijd zonder dat ze het zelf weten. Maar komen we nu tot hun Socialist zijn terug. De strijd der Socialistische partij wordt in Hoofdzaak gevoerd, om het lot van het zwoegende, van het werken de en het al voortbrengende volk zoo dragelijk, zoo genotvol mogelijk te maken. Welnu, wij vragen ons af, wie meer dan een geneesheer, voelt beter, het onrecht, dat er hier op aarde bestaat Zijn er niet geneesheeren, die zieken hunne diensten niet wilden toedienen, omdat zij dachten niet te zullen betaald worden Nogtans alle kranke menschen heb ben recht op geneeskundige hulp. Het leven is heilig en iedereen moet Laat ons hopen, dat zij de heeren geneesheerenniet zullen blijven de oogen richten naar omhoog zooals nu, het meest altijd bij hun het geval is, maar dat zij zich eens zullen in 't hoofd prenten, dat ze de klein dienen te hel pen, tot meerder genot en welstand voor het algemeen. Heeren geneesheeren, uwe plaats is bij het kleine, maar het alscheppende werkende volk. Nichels Alfred. Over de 25s verjaardag van te Dottignies. Men weet dat La Prévoyance So ciale een groot deel van haar beschik baarheden gebruikt tot het oprichten van Volkshuizen. Door dit feit worden deze hare hjroo- theekschuldenaars, of huurders. Zoo i had Le Progrès des Flandresals i eigenaar onze verzekerings-Coopera- tief. J Hoe volmaakt deze ook moge wezen, houdt men er ten hoogste aan, zijn eigen meester te zijn en in Maart I I921 werden de vrienden van Dottig- i nies kooper van hun instellingen. Deze koop is het schitterenste bewijs I van de groeiende macht van het Socia- lisme in deze gemeente, overgeleverd aan de meest achteruitstaande reactie, i Niettegenstaande, geneesheer, werd de burgemeester er ziek van, zelfs als goed Katholiek werd hij door St. Hu bert niet verhoord, en werd als razend. Deze razernij kwam ter uiting ter ge- legenheid van de 25* verjaardag van Le Progrès des Flandres Is het te geloovenin 1927 vindt men nog in België een Burgemeester zoo ploertig, om te verbieden aan op bouwers als Chèvremont, Vercammen, Vandervelde te spreken van op het bal- I con van het Volkshuis. Om te spreken over wat Bij God over de Coöperatie j Arme vriend, uw kalender is ten ach- ter, en we gelooven dat we den onzen niet zoozeer vooruitloopen, om te Dot tignies een Socialistisch Burgemeester te hebben, verstandig genoeg om te I begrijpen, dat hij zich boersch en bela- chelijk zou maken, wanneer hij aan de j Katholieken van de streek zou verbie den lucht te geven aan hun Christelijke gevoelens. recht hebben op de noodige zorgen, om dit leven zoo lang mogelijk te rekken 1 schDeandka'g ^tfbeJvervróegd, E« Kijk eenseen dokter bezoekt een ZQ0 onverdraagzaam te maken en de zieken hij heeft versterkend voedsel ÖOgen te hebben geopend van degenen gaan. noodig hij zal bevelen, dat hij zooveel te Dottignies die gevoelen, denken en Nieuwe wetten komen, eindelijk, de beschouwden de toekomst met de grootste vrees, de arbeidersorganisaties waren in gevaar. Gelukkiglijk werden in al de lagen van de bevolking menschen gevonden om al de levende krachten te verzame len, om de paniek te vermijden en om, in een groote krachtinspanning, den toestand te redden. Zulks is nu een af gedane zaak en de geheele wereld, na met ontroering onzen strijd te hebben gevolgd, brengt hulde aan het sukses van onze inspanningen. Het is waar dat er zware offers wer den gedaan onder vorm van nieuwe belastingen, maar er moet worden op gewezen, dat de belastingen meer op de gezinnen wegen met groote en gemid delde inkomsten dan op de kleinen. Terwijl deze laatsten een last dragen van o,8 o/o betalen de gemiddelde be grootingen 1,46 o/oen de rijken 2,17 o/o. Maar het groot en beslissend resul taat dat werd bereikt de stabilisatie van onze munt rechtvaardigt al de offers die werden gebracht. Nu staan wij op een vasten en zekeren grond de zaken kunnen op vaste basis worden hernomen en zich uitbreiden de her aanpassing der loonen en traktementen geschiedt op. normale wijze en de re geering geeft het voorbeeld daar zij voorl Januari een definitieve heraan passing der traktementen voorbereidt. Het evenwicht der begrooting dat op breede wijze is verzekerd heeft niet al leen toegelaten aan het delgingsfonds van de openbare schuld de noodige gelden te geven, maar ook van in het domein der sociale wetgeving de noo dige heraanpassing te doen. Viifdui zend invalieden van den arbeid, ge kwetst vóór de wet van 1903, en 8.600 na deze wet verongelukt en die slechts onbeduidende vergoedingen ontvingen, hebben hun rente op een voldoende wijze zien verhoogen. Zeshonderd dui zend verzekerden van het werkloozen- fonds ontvangen boven hun vergoe dingen, verhoogd tot 660/0 van nun bijdragen, hoogere vergoedingen, wan neer zij beroep moeten doen op het nationaal krisisfonds. Onze mutuali teiten, die gebogen gingen onder de lasten van hun vele diensten, hebben voor 1P26 een buitengewoon krediet van 4 1/2 millioen ontvangen dat hun gevaarlijken toestand zal herstellen en zij mogen voor de volgende jaren op belangrijke kredieten rekenen. Het parlement was eveneens in de gelegenheid de 1.0 millioen te stem men noodig voor de verhooging der ouderdomspensioenen 325.000 ouder lingen genieten reeds van ouderdoms pensioen op 65 jaar en de regeering gaat binnen kort aan de ongelukkigsten onder hen verhoogingen toekennen die voor 1927 van 360 tot 720 frank zullen De regeering, na kennis te hebben ge nomen van de konklusies der kom- misie van de groote werken, neemt de noodige maatregelen om het land van de noodige werktuigen te voorzien. Om dit alles te kunnen tot een goed einde brengen, zal er een nationaal fonds worden gesticht die eindelijk een goed tecknisch onderwijs, die de nijverheid broodnoodig heeft, zal in richten, want, eilaas, wij hebben slechts 120.000 leerlingen in deze beroeps- scholen dan wanneer wij er 400.000 moeten hebben. En nu vol vertrouwen en hoop 1 Weest gelukkig op dezen feestdag. In afwaehting dat by de wet op de wekeiyksche rust en achturen- dag, de wet op de verlofdagen zal gevoegd worden, zyn er toch reeds een aantal werkmakkers, de begunstigden, die zich met wekeiyksch sparen, jaariyksch dit genot kunnen verschaffen. Wen ze naar zee, in de bergen, op den buiten hun verdiende rust nemen, toch zjjn er oogenblikken, dat men zich in zy'n eenzaamheid afvraagd, «Heb ik wel myn plicht tegeD over vrouwen kinderen ge daan» 7 En dan spiegelt zich wel eens voor den geest «ben ik wel vol doende verzekert, op het leven, te gen brand en ongevallen,..» Zoodra die vraag zich voordoet, hoeft ze een oplossing. Dewelke Terug t' huis, zal iedereen zyn polissen nazien,of beter nog, laten nazien door LA PREVOYANCE SOCIALE. melk," zooveel eiërs noodig heeft om zich te herstellen. De moeder, de vrouw, die haar man, haar kind, haar lieveling aanbidt, bezit niet de geldmiddelen, en den zieke moet het versterkend voedsel missen 't Gevolg kan zijn, dat de zieken niet gered zal worden, maar het leven er zal bij inschieten redeneeren. EEN REDE VAN WAUTERS Ter gelegenheid van het Nationaal Ofwel de zieke zal langzamerhand ge- 1 peest waren ongeveer 8.000 arbeiders nezen, eu niet zoo spoedig bij gebrek die 25 jaar en meer bij den zelfden aan 't herstellend voedsel, en dan ge Werkgever hebben gewerkt, Donder - beurd het zeer dikwijls dat den zieke dag in de hallen van het Jubelpark ver- NIET GEHEEL HERSTELD, naar t eenigd. werk moet togen, omdattzyn arbeid het j Wauters, minister van den arbeid heeft tot hen de volgende rede gericht lijst verlengen van de wetten die de arbeiders beschermen een wet die de schade herstelt gesticht door beroeps ziekten zal binnen kort in voege treden; de mijnwerkers zullen, door tusschen- komst van hun vakbonden, de mijn- toezichters kunnen aanduiden in de maand Mei eerstkomend grijpen de verkiezingen plaats voor de werk o rechtersraden om aan al de arbeiders i aj <je patroonsafgevaardigden stem- Aan al de De tiende Internationale Confe rentie van den Arbeid, vergaderd te Genéve van 31 Mei tot 18 Juni 1927, heeft twoe Internationale overeen komsten gestemd, waarin voor alle landen, aangesloten bij den Staten bond, do noodzakelijkheid uitgeroe pen wordt zoodra mogelijk, indien zy het nog niet deden, over te gaan tot de verwezenlijking der Verplichte verzekering tegen Ziekte van alle loontrekkers De overeenkomst betreffende de werklieden van de nijverheid, den handel en van het huispersoneel, werd gestemd met 97 stemmen te gen 9. Deze betreffende de landbouw- arbeiders met 85 tegen 9. Bijna al de regeeringsafgevaardig- den stemden voor Al de arbeiders- fgevaardigden stemden voor! Bijna noodige brood moet brengen voor t gezin, en zoo sterft hij dan langzaam maar zeker een tevroegtijdigen dood. Menschen worden ziek, omdat zij onvoldoende zijn gehuisvest; zij wonen ongezond en kunnen zich heel dikwijls niet genoegzaam tegen de koude be schutten. Dit alles verkort het leven. Wie is de eerste om dit alles te be Gij zijt hier 7.0G0 arbeiders van de bureelen en werkhuizen 1 Het land vereert u op den nationalen feestdag, voor uw lang leven van goe- j toe te laten hun beroepstribunalen te hernieuwen. Anderzijds zal er een sterke aktie worden ingezet om de krotten uit te roeien het werk van de Nationale Maatschappij der Goedkoope Wonin gen, dat reeds een kapitaal van 800 millioen heeft opgebruikt, heeft de toe latiug bekomen een leening van 100 millioen aan te gaan om haar werk zaamheid te hervatten. Wat bewijst dat het werk van nationale en menschelijki voorspoed en van de verbetering van s sociaal leven. En het is met een waar genoegen dat ?non,n,«Wr ik mij dit jaar tot u richt in het ver statigen De geneesheer. trouwen dat iedereen van u mijn woor- Zijn zij het dan niet, die ook de eersten j den van hoop en zelfvertrouwen in zijn zouden moeten zijn, om de wan toestan- mj<jden zal overbrengen, den der hedendaagsche maatschappij vnriae iaar leefde het land te "V tklageertenn oTkTveTndering midde/vaf d^— finantieële mede te omda^erandermg moeüijkhed de ongerusthe.d vnorsnoed'en^ vatTde Verbeteriifg van al 'de aan te brengen Ja, niet waar -"J"'" I ueersch{e in a, de middens raze munt daarom is het te verwonderen d*1 wasaandegevaarlijksteschommelingen sldscbla/tls waar er zi^n genees heeren, i onderworpen de Staatsschulden groei- die reeds Socialist ^^n de emsté i dreigd; de produktie voorwaarden wei- is toch te gering omdat zi into eerste ^en^nor^aal de rijs van het ieven plaats zien, wat er op dit gebied kan onophoudelijk de huismoeders en moet gedaan worden. moeilijkheden voortgezet wordt Het land dat arbeidt zal zich reken schap geven van de prachtige inspan ning die werd gedaan en zal begrijpen dat het slechts kan verzekerd en uit gebreid worden door den onophouden- aen arbeid van allen. Daar het algemeen vertrouwen is teruggekeerd, heeft ook de spaargeest zijn macht terug gevonden. Iedere maand worden er in de spaarkas van 50 tot 60 millioen meer gestort dan er wordt afgehaald. Maar dit alles zou niets beteekenen in - dien de nationale ekonomie niet werd gestuwd naar betere voortbrengst-met- hoden. don voor Maar de vertegenwoordigers van het Belgisch Patronaat onthielden zich bij de stemming daaruit blykt dus dat do werkgevers van ons land geen wetgeving willen die de ge zondheid der werkers zoubeschor men en die het gezin van den arbei der van de ellende zou vry waren. Nochtans onmiddelijk na deoorlog sprak do Kamer zich uit ten gunste der verplichte verzekering tegen ziekte en invaliditeitReeds in 19^0 werd door Minister Wauters een wetsontwerp op de verplichte verze kering tegen ziekte en invaliditeit voorbereid In I92B werd door een liberaal volksvertegenwoordiger een gelykaardig wetsvoorstel ter Kamér neergelegd Arbeiders, wij hebben lang ge noeg gewacht! Eischt mot ons dat het Parlement, zonder verder uitstel een wet zou stemmen, waarbij ton minste de verplichte verzekering te gen ziekte ingevoerd werrdt. Het Nationaal Verbond der Federaties van Soc. Mutualiteiten. Ik vermeen, dat in het alge meen, de officieële scholen niet op het voorplan worden gestold door onze partygenooten. De meeste outers zyn nog te onverschillig aan het onderwijs hunner kinderen, en nogtans 't is in de school, dat meestal de geest en het karakter der kinderen wor den gevormd. Het gebeurd nog al eens, dat de kinderen opgeleid worden, in een geest, die de ouders niet wen- schen en zelfs tegen het gedacht en de politieke overtuiging der ouders zelf. In de officieële school aal men zich wel wachten over politiek te spreken, in de vryë ofaangeno mene scholen is meestal politiek, hoofdzaak. Allen herinneren we ons nog de groote algemeene en lange werk staking der sigarenmakers van Ueeraardsbergen, die zoo moedig is volgehouden en zooveel sym pathie genoten heeft by de bevol king in 't algemeen. Welnu te Aalst, is de solidari teit zeer hoog geweest, en den souchen verkoop ten voordeele dier stakers ging wonderwel. 't Was onzen vriend Marcel Auguste, die bezig was soucheu te verkoopen, op den openbaren weg, en net spreekt, een sche penen van de stad, die aan dit werk van solidariteit mede hielp, baarde opzien. Het was op een middag, en een aantal schoolkinderen bleven uit nieuwsgierigheid wat staan, rond de vriend Marcel, en 'twierd op gemerkt door eeno non,leerares in eene aangenomene school. Kunt ge geloov, n, dat een der kinderen van een onzer goede pariygenooten van die zuster wiera gestraft, omdat ze was biy ven staaD, daar waar die socia listen souchen verkochten 7 Moet ik er byvoegon, dat het geven van die straf, gepaard ging met een sermoen over uie slechte socialisten 1 En terwyi dit meisje van hare non onderwyzeres gestraft wierd, om te staan kyken op die leeiyke socialisten, steunde naar vader mild, zijne stakende broe ders van Geeraardsbergen. Vat ge de tegenstelling Vader is solidair, steunt do stryders 't Kind wordt gestraft, om te kijken op iets, dat zyn vader zoo hoogschat en op den hoop toe, scheldwoorden aan het adres van hen, die zich offeren, om dezen te helpen,die stryd voeren voor een stukie brrod meer voor 't gezinl.. stukje bn-odmeer voor 't gezinl Neen, wy hebben ongelyk, onze kinderen toe to vertrouwen aan dezen, die de overtuiging der ouders niet eerbiedigen,enbierom is de officieële school aan te be velen, aan onze kameraden Laat ons hopen dat ze zich deze kleine geschiedenis zullen ten nutte maken, en voortaan de voor keurgeven aan de officie ële school dat wenscht in allo geval FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1