VERDEELERS! Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Mijn Hoekje nummer 25 centiemen 2 October 1027. VandeVelde op hun Deus. DE WAARHEID Hoe de militaristen den wereldvrede... verstaan Voor onze Oudjes 24° Jaar N° 40. Prijs per RECHT EN VRIJHEID Kan men van kristelijke liefde spreken bij arbeiders die honger en ge brek hebben. We vertellen aan onze lezers geen nieuws, wanneer we hen zeggen de kapitalisten, do heeren nyveraars en fabrikanten, hebben er alle be lang bij, dat de werkende klasse, de voortbrengers van alle rijkdommen, onderling twisten en zich verdeeleo. EENDRACHT MAAKT MACHTi is onze nationale spreuk,en zij houdt in zich eene zeer groote waarheid, die niet genoegzaam, door het wer kende volk wordt in praktyk ge steld. Inderdaad de kleintjes, dezen die van hun arbeid moeten leveD, zoe ken naar alle middeltjes om hunne macht te verkleinen door zich onder ling te verdoelen, en snappen daar bij al te gemakkelijk al wat er maar uitgedacht kan worden door de be zitters, om onze macht te verminde ren, de eendracht der uitgebuitenen onmogelyk te maken. Terwijl we dagelijks kunnen be- statigeD, dat vrijdenkers en christene Kapitalisten, broederlijk overeen komen, om hun voorrechten te ver dedigen. en hun winsten zoo groot mogelijk te maken, zien we met treurnis, dat DE GODSDIENST heel behendig als oen twistappel, ons wordt tusschen de beenen ge- Sooid en er machtig veel toe bij- raagt, om de klove onder de werk lieden te vergrooten. Vooral op den buiten, doet de Godsdienst buitengewoon goeden dienst, om do werklieden en kleine landbouwers hunne eendrachtige werking om beternis in hun stoffe- lijken toestand, te beletten of te dwarsboomen. 't Is jammer dat de geestelijkheid, voor het overgrootste gedeelte af komstig van kleine menschen, zioh meent to motten scharen aan de zijde der bezitters en tegenover deze, die meest hun steun noodig hebben de zwakken, de miskenden, de ont erfden. Waarom bekampt de geestelijkheid stelselmatig de verbroedering, de eendrachtige werking van den klei nen boer, met den werkman van de stad TER WILLE VAN 'T GELOOF Onmogelijk, want den Heer onder pastoor van den buiten, weet heel goed, dat de socialisten zich niet bekommeren met godsdienstzaken, want voor de zooveelste maal ze weten maar al te wél, dat godsdienst voor ons privaat zaak is. Wel, wel, de socialisten hebben geen tijd om te twisten over, wat er hiernamaals zal gebeuren Die bekommering laten we aan anderen en vooral buiten onzen strijd. We gaan van het standpunt uit, dat eenieder hier op aarde te zorgen heeft, om het bestaan zóó goed en zóó aangenaam mogelijk te maken, niet voor ééne klasse alleen, maar voor ALLE mensehen die van goeden wil zijn, en zijn er, die wenschen voor één goed en aangenaam leven hiernamaals te zorgen, wel, dat gaat ons niet aan, vrij aan hen dit doen, maar wij vragen aan dezen, hierom den strijd om beternis hier op aarde niet te verwaarloozen. Kijkt maar naar de rijke men schen, die twisten niet om 't geloof van anderei, die behartigen won derwel hunne eigene belangeo en verdeelen zich niet om godsdien stige zaken. De godsdienst is nu nog meestal een twistappel in do belaDgen der kleintjes, en zulks komt enkel ten goede van onze uitbuiters, die zich de banden wrijven om onze verdeeld heid, want zij meer dan iemand zijn innig overtuigd van de groote macht waarover het werkersleger beschikt, indien het eendrachtig moest op rukken. 't ls naar die macht dat we voeren, door voortdurend de eendracht aller worklioden te prediken, om eens de meerderheid van het proletariaat te bewerkstelligen. En al dezen die ons in dit werk dwarsboomen zijn onze vijanden, want ze begaan eene misdaad tegen over het arbeidende volk. Buiten de geestelijkheid zijn er nog andere verdeelers van onze klasse, waarover we het eene andere maal zullen hebbeD, want zy ziin niets anders, dan do knechton van de kapitalistische klasse, verraders van hun eigen stand. NICHELS Alf. Onze partijleider Vandevelde is de laatste weken opnieuw met een ware razernij aangevallen door onze tegenstrevers. Hij is de vijand van België en de vriend van Duitsch land hij was een slecht vertegen woordiger van ons land in Genève; men zal hem interpelleer^ n in de Kamer en hij moet weg als mini ster. Dat is het liedje dat op ver schillende tonen gezongen werd in de reaktionnaire pers. Nu wordt het nieuws de wereld ingezonden dat Vandevelde gaat hertrouwen. De burgerspers geeft den naam, den ouderdom, de titels van de nieuwe vrouw van onzen partijleider. Natuurlijk wordt ook, naar aanleiding van dit huwelijk, Vandevelde aangevallen Tegen over de socialisten is immers alles toegelateü. Wij willen van deze gelegenheid gebruik maken om onzen fijnken voorman hartelijk geluk te wenschen met zijn huwe lijk. De laatste jaren had hij geen kring, geen familiekring. De partij was al wat hij had Als wij hem het beste wenschen met zijn nieu we levensgezellin, dan gaan deze wenschen wel met wat egoïsme ge paard. Vandevelde is een leider zooals wij er nooit een hadden, zooals geen enkel partij er een heeft. Het spreekt dan van zelf dat wij hem nog vele jaren aan het hoofd van onze machtige beweging wenschen. Hoe meer onze tegen strevers Vandevelde aanvallen, hoe meer wij van hem houden, want des te zekerder is het dat hij de belangen van de arbeidende klasse dient. Hier mag vooral ge zegd worden dat aan de beste vruchten de wespen knagen. Nie mand is zoo gevreesd door de Belgische reaktieals Vandevelde, nooit had zij een geduchter tegen strever Als onze partij den reus- achtigen vooruitgang gemaakt heeft sinds den oorlog en zij ge worden is, een der sterkste bol werken van het internationaal socialisme, dan is dat in de aller eerste plaats te danken aan de ver standige en uiterst knappe leiding van Vandevelde Dat weten de arbeiders, dat weten ze allen En juist omdat zij dat weten, stellen zij voortdurend belang in het doen eu laten van hun aanvoerder. Aan de vier hoeken van ons land zullen dan ook honderdduizenden arbei ders met vreugde begroeten de aankoDdigingvao het nieuwe huwe lijk van Vandevelde en van gan- scher harte zal hem toegeroepen worden Proficiat Patron I Omtrent de Afdankingen aan het Spoor. II We willen over de voormalige staatsexploitatie niet meer goed zeggen dan volsterkt noodig is. Wy meenen nochtans niet te overdrijven wanneer we zeggen, dat de staats exploitatie alleszins vergeleken kon worden uit oogpunt van regelmatig heid, spoed, komfort, enz. met welk ander spoorwegnet in Europa. Nooit is er naar gestreefd, de Bel gische staatsspoorwegen groote winsten te doen opleveren, vóór al les moesten zij de belangen dienen der gemeenschap, handel en uitvoer bevorderen. Het zou onrechtvaardig zyn, niet te erkennen, dat de Belgische nijver heid en handel en inzonderheid de haven van Antwerpen veel te dan ken hebben gehad aan de spoorweg- politiek, die in ons land ten allon tijde is gevoerd geworden. Wij zijn niettemin altijd de eersten geweest om te erkenneD, dat do staatsexploitatie ook nadeelen had. Het rechtstreeksche beheer van het spoorwegbedrijf door den Mini ster en zijne ambtenaren gaf aanlei ding tot ernstige misbruiken en de konservatiove katholieke partij, die, vóór den oorlog, gedurende vijf en dertig jaren aan het bewind was, heeft er van gebruik gemaakt om de spoorwegen tot verstorking van haren politieken invloed aan te wenden. De boekhouding was niet zelf standig, zoodat men nooit do juiste uitslagen van het bedryf kon Kennen. Men heeft dikwijls gesproken van de winsten van het spoorwegbedrijf, die gebruikt werden om het tekort der andere departementen te dekken. De winsten waren echter eigenlijk slechts het verschil tusschen de ont vangsten en de uitgaven van oen loopend jaar en deze schynbare winst werd heel dikwijls kunstmatig aangedikt door in do kosten van nieuwe werken te voorzien door middel van leeningen. Wy, socialisten, hebben sedert lang vóór den oorlog de vervorming gevraagd van de staatsexploitatie der spoorwegen. Wij waren van oordeel, dat de uit bating van het spoorwegbedrijf moest toevertrouwd worden aan een zelfstandig organisme, verantwoor delijk voor de uitslageD, teneinde een einde te stellen aan den bereau- kratischen sleur en slenter. Het zelfbestuur moest aan de spoorwegen meer aanpassingsver mogen geven en een geweldige stuwkracht zijn om het bedrijf te moderniseeren. De spoorwegen hebben thans hun zelfbestuur gekregen het bedrfjf moet zyn eigen pot koken en de Nationale Maatschappij voert, een programma van industrieel© uitba ting uit, waarop wij in ons vorig artikel gezinspeeld hebben. In al de diensten wordt overge gaan tot eene methodische herzie ning der bevoegdheden om tot eene rationeelo werkregeling te komen. De werkhuizen worden gecentrali seerd en gemodorniseerd. Do treinen hebben in snelheid toegenomen, de lokomotieven zijn sterker geworden, zoodat de gemiddelde trekkracht, vergeleken met deze vanl$l3,met 62 pet vermeerderd is. De last der treinen is kunnen ver hoogd worden, de diensten der ma chinisten a\in beter georganiseerd en tal van technische verbeteringen zyn gebracht geworden aan het rem men der treinen. Als gevolg van deze technisohe verbeteringen ziin insgelijks talrijke agenten overbodig geworden. Wie zou het in zyn hoofd kunnen kriigen, het beheer te verwijten, dat het tracht het bedrij f te modernisee ren en de uitbating te verbeteren Wij, die altijd de bureaukratie be kritiseerd hebben en haren geest van sleur en slenter over den hekel ge haald, moeten de laatsten zyn om zulks te doen. De nadruk dient gelegd op het feit, dat geen enkel benoemd werkman of bediende is afgedankt geworden, wat in andere landen in Rusland b. v. en in Italië, twee landen waar diktatuur heerschtwel het geval is geweest. Het zyn. losse werklieden, die ont slagen zijn geworden en voor dezen heeft het Nationaal Syndikaat, dank aan den steun van Minister Anseele, gunstige voorwaarden weten te ver werven, zooals ze in geen enkel land bekend zyn. In een volgend artikel zullen wij aeggen, wat de losse werklieden te beteekenen hebben en zullen we ook enkele regels besteden aan de voor waarden van afdanking. LODE MAERTEN. Zoo wat vijf jaar geleden was ik in Schotland, op een kongres van de Eügelsche Labour-Partij. Wy gin gen, met eenige partygenooten, een boottocht maken. Toen zagen wy daar een gedeelte van de Engelsche vlootoorlogsschepen die deelge nomen hadden aan den oorlog. Een van de kameraden vertelde ons dat hij ter plaatse geweest was, waar de Duitsche oorlogsschepen afgeleverd werden aan Engeland pn noe die door hun bemanning later tot zinken gebracht werden. De Duitsche vloot lag op den bodem vau do zee. Dat was 1922. Nu zijn wo 1927. Verleden week heeft de nieuwe Duitsche vloot ma- nceuvers gemaakt in do Baltische Zee. President Hindenburg is de vloot gaan in oogenschouw nemen. De Duitsche bladen spreken mot lof ovordevloot enoverde bemaning. De Duitsche vloot ligt niet meer op den bodem van de zee, maar kruist in de Baltische Zee en wordt met den dag sterker. Do EDgelsche vloot had ter- zeldortyd manceuvers. Hier werden proeven gedaan met nieuwe kanon nen. Het sukses was formidabel. Te vens werden oefeningen gedaan mot vliegtuigen die bommen moesten werpen op schepen. Ook werd met anti-vliegtuig-kanonnen gewerktom vijandelijke vliegers van de oorlogs schepen verwijderd to houdeD. Ja, te Genève wo*dt over ont wapening gesproken ja, daar heeft men het over scheidsgerecht, ovor volkerenvrede. Maar, terwijl men te Genève spreekt over vrede, bereidt men zich in alle landen voor tot oor log. Beteekenisvoi is het toch dat op zulke korte spaDne tijds Duitschland terug een vloot heeft, die heel wat vernietigen kan. En nog beteekeuis- vollerishet dat de drie groote zee machten van hetoogenblik Enge land. Amerika en Japan, er niet voor te vinden zijn hun bewapening ter zee te verminderen of te beperken. Als de heerschers van het oogenblik moeten beslissen over oorlog en vre de, dan komt er zeker oorlog. En misschien eerder dan vele menschen denken. De volkoren zouden die zaak zelf in handen moeten nemen, zou den zelf vrede moeten oischen, zou den zelftegen alle ophitsing van volk tegen volk moeten gekant zijn. Onze Intornationale heeft besloteu over heel de wereld een veldtocht te be ginnen voer den vrede en voor ont wapening. Mogen wy erin gelukken de millioenen arbeiders, die nooit iets te winüen hebben bij een oorlog, warm te maken voor het prachtig idee gij zult niet dooden. Er was ons veel geklaagd, door oude-vrouwkensdiegeen pensioen konden genieten, omdat hun man die nog geen 65 jaar oud is, nog een loon verdiende. Zulks zal nu veranderen en van af le Januari 1928, neemt dit een einde. De oude vrouwkens die zich in dit geval bevinden, kunnen eene 'k Begrijp waarlijk niet, hoe een groot gedeelte onzer partygenoo- ten, zich zóó onverschillig kunnen toonen, tegenover hunne eigene inrichtingen Zulks is waarlijk jammer. De Socialistische coöperatieven zijn toch wel de eigendommen der Socialisten in 't algemeen Krij gen ze een bezoek van vreemde familieleden, ze zullen, met eene zekere fierheid ben leiden naar hunnen scboone café, naar hunne prachtige winkels Zij zullen met een waar genoegen vertellen, met hoeveel moeite en opoffering zulks is tot stand gebracht. Gaan ze eens naar Gent, bij voorbeeld, zjj zullen er behagen in scheppen, de grootsche socia listische inrichtingen te bewonde ren en vooral de fabrieken der Socialistischeparty niet vergeten. Maar die fabrieken brengen produkten voort, en die produk- ten worden verkooht in de Socia listische coöperatieven van ons arrondissement en hier vorgeten de viienden maar al teveel, dat ze er die produkten moeten koo- pen, omdat het produkten zyn van hunne fabrieken, die een har den kamp hebben te leveren tegen over de fabrieken der kapitalisten, en omdat zij tevens werk verschaf fen aan hunne medebroeders, om dat de winsten die er verwezent- ijjkt worden, dienen om onzen strijd te steunen, om onze eigene inrichtingen uit te breiden en te vergrooten. Is het niet een schande, dat we werklieden hooren zeggenik mag het brood der coöperatieve niet!... Nogthans het wordt gebakken van de beste bloem, het wordt ge kneed met de machienen, het wordt door de H. H. dokters aan bevolen als zijnde het zuiverste en het gezondste brood. Neen, dat zijn uitvluchten, om zich van zijn plicht als socialist tegenover zijn eigene socialisti sche instellingen to kunnen ont maken en dat mag niet. Wij hebben onze eigene bak kerij wy moeten ons eigen brood eten wy hebben eigene fabrieken, wy moeten zovgen, dat ze werk in overvloed hebben, want dit alles helpt med6, om onze eigeno vry- making te bewerken. Wy mogen niet meer dulden, dat men ons bevecht met onze eigeno centen, integendeel, wy moeten onze eigeno inrichtingon doen groeien on bloeien en dat kuDnen we, want we zyn toch zoo sterk, op politiek, op mutualistisch, op vakvereenigingsgebied, en 't is onze schuld, als we ook niet sterk zyn op coöperatief gebied. De winsten die er gemaakt wor den, gaan in oDze eigene kas, en worden gebruikt in 't voordeol van 't algemeen. 't Is dus onzen plicht mede te helpen, en 't is wat wordt ver wacht door uw toegenegen FRIEDERIK. nieuwe aanvraag inJienen, by den Heer Ontvanger der belastingen nu in deze maand. Dit nieuws zal met vreugde ver nomen worden.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1