Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Arrondissements-Congres De Fronters en de Loonstabilisatie Groote Tegensprekelijke Meeting heden Zaterdag 45 October 4 927 Voor de Zesmaanden. Mijn Hoekje 2ie Jaar N° li Prijs per nummer 25 centiemen 16 October 1927. Dat het Socialisme materialistisch is, is een nood zakelijkheid van den tijd tArrondissements-J'ederatie - Jlalst ^ïïiraüsi©otsIT DE WAARHEID De heriorichliDg der Spoorwegen en de wer king van Gezel Prosper De Bruyn en M. Van Opdenbosch, ten voordeele van het personeel, om 19,30 ure, in de Zaal Américain Nazarethstraat, Aalst. M.Van Opdenbosch, zal persoonlijk uitgenoo- digd worden Het Congres heeft plaats om 8 uren 's morgens, daar het 's mid dags moet eindigen, gezien we in den namiddag er eene Voordracht hebben van Gezel De Roo, van Ledeberg, die tot onze gemeente raadsleden zal spreken over de BegrootiDg eoner kleine gemeen te. Daarby hebben de vrienden van Denderleeuw dien zelfden na middag eene Kruisplanting sedert lang georganiseerd, gevolgd van Meeting in open lucht. RECHT EN TRIJHEIB Wy hebben de eer U uit te noodigon tot het die zal gehouden worden, op ZONDAG 23 OCTOBER 1927, om 8 URE voormiddag in het ACHTURENHUIS, te DENDERLEEUW. DAGORDE: 1 Zedelijk en Finantieël Verslag van de Arrondissements- Federatie, van 't verloopen jaar. 2. De Schoolkwestie. 3. Het blad Reoht en Vrijheid 4. De Propaganda op den Buiten. 5. Verscheidenheden. Het is dus allernoodzakelijkst, dat iedere groep, zich door MINBTENS een paar afgevaardigden doet vertegenwoordigen. Met de meeste achting De Arr.-Secretaris, NICHELS ALFRED. N. B. In tegenstrijd met den gezonden omzendbrief, worden AL DE GEMEENTERAADSLEDEN hierdoor verwittigd, dat er op dien zelf den dag, in het zelfde lokaal, 's namiddags om 2 1/2 ure, eene VOOR DRACHT wordt gegeven door Gezel DE ROO van Ledeberg, over «DE BEGROOTING EEMER KLEINE GEMEENTE-, Het is dus noodig dat al onze Gemeenteraadsleden op post zijn. NICHELS ALFRED. werkman of bediende een cent boven het verpliehte minimumloon. De gemeenteraad van Welle, waar de fronters heer en meester spelen, benoemde in Juni 1927 een gemeente werkman aan de kolossale som van 2,50 fr. per uur. Dus 2,5o fr. per uur is volgens de fronters het loon, diat als basis kan genomen worden. Wa^r is de ekonomist der frontpartij die kan uitcijferen, hoe een arbeider het moet aan boord leggen om met zulke hongerloonen door de wereld te geraken met vrouw en kinderen De arbeiders zullen uit deze enkele gegevens kunnen uitmaken wat hemels breed verschil er is tussohen WOOR DEN en DADEN der fronters. Mocht morgen onze Belgick door hen bestuurd worden, of liever konden ze meester spelen in Vlaanderen, de ar beidende Klasse zou het voorzeker te verduren hebben. De loonen zouden op zijn vlaamsch hoog gehouden worden de werkdagen geregeld zooals in den goeien ouden tijd En dan, zooals voorheen, zou Vlaan deren het luilekkerland geworden zijn, waar de steunpilaren der fronters zich zouden rijk kunnen mesten op den rug der Vlaamsche arbeiders. Alles wat de sotialisten in de regee ring en vakbonden doen, is bij de fron ters uit den booze. De loonen aan de openbare besturen vinden ze archislecht, de werkvoor waarden niet minder. Al wat maar iets van kritiek kan uitlokken, wordt op het actief der gehate socialisten ge bracht. Het goede dat door de 4 socialisti sche ministers reeds verwezenlijkt is, verzwijgen ze maar liefst. De 78 roode Kamerleden zijn volgens hen natuur lijk de meesters in 't land, de andere overgroot© meerderheid, met fronters inbegrepen, hebben niets te zeggen 1 1 O logica I Aan 't orde van den dag van heden, staat de strijd voor heraanpassing der loonen en wedden. De vakbonden roe pen hun leden op, om de loonstrijd met alle kracht te voeren. De fronters vinden echter de vakbe weging niet noodig en redeneeren op hun vlaamsche manier Als de ande ren wat krijgen, zijn wij er ook bij Wat meer is, overal waar de fronters kunnen, trachten ze door alle midde len, de werkers van de moderne vak beweging weg te houden. Hun doel is de arbeiders met handen en voeten gebonden, over te leveren aan het patronaat. Door de vakbonden aangesloten bij de Syndikale Kommissie, wordt een minimum loon gevraagd, dat zou vol staan om de nederigste werkman ge legenheid te geven, zonder kommer een bestaan te verzekeren met vrouw en kinderen. Mochten de soms zoo ge wettigde eischen van het staats en spoorwegpersoneel niet ingewilligd worden, de fronters zullen heel natuur lijk Anseele er voor aansprakelijk ma ken. Nochtans tusschen kritiekeeren en uitvoeren is een hemelsbreed ver schil. De fronters hebben het geluk voor it werklieden het ongeluk meester te spelen in enkele plaatsen van Vlaande ren. De stabilisatie gebeurt bij hen voorzeker nog op de loonen der jaren 1880. Een voorbeeld Denderleeuw, bestuurd door de fronters meerderheid, stabiliseerde de loonen van de gemeen te kantonnier op 20 fr. per dag. Een bediende gehecht aan het Secretariaat idl Ta<*er vtn twee kinderen,wint na 6 jaar ^dienst, de kolossale wedde van 6000fr. per jaar, alles inbegrepen. Een kasseiër won 2o fr. per dag na de protestnota van de socialisten bracht de gemeenteraad dit loon op 25 fr. In Denderhautem, na zes jaar fron- tersmeerderheid, kre$ g geen enkel Baeyens Achille. Omtrent de Afdankingen aan het Spoor. IV. De losse, niet benoemde werklieden worden onderverdeeld in voorloo- pige en tydelyke werklieden. De voorloopige werklieden worden bestendig of met tusschenpoozen be nuttigd om bedienden van het vaste kader die gewond, ziok, met verlof,' met rust of by het leger zyn, te ver vangen. Zij oefenen ook voorloopige versterkingsbedieningen uit en heb ben kans om definitief benoemd te worden. De tijdelijke werklieden worden voor een bepaalden tyd gebezigd aan werken in regie, seizoenwerken oi aan andere werken van korten duur. Zij worden ook benuttigd om gebeurlyk aan een abnormaal ver keer weerstand te kunnen bieden. De losse werklieden zyn voor de keus gesteld geworden tusschen de hoedanigheid van voorloopig en ty- delijk werkman. Indien een losse werkman de hoe danigheid van voorloopige verkoos, behield hij al de voordeelen er aan verbonden minimumloon van den rooster toepasselijk op den vasten werkman dienstreiskaarten voor hem en zijn gezin: verlof met wedde; onder sommige voorwaarden vry vervoer om van zijne woonplaats naar zyn werk te rydenaanslui ting by de werkliedenkas (hulpgeld by ziekte, kostelooze geneeskundige verzorging, gebeurlijk ponsioen voor hom en de zijnen). Tenslotte wordt hij in het vaste kader opge nomen in de volgorde van den dienstouderdom. By afdanking valt hij onder het regiem dat de staat had gesohapen verplichte vooropzeg en vergoeding van 6 of 12 dagen volle loon. Voor de opneming in het kader der voorloopige werklieden wordt de hiernavermelde volgorde nage leefd 1) Voorloopige werklieden voor den oorlog aangeworven. 2) Voorloopige werklieden komen de van de eerste kategorievan aan werving (oorlogsverminkten). 3) Voorloopigewerklieden komen de van de tweede kategorie van aanwerving (oud-strijders, opge- ëischten). 4) Voorloopige werklieden van de i vijf laatste kategorieèn van aanwer- ving op ©ene lijn gerangsohikt vol gens den datum van hunne eerste aanwerving. I Talrijke voorloopige werklieden zijn vast benoemd geworden. De voorloopige arbeider die de hoedanigheid van tydolyko verko zen heeft, kan voorts een tijdelijk ambt bekleeden. Nochtans ontvangt by in ruil van den afstand zijner rechten als voor loopige, eene vergoeding in ver houding van het getal dagen dienst. Ik wil u geene opsomming geven van die vergoedingen. Het weze en kel gezegd dat oud-strijders en op- geëischten voor 1500 dagen benutti- ging eene vergoeding krijgen van l5o dagen loon, 'tis te zeggen rond de 5,ooo frank. Do andere werklie den met minstens l,ooo dagen be- nuttiging ODtvangen eene vergoe van loo dagen loon. De vergoeding omvat het vaste loon, het beweegbaar loon, het ge westelijk Iood eu de gezinsvergoe dingen. Hier mag nog wel eens in herinne ring gebracht worden dat wy, na afkondiging der eerste maatregelen in zake afdankingen, we den indruk kregen dat de Nationale Maatschap pij de rechten der voorloopige werk lieden wou krenken. Een beroep werd gedaan op onzen vriend Anseele. De beslissing viel uit in 't voor deel der werklieden en al de voor loopige arbeiders werden in hunne volle rechten hersteld. In deze moeiëlijke kwestie heeft Anseele zich gedragen lijk een de- mokratisch minister zich gedragen moet. Toen er kwestie was by gebrek aan werk een aantal werklieden af te danken van hot werkhuis te Cuesmes, heeft Anseele zelf de werk lieden van dit werkhuis byoengeroe- pen en hun verzocht een referen dum in te stellen om eene vermin dering der werkuren te bekomen, ten einde al de werkkrachten to kunnen in dienst houden. Juist zooals zulks in de partiku- liere bedrijven gebeurt in geval van werkloosheid hoeft hij dus aan de werklieden gevraagd uit gevoelen van solidariteit oenigo uren per maand te verletten, om niemand broodeloos te stellen. Do werklieden hebben aanvaard. Zy hebben een dag per maand geof ferd. Dezelfde toestand ontstond in de afdeelingen der lokomotieven te Mechelen en in deze der rijtuigen. Ook daar werd een referendum ingericht. Het Nationaal Syndikaat, dat in Mechelen buitengewoon veel leden telt, heeft het als een heilige plicht aanzien propaganda te voeren voor het aannemen door de werklie den, voor (leze daad van solidariteit. Het fronterssyndikaat heeft alles in het werk gesteld om dit referen dum te doen mislukkeD. De fronters hebben zelfs klachten iDgediend tegen den voorzitter van den porso- neelraad van Mechelen, omdat deze propaganda maakte voor het refe rendum. Ziedaar een staaltje van het soli dariteitsgevoelen van extremisti sche grootschreeuwers Over deze kwestie zou nog veel te zeggen vallen. De kameraden die onze artikels gevolgd hebben, zullon vastgesteld hebben dat alles in het werk is gesteld geworden én door Anseele én door het N. S. om do on vermijdelijke afdankingen in de zachtst mogelijke voorwaarden te doen geschieden. Ik weet wel dat door sommige extremisten de ongerymde stelling wordt verdedigd, dat al de nutte- looze werkkrachten moesten in •dienst gehouden worden. Zulke stelliog laten wy voor reke ning van diegenen die ze uiten. Onze spoorwegen hebben op het huidige oogenblik niet alleen eene hevige konkurrentie te voeren tegen andere transportmiddelen maar ook tegen de vreemde spoorwegen, waar de wetenschappelijke organisatie van den arbeid - de rationalisatie kraehtig ter hand genomen wordt en waar de spoorwegen stelselmatig ceëlectrificeerd worden. Duitsch- land is reeds een heel eind opgescho ten in zake rationalisatie. Ook Rus land de officieële vertegenwoordi gers der Soviet-republiek pochen er geweldig op en in heidelanden hebben afdankingen plaats gehad op groote schaal. Do electriflkatie maakt vooral vorderingen öp de Hollandsche on Fransche spoor wegen. De Belgische spoorwegen - indien zy niet totaal in verval willen gera ken kunnen niet ontkomen aan do onverbiddelijke wet van den voor uitgang. LODE MAERTEN. De partygenooten en groepen van het Kanton Aalst, die nog formulen begeeren veor het huis bezoek voor den Zesmaanden- dienst, kunnen deze bekomen op het Party-Secretariaat, lokaal Hand in Hand Aalst. Tevens verwittigen we al onze Wykclubs dor stad en Propagan- daolubs van den buiten, dat wan neer bun werk is geëindigd, zy de formulen dienen in te brengen. Allo kameraden, vliegt er op los, opdat we een prachtig getal handteekens hebben, dat zal ons aller voldoening zyn, en tevens een stap de beweging naar den Zesmaandendienst leiden. Het weze me toegelaten er aau te herinneren, dat het nu Zondag- toekomende 23« October is, dat ons Arrondissements Congres plaats heeft. Te Denderleeuw 7 Ja, omdat het die gemeente is, die ons het best treinverkeer geeft, en we er ook beschikken, over de sohoone zaal van de Staatsbedien den, die er een prachtig Achturen- huis hebben. Ge ziet dus, een dag van werk zaamheden voor de party, en een ieder zal bogrypen, dat het nood- zakelyk is, het Oongres, dat op den omzendbrief was aangekon digd om 2 uren, nu moet gehou den worden in den vóórmiddag. Eenieder zal daar dus rekening willen van houden. Dat onze aangesloteno groepen niet nalaten hunne afgevaardig den te benoemen, want een Con gres, is een overzicht van de macht en de werking der party. En nu vooral dat we kunnen bestatigen, dat de burgersbladen er naar aanstuwen, om de bur- gerspartyën samen te brengen, en eene regeering te doen vormen door liberalen en katholieken, om ts besturen tegen de sooialisten, nu meer dan ooit is het noodzake- lyk, dat we dicht aaneengesloten staan, om ingeval den aanval on zer tegenstrevers mocht beginnen, hem met byval te kunnen afslaan. We staan voor een vinnigen strijdaan ons er ons op voor te bereiden en onze stellingen te versterken. Onze party is te groot, zy be schikt over eene groote macht, die wy niet mogen laten verbrok kelen of verzwakken. Naar het Congres dus, met den vasten wil, goed en degelyk werk te verrichten, in 't belang van de werkende klas. FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1927 | | pagina 1