Laat oob de arbeiderseeoheid mÖaarXÖöpt (3ij AALST. ITtger=Hle Heden Zondag Groote Eindbeslissing MiaGlL Voor onze Harmonie. W. C. Jean Jaurès W.(J Vader Wauters» SYNDIKALE RUBRIEK belangrijk bericht ËlfRA TEE SETWISTITC YAE BEM BEEEE ALFRED NICHELS De Meeling Lede. Nieuwerkerken De door de Syndikale Kommissie gevolgde politiek dat het sommigen die haar bedillen niet mishage heeft altijd bestaan in het handhaven, in de §oede als in de slechte omstandighe- en, van de eenheid in de arbeiders klasse. In verband daarmede heeft zij zich aan de verwijten, zooniet aan de bedreigingen, van enkele persoonlijk heden blootgesteld die haar beschuldig den de goede verstandhouding onder de arbeiders te vernietigen. Zij heeft op deze verwijten telkens afdoende ge antwoord, en heden smaakt zij de vol doening te weten, dat dezen die zich het krachtdadigst tegen de ten opzichte der leden van de kommunistische Partij genomen maatregelen verzet hebben, verplicht zijn hun dwaling in te zien. Om er zich van te overtuigen is het voldoende kennis te nemen van het geen enkele unitairen nieuwe ma nier, die zich in 't hoofd hebben gesto ken de vakbeweging van dit land her- interichten, in hun blad schrijven. Men moet zien met welke hardnekkigheid zij de leiding der kommunistische Partij aanvallen, die in hun oogen en zij hebben voorzeker geen ongelijk de vakbeweging zou willen verbrok kelen. En men meldt ons het feit, dat meer zegt dan alle redevoeringen, dat onlangs ae leiders van hetgeen van de eenheids - groep overblijft, krach tens een wij weten niet welk recht een bestuursvergadering van een Bras- selsch syndikaat bijwonend, een kom- munist 'deden bekennen dat hij wel degelijk in de organisatie handelde in overeenstemming met de ordewoor den zijner Partij I Aan het handsvol unitairen in kwes tie dient deze hulde gebracht dat zij geenszins besloten zijn door de kom munistische Partij te laten maneuvree- ren. Deze laatste zooals wij de gele genheid hadden mede te deelen wilde zich van de eenheids »-groepen bedienen om haar politiek in de vak bonden te doen zegevieren. Ongeluk kiglijk voor haar lieten haar ma neuvers te zeer blijken welk doel zij nastreefden, en na de refor misten der Syndikale Kommissie zijn er «unitairen» geweest die bemerkt hebben welk gevaar gezegde maneu vers aan de arbeidersorganisatie deden loopen. Doch, de logiek dier unitairen ii eens te meer in gebreke gebleven want indien zij het gevaar vaststellen, indien zij zich zooals wij rekenschap geven dat de aktie der kommunisten in den schoot der vakbonden op ver deeldheid, en bijgevolg op de verzwak king der arbeidersklasse uitloopt, den ken zij er nochtans niet aan maatrege len te treffen zjj bekritikeeren vee leer, de dolzinnigen, deze die genomen werden en aldus laten zij het veld vrij aan de verdeelers aktie der volge lingen van Lenine. Welke zonderlinge tegenstrijdigheidl Indien zij meenen dat hun kritieken of, zoo gij het verkiest, hun gesnap de kommunistische Pariij tot bedaren zal brengen, stellen zij zich aan bittere ontgoochelingen bloot. Deze laatste zij moeten het overigens weten, is haar eigen niet meester, waaruit voort spruit dat, indien zij zelfs wat wei nig waarschijnlijk is aan haar ma neuvers wilde verzaken, zij niettemiü zou voortgaan op den weg die zij in geslagen neeft, omdat deze weg die is die nun te Moskou werd afgeteekend door de leiders der Kommunistische In ternationale en der Roode Vak Inter- tionale. Dat zij er van afwijke, en aldra valt zij in ongenade, of wordt uitgeslo ten, gevaar waaraan dezen die de kom munistische Partij besturen zich zeker lijk niet zullen willen blootstellen. En dan? En dan, voor ons die van geen begoochelingen leven, bestaat het dilemma ofwel wenscht men oprecht de macht der organisatie te behouden door de eenheid te handhaven,en dan aarzelt men niet dezen te beletten te schaden die, zooals de kommunisten, zich van de vakbonden willen meester maken om ze aan de tucht en de ei- schen hunner Partij te onderwerpen; of wel is men niet besloten dergelijke maatregelen te nemen, en dan draagt men, misschien onbewust willen wij het wel aannemen, doch men draagt toch bij tot het bestendigen van zaken die de vakorganisatie schaden. 't ls die houding welke de «unitairen» aannemen. Eilaas 't is bij hen de eerste onge rijmdheid niet. Wel bU OP DfHOUTMARKT om Likeuren. Wacht, ik gaan mode om mijn gerief, want wy hobben de komende week een huwelijk. In een paar regels hebben wij reeds laten kennen, dat én bestuur leden én muzikanten onzer Harmonie met inschrijvingslijsten bij vrienden en kennissen gaan om hun geldelij- ken steun te vragen, om aan de flnantif êle moeilijke toestand te ver helpen. De eerste uitslagen zyn schitterend, en als bewijs laten wij reeds de eer ste ingebrachte lijsten volgen LijL>t6. Berghman Alfons en Van der Meirsoh Karei fr. 2025,00 Lijst 17. Vinek Jozef 37,00 Lijst 18. Van der Meirsch André 90,00 Lijst 28. De Cuyper K. Rin- goir Emmanuel 107,00 Gezongen by de We Van den Bos sche, het lied Mignon door Mig non Loeren 18,07 Totaal fr. 2277,07 Concert te spelen door de Socialistische Harmonie, Arbeid en Kunst op Donderdag 6 October, om 81/2 ure op het Stadskiosk, Groote Markt. Een prachtig Programma zal opgevoerd worden. Zie verders Vooruit. Munutie voor de Zes-maanden Van Den Bergh A. 2,00. Amant K. 3,oo. Steenhaut A. 3,00. Vijverman A. 3,00. V. D. Borght 3,00. Berghman A. l,oo. Nijs J. l,oo. De Neef A. l,oo. X X l,oo. Luyckx I. Van de gevange nen van 't Feestpaleis 6,00. X X l,oo. Oud-Leerlingen der Staats middelbare School Volgend omzendbrief is rond gezonden Geachte Heer en Oud-Schoolmakker, Is het geen tijd dat de Oud-Leer lingenbond der Staatsmiddelbare Schóól uit zijn doodenslaap verrijst Heeft thans niet meer dan ooit, het officieel onderwijs de steun noodig van alle bereidwillige krachten Hebben wij. als Oud-Leerlingen, geen plichten te vervullen tegenover de jongeren en de school Zijn er geen kinderen aan te moe digen, te steunen, geen ouders te helpen Kennen alle ouders het doel en de wetgeving nopens het fonds aan de meestbegaafden Hoevelen, die van dit fonds kunnen genieten en hun begaafde kinderen tot hoogere studies zouden kunnen oplei den, roepen dit fonds ter hulp Moeten wij die gelegenheid tot stu- deeren, die de kinderen wordt aange boden, niet beter doen kennen en ver spreiden Met die enkele punten te bespreken wenschen ondergeteekendenin voeling te komen met alle Oud-Leerlingen, overtuigd, als zij zijn, van de dringen de noodzakelijkheid van een werkzame Oud Leerlingenbond, en hebben de Stichtingsvergadering belegd op DON DERDAG 6 OCTOBER 1927, om 8 uur stipt, in het lokaal Burgershuis Groote Markt. Op uwe tegenwoordigheid rekenen de, Geachte Heer en Oud-Schoolmak ker, bieden wij UEd. onze oprechte groeten. Namens het voorloopig Komiteit Marcel August, Schepen, De Stobbeleir Gustaaf, Haeltevman CesarGemeente raadsleden, De Boe Jin, Ducaju Arthur, Cornells PierreVan Damme Al/ons, De Schaepdryver Louis, De Vuyst Adolf. Heden Zondag, om 3 ure na middag Algemaene Vergadering voor aide leden Heden Zaterdag, om 7 1/2 ure, s' avonds. Algemeene Vergadering voor aide leden BIJ DE MARMERBEWERKERS. Er komt nieuw leven onder de Polis- seurs en Steenkappers, dat is Zaterdag laatst gebleken op de Vergadering welke door talrijke leden werd bijge woond. Tevens begint de aangevangen werking van onzen Vakbond goede uit- Vaa heden af is den Alomgeksnden en ten zeerste Geprezen der Brouwerij J DE BLIECK& ZONEN te verkrijgen in het Lokaal HAND IN HAND» Molendries Aalst slaging te geven voor onze stielgenoo- ten, zoodat op een paar werkhuizen reeds loonsvermeerderingen werden bekomen van 0,50 fr. tot o,3o fr. per uur. Mannen zoo voort gewerkt den gan- schen winter door, om met de lente van 1928 sterk vereenigd te staan, om van de Patroons goede voorwaarden af te dwingen. IN DEN tfULCAIN. Door het optreden van den Secretaris van onzen Vakbond, werd voor de werk lieden een nieuwe loonsvermeerdering bekomen van 5 0/0. Deze vermeerde ring zal betaald worden, bij de eerste loonbetaling. IN DEN TEXTIELBOND. Door het Bestuur werd aan de Leden nog een circulaire besteld, waarin de aandacht van de leden gevestigd wordt, ophetbesluit vandeLandelijke Textiel arbeiderscentrale, waardoor de Leden die de nieuwe bijdragen betalen na de maand Oktober zullen behandeld wor den, volgens het reglement dat luidt alsvolgt Een lid van een lagere ka» tegorie naar een h« 1hooge overgaande, heeft recht op de nieuwe vergoeding na het storten zijner 26" ver- hoogde bijdrage. In af- wachttag blijft het lid voort genieten'van de la- gere kategorie voorziene vergoeding De leden worden dus volledig inge licht; wie later komt zal er aan net Bestuur geen grief moeten van maken dat zij niets hebben gekend van het besluit. In het belang van de leden, raden wij hun aan van onmiddelijk de nieuwe bijdragen te betalen, omdat zij hierdoor zonder wachttijd de groo- tere voordeelen kunnen genieten. Onder aan de circulaire is een in- schrijvingslijst gevoegd, dat door de Leden moet ingevuld worden, die men aan de bodens terug moet bestellen. H F BIJ DE C ft LQO ft 5-BR EIDERS. Na aanleiding van de besprekingen die gevoerd werden tusschen de Pa troons en de Secretarissen der Vakbon den, zullen nieuwe vergaderingen ge houden worden met deze werklieden. Gedurende onderhandelingen met-die H. H. waren er Patroons die verklaar den, dat hunne werklieden de loons verbeteringen niet hadden gevraagd, welke door de Secretarissen van de Vakbonden werden voorgesteld, nog meer die Heeren voegden daar aan toe, dat van hunne werkhuizen slechts enkele werklieden de vergaderingen bijwoonden, en zij daardoor blijken gaven om aan de vragen van de Secre tarissen der Vakbonden wïeft te moe ten toegeven. Echter werd er aangeno men voor omtrent Nieuwjaar terug samen te komen, en de voorstellen van de Vakbonden te bespreken. De verklaringen van die Fabrikanten is de moeite waard, om er de aandacht van de werklieden er op te trekken; die Heeren beweerden dat hun werkvolk geen loonsopslag vroeg noch de ver gaderingen bijwonen. Kan men nog duidelijker tegen de werklieden zeggen, waarom men de vergaderingen moet bijwonen, en aangesloten zijn bij de Vakbonden Wat de Patroons hier zonder naden ken bekend hebben, is de groote reden waarom de werklieden hunne oogen moeten openen. Zonder vereeniging is er voor de werklieden niets te beko men, daarvan hebben de werklieden in de Calqousfabrieken de ondervinding opgedaan; dat gebeurd nog met andere werklieden dieniet vereenigd zijn. Om goede werkvoorwaarden te bekomen, moet men aangesloten zijn in de Vak bonden van Hand in Hand en wan neer men opgeroepen wordt de verga ringen bijwonen. VOOR DE VISCOSEBE WERKERS. Den Index van den 15 September is voor de Stad Aalst 773 punten, dit werd door onzen Secretaris Woens dag aan het fabriek medegedeeld, en zal den duurtetoeslag met 5 0/0 ver meerderd worden. BALSPEL HAND IN HAND om 1 ure namiddag, tusscheu de drie bijzondere partijen BLOK BORREMAN HOUTEN-DORP MARKTKRAMERS Elk zegge het voort i Het Bestuur van de CINEMA MODERNE van het Nationaal Syndikaat en Centrale van Openbare Diensten welke Zondag namiddag werd gehou den heeft belangstelling verwekt. De Voorzitter Makker Geeroms op ende met eenige gepaste woorden, en deelde mede dat in 't kort eene tegen- sprekelijke meeting zal gehouden wor den waar de Fronter Van Opdenbosch zal worden toe uitgenoodigd, die voort durend met drek werpt naar het Natio naal-Syndikaat. Gezel De Roo ontwikkelde vervol gens in eene zaakrijke reden wat de eischen zijn van de beide organisatioèn, en wat zij reeds hebben gedaan om voldoening te bekomen voor het perso neel van Spoorweg en van de Ópen- bare Diensten. Hij waarschuwt de toehoorders over wat in de Perequatie Kommissie zou kunnen gebeuren, waar rekenschap moet gehouden worden van de middelen die hun werden voorbe houden, en waar de hooge ambte naren het zaakje zouden kunnen aanboord leggen, dat de vette brokken voor de grooten, en de kruimeling voor de kleine zouden overblijven. Daarom moeten de beide organisatieën op hun ne hoede zijn, en de belanghebbende mede helpen omdat te beletten. Makker Nicaise maakt in korte en gepaste trekken de historie van het Nationaal-Syndikaat. Nauwelijks 9 ja ren bestaande heeft, deze organisatie in die korte spannetijd een reuzenwerk verricht ten bate van gansch het personeel van den spoorweg. De voor aanstaande werken dag in dag uit on verpoosd om voor hunne leden voldoe ning te bekomen, en hoeven daarom niet alleen te kampen in de kommis sieën, maar ook tegen de hooge Amb tenaren die aan den ouden slenter vast houden, en zoo doende het werk van het Nationaal-Syndikaat tegen werken. Nicaise stelt in het klare daglicht de houding van de verschillende federa- tieën der Ambtenaren, die steeds van het werk van het N. S. hebben gepro fiteerd om daarna met vuige middelen het N. S. te bekampen. Om die reden hebben wij dit gezelschap van de hand gewezen. Vervolgens behandelt Nicaise de af danking aan het spoor, wat door het Nationaal-Syndikaat hiertegen werd gedaan, met de medehulp van Minister Anseele om die pijnlijke operatie te ver zachten. Na den oorlog zijn er tal van duizende arbeiders en ambachtslieden aangeworven om het verwoest spoor wegnet de werkhuizen en machienen te herstellen. Sinds 1922 was alles nor maal geworden en de burgersbladen be gonnen den veldtocht tegen de werk lieden en bedienden van het spoor, die voortdurend het personeel uitscholden voor luiaards en schreven dat er 30,000 werklieden en bedienden te veel wa ren, die men onmedoogend moest af danken. Toen in 1925 Minister Anseele het bestuur in handen nam van de spoor wegen heeft Hij een toestand over ge ërfd van zijn voorganger die uiterst slecht was. De spoorweg maatichappij staat met zijn concurrenten voor zich, die de rationalisatie zoodanig hebben door gevoerd, en daardoor m de ge legenheid zijn aan voordeeliger voor waarden te werken, zoodanig dat de maatschappij van spoorwegen verplicht is geworden den tarief voor de kolen vervoer met 25 0/0 te verminderen. Nicaise sluit met een oproep tot een heid en strijdvaardigheid, dat de eenige waarborg kan schenken aan de werklie den en bedienden, om hunne belangen te vrijwaren, en die ze vooral noodig hebben in de moeilijke toestand die men op den spoorweg nu door maakt Beide sprekers werden na hunne klare en zaakrijke toespraken een wel verdiende ovatie gebracht. De meeting om 3 1/4 uur begonnen, werd door den Voorzitter om 6 1/4 uren gesloten. F. H. IN HET GEHEIM. De gemeentezittingen worden zoo veel mogelijk in het geheim gehouden, omdat de bevolking niet op de hoogte zou gesteld worden van hunne werking, want gansch het bestuur werkt uit eigenbelang, en dit wordt van dag tot dag klaarder. Fronters munten hierin uit en ze denken, dat zonder hen de wereld zal ophouden te bestaan, en ze steken nu een pluimken op hun hoofd, omdat de katholieken zich goed ver staan met hen door wat toegevingen om zij alles naar hunnen zin te hebben. Daardoor worden menige inwoners be- nadeeligd door hunne werken, en dan schreeuwen zij gelijkheid voor alle Vlamingen, maar hunne werken bewij zen het tegenovergestelde. Moesten de Fronters de meerderheid hebben, zij zouden degenen die hunne gedachten niet deelen vervolgen gelijk hunne katholieke vrienden gedaan hebben. Nu verdrukken zij reeds de vrijheid en hetgeen aan hunne vrienden toegela ten is verbieden zij aan anderen. Wij komen hierop nog terug. KLACHTEN worden ons gedaan, als zouden onze ouderlingen te kla gen hebben in het gasthuis. Wij zullen dit eens van naderbij onderzoe ken en het aan de bevolking kenbaar maken. Als er wat mangelt. Wij verwittigen ook ons gemeente bestuur, dat onze ouderlingen moeten behandeld worden zooals het behoort. HEDEN ZONDAG, Maandelijk- sche Vergadering voor de Leden der Spaarkas en Propagandaclub. Er staan ook belangrijke punten aan de dag orde. Elk weze dus op post. KOLEN I KOLEN II Men kan kolen bekomen aan 23 fr. de 100 kilos in ons Lokaal. Kameraden, koopt uwe kolen in uw Lokaal, gij versterkt daarmede uwe eigen inrichting. POLITIKUS. Wat gaal er nu gebeuren 7 Alles is zoo rustig in onze gemeente, dat niemand er zich een gedacht kan van vormen De Kermis is zonder moeiëlijkheden voorbij 1 Wij lezen geen aanvallep meer in 't prullenbladje van Koeitj I De gemeenteraadszittingen woont hij niet meer bij en hij is ook zóó slim van hem weg te houden van onze meetingen 1... Hoe lang zal hij het zoo volhouden ls hij misschien uitgeput in leugen, verdachtmakingen en laster Waar is den tijd dat hij een plakbrief op zijn poort plakte Minister Wauters aan den schand paal 1 Nichels in de soep 't Was in den tijd, dat de fronters de gewezen Daensisten ook zongen Wij vragen Wauters uil ons land. Thans zullen die heeren zoo hard niet meer roepen en wellicht een toon tje lager zingen, want terwijl hun lieve ling Mr Moyersoen het kosteloos pen sioen afschafte, zullen nu onze oudjes hun pensioentje merkelijk zien ver- hoog6n door het aanvullend pensioen. En ik mag u zeggen, dat er hierover verleden week druk onder de oudjes wierd gesproken en er een onderons was, net was toch zulk een oud peetje die vroeg komt dit nu ook van die slechte socialisten, waarvan zij ons vroeger zóó verlegen maakten? Ja, ant woordde een anderen, wij zullen nu eens de anderen naar den duivel zen den, die ons altijd hebben belogen en bedrogeD, en nu roepen we, lang leve onzen socialist Wauters. Een ouderling.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 2