ROOD OF GEEN BROOD Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. - Kantonaal Congres - AALST. Mijn Hoekje Prijs per nummer 25 centiemen Jlan alle Sroepen van Jlalst en Omliggende Heden Zondag om 10 ure voormiddag De ^Krokodillentranen van onze al De Vrije Tijd van den Arbeider Voor onze reizende Werklieden Een misprijzende daad Onze 2° Handelsfoor 21 Oogst 1927. RECHT EN VRIJHEID De Socialistische Pers steunen, die den strijd voert tegen de financiers, is een plicht voor den arbeider. n het lokaal Hand in Hand DAGORDE 1). De propaganda op den buiten. 2). Verspreiding van «Recht en Vrijheid». 3) Verkiezing voor de Workrechtersraden. Sterke afvaardigingen worden verwacht, gezien de belang- pheid der dagorde. 5i !oo! We gaan weer 'n gang. Rood of geen rood I is weer troef. De socialisten rorden aangeklaagd als debroodroo- ers van arme verdrukte werklieden. Tschoffen klaagt ons aan in Lt Soir ,'Etoile Beige laat het doen door haar iütwerpschen korrespondent. De klei- garnaal der klerikale pers huilt in ior mee. Het is een cacophonie van lelang. Hier is het een onvereenigd rapenmakker die het slachtoffer is van je rooden, daar zijn het ongesyndi- ..K^eerde dokwerkers. Heel de burger iers valt op de socialisten, het gerecht rordt er bijgeroepen en zal natuurlijk eroordeelen Rood of geen brood 1 weerklinkt het iveral. Wij herhalen den kreetRood 1 ifgeen brood 1 Er was een tijd in ons land dat de ooden niets in den pap te brokken adden. Zij waren weinig in getal, hun akbonden waren zwak, devertegen- roordiging in het Parlement was klein, he rijken kregen vier stemmen, de ar- nen één. Artikel 31o zorgde er voor, at de vakbondleiders eerder in de evangenis dan in het Parlement kwa len. Toen waren de partij genooten an M. Tschoffen heer en meester, lijna veertig jaren regeerden de kleri- alen onderbroken. In dien tijd van pperste klerikale gelukzaligheid was r geen rood, maar ook geen brood oor de arbeiders. Toen werkten de rapenmakers van het Luiksche vijftien ot zestien uren in hunne kleine stinken- werkhuisjes. Als er moest geleverd 'orden werkten zij dag en nacht. Zij erkten lang en hard, maar verdienden en schraal loon. De dokwerkers van .ntwerpen kregen een paar franks en i halven liter jenever voor zwaren nmenschelijken arbeid. Aan de haven an Antwerpen werkte men 48 en soms o uren onafgebroken. In het bouwbe- rijf dronk men veel jenever, maar erdiende weinig loon. Nergens was de rbeid geregeld, nergens hadden de rbeiders meezeggenschap. De werk ren waren zoolang als de patroon het ilde. De loonen stelden de patroons 'leen vast. Wie vereenigd was vloog buiten en iie socialist was moest heel dikwijls Pr aar het buitenland verhuizen, omdat ij nergens werk kreeg. Patroon en uisbaas en geestelijken hielpen elkaar roederlijk om de rooden te vervolgen srl i hun broodwinning, in hun huisves- ng, in hun familieleven. Neen, toen was er geen rood, maar r was ook geen brood voor de arbei- ers. Er was geen vrijheid voor de ar- leiders. Zij waren koelies, zij werden ehandeld als honden in een tredmo- in. Waar waren toen de TschofFen's Paar waren de liberalen Waar waren len de verdedigers van de arbeiders liet te vinden. Nergens l De sodalis- r||fn alleen verdedigden de armen, BI achten vooreen menschelijk bestaan, oor hooge loonen, voor korte werk- ren, voor afschaffing van Art. 31o, ir Zuiver Algemeen Stemrecht en inboor alle andere hervormingen. Rood bracht brood, bracht rechten, richt een korten arbeidsdag, bracht m degelijk loon, maakte van de arbei- ers menschen. Dat weten de arbeiders. Dat we ll ze allen. Dat weten de! onver- migden, dat weten het Rozijn liberale egenstrevers vereenigden, weten de christene vereenigden. 2offifer socialisten waren de arbeiders nog de getrapten van voor den oorlog, toen de klerikalen, de par- tijgenooten van M. Tschoffen, alleen baas waren in België. Om nu den achturendag te behou den, de loonen op te voeren, macht te hebben tegenover de patroons- macht, moeten er sterke vakbonden zijn. Dat weten ook alle verstandige arbeiders. Daarom sluiten zij zich aan in onze vakbonden, inde roode vakbon- I den. Zij doen dat ter verdediging van hun broodwinning, in het belang van vrouw en kind. Hun geweten wordt er niet gekweld, hun overtuiging wordt er niet aangevallen, hun godsdienst geëerbiedigd. Zij vormen blok ter ver dediging van hun belangen zooals de patroons dat doen, en ongezien of zij Jood of Christenen, klerikaal of liberaal zijn. De patroons verdedigen hun broodkast. Maar de arbeiders hebben te kampen tegen een machtig patro naat, hebben te kampen tegen een sterke burgerspers, hebben soms af te rekenen met net gerecht. Dat alles is erg, maar erger is net nog dat sommige arbeiders zich niet willen vereenigen, willen teren op het werk, op de opoffe ringen van hun werkmakkers, ja, willen parasiteeren op wat anderen voor hen veroverden. Dat wordt niet geduld. En daarom moet soms gestreden worden tegen ikzuchtige arbeiders. Wie wil genieten van veroverde rech ten, moet die rechten mee in eere hou den. Wie profiteert van wat door de machtsvorming van de arbeiders ge- wonnon werd, mag geen afbreuk doen aan die arbeidersmacht. Moest men dat toelaten, dan kwam weldra de tijd weer, dat door de verdeeldheid van de arbeiders de patroons heer en meester waren. Dan geen rechten meer alleen plichten, geen meezeggenschap voor ae arbeiders, maar alleenheer schappij voor de patroons. Geen hooge loonen meer, maar hongerloonen. Geen achturendag, maar een twaalfurendag. Er uit dan met de propagandisten in de gevangenis met de leiders. Is het dat wat de arbeiders willen Neen, natuurlijk Maar dat is het wat de libe ralen willen. Dat is wat de meeste klerikalen willen. Dat is wat. heel de reaktionnaire bende wil. Maar dat komt nooit meer Onze vereenigde arbeiders gaan moeizaam maar zeker den weg op naar hun volledige vrij making. De weg is lang en steil. De roode kameraad moet niet alleen naar boven. Hij moet als ballast meenemen den onvereenigde en in de meeste ge vallen den christen georganiseerde. Zonder hem blijven die'in het slijk verzonken, 3onderhem zijn zij slaven in den echten zin van het woord. Zooals Christus voor het heil der menschen met zijn zwaar kruis be laden den Golgotha optrok, zoo gaat de roode arbeider met zijn zwaren last beladen opwaarts naar betere 'm. Voor Christus kwam de heer- imj rrijzenis. Voor de arbeiders ligt aan het eind van den langen weg een heerlijke nieuwe wereld vol liefde en broederschap. Eens daarboven, dan daagt het Morgenrood van een nieuwe samenleving zonder uitbuiting, zonder armoede, zonder verdrukking. Sinds de toepassing van de wet van I4 Juni 1921, waarbij in België de 8- urendag wordt ingesteld, genieten on ze arbeiders vrijen tijd, waarover zij anders niet beschikten. Voor die wet was de arbeidsduur voor de groote meerderheid der arbeiders, 11 tot 12 uren per dag. Hoe zouden de arbeiders den vrijen tijd aanwenden Gingen zij de vrije uren in de her bergen doorbrengen, zooals de vijan den van de arbeidersklasse hadden voorspeld Die laster tegen de arbai- ders is door de feiten tegengesproken en in de laatste jaren is het verbruik van alkohol en zelfs van bier vermin derd. Ook valt op te merken dat het aan tal herbergen sterk is verminderd op sommige plaatsen, bijna in de verhou ding van een op twee. Wat doet de arbeider dan met zijn vrijen tijd Partijgenoot Louis Piérard heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend op den vrijen tijd van den arbeider. Het is ongelukkiglijk nog niet bespro ken. Zoo pas is bij de Wilde Roos een brochure verschenen van partijge noot Jules Bourquin, die eveneens over het vraagstuk handelt. Bourquin zegt er in dat de arbeider zijn vrije uren in de eerste plaats moet besteden aan de verfraaiing van zijn woning, opdat hij er zich graag zou ophouden. De wo ning van den arbeider is dikwijls ba naal en somber. Men moet ze opvroo- lijkeü, konfortabel en aangenaam ma ken. Aldus zal men er zich minder vervelen. Bourquin oordeelt dat dear beider in zijn woning alles zelf moet doen schilderen, behangen, timmeren enz. Hij zou gravuren moeten koopen en ze zelf in lijsten plaatsen. Eens het huis in orde moet aan den tuin worden gedacht, waar de bloe men en groenten kunnen gewonnen worden. Dan is er nog de fokkerij van kleine huisdieren konijnen, duiven, kippen. Maar die raadgevingen zijn alle be stemd voor de arbeiders, die op het platteland of buiten de stad wonen, en niet voor dezen, die op de verdieping twee of drie kamers betrekken. Daarna laat Bourquin een beeld volgen van wat huiselijk leven van den arbeider zou moeten zijn. Hij wijst de plaats aan van de ouders die van de kinderen. Alleman is thuis. Men spreekt over leerrijke of vermake lijke diDgen. Er wordt voorgelezen. Men zoekt verzet op verschillende wij zen. die den schrijver opsomt. Bourquin vergeet ook de keuken niet en wijst op het belang voor de toekomstige huisvrouwen, goed te kunnnen koken. Volgt dan de vollediging van het onderwijs. Daarvoor zijn avond en be roepsleergangen, voordrachten en an dere bijeenkomsten, waar men zich kan verzetten op leerrijke wijze. Onze volkshuizen houden zich daarmee be zig, vooral in de wintermaanden. Voor het goede jaargetijde is het le j ven in open lucht, de sport, de licha- melijke oefeningen, die met methode j moeten worden uitgevoerd, ten einde den geest te vormen met het oog op de j volharding, de wilskracht, de vastbe- radenheid en het initiatief. Dat zijn de raadgevingen die Jules Bourquin geeft in verband met het aanwenden van den vrijen tijd door den arbeider. Eu na de geldkwestie te hebben be handeld die de kwestie van den vrijen tijd van de arbeiders meebrengt, be sluit Bourquin op zeer optimistische wijze. Men moet den arbeider opvoeden, hem onderwijzen en hem het schoone doen gevoelen. Dat niet op één dag worden verwezenlijkt, maar elke dag zonder ophouden moet er aan wor den gewerkt. Louis BERT RAND. Honderden werklieden der Dender streek werken in alle hoeken der Brusselsche omgeviDg. Meest al de treinen komen toe in Brussel Noord of Brussel-Groendeef Vandaar moe ten de menschen met den tram naar hunne werkplaats. De trams kosten heel wat geld. Om daarin zooveel mogelyk te verhelpen heeft het Be heer van Spoorwegen op aandringen van onzen Volksvertegenwoordiger De Bruyn reeds verscheidene ver bindingen daargesteld voor Schaar- beeck en Brussel-Zuid. Van en met 2 Oktober aanstaande zal de toe stand nog verbeteren. Trein 648 die uit Brussel-Zuid naar Leuven vertrekt om 16,33 zal stil houden te Laeken om er aanslui ting te geven naar Denderleeuw met trein 2800 die thans in Brussel Groendreef vertrekt om 16,33. Andere goede verbeteringen ztfn nog in 't zicht. Nooit is er in een stad meer gepre steerd om het Commercieële leven in een gunstigen bloei tebrengendan door de inrichters der tweede Handelsfoor, maar nooit is er meer tegenwerking geweest om de verwezenlijking ervan te beletten als hier. Inderdaad De electriciteitsleiding in de Pupillenschool wordt er afgesne den, zoodat de inrichters verplicht zijn geweest om op hunne kosten een gan sche leiding te leggen, welke groote en vooral nuttelooze kosten vergt aan de tentoonstellers. De waterleiding schijnt er niet te liggen, want een stadswaterwagen moet er het water verzekeren, die on misbaar is, vooral in de braderijen Een der laagste wraaknemings maat regelen die er als sabotagemiddel is ge nomen, zal wel het sluiten der W. C. zijn Duizende vrouwelijke personen brengen eeD bezoek aan de Handels foor, en wee als zij aan een natuurlijke behoefte moeten voldoen;.... ze zijn verplicht de Handelsfoor te verlaten om elders in een café van het natuur lijke maar onaangename verlost te ge raken. Dergelijke maatregelen kunnen ons inziens van niemand anders genomen worden dan van een echte menschen: vijand, Iemand die zich in oorlogstijd waant in het een of ander bezet ge deelte, om er zijne militaristische deug den hoogtij te laten vieren. Geen wonder dat de weinige achting die sommige onzer inwoners, inzonder heid onzer neringdoeners en hande- i laars, nog koesterden voor dergelijke heerschappen totaal verdwijnen. N. B. We komen hierop terug. t Oudeva! Hebt gij dochters die op de brei- werkhuizen werken Stuurt ze Dins- dag om 7 uren naar de Vergadering I ten lokale Hand in Hand is wonderwel gelukt. Spijts zoovele tegenwerking, waarovep we later meer zullen zeggen. Zondag is zg geopend geworden, en de stedelijke overheid was goed vertegenwoordigd. De openingsredo is uitgesproken, door den Heer Bastiaens, Schepen van Openbare WorkeD, als voorzit ter van het Comiteic en den heer bur gemeester beloofde steeds den steun van het stadsbestuur, wanneer het betreft, den handel eu de nijverheid onzer bevolking te doen bloeien. Veel bezoekers aan do foor zelf, en voorzeker een goede verkoop voor do tentoonstellers. Als er eendrachtig gewerkt wordt, kan men in Aalst iets grootsch. Proficiat voor het inrichtend comi- teit. 't Is wraakroepend Wat 1 Wel als men bedenkt, dat er in ons land aan het hooger onderwijs enkel 36 millioen wordt besteedt, terwjjl men voor het leger 700 millioen franken uitgeeft. Ja, waarljjk, 't is echt wraak roepend. Geleerde koppen kunnen dien sten bewijzen aan ons land, bren gen roem en rijkdom bij, terwijl het leger toch tot niets nuttig dient. Het leger dient om moord en brand te stichten, en dat kunnen we best missen 't Is hierom dat de socialisten hun strijd inter nationaal, en is we er naar streven alle volkeren te doen verbroe deren, opdat we den oorlog zou den kunnen tot het verleden doen behooren. 't Is daarom dat we de stiehtlng van den Volkerenbond hebben toe gewijd, en we betreuren, dat Rus land en Amerika, tot hiertoe wei geren er deel van te maken. 't Is waar, dat de Volkerenbond enkel zal ajjn, wat het volk er wil van maken zulks hangt af. van de regeeringen die aan 't hoofd der landen staan, en het volk heeft te zorgen, dat die regee ringen, met democratische en anti oorlogs gedachten zjjn be zield. Nogmaals, daarom is da Socia listische strijd internationaal en streven we er naar in alle landen eene democratische meerderheid te veroveren. Maar blijven we nu in België. Welnu hier in ons klein lande- ken, ieveren we vooreen korten diensttijd. De zes maanden staan aan de orde van den dag. Het volk wil het, omdat men niet nutteloos onze jongens onder de wapens moet houden en omdat het eene zeer groote bezuiniging is voor 's lands kas, die er niet goed voorzit. Met voor den zes maanden diensttijd te ijveren, vangen we twee vliegen in een slap Onze jongens zijn vroeger t' huis, kunnen helpen in 't gezin, geven hunne krachten aan handel en nijverheid en men spaart jaar lijks zoovele millioenen. Wie daartegen is, is een oor- logsgezind man, een waren mili tarist, en die zjjn de overgroote minderheid in het land. De massa, dat is het volk, die wil het, en met haar zullen wjj het veroveren. Onze jeugdgroepen, zijn met de propaganda voor den zes- maan den diensttijd belast, en die zul len niet loslaten, vóór ze veroverd zijn. Dat we htn in hunnen koenen strijd allen moeten helpen, dat is het gedacht van FRIEDERIK. De Jonge Breisters en andere die op de breiwerkhuizen werken, moeten zich van heden regelen om Dinsdag om 7 uren tegenwoordig te zijn. Maakt propaganda bij uwe werkmakkers om metU mede te gaan naar de vergadering. Wanneer al onze leden één onvereenigde breister nnar de vergadering brengt, dan is de groote zaal van Hand in Hand veel te klein. Zoo moet het wezen, werkt daarvoor.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1