Socialistisch weekblad voor* hel Arrondissement Aalst. Kunnen we Weldoen Aan de Ouders Matteotti-Gedenkteeken Mijn Hoekje i« Jaar N° 36. Prijs per nummer 25 centiemen 4 September 1927. J/aar de aangenomene JCalholieke of naar de Qfficieële School Ziedaar de keus der Ouders. De Communisten RECET SN VRIJHEID Hat kapitalisme verwekt ellende en verslaving voor de arbeider Weg er meê Ja, die vraag moeten we ons zoo dikwijls stellen, want we worden toch zoo erg bekampt, door aller hande slach van tegenstrevers. De Socialisten hebben vier socia listische Ministers in onze huidige regeering die eveneens vier Katho lieken en twee Liberale ministers bevat. We zijner dus de minderheid en taak van de Socialistische mini sters is er te zorgen, dat er aan de veroverde rechten der werkende klasse niet wordt geraakt en dat de belangen van onze klasse niet wor den verwaarloosd. 'tIsdienrol.dat ie tot heden prachtig hebben vorvuld want men mag niet vergeteD, dat mon in 's landsbestuur ook rekening heeft te houden, van de omstandig heden, en ook van de mogelijkheden. Leest de bladen der reactionnaire partijën, zoowel deze van liberalen als van katholieken, en men hoort een jammer klacht. Die bladen verwijten HUNNE ministers, te veel toegevingen te doen aan de Socialisten. Voor die heeren dus, is en wordt er TE VEEL gedaan voor de arbei dende klasse. Integendeel, de bladen der fron- ters en oommunisten, uiten bittere klachtOD, omdat er NIETS wordt ge daan, voor het zwopgende volk, en terwijl de reactionnairen ons graag uit de regeering zouden wippen, ver wijten de anderen ons, ods program ma te offeren, ter wille van mini sterszetels. Ja, we weten hetvoor onze tegen strevers is het moeiëlijk om wel te doen ze bekampen ons met alle middelen, en met de oneerlijkste het meest, en dit met het oog misnoegd heid te brongen in de rangen der Socialistische partij. Dat, en dat alleen is hun rol, enkel en alleen, uit schrik, dat de Socia listische partij, eens de volledige meerderheid zou veroveren. WAT WE DAARTEGEN MOE TEN DOEN Wel de honden laten bassen, de karavaan passeert toch. Wat onze vrienden, zich vooral in het hoofd moeten prenten, is dat de socialisten nog de meerder heid niet zijn, en dus nogaftereke- nen hebben, met de andere partijëo, wiens hulp we noodig hebben om te besturen, in andere woordenWE DOEN NOG NIET WAT WE WILLEN. Maar wat we kunnen, dat is door onze macht èn in de regeering èn in 't parlement, van de andere partijën rooveel mogelijk trachten aftedwin- gen, in 't belang van ons werkende volk, en dat doen we. Men verwijt ons, dat we aan de Stabilisatie van het geld hebben medegaan. Nogtans, wij integendeel zijn er fier op, want ons geld, heel en al, den dieperik laten ingaan, waar Kingen we dan naartoe Naar den hongersnood En zij die meenen, ons volk naar den opstand te kunnen leideD, ja, die vervloeken de stabili satie, omdat zij hierdoor een kans hebben gemist hun doel te bereiken. Om het land te kunnen redden, hebben we onze ijzerwegen (natio nale eigendom) moeten verspanden en ze op nijverheidsgebied laten uit baten. Men kabast er op en men tracht vooral, de afdankin gen aan het spoor te exploiteeren, denkende, de afgedankten tegen ons te kunnen opruien. En nogtans wie kan er zich tegen verzetten, als eens de groote wer ken uitgevoerd, het volk, dat men alsdan teveel heeft afdankt Wat is er tegen in te brengen als men door iets horinterichten, onder vindt dat men hetmet mindere werk krachten kan doen En toch tracht men het tegen de socialisten uit te spelen. Neen heeren, uw spel kan en zal niet lukken, want ons volk heeft ge noeg verstand, om te begrijpen, dat de Socialistische partij, niet de partij kan zijn, die iets tegenover het werkende volk kan begaan. Staat ons verleden daarvoor niet borg Is het niet de socialistische partij, die het volk uit zijn ellendigen poel van slavernij reeds gedeeltelijk heeft verlost En hebben we tot hiertoe nog niet alles kunnen verwezentlljken, wat weons hebben voorgesteld, tochkun- nen we wijzen, dat we nog niet stil hebben gestaan, op gebied van ver wezenlijkingen. Pas was den finantieëlen toestand van ons land wat opgeklaard of we hebben geëischt, dat er voor ons werkende volk vermindering van lasten kwamen, en dat is een ge daan feit. Onze ouderlingen lagen ons nauw aan het harte, en de ouderdomspensioenen waren te ge ring. Wie zal loochenen, dat de ver meerdering dier pensioenen, het werk is van onze mannen Gaat eens aan de ouderlingen zeg gen, dat de socialisten, slechte men- schenzijn, nu zij zich moeten gaan aangeven, om de verdubbeling van hun pensioen te bekomen Gaat eens tot de boeren die nogtans voor het meerendeel geene socialisten zijn, en vraagt hen, of ze niet snakkeD naar de pachtwet die de socialisten met zooveel moeite in do Kamers hebben doen stemmen en die hun een pacht termijn van negen jaren zal verschaffen Ja, vraagt aan dien menschen, of ze de heeren liberalen en katholie ken niet zouden vervloeken, als ze die gestemde wet in het Senaat zou den verminken, en den pachttermijn op drie jaar brengen 1 En nu onzen strijd voor den Zes maanden diensttijd onzer soldaten. Wij komen er nu mede voor den dag omdat we sohrik hebben van het Kiezerskorps, schrijven de fronters ODnoozele snullen, die niet het min- ste gezag hebben een groepje van zes man, waarmede men in de Ka mers niet de minste rekening houdt, wiens rol is alles te bekritikoeren f-n niets kunnen daarstellen. Ja, 't is aan ons en niet aan u, van den oogenblik te kiezen, waarop we meenen, het best ons propramma to verwezentlijken, en we meenen den oogenblik gekomen. Wij wenschen niet dat de regee ring valle, maar moesten de heeren reactionnairs er niet voor te vindon zijn, den zesmaanden diensttijd toe te staan, wel dat de regeeriog dan valle. Wij zullen voor het Kiezerskorps komen, het hoofd in de lucht, omdat we weten, dat we ons plicht gedaan te hebben tegenover hot kleine volk en den kleinen burger, den kleinen pachter en wees er van verzekerd we vreezen hunne uitspraak niet. We gaan onzen eigen weg, en ont nemen aan de rijkemenschen klasse stuk voor stuk, datgene wat nuttig is voor ons volk en wij herhalen laat de honden maar blaffen, do kara vaan passeert. NICHELS ALFRED. hebben dus mede geprotesteerd tegen de moord gepleega op Sacco en Van- zetti in de Vereenigde Staten van Amerika. Z' hebben dus het bewijs geleverd op te komen tegenover degenen, die van hunne macht misbruik maken. Waarom zouden zij nu ook niet pro testeeren tegenover de Russische beu len, die reeds zoolang onze socialisti sche vrienden in 't gevang houden, omdat zij niet t' akkoord gaan met het Bolchevistisch regiem Waar bleef hunne protestatie, toen de Communisten in Rusland zooveel Socialisten om het leven brachten, enkel en alleen, omdat ze van de Com munistische politiek niet wilden Huichelaars zijn het 1 De jaarlijksche vacantie der kin deren loopt ten einde. Deze maand heropenen do scholen hunne poor ten. Waarheen zult gij uwe kinderen sturen naar de katholieke of naar de stadsscholen Twijfelt niet in uwe keuze zendt uwq lievelingen naar de stadsscho len. Van nu af zijn de katholieken, ge holpen door de geestelijkheid, reeds bezig om van huis tot huis te bedeieü, om de kinderen naar hunne onder wijsgestichten te krijgen. Beloften bij de vleet, en als zij nu geen ge bruik meer kunnen maken, om aan de armsten der armen een stuk klee ding of almoes aan te bieden, om hen aldus te overhalen, zien wij dat ze nu op de gemeenste wijze hun toe vlucht nemen tot laster, op de zooge zegde goddelooze scholeD. Ouders! Hebt gij u reeds afge vraagd, waarom de katholieken zoo veel moeite doen om uwe kinderen onder hun gezag te krijgen Denkt niet, dat het is uit liefde voor de jeugd, of om de schijn te ge ven dat hunne scholen onder oog punt van onderwijs de stadsscholen overtreffen. Niets is minder waar. In de jeugd zien zij niets anders dan eene prooi, ten bate van het kapitalisme, door het brein onzer kinde ren, zoodanig te kneden in een geest van onderworpen heid en gedweeë verslaving. In de ofllcicële scholen integen deel, wordt een geest van helder heid, van voelende en levende men schen ten dienste der gemeenschap, tot welzijn van het eigen kind zelf gekweekt, omdat daar een keurkorps is, dat buiten de opvoedkundige kennissen en bekwaamheid, het maatschappelijke leven kent en doormaakt in zijn zuivore werke lijkheid, dwars van alle fanatisme, of bevooroordeeling. Dat personeel is het kind waardig omdat het dit kind, uw kind, op de waarachtige levensbaan zal kunnen voorlichten. Wij geven het toe in eene katho lieke school kan men leeren lezen en rekenen evenals in eene gemeente school. Maar bepaalt do opvoeding der jeugd zich tot leeren lezen en re kenen Wij zeggen: Neen! Lezen, schrij ven en rekenen maken het kleinste doel der opvoediDg uit. Het zijn slechts middelen die tot de verdere ontwikkeling en volmaking van het kind onontbeerlijk zijn, werktuigen bij middel van dewelke het later zijn geest kan verrijken door te putten aan de bronnen van wetenschap en kunst, waarmede de grooto denkers en geleerden de wereld hebben ver rijkt. Wat een kind dus vooraf behoeft is leeren denkeo, redeneeren, onder zoeken, het Waarom en het Daarom van alle dingen leeren onderscheiden, in een woord Zelf standig» zijn, een ManofVrouw» worden in de volle beteekenis van het woord. En dat leert men in de kat holieke scholen NIET I Gods dienst is daar de hoofdzaak De her senen van het kind worden er vol gopompt mot dingen die het niet be grijpt, die het niet begrijpen kan, die het kan noch mag ondorzoeken, die het moot aannemen als waarheid, hoe onwaarschijnlijk ze het ook voorkomen. Zulk onderwijs vérotikt in don geest van het kind allen lust tot zelfonderzoek, en daarom willen wij het voor onze kinderen niet. Beste Ouders! Van bij de ge boorte van uw lief kind of kinderen, hebt gij ze gekoesterd metteedere zorgen. Gij hebt ze opgekweekt en het dierbaarste dat gij ze wensebt te geven is het geluk een goede levensloopbaan, buiten kommer en armoede, gezond en frisch, lieflijk en mooie. Iets kuntgezelf aan uw kinderen niet geven het is de schat der geleerd heid, der verstandelijke ontwikke ling, waarmede nochtans alléén uwe betrachtingen kunnen verwezent- lijkt worden. De schoolmeester of meesteres kan ze U bezorgen, maar ge moet de goe de keus doen Daarom, vaders en moeders, niet geaarzeld Zendt allen uwe kinderen naar de Stadsscholen, waar ieders gedacht wordt geëerbiedigd en zij naast een goed onderwijs, zullen op geleid worden om later werklieden te zijn, bowust, niet alleen van hun ne plichten, maar ook van hunne rechten In het geluk hunner toekomst zal voor u de eerlijkste belooning lig gen De diepe overtuiging gansch uw plicht tegensver uw eigen vleesch en bloed en leven te hebben vol bracht, MET UWE KINDEREN NAAR DEOFFICIEELE SCHO LEN TE STUREN. welke de be lichting zijn, van den grooten weg (het leven) welke uwe dierbare kin deren opmarcheeren. Dus, met het openen der leergan gen, zult gij uw oudersplicnt vervul len, met uwe kinderen naar de Stadsscholen te zenden. A. BERGHMAN. Op n September a. s. zal te Brussel, in de Witte Zaal van het Volkshuis, het Matteotti- Gedenk- teeken ingehuldigd worden. Deze gebeurtenis heeft een groo te internationale beteekenis en zal met glans gevierd worden door de B W. P. De inhuldiging zal geschieden te drie uur 's namiddags. Er zullen redevoeringen uitge sproken worden door Henderson, voorzitter van de Socialistische- Arbeiders Internationale, die het gedenkteeken aan de B W. P. zal overhandigen, door Turati, leider van de Italiaansche Socialisten, door Jos. Van Roosbroeck, die het gedenkteeken zal aanvaarden, namens de Belgische werklieden. 's Avonds te 7 1/2 uur, zal een groot kunstfeest plaats grijpen, in de Feestzaal van het Brusselsche Volkshuis. Men zal er een merk waardig concert hooren, benevens drie andere redevoeringen, uitge sproken door eenige der voor naamste leiders van het interna tionaal socialisme. Voegen wij hieraan toe, dat de redevoeringen door middel van luidsprekers zullen overgemaakt worden aandekameraden, die geen plaats in het Volkshuis zouden vinden Algemeene Secretaris der B. W. P. JOS. VAN ROOSBROECK. Arbeiders g' hebt ongelijk, ulte beklagen, want de rijke mensehen wiens toestand ge benijdt, hebben veel meer grieven dan gij. Wie zulks zegt 1 Ben liberaal blad, dat tot bet be sluit komt, dat er in de Grondwet gelogen wordt, daar waar zij zegtAlle belgen zijn gelijk voor de wet. Zulks is onwaar roept dit blad, want er wordt in België veel meer geda&n voor de werklieden, dan voor de burgers, voor de rijke menschen. En hot blad lammeteert tegen de huishuurwet, uitsluitend ge maakt voor de kleine menschen, want een eigenaar is nu niet meer meester van zijn eigendom men, want hy mag geen huishuur vragen naar goeddunken en hy is bovendien nog verplicht in zjjn eigendom dezen te dulden, die hij niet lust. Ja. of ge het gelooft of niet, de rijke menschen zijn deslaohtoffei s, want voor hen wordt er NIETS gedaan, voor de armen ALLES. Weet ge nog waarom Wel, omdat wanneer een werk man zonder werk is, hij kan ge nieten van het Crisisfonds, en het reeds zoover is, dat den werkman in sommige gevallen kan strijd voeren tegen zijn baas, op kosten van de Staatskas, op kosten van 't algemeen. Is hij zLk.hjj geniet onderstand, Wordt hjj oud, hjj geniet pensioen, en dit alles bestaat niet voor de rijke mensehen. Zelfs het werk van den druppel melk van het kinderwelzijn is, nogal eene instelling voor die zelfde klasse tot stand gebracht en waarvoor de bezitters WEL mo gen betalen en er NIET mogen van genieten. En de lasten dan Ook hier is eéne groote onrechtvaardigheid, want zij die- meest hebben, moe ten meest betalen, want de armen betalen om zoo te zeggen niemen dal En zoo gaat het voort. Waarlijk de rijke menschen zijn te beklagen, wü moeten er mede lijden mede hebben Maar zij mogen niet vergeten, dat de werklieden al die voordee- len hebben betaald door vele jaren strijd en opofferingen en dat de rijken er van kunnen genieten, zonder er groote moeite te moe ten voordoen. Hoe dat 1 Z' hebben maar het rijkemen schen leven vaarwel te zeggen, en bij de arbeiders hun insohrü- ving te vragen. Ze zullen er heel goed onthaald worden, en'k ben zeker, dat ze niet veel moeite zul len moeten doen, om een rempla cant te krijgen. Er zullen genoeg werklieden gevonden worden, om te ruilen met het lot van een rijkaard. Dat meent toch FRIEDERIK. I I Overpooed met manhaftig j geduld naar ona ideaal 1

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1