Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Arrondissements-Congres 2)e Drouwen in be Hcbeibecs^ en Socialistische Beweging m Groote Tegensprekelijke Meeting op Zaterdag t5 October 1927 Over het Paleis m Égmont Mijn Hoekje 24e Jaar N° 41. Prijs per nummer 25 centiemen 9 October 1927. tiïrrondissements-tFederatie - tAalst DE WAARHEID l)e herinrichting der Spoorwegen en de wer king van Gezel Prosper De Bruyn en M. Van Opdenbosch, ten voordeele van het personeel, om 19,30 ure, in de Zaal Américain Nazarethstraat, Aalst. M.Van Opdenbosch, zal persoonlijk uitgenoo- digd worden RECHT EN 7RIJHEI0 De financiers dragen een haat op onze arbeiders. Weg er meê. LEI Wü hebben de eer U uit te noodigen tot het die zal gehouden worden, op ZONDAG 23 OCTOBER 1927, om 8 URE voormiddag in het ACHTURENHUIS, te DENDERLEEUW. DAGORDE: 1 Zedelijk en Finantieël Verslag van de Arrondissements- Federatie, van 't verloopen jaar. 2. De Schoolkwestie. 3. Het blad Recht en Vrijheid 4. De Propaganda op den Buiten. 5. Verscheidenheden. Het is dus allernoodzakelijkst, dat iedere groep, zich door MINSTENS een paar afgevaardigden doet vertegenwoordigen. Met de meeste achting De Arr. Seoretaris, NICHELS ALFRED. N. B. In tegenstrijd met den gezonden omzendbrief, worden AL DE GEMEENTERAADSLEDEN hierdoor verwittigd, dat er op dien zelf den dag, in het zelfde lokaal, 's namiddags om 2 1/2 up®, eene VOOR DRACHT wordt gegeven door Gezel DE ROO van Ledeberg, over DE begrooting eerer kleine gemeente Het is dus noodig dat al onze Gemeenteraadsleden op post zijn. NICHELS ALFRED. va In den loop der laatste jaren heeft de I organisatie der vrouwen tamelijk veel vooruitgang gemaakt. Zoowat overal in 't land kwamen vrouwengroepen tot Hand, en in een betrekkelijken korten tijd konden voor de vakbeweging, voor de mutualistische beweging, ja zelfs voor de politieke beweging een eer biedwaardig aantal vrouwen gewonnen worden, meestendeels arbeidsters en huisvrouwen, die voorheen onverschil lig waren gebleven tegenover alles wat met de proletariörszaak verband hield. Voor wat de gesyndikeerde arbeid- »ters aangaat, zijn er ongeveer 60,000 verspreid over 24 organisaties. De Centrale der Metaalbewerkers telt er een weinig meer den 7,000, de Cen trale der Tabakbewerkers, bij de 4,000, de Centrale van het Boek, ongeveer 2,ooo, de Centrale der Lederbewerkers 8,000, en die der Textielarbeiders, 24,000. Op dit gebied blijft er veel te doen over. Inderdaad, volgens de nijver- heidsoptelling van 1910 bedroeg, op dit tijdstip, het in de nijverheid en in den handel te werk gestelde aantal vrouwen het cijfer van 160,205. Er zijn dus nog 100.000 arbeidsters te organiseeren. (Wij houden dan nog geen rekening van de huisarbeidsters en de vrouwen in dienst van de open bare besturen.) 't Is zekerlijk veel doch 't is te hopen dat, ingevolge het besluit dat de Syndikale Kommissie heeft ge nomen om een ijverige propaganda- kampanje onder de arbeidsters op touw te zetten, het mogelijk zal zijn gunstige uitslagen te bereiken. Alhoewel het vooral op vakvereeni- gingsgebied is dat wij onze krachtin- spanningen moeten aanwennen, zijn er voor de vrouwen organisatievormen die niet mogen verwaarloosd. Aldus moet, bij voorbeeld, de socia listische vrouwenbeweging onze aan dacht maken. Deze beweging heeft een zekere uitbreiding genomen, en wat vreemd is, heeft zich vlugger, dan de organisatie op vakvereenigingsgebied ontwikkeld. Een reeds van voor enkelen tijd ge- dagteekende statistiek maakt bekend dat er voor gansch het land, ongeveer 52,3oo vrouwen zijn aangesloten hetzij bij de Werkliedenbonden, hetzij bij de Ziekenbonden, hetzij bij de groepen der Femme Prévoyante Dit cijfer moet op bet oogenblik heel wat belang- inl rijker zijn, want op het tijdstip dat deze statistiek opgemaakt werd, telden de groepen der Femme Prévoyante om slechts dit voorbeeld te noemen, 1,745 leden en heden telt de Brussel - sche groep er alleen 4,ooo. Dit is een bewijs van de krachtin spanning ontplooid door haar die zich met een onverpoosde toewijding en een £01 \ari rgc ctei va „11 :uk S!*l PPÜ IT iali volstrekte belangloosheid aan 't werk der organisatie van de vrouw wijden. Want, dat men niet uit het oog verlieze dat de vrouw niet zoo gemakkelijk organiseerbaar is als de man. Zij is in 't algemeen minder geleerd dan hij, is nog met een groote dosis vooroor- deelen behebt, en de vrees van weer wraak en van hetvrat zal men er over denken belet haar dikwerf deel te nemen aan een bedrijvigheid die nog niet zeer lang geleden beschouwd werd als tot het uitsluitelijk domein van het sterke geslacht te behooren. Het feit dat men er in die voorwaar den in gelukt is ruim honderdduizend vrouwen in de vermaakkringen, de werkliedenbonden, de groepen der Femme Prévoyante te groepeeren, stelt een werkwaardi gen uitslag daar, waarover wij ons des te meer moeten verheugen, doordat hij nieuwe gezicht einders opent voor de B. W. P., die een oogenblik de vrees heeft kunnen koesteren dat haar ontwikkeling en haar aktie door de onverschilligheid der vrouwen verlamd zou worden. De betrekkelijke vlugge groei van het ledental onzer vrouwengroepen laat ons, anderzijds, toe de toekomst met vertrouwen in te blikken op het gebied der socialistische bedrijviglieid in 't al gemeen. Er mag gehoopt worden, inderdaad, dat de onder het sociali stisch teeken georganiseerde vrouwen doelmatig zullen bijdragen tot de ver spreiding onzer beginselen, en stilaan aan de zijde van den man een element van kracht en strijdvaardigheid zullen uitmaken. De vrouwen hebben tot de ongeluk kigste wezens behoordten allen tijde werden zij niet alleen door de sociale krachten, doch tevens door het manne lijk element beheerscht, dat haar als minderwaardige wezens heeft be schouwd, die men naar willekeur mocht behandelen; als arbeidsters wor den zij gemeenlijk door het patronaat meer uitgebuit dan de mannen, als echtgenooten en moeders lijden zij in haar innigste gevoelens. Eindelijk hebben zij begrëpen dat het middel bij uitstekendheid om uit dezen staat van ekonomische en poli tieke onderworpenheid, waarin het kapitalisme haar gedompeld houdt, te geraken is de organisatie onder al haar vormen, en 'tis natuurlijk naar het socialistisch ideaal dat zij haar wenken gericht hebben, van deszei ver verwezenlijking het einde verwachtend van de kwalen die haar treffen. Wij groeten haar ontvoogdingspo- gen, en wij zijn verheugd te weten dat het kapitalisme minder en minder op haar mag rekenen om zijn verfoeilijk regiem van uitbuiting te bestendigen. P. VAN MALDERE. Omtrent de Afdankingen aan het Spoor. I III Wij hebben in ons vorig artikel den nadruk gelegd op het feit, dat geen enkel benoemd agent hetzij werk man of bediende afgedankt werd. Alleen voorloopige werklieden zijn ontslagen geworden. Tusschen hen zijn er ongelukkiglijk agenten met zes, zeven en aoht jaren dienst. Deze toestand spruit voort uit het feit, dat sedert den wapenstilstand een groot aantal arbeiders werden aange worven in hoedanigheid van voorloo- pigen agent om eene tijdelijke plaats te bekleeden. De bestuurlijke onderrichtingen be palen, dat de voorloopige werklieden zoowel als de tijdelijke slechts aange worven worden voor den duur der af wezigheid der agenten, die zij vervan gen, of voor den duur der werken, waarvoor zij benuttigd worden. Zij worden dus afgedankt door het feit dat de vervangen agent zijn dienst herneemt of dat de werken, waarvoor hij aangeworven werd, geëindigd zijn. Zoo staat het letterlijk in de admini stratieve onderrichtingen, die boven dien bepalen, dat de voorloopige werk lieden verwittigd worden van de voor waarden, waarin zij aangeworven worden. De toestand der losse werklieden is altijd zeer precair geweest. Vóór den oorlog reeds en voor namelijk aan den dienst der baan waren er voorloopige werklieden met tien, vijftien jaar dienst en een groot gedeelte onder hen werden meermalen afgedankt om later opnieuw aangewor ven te worden. Na den wapenstilstand konden de voorloopige werklieden ten gevolge van het overvloedig werk van herstel bijna zonder onderbreking benuttigd worden. Dit gaf aan hen een zeker gevoelen van standvastigheid en het is best te begrijpen, dat de afdanking hun pijnlijk heeft aangedaan. Onze vriend Anseele heeft dezen in- ?ewikkelden toestand gevonden toen lij het ministerschap aanvaardde. Een regiem van medezeggenschap brak aan. Het werd mogelijk, eindelijk een goede regeling te verkrijgen van den achturendag. Mioister Anseele kende aan al zijn werklieden zes dagen betaald verlof toe. De eerlijke toepassing van den acht urendag en het toekennen van de arbeidersvakantie hadden alvast voor gevolg, dat een groot aantal werklie den vast benoemd kon worden. Bovendien nam Anseele het besluit, dat al de werklieden, die het zouden aanvragen, op 60 jaar op rustgeld zou den gesteld worden. Hij heeft het daarbij niet gelaten ten einde werkverruiming te verleenen nam hij het besluit, een aantal loko- motieven te doen vervaardigen door onze eigen werkhuizen. Dit besluit heeft destijds heel wat stof opgejaagd en men is het gehuil nog niet vergeten van de bourgeoispers die den Minister verweet, bestellingen te ontnemen aan het partikuliere be drijf. Het Nationaal Syndikaat van zij nen kant trad krachtdadig op, zich in geenen deele latende terughouden door het feit, dat, over heel het land, nagenoeg 5/10 der voorloopige en 8/10 der tijdelijke werklieden ongesyndi- keerd waren. Een landelijke vergadering werd gehouden waarop de werking van het N. S. volmondig goedgekeurd werd, waar extremisten net woord voerden maar waar geen andere middels de organisatie werd aan de hand gedaan dan deze, die zij reeds aangewend had. Ten einde alle willekeur te vermij den in de onvermijdelijke afdankingen werd, in overeenstemming met de syn dikale vereenigingen volgenderwijze te werk gegaan a) Vaststelling van het kader be noemde agenten voor iederen dienst. b) Vaststelling van het kader der voorloopige werklieden in verhouding van 15 p.h. voor den dienst der baan 10 p.h. voor den uitbatingsdienst 8 p.h. voor den dienst van het mate riaal c) Afbakening der grenzen voor elke omschrijving van aanwerving en af danking in iederen dienst. Aldus werd het mogelijk op te treden in zake gewilde of niet gewilde ver gissingen van de administratie. Het Nationaal Syndikaat is herhaal delijk moeten optreden om vergissin gen te doen herstellen. In een laatste artikel zullen we uit eenzetten welke vergoeding de afge dankte werklieden ontvangen. LODE MAERTEN. de prooi der vlammen geworden. Vele stoffelijke schaden maar bij zonder schaden van zedelijkon aard die onherstelbaar zijn. Dit was de uitslag van den brand welke een vleugel vernietigde van het Paleis, wnar vroeger Arember- gische familiëa huisdon, en dat de stad Brussel ingelyfd heeft bij haar eigendommen mits zeven miljoenen, waarde op dat oogenblik. Het Paleis van Aremberg was niet verzekerd. Inderdaad de Stad Brussel bezit een vast domein van onroerende goederen, en zij acht dat zy allo be lang hoeft van zelf haar verzekeraar te wezen. Zy verkiest zich zelve de verzokeringspremiën te betalen door een handige verwisseling in de ge schriften, premiëa die zij anders zou betalen aan verzekeraars van beroep en aldus tracht zij met de verzamel de sommen de herstellingskosten te betalen veroorzaakt door een brand. Deze leer is verdedigbaar doch niet vrij van critiek. In iedor geval is dit gevaarlijk op opvoedend gebiod, want voor een voudige lieden die besluiten zouden dit gemeentelyk voorbeeld to vol gen, zou het een prachtig middel zyn om gansch ten onder te gaan en dit in snelheid. Niets beter o:n op de beide ooren te slapen dan eene polis goed in regel, bevattende al de voorwerpen geschat op de waarden van don dag, 't is te zeggen by hunne echte waar den, waardoor zy kunnen vervangen worden in verhouding met eene re- delyke premie, deze zal zyn wat zy hoeft te zyn. Uitgerekend door La Próvoyance Sociale zal zy u eene vergoeding waarborgen in verhouding met de echte veroorzaakte schade. Verzekeringen op afslag is brod delwerk. Een mijner vrienden vertelde mij wat hij vernomen hadt, van een zijner kennissen, en 'k denk het de moeite waard onze lezeres sen en lezers mede te deelen. 't Betreft een gezin zonder kin deren. Z' hebben een hond en èen vogeltje, en ze houden aan die beestjes zoodanig dat men zo wel aan het Bestuur der dierenbe scherming zou mogen bekend maken, om die brave mensohen als toonbeeld te stellen, aan zoo- velebaldadigaards, mishandelaars van onze geliefde diertjes. Ziehier Voor wat den hond betreft, nooit mag hij ALLEEN te huis blijven, altijd gaat hij mede. Moet madame ergens waar den hond ongewenscht is, dan moet Mijn heer hem mede nemen naar zijn kantoor, want zoo gaosch alleen, dit ware veel te verdrietig voor dit beestje. Alvorens naar 't bed te gaan, wordt den hondwant 't is geen schoothondje in een Saaiënfrakvanmadamegewindeld en hij slaapt in 't bed van het echtpaar, tusschen beide. 's Morgens voor zijn ontbijt, krijgt hij eenige fijne speculatie's en verders ontbreekt het hem aan geen vleesch. Eens was hij wat treurig, en den veeaarts wierd geroepen. De re kening 1 Vijftien franken, zonder de kosten van de geneesmiddelen. Gelukkigen hond Brave men- schen. Maar hoe graag ook, ik de men sohen hoogschat, die liefde ge voelen voor de beestjes, toch denk ik, dat te veel, te veel is, want er zijn toch nog zoovele ongelukkige kinderen, die het lot van dien hond mogen benijden. En dat is te veel Maar ware het nu niet oneindig beter en lofwaardiger, hadden die brave mensohen er eens aange dacht, een arm kind, als het hun ne aan te nemen, het te vorzorgên het op te kweeken 7 Hoevele ongelukkige kinderen aijn er niet die vader en moeder hebben verloren, en graag in dergelijke woningen zouden op bracht worden Ja, dieren liefhebben is prijs baar, maar kinderen gaan tooh vóór de dieren, al zijn deze laatste nog zoo vriendelijk, dankbaar en getrouw, wat we niet altijd van de mensohen kunnen zeggen, en dit ook is jammer, FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1