AALST. Ouderdomspensioenen Partijleven. W. C. Jean Jaurès Soc. Jonge Wacht SYNDIKALE RUBRIEK 'De Socialistische Vakbond vóór Jllles i BALKAMPSTRÏJD - Pr acht-Beker Lede DENDERLEEUW. Uit Nieuwerkerken Belangrijk Bericht In uitvoering der wet van 2o Juli 1927, is door den Staat een aanvullend ouderdomspensioen verschuldigd, aan de bejaarde lieden van 63 jarigen leef tijd en meer, op voorwaarde dat hun werkelijk inkomen de 2loo fr. niet overschreidt voor ongehuwden, weduwenaren, weduwen en uit den echt gescheiden 3240 fr. in geval het gaat om beide echtgenooten. De aanvragen der ouderlingen die vermeeneD recht te hebben op een aan vullend pensioen, zullen in ontvangst genomen worden ten Stadhuize (trouw zaal) telkens van 2 tot 4 uren namiddag op de hieronder vermelde dagen Maandag 5 September (1927) van De Schutter Philometia tot Gyssens Frans inbe grepen. Dinsdag 6 Sept. van Haeck Daniel tot Muylaert Joief Woensdag 7 Sept. van Nachtegaal tot Fr och Philemon Vrijdag 9 Sept. van Van Aardebrugge tot Van Dych. Maandag 12 Sept. van Vin Essche Barbara tot Zerch. De gezinnen waar beide echtgenoo ten het ouderdomspensioen genieten moet zich te zamen aanmelden op de hiervoor aangeduiden dag, volgens den naam van den echtgenoot. De aanvragers moeten zich voorzien van het Huwelijksboekje, Eenzelvigheidskaart en Pensioentitel en zijn verplicht zich persoon lijk aan te bieden. Deze welke zich niet hunnen verplaatsen mogen ziel doen vervangen). Artikel 8: Wordt gestraft met eene geldboete van 5 tot 26 fr. elke persoon die om het aanvullend pensioen te kun nen genieten, bewust valsche aangifte mochte hebben gedaan. Teruggave van de als aanvullend pensioen getrokken sommen zal boven dien worden bevolen. De sommen zul len mogen afgehouden worden van het ouderdomspensioen van den be trokkene. De Burgemeester. R. MOYERSOKN. gevestigd bij Alb. Van Pamel, Meule schettestraat. Heden Zaterdag om 7 1/2 ure, ALGEMEENE VERGADERING. w. C. «Edmond Van Bevaren gevestigd bij Jacobus Temmerman, Moorselbaau. Heden Zaterdag om 7 1/2 ure, ALGEMEENE VERGADERING. W. C. Vadar Wautara - gevestigd by Petit Gustaaf, Brepde- straat. Heden Zondag om 3 ure, ALGEMEENE VERGADERING. W. C. Constant Vargeylen gevestigd bij Victor Amant, Dender mondscnensteenweg. Heden Zondag om 3 ure, ALGEMEENE VERGADERING. W. C. Josaa Nichela Heden Zondag om 10 ure s'morgens ALGEMEENE VERGADERING ten lokale, bij Joseph Cornand. W. C Céaar De Paape gevestigd bij de W* Verbrakel, Bolle- weg. Heden Zondag om 3 ure, ALGEMEENE VERGADERING. W. O. - Dominique Bocque gevestigd bij Martin De Beul Binne- straat. Heden Zondag om 4 ure, ALGEMEENE VERGADERING. MT. C. Jan Voldors gevestigd bij Hipp. Van Gyseghem, St. Janstraat. Heden Zaterdag om 7 ure. ALGEMEENE VERGADERING. Een lid van het Partijbestuur zal deze vergaderingen bijwonen. Het Bestuur. Munutie voor de Z«s<maanden Overdracht fr. 274,55. Van den Bergh A. 2,00. Th. F. l,oo. Rimbaut F. 1,00. Amant F. l.oo. De Neef A. 1,00. Van Geert H. 1,00. V. D. M. M. 2,oo. Steenhaut Alf. l,oo. Flips Henri l,oo. Gezongen door Georges Mertens in Hand in Handen rondgehaald door P. Van Geert 15,00. Omdat Ma- thilleken er niets van gehoord had 2,00. Gezongen door denzelfden en rondgehaald door Poliet en Mathilde 16,00. Kermis Gijsegem. Gezongen door Cesar Verbeiren voor onzen 6-maanden dienst 7,50. Totaal fr. 326,05. Heden Zondag 4 September, Wan deltocht in de Dendervallei. Vergadering in Hand in Hand om 8 ure 's morgens. Terugkeer rond 3 a 4 ure. Dinsdag 8 September Belangrijke Algemeene Ver welke zal plaats grijpen in - Hand om 7 ure stipt. Allen op post, weze het ordewoord. De leergang over Weefkunde Wij roepen de aandacht onzer lezers dat op het einde der maand September de leergang zal aanvan gen over de weefkunde, door den Loeraar M. Coboot, Fabriek Be stuurder. Om deze to kunnen bijwonen, moet men zich op voorhand laten inschrij ven, bij den secretaris van den Textielbond, ten lokale Hand in Hand. In 't kort zal een voorafgaande samenkomst gehouden worden van de ingeschreven leerlingen. Bij da Callsponsbreiders Tengevolge van de pogingen der Vakbonden bij de Patroons, om de loo- nen dezer werklieden te verhoogen, werd ons door die H.H. met een brief vermeld, dat in hunne vergadering is besloten 1. De loonen der volwassen werk lieden te bepalen, van 3,00 tot 3,55 fr. per uur. Het stukwerk voor de motor- machienen zoo te regelen, dat die loo nen worden bereikt. Voor de hand ma chienen den tarief als volgt te bepalen Voor effen werk l,öo fr voor Pelu- chés (schoon en ordinaire) 1,75 en voor het grijs 1,80 fr. per kilo. De loonen der leerlingen onder de '2i jaren oud, betalen naar verdiensten. Den tarief der stiksters zal zoodanig geregeld worden dat men het mini mumloon van 2,6o fr. per uur zal kun nen winnen met gemak. Deze loonen en tarieven zouden in voege blijven tot einde December 1927. Dezen brief werd in de vergadering van Woensdag besproken. Bij Schoonjarts werd in de onderhandeling een over eenkomst getroffen, en de laatste duur- tetoeslag zal even als de voorgaande aan de werklieden betaald worden. Bij Schuepmans Door het wijzigen van den duurte- toeslag voor de Brochés-geweefsels waren de wevers samengekomen, en onderhandeld met de H.H. van de fa briek, waardoor een gunstigen uitslag werd bereikt. Oe Groenkruisers hebben zonder eenige reden zoo veel geschreeuwd over de weverij van den Brusselschensteenweg; zij beweerden dat de wevers onderling zouden twi sten, waar geen schijn van was. Thans vernemen wij, dat buiten de wil van de werklieden, werkzaam bij de oude Firma Fossel, Gentschesteen weg, door dezen Patroon de pensioen kaarten naar het Groenkruis overge zonden zijn en die cheffen er den stempel hunner Ziekenbond opzetten. Dezen maatregel door de Firma Fossel genomen, in overeenstemming met de groenkruisers, moet aan de bevoegde overheid bekend gemaakt worden, in dien die handelwijze, in strijd met de wet, blijft voortduren. De Groenkruisers die steeds roepen van de vervolging hunner leden, maken komplot met de Patroons om de vrij heid van de werklieden te krenken, maar ondanks al hun geknoei geraken de jannen uit de St. Jorisstraat niet vooiuit. Moesten de werklieden niet bang zijn van vervolging of in ongunst te ge raken bij hunne Heeren, vast en zeker zouden nog menige werklieden het groenkruis ontvluchten. Een Goed Voorbeeld Een jongeling had meermalen bij zijne ouders aangedrongen, om zich te laten aansluiten bij onze vakbonden. De Vader stemde toe, maar de Moe der achte zulks niet noodig. Doch den Jongeling bleef aandringen, en ziende dat zijne moeder wederspanning bleef, besloot de jongeling de bijdrage van den vakbond zelf te betalen. Het goed besluit dat hij nam kan tot voorbeeld dienen aan vele andere jon gelieden. Zooals de moeder van dien jongeling, zijn er nog andere, wat erg te betreu ren is. Wanneer gaap de moeders toch allen verstaan hoe noodzakelijk het is dat hunne kinderen vereenigd zijn j Dag in, dag uit, gansch het jaar door wordt er door de vakbonden gewerkt, om de loonen van de werklieden te verzekeren, en zoo mogelijk te ver- grooten. Voorbeelden zijn er met de vleet om aan te toonen dat de werklieden die NIET zijn vereenigd, aan de kleinste loonen en de slechtste voorwaarden moeten werken; de moeders die den pot moeten koken zijn de ergste slacht offers van die slechte toestand het zijn de moeders die dus het meeste zouden moeten waken, omdat hunne echtge nooten en kinderen eene goede brood winning zouden hebben, en weten dat den vakbond het eenige middel is, om de loonen te verzekeren. Dat wordt door sommige moeders niet genoeg overwogen. Dat is een verregaande fout, welke die moeders begaan, met onverschillig te staan tegenover den vakbond. Moeders opent de oogen, zorgt (lat Uwe echtgenootenen kinderen veree nigd zijn H.F. De socialistische Vakbond moet voor eiken werker een kerk wezen, waarin hij in gedurige aanbidding de vereenig- de krachten aller loonslaven moet in roepen waarin hij in verstandhouding met zijne medewerkers tegen het eeuwig verderf der wereld, het kapita lisme moet vechten. De werker zou uit instinct moeten begrijpen dat gansch zijn leven door den vakbond, moet gedragen worden. Hij zou moeten weten dat de vakbond het wapen is met de welke we al onze levensbehoeften kunnen doen zege vieren; waarin we in gemeen akkoord tot op het hoogste punt der proleta rische macht kunnen komen. Als werker zou hij moeten bewust zijn dat de socialistische Vakbond, een vereeniging der verdrukten van het patronaat is die altijd het princiep is, en blijven zal, van al onze verzuchtin gen van gansch onzen strijd, die we om loonsvermeerdering en beter leven, als loonslaven tegen de almacht van 't geld te voeren hebben. Geen enkel bank, geeft intresten als de bank des vakbonds. Nergens kan men zijn geld beter plaatsen dan in den vakbond. Maar ongelukkiglijk wordt dat soms zoo weinig door de belang hebbende dier BANK begrepen, die om die rede de gewenschte uitslag niet geven KAN wat ze onder den druk eener sterke werkersmacht zou moeten geven. Zoo hebben we b. v. de ver- eenigde socialistische marmerbewer kers, van Brussel en Aalst, die uit de verwaarloozingen van vele Brusselsche stielgenooten, in den strijd liggen te zieltogen en die uit het gevolg van dien Vakbond schrik, 60, tot 70 fr. per week in den zak der patroons spelen. Indien onze Brusselsche werk makkers, en de Aalstenaars die te Brus sel wonen dat groot belang die den vakbond schenkt kan begrepen, dan zoo ons loon niet zijn 3,50 en 4 fr. per uur maar 0,50 fr. en 5,85 fr. zooals dat der houtbewerkers van Brussel, die vóór den Oorlog met ons gelijken tred hielden, en die ons door de kracht van hun sterke syndikale macht, zoo ver vooruitgeloopen zijn. Door de zorgen van het bestuur van den Socialistischen vakbond werd over gansch Vlaanderen een onderzoek naar ae loonen der marmerbewerkers inge steld. Hierdoor hebben we het bewijs bekomen dat men te Antwerpen en te Mechelen, 5 fr. aan de kappers en 4,75 fr. aan de polierders betaalt, terwijl Brugge, Kortrijk en Gent tot 4,Eo fr. per uur gaan. Ziet men ook Eecloo en St. Niklaas tot 4,to fr. stijgen. Met Dendermonde die met 5,00 fr. per uur vooruitkomt, komt Aalst aan den staart met 3,65 en 3,85 fr. per uur. Dat zijn al plaatsen waar het loon vóór den oorlog tusschen 35 en 45 cen tiemen per uur schommelde, terwijl men in Brussel van 5o tot 55 centiemen betaalde. Daaruit volgt dat het loon teen in Brussel 3o per honderd meer was dan in al de andere streken van Vlaanderen. Als men het midden cijfer van die verschillende gegevens neemt, bekomt men 4,5o fr. per uur plus o,3o fr. 0/0. Zou ons 4,5o plus 1,35 fr. of 0,85 fr. voor Brussel per uur moeten geven. Zulke cijfers kunnen onze aderen van gramschap doen zwellen zij kunnen onze woede ten toppunt doen stijgen, en naar het hoofd der patroons de vuigste verwijten doen werpen, maar zullen aan die hongertoestanden die onze uitbuiters ons aanpassen, niets veranderen als we niet eensgezind uit al onze krachten daartegen, met de hulp van onze vakbond, in geen verzet komen. De Vakbond vooral, is bestand om ons tegen het uitbuitersras van elke kleur te verdedigen, fin als men dat niet begrijpt, is alles wat men tegen het Kapitalisme ondernemen wil: Bo ter aan de Galg. Ofschoon onze Brusselsche werk makkers, ons op syndikaal gebied in den steek laten, is het voor de Aalste naars die in Brussel werken, geen rede, den strijd voor meer loon den rug toe te keeren. Neen Kameraden, meer dan ooit moeten we de vlag van den strijd bo ven ons hoofd houden. We moeten aan de zijde van ons bestuur staan, dat voorzeker niets zal verwaarloozen om onze loonen op het peil van vóór den oorlog te brengen, en wiens spreuk im mer zal zijn Allen in den Socialis tischen Vakbond. Een Stielgenoot. STAD AALST (Balspel). Het Bestuur van de Cinema Mo derne (Hand in Hand), Molendries, richt een G R O O T E in, tusschen de 12 beste partijën van Aalst, begiftigd met een geschonken door NICHELS ALFRED Volksvertegenwoordiger, en verders 500 franken prijzen. Dinsdag 6 September, om 5 ure na middag, zal de eerste Lutte gespeeld worden tusschen 4 partijën, in den hof van het lokaal Hand in Hand Mo lendries. Als spelende partijën hebben wij Houten Dorp, Moorselbaan, Bolleweg, Ledebaan, Drie Sleutelsstraat, Klotte- straat (2 partijën), Marktkramers, Wit huisstraat, Groenstraat, Blok Borreman Hand in Hand. Zoodat we mogen zeg gen dat we nog eens prachtig spel zul len te zien krijgen. Voornoemde par tijën even sterk en knap, zullen er elk van hun kant, naar ijveren om den zege te behalen, en we zijn dan ook verzekerd van vinnigen strijd te zien leveren. Alle Kaatsersliefhebbers zullen er dan aan houden, deze eerste Lutte bij te wonen. Elk zegge het voort Het Bestuur van de Cinema Moderne Aan do loden van onzen ziekenbond en syndikaat willen we doen opmerken, dat zij zich eerst bij de Serre dienen te wenden vóór bij den Heer Dokter te gaan. Dit is reglement. Ten andere hebben we in den laat- sten tijd nog al klachten gehoord van werklieden, die nogal peperdure reke ningen van den dokter ontvangen. Wie zulks wil vermijden, moet lid worden van onzen ziekenbond, die zulks vóór komt, en tevens de meeste voordeelen schenkt tegenover andere ziekenbon den. Dus allen in den Ziekenbond en zoo helpen en sterken we elkaar. Volgens onze tegenstrevers zijn de socialisten in Lede slechte ke rels. Maar onze politie, moet bij ons niet ingrijpen, gelijk bij onze tegen strevers. Er zijn nog kolen te bekomen aan 23 fr. de 100 kilo; wie zich wil voorzien tegen den winter moet het met spoed doen. Over de kwaliteit moet de eerste klacht nog binnen ko men. POLITIKUS. De ouderlingen, die snakken naar I wat vermeerdering van pensioen, rn zullen niet nalaten, er te zijn, want el die zaak is te belangryk. Er wordt dus veel volk verwacht. In 't kort zal er ten huize gekomen worden, met lijsten, om te teekonen, ten jjfg voordeele van den zes- maanden diensttijd. We verwachten een goed onthaal, want 't is in 't belang van ons allen. Voor onze Spaarders Het is dus heden Zondag 4 Septem ber, dat het geld zal gedeeld worden om 4 ure namiddag, in ons nieuw lo kaal, bij de Weduwe Van Boven, zaal Valentino. Iedereen zal op post zijn, ten einde zijn spaarcenten te komen ontvangen. Van het geld der intresten zal erin t kort eene prijsbollmg gegeven wor den. Het Bestuur. ch Van heden af, zal ons blad gere geld alleZondagen verkocht worden. We verwachten een groot getal lezers. De vrienden van Nieuwerkerken zul len het zich tot plicht rekenen het eenige Socialistisch weekblad van 't arrondissement te lezen. Het kost enkel 25 centiemen per week. Ons lokaal is van heden overgebracht, naar de Groote zaal Valentino, Kwalestra&t, by de We Van Boven Bericht aan de leden. Groote meeting Zondag aanstaande komt gezel Ni- chels uit Aalst, spreken in ons nieuw lokaal, Kwalestraat. Hij zal handelen over de pachtwet, den zesmaanden diensttijd en de verhooging der ouderdomspen sioenen. B6gin om 5 uren namiddag. Er wordt dus gehandeld over de belangen der landbouwers. Het is huD plicht aanwezig te zijn. Ze moe ten weten, van wie ze wat te ver- waehten hebben. De jongelieden die nog hun mili tairen diensttijd te verrichten heb ben moeten op post zyn, want het gaat om de zes maanden. Reeds meermaals hebben wij de ge legenheid gehad aan te toonen, hoe de fronters-Daensisten hunprogramma van V. N. getrouw, het aan boord leggen, om langs omwegen het officieel onder wijs te fnuiken. Van de katholieken hoeven wij over dit punt niet veel te reppen. We kennen ze sinds lang al het on derwijs in handen van de kloosters geven, is het eenigste doel hunner werking. Of er in hun scholen geleerd wordt, goed of slecht, dat gaat hun niet aan. Eén zaak belangt hen de kinderen uit de gemeentescholen weg houden, om ze des te beter in hun vrijë scholen te kunnen kneden en als echt kiesvee op te voeden. Onze groentjes hebben in de laatste gemeenteraadszitting, weeral doen zien dat ze de katholieken in zake school kwestie niet durven bekampen met daden te stellen. Nochtans hun patroon geeft zich uit als, DAADSMAN In antwoord op al de onderduimsche en openlijke tegenwerking der katholie ken tegen het officieel onderwijs, stem men onze 6 fronters dezelfde toelage voor de 5 Ie leerlingen van de vrije scholen als voor de gemeentescholen. Het koddigste in die stemming, is de voorwaarden Alsdat het gemeentebe stuur zal uitgenoodigd worden op de prijsdeeling, bij het eindigen van 't schooljaar En wonder boven wonder, ons hel derziende bollen waren vergeten dat de prijsdeeling reeds 8 dagen voorbij was!... 't Was niet zonder genoegen dat de kadotters raadsleden, zich in de han den vreven. Ondanks hun minderheid geraken ze er toe, stap voor stap alles te bekomen, wat aan het officieel on derwijs besteed wordt. Voeg daarbij de machtige steun hunner kerkelijke vol gelingen, en ze zijn er boven op. Nog vele koopjes wachten naar hun koopdag. Wij vreezen, alsdat toeko mend jaardekatholieken er zullen in ge lukken de kontrakten van aanneming hunner partijscholen te doen aannemen door de frontisten. Aan ons verder te kampen om dit trachten te beletten. Laat ons strijden door woord en pen, omdat er in onze gemeenteraad een meerderheid zou gevonden worden om dit alles te beletten, want eens aange nomen, is het te laat, dan herbegint opnieuw de schoolstrijd ten nadeele van het officieel onderwijs. Partijgenooten, wij die dit alles zien en hooren, hebben een grooten partij plicht te vervullen. Aan ons te ijveren, opdat al de kin deren van de menschen die ons gene gen zijn, naar de gemeenteschool zou den gaan. Daar ten minste, moet het recht van vrijheid van denken geëer biedigd worden, iets waar we toch allen voor strijden. A. Baeyens. De Kermisfeesten. 's Zaterdags kwamen dan toch einde, lijk de lang verwachte kermisaffichen- Doch een nieuw middel om volk te lok ken was dit maal, verbod van dit, ver bod van dat, nog een oogenblik en D. D. 1. verkeerde in vollen bezettingstijd. Wat zoo een opwelling dan toch kan te weeg brengen. De groen-gelen hielden er aan suikerkoekjes genoegen te doen en hierom moest hun kiosk op 't dorp blijven. Wat sukkelaars toch. Ziet ge niet dat ook die vogels stilaan aan trekken gaan. Kwadetongen melden ons, dat van gansch dat volkje geen enkel het arm groen-geel stoetje durfde volgen. Waarom aan den arend de kans geven zijn hart op te ha len Arme sukkelaars Een nuttige raad: plaats naaste jaar een kiosk op ae statie en dan heeft de kadotterskliea er volledig gedaan. Dat komt wel, want in 't kort is gansch dat boeltje naar den oadenstal, tot voordeel van den werkersstrijd.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2